Krappe meerderheid Kamer wil Boertien voor UNCTAD-beleid Meer kennis nodig over ouder wordende mens Jhr. kruideniersbond aagt minimumprijs oor verkoop suiker Arjos wil snel één confessionele partij Shell ontkent 'dreigement' van directeur lci 'weede gezochte nbreker gepakt I* Schoon Maaswater van belang voor bekkens Biesbosch Van Eek: Helmond Sport Katje kiezen Anita Pothuis zeker vermoord Ontvoerde Fiat directeur schrijft familie Pieter: de derde man Allende schorst tot dinsdag parlement Gelijke rechten voor vrouw in Amerika Directie Peiger wijst poging tot bemiddeling af ROUW/KWARTET DONDERDAG 23 MAART 1972 ItlWEM.AMt Premier weet geen raad met motie Van onze parlementsredactie DEN HAAG Met de minimale meerderheid van 58 tegen 57 stemmen (voorzitter mr. Van Thiel noem de de stemming nog spannender dan de voetbalwedstrijden) heeft de Tweede Kamer gistermiddag een motie aanvaard, waarin gevraagd wordt op korte termijn meer verantwoordelijkheid toe te kennen aan minister Boertien van ontwikkelingssamenwerking. Ia de motie, waarmee premier Bies heuvel zoals hij zei eigenlijk geen raad weet, wordt de regering ge vraagd de uiteindelijke verantwoorde lijkheid voor het totstandkomen van liet gecoördineerd beleid in UNCTAD- raken in handen te leggen van minis ter Boertien. Niet samen delen In het kabinet is echter afgesproken, nadat de kwestie negen maanden sle pend is geweest, dat de coördinatie van de zaken van de wereldhandel en de internationale handelsverdeling met het oog op de UNCTAD-conferen- üe m Chili bij minister Langman van inomische zaken berust. Hiermee was drs. J. Pronk (PvdA), de indie ner van de motie, het niet eens. De ttwoordelij'kheid voor de ontwik- inigssamenwerking moet allereerst if minister Boertien worden gedra gen. Deze bewindsman heeft zich ech ter moeten neerleggen bij het delen van deze verantwoordelijkheid met minister Langman. Mr. C A. Bos van de CHU, die zei door het betoog van premier Biesheu vel bijna bekeerd te zijn, vond toch dat de ontwikkelingssamenwerking in het UNCTAD-beleid nu teveel onder worpen is aan economische zaken. Hij stemde daarom voor de motie-Pronk, evenals de heer Verwoerd van DS'70. Verder stemden voor de motie de KVP- ers Heymans, Van Zeijl, Zelissen, Bremen, Du Chatinier, mevrouw Groensmit-Van der Kallen. Hermsen, mej. Cornelissen, ir. Cornelissen Mommersteeg en Van Thiel, de frac tie van de PvdA. D'66. PPR. PSP en de CPN. Tegen stemde onder meer de aan minister Boertien geestverwante frac tie van de ARP. Uit de stemverkla ring van mr. G. C. van Dam bleek, |/n telegram aan minist er fan onze sociaal-economische redactie LUNTEREN De Christelijke Kruideniersbond (CKB) heeft gis teren in een telegram aan de minister en de staatssecretaris van economische zaken aangedrongen op een spoedige beschikking, waar bij voor suiker een minimumverkoopprijs van 1,25 per kg wordt vastgesteld. De bond spreekt in het telegram zijn ite bezorgdheid uit over de ontwik- Ingen in de kruideniersbranche, rfj-rmtde als gevolg van de krappe winst- *i "mages, waartegenover steeds stijgen- de kosten staan. Een minimumprijs tor suiker wordt daarom dringend odig geacht. Ivorens in de gisteren gehouden iryergadering van de CKB tot ver- OTding van het telegram werd beslo- in, had voorzitter P. Renkema scher- e kritiek uitgesproken aan het adres in de overheid, die 'tot dusvèr nog ieds niet heeft gereageerd op de ringende verzoeken om invoering j a8 an een minimumprijs voor suiker, k° ie de zeflstandige kruideniers al