Nieuwe Leidlse Courant Proteststaking verlamt Ulster in Êt Treinverkeer bij Utrecht ontwricht Chinezen in kabinet van Waldheim Drie Britten ontvoerd door Turkse guerrilla's Alle Israëli's moeten uit Oeganda Het Kwartet esen bestuur vanuit Londen 1. C. Escher 73) overleden Buiig Weinig kans dat Benfica-Ajax op televisie komt Meer tips over moord Bastiaan In deze krant E3 5^? - nf f^Bon Gun ock Uw buurman deze krant! ERRES Hifi stereo tuner versterker 2 x 30 Watt IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING DINSDAG 28 MAART 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ienstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. ELF AST (Reuter, UPI, AFP, AP) Het openbare leven in Noord- irland kwam gisteren tot stilstand, doordat honderduizenden pro- istanten het werk neerlegden uit protest tegen het rechtstreekse estuur van Londen. Winkels, kantoren, banken, vliegvelden en sta- ons moesten sluiten, toen tussen de 180.000 en 250.000 arbeiders en tweedaagse staking begonnen. staking was uitgeroepen door de litante Vanguard-beweging, die na gebleken succes liet verklaren: geland weet nu dat zijn initiatief en kans van slagen heeft. Dit is iclits het begin. De overgrote meer- rheid van de protestanten zal nooit de nieuwe heersers samenwer- Sommige wijken van Belfast, iar de stroomvoorziening met twee- rde verminderd is, leken uitgestor- n te zijn. Alleen het stadhuis, waar 'h 25.000 Vanguard-aanhangers had- n verzameld, leverde een levendige nblik op. sfeer tijdens de massa-bijeenkomst s echter rustig en in een bedaarde de sprak oud-minister William g over Brits verraad en beloofde Ulster een parlement met meer imachten terug te zullen geven. h- LVERSUM De graficus Mau- Escher is gisteren op 73- ige leeftijd in het Diakones- ïhuis te Hilversum overleden. urits Cornelis Escher werd 17 juni te Leeuwarden geboren. Hij ge it een opleiding aan de School voor iwkunde en sierende kunsten te arlem, woonde van 1922 tot 1934 te en maakte veel studiereizen naar id-Italië. Na een verblijf van enige en in Zwitserland en België is hij 1941 in Nederland teruggekeerd. r. aanvankelijke interesse voor ïditaliaanse architectuur en land- lap veranderde sedert 1937 geleide- t in belangstelling voor vlakke etkunde en stereometrische wetma- h.eid, in het bijzonder voor regel- tige verdeling van een vlak in ge- :vormige delen. Hij beoefende be- Ive houtsnede en gravure sinds 1930 lithografie en sinds 1946 ook de zzotint. Vele grafische prenten be den zich in musea in binnen- en itenland. ;ie ook pagina 13 gezegd De aanvoer van koude en on stabiele lucht uit de poolstreken via Schotland naar West-Europa gaat onverminderd door. Vooral in Engeland en Denemarken vielen talrijke sneeuwbuien, el ders meest regen-en hagelbuien. k. Kleine randstoringen welke in stroming meetrekken ver- loorzaken af en toe toename van de buiigheid en wind. Morgen zon op: 06.24 onder: 19.07 maan op: 18.04 onder: 05.36 Ook andere sprekers hielden zich rus tig en zelfs de militaristische inspec tie van Vanguard-leden bleef achter wege. Craig vroeg zijn aanhangers zich vandaag opnieuw te verzamelen, ditmaal voor het Stormont, waar het Noordierse parlement waarschijnlijk voor het laatst zal vergaderen. De betoging is bedoeld als blijk van steun voor premier Brian Faulkner. KOKOSNOOT-KOLONIE Faulkner zelf gooide gisteren ook olie op het vuur door te verklaren: 'Noord-Ierland is geen kokosnoot-kolo- nie en een kokosnoot-commissie heeft bij haar onderzoek niet op onze mede werking te rekenen'. Dit was een duidelijke oproep niet samen te wer ken met de nieuwe Britse bestuurder, William Whitelaw en diens advies commissie, waarin naar verwachting ook vooraanstaande, katholieken zit ting zullen nemen. Faulkner voorspel de, dat niets kon worden bereikt 'met het soort mensen, die bereid zouden zijn te collaboreren in deze totaal LISSABON (AP) De kans dat de voetbalwedstrijd tussen Benfica en Ajax in de halve finales van het Euro pees bekertoernooi voor landskampioe nen voor de televisie zal worden uit gezonden is zeer gering. Een Benfica-functionaris deelde in Lis sabon mee dat er geen onderhandelir- gen over deze zaak gaande zijn en dat de kans dat de wedstrijd zal worden