Ier vice van NS •nder de loep I 'Sacre du Printemps' van Maurice Béjart als televisie-ballet Beethoventraditie bij Residentieorkest -personeel ouder dan jaar kan wellicht ijwillig op wachtgeld Sandra en Andres: blik omhoog Klachten over NS-dochter Voor universitair examen is collegegeld niet nodig Nederlandse in Canada veroordeeld tot zeven jaar cel Oproep: kindertal beperken tot ten hoogste twee Vragen over Boltini's lilliputterdorp Dodelijk arbeidsongeluk Afgebrand depót Lego geplunderd )UW/KWARTET DONDERDAG 23 MAART 1972 RI.WEM.AM1 KI\ST Vooral veel kleine' klachten op hoorzitting an onze parlementsredactie EN HAAG Eeu verlanglijst van dertig essentiële wensen en grieven van de treinreizigers kom1» aandag aan de orde in liet gesprek tussen de hoofddirectie van de Nederlandse Spoorwegen en Tweede Kamercommissie voor verkeer en waterstaat. jdens de openbare hoorzitting er het spoorwegbeleid bestond bij Kamerleden gisteren vee] waarde- ig voor het werk van de Consu- «ntenbond, die de verlangens en ichten had ingezameld. De wensen ren geformuleerd op grond van n beperkte enquête, die was ge- uden onder de klanten vgn de (orwegen. De dertig punten (we Iden er ook 100 kunnen noemen, lus de vertegenwoordiger van de nsumentenbond) maakten vooral Idelijk, dat dikwijls op onderge- ikte punten de dienstverlening het publiek aanzienlijk kan wor- i verbeterd en met naar verhou- ig geringe kosten de populariteit D de trein kan worden verhoogd. 1 grief is bijvoorbeeld, dat het - mgeluid uit de luidsprekers in de inen dikwijls erg onduidelijk is, si oorzaak is, dat de microfoon - keerd wordt gebruikt. - t op de stations wordt omgeroe- i is vaak nog slechter te verstaan, lalve aan de installaties moet er het nodige aan de sprekers - den verbeterd. een borden 371 6' stiger is de klacht, dat de be- 35 nming op de treinen onvoldoen- - staat aangegeven. Het komt voor, 48 de 'borden geheel ontbreken. 27 k zijn er te weinig borden en als - horden aanwezig zijn. geven ze 88 niet de werkelijke bestemming 0 het bord hangt er dan nog van 7 vorige rit. 1 ingrijk is, dat de bestemming bij - re deur juist staat aangegeven, s dat bij sommige treintypes al geval is. Het gaat er vooral om, - telde de Consumentenbond in de zitting, dat reizigers rustig in rein zitten en weten waar ze aan zijn. Zo ligt het voor de hand, 8 de stopplaatsen en de overstap- tingen vlak voor het binnenlo- van de stations door de luid- kers verstaanbaar worden mee- eld. Thans worden deze medede lingen vaak achterwege gelaten. Vooral in de avond is dat een onge wenste situatie. Vanzelfsprekend moet de reiziger, wanneer de trein gestopt is, duidelijk kunnen zien waar hij is. Op het ogenblik moet men 's avonds maar raden, waar men zich bevindt. Rommel Een grote ergernis is, dat de net heid van de treinen veel te wensen laat. De toestand in de treinen is slechter dan in het buitenland. Rui ten, asbakken, afvalbakjes en toilet ten zijn vies. Een grief is ook, dat bij de onreine w.c.'s de watervoor raad voor toiletspoeling en het was sen van de handen snel is uitgeput. Dat is niet alleen 's avonds of aan het eind van een lange rit het geval, maar dikwijls veel eerder. De instelling van de reizigers is. zo werd tijdens de hoorzitting gezegd, dat men dit alles gelaten ondergaat als betrof het slecht weer. De spoor wegen moeten het reizen echter weer aantrekkelijk maken. Men kan beginnen met zoveel mogelijk te voorkomen, dat de reiziger voor het kopen van een kaartje erg lang in de rij moet staan. Een verbetering is mogelijk door meer kaartautoma- ten te plaatsen. Ook zou de verkoop van abonnementen zoveel mogelijk buiten de normale kaartenverkoop kunnen