on- eveer twee jaar lang aan haar rich- en. Daarmee wordt ons groot onrecht Aangedaan', aldus de heer Renkema, .Jie zei dat de gevraagde minimum- rijs eigenlijk 1,35 zou moeten zijn mdat 1,25 niet meer betekent dan en tegemoetkoming in de voortdu- X end inkrimpende winst. fen minimumprijs voor suiker is linstens zo nodig als" de minimum- li rijs (van 71 cent) voor brood. Er aan geruchten dat de regering ook I iervan afwil. Als dat zo is. kunnen Wl e de minimumprijs voor suiker wel WI elemaal vergeten en dat zou voor de elfstandige kruideniers, die wel ge iden zijn aan diverse minimum tenregels (zoals het wettelijk mini- umloon), een grote klap zijn'. CKB-voorzitter gewaagde van een eeds groter en scherper wprdende oncurrentie in de levensmiddelen- inche, waardoor het voor de kleine- kruideniers steeds moeilijker wordt e sterke kostenstijgingen op te van en uit omzetvergroting. In dit ver and wees hij ook op het gevaar van iariie toenemende machtsvorming in de- sector, waaronder de recente over came van Simon de Wit door Albert lijn. ijl- len we Deze ontwikkeling wordt volgens de heer Renkema in de hand gewerkt door 'verontrustend veel' levensmid delenfabrikanten, omdat zij de winst marges te krap houden. Schertsvertoning Scherpe kritiek had de voorzitter ook op de samenstelling van de indertijd door de toenmalige staatssecretaris Van Son (economische zaken) in het leven geroepen commissie, die het vraagstuk van de kredietverlening in het midden- en kleinbedrijf bestu deert. 'Ik heb inlichtingen', aldus de heer Renkema, 'dat deze commissie koerst in de richting van algehele afschaf fing van de waarborgfondsen in de diverse branches en alles in handen wil spelen van de Nederlandse Mid- denstandsbank, die toch al het mono polie heeft van door de staat gegaran deerde kredieten. Dat zou wel een kwalijke zaak zijn, maar van de zijde van deze krediet commissie is die koers welhte begrij pen, want haar leden zijn óf commis saris van deze bank óf hebben nauwe banden met de NMB. Ook de voorzit ter van de commissie, de heer H. Reimen (directeur-generaal voor het midden- en kleinbedrijf en voor toe risme) is commissaris van de Neder landse Middenstandsbank'. zo zei de heer Renkema, die de samenstelling van deze door de overheid ingestelde kredietcommissie een schertsvertoning noemde. an een verslaggever lei ve PELDOORN De gemeentepolitie En chede heeft gistermiddag de een reeks in Oost-Nederland ge- ena leeSde misdrijven verdachte L. H. G. nst aangehouden. Zijn medeplichtige A. K. was maandagnacht in Epe arresteerd. Bij zijn aanhouding 'k B in bezit van een geladen 'stool een vouwmes, een aantal gou- i sieraden, een vervalste perskaart drie valse paspoorten. ■*e erder aangehouden K. heeft in- iddels 17 misdrijven bekend. Onder eer overvallen op postkantoren in rchteld en De Steeg en op een bank- 1« Ijeerder in Gorssel. Vooral de laat- e overval was spectaculair, omdat de A ankbeheerder enige uren werd gegij- Kd. Verder bekende B. inbraken in Welierszaken in Raalte en Emmen. todiefstallen in Dederasvaart. Drie- iii *gen, diefstallen uit een radiozaak d, 'Voorst, inbraken in een garage in Q72 in een wapenhandel in Em- ren. in een kledingzaak in Goor, in gemeentehuis in Nederweert. in m en garage in Elspeet, in een wapen- ,gfl andel in Hoogeveen en in een garage 1 Epe. Het onderzoek naar de door m maat B gepleegde misdrijven -saf'urt nog voort, deelde de rijkspolitie Apeldoorn mee. ROTTERDAM SheU Nederland NV ontkent ten stelligste, dat de direc teur van