uitgezonden practisch nihil is. Een official van de Portugese voetbal bond zei dat het aan Benfica was om te beslissen of de wedstrijd zou wor den uitgezonden en zo ja, onder welke voorwaarden. ondemocratische komedie'. Hij voegde eraan toe: 'Wat is voorgesteld als een politieke oplossing voor Noord-Ierland kan onmogelijk werken zonder onze samenwerking'. Het Ierse republikeinse leger (IRA) heeft gisteren tegengesproken dat het een bestand van een maand in acht zal nemen. De bekendmaking was ge daan door iemand, die zei te spreken namens de provisionals van London derry. Hij vertelde dat de provisionals hadden besloten de aanvallen op bur gerlijke doelen voor een maand op te schorten. Door de aanslagen van de IRA werden honderden mensen ge dood of verminkt. Enkele uren later werd echter door dezelfde afdeling een nieuw communi qué uitgegeven, waarin een reeds eer der gedane ontkenning door het hoofdkwartier in Dublin werd overge nomen. NEW VORK (AFP) Kurt Wald heim, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft de samenstel ling van zijn nieuwe kabinet bekend gemaakt. De post van 'onder-secretaris-generaal voor politieke zaken en dekolonisatie' is aangeboden aan een Chinese verte genwoordiger. De regering in Peking heeft echter nog niet op het aanbod gereageerd. Waldheim heeft meege deeld, dat overleg gaande is over de benoeming van meer Chinezen bij het secretariaat van de VN. De functie van onder-secretaris-gene raal voor speciale politieke kwesties, voorheen door dr. Ralph Bunch be zet, wordt gesplitst. De Argentijn Roberto Guyer krijgt de kwesties die verband houden met vre desoperaties, terwijl de Amerikaanse parlementariër M. F. Bradford Horse zich zal bezighouden met politieke za ken en met de algemene vergadering. Voor hel eerst is een vrouw benoemd op een zeer hoge post in de VN in de persoon van de juriste Helvi Sippila die het secretariaat voor sociale en hu manitaire zaken zal leiden. t is droevig dat er voor de uwnij verheid nog steeds niet overgegaan op planning op ige termijn. D. van Commenée, de nieuwe voorzitter van de Nederlandse Christelijke bond van werkne mers in de hout- en bouwnij verheid. In het politiebureau van de Zweedse stad Gavle is de Zweedse Sylvia Kadri voor korte tijd herenigd met haar echtgenoot, de Algerijnse student Abdel- marik Kadri, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de aanslag op de Gulf olieraffinaderij in Rotterdam. Beiden dachten, dat dit de laatste ont moeting was voordat Kadri uitgeleverd zou worden aan Nederland. Enige uren later kreeg Sylvia, die reeds een week in hongerstaking was geweest, te horen, dat haar man (voorlopig) in Zweden blijft. ANKARA (AFP, Reuter, AP) Drie Engelse burger-technici, die op grond van een Brits-Turks akkoord op een radarpost van de NAVO in de Turkse plaats Unya aan de Zwarte Zee werken, zijn zon dagavond laat door linkse 'stadsguerrilla-strijders' uit hun flat ont voerd. Premier Biesheuvel heeft giste ren de Koninkrijkscommissie in Den Haag geïnstalleerd. Op de foto: de premier in gesprek met enkele parlementsleden uit Su riname en de Antillen. AMSTERDAM/UTRECHT In de loop van maandag zijn bij de Amster damse politie ongeveer 15 tips binnen gekomen in de zaak van de in augus tus vorig jaar vermoorde 9-jarige Bas tiaan Bloemena uit Amsterdam. Bij het bureau van het district Utrecht van de rijkspolitie in De Bilt kwamen 12 tele foontjes binnen. Hierbij waren sugges ties en enkele tips, die niet zo hoopvol lijken, maar toch zullen worden nage trokken. Maandagavond zijn in Amsterdam te gen elf uur, kort na een vervolgpro gramma van Avro's televizier maga zine over deze zaak, opnieuw twee tips over 'een rode auto' binnengeko men. Het blijft, aldus de politie, tips binnendruppelen. Binnenland Mellema lioudt politiek voor gezien 7 Hazes valt CNV aan Buitenland Hartaanval hindert corrup tiezaak 9 Kerk Verdere discussie om Marcus 2 Sport Peter Ressel gerijpt naar Feyenoord 15 Economie Philips kan niet buiten com puteractiviteit 17 Kerkbladen - Boekenelalage 2 Men schrijft ons 2 Radio- en tv-programma's 6 Strips, feuilleton 6 Commentaar 7 Wetenschap en techniek 7 Dichtbij en verder 7 Puzzel 7 Beurs 12 Wagon van ertstrein ontspoord UTRECHT Het ontsporen van een ertstrein is er de oorzaak van geweest, dat bijna de hele dag geen treinen hebben kunnen rijden tussen Utrecht en Rotterdam-Den Haag-Leiden. Vanochtend omstreeks kwart over vier liep een wagon van een ertstrein vlak voor de brug over het Amsterdam- Rijnkanaal (even buiten Utrecht) uit de rails, waarschijnlijk door een tech nisch defect aan de wagon. De ont spoorde wagon velde daarop een mast van de bovenleiding en bleef rechtop staan. