lusland gaat Migs n Egypte bouwen De opstand van de jongeren op Ceylon Ook opperhoofd licht Irvings uitgever op IE Italiaanse regering roept reservepolitie op Nederland bepleit verbod chemische wapens ranse Mirages via België naar Israël? bassadeur in Parijs ^omdronken Onderzoek naar fraude bij stemming in Chicago Halve wereld hielp linkse regering bij bloedige onderdrukking In Spanje 45 mensen in arrest na arbeidsonrust Voor coördinatie UNCTAD-beleid twee ministers? Rhodesië wijst Europeaan uit Artsen in heel Venezuela staken joUW/KWARTET VRIJDAG 24 MAART 1972 EIROET (AP, Reuter, UPI) De Sowjet-Unie gaat in Egypte een fabriek van geveclitsvliegtui- n van het type Mig-21 bouwen. De Egyptische minister van defensie Mohammed Sadek was ech- r niet zo gelukkig met dit resultaat van het recente bezoek van president Sadat aan Moskou. Hij id liever gezien dat de Russen in Egypte Mig-23-toestellen gaan bouwen, die moderner zijn dan de 1-21. BUITEXLAXII ph schrijft An Nahar, een dagblad in Beiroet verschijnt Waarnemers ggen verband tussen dit bericht en mededeling van Sadat, dat Egypte de modernste wapens zelf gaat iwen. Sadat zei dat vorige week in edan. Mig-21-vliegtuigen vormen de rug- ;raat van de Egyptische lucht- cht. Deze toestellen kunnen in de ht echter niet op tegen de Phan- ns en Mirages waarmee Israël vliegt. Igens de Amerikanen is zelfs de g-23 niet opgewassen tegen de antom. Egypte heeft de beschik- g over Mig-23's, maar aangenomen rdt dat die gevlogen worden door ssische piloten. lister Sadek zou tijdens bespreking met de Russische minister van ènsie, Gretsjko, die kort na het oek van Sadat aan Moskou, naar ro kwam, er de nadruk op hebben egd dat Egypte niet in staat zou het evenwicht in de lucht met »ël te behouden, zonder de produk- van Mig-23's in Egypte. Volgens de mt in Beiroet kan Sadek niet goed de Russen overweg en dat zou de en zijn dat Sadat hem niet had egenomen naar Moskou. irages uit België? gische kranten hebben gisteren grote koppen bericht dat Franse ages vanuit België naar Israël wor- gestuurd. Ooggetuigen zouden ben gezien, dat Mirages met het ►leem van de Israëlische lucht- ht, de Davidsster, van de luchtha- Gosselies bij Charleroi waren op- tegen. De Belgische regering heeft eren een communiqué uitgegeven rin ontkend werd dat op grond een contract met Frankrijk in gië Mirages werden gebouwd voor ring aan Israël. gens de Belgische kranten zou het a om Mirages die in het geheim Frankrijk zouden zijn gesmokkeld. Belgische firma Sabca maakt in itie Mirages. De fabrieken van ra liggen naast de luchthaven Gos- Het lijkt niet uitgesloten dat fabriek Mirages voor Israël nu Frankrijk officieel gewei- heeft Israël Mirages te leveren. •1 had de toestellen echter al ge- deze vliegtuigen in Frankrijk be id. maar ze zijn nooit geleverd, lël had de toestellen evhter al ge- Itelijk betaald. Over deze financiële istie is onlangs overeenstemming eikt tussen Parijs en Tel Aviv, kranten in België leggen ook ver- d tussen het ontdekken van een Isisch spionagekomplot door de gische geheime dienst en de affai- met de Mirages. De Sowjet-Unie hebben aangeboden zestien Russi- ambassadefunctionarissen, die spionage worden verdacht, uit terug te roepen, als de Belgi* regering kan voorkomen dat een Mirages, die uit Frankrijk zou- tomen, naar Israël worden ver- :gere Russische attaché Alexis itarew heeft onlangs de namen ISHINGTON (UPI) Arthur son, de Amerikaanse ambas- iur in Parijs, die zich volgens schandaaljournalist Jack An ion kort geleden aan boord een vliegtuig in dronken- ip misdragen heeft, is niet de leiding van de diplomatie- inderhandelingen met de Chi- tn belast, zoals het Witte Huis Ier bekend had gemaakt. heeft de minister van buitenland- iken, Rogers, voor de Senaatscom- le voor buitenlandse aangelegen- n verklaard. De minister beloofde