'LASTIG PAARD' BHOETTO DOOR PATHANEN GETEMD Pompidou bedreigt prille jeugd van links Wali Khan dwong autonomie af voor Pakistaanse provincies ^TROUW/KWARTET VRIJDAG 24 MAART 1972 PESHAWAR, medio maart Wie na een daglange, ijskoude kronkelrit in een tochtige, lekke bus vol verkleumde boeren en Amerikaanse hippies bovenop de dampige Khyberpas de grens tussen Afghanistan en Pakistan overrijdt, kan enige troost putten uit de wetenschap, dat hij althans historisch gesproken een van 's werelds heetste plaatsen passeert. Want men kan zonder onmatige overdrij ving zeggen, dat elke steen van deze legendarische pas is gedoopt in het bloed van de strijd. 13e (u [j0< De Khyber vormt al duizenden jaren een belangrijk kruispunt in het Eura- ziatisohe west-oost-verkeer. Cyrus de ,1 Grote van Perzië, zijn opvolger Darius de Eerste, alsmede Alexander de Gro te vochten zich al eeuwen voor Chris tus een weg door deze pas. Later Vi hielden onder meer Hunnen, Grieken, Joeeh-tsji's, Turken, Arabieren, Mon golen en Britten in deze streken huis. Vervallen forten en versterkingen kle ven nog altijd tegen de ruige wanden van deze langgerekte pas, terwijl mo derne tankvallen de huidige strategi sche waarde van deze woestenij bena drukken. Dit gebied vormde ook de onzekere west-grens van veel Indische rijken en kan nooit definitief worden gepacifi ceerd. Dat kan zeker worden toege schreven aan de aanwezigheid ter tlaatse van een van de meest krijgs- laftige en onafhankelijke volken ter wereld: de Pathanen. Winston Chur chill, die eind vorige eeuw als jong oorlogscorrespondent enkele vergeefse Britse pogingen versloeg om dit stuurse volk klein te krijgen, noteer de later: ''Dit zijn mensen, die door de nabijheid van rampen en ruïnes even zeer worden geïnspireerd als anderen door succes en die zich schitterender gedragen bij een nederlaag dan ande ren bij een overwinning'. En de Griekse historicus Herodotes sprak tweeduizend jaar eerder al over Pa- thanen als 'de meest oorlogzuchtige ie'van alle Indiërs'. Ook vandaag nog laten de getulbande Pathanen met hun lange geweren, hun felle zelfbe wuste blikken, en hun trotse onafhan kelijke houding duidelijk merken, dat ze niemands lakei zijn. tunwali. De allereerste eis van deze wet is badal, ofwel wraak. Een Pa thaan is verplicht elk echt of denk beeldig kwaad hem, zijn familie of zijn khel aangedaan, te wreken. De meeste aanleidingen vormen 'zar, zan en zamir' goud, vrouwen en land. Maar ook hoogst onbenullige zaken kunnen aanleiding vormen tot bloedi ge taferelen. Zo is het mogelijk, dat een man, die in een klein dorp aan de Helmand-rivier minder vleiend is geweest tegen een buurman, vele ja ren later in Bombay of zelfs in Lon den wordt vermoord. Een journalist in Kaboel zei me, dat ambtenaren zich vandaag de dag niet graag zonder gewapend geleide op het platteland I «Voorvader Saul Het volk der Pathanen telt ongeveer Jvijftien miljoen leden en bewoont de oostelijke helft van Afgha ni nistan en de aangrenzende Pakistaan- Mse provincie Noordwest-Frontier. Ze a! zeggen af te stammen van de joden «en beschouwen Saul als hun grote voorvader. Volgens hun overlevering 1 die tot dusver niet wetenschappe- lijk wordt gesteund woonden ze in Syrië op het moment, waarop ze door ultNebukhadnezar naar Perzië werden gedeporteerd. Vandaar trokken ze ver- 3rs der oostwaarts en werden door nabu- veirige volken 'Bani Afghan' of "Bani Israel' kinderen van Israël ge- ïoemd. Ze zijn verdeeld in tientallen noktammen, die op hun beurt weer zijn onderverdeeld in khels, een soort aa clan. !