Muskie jubelt over zege op McCarthy Feodaal Afghanistan moderniseert zich Parijs en Bonn leggen in Brussel geschil bij Roosevelt dacht vlak voor dood anders over Stalin isschoppen ouden vol: akarios moet aan aftreden Cambodjaan verliest zijn huis Italiaanse politie vindt plannen van extremisten tplosie vernielt Belfast itel en station Koning Zahir wil minder macht afstaan dan hij voorgeeft ROUW/KWARTET DONDERDAG 23 MAART 1972 BUITENLAND ^Zwakke tegenkandidaat levert senator eindelijk winst HICAGO (U-PI, Reuter, AP) Senator Edmund Muskie heeft presidentskandidatuur weer oig prestige gegeven door de voorverkiezingen in Illinois te winnen. 'Ik heb gewonnen. Ik zal op de aventie winnen en ik zal het presidentschap winnen', jubelde de lange senator, maar ondanks al dit nthousiasme was Muskies zege beslist niet verpletterend. Hij scoorde 67 procent tegen een kandi- aat, die niet geheel serieus genomen wordt: oud-senator Eugene McCarthy. [c Carthy had van tevoren gezegd en score van meer dan 30 procent als tn zeer bevredigend resultaat te zul- beschouwen. Met 37 procent was j dan ook uiterst tevreden. 'In het rant-park in 1968 (een terrein, waar jdens de conventie van toendertijd erd betoogd - red.) noemden ze ons mensen in ballingschap. Maar we jn teruggekomen. Illinois zal niet ït einde, maar het begin zijn,' riep OORVERKIEZINGEN ILLINOIS jorkeu rsstemming: dmund Muskie 63 pet. ugene McCarthy 37 idelegeerden: let gebonden 86 ro-Muskie 60 o-McGovern 14 cCarthy. Door dit 'belangrijk begin', en ik zeer blij en tevreden. We ibben het bijzonder goed gedaan, ker beter dan verwacht en nu zul- we andere staten opzoeken.' voorverkiezingen in Illinois ken- erkten zich door de afwezigheid van belangrijkste Democratische kandi- ten (Humphrey, Jackson en Walla- en daarom was Muskie wel ver- icht hier een royale zege te behalen, neer daar McCarthy de meerder- id van de kiezers nog niet heeft nnen overtuigen, dat hij een serieu- gooi doet naar het presidentschap, zien in dit licht, was de Muskie- erwinning niet denderend. Maar de tien. si tröneW iHisi maar 'voorkeursstemming' heeft slechts psychologische betekenis, omdat het de gedelegeerden uit Illinois tot niets verplicht. Muskie deed daarom zijn uiterste best zijn overwinning zo fraai mogelijk af te schilderen, om hem het imago van de koploper weer terug te geven. Allereerst begon hij de tegenstand van McCarthy op te vijzelen. Muskie noemde de oud-senator 'een moedig man', een 'harde strijder, die de repu tatie geniet voorverkiezingen te win nen' (Dit is wat overdreven, Mc Carthy won slechts een paar voorver kiezingen in 1968, red.). Daarna wees Muskie erop dat Illinois een belang rijke staat was. 'In 1948 won Harry Truman in Illinois en hij won de presidentsverkiezingen. In 1960 won John Kennedy in Illinois en hij won het presidentschap. Vanavond wonnen wij in Illinois en ik hoop alleen maar dat deze trend zich voortzet,' aldus Muskie. De senatorszege geeft hem in ieder geval een belangrijk steuntje in de rug voor de belangrijke voorverkiezin gen van over twee weken in Wiscon sin, waar zijn grootste concurrenten weer zullen aantreden. Nu al wordt gezegd -dat de strijd daar tussen het Democratische elftal beslissend zal zijn voor het verdere verloop van de voorverkiezingen, waarvan er dan nog 19 zullen volgen. Gedelegeerden COSIA (AP) De drie bis- ïoppen van de synode van de ieks-orthodoxe kerk van Cyprus ndhaven hun eis dat aartsbis- lop Makarios aftreedt als pre ien! Makarios heeft deze eis rige week afgewezen. Volgens m zou zijn aftreden een natio- le ramp tot gevolg hebben. een antwoord van vijf bladzijden Makarios de bisschoppen laten en dat hun argumenten voor zijn eden gebaseerd waren op een ver- •rde interpretatie van het kerk- ht. Maar als de bisschoppen bij eis zouden blijven, zou hij aftre- ernstig overwegen. Hij wilde dan ter geen verantwoordelijkheid dra