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De geruïneerde bovenlei ding heeft vandaag "oor een grote ont wrichting gezorgd in het treinverkeer. Dc plaats waar het gebeurde is een kritiek punt in het spoorwegennet. Geen rechtstreeks treinverkeer was mogelijk tussen Utrecht en het westen van Nederland. Tussen Utrecht en Woerden werden de passagiers met bussen vervoerd. Van Woerden rijden op de lijnen Leiden, Rotterdam, Den Haag alleen stoptreinen. Volgens de Nederlandse Spoorwegen hebben de reizigers een half uur tot een uur vertraging gehad. In de rest van het land werd geen hinder onder vonden. KAMPALA (Reuter) Alle Israëli's moeten Oeganda verlaten. Dit heeft de president van Qeganda Idi Amin aan de Israëlische ambassadeur. David La- sor, laten weten volgens radio Kam pala. Volgens Amin zullen ongeveer zeven honderd mensen bij de maatregel be trokken zijn. Dit zijn de laatste stappen in het ge schil tussen Oeganda en Israël, die volgen op de uitwijzing in het afgelo pen weekend van de Israëlische een heden, die de opleiding verzorgden van het Oegandese leger en de para chutisten. De ontspoorde wagen Onmiddellijk werd aangenomen, dat de ontvoerders hun gevangenen willen uitwisselen tegen drie leden van het linkse 'Turkse Volksbevrijdingsfront', die ter dood veroordeeld werden, om dat zij in 1971 vijf man van de Ame rikaanse luchtmacht in Turkije hadden ontvoerd. Dit werd gisteren bevestigd door de voormalige premier Ismet Inonu, die zei dat de kidnappers een dreigbrief hadden achtergelaten, waar in zij aankondigden de drie Engelsen te zullen doden, als de doodvonnis sen tegen hun kameraden worden uit gevoerd. Inonu, leider van de gematig de Republikeinse Volkspartij, heeft zich krachtig verzet tegen de uitvoe ring van de doodvonnissen en ze tot dusver met allerlei juridische maatre gelen weten uit te stellen. Maar de gouverneur van de provincie Ordu, waar de stad Unya ligt, heeft het be staan van een dergelijke brief ontkend. Eén van de ontvoerders is volgens de gouverneur een zekere Cihan Alptekin, een voormalige linkse terrorist en lid van het 'Turkse Volksbevrijdingsleger'. Als zodanig zou hij betrokken zijn ge weest bij de ontvoering van de Israë lische consul-generaal Elrom in mei van vorig jaar, die later vermoord werd gevonden. Alptekin ontsnapte in november met vier anderen uit een militaire gevangenis in Istanboel. Van de ontsnapten is er één later opnieuw gearresteerd en een tweede bij een vuurgevecht met de politie om het leven gekomen. De drie Engelsen Charles Turner, Gordon Banner cn Joseph Law woonden met zeven collega's in een flat. Zij werden geboeid, kregen prop pen in de mond en moesten vervolgens in een Landrover van de Engelsen plaats nemen, die later teruggevonden werd. De zeven anderen werden ge boeid in de flat achtergelaten. Er is een grootscheepse opsporingsactie op touw gezet. RITA 'Ik mocht niet naar buiten Uw krant vernieuwd en uitgebreid Nieuwe obonnees opgeven yw i, nu g«mokk«lijk I No<mO I Verdien zelf een leuke Adrei attentie naor keuze p|ootl. D kwotlool U hoeft alleen moor deze I "«uwe abonnee ontvongt de kron» U dagen vernieuwde en sterk sro,,s' en bespaaft ,enminile f 3.-.obonnemenfsgeld uitgebreide krant van I hand lol hond te laten goor». Opgegeven door: Naam: En don de bon hiernaosf invullen. I P,00,J: ik ontvang als beloning het aangekruiste Postzegel niet nodig ols O mopje poilpopier platina schooltje D hondije poioolmop M U OP de envelop schrijft: ^^m^nv«lopv«n (fl«*nond«le<k') me br.clpoper en Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden (ADVERTENTIE) Wie komt er met Pasen in de Stadsgehoorzaal met een incl. 2 boxen inhoud 2x4 speakers van f2637 j" voor f 1895,-?

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1