Voorzichtig begin van de huurharmonisatie Huurder hoeft niet alles te accepteren Dividenden Op 1 april is het zover: zes procent (of meer) Melk vijf cent per liter duurder voor 1 oktober Europees systeem wegmarkering Op de vlucht voor felle brand in New York Export-Financiering Mij breidde activiteiten sterk uit 'Avifauna' bewijst noodzaak van natuurbehoud Ondernemingsraad Unikap kapt ermee Hoger resultaat bil William Pont Noordwester Hyp. bank verhoogt dividend Begemann behaalde betere resultaten TROUW KW \RTET VRIJDAG 24 MAART 1972 IIIWEXLAX» HUREN OP DRIE MANIEREN OMHOOG door Willem Breedveld DEN HAAG Eén april is het zover de huurder zal dan geconfronteerd wor den met een huurverhoging, waarvoor hij al naar gelang in welk huis hij woont diep of minder diep in zijn beurs zal moeten tasten. In grote lijnen komen de verhogingen op drie manieren tot stand: door een verplichte huurverhoging van zes procent door een niet-verplichte (facultatie ve) huurverhoging met ten hoogste zes procent, door huur-harmonisatie: dit wil zeg gen door een huurverhoging met meer dan zes procent, waarbij als maximum geldt het bedrag van de huurverhoging voor de in de laatste jaren met rijkssteun gebouwde wo ningen. Om te beginnen met de verplichte huur verhoging: deze geldt in het gehele land voor alle na mei 1945 gebouwde wonin gen waarvoor nog een jaarlijkse bijdra ge door het rijk wordt verleend. In de praktijk komt dit meestal neer op wo ningen die na 1955 zijn gebouwd. Voor die datum zijn de rijksbijdragen meest al al afgelost. De huren van deze woningen worden per 1 april 1972 automatisch met zes procent verhoogd. Als deze woningen voor 1967 zijn gebouwd, dus ouder zijn dan vijf jaar, kan de minister in het ka der van de huurharmonisatie een hoger percentage vaststellen (zie huurharmo nisatie). Ook deze extra-verhoging is dan verplicht. De niet verplichte huurverhoging: deze regeling geldt voor alle woningen die zonder rijkssteun zijn gebouwd of die niet meer gesubsidieerd worden in de nog niet geliberaliseerde gebieden (de beide Hollanden, Utrecht en delen van Gelderland en Overijssel). In overleg met de huurder kan de verhuurder een huurverhoging voorstellen van zes pro cent. Wil de verhuurder in het kader van de huurharmonisatie meer dan zes procent huur berekenen dan is toestem ming nodig van de minister. Deze niet-verplichte huurverhoging is niet van toepassing op woningen die na 1945 zonder geldelijke steun van het rijk zijn gebouwd (in deze zogenaamde vrije sector zijn de huren vrij!) en ook niet op goede middenstandswoningen en zogenaamde herenhuizen die voor mei 1945 zijn gebouwd. De huuradviescom missie moet voor zulke woningen wel een verklaring afgeven dat zo'n woning aan de eisen voldoet. Ook geldt deze huurverhoging niet in de geliberaliseer de gebieden, waar de huren zijn vrijge laten. De huurharmonisatie: voor harmonisa tie komen in aanmerking alle woningen in de nog niet geliberaliseerde gebieden die ouder zijn dan vijf jaar. Het is de be doeling dat de huren hiervan geleidelijk worden aangepast aan de huren van nieuwe woningen die in de laatste vijf jaar met subsidie van het rijk zijn ge bouwd. Dit gebeurt in het algemeen met een huurverhoging met meer dan zes procent per jaar. Als belangrijke drem pel is ingevoerd dat de verhoging in het kader van de harmonisatie per jaar niet meer mag bedragen dan de zes procents huurverhoging van nieuwe woningen. Voor een harmonisatievoorstel moeten de oude huren worden vergeleken met de nieuwe huren in de eigen woonom geving. Meestal wordt een puntensy