HET BLOED KRUIPT WAAR HET NIET GAAN KAN, JUIST WANNEER JE VERMAAT HEET Op tweehonderd meter van recreatiegebied Burgerveen vreest kunstmestfabriek Bussen uit vervlogen tijden Beatrix-Irenekliniek kost dertig miljoen Wat er in honderd jaar uit een klein voermanszaakje op te bouwen valt.. Weggelopen meisje^ aangehouden Uw slijter deelname formulier TROUW/KWARTET DONDERDAG 23 MAART 1972 4 (Van een onzer verslaggevers) HELLEVOETSLUIS „Ik heb weieens met hem gewed dat als hij ooit dood zou gaan, dat dan zou gebeuren achter zijn bureau. De oude mijnheer Vermaat kent, en geloof me maar, nog maar één slogan: werken. Dat heeft hem nu al heel zijn leven ge biologeerd, en ook nu nog doet hij niets anders dan zich bij wijze van spreken een slag in de rondte werken. Nou, het is aan zijn bedrijf te zien, hoor, want hij is er wel in geslaagd die koorts ook op zijn mensen over te dragen, kijk maar eens om u heen!" Donderdag is het precies honderd jaar geleden dat aan de Rijksstraat weg te Nieuw-Helvoet Willem Ver- maat Isaacszoon, komende van Ou denhoorn en van beroep bouwman, zich met zijn echtgenote Willempje ran der Linden vestigde in een door hem gestichte voermanszaak. De heer J. van de Hof, ceremoniemeester tij dens de feestelijkheden rond het ju bileum die donderdag worden geor ganiseerd. zelf al ruim tien jaar bij het bedrijf en enthousiast bewonde raar van het doorzettingsvermogen van de generaties Vermaat die het bedrijf in die honderd jaar zijn klin kende naam hebben gegeven, wil best wat kwijt over zijn baas. Onder bus „Je hoefde hier in de garage echt niet zo gek op te kijken als je 's nachts binnenkwam en je zag mijnheer Vermaat onder een bus lig gen. Zo'n wagen moest gewoon blij ven rijden; wat kapot is kost geld, dus kroop hij er desnoods zelf on der, direkteur of niet. Dan was het wel eens verdacht stil, en dan bleek hij gewoon van moeheid in slaap te zijn gevallen. Legde je dan een op gerolde jas onder zij hoofd zodat hij niet al te ongemakkelijk lag, dan kreeg je de volgende morgen te horen dat je hem wakker had moe ten maken, want die bus moest af!" Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan, zeker als je Ver maat heet. Dat was honderd jaar geleden al zo, en het zal nu nog niet zo bijster veel veranderd zijn. Wil lem Vermaat Isaacszoon heeft zijn nazaten wat dat betreft maar weinig keus gelaten, terwijl bovendien dat wonderlijke zakeninstinct van hem blijkbaar ook is overgeslagen op zijn zoons. Honderd jaar geleden was Helle- voetsluis een welvarende marine- basis met een kleine vijfduizend in woners. Willem Vermaat hoefde dus niet met de armen over elkaar te blijven zitten. Hij had integendeel zijn handen meer dan vol aan het vervoeren van de meest uiteenlopen de vrachten naast het slepen van zeilschepen door het kanaal van Voorne. Het ging best met de firma Ver maat. Zoon Izaak voegde daarom aan de sleperij een stalhouderij toe. Op de plaats waar nu de splinternieuwe garage van Vermaat's Autobedrijf NV staat die overigens ook don derdag officieel wordt geopend zette de jonge Vermaat nieuwe be drijfsgebouwen en stallen neer. Donderdag showt de firma Ver maat aan zijn gasten een paar wa gens uit die dagen: een landouwer, een bruidscoupé, een postkoets en een Jan Plezier, die hebben bijge dragen tot de groei van de firma- v naam. In feite deed hiermee het perso nenvervoer zijn intrede bij Ver maat Er kwamen meer landouwers, vigilantes, coupés, een dog car, een Tilbury, Vermaat kon sindsdien alle vervoersproblemen oplossen, waar voor in totaal achttien paarden op stal stonden. Van hier naar de aankoop van ver huiswagens was toen nog maar een kleine stap, louter om het