haar raffinaderij in Pernis, ir. J. A. P. Montijn tegenover een aantal Vlaardingse raadsleden zou hebben gedreigd de Pernisse vestiging te sluiten, wanneer het principe van de vervuiler betaalt al te stringent zou worden toegepast. Voor de oudste raffinaderij in de Rotterdamse agglomeratie zou dit principe te hoge investeringen vergen. Shell kan daarom beter de raffinade rij afbreken en op een rustig plaatsje in de wereld ongestoord een nieuwe raffinaderij beginnen, zou de heer Montijn hebben gezegd. De opmerkingen van de Shell-direc- teur zouden tijdens een informeel overleg tussen een aantal Vlaardingse raadsleden en enkele topfunctionaris sen van Shell gemaakt zijn. De heer Montijn ontkent echter ten stelligste iets in deze richting gezegd te heb ben. Shell noemt het bericht 'volledig in strijd met de politiek van ons bedrijf. Wij proberen in een voortdu rende dialoog met de regering zo goed mogelijk tegemoet te komen aan de wensen en eisen die ons gesteld worden'. Wel heeft de directeur van de Pernis se raffinaderij tijdens de informele bijeenkomst opgemerkt, dat Nederland niet alleen regels kan stellen aan het milieu, maar dat dit in internationaal verband moet gebeuren. De internati onale concurrentie-positie van vele grote bedrijven, maakt dit noodzake lijk. dat de ARP-fraktie zich geheel kon vinden in de afgesproken taakver deling tussen de ministers. De KVP-fractie, de leden die tegen de motie 9temcle inbegrepen, was veel gereserveerder. Mr. J. A. Mommer steeg liet weten, dat de voorstemmers de gevonden afspraak slechts als een proef willen zien het en het resultaat in de praktijk afwachten. Overlegorgaan Het overlegorgaan van de drie vakcen trales vindt dat minister Boertien van ontwikkelingshulp de Nederlandse de legatie naar de UNCTAD-conferentie in Santiago moet leiden en niet mi nister Langman van economische za ken. In een verklaring aan o.a. de ministerraad en de vaste kamercom missie die zich met de UNCTAD be zig houden stelt het overlegorgaan dat minister Boertien in Santiago beter op zijn plaats is omdat er op de UNCTAD-problemen aan de orde ko men. die van wezenlijke betekenis zijn voor de verhoudingen tussen rij ke en arme landen. NVV, NKV en CNV delen het stand punt van de ontwikkelingslanden, dat dan de UNCTAD uitgebreidere be- voegdheden moeten worden gegeven, waarbij te denken valt aan verdrags- sluitende en controlerende bevoegdhe den, zoals die aan de internationale arbeidsorganisatie zijn toegekend. DEN HAAG België en Nederland plegen intensief overleg over de kwa liteit van het Maaswater. Dit water is voor België van groot belang, omdat een groot deel van het land het nodig heeft voor de drinkwatervoorziening. België ziet er dan ook op toe dat de verontreiniging van het Maaswater binnen aanvaardbare grenzen blijft. Dit heeft minister Stuyt (volksgezond heid en milieuhygiëne) dinsdagnacht gezegd tijdens de behandeling in de Kamer van het voorstel om voor de aanleg van vier grote drinkwater- en spaarbekkens in de Biesbosch onteige ning mogelijk te maken. Die bekkens, met de namen Zuiderklip, de Gijster, Honderd en dertig en Petrusplaat, krijgen een totale inhoud van 500 miljoen kubieke meter en zullen in de eerste plaats met Maaswater ge vuld worden. Een aantal kamerleden had zich ver ontrust geloond over de kwaliteit van het Maaswater. De suggestie van de heer Imkamp (D'66) om een Neder landse bijdrage te geven voor de zui vering van het rioolwater van de Belgische stad Luik, welk water op de Maas geloosd wordt, wees de minister van de hand. 