Gereformeerd roepingsgevoel Meditatie net zo nodig als zonlicht en liefde Eminent beraad over geweldloze revolutie op Kerk en Wereld I Geref. kerken nog steeds in een crisis-situatie Trouw Kwartet Pastorale leergangen geref. verontrusten vandaag r~ ijs Blad dr. W. Aalders Beroepfngs- werk Geref. jeugd blij in Vietnam-comi Boekenetalaj 2 TROUW/KWARTET DONDERDAG 23 MAART 1972 REUK IlIWEM.AMt Prof. Schillebeeckx in Nijmegen: Van een verslaggever NUMEGEN Op het theologisch congres 'Toekomst van de religie: religie van de toekomst?' heeft prof. dr. E. Schillebeeckx o.p., hoogleraar in de dogmatiek aan de Nijmeegse universiteit, in zijn toespraak gezegd dat voor iemands geestelijke gezondheid de meditatie net zo nodig is als zonlicht en liefde. Hij maakte deze opmerking toen hij stilstond bij de religieuze dimensie van het mens-zijn. De zinsr.ede van prof. Schillebeeckx wat iets uitvoeriger en plechtiger dan hierboven is aangeduid Hij zei: 'Voor-theoretische, contemplatieve en ludieke manieren van waarnemen zijn even wezenlijk voor 's mensen geeste lijke gezondheid als zonlicht, calcium en liefde'. De hoogleraar wilde de contemplatie ve benadering harmoniseren met de wereldbevrijdende praxis. De sleutel voor hem was daarbij het menselijk lijden, en vooral de christelijke herin nering aan het lijden van Jezus. Daarin komt immers samen: verlan gen naar zin en vrijheid en de nood zaak ora in akties het lijden zóveel mogelijk uit de wereld te helpen. Prof. Schillebeeckx zei: 'Het christe lijk geloof leeft vanuit de belofte van een definitieve toekomstzin, maar moet die ook realiseren. Dat laatste moet gebeuren, want het ontbreken De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dogelijks bestuur: B. Bol, Den Hoog; dr. E. 8leumink, Paters- wolde; mr. G. C. von Dom. Nootdorp; W. A. Fibbe, Rotler- dom; J. Looser, Utrecht; drs. J W. de Pous, Den Haag; J. Smol- lenbroek. Wossenoor. Overige leden von het algemeen bestuur: IC Abmo, Amsterdam; H. A. de Boer, IJmuideni Th. Brouwer, Assen,- mr. dr. J. Don- ner. Den Haog; J. von Eibergen, Schaorsbergen; mr. K. von Houten, Wageningen; ds. O. T. Hylkema, Bilthoven; Joc. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; me vrouw J. G. Kraoyeveld-Wouters, Heerhugowaord; prof. dr. G. N. Lammens, Noorden; ds. F. H. Landsman, Den Haog; H. do Mooij, Rijnsburgj prof. dr. G. C. van Niftrik, Amsterdam,- H. Otle- vanger. Buitenpost; mr. dr. J. Oringa, Lunleren; dr. A. Veermon, Rijswijk |Z-H); H. H. Wemmers, Den Hoog; drs. R. Zijlslro, Ooster- lond (ZldJ. Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. De redactie behoudt ztrli het recht voor om ter opname In detc rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatic wordi met dc naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris vaD de hnntdrednette van Trouw- Kwartct. Postbus 859. Amsterdam. Falende kerk Ds R. J. van der Veen. eerste onderte kenaar van de oproep tot protest tegen de besluiten van de generale synode der geref. kerken inzake de bestrijding van het racisme (zie ad vertentie 18/3) heeft via de radio, wereldkundig laten maken dal hij zich niet 'schaamt' voor zijn kerk. Die Synode is n.l. de kerk niet want dat zijn alleen degenen die 'Jezus volgen'. Een kleine 20 jaar ben ik nu bezig, 'door goed genacht en (vooral kwaad gerucht' binnen de gereformeerde kring aandacht te vragen voor de gruwel van de apartheid. Ik zal aan collega Van der Veen dan ook wel niet hoeven zeggen hoe de besluiten van de synode bij mij overgekomen zijn. Maar ik heb van zijn reactie met niet veel minder pijn kennis genomen dan van die besluiten. Die synode is