ota beveelt gewijzigde nctad-strategie aan NVV-nota: eventueel rem op expansie Moeilijkheden bij Enka door Spaanse Franco-gezinden Jtrecht draagt bij restauratie n Rietveldhuis iuidsmuur iM op Schiphol niet voldoen Sr ro11 nwerkperiode ■"iepleit voor lurgemeesters ?en L Mansholts actie te revolutionair, vindt Malfatti Protestmars tegen verhoging collegegeld Jongen (3) al week vermist Nieuwe bakkers-cao Gratis zelfklevende dierenfoto's bij Esso Verband gelegd tussen milieu, bevolking en investeringen Zeer groot verloop bij schooldekanen Miniatuur van Israëls ontvreemd DUW/KWARTET VRIJDAG 24 MAART 1972 a onze Haagse redactie lN HAAG "De Unctad-wereldliandelsconferentie kan fungeren als een bij uitstek geschikt fo il van vooroverleg voordat de architectuur van het internationale monetaire stelsel later in liet r in het internationale monetaire fonds (IMF) zelf voorwerp van behandeling zal zijn'. Dit zeg- 1 de PvdA, PPR en D'66 in een gisteren gepubliceerde nota over een alternatief met betrekking [de Unctad-conferentie. pie I dringen er met name bij de rege- op aan zich met betrekking tot ■genaamde link-gedachte' uit te en voor de Unctad-conferentie. Ie nota van de minister Langman Boertien over de Unctad, wordt dat de Nederlandse regering een standpunt zal kunnen inne- nadat de IMF-studie 'de nodige leid heeft gebrachf. Daaraan It toegevoegd, dat, gezien het be- van de materie, momenteel bin- de regering wordt bestudeerd of Is tijdens de komende conferentie nadere indicaties kunnen wor- gegeven omtrent de Nederlandse swijze met betrekking tot de politieke kringen verwachten en de hierbij betrokken ministers, er politieke druk, hierover dinsdag uitspraak dioen, tijdens de open- De?ECHT De gemeente Utrecht n i baare commissievergadering over de Unctadnota van de beide bewindslie den. Trekkingsrechten Zoals bekend worden trekkingsrechten eens in de zoveel jaren gecreëerd om de liquiditeitsmassa van de bij de IMF aangesloten landen te vergroten. De trekkingsrechten, ook wel special drawing rights, of SDR's genoemd, worden volgens een politiek bepaalde sleutel verdeeld bij de aangesloten landen. Daarbij krijgen de rijke lan den liet meest en arme landen het minst. Met name door de oppositie wordt deze verdeling aangevochten. Men wil deze geldcreatie koppelen aan een internationaal aanvaard doel, zoals de ontwikkelingshulp. Maar dan zouden een onzer verslaggevers restauratie van het beroemde reld-Schröderhuis de Prins '^riklaan in Utrecht financieel mo- maken. Hoewel het in 1924 Am architect G. Rietveld gebouwde en* ihuis nog niet als monument in rttefan van de monumentenwet kan len aangemerkt, vinden de ge- itelijke deskundigen dat dit werk 'een bijzondere culturele bezit.' Het is een bijzonder nerkend voorbeeld van de archi- jur uit de Stijl-periode en een brekend werk voor de hedendaag- rchitectuur. chef van het bureau algemene ontwikkeling in Utrecht advi- daarom de gemeentelijke over- de Stichting Rietveld-Schröder- te laten weten dat Utrecht 30 ent van de restauratiekosten wil ten. Het is de bedoeling dat dit zo spoedig mogelijk op tafel It gelegd. Het huis van architect füM vertoont nu na een halve tekenen van verval door ver lozing. De buitenmuren scheuren, 'houtwerk rot. Een bedrag van V) gulden is nodig om er voor te In dat het huis niet verder in al raakt. Een volledige restauratie Jen later stadium zal volgens de lige raming een bedrag van negen- inille gaan kosten. ^jtichting die enige tijd geleden opgericht om het Rietveldhuis ondergang te behoeden, heeft de' de bewoonster van het pand, lenrouw Schröder, langdurig gespro- pver de overdracht van het