worden gehouden. De snelheid van het in- en uitstap pen en het gerief van de reizigers kan verder nog worden vergroot wanneer op het perron voor de aankomst van de trein is te zien, waar de ingang van de tweede klas se en de eerste klasse zal zijn, wanneer de trein is gestopt. Een suggestie van de Consumenten bond is verder van het dagretour, dat ongeveer 18 uur geldig is, een 18-uur-retour te maken. Met een tijdsstempel op de kaart is dat te regelen. Voordeel van deze nieuwe retour is. dat men op een kaartje 's avonds heen en de volgende mor gen terug kan reizen. Een belangrijke verbetering van het comfort zou zijn, dat de verbindin gen van de bus- en tramhaltes met de treinen zo kort mogelijk en over dekt zijn. Bij het ontwerpen van nieuwe en het verbouwen van oude stations moet hiermee rekening wor den gehouden. Het mag niet meer voorkomen, zoals in Rotterdam-Lom- bardijen, dat de verbinding met de bussen en trams uit vier trappen bestaat. In Tilburg staat de stadsbus zo ver van het station, dat de reizi gers met bagage kletsnat in het station kunnen aankomen. De Til- burgse bussen kunnen gemakkelijk onder de overkapping stoppen. Er moet trouwens in het algemeen meer overleg worden gepleegd tus sen de spoorwegen en de streekver- voersmaatschappijen. Wanneer men bijvoorbeeld vanuit Den Haar naar forensenplaatsen in de omgeving van Alphen aan den Rijn reist en men kiest de trein, die om 17.15 uur in Leiden arriveert, zijn er juist twee bussen in die richting verdwe nen. Een half uur later gaan er dan weer twee bussen tegelijk. Andere wensen zijn nog: Het comfort in de tweede klas is te klein. Voor heup en benen is er te weinig ruimte. Bij iedere deur moet er ruimte zijn voor grote stukken bagage. In veel coupé's zijn er te weinig haakjes om de jassen op te hangen. Tijdens de reis moet er meer gelegenheid zijn om koffie te ge bruiken. Op veel stations wacht men ook tevergeefs op de koffiekar op het perron. De Consumentenbond wil zich sterk maken voor het herleven van de spoorwegraad. een college, waarin de producenten van vervoersdien sten en de gebruikers daarvan el kaar ontmoeten. Een vergelijking kan worden getrokken met de PPT- raad. Maar de stem van de consu ment moet duidelijk te horen zijn. Dan kan in de toekomst mogelijk een lijst van 30 of desnoods 100 ernstige wensen en grieven achter wege blijven. SANDRA ANDRES en verslaggever 3 CHT Alle personeelsleden van de Nederlandse Spoorwegen i jaar en ouder, ongeveer 3500 in totaal, hebben van hun di- een brief gekregen met de vraag of zij gebruik willen maken Mogelijkheid tot vrijwillige op-wachtgeld-stelling. De blik omhoog gericht, alsof ze het succes nu al uit de lucht kunnen plukken, vertrokken Sandra en Andres gistermorgen van Schiphol naar Edinburgh voor het Eurosongfestival. Daar zullen ze voor Nederland moeten schitteren met het liedje 'Als het om de liefde gaat' en dat is nogal wat. tt om een vrijblijvende peiling nsen: gegadigden hoeven nog efinitieve beslissing te nemen NS garandeert anderzijds ook at aan alle verzoeken om ver- afvloeïng zal worden voldaan. •)jet deze 'inventarisatie' als een instrumenten om de sociale op te vangen van de her- ering van het wagenladingver- oor deze herstructurering, die wordt voltooid, zullen naar 3 g ongeveer 2000 arbeidsplaat- ballen. Ook elders in het be llen tengevolge van modernise- automatisering minder men- lig zijn. elsleden, die het bedrijf vrij- i 'erlaten, ontvangen gedurende taanden hun volledige salaris, 90 procent, vier jaar 80 pro vervolgens tot het bereiken "(pensioengerechtigde leeftijd 70 De wachtbedragen zijn wel- en volgen dus de trend van i issen. Ie de periode van de