Steenkamp en de zorgen in het kabinet dichtbij eoeo po22eleo (6V^)—7 O Anderer belang Russische kerk Auto's weg en maskers af! —U U _JLJ i lil I TROUW/KWARTET VRIJDAG 24 MAART 1972 Commentaar In de Troonrede werd vorig jaar niet alleen het Nederlands belang maar ook tot stand komen van een rechtvaar diger wereldorde als een oogmerk van het buitenlands beleid genoemd. Dat is geen geringe uitspraak, die ook geen geringe consequenties heeft. In wezen 3 n is het dwarsliggen van een krappe gei meerderheid in de Tweede Kamer te- genover het kabinet over de vraag wie het beleid inzake UNCTAD III zal coördineren, een herinnering aan dat en tweede beleidsdoel. De Nederlandse bijdrage aan het totstandkomen van ste een fatsoenlijker economische wereld- orde is minstens even belangrijk als n De motie van de heer Pronk (die niet voor niets een leerling van Tinbergen is), is erop gericht de minister zonder b portefeuille van ontwikkelingssamen werking méér aan zijn hoofd te geven dan alleen de hoogte en de bestemming van de financiële hulp. De handelspoli- tig hek is van vitale betekenis voor de 'ontwikkeling van de arme landen en dat geldt niet minder het beleid van de ister van financiën als krediteur van de arme landen. Op al deze terra in behoort een minister voor ontwik- :lingszaken initiatieven te kunnen imen en openingen te kunnen schep- Welnu, bedoelt de motie-Pronk: aten we daar nu bij de eerstvolgende m jüNCTAD eens mee beginnen. Z Mei alle bijval voor deze principiële n stellingname geheel in de geest van anl de Troonrede blijft de vraag over of e'f een minister die in het geheel van het en kabinet minder competentie heeft ge- g' kregen dan hij behoort te hebben, ineens met een aanzienlijk ruimer man- n daat naar Santiago gestuurd moet wor- den, vooral als dat zo moeizaam be- vochten moest worden. De kans is e dan groot, dat hij of van dit mandaat wei een zodanig gebruik maakt dat hij er later thuis weer last mee krijgt of er an pnvoldoende gebruik van durft te ma- s ken uit vrees dat dit zal gebeuren. C'1 Iemand met een plotseling sterk uitge- breide competentie moet, lijkt ons, yin enige maanden krijgen om daaraan te 1 ei wennen, alvorens aan een dermate be- ij j langrijk internationaal treffen deel te j iaan nemen. De competentiestrijd had e(i|laarom dunk ons veel eerder moeten jn beslecht. Het is de schuld van het ibinet dat de zaak zo lang is blijven ingen. De kwestie was vroeg genoeg langemeld. Vanuit het oogpunt van de UNCTAD tan slechts de overweging gelden dat in Santiago resultaten geboekt wor- j^en met die bewindslieden die in de praktijk gewoon het meest in de melk te brokkelen hebben in hun land en die ent Eventueel ook geacht kunnen worden ibtshalve de grootste weerstanden te vertegenwoordigen. Daardoor kan het gewicht van de aangegane verplichtin- slechts vergroot worden. rii In hoeverre is de bijtende kritiek die de Russische schrijver Alexander Solzsje- nitsin op de leiders van de Russisch orthodoxe kerk heeft geoefend, steek- [3 j houdend en billijk? Het is allesbehalve tvoudig, dat vanuit Nederland te beoordelen. Maar wie iets van de Sowjet-Unie afweet, zal zich in elk (it geval kunnen voorstellen, dat Solzsje- ,o(' nitsin 'goede gronden heeft voor zijn aanval op het bestuur van de Russische kerk. De voornaamste vraag waarvoor zijn filippica ons in Nederland stelt, is intussen, wat wij ermee aan moeten. Voor sommigen onzer zal misschien de inleiding groot zijn, Solzsjenitsin bij te vallen in zijn harde oordeel. Maar voordat aan die verleiding wordt toe- I gegeven, doen we er goed aan, ons af ff, te vragen, of we wel het recht hebben 21 dat oordeel over te nemen. En dat is om meer dan één reden twijfelachtig. In