'Ik ben tegen zo'n bijdrage, zoals ik mij ook zaï verzet ten tegen een Nederlandse bijdrage voor de zoutopslag van de Franse kalimijnen, aldus Stuyt. Het Rijnwa ter komt in tweede instantie in aanmerking om in de spaarbekkens te worden opgeslagen. Wat het zoutge halte betreft, zei de minister, dat dit onderwerp bovenaan de agenda staat van de komende ministersconferentie. De kamer nam het voorstel zonder hoofdelijke stemming aan. Van onze sportredactie ROTTERDAM René van Eek, assis tent-trainer bij Feyenoord, zal deze club aan het eind van dit seizoen verlaten. Van Eek, die drie jaar bij Feyenoord in dienst was, heeft een drie-jarig contract getekend bij Hel mond Sport. Twee meisjes laten hun poes aan de jury zien. Dat gebeurde gisteren in Amsterdam, waar vijftig kinderen hun poezen lie ten deelnemen aan een kinder- kattenverkiezing. De vier mooi ste werden gekozen. Volgende week zal de jury de uiteindelij ke winnaar bekendmaken. ROTTERDAM De Rotterdamse re cherche is er nu zeker van, dat Anita Pothuis werd vermoord. Sectie en la boratoriumonderzoek hebben dat defi nitief uitgewezen. Op het lichaam van het meisje zijn verwondingen gecon stateerd, waaruit moet worden afge leid, dat het twaalfjarige schoolmeisje uit Rotterdam door geweld om het leven is gekomen. De recherche, die het rapport van het gerechtelijke laboratorium woensdag heeft ontvangen, wil geen mededelin gen doen omtrent de aard van het letsel en de wijze, waarop het meisje om het leven is gebracht. 'Deze aan wijzingen zijn onontbeerlijk voor de bewijsvoering', zei de Rotterdamse po litiewoordvoerder. Gebleken is wel, dat Anita Pothuis betrekkelijk kort na haar verdwijning op 7 februari om het leven moet zijn gebracht. De Rotterdamse recherche zet het on derzoek onverminderd voort. Men blijft geïnteresseerd in informaties omtrent de verdwijning van Anita op zeven februari omstreeks half twee 's middags (tel. (010-143144). De re cherche heeft, zo werd woensdagmid dag desgevraagd meegedeeld, in deze zaak geen arrestaties verrioht. Uit alle delen van het land zijn inmiddels bij de ouders van Anita Pothuis bewijzen van medeleven bin nengekomen. Veel Nederlanders blij ken de familie financiële hulp te willen aanbieden. 'Wij zijn diep ont roerd door al die reacties', aldus me vrouw Pothuis. De familie Pothuis heeft de suggestie gedaan om de aan geboden financiële steun te geven aan instellingen en instanties, die zich bezig houden met de opvang van jonge mensen en kinderen. Men denkt met name aan het plan om in Oost- Voorne een weekinternaat op te rich ten voor kinderen. Met dit plan is de stichting Mens en Samenleving bezig in samenwerking met de gemeente Rotterdam. BUENOS AIRES (AFP) De dinsd- dag in Argentinië ontvoerde Fiat-direc teur Sallustro heeft zijn familie laten weten da hij het goed maakt en dat hij "hoffelijk' behandeld wordt. Een brief van hem, in het Italiaans, was gedeponeerd op het toilet van etn café in Buenos Aires. Er lag ook een communiqué van de ontvoerders, behorend tot het 'revolu tionaire vlksleger' (ERP). waarin de- zt meedeelden dat de Fiat-directeur zich bevindt 'in de gevagenis van het volk' en dat 'de moordenaars van het volk zullen worden terechtgesteld en de onderdrukkers en uitbuiters opge sloten.' De organisatie keert zich fel tegen 'de moorden en martelingen waaraan de veiligheidsdiensten van de dictatuur zich schuldig maken' en levert hevige kritiek op de rechterlijke macht. 