'Gebrek aan visie', zegt dr. Meijering uit de weekbladen dichtbij florfade eoeo i?i:iTu Commentaar Op de blaren irfpacht Directe vluchten tussen Nederlandse steden Het weer Kamer bespreken per computer Puzzelhoek Ml1!1!1.1!1 CT Actie tegen slechte landbouw-prijzen ROUW/KWARTET DONDERDAG 23 MAART 1972 RIXNEXLAX» 7 Wie zijn billen brandt, moet op de blaren zitten. Deze vaderlandse wijs heid zou in de directiekamers van alle Nederlandse banken aan de wand moe- i Ti ten prijken. Wat is het geval? Met tomeloze ijver zijn de banken zich een ?d>ar jaa geleden gaan richten op de n« gewone man. Kosten noch moeite wer den gespaard om deze doorsnee-burger «n salarisrekening aan te praten en hem effecten-minded te maken. In het bader van deze bedrijfspolitiek werden misschien niet in élke straat, maar toch wel op verrassend veel plaatsen bankfi lialen geopend. Een kind kon uitreke nen, dat deze bedrijfsvoering handen vol geld kostte. Maar dat scheen toen niet als zeer bezwaarlijk te worden folaj ervaren. het wel degelijk bezwaarlijk was, ijkt, nu de kosten van deze groei de ;en wat uit de hand zijn gelopen. 3eHK De rekening daarvoor is inmiddels gepresenteerd aan het publiek een >ete Impasse door exodus bij inspectie geestelijke volksgezondheid idei publiek dat moeilijk terug kan, omdat de salarisrekening gemeengoed is ge- J morden. Onlangs werd de rentevergoe- e ding voor de tweede keer binnen jaar tijds verminderd. Boven- moet nu de kleine aandeelhouder belangrijke toeslag gaan betalen bij de aankoop van effecten. Weliswaar brengt nog slechts één bankinstelling die toeslag in rekening, maar uit reac- ^j, ties van andere banken blijkt, dat zij ineens over tariefsverhogingen den ier jfwNu heeft de man met een salarisreke- ling gelukkig nog een uitwijkmogelijk heid. De postcheque- en girodienst w y indhaaft de rentevergoeding voorals nog op 2Vt procent. Óf daardoor een rootscheepse overstap naar de giro- idea dienst wordt uitgelokt, is moeilijk te '^zeggen. In elk geval is het zolang de ;ng( iro aan die 2Vt procent vasthoudt, zol oor de banken uiterst riskant, hun opet ilarisrekeningen nog onaantrekkelij- te maken (door verdere renteverla- g en/of kostenberekening). Die rem de banken is van belang, want dat over enige tijd tot een verdere n w ïkrimping van hun service zouden fllen besluiten, is zeker niet denkbeel- tegei fel hun kosten blijven immers stijgen. ie k uitwijkmogelijkheid voor de man d net de salarisrekening bestaat voor de leine aandeelhouder niet. Hij is aan- ',ert pvezen op de bank of de commissio- oiniir in effecten, die aangesloten is bij kVereeniging voor den Effectenhan li- Slechts een enkeling is in de ieiu ^genheid, zijn coupons of dividen- TJf kn rechtstreeks bij een betaalkantoor incasseren en zo de tariefsverhoging Fat in 200 procent te ontlopen, inn lat de banken mede door hun 2U2"J ïpansiepolitiek waarom niet was ge in iraagd met sterk gestegen kosten te ampen hebben, betwijfelt niemand, ir dat ze in een jaar waarin alle br!d anken belangrijk hogere winsten heb- !n behaald dan voorheen, enerzijds de rentevergoeding beknibbelen en i de andere kant bepaalde tarieven "n «hogen, maakt toch geen overtuigen- indruk. En het kost moeite een limiach te onderdrukken, wanneer ge- tgd wordt, dat het dit jaar moeilijk al zijn, de (record-)winsten