<Ze hebben al sinds onheugelijke tij- göden hun eigen wetssysteem, het pukh- begeven, omdat hun regelingen botsen of eens botsten met die van stammen. Sommige vendetta's eindigen met de uitroeiing van hele families, andere doordat een partij zich op de voeten van de belagers werpt en om genade smeekt. De tweede Pathaanse hoofdwet is de gastvrijheid, die zover gaat, dat bij sommige gelegenheden zelfs een dode lijk vijand moet worden beschermd tegen achtervolgers. De khel-leider heet 'malik', het Arabische woord voor koning. Maar hij is weinig meer dan eerste onder zijn gelijken, want de Pathanen zijn in feite vurige de mocraten. Ruitentikkers Toch zijn de stam- en khel-gewoonten de laatste twintig jaar aan sterke slijtage onderhevig. De stamgebieden zijn met asfaltwegen doortrokken en talloze scholen zijn gebouwd. Er is zelfs een geregelde busdienst door de Khyberpas, al blijft het lastig, dat sommige Pathanen met keistenen op de ruiten mikken. De stam- en khel- gewoonten leven min of meer voort in grote delen van Afghanisten en in de aangrenzende stamgebieden van het Pakistaanse Noordwest-Frontier. Maar in overig Noordwest-Frontier en vooral in de steden heeft de belang stelling voor geld en comfort die voor pukhtunwali overvleugeld. Maar dat de Pathanen Bij alle moder nisering hun gevoel voor onafhanke lijkheid en strijdbaarheid blijven be houden, bewezen ze de afgelopen we ken weer eens. Toen stonden ze in de Pakistaanse provincies Noordwest- Frontier en Baloetsjistan met enkele andere stammen klaar om zich uit protest tegen de overheersing van de overige twee Pakistaanse provincies Poenjab en Sind af te scheiden en een eigen staat Pakhtoonistan te vormen. Een nieuwe burgeroorlog werd op het nippertje afgewend, toen de grote Pathanen-leider, Khan Ab- doel Wali Khan, na spannende drie daagse besprekingen in samenwerking met de Jamiat-e-Islam-partij bij presi dent Bhoetto democratisering en auto nomie wist af te dwingen. Autonomie Op 10 maart verklaarde Bhoetto voor de televisie, dat per 14 augustus de noodtoestand in heel Pakistan zal worden opgeheven en dat per 21 april provinciale parlementen en provincia le regeringen op basis van een parle mentaire meerderheid mogen worden gevormd. Wat betekent, dat Wali Khan en zijn vrienden voor de pro vincies Noordwest-Frontier en Ba loetsjistan de autonomie hebben be vochten, waar Sjeik Moedjiboer Rach- man in het voormalige Oost-Pakistan eens naar streefde. Want Wali Khan's Nationale Awami Partij (NAP) is in Noordwest-Frontier de grootste partij en heeft daar samen met de bevriende Jamiat-partij de absolute meerderheid, evenals in de provincie Baloetsjistan. Bhoetto's tot dusver alleenheersende Volkspartij heeft slechts de meerder heid in de twee volkrijkste provincies Poenjab en Sind. Wij bezochten de glorieuze Pathanen- leider Khan Abdoel Wali Khan half maart in zijn afgelegen heTeboerde- rij bij het gehucht Shahi-Bagh, twee uur puzzel-rijden vanaf Peshawar, de hoofdstad van Noordwest-Frontier. Wali Khan, een lange, corpulente reus met een wilde grijze haardos, lijkt aanvankelijk een wat onhandige reus. Maar dat die indruk foutief is, mocht Bhoetto de afgelopen weken ervaren. En ik enkele minuten na aankomst in Shahi-Bagh. Wali Khan vertelt, hoe hij vorig jaar in enkele weken per auto naar Londen reed om zijn ogen te laten controleren. Op de terugreis laadde hij in Lisse een paar mud bollen in. Wandelend door zijn grote tuin toont hij me de fraaie resultaten. Na thee met gebak de harde politiek. Waarschuwing Is hij er wel zeker van, dat zijn