Ziekenhuis Leyenburg: efficiënt en soepel Delfts trefcentrum voor iedereen open Faggioni maakt moedig debuut MODERNSTE CENTRUM VAN EUROPA V Bij verbouwing staat zelfwerkzaamheid centraal door Dommis de Geus Waar blijft 't geld voor gedenkplaat r Nieuw Nederlands circus getroffen door tegenslag 1 KUL ft/kW AKI Li KUDAG 24, iVlAAKi M2 ,v \4. DEIS HAAG Anno 1972 in onze twintigste eeuwwaar ruimtevaart en andere wonde ren der techniek tot het alle daagse behoren, is geen, plaats meer voor zwarte magie of bij geloof. Geen zinnig mens zal willen toegeven dat hij in de medicijnman gelooft of het ge tal dertien mijdt. In deze twin tigste eeuw is ook het nieuwe gemeenteziekenhuis Leyen burgaan de Leyweg verrezen. Het mag zich het modernste medische centrum van Europa noemen. Het telt 13 etages. Maar wie met de lift het ge bouw heeft 21 liften) naar de dertiende wil, betrapt het zie kenhuis op een telfout. De lift- knopjes geven na de 12e etage de 15de etage acm Ziekenhuishostess Marjorke van Rongen (23) lacht: „ja, de dertiende etage wordt hier niet genoemd. Het is officieel de vijftiende! Maar we hebben wel ziekenkamers met no. 13!" Kijk, kijk, die dappere patiën ten tarten het bijgeloof. Wie be kruipt daar niet de lust even op een stukje hout te kloppen, om alle on heil af te wenden? De woekering van het bijgeloof is zelfs in een zieken huis met geen scalpel weg te snij den. Sinds de verhuizing op 21 decem ber 1971 van de Zuidwal naar de nieuwbouw aan de Leyweg is het ziekenhuis volop in bedrijf. Van de 750 bedden is er nauwelijks één on bezet. Er werken 100 artsen en er zijn 600 verplegende personeelsle den. Het totale complex omvat 13,2 ha (alweer die dertien!) waarvan 2 ha is bebouwd. Het ziekenhuis met de apotheek en het Oogziekenhuis vormen één reusachtig geheel naast de glazen kassen aan de Leyweg. Wie de grote entreehal, met de automatisch openende en sluitende deuren, binnenkomt waant zich in de aankomsthal op Schiphol. „Ja, dat zeggen ze wel meer. Het lijkt er ook erg op," meent juffrouw Van Rongen. Voor haar is de omgeving ver trouwd, want ze heeft twee jaar op Schiphol gewerkt voor ze hostess van Leyenburg werd. Inmiddels heeft ze haar 200ste rondleiding ach ter de rug. Er is zeer veel belang- door Edith Witzleb stelling om het ziekenhuis te bezich tigen. Verenigingen, artsen uit bin nen- en buitenland e.a. dienen aan vragen in. Binnenkort wordt een groep uit Israël verwacht. De patiënten hebben vanuit hun kamers, waar ze met 4 of 6 personen liggen een schitterend uitzicht: ver over Den Haag, over het Westland en tot aan de duinen van Kijkduin. En 's avonds biedt de stad met z'n vele lichtjes een even gigantische aanblik als het ziekenhuis zelf met zijn bijna ontelbare ramen. Het ge bouw is opgetrokken op een onder bouw zodat de parterre flink wat hoger ligt dan de „begane grond" van de Leyweg. Als een ridderburcht ligt het „hoog boven", tot de tanden gewapend tegen ziekte en dood. Men treedt in het strijdperk met de mo dernste technische apparatuur en de beste medische kennis. Op de beide bovenste etages (om de dertiende niet te noemen) zijn interne afdelingen. Op de elfde etage zijn gevestigd de psychiatrie, neurologie en de neuro chirurgie: op de tiende de dermato logie, keel-, neus- en oorafdeling en de kinderafdeling. Op de negende etage liggen de eersteklas-patiënten, die desgewenst televisie, radio en telefoon op de kamer kunnen krij gen. Elk van die kamers heeft eigen douche en toilet. TV-circuit De babies worden op de achtste etage geboren, daar is ook de af deling geneacologie. De orthopedie is op de zevende en de chirurgie op de vijfde en zesde etage. Het long- en hartbewakings- en beademingscentrum bvindt zich op de vierde etage. Op de derde wordt het beddegoed verschoon, ontsmet etc. en op de tweede etage bevindt zich het „behandelhuis", de röntgen- afdeling en de operatiekamer. De operaties kunnen door studenten e.a. rechtstreeks via een glazen wand of vanuit de aula via een t.v.