pakket te vervolmaken. „Dat klinkt dan wel zo makkelijk", waarschuwt de heer Van de Hof, „maar vergeet niet dat een verhuizing toendertijd, met een volle bespanning, wel een volle week duurde. Er was toen nog geen Groe ne Kruisweg hoor, alles moest over die kromme dijkjes!" Grijze haren In 1921 kwam de eerste vrachtau to: een Hansa Lloyd met 50 PK, massieve banden, petroleum kop lampen en vetassen die onderweg regelmatig moesten worden ge smeerd met Stauffer vetpotten. „Hoe vaak ze met dat ding de dijk niet af zijn gegaan, ik weet het niet", lacht de heer Van de Hof, „maar er moe ten wel wat mensen grijze haren van gekregen hebben." De voortgaande mechanisering van het bedrijf noopte de heren Vermaat er toen al gauw toe, de naam om te zetten in Vermaat's Autobedrijf, 'n naam die sindsdien een begrip is ge worden in heel Europa, maar vooral op de Zuidhollandse eilanden waar in 1923, na de aankoop van de eerste Ford-autobus, een busdienst Helle- voetsluis - Brielle - Oostvoorne - Roekan je v.v. werd geopend. Hoe be langrijk deze dienst met name voor Roekan je was, dat tot dan toe van enig openbaar vervoer verstoken was geweest, blijkt wel uit het liedje dat in die dagen werd gezongen: „Roekanje, hoe kom ik an je, en als ik dan ben an je, hoe kom ik dan weer van je". Een jaar later ging, met de aan koop van een Daag Horch autobus voor achttien personen, de wereld voor Voorne open. Toen werd im mers een direkte „sneldienst" op Rotterdam geopend. Lang heeft de vreugde echter niet geduurd, want de wegen waren zó slecht dat de dienst al snel weer moest worden opgeheven Toerbussen Tegen het begin van de jaren der tig kwamen inmiddels de eerste aan vragen binnen voor tourritten, waar op in 1930 een voor die dagen bij zonder luxueuze touringcar werd aangeschaft, een E Bernard Six, die een jaar later werd aangevuld met een GMC toerwagen die later in een eerste samenwerking met de Rot- terdamsche Tramweg Maatschappij werd ingezet op de lijn Spijkenisse- Rockanje. Als snel groeide daarna het bedrijf, dat allengs meer auto bussen kocht, door het initiatief van de heer Willem Vermaat uit over heel Nederland. Willem Vermaat zag het wel zitten met zijn touringcars. Hij ging in 1932 naar Rotterdam, en richtte daar het reisbureau Rijnland Expresse op, dat twee jaar later onder de druk van het opkomende nationaal-socialisme, werd veranderd in Europa-Expresse, owel dit reisbureau als het autobe drijf floreerden goed, tot in de oor log het hele wagenpark en de be- drijfsinventaris verloren gingen. „Daarna zijn we in feite weer van de grond ai aan opnieuw begonnen. Wagens van de geallieerden, perso neel dat op ons was blijven wachten, we hebben het toch maar weer ge rooid," aldus de heer Van de Hof, „en dat komt toch voor een niet te onderschatten deel door de sfeer hier in het bedrijf. Het mag dan wat afgezaagd klinken misschien, maar we zijn echt één grote familie, voor al nadat we in de oorlogsjaren heb ben gezien hoe mijnheer Vermaat, die toch anders een gewoon keiharde man is voor zichzelf en ook voor anderen, alles deed voor zijn men sen. Reken maar dat hij alles van iedereen hier weet, hoor, al merk je dat dan niet!" Trots vertelt de ceremoniemeester dat Vermaat in 1930 de BOVAG, bond van garagehouders, stichtte, en dat Vermaat in 1962 de eerste gara gehouder was die 'n ondernemings pensioenfonds en een ondernemings raad in het leven riep. „Hij lijkt dan wel hard, maar voor zijn zaak en dus voor zijn mensen geeft'ie alles, hoor!" De moeite is niet vergeefs. Het be drijf, in 1953 opgesplitst in de NV Europa Express en de NV Vermaat's Autobedrijf, groeide gestadig door. In 1967 komt er een derde