Minister zoekt naar )p volger Starf ighter Amerika stopt Engeland neemt bestuur over Ulster in handen EEG-ministers eens over landbouwprijzen vanderwiel weeter 't fijne van Het Kwartet i den duur minder rafinrichtingen Vragen over steun van bedrijfsleven aan onderzoekingen lustig weer In deze krant Honeywell Emmen ontslaat 200 man Wie komt er met Pasen in de Stadsgehoorzaal met een grote keuze kamerbreed tapijt vanaf 69,- per meter Allon: geen bezwaar tegen plan-Hoessein Bommen en granaten Gevangenisstraffen in Theems gevonden voor 3 oud-SS'ers Nieuwe Leicis e Courant VRIJDAG 24 MAART 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. in onze Haagse redactie !N HAAG Minister De Koster (defensie) oriënteert zich uitgebreid over een mogelijke op- Izer voor de in 1976 verouderde Starfighter. Tijdens een bezoek aan zijn Amerikaanse collega ilvin Laird heeft bij zich uitgebreid over de nieuwe Cobra-jager van de Northrop-fabrieken la- i voorlichten. Generaal-majoor Stokla, de chef materieel luchtmacht, vergezelde hem voor dit VS alleen bereid tot zinvolle besprekingen rjn april gaat de heer De Koster Parijs praten met de Franse mi er van defensie Debré. Hij zal aan een bezoek vastknopen aan Franse Dassaultfabrioken waar een andere kandidaat opvolger voor de Starfighter, de Mirage F 1 wordt gemaakt. Zo de regering besluit de Starfigh- ters inderdaad te vervangen, zoals en Starfighter. bekend is de minderheid van de defensiecommissie Van Rijckevorsel daartegen, is de Cobra, aldus minis ter De Koster een serieuze kandi daat, afhankelijk uiteraard van een aantal technische eisen en de prijs. Een extra moeilijkheid is echter dat Northrop dit, momenteel nog alleen als model ontwikkelde vliegtuig, pas in produktie neemt als er minstens driehonderd van worden besteld. Nederland heeft er hoogstens 120 nodig en daarom zal de beslissing van andere landen (Australië en Iran) over de vervanging van hun Starfighters zeer belangrijk zijn. Een voordeel van de Cobra is wel dat Fokker bij de ontwikkeling kan worden ingeschakeld, terwijl Fokker bij aanschaf van de Mirage alleen de montage zal uitvoeren. Voor de Mirage pleit dat deze al in produktie is voor de Franse lucht macht, zodat het aantal te bestellen jagers geen probleem vormt. Door de Mirage te nemen zou Frankrijk levens weer dichter aan de NAVO gebonden kunnen worden. Over de vervanging van de Starfigh ter op zichzelf zal beslist worden in de defensienota, die de regering nog voor het volgende begrotingsjaar aan de Kamer zal uitbrengen. Drie van de vier onderhandelaars aan de Vietnam-conferentie in Parijs bij hun aankomst voor de dramatische zitting van gisteren: Din Ba Thi van de Viet Cong, J HAAG De voorlopige uitkom van een bezinning op de werkwij- fan het gevangeniswezen zijn, dat den duur gekomen zal moeten den tot een geringer aantal inrich- en. Over de plannen is nog geen itieve beslissing genomen, omdat nodige adviezen nog dienen te len ingewonnen. Voor huizen van iring geldt bovendien dat defin- e sluitingsplannen niet op korte realiseerbaar zijn omdat hiertoe wijziging noodzakelijk is. tssecretaris Grosheide heeft dit gedeeld in antwoord op vragen lit de Tweede Kamer over de ilijke sluiting van vier kleine in- lingen. Het tijdelijk buiten ge- k stellen van deze inrichtingen is bijzondere maatregel, noodzake- om de vakanties van het personeel de gevangenissen en huizen van in de zomermaanden door- te doen vinden. De vragen wer- gesteld door het kamerlid Wil- (D'66). RITA 'We kunnen beginnen. De soep is warm genoeg'. DEN HAAG De PvdA-kamerleden Schaefer en Voortman hebben minis ter-president Biesheuvel gevraagd de Kamer een overzicht te geven van de gevallen, in de afgelopen tien jaren, waarin door 't bedrijfsleven financieel is bijgedragen in de kosten van de uit voering van onderzoekprojecten. Aan leiding tot dit verzoek is de mede financiering door de Shell van het Mac-Kinseyrapport. PARIJS (Reuter, ÜPI, AP) Amerika en Zuid-Vietnam hebben de vredesbesprekingen in Parijs voor onbepaalde tijd afgebroken. Zij willen pas weer aan tafel gaan zitten, als de tegenpartij 'zinvolle besprekingen' wil voeren. In een woedende reactie hebben Noord-Vietnam en de Viet Cong dit een onaanvaardbaar ultimatum' genoemd. Het is de ernstigste crisis, sinds bet overleg drie jaar en twee maanden geleden begon. en Xoean Thoei van Hanoi. gezegd pfica was zoveel beter dan tenoord, dat het recht had op score van 101'. 