akkoord met Bhoetto zal worden ge honoreerd, omdat de president ten slotte niet is vrij is te pleiten van een zekere wispelturigheid? Wali Khan: Wij menen, dat Bhoetto de frontale wil van onze bevolking tot zelfbestuur en democratisering niet meer kan ne geren. Daarom moeten we in staat zijn het akkoord door te drukken. Bhoetto kan het bestaan van een sterke voorkeur voor een eigen Pakh toonistan in delen van onze provincie niet negeren. En hij weet nu, dat onze Nationale Awami-Partij haar best doet om provinciale autonomie aanvaardbaar te maken voor degenen, die vechten voor een onafhankelijke staat. Als hij ons dat onmogelijk maakt komt het voortbestaan van Pakistan direct in gevaar'. Maar Wali Khan geeft toe, dat behal ve 'de frontale wil van de bevolking' ook andere omstandigheden zijn suc ces hebben bevorderd. Zo zijn de meeste federale troepen uit de provin cie naar de grens met India overge bracht. En bovendien is het Pathaan se element in de Pakistaanse strijd- De Khyber-pas, waarvan elke steen gedoopt is in het bloed van de strijd. Deze tekening toont een Engels leger dat bijna honderd jaar geleden een aanval ondernam op het Ali-Masjid-fort in deze pas. krachten door het gedwongen verblijf van zo'n negentigduizend meest Poen- jabi-krijgsgevangenen in India, sterk toegenomen. Maar ook zonder die voordelen staat de Pathaanse bewe ging sterk, vindt Wali Khan. 'Ieder een heeft hier wapens', zegt hij en wijst lachend naar een met patroon banden omhangen supporter, die er bij komt zitten. 'Zelfs de vrouwen oefenen hier actief met vuurwapens. Niet ver hier vandaan drijven Patha nen een eigen wapenfabriek, waar zo ongeveer alles wordt gemaakt behalve geleide projectielen. Dat is heel wat anders dan in Bangladesj. Daar had den ze hoogstens vulpennen om zich te verdedigen'. Over de 'Pakhtoon Zalme', een door hem opgerichte organisatie van jeug dige Pathanen, die volgens de Paki staanse pers meer dan tienduizend le den telt en al bijna eenderde van Noordwest-Frontier feitelijk beheerst, is hij niet erg spraakzaam. Na enig aandringen: 'Deze organisatie is alleen bedoeld om de jongeren aan te zetten tot sociale activiteiten'. Dragen ze wa pens? Wali Khan: 'Wie draagt in deze provincie eigenlijk geen wapens''' Als ik hem vertel, dat me in Kaboel is verzekerd, dat de Afghaanse Patha nen hun broeders in Noordwest-Fron tier in geval van een burgeroorlog zeker te hulp zullen komen en dat daar in sommige kringen zelfs bereid heid bestaat om samen met Noord west-Frontier een nieuwe staat te vor men o nder de naam Pakhtoonistan, zwaait hij beide benen met een mach- et uithoudingsvermogen van de her boren socialistische oppositie in Frank rijk wordt de komende maanden waar op de proef gesteld. Tot veler rerbazing heeft president Georges Pompidou volkomen onverwacht be- iloten een referendum tc houden over le uitbreiding van de EEG. Pompi- de gewiekste calculator, dreigt i'aar inl t >rl laarmee een stok tussen de wielen te -iteken van een zich versnellende een- van links, die hem binnen hiet al te lange tijd stevig zou kun- len hinderen. _^egen maanden geleden werd na ja- ten van links gekibbel een nieuwe ocialistische partij opgericht. Onder eiding van de 54-jarige Frangois Mit- errand probeert deze partij zo snel nogelijk tot een verkiezingsakkoord e komen met de Franse communisti- che partij (CP). J, Iet programma waarmee de nieuwe ocialistische partij onlangs tevoor- chijn kwam, stemt op vele centrale .