-circuit gevolgd worden. Voor de patiënten zijn op elke etage twee conversatie- zalen. Een voor rokers en een voor niet-rokers. Via roltrappen komt men in de fisio-afdeling, met de 15 massage hokjes, het oefenbad van 5x8 meter en het vlinderbad. De trots van de 15 fisiotherapeuten en de 10 stagiè- res is de „tapiroulant", de lopende band voor loopoefeningen, die 33.000 gulden gekost heeft. De lopende patiënten in het zie kenhuis moeten zich wel „uit loge ren" wanen. Ze zijn vrij bezoek te De kindercrèche van het ziekenhuis waar personeel en bezoekers hun kroost in goede handen weet. ontvangen in de grote hal op de eerste etage. Bezoekers, die te vroeg komen zijn ook vrij om het zich gemakkelijk te maken. Wat velen ook doen. Ze drinken een kopje koffie aan de bar, eten hun meegebrachte lunch op of waar ook gebak te krijgen is. Er kan ruimschoots gewinkeld worden. Bloemen, boeken en delicatessen worden aangeboden in de winkel galerij en er is ook een kapsalon. Maar men kan ook gauw even een rekening openen bij de Amro-bank, die er sinds kort een stand heeft. „De openingsreceptie was wat Onge woon", meent de heer A. J. Keizer, employé van de bank „Bijna ieder een liep in pyama of witte jas Een ziekenhuis, dat van alle ge makken voorzien is, maar waar men toch een klein gemakje voor de be zoekers vergeten is: wie moeilijk ter been is of tot de wat ouderen be hoort, komt ademloos na de beklim ming van de, vanaf de Leyweg naar het ziekenhuis, omhooglopende toe gangswegen bij de entree aait. Wie met de auto komt, moet vanaf het parkeerterrein (plaats voor 750 au to's) vele, zij het brede, trappen op. De jeugd van de Leyweg en om geving waardeert de opritten bij het ziekenhuis bijzonder. Op de vrije woensdagmiddag wordt er enthou siast gerolschaatst. Naar boven is 't klauteren, maar naar beneden wor den recordtempo's bereikt. Ook het midgetgolfterrein, dat AMEIDE De telefooncentrale Ameide zal op maandag 17 april 1972 worden uitgebreid met 200 nummers, in de nummerreeks 600-799, waar door de capaciteit van deze centrale gestegen zal zijn tot 600 nummers. Er zijn te Ameide geen wachtenden. Vrijwilligers hebben zich ook ingezet voor het opknappen van de kinder crèche bij het Trefcentrum DELFT „We willen er een echt open centrum van maken. Iedereen is hier welkom, ook nu vele leden van verenigingen en buurtbewoners zelf werkzaam kunnen zijn door ons een handje met de verbouwing te helpen. Dat betekent een aan zienlijke besparing op de kos ten". De lieer B. M. ter Schiphorst, secretaris van de Stichting Tref centrum Delft verwacht dat velen zich aan zullen melden. Er is heel wat te doen in het voormalig St. Hippolytusziekenhuis aan de Phoe- nixstraat in de binnenstad. De ruw bouw wordt door de aannemer ge daan. De voorbereidende sloopwerk zaamheden, de afbouw en het schil derwerk is een zaak voor de toe komstige bezoekers en bezoeksters van het Trefcentrum, dat in feite uit particulier initiatief is ontstaan. „In Delft is er een zeer grote be hoefte aan goede accommodaties voor verenigingen. Die kunnen ze hier straks