steem gehanteerd om tot een redelijke vergelijking te komen. Een voorbeeld: van een nieuwe woning met een huur van 200 gulden wordt de huur met zes procent (is 18 gulden) verhoogd. Van een oude woning die daarmee vergeleken wordt met een huur van 150 gulden mag de huur dus met 18 gulden worden verhoogd, wat neerkomt op een verhoging van twaalf procent. Verdubbeling in nauwelijks zes jaar DEN HAAG Als we minister Udink (volkshuisvesting) mogen geloven zullen de huuroperaties per 1 april, die alom actiegroepen in het geweer hebben gebracht, best meevallen. Op die dag geen startschot voor een versnelde (geforceerde?) op trekking van de huren van woningen ouder dan vijf jaar, maar slechts een normale, al dan niet verplichte, huurverhoging van zes procent en een moge lijke extra huurverhoging in het kader van de huurharmonisatie van maximaal vijf gulden per maand. Bezwaren van de oppositie wuifde de minister deze week in de Kamer weg met een: 'We moeten de zaak wel in z'n juiste proporties blijven zien.' Je vraagt je bij zulke opmerkingen wel af waarom de Nationale Woning raad. het grootste overkoepelende or gaan van de woningbouwverenigingen, deze plannen tot nu toe categorisch heeft afgewezen en waarom het NW al bij voorbaat heeft laten weten dat deze huurverhogingen een prijsstij ging betekenen die in de lonen ge compenseerd zal moeten worden. Is het inderdaad buiten de proporties dat actiegroepen en zelfs politieke partijen tot massaal verzet oproepen tegen deze huuroperatie? Wat gebeurt er dan in feit? Vóór op deze vragen nader in te gaan een opmerking vooraf. Inderdaad zal de operatie per 1 april nog beschei den van aard zijn. De harmonisatie plannen, vaak door onwfllige gemeen ten en woningbouwcorporaties op pa pier gezet dragen daarvoor teveel het karakter van een experiment. Een feit is echter wel dat de basis is gelegd voor een verdubbeling van de oude huren in nauwelijks zes jaar tijd. Het instrument van de huurharmoni satie is destijds uitgewerkt door oud minister Schut. Terecht constateerde hij dat de huren van oude en nieuwe woningen te grote verschillen verto nen. die onvoldoende gecompenseerd worden door beter wooncomfort en dergelijke. Een onbillijke situatie, die grotendeels te verklaren is uit het naoorlogse volkshuisvestingsbeleid (bevriezing van huren en dergelijk! en de sterke stijging van de bouwprij zen in de afgelopen jaren. Als gevolg van dit huurverschil moet de ene huurder voor vaak vrijwel hetzelfde woongenot bijna twee keer zoveel be talen. Een situatie die bovendien ver starrend werkt, want welke huurder zal een nieuw en daarom duurder huis betrekken als dat hem nauwe lijks meer biedt dan het huis waar voor hij de helft minder huur be taalt? Oud-minister Schut kenmerkte destijds deze situatie met de ironische opmerking: 'zalig zijn de zittenden', waarbij hij er nog aan toevoegde dat vooral jonggehuwden daarvan' de dupe zijn omdat zij vaak op een nieuw huis zijn aangewezen. Op zich dus een billijke zaak, vooral wanneer men bedenkt dat er in dit land jaarlijks steeds meer nieuwe wo ningen worden gebouwd. Niet alleen zou de kloof tussen het oude en nieuwe woningbestand omdat de bouwprijzen nu eenmaal snel stijgen steeds groter worden, maar ook is het niet denkbeeldig dat de animo voor nieuwe woningen terug zal lopen en daarmee de animo van de particu liere investeerder (die nog altijd het leeuweaandeel van het bouwpro gramma voor zijn rekening neemt) om geld te investeren in de nieuw bouw. In een kapitalistisch land als 'het onze zijn de gevolgen daarvan rampzalig. Voor de