van het (gelopen jaar te evenaren. Dat doet snken aan een Ard Schenk die eigen- ik niet zo bar blij is met zijn kampi- fflschappen, omdat het zo moeilijk is. ie prestaties in een volgend seizoen pnieuw te leveren. door Hulb Goudriaan AMSTERDAM De geestelijke volksgezondheid wordt slechts gezien als een stukje van de lichamelijke volksgezondheid, als het arme broertje van de gezondheidszorg.Dit zegt dr. W. L. Meijering, inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid in de provincies Utrecht en Noord-Holland, die ontslag wil nemen zodra hij ander werk heeft gevonden. Dr. Meijering (57) oefent zijn functie uit sinds 1961 en is de laatste vijf jaar bovendien waarnemend inspec teur van de provincie Noord-Brabant. De motivering van de heer Meijering om de dienst te verlaten de ver waarlozing van de geestelijke volksge zondheid kreeg gisteren een veel- betekend reliëf, doordat bekend werd dat ook prof. dr. P. A. H. Baan, hoofdinspecteur van de inspectie gees trijke volksgezondheid, overweegt ontslag te nemen. Prof. Baan is te leurgesteld in de geringe aandacht (en financiële middelen), die de gees telijke volksgezondheid in het beleid van het ministerie krijgt en waaruit de onderbezetting van zijn dienst voortvloeit. De impasse, waarin de inspectie gees telijke volksgezondheid is geraakt minister Stuyt (volksgezondheid) sprak hierover vorige week in de Kamercommissie in sombere bewoor dingen tekent zich nu wel duide lijk af. Van de vijf inspecteursposten in ons land zullen er binnen twee weken nog maar twee bezet zijn: die in Gelderland/Overijssel (inspecteur dr. J. Dolk) en Utrecht/Noord-Hol land (dr. Meijering). De inspecteur van van Groningen/Friesland/Drente, dr. C. Moolhuizen, gaat per 1 april met pensioen en de vacature Lim- burg/Noord-Brabant bestaat al elf jaar. De plannen van dr. Meijering en prof. Baan om te vertrekken zullen er ech ter toe leiden dat binnen afzienbare tijd vier inspecteursposten vacant zijn en de post van hoofdinspecteur. De inspectie zal dan slechts beschikken over één inspecteur, plaatsvervangend hoofdinspecteur dr. C. Buis die overi gens al enkele jaren Zuid-Holland en Zeeland waarneemt. Wat zijn de oorzaken van de exodus bij de dienst? Dr. Meijering noemt verschillende factoren. 'Naast de onderbezetting van de inspectie, waardoor de inspecteurs geen tijd hebben iets aan ongewenste situaties te doen, is er de lage hono rering'. Een argument van dr. Meije ring persoonlijk is nog de onbevredi gende nasleep van de Dennendal-affai re. In het voorjaar van 1971 onthief de staatssecretaris van volksgezond heid, dr. Kruisinga, hem van het toezicht op de Willem Artnszhoeve te Den Dolder (Dennendal, de zwakzin nigenafdeling van deze psychiatrische inrichting, kwam in de publiciteit door 'gebruik van drugs en kabouter toestanden'). De inspecteur ging daar tegen in beroep bij het ambtenarenge recht, dat hem in het gelijk stelde. Het ministerie van volksgezondheid verschafte hem echter nimmer enige genoegdoening. Het hoofdargument voor zijn vertrek blijft overigens het achterstellen van de geestelijke ge zondheidszorg bij de lichamelijk, het gebrek aan visie, Dr. Meijering: 'De wetten Ziekenhuis voorzieningen en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) zijn hoofdzakelijke gericht op de lichame lijke gezondheidszorg. Ze houden on voldoende rekening met de eisen, die de geestelijke gezondheidszorg stelt. De Wet Ziekenhuisvoorzieningen houdt zich bij voorbeeld bezig met de planning, en is op zichzelf wel goed, maar voor de geestelijke gezondheids zorg een onding. 