naar presbyteriaal-syno- Als vroeger de eeuwigheidsdimensie, de ervaring van de tijdloze God weer te ontdek ken. De tweede inleider, die met zijn be toog uitermate hoge eisen aan zijn toehoorders stelde, was dr. M. Xhauf- flaire, een jonge Belgische theoloog. Zijn voordracht had tot titel: 'De theologie tussen de religie en de poli tiek'. Zijn betoog was een schoolvoor beeld van een marxistische benade ring van religie en de politiek en was geheel gestoeld op het model van de klassestrijd. Dr. Xhaufflaire stelde dat 'de subversieve herinnering aan Jezus van Nazareth buiten de kerken en buiten het 'religieuze veld' om, een bemiddelende functie kan hebben om de onderdrukten in onze wereld te bevrijden van hun onderdrukkers'. In de discussie na afloop van beide inleidingen bleek wel hoe zeer de beide inleiders twee totaal verschil lende werelden vertegenwoordigeh, die althans nu niet bij elkaar te brengen waren. Er bleek nogal wat tegenstand te bestaan tegen de bena dering van dr. Xhaufflaire. URK Op zaterdag 8 april wordt in Zwolle een begin gemaakt met de pastorale leergangen, die uitgaan van de stichting gereformeerde opleiding. Deze stiohting is in het leven geroe pen door verontruste gereformeerden. Het is de bedoeling om de veertien dagen lessen te geven 'in die vakken, waarnaar een onderzoek ingesteld wordt bij kerkelijke examens, indien iemand toegang vraagt tot het ambt van dienaar des Woords.' Op 8 april hoopt in Zwolle dr. J. Schelhaas uit Amsterdam hebreeuws te geven en een aantal fundamentele zaken te be handelen, uitgaande van zijn boek 'De Heilige Schrift in de Cahiers voor de gemeente'; ds. M. Vreugdenhil uit Nij- kerkerveen maakt een begin met de algemene inleiding in de dogmatiek, en ds. R. Akkerman uit Kampen geeft syiriboliek, handelend over de belijde nisgeschriften. Verder zijn docent: dr. M. Kuiper uit Donkerbroek (canoniek van het Nieuwe Testament) en ds. J. B. van Mechelen uit Urk (nieuwtesta mentisch grieks). Men hoopt ook een cursus in Rotter dam te kunnen beginnen. Inlichtingen over deze pastorale leergangen ver strekt ds. Van Mechelen, Almerelaan 3, Urk. Prof. dr. E. Schillebeeckx van een uitdagende christelijke aktivi- teit voor de wereld is mijns inziens de hoofdreden van het bankroet van de officiële kerken in de ogen van vele jongeren'. Confrontatie De vervolgzitting bracht een confron tatie van de twee exponenten der moderne theologische stromingen, de persoonlijk-mystieke en de maatschap- pelijk-politieke benadering. Het KNP bericht daarover het volgende. De eerste kwam aan de orde in de inlei ding 'De plaats van de mystiek in de religie' van prof. R.-C. Zaehner, hoog leraar in de oosterse religies aan de universiteit van Oxford ep bekend om zijn onderzoekingen omtrent de ver houding tussen het gebruik van drugs en religieuze ervaringen. Prof. Zaeh ner getuigde in zijn speech van de wezenlijke rol die de mystiek in iede re religie heeft. Hij achtte het een dwingende eis voor het christendom dale gedachte gewoon mijn kerk zo lang ik me althans niet aan de kerk onttrek Mijn kerk heeft dus een fout gemaakt. M.i. een ernstige. En ik schaam me nu over die kerk. Zoals iemand zich soms kan schamen over zijn kinderen. Maar het zijn zijn kin deren. En die falende kerk is mijn kerk. Helemaal niet emotio neel maar doodgewoon bijbels. Ik kan zeggen dat die kerk Jezus niet volgt en dat ik dat wel doe en dat ik er dus niet langer bij kan horen', mis schien wel uit een soort zelfrespect. Maar ik kan niet in die kerk staan en zelfs dienaar van die kerk zijn en dan doen wat collega Van der Veen doet. Hij moet zich wel gaan