„Jmnten overeen met de verlangens an de communisten. Maar een van e brandende kwesties die niet opge- ost konden worden, was de houding ,*1 egens de EEG. Is de socialistische »artij bereid de EEG na enig repara- iewerk te accepteren, de communis- en wijzen de huidige structuur van le EEG volstrekt af. Zij willen een Vil Irastische herziening van de Europese 1 Gemeenschap, die volgens hen het luropese verlengstuk en de invals- oort is van Amerikaanse monopolies n kapitalistische belangengroepen, 'ompidou heeft met zijn referendum :en gevaarlijke twistappel in het soci- ilistisch-communistische front gewor- >en. Een voorman van de Franse CP eageerde dan ook direct met: 'Dit eferendum zal proberen te verhinde- en dat de eenheid van links vooruit- 'ëa'feang boekt op het moment dat wij inderhandelingen beginnen met de ocialistische partij. Zij willen probe en de communistische partij te isole- en'. afgestemd is op verkiezingen in 1973. Want pas dan moeten deze uiterlijk worden gehouden. Na een briljante overwinning bij het referendum zal het voor Pompidou c.s. niet zo moeilijk zijn, vervroegde verkiezingen te winnen. En het staat nu al vast dat het referendum voor hem een groot suc ces wordt. Het merendeel van de Fran sen is uitbreiding van de EEG gun stig gezind. De prestigewinst voor de gaullisten van de uitslag van de volks stemming zou. de niet op verkiezin gen voorbereide, linkse oppositie wel eens duur te staan kunnen komen. Al ruim twee maanden geleden voor spelde het Franse weekblad L'Express dat dit jaar een referendum zou wor den gehouden, drie weken later ge volgd door verkiezingen. Wat L'Ex press niet kon voorzien, was, dat de °n verkiezingen )e Franse president wordt behalve Jan het uitlokken van ruzie tussen de inkse bondgenoten verdacht van nog ben listig plannetje, om een langdurig 'oortbestaan van zijn bestuur te ver- ."vpkeren. Gevreesd wordt dat Pompi- na het referendum zeer spoedig jemene verkiezingen zal uitschrij ven. Daarmee zou de zich bundelende al uitgeschakeld kunnen vorden, nog voordat zij klaar is voor re le verkiezingscampagne. De nu negen naanden oude socialistische partij is Iruk bezig met de opbouw van haar 1 pparaat. Pas twee weken geleden j ïerd het verkiezingsprogramma defi- litief vastgesteld. Er wordt hard ge perkt aan het leggen van een organi satorische basis voor de campagne, die Francois Mitterrand EEG-kwestie inzet van de volksstem ming zou worden. En hoewel het respectabele dagblad Le Monde nog niet in voortijdige verkiezingen ge looft, wijzen andere, niet minder eer biedwaardige commentatoren in Frank rijk erop dat Pompidou nog wel meer redenen heeft om de kiezers snel naar de stembus te roepen. Eén ervan is de diepe ontevredenheid die eind dit jaar wordt verwacht, als de gevolgen merkbaar worden van de economische recessie. Vele Fransen, en vooral de jongeren die deze zomer van school komen, zouden dan mer ken dat zij geen werk kunnen vindpn. De ontevredenheid in Frankrijk over het bestuur en de diverse malen in opspraak geraakte gaullistische meer derheid is groot. Ouderen zouden hun hang naar orde, gezag en stabiliteit wel eens even kunnen vergeten. En de jongeren, met hun frustraties en gevoelens van machteloosheid zoeken naar een gelegenheid hun protest zichtbaar te maken. In deze atmo sfeer, zou elke politieke concentratie, die zich als geloofwaardig alternatief opwerkpt tegenover het huidige be wind wel eens op verrassend veel aanhangers kunnen rekenen. Voor Pompidou bestaat daarom alle reden een samengaan van socialisten en communisten te vrezen en er in elk geval voor de jaarwisseling een stokje voor te steken. De geloofwaardigheid