uitgebreid rapport over het door srson beschreven incident, dat o>p lart plaats vond. Het Witte Huis te twee weken geleden in een aring bekend, dat Watson de laaraste onderhandelaar zou zijn le besprekingen met de Chinese issadeur Hoeang Tsjen. Dit over heeft ten doel de weg vrij te in voor diplomatieke betrekkin- tussen de twee landen, en was resultaat van Nixons bezoek aan CAIRO (UPI) De assistent van het hoofd van de Russische adviseurs in Egypte is naar de Sowjet-Unie terug gestuurd omdat hij een ongepaste grap had verteld aan de Egyptische staf-chef-, generaal Shazli. De Rus had Shazli de volgende mop verteld: Een Egyptische officier zag geen kans zijn vriendin te bevredigen, waarop het teleurgestelde meisje ten slotte boos uitriep: 'Moet ik soms de hulp inroepen van een Russische advi seur?' Shazli wilde de Rus een klap geven, maar kon zich nog net inhouden. Hij vroeg hem onmiddellijk zijn kamer te verlaten. Minister van defensie Sadek heeft de man daarna het land uit laten zetten. van 32 van zijn collega's, die in Brussel voor de Russische inlichtin gendienst zouden werken, bekend ge maakt. Zestien van deze functionaris sen hebben inmiddels België verlaten. Tsjebotarew is later naar Moskou te ruggekeerd. Geen oorlog Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren op een perscon ferentie gereageerd op de kritiek op zijn plan Jordanië en een nieuwe Pa lestijnse staat in de federatie te vere nigen. Hij ontkende nog eens dat er geheim overleg met Israël was geweest over het plan. Van de Arabische kri tiek was hij niet ondersteboven. Hij hoopte dat de Arabieren het plan nog eens goed zouden bestuderen en dan tot andere gedachten zouden komen. Overigens kon een semie-autonome staat Palestina alleen maar werkelijk heid worden als Israël zich terugtrekt uit de bezette gebieden. Hoessein is er niet voor dat dit met geweld wordt nagestreefd. De koning gaat over en kele dagen naar Washington waar hij zijn plan zal bespreken met president Nixon. President Idi Amin van Oeganda heeft Israël opdracht gegeven voor maandag zijn instructeurs uit Oegan da terug te roepen. Israëlische militai ren trainden het leger van Oeganda. Ook de eerste secretaris van de Israëli sche ambassade is uitgewezen. De maatregel houdt verband met de ver betering van de betrekkingen tussen Oeganda en de Arabische landen. De uitwijzing van de eerste secretaris was het gevolg van een Israëlisch kran- tebericht dat Amin een bezoek aan Egypte had afgezegd, omdat hij het land niet uitdurfde in verband met de binnenlandse oppositie tegen zijn re gime. Volgens Amin was dit bericht gebaseerd op mededelingen van Israëli sche agenten in Oeganda. Red Fox (Rode Vos, een 'self-made' Amerikaans indianenopperhoofd, is de tweede auteur, die de Amerikaanse uitge versmaatschappij McGraw-Hill heeft be drogen. Eerder werd de uitgeverij voor 750.000 dollar opgelicht door de auteur Clifford Irving, die beweerde een autobio grafie te hebben geschreven over de zakenman Howard Hughes. Dit bedrog werd echter voor de verschijning van het boek ontdekt Maar 'The Memoirs of Chief Red Fox' hadden al zeven drukken (waaronder een pocket-uitgave) beleefd, voordat het plagiaat werd ontdekt. De 101-jarige in diaan bleek een uitzonderlijk geheugen te hebben en zich met grote nauwgezet heid zijn avonturen als medewerker aan Buffalo Bill's wild-west-circus en als oog getuige van beroemde indiaanse veldsla gen als Little Bighorn en Wounded Knee te herinneren. De details bleken echter niet met de werkelijkheid te klop pen. Toen bovendien ontdekt werd dat Red Fox op drie verschillende plaatsen geboren moest zijn, werd duidelijk dat de memoires plagiaat waren. Het verslag over de slachting van Woun ded Knee bleek woordelijk te zijn over genomen uit een in 1940 geschreven boek. Toen McGraw-Hill achter het be drog kwam, trachtte zij het tevergeefs in stilte te regelen. Red Fox ontkent echter dat hij ooit dat andere boek gelezen heeft en vertelde dat hij zijn gegevens had verkregen door een manu script van een indiaan uii Minneapolis te kopen. 