'Oor log voertnd zullen wij stukje bij beetje het recht van het volk opbou wen, dat in de plaats zal komen van het huidige miserablce regiem', aldus het communiquéé. RIJSWIJK Als een mens de dertig gepasseerd is begint zijn lichaam te verouderen. Alle moge lijke lichaamsfuncties lopen voor de rest van zijn leven in vrij geregeld tempo terug, de ene wat sneller dan de andere. Dat levert niet direct een handicap op. De longcapaciteit van een zeven tigjarige mag dan een flink stuk klei ner zijn, dat betekent nog niet dat hij te weinig lucht krijgt. Verdwenen is alleen de reserve-capaciteit. Maar dit verouderingsproces en alle andere roepen natuurlijk wel degelijk problemen op. Lichamelijke reserves heb je gewoon af en toe nodig. Het probleem is de afgelopen tientallen jaren omvangrijker gewor den, naarmate steeds meer mensen hogere leeftijden bereiken. Die hogere leeftijden hebben wij als samenleving zelf bewerkstelligd, zei gisteren in Rijswijk dr. C. F. Hollan der, door betere hygiëne en arbeids voorwaarden, door betere bestrijding van infectieziekten. En dus moeten we ook de verantwoordelijkheid voor de gevolgen aanvaarden. Dr. Hollander is directeur van het TNO-instituut voor experimentele ge rontologie, de tak van medische we tenschap die het verouderingsproces bestudeert Met de uiteindelijke be doeling er iets tegen te kunnen doen. maar zo ver is het nog lang niet. Want onze kennis van veroudering is 'nog uitermate gering'; de gerontolo gie is een jonge wetenschap. Het Rijswijkse instituut (WEG) gaf gisteren een overzicht van zijn werk, ter gelegenheid van de opening van een nieuwe vleugel van het overi gens tijdelijke gebouw. Dat werk bestaat in eerste instantie uit 'kijken hoe een dier oud wordt en wat voor kwalen hot daarbij oploopt'. Als je meteen met mensen begint heb je de omstandigheden minder in dc hand, en bovendien duurt het zo ontzettend lang. Ratten overlijden na gemiddeld drie jaar, en dat is 'n veel handzamer periode. Hoewel de rat als poefdier bepaald een oude bekende is van de biologen, moet het onder zoek naar verschijnselen bij oude rat ten bijna van de grond af worden opgezet. Dankzij de voortreffelijke verzorging leven de knaagdieren in Rijswijk namelijk langer dan in ande re laboratoria gebruikelijk is. Daar vindt men een rat van twee jaar al erg oud, bij het IVEG worden ze gemiddeld drie en de taaiste brengen net tot ruim drie en een half. En dus laten ook de kwalen van de oude dag zich voor deze dieren heel anders aanzien dan uit dè buitenlandse lite ratuur bekend is. Detailstudies worden verricht aan het verouderingsproces van afzonderlijke organen, met name de lever en de nieren. Voor nieren doet men dat door transplantaties. De nieren van oudere ratten worden overgeplant in jonge, waarna men de overlevings- duur van de ontvanger bekijkt. De ontvangers zijn allemaal drie maan den oud, de nieren die zij krijgen hebben leeftijden tot bijna drie jaar. Het bleek dat de 'leeftijd' van de ingeplante nier beneden achttien maanden betrekkelijk weinig invloed heeft, maar een drie maanden oude rat met een nier van bijvoorbeeld 26 maanden, heeft duidelijk hogere sterf tekansen. Dit gaf de Rijswijkse onderzoekers aanleiding om te waarschuwen tegen eventueel gebruik van relatief oude nieren bij menselijke transplantaties. Een groep onder leiding van dr. W. Moeflon-baby In het nationale park De Hoge Veluwe is een ware geboortengolf. Er werden dezer dagen meer dan een dozijn moeflon-lammeren geboren. Uitbrei ding van de kudde lot ruim 125 stuks wordt verwacht. Vroeger