van een alterna tief voor het huidige post-gaullistische bestuur zou aanzienlijk groter worden bij een bondgenootschap tussen socia listen en communisten. De aantrek kingskracht van links zou erdoor toe nemen. De communistische partij weet dat zij door haar orthodoxe opstelling en volgzaamheid jegens haar grote Sow- jet-broer er niet in zal slagen, alleen de macht te veroveren. Bij het gros van de Franse kiezers is de CP nog steeds een verdachte partij die met de dictatuur van het proletariaat wordt geïdentificeerd. De Franse politiek is mede hierdoor vastgeroest in een gaullistisch establishment en een com munistisch tegen-establishment, waar tussen andere partijen maar met moeite kunnen opereren. De CP in Frankrijk zou daarom alleen samen met een partij, die voldoende sterk is en waarop niet de verdenking van dictatoriale aspiraties rust, een kans kunnen krijgen de ministeries te be mannen. Hoezeer de Franse CP nog steeds met een vertrouwenscrisis worstelt, bleek uit een recente opiniepeiling, die ont hulde dat 61 procent van de onder vraagden meende dat de communis ten, als zij de macht veroveren, alles 'in het werk zullen stellen om de macht te behouden. Maar evenmin als de CP zou ook de nieuwe socialistische partij er ooit op haar eentje in slagen voldoende steun te krijgen voor een succesvolle aanval op het gaullistische bestuursmonopo- lie. De socialisten hebben de grootste moeite klanten te vinden op de kie zersmarkt, die verkaveld is tussen gaullisten met hun aanhangers en communisten. De beter betaalde mid denklasse, de groep jonge intellectue len en de hogere-inkomenstrekkers zijn afgeroomd gebied. Voor zover zij zich niet in het gaullistische kamp bevinden, vonden zij onderdak bij de Radicale Partij van Jean-Jacques Ser- van-Schreiber en diens hervormings gezinde medestanders. Of zij trokken naar extreem-linkse splintergroepen, die weigeren het politiek haalbare voorrang te geven op hun orthodoxe beginselen. De arbeidersklasse zou de groep zijn, waaruit de socialisten hun kiezers moeten betrekken. Maar Jean-Pierre Chevènement. de 32-jarige denkmachi ne achter de socialistische partij. schetste een levensgroot probleem, toen hij opmerkte: 'Het is niet nor maal dat de meerderheid van de ar beidersklasse op rechts stemt (en dat heeft de meerderheid van de Franse abeidersklasse gedaan-cjb of zich al leen in de communistische partij be vindt'. Door deze problemen werd al in een vroeg stadium naar mogelijkheden ge zocht een combinatie te vormen van meer gematigde socialisten en commu nisten. Vorig jaar schoof een groep socialisten de vele bestaande menings verschillen terzijde en besloot een nieuwe partij te stichten. In de Parij- se voorstad Epinay-sur-Seine werd een congres gehouden, waar links zich verenigde. De deelnemers waren de SFIO, de oude socialistische partij die een halve eeuw geleden als Franse Sectie van de Arbeiders-Internationale werd opgericht en het best vergelijk baar is met wijlen de Nederlandse SDAP. Ook aanwezig was Frangois Mitterrand met zijn bond van sociaal democratische clubs, de Confederatie van Republikeinse Instellingen (CIR). En als derde deed mee een groep linkse rooms-katholieken, die het soci alisme waren toegedaan. Toen de partij was opgericht, werd Frangois Mitterrand, een ervaren en welbespraakt politicus die als oppo nent van de Gaulle en minister tij dens de Vierde Republiek naam maak te, gekozen tot partij-aanvoerder. Het weekblad Le Nouvel Observateur schreef opgetogen dat nu voor Jjet eerst sinds 1905 een Franse socialisti sche partij