vinden", zo onderstreept de heer Ter Schiphorst tijdens een rondleiding door het gebouw. In de twee jaar dat de stichting bestaat heeft de gemeente Delft het hoofd gebouw van het voormalig zieken huis, dat nu in de nieuwe wijk Bui tenhof is gevestigd, aangekocht. Te vens wordt een subsidie gegeven voor de bouw- en inrichtingskosten. Subsidies De totale investering komt op 1.3 miljoen. Het ministerie van CRM geeft een subsidie van 75 pet. De burgerij moet iets meer dan een ton op tafel leggen. Juist door zelf werkzaamheid kan dit bedrag voor een groot deel worden terugver diend. Wethouder H. W. Fahrner zal maandagavond 27 maart de eerste handeling in zelfwerkzaamheid ver richten. Vanaf donderdagavond 30 maart om half acht is er dan gele genheid de handen uit de mouwen te steken. Elke dinsdag- en donder dagavond van 19.3022.30 en iedere zaterdagmorgen van 10.0013.00 uur kan m eneen steentje bijdragen aan het welslagen van het projekt. Niet alleen inspraak, maar ook eigen in breng is mogelijk. Het is haast te veel om op te noe men wat er allemaal in het oude ziekenhuis gaat gebeuren. Zo komen er een wijkvoorziening met leeszaal, TV-zaal, biljartzaal, tafeltenniszaal en gezellige zitjes. In andere ruim ten worden een toneel- en een film zaal ondergebracht, repetitieruimten voor muziekkorpsen en toneel clubs, jeugdsociëteiten, bejaarden-so ciëteiten, kantoren voor maatschap pelijke instellingen, ruimten voor hobbyclubs, donkere kamers voor fotoclubs en ateliers voor kunste naars. Een groep jonge afgestudeerde ar- chitekten van de Technische Hoge school houdt zich intensief bezig met de verbouwing. De Haagse kunste naar Ben Hoezen die in het Tref centrum reeds een atelier heeft ge vestigd geeft daarbij adviezen. Deze week komt de noodkantine op de begane grond gereed, waarin men verfrissingen kan gebruiken en koffie kan drinken. De eigenlijke verbouwing begint langs de gevel aan de Phoenixstraat waar het kan tinecomplex, een snackbar inbegre pen, wordt gevestigd. De bezoekers van het Trefcentrum kunnen straks ook hun consumpties met wa gentjes vervoeren. De opening van de kantine is in oktober a.s. gepland. De buitengevel zal met frisse kleuren worden be schilderd in de stijl van de Haagse Markthof en het Lissabon (Denne- weg). Voor het gebouw wil de heer Ter Schiphorst reusachtige badkui pen als originele bloemenbak gaan gebruiken. Het kantoor van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland zal zich in het Trefcentrum vestigen. De or kestleden beschikken dan over een ideale reptitieruimte en een geluids studio. Prof. dr. Kosten van de Techni sche Hogeschool heeft zich bereid verklaard akoestische adviezen te geven. De heer Ter Schiphorst ver wacht dat het orkest door de vesti ging in het centrum een vertrouwde klank bij de burgerij zal krijgen. Op dit moment is er welhaast geen spra ke van direkt kontakt. Op de derde verdieping zal een klinische afdeling van het Dr. Rut- gershuis (NVSH) worden onderge bracht. In de gangen die in verschil lende kleuren worden beschilderd bestaat expositiegelegenheid voor jonge aankomende kunstenaars en amateurschilders. Het Trefcentrum zal over 'n inter com-installatie beschikken en moge- treehal beslaat. Een symfonie in felle, stralende kleuren, die met lekenogen be keken een overwinning van de medische wetenschap op de dood zou kunnen voorstellen, wat nog steeds een utopie is, en geen plaats voor somberheid laat. Toch is de somberheid nooit ge heel uit een ziekenhuis te bannen, zo lang ziekte en ouderdom hun tol