overbrugging van deze kloof ontwierp minister Schut zijn huurhar- monisatieplan, een minuscuul wets- ontwerpje, dat aanvankelijk nauwe lijks de aandacht trok. Eerst veel later kwamen de woningbouwcorpora ties en de gemeenten in het geweer en later ook de Tweede Kamer. Schut ontwierp zijn instrument als een verlengstuk van de jaarlijks toe gestane huurverhoging van thans maximaal zes procent per jaar. Deze verhogingen overbruggen de verschil len in huren niet in het minst, maar maken die zelfs groter. De huurhar monisatie nu opent de mogelijkheid oin woningen ouder dan vijf jaar met meer dan zes procent te verhogen. Oude woningen dienen daartoe verge leken te worden met nieuwe door het rijk gesubsidieerde woningen. Dit be tekent nog niet dat de huren daarvan gelijk getrokken moeten worden. Wél dat ze met elkaar in overeenstemming moeten worden gebracht. Dit kan ge beuren op basis van een puntensy steem. Een nieuwe woning krijgt bij voorbeeld op grond van haar kwalitei ten 180 punten en een oude woning Oud-minister Schut 120. Dit betekent dan dat de huur van de oude woning uiteindelijk tweeder de zal moeten bedragen van de huur van de nieuwe. Die aanpassing zal niet sprongsgewijs geschieden. Als be langrijke beperking geldt, dat de huurverhoging van de oude woning niet meer mag bedragen dan de zes procents huurverhoging van de nieu we. KERN VAN VERZET De kern -an het wetje is dat de huurharmonisatie voor alle door het rijk gesubsidieerde woningen een ver plicht nummer is. Woningbouwcorpo raties en gemeenten, die deze wonin gen beheren zijn dus verplicht de huren aan te passen en daarin schuilt ook de kern van hun verzet. Zij voelen er namelijk niets voor om te functioneren als trekpaard van de hu ren. Voor de woningbouwcorporaties, omdat ze dan vaak tegen de wil van hun leden/huurders in moeten gaan. Voor de gemeenten, omdat ze op deze manier door hun goedkope woningbe- zit heen zullen raken. Minister Udink heeft inmiddels mee gedeeld dat 98 procent "an gemeenten en corporaties ondanks hun onwil aan 's ministers oproep gehoor hebben gegeven en harmonisatieplannen heb ben ingediend. Overigens vaak zonder dat de zaak goed is doorgesproken met de gemeenteraad c.q. de leden raad van de corporaties. Hun onwil heeft zich blijkbaar gemanifesteerd in de minimale huurverhogingen die in het kader van de harmonisatie zijn doorberekend, namelijk maximaal vijf gulden per maand. Een voorzichtig begin, een stilte voor de storm wel licht, want het gaat hier nog om een proefjaar. En minister Udink heeft alle maohtsmiddelen tot zijn beschik- Minister Udink king om corporaties en gemeenten de pin op de neus te zetten. Vooreerst moeten hun plannen door hem wor den goedgekeurd (afkeuring is dus mogelijk omdat de huurverhogingen te gering zijn) en ook heeft hij het laatste woord in alle huurgeschillen Protesteert een huurder tegen een bepaalde verhoging dan wordt dit ge schil in laatste instantie aan de minis ter voorgelegd en zijn beslissing is bindend. WELKE KANT? De grote vraag is nu: welke kant gaat het op? De huurprijzen van nieuwe woningen stijgen enorm. De huurhar monisatie eist dat de huren van oude huizen daarmee op langere termijn in overeenstemming worden gebracht. Wat staat daar tegenover? Vooralsnog niet zo gek veel. Er is bijvoorbeeld een aanvullende indivi duele huursubsidie, waarvoor mensen in aanmerking komen die in verhou ding tot hun inkomen teveel huur betalen. Maar deze regeling is nog onvoldoende. Het is nog op geen stuk ken na de individuele huursubsidie die later de subsidie op de woning zelf