'A Bola', de grootste Sportkrant van Portugal Iet centrum van een hogedruk- jebied verplaatst zich van het zeegebied ten westen van Ier land naar Oost-Engeland. Het laat zich aanzien, dat dit systeem iver ons land naar Duitsland en iet Alpengebied zal trekken, foor het komende etmaal wordt Ban ook rustig en droog weer verwacht met flinke zonnige pe rioden, terwijl in de nacht op- Binnenland Begrotingstekort tegen de 4 miljard? Defensie-rapport lost niets op Kerk Lost herstel kerkelijke een heid wat op? R.k. theologen geven de moed niet op Bockcnctnlage Lezers schrijven Radio- en tv-programma's Strips, feuilleton Commentaar Puzzel Dichtbij en verder (ADVERTENTIE) Z 11 Na twee weken vergaderen BRUSSEL De ministers van landbouw van de zes EEG-landen zijn het vanochtend eens geworden over de nieuwe landbouwprijzen en de structurele hervorming en modernisering van de Europese land bouw. Dat wil zeggen, dat het plan-Mansholt voor vernieuwing van de Europese landbouw erdoor is en dat de EEG-landbouwprijzen met gemiddeld zes en een half procent verhoogd zijn. Elk detaills belangrijk. Van der Wiel weet dat bijvoor beeld een neusbruggetje al heel belangrijk Is of een bril wel of niet bij u past. Een kwestie van weten waarom en een goede smaak. Van der Wiel uw adviseur In modebrillen Nieuwe Rijn 62, Leiden, tel.01710-24108 Vanochtend werden de landbouw ministers van de EEG het na bijna honderd uur in twee weken vergade ren eens. Het nu aanvaarde plan Mansholt is, aldus insiders in Brussel, nog maar een zwakke afspiegeling van de in 1968 voorgestelde structuur maatregelen. Minister Lardinois noemde het echter het voornaamste, dat 'we nu een ge meenschappelijk structuurbeleid heb ben, dat vooral tanden zal krijgen in die gebieden van de gemeenschap, die het verste achter zijn.' De Nederlandse consument zal van deze prijsverhoging weinig merken. Misschien dat brood en melk iets duurder worden, doch die prijsstijging zal zeker aanzienlijk binnen het ge middelde stijgingspercentage van de kosten van levensonderhoud blijven. Alleen boter wordt op den duur 6 cent per pakje duurder. Het plan Mansholt omvat mogelijkhe den om het de oudere boeren, die het op den duur toch niet redden gemak kelijk te maken hun bedrijf op te ge ven. Tevens kunnen uit de landbouw vertrekkende jongere boeren meer voorlichting over omscholing naar an dere beroepen krijgen. Uitvoering van het plan Mansholt kost de gemeenschappelijke kas in de ko mende tien jaar minstens 11,5 miljard gulden, althans voor wat betreft de huidige gemeenschap van zes landen. Als Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken erbij zijn stijgt dit be drag aanmerkelijk. Er zijn in Europa nog tien miljoen boeren. Het aantal van hen die hun EMMEN Honeywell Meet- en Re geltechniek gaat 200 Personeelsleden van haar fabriek in Emmen ontslaan. Sinds half januari wordt in dit be drijf, dat 680 werknemers telt, al door 80 procent van het personeel drie dagen per week gewerkt. Na de afvloeïng van de 200 man zal deze werktijdverkorting worden opge heven. Honeywell heeft in Nederland in totaal ruim 1200 mensen In dienst. Voor meer bijzonderheden zie de ru briek financiën en economie. bedrijf gaan opgeven wordt geschat op 2 a 3 miljoen. De Nederlandse minister Lardinois heeft, wat het structuurplan betreft, bereikt, dat van de Nederlandse boe renbedrijven slechts 10 a 15 procent buiten de gemeenschappelijke subsi dieregeling zal vallen. Volgens de oor spronkelijke voorstellen zou dat per centage veel hoger gelegen hebben. Bovendien heeft minister Lardinois zijn collega's zover kunnen krijgen dat nationale steun voortaan grotendeels verboden zal zijn. Dat zal ertoe bij dragen, dat de gemeenschapsgedachte minder wordt uitgehold en dat con currentievervalsing wordt terugge drongen. Minister Lardinois zei na afloop bij zonder verheugd te zijn over wat in honderd uur vergaderen bereikt is. 