huis doodde stichting. De eigenaresse is ■an toe echter niet bereid, j ad| een onzer verslaggevers PHOL ïn een brief aan de jaar1165 van Schiphol en KLM heb- souj de bewoners van de huizen aan kun ichipholdijk pal achter het pan ,rm waar vliegtuigmotoren proef- nigjen geklaagd dat de onlangs uwde geluidsmuur niet voldoet. CLM meldde onlangs dat de ge- or° uur kosten anderhalf mil- gulden een geluidsverminde- 'met de helft' zou geven. In feite ;ende de muur dat het geluid van decibel tot 100 werd terugge it, altijd nog een intensiteit jm, bij horen en zien vergaat. Vol- de bewoners is het geluid van fdraaien wel iets verminderd, dan moet wel alles potdicht ■en'. De KLM gaat binnenkort me- n verrichten in hoeverre met de Ismuur een effect bereikt is. De iers van de Schipholdijk hebben t besloten in verband met de durende onhoudbare situatie de verhoging per 1 april niet te r oo spren angl E! de pon] nietD' een verslaggever JN HAAG Voor aanstaande d irgemeesters zou een inwerk- lyjeriode moeten worden inge- rd. Zij zouden de gelegen- :id moeten krijgen zich onder iding van de aftredende bur- imeester in te werken, lenijjeze suggestie doen de Eerste imerleden Eisma en Schwarz •'66^ aan minister Geertsema Jinnenlandse zaken). De beide matoren wijzen erop, dat een irgelijk systeem elders bij be- ngrijke functies gewenst ge wordt en gebruikelijk is. oorts vragen zij de minister aar de oorzaken van de vertra- die zich heeft voorgedaan ij de benoeming van de nieuwe irgemeester van Wateringen, ok willen zij weten waarom ie weken na de pensionering de burgemeester van Apel- nog geen opvolger is be- itjoemd. er !ni 1 ullei U1 j m de irt cenl Sgioit- Malfatt Van een verslaggever BRUSSEL Franco Maria Malfatti de man die deze week afscheid heeft genomen als voorzitter van de Euro pese Commissie, meent, dat Mansholt diens actie voor het leefmilieu op een wel wat erg revolutionaire manier heeft aangepakt. 'Persoonlijk zou ik liever hebben voortgebouwd op de ideeën, die al bij de Commissie lever en de plannen, die de Commissie a' heeft gemaakt of in de maak heeft'. Malfatti zei' dit in antwoord op vra gen. die hem donderdag werden ge steld tijdens een persconferentie ter gelegenheid van het afscheid van de ze christen-democraat. Op die persconferentie heeft Malfatt" overigens zijn opvolger Mansholt een belangrijke politieke autoriteit ge noemd, over wiens benoeming hij zich zeer verheugde. Mansholts benoeming is een garantie voor vooruitgang in Europa, aldus Malfatti. Hij zei het te betreuren, dat waar de Europese Commissie een politieke taak heeft te vervullen en ze du; eigenlijk bemand zou moeten wnrder met politiek actieve commissarissen in de praktijk blijkt, dat negentig pro cent van de commissarissen geen poli tieke rol meer speelt. Dit probleem moet nog worden opgelost, zei hij. de ontwikkelingslanden meer trek kingsrechten moeten krijgen. De oppositienota zegt dat toepassing van deze 'link' uit monetair oogpunt gebonden moet zijn aan: het nastre ven van vaste wisselkoersen en reser vecreatie'. Dit laatste houdt verband met de stellingname van tegenstan ders van de link-gedachte die zeggen dat het meer trekkingsrechten geven aan ontwiikelingslanden inflatoir zal gaan werken. Immers, zo redeneren zij. de ontwikkelde landen zullen de SDR's eerder gebruiken om hun re serves aan te vullen, terwijl de ont wikkelingslanden het geld van de trekkingsrechten meteen in de roula tie zullen brengen. Kapitaalvlucht De oppositie vindt dat de regering zich over deze problematiek zo vlug mogelijk moet uitspreken, omdat het punt op de agenda van de Unctad 'een hoeksteen vormt van de wereld problematiek zoals die in de context van Unctad in zijn samenhang aan de orde is'. 