schamen over zijn kerk. Anders zou het ogenblik kunnen aanbreken dat die kerk zich gaat schamen over haar dienaar Van der Veen. Baarn dr. H. M. Matter Confessioneel gereformeerd beraad: Van een onzer verslaggevers NUNSPEET Het confessioneel gereformeerd beraad is van mening dat de situatie in de gereformeerde kerken nog steeds als een crisis situatie geschetst moet worden. Het beraad vindt dat de toestand wordt gekenmerkt 'door gemis aan vertrouwen niet alleen, maar ook en bovenal door de vraag of het gereformeerd belijdend karakter van onze kerken nu en in de toekomst niet op het spel staat en steeds meer op het spel komt te staan'. Het beraad maakt deze opmerkingen in een vrij uitvoerige brief 'aan allen die met ons sympathiseren' en waarin geattendeerd wordt op de door ons al aangekondigde openbare vergadering van het beraad op 27 mei in Zwolle. Het confessioneel gereformeerd be raad roept in zijn brief op tot een houding van kritische solidariteit, 'omdat wij van oordeel zijn dat we niet uit de boot mogen stappen nu een samenhangend complex van pro blemen tot het einde toe moet wor den behandeld, elk mogelijk misver stand moet worden opgeruimd en do nodige tijd moet besteed aan het overtuigen van de andere. Het onge duld van velen is te begrijpen, toch menen wij er op te moeten wijzen dat het nodige geduld moet worden opge bracht in de zeer precaire situatie waarin wij ons momenteel bevinden', aldus de brief. Anderzijds verheelt het beraad niet dat het zich ernstig bezorgd maakt over de gang van zaken in de gerefor meerde kerken (activisme, horizonta lisme. op de achtergrond raken van de reformistische leer van de rechtvaar diging van de goddeloze), doch het beraad kan ook verklaren 'dat insi ders ons verzekerden dat naar onze stem wel degelijk geluisterd wordt.' De brief is ondertekend door o.m. ds. M. P. van Dijk, Nunspeet; ds. L. H. Kwast. Leeuwarden, ds. J. Vlaardin- gerbroek, Leeuwarden en dr. H. B. Weijland. Arnhem. Camara na Pasen in Nederland Van een onzer verslaggevers" DRIEBERGEN De aartsbisschop van Recife in Brazilië Dom Hel der Camara, die na Pasen in Nederland is voor een conferentie over geweldloze verandering van de samenleving, zal ook buiten het con ferentieprogramma om spreekbeurten vervullen. Woensdagavond 5 april spreekt hij op de Technische Hogeschool in Eindho ven na de middag tevoren door koningin Juliana in audiëntie ontvan gen te zijn. Donderdagavond 6 april houdt bisschop Camara een toespraak in het Concertgebouw te Haarlem. Zondagmorgen draagt hij samen met bisschop Bluyssen de mis op in Til» burg en daarna houdt hij een toe spraak. Een grote bijeenkomst waarin men Camara samen met andere deelnemers aan de conferentie kan hóren is dins dagavond 4 april in de Buurkerk in Utrecht. Daar spreekt hij in een open bare manifestatie ter nagedachtenis van de op deze datum vermoorde Martin Luther King, in gezelschap van Janet Mondlane, leidster van het Mozambique Instituut van de FRELI- MO, de Vietnamese Cao Ngoe Phung, en rev. James Lawson, die een naaste medewerker van King is geweest. Men kan een plaatskaart voor deze avond in de Buurkerk krijgen door overma king van 3,50 op het gironummer van Kerk en Wereld (214945). Aan het programma wordt ook meege werkt door de mimespeler Jan Bronk en door Louis van Dijk, die het orgel bespeelt Het beraad over niet-gewelddadige veranderingsmethoden is destijds door Camara zelf voorgesteld toen hij in 1970 op een Pax Christi-conferentie in Amersfoort was. Tot nu toe heeft men nog steeds geen afzegging ontvangen van hoofdman Buthelezi ondanks berichten uit Zuid Afrika, dat hij