op li Idstelling tellen de jaren maar J e voor de pensioengrondslag. irsoneelsleden, die al een 40- lenstverband achter de rug heeft dat uiteraard geen na- ïvloed op het pensioen betrokken personeelsleden is 1, hun wensen voor half april te maken. Eind april hoopt :tie van de NS een inzicht te de mogelijke vermindering ,-m T personeelsbestand in 1973. De ratie zal in nauw overleg met neelsraad worden uitgevoerd. v deur personeelszaken van de L. W. Wansink, zei gisteren moeilijk te voorspellen valt, mensen van het aanbod ge ilen maken. Vandaar dat nog latting kan worden gemaakt 2io ledragen, die met de vrijwilli- 12»o chtgeld-stelling zullen zijn ge- J. .J Dassel, secretaris van de 2U) 8 Christelijke Bond van Ver- I30 soneel, leverde namens de 26? s commentaar: 'Wij hadden j75 zien dat deze vragen niet nu. J-|er meer concreet zouden zijn 73 Het zijn vrijblijvende vragen, '^vrijblijvende ;ntwoorden zul- izen e. en Daarom ziet mijn organi- 1040 de conclusie van deze enquête sf enen om er een conclusie aan f 66onden. Er is overleg met de 830 in over zo'n enquête toege- ar deze vragen zijn opgesteld 220 van de ondernemingsraad 7S5 n overleg met de bonden.' 23® taris van de Federatieve 75ol| Vakvereniging, de heer J. 165 lattum had als commentaar: kader van de moeilijkheden S met hef goederenvervoer is Dit temeer omdat de betrokkenen vijf jaar lang een behoorlijk inkomen wordt gegarandeerd.' 74.76 57.19 56.10 10.24 bijzonder redelijke regeling, al Meisje met 'fiets' De snelste 'fiets' van het RAI-motor- weekeinde, dat vrijdag begint, zal de ze 750 cc Kawasaki-motor zijn, met 10 pk goed voor 300 km/u. Henk Vink zal met deze machine in Uden op 16 april een aanval doen op liet absolute Nederlandse dragster-record. Het meisje, wat wijdbeens over de motor staat, is waarschijnlijk als lok kertje bedoeld. MONTREAL, (Reuter) De 30-jari- ge Amsterdamse L. F. is dinsdag in Montreal (Canada) tot zeven jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het binnenbrengen van 3,1 kilo hasjiesj. Zij was op 13 maart gearresteerd bij aankomst op het vliegveld in Montro- DEN HAAG De NS tracht via haar dochteronderneming Van Gend en Loos op een oneerlijke manier een groot gedeelte van het wegvervoer in handen te krijgen. Deze forse beschul diging hebben de gezamenlijke weg- vervoersorganisaties gisteren geuit op een hearing in de Tweede Kamer over de spoorwegproblematiek. De oneerlij ke praktijken van de spoorwegen blij ken volgens de wegvervoersorganisatie onder meer uit: Staaltjes van koppelverkoop: De NS biedt haar .-mder meer door de opheffing van laad- en losplaatsen overtollig geworden grond aan indus trieën aan voor een gulden per vier kante meter. De industrie zou zich daartegenover moeten verplichten haar goederen via Van Gend en Loos te verzenden. Desgevraagd deelden de organisaties mee dat zich zo'n geval onder meer in Mijdrecht, provincie Utrecht heeft voorgedaan. De verwerving van de minder heids- c.q. meerderheidsbelangen in particuliere vervoersondernemingen Van Gend en Loos zou volgens de organisaties in de afgelopen jaren een minderheidsbelang hebben verworven in circa 30 vervoersbedrijven. Met dit minderheidsbelang blijft de onderne ming als zodanig bestaan, maar in feite heeft Van Gend en Loos het in zo'n bedrijf voor het vertellen, onder meer omdat dit bedrijf met circa 49 procent van het aandelenkapitaal in zijn bezit een directeur kan benoe men. Op de hearing maakten de wegvervoers- organisaties vooral bezwaar tegen de versluierde houding' van de NS tot Van Gend en Loos. Zo staat het volgens de heer Van Eeden, algemeen secretaris van de Nederlandse bond van protestants-christelijke