'Een probleem dat zowel van invloed is op de omvang van de buitenlandse kapitaalstroom als op het vraagstuk van de mobilisatie van binnenlandse hulpbronnen, betreft de kapitaal- vlucht vanuit de ontwikkelingslanden naar de ontwikkelde landen. In 1970 bedroeg deze kapitaalvlucht volgens een schatting van het Unctad-secreta- riaat 4,2 miljard dollar per jaar', aldus de nota. "Het voornaamste pro bleem rond deze kapitaalvlucht is wel, dat onvoldoende inzicht bestaat ten aanzien van de vraag uit welke (ont- wikkelings) landen deze kapitaal vlucht afkomstig is en over de vraag naar welke (ontwikkelde) landen de vlucht zich richt. 'De partijen vinden dat het Unetad-secretariaat hiernaar een onderzoek moet instellen. 'Wanneer zou blijken dat het overgro te deel van de vlucht afkomstig zou zijn uit de olieproducerende landen, ontwikkelingslanden, die niet over ge brek aan deviezen en besparingen te klagen hebben, is dit uiteraard min der ernstig dan wanneer vlucht af komstig zou zijn uit bijvoorbeeld In dia of Pakistan, die de desbetreffende deviezen/besparingen op straffe van een afremming van hun ontwikkeling absoluut niet kunnen missen', menen de PvdA. PPR en D'66. Wat betreft de buitenlandse particu liere investeringen vragen zij om 'De totstandkoming van een internatinaal toezichthoudend orgaan met voldoen de bevoegdheden om algemene ge dragsregels met betrekking tot buiten landse particuliere investeringen van nationale cn multinationale onderne mingen voor te schrijven en de uit voering daarvan te controleren' Vloot 'Het voorstel van de Lima-conferentie om het aandeel van de ontwikkelings landen in de wereldhandelsvloot van acht tot tien percent te vergroten, moet door ons land worden gesteund', zo wordt in de nota gesteld. 'Het reeds ingediende ontwerp voor een retorsiewet dient te worden ingetrok ken of zodanig te worden gewijzigd dat benadeling van de ontwikkelings landen wordt uitgesloten'. Dit zijn enkele van de 44 aanbevelin gen van het rapport voor een alterna tieve Unotadbeleid. In de nota wordt gezegd dat de gevaren voor een doel treffend functioneren van de Unctad zeer ernstig zijn. De Nederlandse de legatie 'zal het zijne moeten doen om te verhinderen dat door een bepaalde stellingname van de rijke landen de verbrokkeling tussen de arme landen verder wordt aangewakkerd. Ook in overige internationale verbanden, zo als in de EEG zal ons land zich als een principieel pleitbezorger van een mondiale aanpak van de ontwikke lingsmaatregelen moeten gedragen', aldus de nota. Ruim vijfduizend studenten hebben gistermiddag met een protest mars door Amsterdam betoogd tegen de voorgenomen bezuinigings maatregelen voor het hoger ondenvijs en de collegeldverhoging tot duizend gulden van minister De Brauw. Ze droegen spandoeken mee met teksten als 'Tegen afbraak van het ondenvijs', '1000 piek: de universiteit nog meer een kliek', 'De Nederlandse school is een kleuterriool', 'Wat moet De Brauw met duizend ballen?' en 'De Brauw, bezuinig op je vrouw'. De mars, die door de studentenverenigingen ASVA en SRVU was georganiseerd, begon om twee uur bij de Oudemanhuispoort met als einddoel de universiteitsaula aan het Spui (Lutherse kerk), waar een protestvergadering werd belegd. Hierop spraken vertegenwoor digers van PvdA, PSP, CPN en PPR en van het actiecomité Amster dams Onderwijs en de VAWO. ASVA-voorzitter Gerrit Salemink kondigde aan, dat op de dag, dat het collegegeld-voorstel zal worden behandeld in Den Haag een landelijk georganiseerde betoging zal worden gehouden. Vakbonden