dan enig voorjaar zijn ook frislingen (wilde zwijnen) gezien. Hier een van de jonge moeflons. DEN HAAG Het hoofdbestuur van de anti-revolutianaire jongeren orga nisatie (Arjos) meent dat KVP, AR en CHU geen federatie moeten vor men maar direct tot fusie over moe ten gaan als overeenstemming over uitgangspunten en program is bereikt. Het bestuur zal dit standpunt, vervat in een resolutie, voorleggen aan de Arjosraad, het politiek, overlegorgaan van de organisatie, die zaterdag in Utrecht vergadert. In de ontwerpreso lutie wordt er tegen gewaarschuwd de oude partijen in federatief verband te laten voortbestaan. 'De nieuwe partij mag ook geen optelsom worden van de bestaande confessionele partijen. Er moet duidelijk rekening worden gehouden met het feit dat momenteel veel christenen buiten de confessione le partijen staan op grónd van de in het verleden ondervonden teleurstel lingen. Het is van groot belang dat er naar wegen wordt gezocht om met deze groep in gesprek te komen', aldus de resolutie. Het Arjosbestuur meent dat voor de 'Toen ik vannacht over de donkere gangen van het ziekenhuis liep moest ik denken aan de film The Third Man, en nu is het de derde man geworden', zei mr. P. van Vollenhoven gistermiddag in de kantine van het St. Radboud-zieken- huis in Nijmegen, enkele uren na de geboorte van zijn derde zoon. De vraag of prinses Margriet en hij denken aan een vierde kind wimpelde Pieter lachend af met de opmerking: 'Ik word verstandiger na de vorige ervaringen* (Bij een vorige geboorte in het gezin is zijn uitspraak over 'doorgaan' nogal opvallend in de kranten gekomen). Op de foto: Pieter staat journalisten te woord in het ziekenhuis. SANTIAGO (Reuter) Het opperste gerechtshof van Chili heeft bij de regering van president Allende aange drongen op onmiddellijke maatregelen tegen de bezettingen van landbouw gronden in zuid-Chili. De afgelopen dagen zouden militante boeren daar meer dan 50 landbouwbedrijven heb ben bezet. verdere samenwerking van de drie confessionele partijen aan een aantal criteria moet worden voldaan zon der welke de Arjos geen vertrouwen in de samenwerking wil uitspreken Deze criteria houden onder meer in dat een halt moet worden toegeroepen aan de drang tot steeds meer bezit en grotere consumptie, en dat de goede ren en inkomsten rechtvaardiger ver deeld moeten worden. De resolutie spreekt zich tenslotte uit over een aantal niet-universitaire on derwijszaken. Het bestuur meent dat onderwijzers tijdens de werkuren in staat moeten worden gesteld zonder verlies van inkomsten her- en bijscho ling te volgen WASHINGTON (UPI. Reuter) De Amerikaanse senaat heeft gisteren met 84 tegenacht siemmen een amen dement op de grondwet goedgekeurd, dat vrouwen gelijke rechten als mannen garandeert De uitslag werd door vrouwen op dt publike tribune met applaus en gejuich begroet. Zij hebben hier een halve eeuw voor gevochten. Het amendement wordt van kracht twee jaar na ratificatie. Dinsdag werd een belangrijk obstakel uit de weg geruimd toen de senaat met 73 tegen 18 stemmen besloot vrouwen niet uit te zonderen van militaire dienstplicht. Een amandement waarin werd voorge steld geen vrouwen naar het strijdto neel te zendtn werd verworpen. Hijmans bestudeert de ontwikkeling van het immunologische afweermecha nisme van het lichaam met de leef tijd. Er zijn aanwijzingen dat de wer king met het vorderen der jaren af neemt. Dat zou een verklaring kun nen zijn voor de verhoogde vatbaar heid van oudere mensen voor infectie ziekten, en