'Uit de hele gezondheidszorg wordt een stukje genomen en toebedeeld aan de geestelijke volksgezondheid: hoeveel plaatsen er moeten zijn in psychiatrische inrichtingen en hoeveel in zwakzinnigen-inrichtingen. Zoiets kun je niet plannen, zonder de ont wikkelingen in de samenleving erbij te betrekken. Nu is er een wetsontwerp om te komen tot uitbreiding van de Wet Ziekenhuisvoorzieningen tot gezond heidsvoorzieningen. Maar daarover ben ik nog niet tevreden: de geestelij ke volksgezondheid is geen zaak van alleen volksgezondheid. De geestelijke gezondheidszorg is niet los te maken van de welzijnszorg. Zo zou onze in spectie interdepartementaal moeten worden ondergebracht bij volks gezondheid, CRM en justitie. Zolang volksgezondheid zich blijft stellen op het tegenwoordige enge stand punt moet het fout lopen. Een begin hiervaq is al te zien: CRM bouwt stukken geestelijke volksge zondheid in zijn werk in, dus een langs elkaar heenwerken'.' Hoe zou u deze kritiek willen verta len in hervormingen? 'Ik kan dat ook niet een, twee, drie zeggen, maar in de eerste plaats krijgt de geestelijke gezondheidszorg te wei nig geld. Het is op het ogenblik het arme broertje van de lichamelijke gezondheidszorg. De sociaal-psychiatri sche diensten zijn bij de AWBZ on dergebracht, maar iedereen, die op de hoogte is. weet dat deze diensten minstens drie keer zo groot behoren te zijn om ze goed te laten functione ren. Als deze diensten goed werken hoef je minder geld uit te geven aan het opnemen van patiënten'. Dr. W. L. Meijering Het ministerie ziet de geestelijke volksgezondheid dus als een van de lichamelijke volksgezondheid afgeleide zaak? 'Niet alleen het departement, ook uit voeringsorganen. Weliswaar zijn de sociaal-psychiatrische diensten afgewe ken van het systeem van een verwijs- briefje van de huisarts voor allerlei preventief werk in de gezinnen. Maar een patiënt moet wel via een briefje van de huisarts naar een psychiater worden verwezen. Dit systeem, dat wel werkt in de lichamelijke gezond heidszorg, functioneert niet in de gees telijke gezondheidszorg. Wil een psychiater zinnig werk doen dan zal hij gemiddeld een half uur per week met een patiënt moeten praten. Het gevolg van deze overbelasting van de psychiaters is het systeem van de tabletjes'. Dit gaat wel tegen de medische ethiek in. 'Inderdaad een moeilijk punt, maar het wordt door de nood en het systeem opgelegd. Een vrij gevestigd psychiater kan niet anders handelen. Als inspecteur van de geestelijke volksgezondheid kun je daar niets aan doen: ten eerste omdat je geen tijd hebt en ten tweede omdat het systeem zo vastgeroest zit dat er geen beweging in te krijgen is. Er kan pas iets worden losgemaakt als de geeste lijke gezondheidszorg als méér wordt gezien dan alléén gezondheidszorg. Hebben we, gezien de psychische druk in een hoog-geïndustrialiseerde sa menleving als de onze, in een overbe volkt land bovendien, niet te weinig aandacht voor psychische nood in het algemeen? 