veronderstellen: (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers ARNHEM De moeilijkheden onder de Spaanse gastarbeiders bij de N.V. Enka in Ede, zijn volgens de vakbonden veroorzaakt door enkele Franco-gezinde politieke agitatoren. De drie jaar oude Michel Adriaan Boom uit Vleuten is al sinds 18 maart zoek. Het jongetje werd op die dag voor het laatst gezien bij de vissersha ven van Bruinisse in welke plaats hij logeerde. De jongen is 1,22 m lang, hij heeft krullend haar, een bleek rond geziebt en blauwe ogen. De kleding bestond uit een korte bruine broek, gestreepte bloes waarover een mouwloos beige vestje, beige halfhoge laarsjes en bruin-oranje sokjes. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Werkgevers cn werkne mers in het bakkersbedrijf hebben gisteren overeenstemming bereikt over een nieuwe cao. De ongeveer dertienduizend werknemers io deze bedrijfstak krijgen per 1 april een loonsverhoging -an 4 procent op basis van de verwerking in de lonen van de 2 pet. duurtetoeslag die op 1 oktober vorig jaar werd verkregen (op jaarba sis 1 pet.). Hun actie zou verband houden met de grote sociale onrust in Spanje. Door Spaanse gastarbeiders zo ver te krij gen dat ze terugkeren naar hun eigen land, zou daar de indruk worden gewekt dat de situatie ook in Neder land niet veel bet°r is. BROCHURE Onlangs nog heeft het Spaanse minis terie van arbeid een brochure gepu bliceerd, waarin een felle aanval wordt gedaan op de omstandigheden waaronder Spanjaarden in andere Eu ropese landen moeten werken. Terug keer van Spanjaarden naar hun eigen land, zou op de publieke opinie daar een bevestigende uitwerking kunnen hebben, wat weer zou kunnen leiden tot het afnemen van de onrust onder de arbeiders in Spanje. Voor een deel hebben de in Spanje opgeleide stromannen die sinds enige tijd bij Enka in dienst waren en daar hun landgenoten opzetten om te pro testeren tegen de zogenaamde slechte voeding, succes gehad. Van de 193 Spanjaarden die in staking gingen en ontslagen werden zijn er 92 terugge keerd in hun dienstbetrekking. Een deel van de rest zal ons land waarschijnlijk moeten verlaten. Gister avond moesten zij uit het ENKA- woonoord Casa Nuestra De vakbonden zeggen diverse aanwij zingen voo rhun veronderstelling te hebben. Vooral omdat de actie, die aanleiding was tot de staking, geleid werd door een zere kleine groep men sen, van wie er twee op de voorgrond traden. Beiden zijn kort in Nederland en hebben in Spanje een goede oplei ding gehad. Een van hen, de heer Noavo. zou volgens de vakbonden het plan hebben in Nijmegen rechten te gaan studeren. Koud enkele weken in dienst bij Enka kocht hij een zeer dure auto. De vakbonden vinden het vreemd dat de actie ging tegen 'de slechte voeding', omdat het woonoord in Ede waar de Spanjaarden woonden, juist de naam heeft goed te zijn Opvallend vinden de vakbonden het ook dat NVV-man voor het contact met de Spaanse werknemers, Lino Calle, die bekend staat om z'n anti- Franco gezindheid, niet in het woon oord werd toegelaten, evenmin als een ander Spaans kaderlid. Ook vin den de bonden de houding van de Spaanse ambassade merkwaardig, die de actie voor 'betere voeding' gerecht vaardigd vond. (ADVERTENTIE) Prachtige kleurenfoto's van wilde dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. Slechts 2,95. Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet. zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN. HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8,55. 