moet gaan vervangen. Het is zelfs zeer de vraag of zo'n subsidieregeling er zal komen. Verder zal de huurder geheel voor de stijging van de bouwprijzen moeten opdraaien; in het kader van de huur harmonisatie nu ook de huurder van relatief oudere woningen. Bovendien kun je je afvragen in hoe verre huurders die op basis van hun inkomen te goedkoop wonen ook niet hun steentje moeten bijdragen. Maar een goed functionerende huurbelas ting is er nog steeds niet, en het is maar zeer de vraag hoelang dat nog zal duren. Van een verslaggever AMERSFOORT De ondernemersor ganisaties in de zuivel willen tussen nu en 1 oktober de prijs van de dagmelk van 73 op 78 cent per liter brengen. Dat hebben zij de vakbonden laten weten tijdens de voorjaarsvergadering van de vakgroep zuivel van de agrari sche en voedingsbond in Amersfoort. De heer S. van der Ploeg, voorzitter van de bond NVV, constateerde dat de ondernemers als ze over lonen praten sterke voorstanders zijn van procentuele verhogingen, maar dat ze bij de melkprijs altijd in hele centen rekenen. Hij gaf verder geen oordeel over de prijsverhogingen. DEN HAAG In de loop van dit jaar zal vermoedelijk beslist worden over een uniform Europees systeem van wegmarkering. De bedoeling van fcai nieuwe systeem is de bestuurders van auto's duidelijker te maken of zij on pen tweebaans- of vierbaans rijden. Er^i pian is kleuren toe te passen bij wesmanceringen: gele strepen schei den ae verkeersstromen in tegenge- =c!ce rientig en witte strepen schei- c* aromen in dezelfde richting. Sinister Drees (verkeer en water staat) deelt dit mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Zeil (KVP). Het uniforme Europese systeem van wegmarkering wordt be studeerd op initiatief van de Econo mische commissie voor Europa van de Verenigde Naties. Een bejaarde man hangt op een Ijzeren uitsteeksel buiten een raam, waarachter een felle brand woedt. Een brand weerman schiet te hulp. De brand woedde in een gebouw van de YMCA in New York, waar op dat doment ongeveer 1.000 mensen waren. Zeker vier mensen kwamen om het leven.. DEN HAAG De huurverhogin gen per 1 april behoeven door de huurder niet zonder meer geslikt te worden. Er zijn verschillende vormen van actie mogelijk, die vaak met redelijk succes worden bekroond. Hier volgen enkele vuist regels voor het voeren van zo'n actie: De facultatieve of niet-verplichte huurverhoging: het woord zegt het al, de huurder behoeft zo'n huur verhoging niet te accepteren. Hij kan daarvan blijk geven door in plaats van de nieuwe huur gewoon de oude huur te blijven betalen. De verhuurder is in zo'n geval verplicht de huuradviescommissie in te schakelen, die advies uit brengt over de al dan niet aanwe zige redelijkheid van de huurver hoging. Een huurverhoging is bij voorbeeld niet redelijk als de wo ning in een erbarmelijke staat ver keerd. of wanneer de verhuurder zijn huurverhoging baseert op de door de huurder aangebrachte ver beteringen. Hetzelfde geldt voor de niet-ver plichte huurharmonisatie. In dit geval zal de verhuurder het. geschil moeten voorleggen aan de minister die vóór hij een beslissing neemt, advies vraagt aan de huuradvies commissie. Tégen zo'n huurverho ging kan een groot aantal omstan digheden pleiten, zoals te kleine kamers, scheuren in het plafond, te kleine keuken, geen lift, de leefbaarheid van de wijk enz. De beslissing van de minister Is bin dend. Daartegen staat geen enkel beroep meer open. Evenmin als tegen de verplichte huurverhoging van zes pet. kan de huurder tegen de verplichte huur harmonisatie iets ondernemen. Hooguit