de eerste plaats is het ons niet iesii gegeven. Solzsjenitsins aanklacht zui- iw« ver te wegen, al was het alleen maar igjomdat de omstandigheden waaronder de Russisch orthodoxe kerk zich staan de moet houden, het klimaat waarin ze zich beweegt en haar tradities ons vreemd zijn. I u Maar belangrijker nog is de overwe- 8ing. dat Solsjenitsins aanklacht ourt onlosmakelijk verbonden is met de bij zondere persoonlijke moed die de schrijver moest tonen, om zijn kritiek 'lopenbaar te maken. Zonder deze moed is kritiek op de Russische kerk al te gemakkelijk, zeker wanneer daarbij laatstaven worden aangelegd van het kaliber dat Solzsjenitsin hanteert, wan neer hij het gedrag van het patriar- tegenover het martelaarschap van de eerste christenen stelt. Solzsjenisin zelf zou trouwens aan onze bijval vermoedelijk niet meer waarde kunnen hechten dan een roepende in de woestijn aan een ap plaus waarvan het geluid hem bereikt vanuit een op veilige afstand gelegen oase. Begrotingstekort zou wel eens tegen de vier miljard kunnen lopen door P. L. van Enk De tegenwoordig toch al woelige vijver van de binnenlandse politiek is deze week nog eens extra in beroering gebracht door de tegel die prof. dr. P. Steenkamp erin heeft gegooid toen hij in Venlo een plan opperde voor nationaal economisch herstel en zich daarmee mengde in de discussie over de begroting 1973. Steenkamp lanceerde zijn ideeën op een moment dat voor de oppositie niet beter gekozen had kunnen zijn: daags na zijn optreden in Venlo spitte Den Uyl tij dens het Tweede Kamerdebat over de werkafspraken nog wat rond in het regeerakkoord en gebruikte het verhaal van Steenkamp om de meningsverschillen tussen de coalitiepartners over het finan- cieel-economisch beleid uit te dienen. Nelissen: ongemakkelijk penningmeester Steenkamp: tegel in vijver Omgekeerd kwam de rede van de informateur niet erg gelegen voor diegenen die, teneinde straks de mil joennota 1973 op tafel te kunnen leggen, juist bezig zijn een compromis te smeden. Het kan bijvoorbeeld premier Bies heuvel niet welkom zijn geweest dat Steenkamp net verhoging van de ver mogensbelasting had bepleit, terwijl in de overigens niet-bindende werkafspraken juist staat dat van der gelijke maatregelen in de eerste helft van de kabinetsperiode moet worden afgezien. Een uitgezochte gelegenheid voor Den Uyl om de regering te pesten door uit te roepen: Zie je wel, de confessionelen hebben bij het in elkaar timmeren van het regeerak koord concessies gedaan waar 'Rooie Piet' nu spijt van heeft en waarvan alle confessionelen spijt behoren te hebben. Steenkamp heeft in Venlo bovendien een bijzonder zere plek beroerd door te opperen dat de inflatiecorrectie 'ter discussie' moet worden gesteld. Tegen over ons heeft hij verklaard hiermee niet op voorhand te hebben willen uitmaken dat de inflatiecorrectie in '73 en eventueel '74 achterwege moet blijven, maar als je zoiets ter discus sie stelt kan dat natuurlijk weinig anders betekenen. De inflatiecorrectie staat in het regeerakkoord en 'ak koord is akkoord', zoals prof. Steen kamp tegen ons zei, maar het is duidelijk dat, als hij zijn zin kreeg, de fractieleiders overeen zouden ko men d'at op dit punt van de afspraken moet worden afgeweken. Nu, de reactie van de WD- die voor de inflatiecorrectie een schier afgodische verering koestert zal Steenkamp weinig plezier hebben ge daan. Wiegel verklaarde terstond dat er niet over kan worden gepraat. Het effect van Steenkamps suggestie is nu dat Wiegels standpunt wat je noemt verhard is. Iedereen die er belang in stelt heeft thans een kranteknipsel in portefeuille dat de VVD-leider onder de neus kan worden gehouden. zodTa hij aanstalten maakt op zijn