voor de scheuring in de kerk die onherroepijlk het gevolg van zou en ook niet voor de beroering die besluit op Cyprus zou veroorza- gens goed ingelichte kringen op rus hebben de bisschoppen Maka- gisteren een boodschap overhan- waarin zij vasthouden aan hun dat hij af treedt. Dit zal ongetwij- tot nieuwe onlusten leiden. Na- de inhoud van de eerste brief van bisschoppen bekend was geworden, eten betogers die voor en tegen de lident demonstreerden, slaags, tergrond van de moeilijkheden is Griekse eis dat de banden van het nd met Griekenland verder aange- d worden. De Turkse minderheid Cyprus wil daar natuurlijk niets weten. In de huidige spanningen het eiland speelt kolonel Grivas weer een rol. Hij zou al geruime in het geheim op Cyprus zijn om ergronds te werken aan de aan- !ing van het eiland bij Grieken- arios heeft de bisschoppen ge- rsehuwd dat als hij aftreedt, het ogelijk zal blijken vreedzame pre- itsverkiezingen te houden. Het ei- zou verscheurd kunnen worden een burgeroorlog en verdeeld ïen worden tussen Griekenland 'urkije, aldus Makarios. In dé aparte, maarbelangrijkere strijd om de gedelegeerden ging Mus kie strijken met een belangrijk deel van Illinois' 160 gedelegeerden. Hoe wel de resultaten nog niet volledig waren, schijnt het dat Muskie onge veer 60 gedelegeerden aan zich gebon den heeft. Senator McGovern, die niet had ingeschreven voor de 'voorkeurs- stemming' om zich geheel op dit as pect te concentreren, wist slechts 14 gedelegeerden te winnen. Kandidaten, die zich 'ongebonden' noemden, maar in feite gebonden zijn aan burgemees ter Daley van Chicago, wonnen 86 maal. Dit betekent dat de burgemees ter tijdens een verdeelde conventie opnieuw in een belangrijke onderhan delingspositie is gekomen. De keuze van deze kandidaten was echter slechts het enige, waarover de burgemeester gisteren tevreden kon zijn, want voor de rest waren het de meest desastreuze verkiezingen voor de burgemeester, wiens ijzeren greep op de machtige Democratische partij- machine blijkbaar schijnt te vermin deren. Deze gedisciplineerde, hecht georganiseerde machine, die 34 jaar lang onafgebroken voor overwinnin gen tijdens de voorverkiezingen heeft gezorgd. Maar ditmaal werden twee kandidaten, die het tegen deze mach tige organisatie hadden opgenomen, gekozen boven de Daley-protegees. Uitgestotene De aanklager van het district Cook, Edward Hanrahan, die door Daley was uitgestoten, zegevierde in een driemans race tegen Daley's kandidaat en een onafhankelijke Democraat. Het is niet onwaarschijnlijk dat Hanrahan, die onder het motto van Orde en Gezag streed, zijn zege mede te dan ken heeft aan het feit, dat Republikei nen ditmaal voor het eerst mee kon den doen aan de Democratische voor verkiezingen. Hanrahan kreeg 42 pro cent van de stemmen. Hij was er indertijd van beschuldigd te hebben geknoeid in documenten om aanwij zingen uit te wissen, dat twee Zwarte Panters met voorbedachte rade door de politie werden vermoord. Toen het er sterk op begon te lijken, dat deze aanklachten niet uit de lucht gegre pen waren, werd Hanrahan uit de machine gestoten. Op eigen kracht heeft hij daarop zijn campagne ge voerd. Ook mede dankzij het 'overlopen' van Republikeinen werd een tweede Da- ley-kandidaat verslagen en won Daniel Walker de Democratische nominatie voor het gouverneurschap van de staat. Daniel Walker wekte reeds ge ruime tijd geleden de woede van burgemeester Daley met een rapport over de onlusten tijdens de Democra tische conventie van 1968, die hij als 'politierellen' bestempelde. Walker legde tijdens een 15 maanden durende campagne te voet bijna 2000 km door de staat Illinois af. In november moet Walker het opnemen tegen de Repu blikeinse gouverneur Ogilvie, die een tweede ambtstermijn wil. Zijn wonden verbergend, verklaarde burgemeester Daley gisteren snel dat hij 'de keuze van het volk' zal ondersteunen en beloofde