beroeps- goederenvervoerders als een paal bo ven water dat bijvoorbeeld de verwer ving van minderheidsbelangen in par ticuliere ondernemingen voor een groot gedeelte mogelijk wordt gemaakt met behulp van overheids geld wat voor het particulier vervoer een vorm van oneerlijke concurrentie betekent. Een ander bezwaar van de heer Van Eeden is dat Van Gend en Loos goederen vervoert voor de spoor wegen tegen kostprijs cn omgekeerd. De berekening van deze kostprijs zou echter zo ondoorzichtig zijn dat nooit helemaal vast te stellen is of hier ook overheidsgeld bijgelegd moet wórden. 'We hebben de indruk dat we door onze eigen belastingcenten beconcur reerd worden, hoewel we dat nooit helemaal kunnen bewijzen', aldus de heer Van Eeden. Over de verwerving van minderheids belangen in particuliere ondernemin gen merkte de heer Van Donkelaar van de NOB-wegtransport onder meer op, dat deze ontwikkeling zo spoedig mogelijk een halt moet worden toege roepen, omdat deze zich aan de open baarheid onttrekt DEN HAAG Van de 18.700 jon gens, die in 1970 het MULO-A-diplo- ma behaalden ging twee derde verder volledig dagonderwijs volgen. Van de 21.100 meisjes met hetzelfde diploma studeerde bijna de helft verder op een dagschool. Meer dan 90 pet van de 4.600 jongens met Mulo-b zette de studie meteen voort evenals tweeder de van de 1.300 meisjes met zo'n Van een verslaggever AMSTERDAM Het is mogelijk tentamens en examens te doen aan de universiteit zonder collegegeld te betalen, meldt de organisatie voor belangenbehartiging van de Amsterdamse studenten (OBAS) in een brief aan de Kamerfracties. De OBAS wijst op artikel 26 van de Wet op het wetenschappelijk onder wijs, waarin staat: 'Tot het afleggen van de universitaire examens wordt een ieder, ongeacht waar hij de daar toe vereiste kundigheden heeft opge daan, toegelaten, mits hij in het bezit GRONINGEN In een aantal dagbla den is een advertentie verschenen, waarin een oproep wordt gedaan in Nederland de overbevolking tegen te gaan door het kindertal te beperken. De actie is georganiseerd door een drietal studenten van de medische faculteit van de Groningse universi teit en wordt, zo blijkt uit de adver tenties, gesteund door ongeveer 150 sympathisanten, onder wie verscheide ne predikanten. Het comité zegt het arrogant te vin den, dat de Tweede Kamer eind vorig jaar in een motie de regering vroeg de opstelling van programma's voor familyplanning in de ontwikkelings-, landen te bevorderen, terwijl aan de overbevolking in eigen land niets wordt gedaan. De initiatiefnemers stellen, dat de aanslag aie elk van ons pleegt op de natuurlijke hulpbronnen zeker tien maal zo hevig is als die door inwo ners van een ontwikkelingsland. Zij herinneren eraan, dat wij niet alleen in het dichtstbevolkte land ter wereld wonen, maar ook het hoogste geboor- tencijfer van West-Europa hebben. 'Ons geboortenoverschot bedraagt 120.000 mensen per jaar: door deze overproduktie krijgen we er elk jaar 'een Arnhem' bij. Zelfs al blijft van nu af aan het kindertal per echtpaar beperkt tot twee, dan nog zal het inwonersaantal een generatie lang blijven groeien. Het comité raadt dan ook aan het kindertal tot ten hoogste twee te beperken en wanneer men meer kin deren wil deze te adopteren. Voorts vraagt het partijen en actiegroepen te steunen, die propaganda voeren voor stabilisatie van het inwoneraantal, op name van alle voorbehoedmiddelen in het ziekenfondspakket en voor een geleidelijke vermindering en uiteinde lijke afschaffing van kinderbijslag en aftrek voor het derde en volgende kind. Het comité acht dit een zo ernstige zaak dat het met deze actie niet heeft willen wachten tot over twee jaar wanneer de dezer dagen geïnstalleerde commissie-Muntendam haar onderzoek van het Nederlandse bevolkingsvraag stuk heeft voltooid. is van het daartoe leidende getuig schrift' (diploma middelbare school). 