'Het is in feite de meest ingrijpende en belangrijkste ingreep die we ooit in het gemeenschappelijk landbouwbe leid hebben gedaan'. Tijdens de 147-ste bijeenkomst verklaarde de Amerikaanse onderhan delaar William Porter: 'Onze zijde gaat niet akkoord met een bijeen komst volgende week en in de daarop volgende weken. Wij geloven dat het voorkeur verdient te wachten op enig teken van u, dat u bereid bent zinvoi le gedachtenwisselingen te houden over de verschillende punten in uw en onze voorstellen'. De Amerikaan deed zijn mededeling nadat de tegen partij onderhandelingen over een re geling van de kwestie van de krijgsge vangenen had verworpen. De crisis deed zich voor, 24 uur voordat mevrouw Ngoejen Thi Binh. de minister van buitenlandse zaken van het Nationale Bevrijdingsfront (Viet Cong), naar Parijs zou terugke ren om haar delegatie bij de bespre kingen weer te leiden. Op de vraag of de Amerikanen niet beter de te rugkeer van mevrouw Binh uit Hanoi hadden kunnen afwachten, verklaarde een Amerikaanse woordvoerder later: 'Het kan niet slechter dan op dit ogenblik. De vraag is niet of zij een nieuw plan met zich meebrengt. De vraag is of zij een plan bij zich heeft, waarover onderhandelt kan worden, en niet een plan op een alles-of- niets basis, zoals de vorige'. De woordvoerder zei, dat de Amerika nen gereed waren om te luisteren, 'als zij het instrument is' om hun ideeën naar voren te brengen, maar als zij geen autoriteit had om zich te begeven in een ernstig geef-en-neem- gesprek, had het geen enkele zin naar haar te luisteren. Tijdens de zitting liet Porter weten, dat de Viet Cong en- Hanoi contact via de diverse ge bruikelijke kanalen konden opnemen, zodra ze bereid zijn 'zinvol te onder handelen'. De getoonde bereidheid zal daarop grondig worden onderzoeht, voordat de Verenigde Staten instem men met hervatting van het overleg. Porter zei vooral geïnteresseerd te zijn in een teken, dat men over de krijgsgevangenen wil onderhandelen. Volgende week zullen in Amerika de vermiste krijgsgevangenen herdacht worden, zo vertelde de Amerikaanse onderhandelaar. 'Het zou een aanflui ting zijn voor ons medeleven met hen, als we in deze zaal^et u bleven zitten en bleven luisteren naar uw chantage en verdraaiingen, die erop neer komen, dat de kwestie van de krijgsgevangenen een 'denkbeeldig' probleem is'. Hij vervolgde: 'Wij zijn meer dan geduldig geweest. Het is slechts een waarachtig verlangen naar vrede, dat ons naar deze tafel deed komen, ondanks de lawine van be schimpingen, die u over ons hebt uitgestort'. hij ons wenst te ontmoeten'. Le zwaaide woedend zijn vinger boven zijn hoofd, terwijl hij riep: 'Het op treden van Porter is ongekend en hysterisch. We zullen nooit, nooit zijn voorwaarden aanvaarden'. In Peking heeft premier Tsjoe En-lai gisteren geëist, dat Amerika zich ge heel en zonder voorwaarden uit Indo- China terugtrekt. Tsjoe sprak aan een diner ter ere van prins Norodom Siha- noek, wiens regering in ballingschap twee jaar bestaat. *De Amerikaanse regering moet haar agressie-oorlog in al zijn vormen tegen de ianden van Indo-China stopzetten en haar strijd krachten en militaire installaties en die van haar vazallen volledig en onvoorwaardelijk terugtrekken', aldus de Chinese premier. Norodom Siha- noek verklaarde dat voorzitter Mao Tsetoeng hem persoonlijk de verzeke ring had gegeven dat China 'ons tot het einde zal steunen'. 