door fusie en niet door afsplitsing was opgericht. Al kort na het begin stond vast, dat aansluiting zou worden gezocht bij de communistische partij. Mitterrand, overtuigd aanhanger van een 'socialis me van het mogelijke' verklaarde: "De communistische partij is onze natuur lijke bondgenoot'. Het besef van wederzijdse afhankelijk heid drukte dan ook een stempel op de verkiezingsprogramma's die beide linkse partijen in het afgelopen half jaar hebben gepubliceerd. Vorig jaar heeft verscheen de Franse CP voor het eerst in haar bestaan met een lijvig ontwerp-regeringsprogram. En enkele weken geleden legde de nieu we socialistische partij haar wensen op tafel. programma's Wat bij vergelijking van de program ma's opviel, was, dat zij vergaand overeenstemmen op de kernpunten. Zo willen beide partijen dat, als zij aan de macht komen, een regering wordt gevormd, die de maatschappij socialistisch zal hervormen door uit voering van een gemeenschappelijk beleidsprogram. Dit program moet als wetgevend contract aan het parlement I worden voorgelegd. Als het parlement dan nog opponeert tegen het rege ringsbeleid door een motie van afkeu ring, gaat het parlement naar huis en worden nieuwe verkiezingen uitge schreven. Beide partijen willen een centraal, volgens plan, geleide economie, natio nalisatie van banken, andere financië le instellingen en sleutelindustrieën. Beide partijen willen het maken van winst uitsluitend ten bate van parti culieren of ondernemingen afschaffen en vervangen door winst ten bate van de samenleving. Of, zoals het socialis tische programma zegt: 'De methode, regels en middelen van de planning zullen zo worden bepaald, dat het kapitalistische winststreven dat op groei gericht is, wordt vervangen door een vergelijking van deze doel einden met de sociale kosten van de produktie' Het voornaamste verschilpunt op het terrein van de economische politiek is, dat de CP nationalisatie-zonder meer wenst, terwijl de socialisten ver der willen gaan. Zij wensen te voor komen dat de staat op de plaats van de particuliere ondernemer als kapita listisch en autoritair werkgever gaat optreden. Dat kan voorkomen worden door een zo groot mogelijke decentra lisatie van de genationaliseerde be drijven en een zekere mate van arbei ders-zelfbestuur, aldus de socialisten. Beide partijen bieden boeiende pro grammapunten ter verbetering van de levensomstandigheden. Zo wil de CP verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd tot 60 jaar voor mannen en 55 jaar voor vrouwen en recht op vrije medische verzorging. De socialisten noemen vermindering van reclame op de tv, vrijlating van abortus, echt scheiding bij wederzijds goedvinden, afschaffing van de doodstraf en het maken van winst op ziekte, en een uitkering aan de werkende vrouw die wegens ziekte van een kind moet thuisblijven. EEG Een van de belangrijkste vitale ge schilpunten tussen beide partijen bleef de kwestie van de EEG. De socialisten willen voortzetting van het EEG-beleid, dat overigens wel in min der kapitalistische banen moet wor den geleid. Maar dat moet dan gebeu ren door versterking van het Europe se parlement en een controle op de EEG-begroting. Een anti-kapitalisti sche strategie is niet het werk van regeringen, maar van partijen en vak bonden, zegt de socialistische partij. De CP is het daar volstrekt mee oneens. Zo verklaart het programma van de communisten: 'De moderne economie eist de ontwikkeling van de samenwerking ook op het niveau van de produktie. Het gesloten blok van Georges Pompidou Franse EEG-politiek en partijen