voornemens was om rnaar niet mee te doen aangezien dit premier Vorster zou mishagen. Op de dag dat dit bericht uit Zuid Afrika in Nederland bekend werd, ontvingen de organisatoren nog een geestdriftige brief van Buthelezi waarin hij een nieuwe deelnemer aan het beraad voorstelde, namelijk Alex Borame, president van de Methodistenkerk in Zuid Afrika. Een derde Zuidafrikaan- se deelnemer is ds. C. F. Beyers Naudé. Inmiddels heeft zich ook de Franse Abbé Pierre voor het beraad gemeld. De lijst van deelnemers aan het beraad vermeldt voorts onder meer de namen van de Indiase eco noom Parmar, de Braziliaanse onder wij svernieuAver Paolo Freire, de voor malige Wereldraad-secretaris dr. W. A. Visser 't Hooft, de Vietnamese monnik Thich Nath Han, de Duitse opvoedkundige Hildegard Goss May Zuid-Afrika Aan eon ieder die met mevrouw M. Weenink-Carton uit Ommen meent, dat er 'helaas zo weinig objectieve berichtgeving over Zuid Afrika is' zou ik dc volgende raad willen geven: schrijf eens naar 1. stichting Isara, Reigerlaan 239, Capelle a. d. IJssel en bestel daar de grammofoonplaat 'Daarom ben ik bereid te sterven'; 2. de werkgroep Kairos, Corn. Hout- manstr. 17, Utrecht en bestel enkele Kairos-berichten; 3. comité Zuid Afri ka, Amstel 240, Amsterdam. U kun dan zelf constateren dat de regering en ook de kerken 'actief zijn'. En dat 'de republiek van Zuid- Afrika in haar ruim 10-jarig bestaan, uitzonderlijke prestaties heeft gele verd'. U kunt dan, met mij, vaststel len dat het om mensonterende 'presta ties' gaat. Hengelo H. F. de Boer Lang debat over Wiersmga 'Van Niftrik buigt zich niet'Kui- tertDat waren de 'koppen in Trouw/Kwartet in de week van de 'drie van Breda'. Het was hèt nieuws van de kerken: de exegeses van de hooggeleerde heren over de (hun!) theologie. Geen troostrijke woorden; geen hulpactie van onze synodes voor hen die in die week de angsten van de kampen opnieuw beleefden. Een deputaatschap voor de joden blijkt gereageerd te hebben, maar de officië le 'meerdere' kerkelijke vergaderingen zwegen Velen zullen zich in die week onge twijfeld gevoeld hebben als in de jaren 194-01945. Ook toen schreven de kranten over dé kerkelijke vraagstuk ken, t.w. de theologische opvattingen van onze doctoren en professoren: artikel 31 van de geref. kerkenorde werd haarfijn uitgeplozen, enz. Met daartussendoor zeker zo nu en dan een afwijzing door de synodes van de maatregelen die de nazi's te gen de joden namen en uitzonde ring enkele verkwikkende artike len van prof. Schilder. Maar dringende oproepen om de ver volgden te helpen, een 'alles op alles' zetten om het werken voor de Duit- sers in eigen land of daarbuiten te verhinderen, een programma van daadwerkelijke hulp aan de ten dode opgeschrevenen,neen, daarvan ge tuigden de hoogste kerkelijke verga deringen in die jaren niet. Toen als nu: kerkelijke colleges van hoogge leerde, weleerwaarde heren debat- te(e)r(d)en eindeloos over hun stellingen, interpretaties, (doorgaans) 'verweg' van de plaatsen waar nood in de oorlog doodsnood heer- st(e). Sassenheim H. Sietsma door H. Biersteker Het tumult over de ontrechte zwarte meerder heden in Zuidelijk Afrika is de laatste maanden sterk toegenomen. In ons land hebben we er iets van meegemaakt in het besluiten van de gerefor meerde synode om niet met het wereldraadpro gramma tegen het racisme mee te doen en de reacties daarop. In de Evangelische Kirche in West-Duitsland is het vooral de staking van de Ovambo's in Zuidwest Afrika die nogal indruk heeft gemaakt. Uit de koloniale tijd zijn namelijk sterke lutherse zendingsrelaties met Namibië over gebleven. De twee