'Colleges of practica kan men in geval van collegegeldontduiking uiteraard niet volgen, maar dat is voor een belangrijk percentage studenten geen al te groot bezwaar; van vrijwel alle colleges bestaan namelijk zeer goede en soms zeer uitgebreide uittreksels.' aldus de OBAS. De organisatie vreest dat een aanzien lijk deel der studenten van de ontdui kingsmogelijkheid gebruik zal gaan maken als het collegegeld wordt ver hoogd tot 1.000 gulden. 'Dit zou verre gaande gevolgen kunnen hebben,' voorspelt de OBAS. 'De schatkist zou heel wat minder aan collegegelden kunnen innen dan was gepland. En het wetenschappelijk onderwijs zal voor de ontduikers op een schriftelij ke cursus gaan lijken, wat de kwali teit van het onderwijs bepaald niet ten goede zal komen.' Van de zijde van de universiteit van Amsterdam werd de ontduikingsmoge lijkheid bevestigd. Wel wees men er op dat het niet volgen van colleges en practica slechts voor de rechten- en letterenstudenten weinig problemen zal opleveren. DEN HAAG Mevrouw Padt-Jansen van de PvdA heeft de ministers van CRM, justitie, sociale zaken en van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning gevraagd, wat zij doen om te voorkomen, dat Toni Boltini op het landgoed 'Het Koetshuis' in Rhenen een miniatuurdorp voor lilliputters bouwt. In het dorp zouden volgens de plan nen ook winkeltjes en een gemeente huis komen. De huisjes, die zijn opge trokken uit boomstammen, zouden op wielen worden geplaatst. De belangen van de bewoners zullen worden behar tigd door een stichting. Het zou de bedoeling zijn, dat het dorp toegankelijk wordt voor het pu bliek. De bewoners moeten elke dag aanwezig zijn. Zij worden aan het werk gezet en ontvangen hiervoor loon. Om de bewoners bij elkaar te krijgen heeft Boltini advertenties in buitenlandse bladen gezet. Als bezwaren tegen het plan noemt mevrouw Padt-Jansen het tot nu toe in ons land gevoerde gehandicapten beleid, dat gericht is op het optimaal gebruik van iemands mogelijkheden en de sociaal-psychologische conse quenties van de opzet. Bovendien is 't plan in strijd met de normen van het vreemdelingenbeleid en de voorschrif ten van de volkshuisvesting. HILVERSUM Hoewel een groot ballet voor de televisie veel van zijn waarde verliest zullen waarschijnlijk velen vanavond kunnen genieten van Béjarts vertolking van het Stravinsky-ballet 'Le Sacre du Printemps' met in een van de hoofdrollen de uit Rotterdam af komstige Tania Bari. Zeker, bij een televisiebeeld valt uit de ehroreografie het perspectief weg en dat perspectief is juist een van de voornaamste elementen. Om het beeld niet te 'statisch' merkwaardige uit drukking bij iets zo beweeglijk als een ballet te maken zijn de camera mensen gedwongen tot een vrij groot aantal close-ups, waardoor de toe schouwer het overzicht verliest van hetgeen er op het danspodium ge beurt. Helemaal erg wordt als de naar afwisseling zoekende cameraman zich concentreert op gezichten en torso's van solisten, zodat dan de toeschou wer zich vertwijfelt afvraagt wat die dansers nu met armen en benen doen. We hebben dit vaak genoeg gezien en er is alle aanleiding om dit ook vanavond te verwachten, als het Brus selse 'Ballets du XXième Siècle' van Maurice Béjart om even voor tien uur voor de TROS-televisie verschijnt. Toch zal er nog genoeg te zien over blijven. Allereerst is de televisie voor duizenden de enige toegang tot de danskunst, in ieder geval is zij een waardevolle kennismaking. Verder zijn