'De psycho-hygiëne is nog helemaal niet van de grond gekomen. Voor zover mij bekend i» het daarvoor beschikbaar gesteld geld uiterst mini maal. De hele preventie is bij ons een onderontwikkeld gebied. Het is ook vreemd dat allerlei problemen op het gebied van de geestelijke volksgezond heid buiten de geestelijke gezondheids zorg om worden bedisseld: bijvoor beeld de abortusproblematiek. In het wetsontwerp over abortus is registra tieplicht voorzien bij de inspecteur voor de volksgezondheid en niet bij de inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid, terwijl dit op sociaal- psychisch terrein ligt'. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Twee van de vier dagelijkse retourvluchten van de Ne derlandse Luchtvaartmaatschappij (NLM) tussen Amsterdam en de be stemmingen Groningen, Twente, Eind hoven en Maastricht zullen per in gang van 1 april rechtstreeks worden uitgevoerd. (ADVERTENTIE) Mansholt De Haagse Post onthult in het om slagverhaal De Man Mansholt dat prof. dr. J. E. de Quay in 1941 heeft geprobeerd Mansholt als vertegen woordiger van de boerenstand in de Nederlandse Unie te krijgen. Tijdens een gesprek in het Noordhollands Koffiehuis, tegenover het Centraal Station in Amsterdam, wees Mansholt dit aanbod af met de woorden 'er is maar één keus: het verzet'. HP vertelt verder over Mansholt's grootouders, ouders, broers, zuster, zijn houding in de vijf naoorlogse kabinetten, en zijn Brusselse tijd. Over zijn ontmoeting met paus Johannes: 'Ze zaten als twee boeren met elkaar te praten .Johna- nes sloeg op z'n dijen van plezier en riep voortdurend: bravo, bravo'. Wallace Vrij Nederland drukt een gesprek af van J. van Tijn met de Amerikaanse presidentskandidaat George Wallace. De man is niet zo tevreden over de wijze, waarop de Europese pers ver slag geeft over de toestanden in het zuidelijk deel van de Verenigde Sta ten. Wallace: 'Volgens de Gallup Poll was in '39 het zuiden het enige stuk van de VS dat Holland en België en Frankrijk en Engeland te hulp wilde komen toen jullie allemaal onder de voet waren gelopen. Jullie enige vrienden in die tijd, de enigen, die jullie wilden helpen, waren de men sen, die jullie aan een stuk door bekritiseren in de media'. Hans Smits bericht over DS'70 en voorzitter Fred. Polak. Over diens 'eigen geluid' schrijft VN, dat het 'vrijwel niets met politiek te maken heeft, maar alles met privéfilosofie, stijfstaand van zelfverheerlijking en mateloze overdrijving'. Centrale In De Nieuwe Linie schrijft Roel van Duyn over een energie-centrale, die aan de Rijn, tussen Arnhem en Kleef, in Duitsland wordt gebouwd. Deze Snelle Natrium-gekoelde kweek-Reac- tor wordt een 'pyramide van het atoomtijdperk' genoemd. Van Duyn vertelt uitvoerig over verontreinigin gen, die deze pyramide over ons zal brengen. Erik Jurgens legt uit waarom hij blij is met het incidentje van de geheime afspraken over het kabinetsbeleid: 'Het maakt opnieuw duidelijk hoe voos en achterbaks het huidige systeem van kabinetsformatie werkt. De schuld ligt bij hen die dit systeem niet willen veranderen, te weten vrijwel alle ministers van dit kabinet Op de voorpagina van DNL een gesprek met de cabaretiers Sieto en Marijke Hoving. Daarin zegt de eerste over zijn 'dogmatisch-chris- telijke' opvoeding: 'Het is het toppunt van liefdeloosheid. Waar worden de mensen heengetrapt, die het niet met je eens zijn? Naar de plaats waar wening is en knersing der tanden'. Ostvertrage Wouter Gortzak is voor De Groene in Bonn gaan kijken hoe rechts Duits land storm loopt tegen de Ostvertra ge. Een nederlaag van de regering- Brandt, constateert Gortzak, is niet erg waarschijnlijk, en niet alleen poli tiek gezien. 