kunnen de huurders en masse weigeren, wat zeker op lan gere termijn van betekenis kali zijn. Woningbouwverenig'ngen en gemeenten zijn namelijk verplicht een harmonisatieplan voor deze woningen voor te leggen aan de minister. Dit jaar worden jle huurverhogin gen echter bij wijze van experi ment voor een jaar vastgesteld. Het ondernemen van actie kan dus van belang zijn voor het volgend jaar, wanneer de huurverhogingen voor drie jaar worden vastgesteld, ook al omdat wegens tijdgebrek de woningbouwcorporaties en de ge meenten onvoldoende hun ledenra den, c.q. gemeenteraden hebben kunnen raadplegen. De huurverho gingen zijn daarom aan de matige rant gebleven. Voor de vaststelling van de huren voor de volgende jaren zal de huurder zijn geluid moeten laten horen. DEN HAAG De Export-Financii ring-Maatschappij heeft in 1971 haa activiteit sterk uitgebreid. Er wer voor 132 miljoen aan nieuwe kr dietovereenkomsten afgesloten, he geen aanzienlijk meer is dan de 11 miljoen van 1970. De nieuwe krediet* vereenkomsten hadden o.m. betrel king op de levering aan buitenlands afnemers van kapitaalgoederen a tankers, vracht-ten vissersschepen, f brieksinstallaties, machines en techi sche apparatuur. Het totale bedrag van de door E.F.M. in 1971 verstrekte krediet» (in het raam van de in 1971 voorgaande jaren afgesloten krediet vereenkomsten) beliep 105 miljoe Hiertegenover werd aan aflossing bedrag van 75 miljoen ontvange zodat de balanspost 'debiteuren' (u geleende gelden) met 30 miljo» steeg tot 255 miljoen per 1 janua 1972. Van de uitgeleende gelden had rul de helft betrekking op transacties m Westeuropese kredietnemers. Eng land ging voorop met 28 pet., gevol 1 door Noorwegen met 10 pet., de Vi Staten met 9 pet. en Frankrijk met pet. Naar het zich laat aanzien zal t.2 worden overgegaan tot het aantrekk van middelen op de kapitaalmarkt de vorm van een obligatie-uitgif Omtrent het aan te trekken bedt staat momenteel nog niets vast. Over 1971 werd door de E.F.M. reservering voor belasting een wii van ruim 1,4 miljoen geboe ruim 25 pet. meer dan over 19 J toen het resultaat na reservering 1,15 miljoen uitkwam. Aan de a deelhouders wordt een dividend vai (v.j. 6) pet. voorgesteld. De aande houders zijn De Nationale Inves ringsbank. Amsterdam-RoUerd Bank, Algemene Bank Nederlai Bank Mees Hope, Pierson, He ring Pierson en F. van Lanschot Avifauna van Midden-Nederland, on der redactie van W. F. Alleyn, L. M. J. van den Bergh, S. Braaksma, nir. Th. J. F. A. ter Haar, D. A. Jonkers, H. N. Leys eu drs. J. van der Straa- ten. Uitg. Van Gorcum, Assen. 520 blz. plus 8 uitslaande kaarten, 45. Honderd en zeventig man sterk heb ben Middennederlandse vogelkenners in de periode 1965-1970 alle broedge- vallen van vogels in hun gebied geno teerd. aan de hand van zingende man netjes of getelde nesten. Zij inventari seerden het gebied van 2000 km2 dat globaal genomen ligt tussen de Vecht in het westen (Weesp), de Gelderse Vallei in het oosten en de Waal/Lin- ge in het zuiden. Deze begrenzing is niet zozeer geografisch gefundeerd als wel een toevallig gevolg van de activi teiten van de afzonderlijke werkgroe pen die tezamen de Vogelwerkgroep Midden-Nederland uitmaken. Het resultaat is een momentopname van het vogelleven van Midden-Neder land, neergelegd in een lijvige studie, die verlucht is met 100 verspreidings- kaarten en veertig foto's. Die foto's tonen karakteristieke landschappen in Midden-Nederland en vogels die op bijzonder ongedwongen wijze 'poseer den', meestal niet op het nest of bij de jongen, maar in het veld, waak