'Ik wil iedereen laten weten dat ik geen geldschraper ben', sprak het opperhoofd. 'Ik heb al genoeg geld om een grafsteen te kunnen betalen CHICAGO (Reuter) Een federale jury zal een onderzoek in stellen naar klachten, dat in Chicago en omgeving bij de voorverkiezingen in de Ame rikaanse staat Illinois op uitgebreide schaal fraude is gepleegd. James Thompson, die het onderzoek leidt, zegt dat hij en tien andere justitiële functionarissen 'veel schandelijk en openlijke onregelmatigheden hebben geconstateerd tijdens een inspectie tocht langs de stembureaus'. De beschuldigingen betekenen een nieuwe aanslag op het prestige van burgemeester Richard Daley van Chi cago die toch al gevoelige deuken in zijn prestige als oppermachtig par tijbaas heeft opgelopen door het ver lies dat twee van zijn protegees leden tijdens de verkiezingen. ROME (AFP, AP, Reuter) De Italiaanse regering heeft driedui zend man reserve-politie in aktieve dienst opgeroepen voor de tijd van een jaar. De maatregel is genomen nadat de politie plannen had ontdekt van links-extremistische groeperingen voor een reeks bomaanslagen, ontvoeringen en het veroorzaken van onlusten in Italië. De openbare aanklager in Treviso heeft bekend gemaakt, dat volgens hem een groep fascisten schuldig is geweest aan de bomaanslag van decem ber 1969 op een bank in Milaan. Daarbij kwamen zeventien mensen om het leven. Enkele linkse anarchisten zitten momenteel in de gevangenis in ng Tsjen en Watson ontmoetten ir twee maal. één keer onder het van een kopje thee, de andere zonder iets te drinken. Enkele later maakte Jack Anderson nd, dat Watson op zijn reis van over 8 naar Washington stomdronken geweest en stewardessen had las- evallen. De senaatscommissie van filliam Fulbright, die minister ter verantwoording vroeg, g van hem te horen, dat Watson de voornaamste onderhandelaar Öjn, maar iemand met veel meer °P het 8ebied van betrekkin met China. 'Het is nooit de Ming geweest dat de ambassadeur utderhandelaar optrad', aldus Ro- 104 10^. Het Witte Huis verwees alle en over de discripantie naar het iterie van buitenlandse zaken, "EG 13 commentaar weigerde. door Michael Stein In mei 1970 vond een politieke aardverschuiving plaats op liet eiland Ceylon. Onder leiding van mevrouw Sirimaco Banderanaike won liet Verenigde Front de verkiezingen. Dit front is een coa litie van sociaal-democraten, Moskou-communisten en pro-Joegoslavische communisten, die op Ceylon Trotskisten genoemd worden. Deze door iedereen als uiterst links gekarakteriseerde rege ring werd nog geen jaar na haar installatie geconfronteerd met een gewapende opstand van voor namelijk jonge studenten en onderwijzers, die in verrassende mate gesteimd werden door een deel van de plattelandsbevolking. Volgens de rebellen, die het pure socialisme predikten, had de linkse regering haar marxistische principes verraden. In de nacht van 5 op 6 april 1971 werden over het hele land 90 politieposten aangevallen door aanhangers van Janatha Vi- moekti Peramoena (JVP), het Volksbevrijdingsleger. Deze groepe ring was in 1964 opgericht door de 28-jarige Roman Wijereera, zoon van een communist. Hij was van de Patrice-Loemoemba-universiteit in Moskou verwijderd, omdat hij zich volgens de autoriteiten daar aan 'an- ti-Sowj et-laster' had schuldig ge maakt. De ironie wil, dat het Volks bevrijdingsfront (waarover men over het algemeen in Colombo zeer weinig wist, omdat de organisatie ingedeeld is in zeer kleine cellen, die van eikaars bestaan geen weet hebben) tijdens de verkiezingscam pagne de coalitie van mevrouw Ban deranaike had gesteund, omdat