'Een parlementariër kan, na acht jaar parlementslidmaatschap, aansprak maken op een niet onaan zienlijk pensioen. Na zeven jaar ech ter heeft hij nergens recht op. Som mige afgevaardigden kijken het hele gedoe dan ook nogal ongerust aan. Stel je voor dat ze niet herkozen worden? Volgend jaar is er niets aan de hand, dan hebben ze hun acht jaar volgemaakt. Maar nu? Er zou aardig wat verloren kunnen gaan'. Een bewoner van de Bijlmermeer be licht de gebreken van dit 'Waterloo van Amsterdam'. In een kadertje wor den die gebreken even aangestipt: de Bijlmer is mislukt als arbeiderswijk, heeft heel andere bewoners dan waarvoor is gebouwd en heeft een huurpeil 'dat het gezinsinkomen van de bewoners ontwricht'. Moeilijk Elseviers Magazine besteedt veel aandacht aan twee groepen die het vandaag de dag moeilijk zitten: ontsla gen directeuren en mensen met geld. Over de moeilijkheden van ontslagen directeuren schrijft Cees Labeurs vol begrip. Uit zijn verhaal blijkt, dat de topmensen zowel voor als na hun ontslag over veel meer geld beschik ken dan 'de gewone man'. H. J. Looman legt uit, dat het in deze tijd van geldontwaarding helemaal niet gemakkelijk is om rijk te blijven. Maar wie zijn geld niet al te ongeluk kig belegt, heeft wel kans op 'redelij ke resultaten'. Dr. Ferry Hoogendijk voorziet de rede van Steenkamp en de moeilijkheden van het kabinet van commentaar. Zijn conclusie: "Mis schien is het dan de beste weg om de situatie in haar volle naaktheid aan de kiezers voor te leggen'. Accent onthult, dat Scheveningen niet meer is wat het is geweest. 'De badplaats verpaupert', zo zegt EMS- topman Reinder Zwolsman en hij geeft de gemeente de schuld. De Haagse wethouder Van Ommen Kloe ke wijt alles aan de EMS van Zwols man. Verder in Accent een uitvoerig verslag over de koloniale oorlog in Angola. 30 maart-1 oktober amsterdam alle dagen 9.30-22.30 70 ha. parken, kassen en RAI Doorlopende kaart -186 dagen bij alle Gemeente Giro kantoren te Amsterdam of via Postgiro 13500 t.g.v. F 4900 Doorlopende kaarten: Dagkaarten: volw. f 24.— volw. 15.— boven 65 j. 116.— boven 65 j. 3,'50 kind. t 14 J. f 12.- kind. 114 J. 12,- LOWIETJE fe Amsterdamse Industrie Vereniging *mt het erfpachtsysteem in Amster- (met een aan het indexcijfer ge tippelde erfpacht) de oorzaak dat de mingbouw in Amsterdam maar zo ...j oeilijk van de grond komt. Irt komt ons voor dat een dergelijke WJ» Opraak niet geheel vrij van demago- i9.isp is. Er zijn, ook in de westelijke todstad, wel gemeenten aan te wijzen baar het verkopen van bouwgrond «el n waar én de gemeentebe- Kurders, én de plaatselijke onderne- én de woningzoekenden zullen «stateren. dat er woningnood is en n grootscheepse woningbouw maar «ilijk van de grond komt. iid ta snelle en bloeiende woningbouw in gemeente wordt door heel wat doren bepaald, maar om nu voor in achterblijven de erfpacht bij uitstek schuld te geven, is sterk overdreven. «1 belangrijker is de taxatie van de mte en kleinere beleggers van het Wnklimaat in een gemeente en het te