hun kiezers moeten adviseren, wordt het moeilijk voor de CP en de socialisten hun principes aan de kant te zetten. In het meest gunstige geval komen beide partijen overeen de kiezers te bewegen zich bij het referendum eensgezind van stemming te onthou den. Mitterrand Met het uitschrijven van de volks stemming is een felle strijd begonnen tussen de regerende meerderheid van Pompidou en premier Chaban-Delmas en de sterker wordende linkse opposi tie in Frankrijk. Tegenover Pompidou is Mitterrand komen te staan. Bij een linkse machtsovername zou Frangois Mitterrand de grootste kans op het leiderschap maken. Hij heeft zich na enkele politieke tige zwaai over de armleuning van z'n stoel en zegt: 'Laat ik vooropstellen, dat we de geschillen nu op een be schaafde manier hopen op te lossen en dat dit geen tijdperk voor balkani sering is. Maar als de strijd ons wordt opgedrongen, zullen de Afghaanse Pa thanen de Pakistaanse Pathanen zeker te hulp komen, net zoals de West- Bengalen de Oost-Bengalen te hulp schoten.' Robotgeneraal de EEG van kosmopolitische trusts geeft een verminkt antwoord op deze eis en schept nieuwe obstakels voor een echte internationale samenwer king. De toetreding van Engeland ver- ernstigt de schadelijke aspecten van de EEG, onderstreept de Amerikaanse penetratie en verdiept de deling van Europa'. De CP wil daarom het ver drag van Rome herzien om de EEG- instellingen te 'democratiseren' en weigert zich op te sluiten 'in het enge kader van het kleine Europa'. Omdat de ontwikkeling van de EEG een van de voornaamste punten in de Franse buitenlandse politiek is gewor den moeten beide linkse partijen over deze zaak een akkoord bereiken. Het referendum van president Pompi dou dreigt de discussies nu op scherp te stellen. Nu elke Franse kiezer 'ja' of 'neen' zal moeten zeggen tegen de Ik vraag Wali Khan vervolgens, wat hij vindt van de benoeming van gene raal Tikka Khan die in de jaren vijftig een autonomiebeweging in Ba loetsjistan bloedig neersloeg en die vorig jaar ook tekende voor de 'pacifi catie' van Oost-Pakistan tot chef staf van de Pakistaanse strijdkrach ten. En dat twee dagen voor zijn akkoord met Bhoetto. Wali Khan: 'De heb Bhoetto gevraagd of ik dat als een dreigement moest opvatten. Hij zei van niet.Overigens geloof ik niet, dat de promotie van Tikka Khan de kans op een militaire staatsgreep in Pakistan heeft vergroot, zoals nu in India wordt beweerd. In tegendeel, Tikka is juist een robotgeneraal, die zonder pardon elk willekeurig bevel nauwgezet uitvoert.' Waarna hij ingaat op de nadelen van centraal bestuur en de voordelen van provinciale autonomie. 'Het jaarlijkse inkomen per hoofd van de bevolking is in Sind 900 roepees (1 Pak. roepee is 0,70), in Poenjab 600, in Baloets jistan 400 en hier 300. Wij zijn net zo uitgebuit door Punjab en Sind als Bangladesj. Bij ons wordt bijvoor beeld 85 procent van de tabak ver bouwd, maar het wordt allemaal winstgevend verwerkt in Sind. Daar werken al 800.000 Pathanen. Wij gaan het in de toekomst zelf verwerken en hopen, dat alle Pathanen naar hun geboortestreek kunnen terugkeren.' Rusland We springen over naar de internatio nale politiek. Wali Khan: 'China. Amerika en de CENTO (Centrale Verdragsorganisatie) hebben Pakistan nooit echt kunnen helpen. Daarom moeten we meer zaken met Moskou gaan doen. De Russische invloed in deze streken is nu eenmaal niet te negeren. In Afghanistan, India en Bangladesj hebben de Russen een overheersende invloed. Wij vormen voor hen de laatste barrière op hun weg naar de Indische Oceaan en het