die allerlei socialistische maatregelen had gepropageerd. Maar de JVP werd na de aanval van 5 april wettelijk verboden en zijn leden werden in de daarop volgende we ken te vuur en te zwaard bestreden. Hoeveel mensen er tijdens die op stand van de Guévaristen zoals ze ook genoemd werden om het leven zijn gekomen, is nog steeds niet bekend. Maar dat het aantal in de duizenden loopt, daarover bestaat geen twijfel. Bizarre coalitie De regering van Ceylon werd in die burgeroorlog door een bizarre coali tie van vreemde en elkaar uiterst vijandige mogendheden gesteund. Zo zonden landen als Amerika, Enge land en Australië, de Warschau Pactlanden, Egypte en Joegoslavië, alsmede India en Pakistan eendrach tig wapens, helikopters, marinesche pen en zelfs manschappen naar het eiland om de linkse revolutionairen mores te leren. Iedereen trachtte zo snel mogelijk militaire hulp aan me vrouw Banderanaike te verlenen om te verhinderen dat door de militaire steun van een ander, het eiland zijn onafhankelijke positie zou verliezen en als basis voor de tegenstander in de fel omstreden Indische Oceaan dienst zou kunnen doen. Ondanks het enthousiasme van de Guévaris ten en de ongeoefendheid van de geringe Ceylonese strijdkrachten was het dan ook van het begin af aan al duidelijk, dat de jonge op standelingen geen schijn van kans hadden, zeker toen de georganiseer de v< kbonden in de steden zich ook tegen hen keerden. Eind mei be heerste de regering praktisch het gehele eiland. En zelfs de Chinese Volksrepubliek veroordeelde hoe wel met enige vertraging de acties van 'ultra-links en het rechtse opportunisme', zoals Tsjoe En-lal het noemde, en beloonde de rege- ring-Bandaranaike met een krediet van 25 miljoen dollar, die niet in China besteed hoefden te worden. Ondanks het feit, dat de burgeroor log vrij snel gewonnen werd, zit de regering van Ceylon nog met precies dezelfde problemen, die de aanlei ding vormden voor de bloedige strijd. Alleen is de eens zo democra tische samenleving op Britse grond slag door de gebeurtenissen van vo rig jaar nu opgezadeld met een groot aantal concentratiekampen, met een scherpe perscensuur en met een noodtoestands-wetgeving, die de regering onbeperkte macht geeft om politieke tegenstanders monddood te maken en op te ruimen. Ongeveer 15.000 Guévaristen zitten volgens op gaven van de regering in gevange nissen en kampen, terwijl een aantal opstandelingen niemand weet hoeveel verdwenen is. Misschien worden ze nog ergens vastgehouden, waarschijnlijk is, dat ze werden doodgeschoten, onthoofd of levend verbrand, executie-methoden die vo rig jaar tijdens de gevechten in zwang waren. Wensdroom Het beeld, dat de regering aanvanke lijk van de opstandelingen trachtte te schetsen, nl. van een bende 'door gedraaide links-extremisten, die al leen op geweld uitwaren', of van een troep 'fascisten, die misschien zelfs door de CIA werden gesteund', of van een dolle horde van 'op sex, alcohol en hasj beluste maatschappe lijke mislukkelingen' bleek al snel op een wensdroom te berusten. Een groot deel van de zeer goed georga niseerde Guévaristen bleek in tegen deel uiterst puriteinse inzichten te hebben en een gelofte te hebben afgelegd niet te roken of te drinken en het verdiende geld niet voor eigen consumptieve doeleinden te gebruiken. Ook bleek al snel dat de opstandelingen geen sociale despera do's waren, die vanwege de grote werkloosheid hun laatste toe vlucht tot gewelduitbarstingen had den gezocht. De vice-premier Sana- nayaka, deelde in juli zelfs mee, dat van de 13.000 gevangenen van dat ogenblik zestig procent werk had den, slechts 20 procent studenten waren en het overgrote deel onder wijzers en leraren. Van die laatste groepering was ongeveer de helft weer door het nieuwe kabinet-Ban- deranaike in dienst genomen, nadat zij eerder door de vroegere