mening terug te komen. De WD zal' zich waarschijnlijk wel drie keer beden ken. De rede van Steenkamp is ongetwij feld bedoeld als een steuntje in de rug van het kabinet, maar je hoeft er niet van staan te kijken wanneer dat steuntje zou aankomen als een duw naar de rand van het ravijn. Zeker de confessionele coalitiepartners zijn hier de programmatische vader van het kabinet niet erkentelijk voor. Maar dat alles neemt niet weg dat de voorstellen van deze vader bijzonder realistisch zijn. Het kabinet zit bij voorbereiding van de begroting 1973 tot de nek in de zorgen. Binnenkort verschijnt de nota waarin wordt uit gelegd wat de gevolgen zouden zijn als het huidige beleid volgend jaar ongewijzigd zou worden voortgezet. Om die gevolgen te schilderen is de zwartste verf nog niet somber genoeg. Recente speculaties komen uit op een tekort van 2,3 of 2,5 miljard. Nu de belastingontvangsten tegenvallen zou het tekort wel eens tegen de drie miljard kunnen gaan lopen. Een oorzaak van deze ruïneuze ont wikkeling is de loon- en prijsstijging, die ondanks alle goede matigingsvoor nemens vrijwel onverminderd voort gaat. Berger, fractieleider van Ds'70 heeft zaterdag in Utrecht uitgeroepen dat de elfhonderd miljoen beleidsom buigingen die het kabinet voor 1972 heeft aangebracht, eenvoudig in deze kosteninflatie dreigen te verdwijnen. Geen wonder dat DS'70 dat voor die bezuinigingen erg zijn best heeft ged'aan zich bij deze ontwikkeling de haren uit de toch al kalende koppen trekt en steeds dringender om loon- en prijsbeheersing vraagt. Het lijkt erop dat Berger bij zijn coalitiegenoten aanhang wint. An- driessen (KVP) heeft onlangs een stuk in zijn partijblad geschreven dat kennelijk mede bedoeld is om de geesten in zijn partij rijp te maken voor overheidsingrijpen in lonen en prijzen. Ook Steenkamp heeft in Venlo bezwo ren dat de inflatie moet ophouden. Van hem mogen de topsalarissen niet meer stijlgen omdat anders de lager betaalden 'kom nou' roepen wanneer hun matigingsvoorst el 1 e n worden ge daan. Ook vroeg Steenkamp om 'dui delijke afspraken' met het bedrijfsle ven. Al begin maart heeft premier Bies heuvel zelf in Leeuwaren aangekon digd dat het kabinet niet zal terug schrikken voor 'verstrekkende maatre gelen' zodra er niets terecht zou drei gen te komen van zaken als: de op trekking van de belastingvrije voet en van de positieverbetering van bejaar den en zelfstandigen. Fabelachtig Deze drie plannen zijn nog slechts de dringendste uit een hele rij. De kos ten van de optrekking van de belas tingvrije voet en van de positieverbe tering van de zelfstandigen mogen gevoeglijk op ruim een miljard gul den worden geschat. (De AOW-verbe- tering zal uit een hogere Dremie ko men en zo het reëel besteedbare inko- Biesheuvel: pleidooi voor vermogens belasting niet welkom men onder druk helpen zetten). Ruim een miljard dus, welke som we moe ten optellen bij het bedrag van bijna drie miljard van de gevolgen van het ongewijzigd voortgezette beleid dat maakt samen een tekort van vier miljard op de bgroting 1973. Waar moet die fabelachtige hoop geld van daan komen? Steenkamp heeft in Venlo 'verdere besnoeiingen in de overheidsuitgaven' voorgesteld. Maar dat was het laatste punt van zijn lijstje van suggesties, want er valt werkelijk bijzonder wei nig meer te kappen. De CRM-begro- ting is vorig jaar al tot de draad uitgemergeld, minister Engels moet eerder méér dan minder ruimte krij gen omdat het hem anders zijn poli tieke kop wel eens kon gaan kosten. Bij sociale, economische, milieuhygië nische, buitenlandse en binnenlandse zaken is misschien hier en daar wel een miljoentje te halen; onderwijs schijnt nog wel iets te kunnen mis sen. maar veel