wachten rendement, dat wel zo'n un® W'e met ^et Ornaat samenhangt. .To is he emaal niet erg dat beleggers 'oordelen integendeel zelfs, want 1 beleggers zijn dikwijls grote licha- *n die zuinig de spaarcenten van Kleren en beheren. ,aar om nu de voordelen van een teek" "ntuele stijging van de grondprijs JIM "ten te reserveren voor de beleggers I een b°ze brief te schrijven als ook gemeente zich door middel van een tyachtregeling probeert in te dekken II een graantje wil meepikken, is kkenning, van de eigen taak van de trheid. Zeer droog zonnige perioden Van onze weerkundige medewerker Over de Noordzee en Scandinavië heeft zich de laatste dagen een levendige westelijke circulatie ontwikkeld. Deze wordt opgestookt door een diepe de pressie bij Spitsbergen. De wind is tot in onze omgeving naar westelijke tot noordelijke richtingen gedraaid. Met de westelijke stroming komen regen storingen mee, maar ze blijven op afstand zodat te onzent het weertype droog blijft. Het regende wél op de route Farör-Zuid-Scandinavië, maar de neerslag-zone verplaatst zich in hoofdzaak via Noord-Denémarken naar de Oostzee. Dat de stabiliteit in ons land behoeden bleef, was te dan ken aan een hogedruk-uitloper van de oceaan tot Zwitserland. Ten zuiden ervan bleef de oostelijke circulatie gehandhaafd in België, Zuid-Engeland, Frankrijk, Het Kanaal en de Golf van Biskaje, rvaar zich slechts lokaal een onweersachtige bui ontwikkelde. Een lagedrukgebied ten noorden van Ma deira speelde bij dit proces ook enigs zins een rol. Gistermiddag is het in Oost-Brabant en Limburg 16 tot 17 graden Celsius geworden, maar in het westen en noorden kwam het kwik lang zo hoog niet meer als een paar dagen terug. De maxima lagen hier op een niveau van 11 tot 13 graden terwijl het Westerstrand het moest doen met slechts 8 graden Celsitis. Het ziet er naar uit dat het hogedruk- gebied zijn greep op het weer in ons land niet zal verliezen, zodat op ver der aanhouden van het droge weer mag worden gerekend. Tot op dit moment is er in maart, nog uitermate weinig neerslag gevallen. Gemiddeld in Nederland zijn de hoeveelheden 21 tot 16 milimeter tegenover circa 45 normaal. En dan te bedenken dat van de laatste 15 maanden er 12 te droog of normaal zijn geweest. Totale hoe veelheid in die tijd 710 milimeter. overeenkomend met een tekort van 247 milimeter. Dat is een hoeveelheid die normaal in januari, februari, maart en april tezamen valt. (Waarne mingen Deventer). *.•"'17 I In elk vakje een letter plaatsen, die tesamen woorden vormen. Tot en met de zesde rij bestaat elk woord uit dezelfde letters als het voorafgaande woord, plus een letter. Na de zesde rij bestaat elk woord uit dezelfde letters als hel voorafgaande woord, minus een letter. I. muzieknoot, 2. kippenloop, 3. ro meins keizer, 4. schade, 5. druk pra ten, 6. ronddraaien, 7. reizen, 8. zang stem, 9. schoorsteenzwart, 10. kever, II. jongensnaam. vorig jaar al aangesloten op de keten van hotels, die met het snel reserve ren het juiste antwoord meenden te hebben gevonden op een Amerikaanse uitdaging op dit terrein. Een uitda ging die het Duitse familiebedrijf Steigenberger enkele jaren geleden beantwoordde met het oprichten van de Europese reserveringsorganisatie. Steigenberger Reservation Service, die in 1970 nog bestond uit 39 hotels in zeven