conser vatieve regering ontslagen waren. Wat waren dan wel de achtergron den van die opstand van jeugdigen, die door de regering dermate gewan trouwd werden, dat na het uitbre ken van de gevechten de dienst plicht voor het leger weliswaar werd uitgebreid, maar slechts mannen van boven de 35 jaar als rekruten wer den geaccepteerd? Het was vooral de diepe gedesillusioneerdheid van de jeugd, die tot de opstand leidde. Een jeugd, die de beginselen van een socialistische welvaartsstaat had leren kennen, maar niet de welvaart of zelfs maar de hoop daarop. Het was de teleurstelling over de linkse, traditionele partijleiders, die on danks hun mooie socialistische slo gans toch tot dezelfde maatschappe lijke elite bleven behoren als de con servatieve leiders van voorheen. Een communistische minister van finan ciën bijvoorbeeld die alle politieke meningsverschillen ten spijt, toch voorzitter was van de meest chique en uitgelezen golf-club van Colombo. Premier Banderanaike mocht dan vele anti-westerse slogans gebruiken, haar kinderen bleven niettemin doorstuderen in Londen en in Parijs. Ondanks alle verkiezingsbeloften werd de groot-kapitalisten na de re geringswisseling in financieel op zicht nauwelijks een haar gekrenkt. En dat, terwijl men beloofd had de thee-plantages te nationaliseren en de invloed van de uiterst conserva tieve Wereldbank een halt toe te roepen. Toen het nieuwe parlement voor de eerste keer na de verkiezin gen bijeenkwam, werd het als een grootse anti-imperialistische daad voorgesteld, dat de belachelijke van de Engelsen overgenomen pruik niet meer door de geachte afgevaardigden werd opgezet. Toen links eenmaal aan de macht was, bleek het evenals rechts oog te heb ben voor de economische afhanke lijkheid van Ceylon en daarmee re kening te willen houden. Maar in tussen waren vele investeerders door het linkse gepraat afgeschrikt, stegen de prijzen en daalde de le vensstandaard. Tegenstellingen Kortom, de opstand van vorig jaar werd veroorzaakt door allerlei niet te verzoenen tegenstellingen: de ge neratiekloof tussen nieuw-linkse jon geren en het traditionele links van weleer; de kloof tussen de Singalese cultuur (tien van de dertien miljoen Ceylonezen zijn Singalezen. met hun eigen taal, cultuur en Boeddhisti sche achtergronden) en de angelsak- sische, westerse achtergrond van de Premier Banderanaike regeerders) de kloof tussen middel bare scholieren en studenten ener zijds en een systeem, dat hun in geen jaren een redelijke baan kon bieden in het vak dat zij hadden geleerd; de kloof tussen marxistische slogans en de noodzaak om een wankele economie draaiende te hou den; de kloof tussen de jongeren, die steeds ongeduldiger snelle soci aal-economische veranderingen eis ten en een parlementair-democra tisch systeem van de bourgeoisie, dat altijd traag werkt. De socialistische welvaartsstaat Cey lon had op idealistische motieven alle inwoners een kilo rijst per week gratis verstrekt. De tarieven voor het openbare vervoer waren minimaal. Iedereen kon gratis on derwijs krijgen, tot en met de uni versiteit. Maar het gevolg was, dat er in de afgelopen vijftien jaar zo'n twee miljoen mensen onderwijs kre gen en er per jaar 20.000 studenten aan de universiteiten afstudeerden, zonder dat ze er ook maar iets aan hadden. Begin vorig jaar was meer dan elf procent van de werkende bevolking werkloos, terwijl het aan tal gedeeltelijk werklozen nog veel en veel hoger lag. Praktisch al die jongeren en zeker diegenen die een niet-Engelse, Singalese opleiding hadden genoten kregen na afloop van hun studie niet het werk, waar voor zij opgeleid waren, tenzij ze over voldoende relaties beschikten. Maar hun opleiding zorgde er tevens voor, dat zij vervreemd raakten van de oude, traditionele waarden. Hun afkeer van de bestaande maatschap pij werd steeds groter