sub-continent. Dat is zeer belangrijk en het zou best eens kunnen zijn, dat Nixons anti-India- en pro-Pakistan-po- litiek mede daardoor wordt bepaald. Wij moeten die situatie 'beter uitbui ten'. Wali Khan gelooft, dat zijn Nati onale Awami Partij Bhoetto's pro- Washington- en pro-Peking-politiek een pro-Russische draai kan geven, ondanks het feit, dat de provinciale autonomie niet slaat op defensie, glo bale financiën en buitenlandse rela ties. Als ik de Pathanendeider tot slot vraag naar zijn persoonlijke indruk ken van president Bhoetto, met wie hij de afgelopen weken op het scherp van de snede heeft onderhandeld: 'Bhoetto is intellectueel en demagoog tegelijk. Maar toen ik hem op zondag avond 10 maart ons akkoord op de televisie zag aankondigen, maakte hij al een meer gerijpte indruk. Als we nu maar genoeg druk op 'm blijven uitoefenen, zal die misschien zo blij ven. Eigenlijk is Bhoetto net een lastig paard. Maar we hebben 'm nu een stuk hout in z'n bek gedreven en hij zal voortaan naar ons moeten luisteren. door Chris Blankenburgh misstappen in het verleden opgewerkt tot de meest geloofwaardige tegenhan ger van Pompidou. Mitterrand, die thans parlementslid en eerste secreta ris van de socialistische partij is, heeft de ervaring van een staatsman en is berucht om zijn politieke han digheid. Al met 29 jaar was hij parle mentslid en met 31 minister. Hij leidde ministeries in elf kabinetten tijdens de Vierde Republiek. Uit protest tegen de koloniale politiek in Algerije trad Mitterrand in 1953 uit het kabinet van Pierre Mendès- France. In 1965 trad hij in het strijd perk tegen generaal Charles de Gaulle als aanvoerder van het linkse front, de federatie van democratisch en soci alistisch links (FGDS). Bij de toen gehouden presidentsverkiezingen ver wierf hij zich grote faam door in beide ronden maar negen procent op de generaal achter te blijven. Hoewel zijn poging om na de meidagen van 1968 aan de macht te komen, falikant mislukte, bleef Mitterrand als toekom stig kanshebber van links op de voor grond. De leider van de socialistische opposi tie is zich grondig aan 't voorbereiden op een eventuele leidersrol. Vorige week bezocht Mitterrand Israël en afgelopen herfst trok hij naar Chili om het linkse experiment van presi dent Salvador Allende te bestuderen. Na terugkeer zei Mitterrand dat hij veel had opgestoken van de Chileense samenwerking tussen socialisten en communisten. problemen De opkomst van de linkse oppositie en van Mitterrand, die een steeds aanvaardbaarder leider zou kunnen worden, is voor president Pompidou ongetwijfeld één van de redenen voor het EEG-referendum geweest. Maar zelfs als het Pompidou niet zou luk ken de oppositie verdeeld te houden, dan staat Mitterrand nog voor een uiterst moeilijke taak. Bij een samen gaan van zijn partij met de CP kan Mitterrand geen behoedzame en gema tigd linkse koers varen. In tegenstel ling tot de SPD van Willy Brandt in West-Duitsland kan hij geen gewen- ningskuur voorschrijven om de Fran se bourgeoisie aan links te laten wennen en fervente haters van 'Rood' van gedachte te laten veranderen. Mitterrand wordt gedwongen een ta melijk orthodox-socialistisch program uil te voeren bij een samengaan met de CP. Dit zal op hevig verzet stuiten bij vele belangengroepen. Maar tevens zou Mitterrand aannemelijk moeten maken dat zijn regering van socialisti sche hervormers politieke en economi sche stabiliteit kan garanderen. Het ontbreken ervan bracht immers gene raal de Gaulle aan de macht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15