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- cn dhz-ar tl kelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. oorn Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Het voortschrijdende proces van milieubederf brengt het \oort- bestaan van de menselijke samenleving iu ernstig g^aar. Nederland kan niet wachten op een internationale aanpak van liet milieuprobleem. Daarom dient de overheid op korte termijn een milieubeleidsplan te ontwerpen. geen rekening met de gevol gen van milieu-aantasting en vernietiging. Maatstaf voor de economische groei zou volgens het NW moeten zijn 'de' vermeerdering van de gepro duceerde hoeveelheid goede ren en diensten, gecorrigeerd voor de negatieve effecten van het milieubederf'. Niet de om vang van de groei, aldus de nota. maar de samenstelling ervan zal moeten worden ge wijzigd. Als instrumenten voor een actieve bevolkingspo litiek noemt de nota uitgebrei de voorlichting over techniek en wensetlijkheia van geboor- tenbeperking, vrije verstrek king van anti-conceptiemidde len en een zodanig toelatings beleid voor buitenlandse werk nemers, dat de immigratie niet tot voortdurende bevolkings groei leidt. Over de produktiekant van het milieuprobleem zegt de Deze ontwerpresolutie zal op 20 april worden voorgelegd aan de verbondsvergadering van het NW in Amsterdam. De resolutie is gebaseerd op een lijvige nota over 'Vakbe weging en milieu' van het ver- bondsbestuur, die eveneens ter discussie zal worden ge steld. In het milieubeleidsplan van de overheid moeten vol gens de resolutie maatregelen worden opgenomen met be trekking tot een actieve bevol kingspolitiek, de produktie, de consumptie, een bewuste orde ning van de ruimte en een doelmatige en doelgerichte be stuurlijke organisatie van het milieubeleid. In de resolutie staat ook dat een effectief milieubeleid de ruimte voor uitbreiding van de particuliere investeringen en consumptie beperkt, dat prioriteitsverschuivingen bin nen de totale overheidsbegro ting noodzakelijk zijn en dat milieubescherming weliswaar de medewerking eist van alle groepen van de bevolking, maar dat de laagstbetaalden niet de dupe mogen worden. Groei-economie In de nota zegt het NW- bestuur onder meer dat zowel in de Oostbloklanden als in het kapitalistische westen tot nu toe nauwelijks iets is ge bleken van een drastische aanpak van het milieupro bleem. De overheid zal vol gens het NVV een veel grote re invloed moeten krijgen op het economische en ruimtelij ke gebeuren, wil een overscha keling mogelijk zijn van een op overwegend materiële motie ven steunende groeieconomie naar een economie die behoud en herstel van het milieu be oogt. De huidige opvattingen over economische groei houden nota dat de producenten door middel van heffingen kunnen worden belast op basis van de mate van milieubederf. De op brengst zou moeten worden gebruikt voor het individu eel of centraal teniet doen van de vervuiling. De heffing kan ook worden gezien als een boete met het doel. produktie- processen en consumptiege woonten in een bepaalde rich ting te stuwen. Het beginsel "de vervuiler betaalt' zal ech ter niet mogen worden uitge legd als "vervuiling is toe gestaan als de vervuiler betaalt'. De directe overheidsbemoeiing met de produktie kan variëren van verboden tot vergunnin gen, ook voor wat de particu liere investeringen betreft. Ook zal een actief spreidings- beleid moeten worden gevoerd om 'samenklontering' van be drijven en bevolking tegen te gaan en onvervangbare groen gebieden en wateren veilig te stellen. Met het oog hierop noemt het NW het dringend gewenst de grond in gemeen schapshanden te brengen. De totale kosten voor het be houd en herstel van het mi lieu zullen bij een enigszins serieuze aanpak in de nabije toekomst jaarlijks enkele