en daarmee groeide hun wens naar een 'puur socialisme'. Dat pure socialisme, dat de opstandelingen voorstonden, hield in dat er drastische landher vormingen doorgevoerd zouden wor den, dat Ceylon bereid moest zijn ook zonder economische bijstand van buitenaf te leven, desnoods ten koste van een verder dalende levens standaard en dat men het land moest bevrijden van de buitenlandse invloeden van kapitalisme en impe rialisme (waaronder niet alleen de VS, maar ook India werd verstaan) en vervolgens de binnenlandse kapi talisten een kopje kleiner te maken. Al deze eisen werden gesteld in een periode, dat de regering zich gecon fronteerd zag met dalende prijzen voor de belangrijkste produkten, thee, rijst en kokosnoten. En daar mee kwam de droom in botsing met de werkelijkheid, waardoor een toch al gefrustreerde jeugd geen andere uitweg meer zag dan gewapender hand de droom tot werkelijkheid te brengen. Morgen: Rapport van Amnesty Inter national over de politieke gevange nen op Ceylon. afwachting van een proces, waarin ze beschuldigd zulle» worden van mede plichtigheid aan de bomaanslag. Zij hebben tot nu toe ontkend en be schuldigen neo-fascisten van de aan slag. De snel in kracht groeiende neo- fascistische beweging in Italië zou met de aanslag de linkse groeperingen in diskrediet hebben willen brengen. De drie fascisten die nu door de openbare aanklager van Treviso be schuldigd worden, zitten al gevangen voor andere aanslagen. De plannen voor bomaanslagen en andere terroristische aktiviteiten wer den ontdekt tijdens een massaal on derzoek naar de doodsoorzaak van de uitgever Feltrinelli. Volgens de offi ciële lezing is hij omgekomen toen hij probeerde een electriciteitsmast op te blazen. Feltrinelli onderhield contac ten met anarchistische bewegingen en werd gezocht in verband met de aan slag in Milaan. De anarchisten hebben verklaard dat Feltrinelli door extreem rechts ter dood is gebracht en dat het opblazen van de electriciteitsmast in scène is gezet om hem de schuld in de schoenen te schuiven. In mei worden er algemene verkiezin gen gehouden in Italië. Algemeen wordt verwacht dat de neo-fascistische MSI een grote overwinning zal beha len. Overigens kunnen de Italianen uit vele tientallen partijen en partij tjes kiezen. EL FERROL (AP) In verband met de ongeregeldheden in de Noordspaanse havenstad El Ferrol op 10 maart zijn in totaal 45 personen gearresteerd en 29 beboet, zo heeft de Spaanse politie gisteren meegedeeld. De 45 arrestanten worden beschuldigd van gewelddadige acties tegen de openbare orde, lidmaatschap van ille gale organisaties en propaganda-activi- teiten tegen het bewind van generalis simo Franco, aldus de politie. SCHIPHOL Voor premier Biesheu vel staat het lang niet vast, dat minis ter Boertien in plaats van minister Langman als coördinator naar de UNCTAD-conferentie in Chili zal wor den afgevaardigd. Hij gelooft, dat die coördinatie door twee ministers zal worden behartigd namelijk door mi nister Langman (economische zaken) en minister Boertien (ontwikkelings samenwerking). Volgens hen was dit de bedoeling van de regering voordat woensdag de motie van de oppositie met 58 tegen 57 stemmen werd aange nomen, waarbij minister Boertien als coördinator werd aanbevolen. De minister-president zei dit in ant woord op vragen, hem gistermorgen gesteld bij zijn vertrek van Schiphol naar Luxemburg, waar hij een soort kennismakingsbezoek gaat brengen aan de Luxemburgse regering, samen met minister Schmelzer en mr. J. P. M. H. Merckelbach van het ministerie van algemene zaken en dr. K. W. Reinink, chef directie Europa van het ministerie van buitenlandse zaken. 'Ik heb er geen twijfel over laten bestaan, hoe ik over die zaak dacht', aldus de premier. 