zaam uitkijkend, etend, op jacht, drin kend, nestmateriaal verzamelend. Hoewel nooit eerder zo'n groot gebied zo grondig werd onderzocht, is het niet de eerste keer dat de vogelwereld van een bepaalde streek op deze ma nier is vastgelegd. De laatste jaren zijn in diverse delen van ons land avifauna's verschenen, zoals van de Waddeneilanden, van Noord-Brabant, Limburg en Noordhollands Noorder kwartier. Zo wordt langzamerhand het gehele land in deze vorm van ornitho logisch onderzoek betrokken. Er staan nog verschillende avifauna's op stapel, waaronder die van de provincie Fries land. Deze 'Avifauna van Midden-Neder land' mag door zijn inhoud, door de grootte van het gebied en de variatie aan landschapstypen waar het onder- Van een onzer verslaggevers NIEUWLEUSEN Bij Unicap (Fiet sen) in het Overijsselse Nieuwleusen heeft de ondernemingsraad het over leg met de directie gestaakt. Het be drijf telt vierhonderd man personeel. Oorzaak van het afboeken van het overleg is, dat dit overleg bijzonder slroef verloopt Men zou onvoldoende gehoor vinden bij de directie over de diverse problemen in het bedrijf. Het is de bedoeling van de Christelijke Meaalbedrijfsbond om spoedig contact op te nemen met de ondernemings raad en de zaak te bespreken, zo vernemen wij van CMB-districtsbe- stuurder Goudriaan te Hoogeveen. Metaverpa (verpakkingsmachin heeft in 1971 een nagenoeg gelK resultaat bereikt als in 1970. I bestuur stelt voor een onverandi dividend van 20 pet in contanten te keren. Over 1970 werd tevens 5 agio-dividend uitgekeerd, hetgeen een bijzondere uitkering werd schouwd vanwege het 30-jarige ji leum van de onderneming 1970. Pakhoed Holding zal aan de 16 mei te houden jaarvergader^ voorstellen over 1971 een dividend declareren van 3 per aandeel 2,80). Tevens zal wederom een aj bonus van 4 pet worden verstrekt, geconsolideerde winst na belastini van het concern bedroeg over 1 19,7 min tegen 16,7 min in 19 jj Lindeteves-Jacoberg stelt voor o|g 1971 een onveranderd dividend uit keren van 16 pet in contanten. Bam Verenigde bedrijven zal voon len het dividend over 1971 onvei derd te bepalen op 5 per aam van 20. Hiervan kan tot 31 augui 1972 naar keuze wederom 2 noEf naai in aandelen Bam Verenigde drijven worden opgenomen. Daa| zullen de omwisselingskosten ten 1; van de vennootschap worden g< men. De vooruitzichten voor het jaar lj zijn bevredigend. zoek plaatsvond en die garant staat voor een afwisselende vogelbevolking, een van de meest spectaculaire wor den genoemd. Het belangwekkendste (en eigenlijk ook de meest praktische kant) var zo'n studie is hoe met de huidige milieuproblematiek de vogelstand zich houdt. Aan het slot van het massale onderzoek komt men tot de trieste vaststelling dat er in het hele onder zochte gebied sprake is van een duide lijke achteruitgang van het aantal broedparen en van een teruglopen van het aantal soorten. Juist de be zorgdheid voor de achteruitgang van het vogelleven en het ontbreken van basisgegevens om meer verantwoor ding te vragen bij het ontwikkelen vao plannen waarbij natuuraantasting te vrezen is, hebben de aanleiding gevormd tot dit onderzoek. Voor bijna alle soorten in de ongeveer vierhon derd telgebieden moest in vergelij king met vroegere situaties (dagboek citaten vanaf 1911 getuigen daarvan!) een achteruitgang worden geconsta teerd, Dat geldt zelfs voor soorten die in het jonge verleden in Midden- Nederland nog heel gewoon waren, zoals de patrijs en de Zwarte stern. Van de patrijs is het broedvogelbe- stand in het oosten van de provincie Utrecht de laatste