landen, is nu uitgegroeid tot 95 hotels in 30 landen in Europa, Azië, het Nabije Oosten, Canada en Zuid- Amerika In de Verenigde Staten is een samen werking tot stand gekomen met Ame rican Express, die daar alle reserve ringen verzorgt via een in Memphis (Ohio) opgestelde computer. Hierop is de computer in Zurich, geëxploiteerd door de Citel computer organisatie, aangesloten. American Express kan op zijn beurt in Europa reserveren via de SRS: een samenwerking met het Amerikaanse hotelwezen, dat tot voor kort nog onafhankelijk van elkaar werkende, kleine Europese hotels ge makkelijk had kunnen opslokken. Egon Steigenberger, vader van de Steigenberger Reservation Service neemt geen halve maatregelen. Een voorbeeld: om de uitermate snel ge groeide organisatie voldoende dyna misch te doen blijven, kwamen van 13 tot 15 januari alle receptionistes van de 95 hotels in een werkvergadering in Lausanne bijeen; en op 10 en 11 februari vergaderden in Amsterdam alle portiers. Wie over twee weken in Rotterdam, Eindhoven, Den Haag of Amsterdam binnen een half uur een kamer wil bespreken in de belangrijkste steden van Azië, Noord- en Zuid-Amerika. het Midden Oosten of Europa kan dit doen. Hij loopt bijvoorbeeld in Rotterdam het Parkhotel binnen. Daar wordt opgebeld naar het Am sterdamse hotel Krasnapolsky, waar een hulpcomputer de wensen van de klant doorgeeft aan een hoofdcompu ter in Ziirich. Hier heeft een druk op de knop tot gevolg dat op een scherm de mogelijkheden tot reserveren in New York, Tokio, Rio de Janeiro of waar dan ook, verschijnen. Binnen een half uur weet de klant in Rotter dam welke kamer hij heeft besproken. Op 2 april wordt de hulpcomputer in Krasnapolsky geïnstalleerd. Hiermee zijn dan vier Nederlandse hotels Eindhovens Grand Hotel De Cocagne, Het Haagse hotel Witte Brug, Het Rotterdamse Parkhotel en hotel Kras napolsky aangesloten op de Stei genberger Reservation Service (SRS). Komend weekeind, van 24 tot 26 maart, vergaderen in Belgrado de 95 bij deze organisatie aangesloten hote liers, uit 30 landen en 79 stedenAan deze algemene vergadering van SRS nemen dit keer voor het eerst vier Nederlandse hoteldirecteuren deel. Met ingang van 1 januari j.l zijn het Eindhovense, Rotterdamse en Haagse hotel op uitnodiging lid gewor den van deze organisatie die binnen drie jaar verrassend snel groeide. Ho tel Krasnapolsky in Amsterdam was 'IK Ij.l tiSSb SNEEUW OPKLARINGEN BEWOLKING 4 10 MAX. TEMP. 4 10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Weerrapponten van gisteravond 7 uur, max. neerslag en temp. van 7-19 uuir. Amsterdam licht bew 13, 0; De B111 onbew 15, 0; Deelcn licht bew 16, 0; Eelde licht bew 13, 0; Eindhoven licht bew 17, 0; Den Helder licht bew 9. 0; Luchthaven Rotterdam onbewolkt 14. 0; Twente onbewolkt 15. 0: Vlissingcn onbewolkt 14. 0;' Zuid Limburg onbewolkt 17, 0; Aberdeen half bew 15. 0; Athene onbewolkt 19, 0; Barcelona onbewolkt 17. 0; Berlijn half bew 13. 0: Bordeaux licht bew 18. 0: Brussel onbewolkt 17. 0: Frank fort licht bew 19. 0; Genève onbewolkt 16. 0; Helsinki niet ontvangen; Innsbruck onbe wolkt 17. 0; Kopenhagen zwaar bew 10. 0; Lissabon zwaar bew 19, 0; Locarno onbewolkt is. 0; Londen onbewolkt 18, 0; Luxemburg licht bew 18. 0; Madrid licht bew 18, 0; Malaga geheel bew 17, 0; Majorca licht bew 18. 