'U behoeft niet zonder meer aan te nemen, dat na deze krappe motie-zege minister Boer tien inderdaad alleen de coördinatie zal krijgen. We gaan ons daarover morgen in het kabinet beraden'. SALISBURY (REUTER) EenEuro- pees lid van de Afrikaanse nationale raad, die zich verzet tegen het rits- Rhodesische akkoord, is dodr de rege ring van Ian Smith het land uitgewe zen. Hij moet Rhodesië binnen zeven dagen verlaten. Het is de 19-jarige Zweed Erling Soederstrom die al drie jaar in Rhodesië woont. Zijn vader is leraar aan een theologisch college bij Salisbury. De twee in Rhodesië verboden natio nalistische guerrillaorganisaties ZAPU en ZANU, hebben gisteren in Tanza nia besloten een verenigd opperbevel in te stellen die de 'revolutionaire oorlog* in Rhodesië moet voorberei den. De twee partijen stonden de laatste jaren fel tegenover elkaar, maar hebben hun geschillen bijgelegd toen de Afrikanen in Rhodesië mas saal in verzet kwamen tegen het ak koord dat Londen en Salisbury eind vorig jaar sloten. DEN HAAG De Nederlandse afgevaardigde naar het Geneefse ontwapeningsoverleg M. J. Rosenberg Polak heeft gisteren een plei dooi gehouden voor het verbieden van het gebruik van alle chemi sche wapens. Een dergelijk verbod zou tevens moeten inhouden dat alle chemische wapens uit de arsenalen worden verwijderd. Indien slechts bepaalde soorten wa pens zouden worden verwijderd, zou controle vrijwel onmogelijk zijn: men zou tanks of bommen moeten demon teren om vast te stellen dat zij niet een verboden chemisch wapen bevat ten. 'Slechts wanneer de algehele afwezig heid van chemische wapens uit de arsenalen regel is, kunnen minder vergaande maatregelen als waarne ming van het feit dat de legers niet langer worden opgeleid voor chemi sche oorlogvoering een zekere mate van vertrouwen geven', aldus M. J. Rosenberg Polak. Wij hebben, zo vervolgde hij, nog geen concrete suggesties voor controle op chemische ontwapening, maar zijn geneigd te denken dat de vernietiging van militaire voorraden, of verwer king voor civiel gebruik, op passende wijze behoort te worden gecontro leerd, omdat chemische strijdmidde len thans tot het arsenaal van diverse landen behoren. Rosenberg Polak sprak de hoop uit dat ook China en Frankrijk aan het ontwapeningsoverleg zullen deelne men en verklaarde opnieuw dat Ne derland het afsluiten van een verdrag, waarbij ook ondergrondse proeven met kernwapens worden verboden meer als een politieke dan als een technische kwestie beschouwde. De Nederlandse afgevaardigde onder schreef het krachtige pleidooi van de Canadese afgevaardigde het 'gesprek voor dovemansoren' te vervangen door zinvolle onderhandelingen. Hij gaf toe dat, hoewel bij het Geneefse ontwapeningsoverleg voortgang is ge boekt bij bijzonder ingewikkelde in ternationale onderhandelingen, de re sultaten, gezien het doel van algeme ne en volledige ontwapening, nog zeer bescheiden zijn. CARACAS (Reuter) In heel Vene zuela zijn de artsen gisteren voor on bepaalde tijd in staking gegaan, on danks een dringend verzoek van de regering dat niet te doen. Alleen spoedgevallen worden nog behandeld. De artsen protesteren tegen het feit, dat een collega uit een ziekenhuis in Guanare ontslag heeft gekregen om dat hij geweigerd zou hebben een meisje met ingewandsinfectie te be handelen zolang hij niet wist wie de rekening zou betalen. Het bewuste ziekenhuis is een ziekenfondsinstelling waar patiënten niets hoeven te be talen. Twintig artsen in het gebied verklaar den zioh solidair met hun collega en namen ook ontslag. Hun ontslagen zijn door de minister van volksgezondheid bekrachtigd. De nationale artsenvere niging heeft zich echter achter hen ge schaard en een landelijke staking uit geroepen. Het Venezolaans verbond van vakver enigingen heeft met een invasie in zie kenhuizen gedreigd om desnoods de artsen met geweld te dwingen aan het werk te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9