twintig jaar geslon ken met minstens negentig procent. Omstreeks 1920 kwamen er in het Vechtplassengebied en het Naarder- meer ongeveer dertig paren bruine kiekendieven voor, nu zijn het er nog maar vier. Mede dank zij uitgebreide dagboekno tities uit vroeger jaren heeft men kunnen vaststellen dat 163 vogelsoor ten in Midden-Nederland gebroed heb ben. Vier soorten hebben inmiddels het veld geruimd: de middelste bonte specht, de roodkopklauwier, de grau we klauwier en de raaf. Met inbegrip van doortrekkers en wintergasten kon fiet voorkomen van 288 vogelsoorten met zekerheid worden vastgesteld, ter wij! van 23 een onbevestigde waarne ming werd genoteerd. Twintig soorten broeden lang niet elk jaar en horen -dus tot de onregelmatige broedvogels. Dat zijn onder andere de kwak, de blauwe kiekendief en de velduil. De hoogste populatiedichtheden per hectare komen voor in de woongebie den langs de randen van de Veluwe, in de Utrechtse heuvelrug, in het Gooi en langs de rivieren. Tuincom plexen, parkbossen en dergelijke ver vullen een belangrijke rol in de geva rieerde samenstelling van de vogelbe volking, al moet aangetekend worden dat de vogelbevolking van die gebie den meestal voor driekwart uit mus sen en spreeuwen bestaat. De samenstellers van deze avifauna zijn niet blijven steken bij het alleen maar constateren van achteruitgang. Zij leggen ook de vinger op dc wonde plekken, wijzen aan waardoor die ach teruitgang veroorzaakt wordt. En ho pen dan dat men daar niet schouder ophalend aan voorbij gaat, want elke verdwijnende vogelsoort is een rood waarschuwingslampje dat aanfloept als er iets mis is. Henk van Halm Z.AANDAM Kon. Houthandel M liam Pont heeft over 1971 een hoL concernresultaat weter te b^rei1 dan in 1970. Dit is vooral te Aan |.c aan een boven vervrachtin-j bi tweede halfjaar. Het eerste halfj™ was al beter dan de overeenkoms 'f periode van 1970. In september het zich aanzien dat het eindresul 1971 niet veel zou afwijken van da e 1970. Na een aanvankelijk iets ach gebleven omzet is ook hier een l'.a stel ingetreden en is een omzetci bereikt van omstreeks ƒ230 min.™' gen ƒ219 min. in 1970. AMSTERDAM Een van ƒ159 tot 188.000 gestegen winst bij Noordwester Hypotheekbank is deze instelling aanleiding een dendverhoging (van 20 tot 21 voor te stellen. Het verschil tusse^ gekweekte en de betaalde ir steeg nog iets, nl. van 2,05 tot pet, maar door de rentedaling ne05 de directie -aan dat in 1971 de gre) ste marge is bereikt. Het hypotheekbestand groeide in van 8.66 min tot 8,83 min. pandbrieven en schuldbekenteni stond per 31 december 7,26 (7 ,rj min uit. HELMOND De resultaten .Kon. Ned. Machinefabriek voor! el E. H. Begemann zijn in 1971 aam£ei kelijk beter geweest dan vorige ji De omzet heeft zich gunstig onl keld en mede hierdoor kon de geringe kostenstijging opgevar l' worden. Het bedrijfsresultaat nam van ƒ182.350 tot 755.300 Aan< houders wordt, zoals reeds gen) een dividend voorgesteld van 9 aandeel van 100 of desgewenst nieuwe aandelen en 4 in contan Over 1970 werd ƒ8 in contanten J" gekeerd. De eerste maanden van 1972 g< voor wat de orders betreft een b» digend beeld te zien. 'Afgewacht i echter worden in hoeverre deze dens zich in het licht van de j.p thans voordoende investeringsbe S king voortzet, zo schrijft de dire in het jaarverslag. Vooral in het vierde kwartaal 1971 werd een groot aantal belan ke orders afgeleverd. Ook de veCJJ ging van de export van 20 tot 25 van de totale omzet heeft aan gunstige resultaat bijgedragen. sat

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14