kan dat niet zijn omdat anders leerkrachten, leerlingen en ouders uit hun vel springen. Ook bezuinigingen op de woningbouw wor den niet aanvaard. Bij landbouw is een enkele ruilverkaveling geschrapt, maar dat levert over ccn jaar of vijf misschien wat op. De financiële specialist van de KVP in de Tweede Kamer, Notenboom, die Steenkamp in Venlo heeft beluisterd, heeft daar uitgeroepen dat er bij wetenschappelijk onderwijs en defen sie een stevige moot te halen valt. De Brauw mag dan evenals Drees van Verkeer en Waterstaat, afkomstig zijn van een partij met veel geestdrift over bezuinigingen, dat verhindert hen beiden niet, het eigen erf jaloers te maken. Beiden hebben Nelissen laten weten dat zij vorig jaar hun portie hebben gehad en dat nu de beurt aan anderen is. Drs. H. A. C. M. Notenboom: bij we tenschappelijk onderwijs en defensie een stevige moot te halen Blijft over het departement van de fensie, dat zich dan ook ernstig be dreigd voelt en zich zelfs de 3.925 procent van het natonaal 'inkomen uit het minderheidsadvies van de commis sie-Van Rijckevorsel ziet ontglippen. Supporters van de krijgsmacht ver spreiden dan ook in een laatste po ging het verzet te mobiliseren, het schrikbarende verhaal dat Nelissen in '72 met slechts 3,5 procent wil vol staan. Geen offer Kortom: Nelissen mag dan voor zijn collega's een bijzonder ongemakkelijk penningmeester zijn, het snijden in de overheidsuitgaven zal hem niet veel meer kunnen opleveren. Je hoeft dan ook niet in het kabinet te zitten om tot de ontdekking te komen dat er aanzienlijke belastingverhogingen no dig zullen zijn om rond te komen. Steenkamp heeft de vermogensbelas ting, enkele accijnzen en de vermo gensbelasting genoemd en 'dat zal wel geen wilde gok blijken te zijn. Ook de WD-ministers schijnen zich met een hogere vermogensheffing te gaan ver zoenen. Maar met het ter discussie stellen van de inflatiecorrectie zal het niet mee vallen. Deze aanpassing van de inko- mensenbelasting aan de prijsstijgingen kost bijna negenhonderd miljoen en dat is niet mis. Het kabinet zou voor een aanzienlijk deel uit de zorgen zijn als die maatregel eens een keertje niet doorging. Maar het zou van de WD wel eens teveel gevraagd kun nen zijn, haar heilige koe aan de coalitie te offeren. Zeker niet nu de WD wegens het inzakken van DS'70 de enige partij is die bij verkiezingen misschien iets te winnen heeft. LOWIETJE Het weer Droge Maas Van onze weerkundige medewerker De grote droogte is het gesprek van de dag. Het is elke dag hetzelfde op de weerkaart: een dominerend hoge- drukgebied van het zeegebied ten westen van Ierland tot Midden-Euro pa, dat de toegang tot de lage landen voor regenstoringen afsluit. Vandaar dat wij ook vandaag en morgen droog weer houden met zonnige perioden en tussen -1 en +l:j heen en weer draven de kwikdraad. Zondag wordt het waarschijnlijk over dag iets warmer in de richting van 15 graden met name in het zuiden. Over Scandinavië heeft zich een koude golf uitgebreid met veel sneeuwbuien en 's nachts in de noordelijke gebieden strenge vorst, maar daarvan merken wij gelukkig niets. In het weekblad Schuttevaer las ik een belangwekkend stuk over de ge- 'ringe waterafvoer van de Maas op basis van cijfers van Rijkswaterstaat. Globaal bedraagt een jaargemiddelde voor de waterafvoer bij Borgharen 250 m3 per seconde, het wintergemid- delde is 375 m3, het zomer gemiddelde 125 m3. 