misschien (maar dat staat zeker nog niet vast) ook voor het optreden van kwaadaardige gezwellen. Prof. D. W. van Bekkum, directeur van het Radiobiologisch instituut TNO waarmee het IVEG federatief samenwerkt hield gisteren tot slot een beschouwing over het verouderen van onderzoekinstituten, aan de hand van de bekende wetten van Parkin son. Opmerkelijk was zijn uitspraak dat het zo moeilijk is om geld te krijgen voor werkelijk vernieuwend onderzoek. Als je iets fundamenteel nieuws gaat doen, kun je moeilijk aan de geldverschaffers uitleggen wat er uit gaat' komen, want dat weet je zelf nog niet. Politici geven bij voorkeur geld aan projecten die ze kunnen begrijpen, en dat betekent meestal de verdere ontwikkeling van dingen die al gevonden en gepubliceerd zijn. Maar als er alleen geld voor dat soort projecten komt, zul je na verloop van tijd elke vernieuwing tot staan bren gen. Prof. Van Bekkum had met na me het oog op de voorkeur voor projected en planning van weten schapsminister De Brauw. EMMEN De directeuren W. C. Peiger en L. Bood van het elektro technisch bedrijf Peiger te Emmen, heeft het tweemanschap van goede diensten, burgemeester drs. H. A. Beusekamp en de heer A. Keldermans van de Industriekring Emmen en Om streken, meegedeeld dat men niet wil ingaan op eventuele bemiddelingspo gingen van hen, omdat dan de moge lijkheid zou bestaan dat men de ont slagen contactman van de Industrie bond NW, de heer A. Platje, weer in het bedrijf terug zou moeten nemen. 'We willen de heer Platje onder geen enkel beding weer in ons bedrijf tewerk gesteld zien,' zei gistermiddag de heer Bood. 'De mensen die buiten de poort staan kunnen, behalve de heer Platje, weer bij ons solliciteren'. Gevraagd naar geruchten als zou het bedrijf werkzaamheden gaan uitbeste den aan andere fabrieken in Emmen, verklaarde de heer Bood, dat dit al meerdere jaren gebeurt. 'Dit betreft incidentele produktie-artikelen, die we wel eens elders laten maken. Om dat er nu openstaande arbeidsplaatsen zijn in ons bedrijf, gebeurt dat vol gens de heer Bood nu wel in ver sterkte mate. Directeur W. C. Peiger verklaarde gisteravond dat de directie via juridi sche adviseurs een schriftelijke schade claim van 5 miljoen gulden heeft ingediend bij de Industriebond NW. Dit omdat door de bond een staking in het bedrijf is geproclameerd, waar door schade kan worden toegebracht aan het bedrijf wegens niet tijdige levering en het eventueel in onvol doende mate aanvoeren van grondstof fen. Een gesprek met de Peiger-directie als deze volgens de heer Plaisier vast houdt aan het onitslag van de heer Plakje heeft volgens deze NVV- functionaris dan ook geen enkele zin, omdat de Industriebond de heer Plat je in geen enkel opzicht zal laten vallen. Omtrent de geruchten over uitbeste ding van werkzaamheden van Peiger verklaarde de heer Plaisier dat dit is nagetrokken en inderdaad plaatsvindt in de bedrijven van Spiro NV en de Machinefabriek Emmen NV, beiden in Emmen. De vakorganisaties zullen zo spoedig mogelijk mededelingen doen over het besmet verklaren van deze Pelger-produktie, waardoor het weigeren van dat werk door de werk nemers in deze fabrieken mogelijk is. De heer Plaisier sprak gistermiddag in de arbeidspauze voor het bedrijf, waarin wordt gestaakt, met enkele stagères om hen te vragen hun werk zaamheden daar te staken omdat dit besmet werk is. De stagères antwoord den hierop, dat zij zich niet met de stakingskwestie wilden bemoeien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5