de balletten van Béjart over het algemeen spectaculair en voor een groot publiek gemakkelijk toeganke lijk, ook met de tekortkomingen die bij een televisievertoning behoren. Er blijft nog genoeg over. Zoals altijd heeft Béjart van 'Le Sacre du Prin temps' een geheel eigen visie ge maakt, al heeft zijn versie meer ge meen met de oorspronkelijke choreo grafie van Massine en die van Mac- Millan dan men zou verwachten. De muziek van Igor Strawinsky speciaal geschreven voor het ballet van Massine in nauw contact met deze choreograaf heeft Béjart niet aan getast. Maar het hoogtepunt waren in de choreografie van Massine de uit verkoren maagd en haar doodsdans. Béjart presenteert dit eenvoudiger als een soort vruchtbaarheidsrite. Zijn fi nale is een spectaculaire maar in haar stylering zeer kuis gebrachte orgie, geleid door een uitverkoren maagd en haar evenzeer uitverkoren partner. Het ballet-vaktijdschrift 'Dance and Dancers' verdenkt Béjart ervan, dat hij op een nogal 'bourgeois'-manier erop uit was, zijn toeschouwers te schokken en het neemt een dergelijk optreden van een kunstenaar hoogst futiel en zelfs vernietigend voor hem zelf. Dance and Dancers' schreef dit zeven jaar geleden. Een publiek van nu zal er weinig schokkends in ont dekken, al is inderdaad 'Le Sacre du Printemps' in de versie van Béjart niet te beschouwen als een meester werk op balletgebied. Daarvoor is de vriendelijke orgie wat al te banaal en heeft een als sensueel bedoelde dans van de meisjes meer van een revue dan van het ballet. Maar er is ook een mannendans, waarin choreografie en dans samen een zeer krachtig geheel vormen. Over het algemeen is het werk van de mannen mooi en boeiend. En een feit is, dat Béjart grote aan dacht besteedt aan de techniek en de virtuositeit van zijn dansers, hetgeen zeker een van de redenen is van de grote populariteit van zijn "Ballets du XXième Siècle'. HANS W. LEDEBOER Expositie over Theun de Vries LEEUWARDEN In het Fries let terkundig museum in Leeuwarden wordt tot 1 mei een tentoonstelling gehouden die gewijd is aan het werk van de in Friesland geboren roman schrijver Theun de Vries. Vooral de relatie van De Vries met de Friese literatuur komt op deze tentoonstel ling tot uitdrukking. Hij heeft zowel poëzie als proza in het Fries geschre ven en verder vertaalde hij hierin o.a. gedichten van Georg Trakl en Georg Heym. De relatie tussen Theun de Vries en Friesland is ook terug te vinden in zijn Nederlandse romans waarvan Stiefmoeder Aarde en Het Rad der Fortuin wel de bekendste zijn geworden. Deze romans, gecom bineerd met de in het boekje Noor derzon verschenen novellen, is thans in één groot deel Het Geslacht Wiarda uitgekomen. Na de opening van de Theun de Vries-tentoonsteHing werd het eerste exemplaar van clit boek door de eveneens uit Friesland afkom stige schrijver A. den Doolaard aange boden. 's Avonds hebben de in het Frysk Skriuwersboun verenigde Friese schrijvers Theun de Vries in verband met zijn naderende 65e verjaardag gehuldigd, toegesproken en een ca deau aangeboden. En dan nog. Van 25 tot en met 30 aart worden in Huize Queekhoven te Breukelen tu trecht) voor de vijde maal in het kader van het Nederlands-Belgisch Cultureel Verdrag studiedagen van conservatoriumleden uit de twee lan den gehouden. Een kerncollectie van hedendaagse Spaanse kunst wordt onder de titel Testionio '72' gehouden in het Rijksmuseum Twenthe in Enschede van 24 maart tot en met 16 april. Het Nieuw Rotterdams Toneel zal op zaterdag 29 april de première geven van 'Vroeger' ('Old Times') van Ha rold Pinter dat 'Centrum' sinds zater dag ook speelt. Medespelenden zijn Lies Franken Annet Nieuwenhuyzen en