0; Munchen onbewolkt 15, 0; Nice zwaar bew 18, 0; Oslo licht bew 15. 0; Parijs on bewolkt 20, 0; Rome licht bew 17, 0; SpUl onbewolkt 21, 0; Stockholm half bew 10. 0; Wenen licht bew 17, 0; Zurich onbew 17. 0; Casa Blanca zwaar bew 20. 0; Las Palmas zwaar bew 15. 0; Tel Avlv regen 18. 0.1; Tu nis licht bew 25. 0. Hoog water 24 maart: Vlissingen le getij 9.50. 2e getij 22.32, Haringvliet aan de zee zijde 11.27, Rotterdam 12.47, Scheveningen 11.07 - 23.56, IJmulden 11.58, Den Helder 2.10 - 14.56, Harlingen 4.52 - 17.30, Delfzijl 7.07 - 19.38. 1i11111111 i ii i i i i ii Bomen Oplossing vorige puzzel: 1. sas, 2. lom, 3. bal. 4. ode, 5. eis, 6. nek, 8. abt. 9. oor, 11. kat. Soldeerbout. BRUINISSE Op Schouwen-Dui- veland is een groep opgericht die een handtekeningenactie wil gaan voeren tegen de slechte landbouwprijzen. Men vindt dat deze prijzen mede een gevolg van de EEG-besluiten zijn. De handtekeningenactie moet, stellen de initiatiefnemers zich voor, de standsorganisaties dwingen een pro testvergadering te houden. modeshow Maandag 10 april wordt voor het eerst in ons land een modeshow voor blinde vrouwen ge houden. De show heeft plaats in de kunstzaal van 'Liernur aan de Zee straat in Den Haag, waar de couturier Gerard Brass de door hem ontworpen kleding toont. De modeshow staat on der auspiciën van de Haagse contact commissie, waarin de plaatselijke af delingen van de landelijke blinden- bonden samenwerken Merklap De verreweg oudste in ons land be kende merklap komt uit Opperdoes. 'Trin Pieter dochter wonende te Op per Does heeft dees doeck genaeiit anno 1611' staat er op de merklap, die aan het licht kwam toen het West fries Museum in" Hoorn West-Fries land en de kop van Noord-Holland uitkamde op merklappen voor een tentoonstelling. Met de exemplaren uit eigen bezit en die van het Zuider zee-museum in Enkhuizen zijn ruim 300 merklappen en aanverwante hand werken bijeengebracht. Ze worden van 25 maart t.e.m. 23 mei getoond Bevrijder Het Brabants orkest neemt 8 april in de Grand Hall in Londen deel aan een huldigingscon cert voor generaal Stanislaw Maczek, de Poolse bevrijder van vele steden en dorpen in het zuiden van ons land in 1944. Op 31 maart viert de gene raal zijn 80-ste verjaardag, Uit vijftien Nederlandse en Belgische gemeenten komen zaterdagmiddag zo'n 750 schoolkinderen bij elkaar op een terrein in de Belgische gemeente Essen om daar 12.000 bomen te plan ten. Dat wordt dan het begin van het zogenaamde 'Benego'-bos, zo genoemd naar het sinds vijf jaar bestaande Belgisch-Nederlandse grensoverleg. De Nederlandse gemeenten waaruit de kinderen komen zijn: Hnijbergen, Putte, Rijsbergen, Roosendaal, Ruc- phen, Woensdrecht, Wouw en Zundert Het idee tot stichting van het bos is afkomstig van wethouder K. van der Bergh uit Essen, die hiermee tot uitdrukking wil laten komen dat er in het Brabants-Vlaamse gebied een voor recreatie bestemde groengordel rnoet zijn tussen de Brabantse steden en Antwerpen. Ieder schoolkind zal zaterdag zestien bomen planten, el- ken, lijsterbessen en acacia's. De bur gemeesters van de vijftien gemeenten zullen ieder een lindeboompje in de grond zetten en bij dat boompje gaat een fles de grond in met een bood schap, die de b»irgemeesters ieder naar eigen inzicht mogen opstellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7