mil jarden guldens bedragen. Ver reweg het grootste gedeelte daarvan zal volgens de vakcen trale ten laste moeten komen van de particuliere consump tie en investeringen, aange zien de collectieve sector in de toekomst nog een grote uitbreiding moet ondergaan om te kunnen voldoen aan de vele maatschappelijke verlan gens op het gebied van onder wijs. volkshuisvesting, ontwik kelingssamenwerking enz. Inkomensbeleid Het is wenselijk, aldus de no ta. dat de particuliere investe ringen 'beheerst' en minder snel stijgen. Voor de consu ment zullen de kosten van het milieubeleid tot uitdrukking komen in hogere belastingen en hogere prijzen. Omdat de trekkers van de hogere inko mens meer uitwijkmogelijkhe den hebben (huisje buiten) en door een grotere consump tie meer bijdragen aan de mi lieuvervuiling acht het NW het" redelijk hen meer dan evenredig te belasten. Een rechtvaardige lastenverdeling zal gemakkelijker zijn als er een effectief inkomensbeleid wordt gevoerd. Het voeren van een milieube leid heeft herstructureringen in bedrijven en bedrijfstakken tot gevolg, die de werkgele genheid kunnen aantasten. In sommige gevallen zijn over heidssubsidies volgens het NVV gerechtvaardigd, bij voorbeeld aan bedrijven die in bepaalde delen van het land van doorslaggevende betekenis zijn voor de werkgelegenheid en die door de milieueisen van de overheid in grote moei lijkheden raken. Ten slotte zegt het NW dat de werknemers 'aan de voet' ervan bewust kunnen worden gemaakt, dat zij ook individu eel verantwoordelijk zijn voor het milieu. Bij milieupolitieke acties binnen de onderneming kunnen ondernemingsraad en bedrijvenwerk van de vakbon den een belangrijke rol spe len. UTRECHT 'Het verloop onder de schooldekanen is enorm. Zij behoren tot de zwaarst belasten van de groep over wiens rug de mammoetwet wordt gerealiseerd. Het wordt hoog tijd het streven naar erkenning en honorering krachtig voort te zetten en euidelijker taal te spreken. Steeds vaker klinkt in onze kringen het woord staking en dat is begrijpelijk', aldus dc voorzitter van de Nederlandse vereniging van schooldekanen (NVS), drs. M. J. Rood, donderdag op de algemene le denvergadering van de NVS (1400 leden) in Utecht. De heer Rood zei, dat de aanvankelij ke goodwill van het departement van onderwijs sinds vele jaren in geen enkele maatregel meer gestalte heeft gekregen. Overigens constateertde hij, dat sinds kort sprake is van een zekere bereidwilligheid bij de over heid, nu de minister in principe be reid is voorrang te geven aan het schoolbegeleidingswerk. Hij wees er op, dat de instelling van een ministe riële commissie schooldekanaat nog slechts een kwestie van tijd is gewor den. Deze commissie zal zaken als rechtspositie, bezoldiging en opleiding van de dekanen gaan bestuderen. Drs. Rood zei verder, dat de schoolde kanen, ook in onderwijskringen, wei nig bekendheid genieten, voor een deel door hun eigen schuld. De oplei ding, oorspronkelijk up to date, is zo lang ongewijzigd gebleven, dat ze niet langer voldoet. GRONINGEN Uit het Groninger museum voor Stad en Land is een miniatuur ontvreemd van Jozef Is- raël's en daterend uit 1857. De dief stal, die dinsdag of woensdagmorgen moet zijn gebeurd (het duurde enige tijd voordat de vermissing werd opge merkt) is gepleegd door middel van het losdraaien van twee schroefjes van een vitrine. Het gaat om een pastel op emaille, een miniatuurafbeelding van Sientje Servaas van 3,9 bij 3,4 cm. Het geheel is gevat in een gouden broche en heeft een waarde van ongeveer 500 gulden. Het miniatuur was eigendom van het museum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5