1971 kwam echter aan een jaargemiddelde van 118, een winterge- middelde van 192 en een zomergemid- delde van maar 43 m3 per seconde. Bijzonder gering was de waterafvoer in augustus tot en met oktober 1971 met respectievelijk 11,12 en 6 m3 per seconde. September lag verhoudings gewijs nog gunstig omdat men toen profiteerde van een paar stootjes wa ter uit België, toaar enige stuwen gestreken waren voor reparaties. Dro ge zomers zijn er de laatste 60 jaar geweest in 1921 (gemiddelde wateraf voer van 36 m3 per seconde), 1934 (38), 1947 (40), 1949 (58), 1959 (50), 1964 (32), 1971 (43). Natte zomers waren er in 1916 (373), 1926 (366), 1931 (392), 1937 (375), 1966 (418). In de afvoer blijkt de Maas veel groter schommelingen te vertonen dan de Rijn: van nihil tot rond 300 m3 per seconde tijdens de watersnood bij de jaarwisseling 1925 - •26. lagere temperatyfgrw-i! T\ I mi R( Jjin*. h OPKLARINGEN V. BEWOLKING 10 MAX.TEMP. tO MIN. TEMP. WINDRICHTING Weerrapportcn van gisteravond 7 uur, max temp en neerslag van 7 tot 19 uur. Amsterdam zwaair bew 12, 0: De Bilt zwaar bew 14, 0; Deelen zwaar bew 14, 0; Eelde onbew 12, 0; Eindhoven zwaar bew 14, 0; Den Helder onbew 9. 0: Luchthaven R'dam zwaar bew 12, 0: Twente zwaar bew 14. 0; VllssIngen onbew 12. 0; Zd Limburg geheel bew 14. 0; Aberdeen zw bew 11. 0: Athene licht bew I". 0; Barcelona licht bew IS. 0; Berlijn zw bew 11, 0; Bordeaux onbew 21. 0; Brussel licht bew 14. 0: Frankfort onbew 16. 0; Genève onbew 17. 0: Helsinki zw bew 2, 0; Innsbruck onbew IS. 0; Kopenhagen licht bew 9, 0,1: Lissabon zwaar bew 16, 0,3; Locarno onbew 19, 0; Londen onbew 16, 0; Luxemburg onbew 17. 0; Madrid zwaar bew 19. 0; Malaga motregen 14, 0,4: Majorco licht bew 19. 0; Munchen onbew 16. 0; Oslo onbew 5, 0: Parijs onbew IS. 0; Rome onbew 19. 0: Split onbew 20. 0: Stockholm zwaar bew 5. 0: Wenen half bew 17. 0: Zurich onbew 17. 0; Casa Blanca licht bew 18. 0; Las Palmas geheel bew 15. 0; Tel Aviv on- bew 16. 0,3: Tunis zw bew 20. 0. 11.16, 2e getij: 23.46: Haringvliet aan zeezijde: 0.21—12.53; Rotterdam: 1.26—14.11; Schevenlngen: 12.35; IJroulden: 0.4413.17; Den Helder: 3.51—16.29; Harllngen: 6.33— 18.57; Delfzijl: S.41—21.07. Invul-puzzel O 2 O 3 O l> O 0 O 6 O 7 O 8 O 0 10 O 11 O 12 O 13 O invul-PUZEL Vul horizontaal in: I. leemte, 2. hoofddeksel, 3. draadvor mig deeltje, 4. gil, 5. zilt vocht, 6. boom, 7. lange nekharen van dieren, 8. vermoeid, 9. betalingsplaats, 10. persoon bekend met het vaarwater, II. vuurpijl, 12. stok bij het kaartspel, 13. proef. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes drie namen van noten. Oplossing vorige puzzel: 1. re, 2. ren, 3. Nero, 4. oneer, 5. oreren, 6. rote ren, 7. toeren, 8. tenor, 9. roet. 10. tor, 11. Ot. Ieder weldenkend mens zal het bea men: auto's horen natuurlijk niet in de binnenstad thuis. Alleen levert de verbanning van de auto wel een paar probleempjes op. Hoe moeten bijvoor beeld winkels bevoorraad worden, als auto's taboe zouden worden? De in december opgerichte Amsterdamse ac tiegroep 'Maskers af.' heeft de oplos sing voor dat probleem gevonden. Onder de titel die een proefschrift niet zou misstaan, te weten: 'Goederen vervoer t.b.v. de bevoorrading van de winkels in de stad (steden) en opslag van deze goederenvoorraad in opslag loodsen buiten de stad', heeft de groep een naar verhouding met die titel beknopte studie in het licht gezonden, waarin een soort witkar voor het goederenvervoer wordt gepropageerd. Volgens de actiegroep moeten buiten de bebouwde kom goederenloodsen worden gebouwd. Een bijkomend voordeel daarvan is dat woningen in de stad die nu als opslagruimten wor den gebruikt, weer hun oorspronkelij ke functie kunnen krijgen, waardoor, juicht de actiegroep, tegelijk een deel van de woningnood wordt opgelost. De vrachtwagens leveren hun lading bij die loodsen af en hoeven dus niet meer de stad in, waardoor ook de geluidshinder, waarvan ze volgens de actiegroep in de stad de belangrijkste oorzaak zijn, wordt bestreden. Voor het