eisen. In de sober gehouden kerkzaal waar protestantse en katholieke diensten gehouden worden, wordt gebeden en gedankt. Er is voldoende ruimte om ook patiënten in bed aan de dienst te laten deelnemen. Het plafond is met smalle houten pane len betimmerd, die gegolfd aange bracht zijn voor een goede akoestiek. Er is ook een aparte rouwkamer voor Joodse diensten. Het mortua rium is een vriescentrale waar 24 overledenen naast elkaar opgebaard kunnen worden. In de Zuidwal had lijk een gesloten TV-circuit. De aan te stellen beheerder krijgt een assistent, een receptioniste, een kantinebeheerder en drie werksters onder zich. De beheerder komt naast het centrum te wonen, zodat hij er steeds toezicht op kan houden als het wenselijk is. De twee kurken waarop het Tref centrum financieel gaat drijven zijn volgens de secretaris de kantine en de verhuur van de zalen. De huren zijn alleszins redelijk. Voor de grote zaal betaalt men b.v. per avond 40,Tenminste veertig reserve ringen per kalenderjaar worden in een jaarcontract verwerkt. Voor jeugdverenigingen wordt een kor ting van dertig procent verleend. voor patiënten en verplegend perso neel bestemd is, wordt wel eens door de jeugd bezet. Het terrein is immers vrij toegankelijk. Het wachten is nog op de aanleg van het Florence Night- ingalepark, aan de achterkant van het gebouw. Patiënten mogen na toestem ming ook het gebouw verlaten, maar om een brief te posten kunnen ze binnen blijven. Door de PTT wordt de ziekenhuisbrievenbus prompt op tijd geleegd. Een portier is er niet, maar van achter de balie houden in wisselende dag- en nacht diensten vier informatrices de druk te in het oog. En overal zijn open te lefooncellen in de vorm van een koepel van plexiglas. Er wordt druk gebruik van gemaakt. Nieuw is de kinder crèche waar kinderen van het personeel en van de bezoekers onder de wakende ogen van een kraamverzorgster en twee kinder verzorgsters kunnen worden achter gelaten. Symfonie Kunstschilder Hollenbach uit Rot terdam vervaardigde een symboli sche voorstelling van het zieken huis, die de gehele wand van de en- RIJSWIJK Het nieuwe Neder landse circus „Faggioni" wordt ach tervolgd door tegenslag. Kwam de jeugdige administrateur Harald Beekhuizen woensdagnacht om het leven b(j een verkeersongeval; plot seling moest de oudste van de vier broers die het circus hebben opge richt Roberto met een acute blindedarm-ontsteking in het zieken huis worden opgenomen. Last-but- not-least lijden de pony's van de ver maarde dressuur Willy Mullens aan darm-catarrh, zodat deze gisteravond tijdens de praktisch uitverkochte ga la-première in de Rijswijkse Plas- poelpolder niet in de met ouderwets zaagsel gevulde piste konden ver schijnen. Maar, zo speaker Jos Uyterlinden aankondigde, moest de show door gaan. Het was duidelijk te merken dat de artiesten door de tragische om standigheden 'down' waren. De drum band en majorettes van „Prins Wil- lem-Alexander" openden het pro gramma, dat over het geheel f1111' nomen een sympathieke in<Ltjc] maakte, met het Wilhelmus, wa^ QJ enkele bemoedigende toespraken, de dappere doordouwers, die de. ,je broeders Faggioni zijn, werden louv richt. |ove Jammer genoeg kon men dooide opname in het ziekenhuis van toe berto niet getuige zijn van de s benemende trapezekunsten van Faggioni's. Het was onbeslist het topnum van het programma geworden. 