hij dat zijn machine Walker en Hanrahan in hun campagne zal steunen. NEW YORK (REUTER) Zes dagen voor zijn overlijden heeft president Franklin D. Roosevelt aan de Britse premier Winston Churchill een telegram gestuurd toaarin hij een nieuwe en hardere politiek ten aanzien van de Russen goedkeurde. Dit blijkt uit tot dus ver geheim gehouden documenten van de Roosevelt-bibliotheek in de staat New York. Francis Loewenheim, hoogleraar in de jongste geschiedenis aan de Ri- ce-universiteit in Houston, meent dat het telegram de sterkste taal bevat die Roosevelt ooit gebruikt heeft ten aanzien van de Russische dictator Josef Stalin. Churchill, die veel eerder dan Roosevelt blijk had gegeven van groeiende be zorgdheid over de bedoelingen van Stal in met Oost-Europa, had Roose velt een telegram gestuurd, waarin hij zei dat de Russen verrast en ontevreden waren over het snelle oprukken van de geallieerde legers en de bljno totale nederlaag van de Duitsers aan het geallieerde front 'vooral nu zij zeggen zelf niet voor midden mei in staat te zijn een beslissende aanval in te zetten. 'Dit alles maakt het des te belangrijker', aldus Churchill, dat wij de Russische legers zover oos telijk als mogelijk is, ontmoeten en als de omstandigheden het toela ten, wij Berlijn moeten bezetten. Ik acht van het grootste belang, dat onze twee landen op dit kritie ke moment een vastberaden en on wrikbaar standpunt innemen, zodat de lucht kan worden gezuiverd en zij (de Russen) zich realiseren dat er een grens is aan het dulden van beledigingen!' Churchill maakte zich kwaad om dat er aanwijzingen waren dat Sta lin de afspraken over de toekomst van Polen wilde breken. Roosevelt antwoordde hier zes da gen voor zijn dood op. Hij liet Churchill weten: 'Ik ben het in grote trekken met uw mening eensen ik waardeer uw zeer duidelijke en besliste boodschap aan Stalin. Wij moeten niemand de verkeerde indruk laten krijgen dat wij bang zouden zijn. Onze legers zullen over slechts enkele dagen in een positie verkeren die ons toe staat hardnekkiger te zijn dan tot dusver goed was voor de oorlogsin spanning'. Professor Loewenheim tekent hier bij aan, dat de publikatie van dit telegram niets verandert aan het feit dat Roosevelt niet zo snel als Churchill het gevaar heeft onder kend van de communistische ex pansie. 'Maar er is geen twijfel aan dat Roosevelt zich goed be wust was van de nieuwe dreiging, voordat hij overleed', aldus de Amerikaanse hoogleraar. Half naakt loopt een verdwaasde Cambodjaan weg van de brandende resten van zijn huis. De foto werd gemaakt tijdens de guerrilla-aan val op de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh, waarover wij gis teren reeds berichtten. Volgens officiële berichten zijn ruim 75 bur gers omgekomen tijdens de beschieting. BRUSSEL (Reuter) Frankrijk en West-Duitsland hebben gister avond hun geschil over een compensatieregeling voor landbouwprij zen bijgelegd. Dit geschil had de besprekingen van de ministers van landbouw In Brussel in een impasse gebracht. MILAAN (AFP) Bij een huiszoe king in Milaan heeft de politie een groot aantal documenten in beslagge nomen over de actieplannen en orga nisatievorm van een ultralinks mili tante groep. Dit heeft de Milanese politie gezegd. De daarin beschreven tactieken zouden zijn toegepast tij dens de hevige incidenten van 11 maart in Milaan. De documenten zouden nauwkeurige beschrijvingen bevatten van de mili taire organisatie van de groep in pelotons en compagnieën, lijsten van benodigd materiaal en van doelwitten als kazernes, telefooncentrales, elektri sche centrales, scholen en politiewa gens. Nadat dinsdag eerst de Westduitse minister van landbouw, Joesef Ertl, voor spoedoverleg naar West-Duits land was teruggekeerd, is zijn Franse collega Michel Cointat, gisteren in Parijs geweest. Toen hij gistermiddag in Brussel terugkeerde, verklaarde hij vandaag een