vervoer van de loodsen naar de winkels moet dan gebruik worden ge maakt van 'kleine, speciaal hiertoe ontworpen wagentjes die geluidloos en 'schoon' rijden'. De gemeente zou die wagentjes moeten beheren en zou ze aan de winkeliers moeten verhu ren, voor een periode die varieert van één dag tot bijvoorbeeld vijf jaar. Een winkelier die zo'n lief wagentje langer dan een jaar wil huren zou Zwijgen Irving Clifford Irving, de man die een ver valste autobiografie schreef van de al jaren ondergedoken miljonair Howard Hughes gaat een nieuw boek schrijven. Hij wil met het geld dat hij ervoor krijgt een deel van de schuld afbetalen die hij heeft bij de uitgeverij McGraw-Hill, die door Ir ving bijna bij de neus werd genomen. In New York wordt verteld dat Irving in zijn nieuwe boek haarfijn zal ver tellen hoe hij er net niet in slaagde de 'autobiografie' aan de man te brengen. Volgens het Amerikaanse dagblad The New York Post is er al een overeenkomst tot stand gekomen, waardoor Irving 380.000 dollar voor zijn boek krijgt. Drankzucht Miss rund Een naamloze zwartbonte koe van de heren C. Besteman en H. Anema uit Beverwijk is dit jaar 'miss rund' ge worden. Op de in Den Bosch gehou den paasvee-tentoonstelling heeft een veertig man sterke Nederlands-Belgi sche jury haar de titel verleend. Op de expositie In Den Bosch komen de prijswinnaars va nandere paasveemark- ten in Nederland en de allerbeste koe wordt er 'miss rund'. Er was op deze afsluitende paasvee- markt iets minder vee aangevoerd dan in vorige jaren, maar deskundigen verklaarden om strijd dat de kwaliteit uitstekend was. behalve bij de koeien ook bij de varkens en kalveren. Het bezoek was bijzonder druk en er wer den veel zaken gedaaD. toestemming moeten krijgen er zijn naam al dan niet vergezeld van recla meteksten, op te zetten. 'Het kunnen', volgens de plannenmakers, 'erg kleu rige toagentjes worden!' Daarmee zijn nog niet alle voordelen opgesomd: de, naar de omschrijving van de actie groep, 'vriendelijke, kleurige, onge vaarlijke en sympathieke' vervoermid delen verschaffen bovendien nog ex tra werkgelegenheid ('besteldiensten, onderhoudswerkzaamheden, schilder werk en administratie'). Het plan is op schrift gesteld door de 38-jarige Amsterdammer D. W. Beerling, een bewoner van De Pijp, een buurt waar ze weten wat acties zijn .Beerling heeft de stoot gegeven tot oprichting van 'Maskers af!' door, aanvankelijk in z'n eentje, overal in Amsterdam stickers en affiches op te plakken met de duidelijke tekst: 'La zer op met je uitlaatgassen'. Hij liep ook allerlei winkels af om in persoonlijke gesprekken een mentali- teitsverandering ten nadele van de auto te bewerkstelligen. Die gesprek ken, zegt hij, hadden meer succes dan hij had verwacht. Zelfs de eigenaar van een bontzaak in de deftige Van Baerlestraat schrok er niet voor terug een affiche met de .weinig deftige tekst aan zijn deur te bevestigen. Ook op andere punten in de Van Baerle straat werd tot 'oplazeren' opgewekt. De eenmansactie van Beerling groeide uit tot een groepsactie, waarbij wordt samengewerkt met de inmiddels be faamd geworden actiegroep 'De lastige Amsterdammer', waaraan de vrouw van Beerling meewerkt. De gedreven heid van de voor ontmaskering gepor teerde Amsterdammer valt wel te be grijpen: hij heeft een dochtertje van vier jaar dat aan astmatische bronchi tis lijdt. Sparen In het Britse Hogerhuis (het huis van do Lords) zal binnenkort een onge veer anderhalf eeuwen oude traditie worden afgeschaft. Het is een particu liere tradiüe. Het betreft de nu 61-jarige Lord Thomas William Edward Coke, de vijfde graaf van Leicester, die nu na 22 jaar in het Hogerhuis te hebben gezeten zijn eerste speech gaat hou den. De