1 de drie andere broers, bijget door familieleden, lieten zich f uit het veld slaan Met nauwgdj heid en meesterlijke behendig! verrasten zij de bezoekers meti sterk springplanknummer. Een ander hoogtepunt beteki het optreden van Arlette Grass, haar gevaarlijk blazende luipaaities Met een verbazingwekkende souj de se wist ze de roofdieren tot kunj over te halen. Enerverende span lrm kwam er in het nummer me£ brandende hoepel aan te pas. Bij vlagen volgde men de veril tingen van de vier Angli adem "j"*' Niet alleen op de grond bleker evenwichtskunstenaars, maar oo de lucht. lu ,3 uwd (LM Fietsacrobatiek De Marisso's brachten verra Ijjke momenten met fietsacroba de staaltjes van wonderlijke evenw ar^: tigheid. Daar konden de vier ft ook een woordje over mee sprf'n want zij waagden zich op roll Vl kogels zonder een verkeerde sta doen. b' Een komisch 'intermezzo was duri de clowns Los Marinos te zien, e ver[, als met Patric en Olivia die hun 6n. chimpansees kostelijke toeren laten halen. Wie een aap op zijn den wil zien staan en op een ba zien rollen, moet alleen hieror naar het nieuwe circus gaan. De vrijheidsdressuur van Anc Schelfhout was niet zo'n succe IC J. men ervan had verwacht. De den waren wat onzeker. De drer (|Jj is door tijdsgebrek waarschijnlij kort geweest. Schelfhout presen an e de ook het paard van Pippi Lang! EN dat al even grillig bleek als de d irge niet zelf. De kleine witte ponyerioc met de hengst optrad, gehoorzai ierd. wel en kreeg extra applaus. Een eid i tederend dier. id in De Marokkaanse springers Cl imec vari demonstreerden hun lenij eze met glijkunsten over een ingez« 'ame tafel. Hun kunsten waren niet )'66' speend van gevaar. )inn< De gebroeders Faggioni die ?natc hartewens een eigen circus srgel delijk in vervulling hebben ngri gaan, wensen wij veel succes to ;ht hun moedig debuut. °°rt: Moet aan het programma nog ?ar wat worden bijgeschaafd, over !n8 1 kele maanden zit het er in dat 'i de prima loopt. In Rijswijk zullei u[se en met 26 maart voorstellingen den gegeven. Van 27 tot en mi rie maart staat het crcus aan de Ian laan in Delft en van 30 maart t< ®0rn met 6 april in Rotterdam-cent oemc Daarna gaat het Circus Faggioi tournee door ons land. Eerste hulp Om echter de patiënten niet met nare zaken te confronteren is de eerste hulpafdeling op de begane grond. Onder de trapeziumvormige oprit van het ziekenhuis is plaats voor de ambulances en via een ara- bulancesluis komen de binnenge brachte patiënten bij de eerste hulp afdeling terecht. Wordt iemand na zes uur binnengebracht, dan blijft die patiënt een nacht in een aparte zaal met 11 bedden. Dit om de an dere patiënten niet uit hun rust te halen. Het nieuwe ziekenhuis Leyen burg is door een team van architec ten onder leiding van de Amster damse architect K. L. Symons Dzn., di« in 1965 de Dr. H. P. Berlageprijs voor zijn ontwerp van de Advent kerk aan de Hengelolaan kreeg, ont worpen. Het ziekenhuis zal op 12 mei a.s. op de dag van de verpleging door koningin Juliana officieel worden geopend. Directeur-geneesheer van „Leyenburg" is dr. N. K. Cath. DEN HAAG In mei zal de directeur-geneesheer van ziekenhuis Leyenburg, dr. N Cath een koperen aangeboden worden van de Zuidwal-patiënten. De penningmeester moet helaas cor stateren dat de toestand van kas allesbehalve goed is. ondanks is hij vol de oud-patiënten. Hij is er overtuigd dat er nog vele dragen gestort zullen word de rekening 139615 van de ro-bank Den Haag t.a.v. plaat oud-Zuidwal nummer 473035200. ee; men hiervoor een soort kast met uit- trekladen, waar de overledenen bo ven elkaar werden opgebaard. Het zwembad voor Leyenburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4