loot aan de stam, doordat de firma ook het dealerschap van verschillende mer- L.' ken personenauto's in diverse prijs klassen is gaan verzorgen: de NV Automobielbedrijf Europoort wordt daarom opgericht, een .NV die per sonenwagens vertegenwoordigt in de laagste, de midden- en de hoogste prijsklasse, terwijl daarnaast nog eens de bedrijfswagensektor wordt bestreken van 2 tot 38 ton treinge- wicht. Gotthard „En reken maar dat er voor de spullen wordt gezorgd, hoor", ver telt de heer Van de Hof. „We heb ben nou 106 luxe touringcars rijden, maar al komt er op de Brennerpas een met een kapotte motor te staan, dan gaan we die toch echt zélf re pareren, hoor! Ze hebben pas nog op de Gotthard, in de sneeuw, een kom- plete nieuwe motor staan inbouwen. Neem je je petje toch wel even af, hè?" Inderdaad petje af voor een bedrijf dat in de honderd jaar dat het nu bestaat, in feite nog niets anders heeft gedaan dan alsmaar bouwen. Nu weer het nieuwe pand waarin een showroom, autoshop, magazijn, werkplaats, kantine en personeels- lokalen. Ze kunnen het niet laten, daar in Hellevoetsluis. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan, voor al als je Vermaat heet ROTTERDAM B. en w. stellen de Rotterdamse gemeenteraad voor zeven en een half miljoen gulden be schikbaar te stellen ten behoeve van de tweede fase van de vernieuwing van de kinderkliniek Beatrix-Irene aan de Schulpweg. De totale kosten van het project worden nu geraamd op ongeveer der tig miljoen gulden. Die twede fase is gewijzigd. Zou den aanvankelijk een paviljoen en het hoofdgebouw in die fase tot standkomen, thans zal zij slechts de bouw van een volledig en een ge deeltelijk paviljoen omvatten. Het is namelijk gebleken, dat de eerste fase die amovering inhield van bestaande opstallen, slechts gedeeltelijk uit voerbaar was, zodat er voor de bouw van twee in die eerste fase geplande paviljoens onvoldoende bouwgrond ter beschikking kon komen. De hele fase-indeling van het project. m< dientengevolge worden veranderd; Nu zal in de derde fase het hooi gebouw met behandel-afdelingen zusterverblijven worden gebouwd, i in de vierde en laatste fase zullen nog resterende oude gebouwen woi.. den gesloopt en met de bouw vt 'lv nog twee paviljoens zal dan het to tale aantal van vijf paviljoens nii ;n een capaciteit van 250 bedden zij!n bereikt. De eerste fase, waarmee tw< j"1 maanden geleden is begonnen zal i de zomer gereed zijn. Er zullen di 124 bedden zijn. Als aansluitend as an die eerste fase met de tweede ki iel worden begonnen, zal die eind 19i e* klaar zijn. Dan zijn er 190 beddea BURGERVEEN De ruim vierhonderd inwoners van de buurtschap Burgerveen (Haarlemmermeer-zuid) zijn diep teleur gesteld en zien de toekomst met weinig optimisme tegemoet Oor zaak is het feit dat de gemeente aan de Agrarische Unie N.V. toestemming heeft gegeven drie loodsen te stichten (het kunnen er ook nog vier worden) voor de opslag van kunstmest en ver- delgingsstoffen aan de Leirauiderdijk. Hierbij wordt het bekende „artikel 19" gehanteerd, waardoor de gemeente, vooruitlopend op bestemmingsplannen, toestemming geeft te bouwen zonder dat eerst de gemeenteraad is geraadpleegd. Deze week kwam deze voor Burgerveen moeilijk te verteren zaak ter sprake toen in het dorpshuis „Marijke" een gemeente-avond werd gehouden, waar wethouder C. van Stam en enkele hoofdambtenaren het bestem mingsplan „Burgerveen" toelichtten. vooral een groot gevaar vormen voor de overstekende kinderen. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat het busverkeer van Maarse Kroon moest worden stopgezet op de dijk. Het leverde te veel gevaar op en de huizen langs de dijk trilden op hun grondvesten en bleken tegen het busverkeer niet bestand. Tien tallen trailers met opleggers rij den echter over de dijk omdat de chauffeur bij een wegcafé koffie gaat drinken. In de bietentijd rijden de vracht auto's af en aan, omdat alle suiker bieten in Haarlemmermeer in Bur gerveen terecht komen om in sche pen te worden overgeladen. De Agrarische Unie zou oorspron kelijk een nieuw bedrijf stichten in Zwanenburg aan de ringvaart; er is nu eenmaal water nodig. De provin cie maakte bezwaar daar binnen af zienbare tijd wordt begonnen met de verlegging van de Ringvaart. Toen viel het oog op Burgerveen. „Er zijn veel andere plaatsen langs de dijk waar het kan. Waarom nu juist bij de Westeinderplas. Tussen Lisserbroek en Cruquius zijn moge lijkheden te over en daar zijn al in dustrieën. Waarom kan de Agra rische Unie daar niet heen?" vindt een mevrouw. Een oudere Burgervener: „Het is natuurlijk een politiek steekspel. Rond de borrel zal dat wel zijn be slist." „Wij wachten af," aldus de Bur- gerveners, „maar niet zo lang; dan gaan wij proberen zélf wat te doen. Misschien kunnen wij bij de Kroon in hoger beroep Burgerveen staat bekend als het mooiste plekje van Haarlemmermeer en men wil dat graag zo houden. Er is al water- en luchtvervuiling genoegHenk Kamies. Géén woningen in Burgerveen, wél van die smerige industrieën „Die kunstmestopslag is tot daar aan toe. maar je krijgt die overslag installatie met die pijpleidingen over de dijk heen, wat een rot gezicht is. Je krijgt smerige afvalstoffen in het water, zodat nu al wordt gezegd dat het vissen afgelopen zal zijn en dat is vooral voor onze beroepsvisser Gerrit Eveleens, een ramp. En om nog wat te noemen: het zware vrachtverkeer over de dijk zal toe nemen. Immers, de 20.000 ton kunst mest die per schuit naar Burgerveen komt, zal per vrachtauto weer ver der moeten. Zelfs de provincie heeft duidelijk gesteld dat het hier, in Burgerveen, de mooiste, rustigste en meest open plek is van de Haar lemmermeer. En nu krijgen wij dit aldus één van die inwoners die tijdens de gemeente-avond him zegje deden. De voorzitter van de dorpsraad, de heer D. van der Blom, op de foto, begrijpt dat z'n mede-inwoners het onplezierig vinden. „Wij hebben gevraagd om zo'n zestig woningen, maar dat kan niet. Aan de dijk heb ben wij al twee graansilo's, met alle rommel van dien, zoals de pijpleidin gen over de dijk. Destijds waren wij al niet voor de silo's, maar wij dach ten: laat ze maar komen, dan krij gen wij misschien wat woningen er by." Weer een andere Burgervener wijst op het recreatiegebied van de Westeinderplas. Op tweehonderd meter van de plek waar de Agra rische Unie zou gaan bouwen, is de enige camping van Haarlemmer meer; Camping „De Westeinder". En daar in die omgeving zal de kunstmest in grote hoeveelheden worden verscheept. Daar, op die dijk, zullen vrachtauto's rijden en ROTTERDAM De 15-jari Fenny de Haan uit Leeuwarden terecht. Het meisje, dat tien dag [ej geleden haar woning verliet sindsdien spoorloos woensdagmorgen in een pension Rottei-dam West door de politie a gehouden. Haai- vriendin, de 16-jarige AleiJ* Boer, met wie ze „op avontuur" g' is nog niet gevonden. Kon. onderscheidel DEN HAAG De eremedaille vf PI bonden aan de orde van Oranje-Ni an sau, in zilver, is verleend aan de he 11 J. J. Sas, sociaal beslissingsambtena w| bij de gemeentelijke sociale dienst Den Haag. verstrekt u graag een bi) élke aankoop U hebt dan GRATIS KANS op koopbon voor de waarde DE KUYPER-merkartikelen, gekocht tussen nu en eind mei Noem duidelijk het merk DE KUYPER wanneer U drank bestelt 6, anl eld

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4