'Gevaarlijk' De Noordvietnamese onderhandelaar, Xoean Thoei, noemde Porters verkla ring een ultimatum om de conferentie te saboteren en zei dat het 'een hysterische en gevaarlijke daad was'. Hij stelde de Amerikaanse regering aansprakelijk voor de gevolgen. De woordvoerder van de Viet Cong meen de, dat Porter voorwaarden stelde die zijn delegatie nooit zou aanvaarden. 'Wie heeft de heer Porter het recht gegeven hierheen te komen en te beslissen wat zinvol is en wat niet?', vroeg hij zich af. Zijn de miljoenen tonnen bommen, die hij over Indo- China laat regelen, zinvol?' Ngoejen Thanh Le, de woordvoerder van Hanoi, toonde zich vreselijk ver ontwaardigd. 'Dit is een ultimatum, dat absoluut onaanvaardbaar is. Wat Porter in wezen wil is het recht om van te voren onze houding te beoor delen en zelf te besluiten, wanneer Een geweldige explosie verwoestte gisteren tal van woningen en hui zen in een winkelstraat van de Noordierse plaats Antrim. De bom was geplaatst in een geparkeerde auto. Twaalf mensen liepen bij de explosie verwondingen op. LONDEN Dc Britse regering heeft besloten voor de duur van één jaar het bestuur'over Noord-Ierland recht streeks in handen te nemen. Dit heeft premier Heath van Engeland vanmor gen in het Lagerhuis bekendgemaakt. Tegelijkertijd heeft de Noordierse re gering haar ontslag ingediend. Deze ingrijpende maatregelen werden gisteravond reeds gezien als de enige mogelijkheid om uit de impasse te ko men nadat de besprekingen tussen de premiers Heath en Faulkner (van Noord-Ierland) werden afgebroken. Noord-Ierland zal nu dus direct vanuit Londen worden bestuurd. Vanavond om 18.00 uur (Nederlandse tijd) zal premier Heath voor de Britse televisie een toelichting geven op de nieuwe ontwikkelingen ten aanzien van Ulster. Meer nieuws elders in de krant. (ADVERTENTIE) TEL AVIV (Reuter) Generaal Al lon, de plaatsvervangende premier van Israël heeft verklaard, dat Israël geen bezwaren heeft tegen het plan van ko ning Hoessein van Jordanië voor een federatie, die het gebied van beide Jordaanoevers omvat. Generaal Allon heeft dit gezegd in een vraaggesprek in het blad 'Maariv'. Hij meent dat de voorstellen van koning Hoessein niet noodzakelijkerwijs in tegenstelling zijn met zijn eigen denk beelden voor een regeling van het Arabisch-Israëlisch conflict LONDEN (Reuter) Vissers hebben de laatste tijd in het water van de Theemsmonding bommen en granaten in hun netten gevangen. Deze zijn afkomstig van het Ameri kaanse munitieschip Richard Mont gomery, dat 28 jaar geleden bij de plaats Sheerness in de Theemsmon ding verging. Het schip valt nu uit elkaar en verstrooit zijn dodelijke la ding projectielen in de buurt van scheepvaartroutes. Maar, zo voegde hij eraar\ toe, 'aan de andere kant bestaat er een abso luut contrast tussen beide plannen op het stuk van de territoriale kwestie of de grenzen'. MUNCHEN (DPA) Drie voormali ge SS-officieren zijn gisteren in München tot gevangenisstraffén varië rend van drie tot vijf jaar veroor deeld, omdat zij in 1941 betrokken zouden zijn geweest bij massamoorden op joden in Rusland. In de tenlastelegging werd gesproken van twaalf massa-executies, waarbij in totaal 3.700 joden waren gedooc wordt gevraagd voor alleen die pro jecten, die geheel onder verantwoor delijkheid van de overheid worden uitgevoerd. Minister De Brauw had eerder in de Kamer gezegd dat op een dergelijke lijst nul bedrijven zouden voorkomen. De Kamerleden willen nu weten of dat inderdaad zo is. ADVERTENTIE uitnodiging voorde LENTESHOW VAN OPELS NIEUWSTE CREATIES waaronder de van bumper tot bumper vernieuwde Rekord en Commodore. I Bovendien een grote wedstrijd met als prijs e< I vakantiereis voor 2 personen j naar een zonnige bestemming. 23/24/25 maart van negen tot ze» donderdagavond tot negen uur Stationsweg 2/LeIden Ambaehaweg 1, Industrieterrein 't Heen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1