lord heeft namelijk nog nooit zijn mond opengedaan, met uitzonde ring van een beheerst 'Hear, hear', als iemand iets zei wat hem wel zinde. Ook de vader van Lord Coke had in het Hogerhuis nooit een praatje ge houden en de grootvader en over grootvader evenmin. Er was zo een aardige traditie ontstaan in het ge slacht van de Coke's, dat tot lijf spreuk 'Een voorzichtig man heeft geduld' voert Dat geduld is nu ten einde. Lord Coke zal het hebben over bescherming van de natuur en het land door de zich uitbreidende steden. Lord Coke heeft ruim 10.000 hectare grondbezit. Een reden dus om een mondje open te doen. jJiUgftlldJI Algemene Bank Nederland De duizenden gastarbeiders in Neder land plegen een aanzienlijk deel van hun inkomsten over te maken aan hun gezinnen in het moederland. Het gevolg ervan is een niet onaanzienlij ke kapitaalvlucht naar het buitenland. De Algemene Bank Nederland heeft zich nu voor het eerst tot de buiten landse werknemers gewend om hen te vertellen dat zij hun spaargelden in ons land op de bank kunnen zetten tegen aantrekkelijke rentevergoedin gen. De Algemene Bank Nederland heeft zich onder meer tot de Arabi sche gastarbeiders (Marokkanen) ge richt met een foldertje waarin de spaarbepalingen worden uitgelegd in het Arabisch. De dronkenschap in Londen heeft het ergste peil bereikt sinds ruim vijftig jaar. Steeds meer jongeren en vrou wen raken aan de drank. Dit staat in een rapport dat gepubliceerd is door de Britse christelijke stichting voor economisch en sociaal onderzoek. 'De hoofdstad is veruit de minst nuchtere plaats van Engeland' zo wordt opgemerkt Uit de statistieken, die worden getoond, blijkt dat de politie in 1970 in Londen 35.726 dronk aards van straat heeft opgepikt. Dat was twee keer zoveel als in de andere gebieden die als Britse oorden van drankzucht worden genoemd. Het erg ste vond de commissie van onderzoek nog dat alcoholisme onder jongeren tussen de 18 en 21 jaar en onder vrouwen een alarmerende hoogte heeft bereikt. Vormingscentrum De industrie bond NW heeft gisteren in Nunspeet èen nieuw vormingscentrum 'Veluwe- oord' in gebruik genomen. Het centrum heeft vier miljoen gekost, maar daar is dan de inventaris bij. Er is een conferentiezaal voor 120 mensen met een siimiltaanvertaalin- stallatie voor zes talen. Voorlichting Voor jongeren die het basisonder wijs verlaten heeft 'Werkende Jeugd', de jongerenorganisatie van het CNV een boekje laten verschijnen, waarin voorlichting wordt gegeven over on derwijs- en arbeidssituatie van werkende jongeren in Nederland. Er worden 15.000 exemplaren verspreid op scholen voor lager beroepsonder wijs. Protest Namens de Neder- landst studentenorganisaties, die ver tegenwoordigd zijn in het landelijk overleg van de grondraden, is een ooen brief geschreven aan de ver tegenwoordiger van het Franco-regiem in Nederland. De studenten wijzen daarin onder meer af 'de gewelddadi ge repressie, die generaal Franco met zijn kapitalistenkliek meent te moeten voeren tegen het Spaanse volk'. Fietsen De RAI schrijft aan de minister van verkeer en waterstaat het wenselijk te vinden dat bij halte plaatsen van het openbaar vervoer stal ling- of parkeerruimte wordt gebouwd voor fietsen en bromfietsen. De be doeling is duidelijk: de mensen zullen dan eerder bereid zijn de auto thuis te laten, het eerste deel met fiets of bromfiets af te leggen en verder met het openbaar vervoer te gaan. Miss Op bevrijdingsdag wordt in het Casino te Amsterdam voor de 25ste keer een miss Holland gekozen. De winnares zal in de zomer worden uitgezonden, naar Puerto Rico, om daar in juli deel te nemen aan de 'miss universe'-verkiezing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7