Hans Boswinkel. Op dinsdag 4 april a.s. geeft de Staed- tische Buehnen Muenster in de Schouwburg in Rotterdam een gast- voorstelling Op het programma staat de operette 'Die Fledermaus' van Jo- han Strauss op een libretto van C. Haffner en R. Genee, naar een ver haal van Meulac en Halevy. door ADR. HAGER DEN HAAG Van die verbroe dering waarover Schiller en Beet hoven spraken zal op de voetbal- vetlden gisteravond weinig te merken zijn geweest. Wel in het Haagse congresgebouw, waar het Residentie-orkest weer een stuk je oude traditie oppakte, namelijk een seizoenbesluit met Beetho- vens Negende Symfonie. Gezien de belangstelling deed men daarmee het publiek een genoegen. Het is trouwens toch de vraag of het publiek niet een Beethoven-cyclus als vanouds op rps zou sMlen. Schubert en Beethoven, tijdgenoten op dit programma verenigd. Reeds op zijn 25ste jaar schreef Schubert zijn Achtste Symfonie, het is alsof hij zich haastte een zo groot mogelijk oeuvre na te laten. Voorvoeld hij slechts 31 jaar te worden? Het was hem in ieder geval nog gegund een Negende Sym fonie te schrijven, de Achtste bleef niet onvoltooid, omdat hij overleed. Een veel gehoord misvestand. Van Otterloo en de zijnen brachten het werk op lyrische wijze, in alle rust en weloverwogen. Men kan zich daarvan vanavond voor de radio nog eens over tuigen. Beethovens Negende bleef bepaald niet onvoltooid, alle vier de delen krij gen het volle pond. Zelfs voor een componist van zijn formaat was het geen geringe opgave om de vreugde muzikaal te henaderen, te omschrijven Vrijheid, blijheid, vreugde, het zijn moeilijke begrippen' om in woorden te vangen, laat staan in noten. Met die noten alleen kwam Beethoven er dan ook niet, in de climax greep hij naar Schillers ode. DEGELIJK De visie van Van Otterloo getuigde van degelijkheid en gedegen voorbe reiding. Het orkest was attent en be houdens een wat zwakke opening was er sprake van een over het algemeen correcte weergave. Adembenemend was de enigszins ner veuze en rusteloze vertolking niet, klankbetoverend en spanningsvol zijn eveneens omschrijvingen, die hier niet pasten. Het NOS-koor kwam met een tachtig vocalisten naar Den Haag. Een be roepskoor en zoals men mocht ver wachten gaf men op overtuigende wij ze partij. Het solistenkwartet werd gevormd door Rina Cornelissen, Nor- ma Procter, Dieter Ellenbeck en Ruud van der Meer. Zij droegen ertoe bij dat de finale inderdaad uitgroeide tot een climax. Van een correspondent ROTTERDAM De 54-jarige ter reinknecht Marinus Buys uit Rotter dam heeft bij werkzaamheden op het terrein van de Nederlandse Benzol maatschappij het leven verloren Hij was bezig met een vorkheftruck vaten te verplaatsen. Bij het achteruit rij den kwam hij in aanrijding met een geparkeerde oplegger, waaronder hij bekneld raakte. FINSTERWOLDE Heel wat men sen uit de omgeving van Finsterwolde hebben de afgebrande fabriek van Lego in Finsterwolde bezocht om naar dingen van hun gading te zoe ken. Een grote hoeveelheid Lego-ma terialen ging in zakken en dozen mee. Twee gemeentebewakers zagen geen kans de horde tegen te houden. De politie zag ook geen kans om onmid dellijk een eind te maken aan de plundering. De fabriek is in brand gestoken door de Finsterwolder pyro maan G. J. K. (19), die zoals bekend inmiddels is gearresteerd. WASHINGTON (Reuter, UPI) Drie vakbondsleiders zijn gisteren uit Nixons raad voor lonen en prijzen ge treden, uit protest tegen het economi sche noodprogramma van de president Hierdoor is de gehele raad op losse schroeven komen te staan. De raad telt vijftien leden, van wie er vijf uit de vakbonden komen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15