akkoord te verwachten. Minister Ertl zei gisteravond, na een gesprek onder vier ogen met Cintat, dat het geschil uit de wereld was. Ertl had gedreigd af te treden als Bondskanselier Willy Brandt de Fran sen hun zin zouden geven. Het geschil was dat Frankrijk terug wilde komen op een afspraak die vorige week was gemaakt. Die hield in dat de compenserin^maatregelen voor landbouwprijzen als gevolg van verschil in nationale muntwaarden ten opzichte van de dollar geleidelijk zouden worden afgeschaft. Frankrijk eiste toen plotseling weer dat er een vaste datum genoemd zou worden. Daarop vertrok minister Ertl naar de Bondsrepubliek en een dag later Cointat naar Parijs. Er was gisteravond niet bekend hoe een oplossing is gevonden of wie heeft toegegeven. De tegenstelling in Brussel had de sfeer danig bedorven. De Nederlandse minister van land bouw, Lardinois, merkte op: 'Als dat vaak gebeurt (het weglopen van de vergadering) verziekt dat de stem ming.' -FAST (Reuter, AP, UPI) zware bomexplosie heeft gis- n het grootste hotel van Bei en het centrale spoorwegsta- van de stad gedeeltelijk ver- d. Vijftig mensen liepen ver dingen op. •om was verstopt in een bestelau- lie geparkeerd stond achter het f verdiepingen hoge Europaho le meeste gewonden vielen onder keukenpersoneel van het hotel, de explosie stortte het dak van station in. Twee treinen werden r beschadigd. Ook het hoofdkwar- van de Unionistische partij van tier Brian Faulkner liep beschadi- n op. Tot honderd meter in de :k sneuvelden de ruiten van ils en kantoren. Doordat de poli fan te voren gewaarschuwd was er een bom zou exploderen, kon- de straten in de omgeving op tijd limd worden, waardoor er geen n vielen. txplosie gebeurde op dc dag dat id n op hoogste niveau gepraat over een oplossing van de cri- 'remier Faulkner van Noord-Ier- grsteren ir Londen aangeko- KABOEL, medio maart Afghanistan, de streng islamitische mannenstaat in centraal-Azië. is nog altijd een land van stoere baardige stamleden, van stoffige verlaten hoogvlakten, van«de historische Khyberpas en van ruige bijna ontoegankelijke berglanden. Hier trekken karavanen evenals vijf duizend jaar geleden van dorp naar dorp, begeleid door verteller», die nog niet zijn bezweken onder de concurrentie van Russische en Japanse transistorradio's. Toch begint de twintigste eeuw langzaam door te druppelen in dit afgelegen land, dat wordt ingesloten door Perzië, Rusland, China en Pa kistan. De afgelopen jaren zijn de met Russische hulp, de grootste ste den door enkele asfaltwegen met elkaar verbonden en in de hoofdstad Kaboel worden kameel en ossewagen geleidelijk verdrongen door de auto mobiel. In het nieuwe deel van de stad zijn de afgelopen jaren in saaie strakke stijl enkele tientallen mo derne gebouwen opgetrokken, die worden bemand door westerse gekle de en steeds meer westers denkende ambtenaren, klerken en zakenlieden. Maar zij verzinken nog in de massa van tulbanden dragende, uiterst zelf bewuste mannen met ruige berg- mantels en wijde wapperende broe ken. nederig gevolgd door zwaar ge sluierde vrouwen, wier status nog niet ver verheven is boven die van het huisdier. Zij kijken met belang stelling naar de Afghaanse jassen van de enkele hippie, want die kle ding wordt hier niet gedragen. Blan, bruin en mongolide zijn in de besneeuwde straten van Kaboel ver zameld: de sterke, trotse Pathanen, die 55 procent van de bevolking uitmaken en wier geest nooit gebro ken is door enige last of meester. Verder zijn hier onder meer de. Hazara's, afstammelingen van de horden van Genghis Khan; de Noe- ristanen, die nog schijnen af te dammen van Alexander de Grote's Macedoniërs; de Toerkomanen uit het noorden en de Baloetsji's uit het zuiden Oud Kaboel Wie ook maar even een zijstraatje inslaat of naar het oude stadsdeel aan de andere kant - an de Kaboel- rivier gaat, belandt direct weer in het oude Kaboel, dat