kerken die uit dat zendings werk zijn ontstaan en die zich zojuist verenigd hebben tot de Verenigde Evangelische Lutherse Kerk van Zuidwest Afrika tellen 300.000 leden, dat is de helft van de totale bevolking. De staking deed in vele opzichten denken aan de massa-acties van Martin Luther King, alle bijeen komsten werden geopend met gebed en overal hoorde men geestelijke liederen. Het moet iedere waarnemer wel duidelijk geworden zijn dat de Ovambo's in hun kerken het evangelie met hun situatie hebben leren verbinden. Het bewind in Pretoria heeft uiterst behoedzaam op de staking gereageerd heel wat anders dan destijds op de geweldloze acties van Luthuli tegen het passenstelsel. Althans tegenover de zwarte leiders. De blanke anglicaanse bisschop van Damaraland, Colin O'Brien Winter en drie van zijn mede werkers werden uitgewezen. Zij voegden zich bij de lange rij van vijftien zendingsmedewerkers die sinds 1970 het land uit zijn gezet. De bisschop had nog bemiddeld bij incidenten tussen stakers en de politie bij St. Mary's Mission toen vier Ovambo's waren gedood en de stakers zich een bijltjesdag voornamen tegen alle vermoede informanten van de politie. Op hun eerste gemeenschappelijke synodevergade ring hebben de zwarte lutheranen deze witte anglicaan Gods zegen toegebeden en de hoop uitgesproken dat 'de Heer der Kerk uw getuigenis tot zegen zal doen strekken van ons land en volk'. Deze openlijke solidariteitsbetuigingen die hij van de Ovambokerk ontving bewijzen iets wat ook de Fin Mikko Juva president van de Lutherse Wereldfederatie bij een bezoek aan Zuid-Afrika is opgevallen: dat de zwarte kerken zich bij hun uitspraken steeds minder bekommeren om wat de blanke meesters er wel van zullen vinden. De enige kerken waar de regering Vorster nog een beetje op aan kan zijn de drie blanke Afrikaner kerken met voorop de Nederduits-gere- formeerde. Daar hoeven ook nooit buitenlandse medewerkers van te worden aangewezen. Het is déze kerk waaraan de gereformeerde kerken op grond van eerder gedane beloften thans zendingsmedewerkers willen sturen zij het 'mei behoud van principiële afwijzing van de apart heidspolitiek'. waarmee de uitgezonden personen zich dan ook niet mogen laten identificeren. De zendingsdeputaten hadden het afgeraden, gezien de duidelijke richtlijnen om 'het staatsbeleid te eerbiedigen' en bijvoorbeeld geen sociaal verkeer met het niet-blanke personeel te hebben. Maar vooral ook omdat de kerkelijke ziekenhuizen in de zgn. Bantoe-thuislanden geheel door de overheid zijn overgenomen. Eigen lijn Toch heeft de synode dit doorgezet en het heeft velen onthutst: waarom geen medewerking aan het anti-racisme programma on wèl aan de zending van een kerk die de apartheidsideologie onder steund? Zit daar geen duidelijke lijn in, zoals ook in de advertentie van 'Betaald Antwoord' in ons blad van zaterdag wordt geconstateerd? Natuurlijk zit daar een bedoeling achter, maar die is minder boosaardig dan nogal eens wordt verondersteld: de gereformeerde synode is bezeten van een speciaal roepingsgevoel ten aanzien van Vorsters kerk. Een keer heeft de wereldraad tiaar in vertrouwen doen weten: jullie zijn de énigen naar wie ze nog luisteren. Welnu, daar is sindsdien alles op gericht. Het duidelijkst werd dat in de synode onder woorden gebracht door ds. G. Y. Vellenga. Die zei: ik ben helemaal niet tegen dat program van de wereldraad. Laten andere kerken dat vooral maar steunen. Ik vind alleen dat wij als gereformeerden een andere taak hebben: het ge sprek met de NG-kerk over deze dingen. Dezelfde ds. Vellenga toonde zich een bijna hartstochtelijk voorstander van zendingshulp voor de NG-kèrk. Immers pas als je méétilt aan het werk van die kerken kan je met je kritiek komen. Ds, Vellenga vertelde mij dat hij al verscheidene uitnodigingen gehad heeft om Zuid-Afrika te bezoeken maar dat hij er niet op ingegaan is. 