in vele eeuwen nauwelijks veranderd is. Het Kaboel van de druipende waterverkopers, van de zwaar beladen ezeltjes en de gekromde sjouwers, van de fijnbe- sneden balkonnetjes, van de hurken de kappers die hun op de grond zittende klanten compleet kaalsche- ren en van de ontelbare bazaars, wier eigenaren boven het gekrijs van de kleine straatverkopers probe ren uit te komen. De verschillende beroepen klitten in de nauwe straat jes bij elkaar. De lawaaiige metaal slagers. de ketel verkopers, de vlees houwers, de bakkers r-et hun grote ronde broden en de textielhandela ren met hun schreeuwende fel ge kleurde waar. Daartussen de overal aanwezige fruit-, drug- en tweede- handskleding-verkopers. Bij de laat ste zag ik enkele keren grote partijen stoffige Wehrmachtskleding met on gebroken hakenkruis. Ondanks aanzienlijke veranderingen in grote steden als Kaboel, Kanda har en Herat zijn de archaïsche maatschappijstructuren en denkwij zen nog overheersend en telt de stem van het familiehoofd nog zwaarder dan die van de technicus of de ambtenaar. Door dc gebrekki ge communicatiemiddelen, die pas recent wat zijn verbeterd, is de uitwisseling van ideeën en gewoon ten zeer beperkt geweest. Het Af ghaanse volk bleef daardoor ver deeld in stammen, clans en patriar chale families, die een geïsoleerd leven leiden en eigen dialecten, tra dities en gewoonten handhaven. Koning Zahir In 1929 moest koning Amanoellah het land verlaten, omdat hij blijk baar te snel wilde moderniseren en zelfs een spoorlijn wilde aanleggen. Zijn opvolger, de huidige koning Mohammed Zahir. ging bedachtza mer te werk en wekte aanvankelijk weinig weerstanden, doordat hij zich voornamelijk bezig hield met de ge schiedenis van zijn land. Maar in 1964 besliste hij. dat het absolute koningschap uiteindelijk een barriè re voor de ontwikkeling van Afgha nistan zou vormen en kondigde hij een nieuwe grondwet en een daarin vervatte parlementaire democratie af. Wel behield hij de mogelijkheid om het parlement te ontbinden of bijeen te roepen en benoemde hij de premier. De eerste parlementaire verkiezin gen. die in 1965 op basis van alge meen kiesrecht werden gehouden, verleidden slechts een fractie van de bevolking tot een gang naar de stembus. De tweede verkiezingen, in 1969. brachten nog maar eenzevende van het electoraat naar de stembus. Want verkiezingen veronderstellen oersoonsregistratie en weinig islami tische familiehoofden willen inzicht geven in hun familieverhoudingen. 2ij wensen in het algemeen geen persoonsbewijzen en laten van hun leven geen foto's van hun vrouwen maken. Aan de kampvuren in de bergen en in de lemen hutten op de hoogvlakten wordt nu eenmaal an ders gedacht dan achter de burelen in Kaboel. Parlementariërs Dat de prille parlementaire praktijk van Afghanistan tot op heden geen briljante hoogtepunten heeft opgele verd. vloeit ook voort uit de treuri ge omstandigheid, dat maar dertig tot veertig van de tweehonderdzestig parlementariërs over voldoende ca paciteiten beschikken. De meerder- heid voldoet nauwelijks aan de be scheiden eisen voor toelating tot de volksvertegenwoordiging en bezit aanzienlijk meer grond en geld dan algemene ontwikkeling. Deze meer derheid doet met grote dynamiek aan persoonlijke belangenbeharti ging en heeft bijna alle dringend noodzakelijke regeringsvoorstellen tot landhervorming en tot instelling van een modern belastingsysteem getorpedeerd. Er wordt nu al meer dan drie jaar vergaderd over goed keuring van een Oostduitse lening van vijftien miljoen dollar. Maar waarnemersmenen, dat de die pere oorzaak van de politieke malai se moet worden gezocht in de aarze lende wijze, waarop koning Zahir het democratiseringsproces laat voortgaan. Zo hanhaaft hij nog al tijd een verbod voor politieke partij- on. zodat de onafhankelijke parle mentariërs al naar gelang het onder werp groeperingen vormen en te In Afghanistan heeft de twintigste eeuw nog geen grote invloed. weinig worden gestimuleerd tot minder bekrompen inzichten. Aanvankelijk wachtte de koning met opheffing van dit verbod tot er een sterke gematigd-conservatieve groe pering zou zijn ontstaan. Maar nu schijnt hij al bij voorbaat een socia listisch overwicht te vrezen. wan neer de partijvorming wordt toegela ten. Daar komt bij. dat premier Abdoel Zahir wel alle verantwoorde lijkheid draagt, maar elk laatste en beslissende woord aan de koning moet overlaten. Dit maakt de positie van de regering, die toch al met een onhandelbaar parlement zit opge scheept, nog moeilijker. Met een zwakke regering en een passief paflement zijn de studenten de afgelopen jaren de meest actieve politieke kracht in het land gewor den. Hun radicale politieke eisen gaan samen met klachten over ge brekkige studievoorzieningen en te grote overheidsinvloed in de college zaal. Dit ongenoegen ontlaadt zich nu al enige jaren met regelmaat in betogingen en vechtpartijen met de politie. Vorig jaar kwam het tot een tegenactie van een duizendtal mos- lim-geestèlijken. die een maand lang in Kaboel demonstreerden voor de executie van atheïstische studenten en verbreking van alle relaties met niet-islamitische landen en tegen de import van wijn. Op last van koning Zahir is de universiteit nu al vier maanden gesloten en alleen hij weet de datum van heropening. De Russische invloed in het land is groot. Moskou verzorgt de training en uitrusting van het Afghaanse le ger, het leeuwendeel van de buiten landse ontwikkelingshulp en zo on geveer de helft van de inventaris van de boekenstalletjes in de straten van Kaboel. Afghanistan is voor de Russen het bewijs van de mogelijk heid van vredelievende samenwerking met blokvrije landen van de Derde Wereld, gebaseerd op non-interven tie en andere beginselen van de befaamde Bandoeng-conferentie. Na de sluiting van het Russisch-Indiase vriendschapsverdrag en de latere ontwikkelingen op het Indische sub continent is Afghanistan voor Mos kou belangrijker dan colt geworden De massieve Russische hulp heeft inmiddels niet kunnen voorkomen, dat grote economische problemen zijn ontstaan, voornamelijk als ge volg van de droogte van de afgelo pen twee jaar. In dit agrarische land is de oogst daardoor sterk teruggelo pen, terwijl veel vee verloren ging. Drugexport Een van de voornaamste inkomsten bronnen van Afghanistan blijft ook de uitvoer van drugs. En als het aan het Westen ligt, droogt ook die produktie snel op. In Kaboel oogst dit streven weinig waardering. De hoofdredacteur van de Kaboel Times zei me: 'In noordelijk Afghanistan leeft negentig procent van de boe ren van deze verbouw. Zij hebben maar kleine stukjes grond en alleen door de drugs blijven ze in leven. De Verenigde Naties beloofden ons tien jaar geleden jaarlijks tien mil joen dollar om hen aan andere be- staansbronnen te helpen We kregen geen cent. Het druggebruik is een westers probleem. En om dat op te lossen, wil het Westen een arm land als Afghanistan van een onmisbare inkomstenbron afhelpen. Dat is im moreel. Bovendien zetten de wester se landen ook hun uitvoer van drank niet stop. We moeten daarom gewoon doorgaan en proberen ora onze drugmarkt nog uit te breiden'. Met m'n vraag naar mogelijke kwa lijke gevolgen van he' wijdversprei de druggebruik in Afghanistan zelf, oogstte ik op het ministerie van volksgezondheid enige verbazing. Een ambtenaar liet weten: 'Vroeger nam de Engelse Lord hier aan het eind van de middag een glas whis key om de avónd met geestkracht door te brengen. Wij doen hier al eeuwenlang hetzelfde met drugs. We hebben maar weinig echte verslaaf den. We noemen ze soefi's, vergees telijkte mensen. Maar de grote meerderheid gebruikt drugs met ma te en regelmaat. Kijkt u maar om u heen, dan ziet u hoe gezond ons volk is'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9