'Ik wil vrij blijven staan', zei hij. Wat hem bezielt is volkomen duide lijk: de gedachte dat de gereformeerden er van hun kant toe zouden kunnen bijdragen om de Dom Helder Camara (die in het cahier over de bijbel en het geweld, uitgegeven in de laatstge houden Vredesweek, op grond van haar ervaringen in Latijns Amerika de geweldloze actie bepleitte). Uit Nederland nemen deel kardinaal Al- frink, mej. dr. Marga Klompé, de socioloog dr. Paul Kramer en de Kerk en Vrede-secretaris Piet Eterman. On der de aanwezigen zijn er ook die in hun situatie geen heil meer zien in geweldloze strategieën maar er toch prijs op stellen dit beraad mee te maken. Daartoe behoort ook mevrouw Janet Mondlane. DE ENE EN DE VELEN Er dreigt soms een nieuw pud geschil te ontstaan tussen chrisB Ik bedoel het antwoord op de J voor wie het evangelie bedoeld I gemeenschap of de enkeling. Aal de zijden worden uiterste standpl vertegenwoordigd. Er zijn er di| nadruk leggen op het collectiei rakter van de boodschap, het j groepen, volken, de mensheid, den der aarde. Anderen wijzen persoonlijke van de beslissing geloof. Ik dacht dat 't verstand! om hierover zo met elkaar te s dat we van elkaar leren en tel goed in het oog houden dat hil geen tegenstelling sprake kan z' tien geboden staan in het mee] ze zijn tot het volk Israël Jezus leert zijn discipelen van Vader' spreken. Er is een dui< lijn in de bijbel die wijst na L_ gemeenschap van de gelovig* f God. Geloven kan, zo gezien, n i je eentje. Zoals de mens hel? niet op z'n eentje kan. Hij is de anderen en daar valt zijn g niet buiten. Geloven doe je, ho het ook keert of wendt, op de andere manier, in de kerk. met alle heiligen hopen we verstaan van wat ons gezegd is vidualiseren van het evangelie tegen het evangelie zelf in. Z JDI nodigt meteen zijn vrienden u t B daarnaast ligt dan dat andere, mt mij voor mijn geloof op ni e anders beroepen kan. Het is o 0U1 loof voorzover het ergens mijn jge is. De kerk leerde ons belijd ani geloof. Er zal een persoonlijk^ bi punt moeten zijn, van geloveilch gen, aanhangen, of hoe men ho men mag, wil er een totaal zi positief is. Een oneindig aantal mm levert toch altijd diezelfde n fa Dat hoort bij elkaar: enkelii gemeenschap. Daarom zal ieder viteit om het evangelie te vei gen die twee sporen moeten k Het aanspreken van die ene m \L de confrontatie met het gehe daarom zullen we in welke vor Vl de kerk niet mogen loslaten. 1 n DEN HAAG 'Ec-clesia', het maand blad van de hervormde predikant (te vens lector aan de Nijmeegse univer siteit) dr. W. Aalders, is opgeheven. Dr. Aalders moest tot dit besluit komen, omdat tegenover de sterke kostenstijging een te geringe toename van het aantal abonnees stond. NED. HERV. KERK Beroepen: te Papendrecht: J. IJsselstein. Aangenomen: naar Ridderkerk: Gorsel te Oude Torige die be voor Harderwijk. Bedankt: voor Oosterbeek-Wo M. H. Boogert te Hellendoorn. GEREF. KERKEN (VRIJG) Bedankt: voor Emmen: II. 'D. sen te Heemse. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor OostjKapelle man te Rijssen; voor Herkinj Hakkenberg te Dordrecht. Van een onzer verslaggevers jcho; tvc De blanke broeders in hun republiek: links dr. J. S. Gericke en rechts dr. J. D. Vorster, broer van de premier. harten te neigen nu daar nog tijd voor is. is buitengewoon aantrekkelijk. En het zal best waar zijn. dat de gereformeerden de enigen zijn naar wie de blanke broeders in hun, republiek nog willen luisteren. Maar de vraag is natuurlijk ook of de gereformeerden hen iets te zeggen hebben. En daar moet een groot vraagteken aohter gezet worden. Immers: zij zullen zich bij elk gesprek éérst door de Afrikaners moeten laten uitleggen hoe de situatie eigenlijk is. Maar van binnenuit kennen zij de verzoekingen en de goedpraterij van zulke discriminatie niet. En dat maakt hen onge schikt voor zo'n gesprek. De enigen die door deze hel zijn gegaan en er gedeeltelijk nóg inzitten, zijn de Reformed Church en de Christian Refor med Church uit de VS. Die kunnen de Neder- duits-gereformeerde partners vanuit een solidari teit in déze. schuld partij geven. En ze kunnen ook een behoorlijk zwart-witte delegatie samen stellen die voor zulke gesprekken voorwaarde is. De tragiek is overigens dat zulke kerken die de Afrikaners werkelijk iets te zeggen zouden hebben door hen nu weer liever niet gehóórd worden, zoals ten aanzien van de Reformed Church wel is gebleken. t'.el e z i sc DRIEBERGEN De ledenral^' het landelijk centrum voor j, meerd jeugdwerk (LCGJ) hee} na een uitvoerige discussie derheid gesteld achter de LC(ükl' name aan het comité 'Jongen Vietnam'. Een belangrijke min stemde tegen. Het gevoelen van de minderhei met name vertolkt door ds. B ^sfc ten uit Groningen, sprekend de afdelingen Groningen en D lu Hij vond de opzet van het !r 1 waarin 25 jongerenorganisaties )zei werken, te eenzijdig gericht. lew( het er volkomen mee eens, lotI oorlog in Vietnam moei op vóo maar hij achtte het juister een ren tot verzoening aan Mie strpa< partijen te doen uitgaan. Staflid N. Schouten onderstree ei het LCGJ voorwaarden heeft bij de participatie. 'Als het ii eek verandert in binnenlandse pa rad, tick en als steun wordt gebo riao richt op de aanschaf van wapt da is dat reden om op te stappen 191 comité', zed hij. me De ledenraad besloot ook. iaan LCGJ zich in zijn werkzaamhe t zijn periodieken zal stellen a< tef actie 'Betaald Antwoord'. i or VI en- 'orr I end onli Ter verdediging van de nalyse' door Alexander Mitsi Uiig. Van Gennep te Amstcrd Blz. Prijs 12,50. Alexander Mitscheriich, de aulluer) belangrijke psychoanalytisch dies als 'Op weg naar een v en maatschappij' en 'De onherbi »erti heid van onze steden' houdt elijl bundel opstellen een pleidooi gen psychoanalyse met de bedoel dik levenswerk van Freud te begri ide Argeloos Het moet erkend worden dat de meerderheid van de gereformeerde synode met haar besluit in het groeiende conflict heeft willen vasthouden aan een volstrekt eigen lijn. Maar de eerste contacten geven te vrezen dat de gereformeerden ongeschikt zullen blijken te zijn voor de missie waarmee zij zich hebben belast. Dat is ook geen schande want zij komen argeloos wit uit een onbedreigd wit werelddeel. Maar een duidelijker besef van deze beperkingen zou haar er misschien toe hebben gebracht zich eenvoudig te voegen naar wat de zwarte broeders en zusters in de wereldraad ons al zoveel jaren betuigen. de een poging het individu de wijzen naar een dragelijl jdh menswaardiger bestaan. ge DETROIT (EPD) 'Profeefroti ls op 63-jarige leeftijd overledi >eri< profeet baarde in de hele ssoc opzien door zijn toespraken Is meer door de luxe, waarmee omgaf. Hij woonde in een huisiiaai kamers, had vierhonderd cnstitn een nertsmantel, die 40.000 kostte, alsmede talrijke juwe ht zwarte prediker profeteerde terk meer, dat er in het jaar 20 an d dood meer zou zijn in de wer lord men ■ha$ tent oth i gei te j rijg del iger

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2