Ajax niet verontrusten Doelpunt redt Inter Mazzola in Luik iovacs: nog meer respect voor Cruijff Arsenal kan Celtic wipt Ujpest via zuinige 1-1 Europa Cup 1 Ajax Sporttoto Kopbal van Graham luwt offensief inder :rselie Veem lereen weet, dat ik Van onze speciale verslaggever LONDEN Ajax heft gisteravond een einde gemaakt aan de mooie Britse droom, dat Arsenal liet dit jaar in de Europa Cup ver zou brengen. De Britten, die met de 2-1 nederlaag van Amsterdam nog alle mogelijkheden dachten te bezitten, werden voor eigen publiek met een nieuw verlies (0-1) op te tekortkomingen gewezen. Hard werken, voortdurend massaal aanvallen, dat alles is voor dc absolute Europese top te weinig. Arsenal miste teveel werkelijke voetbalklasse om het de Amster damse Europa Cup-verdedigers al te moeilijk te maken. Ajax bleef uiteindelijk zelfs vrij gemakke lijk overeind in wat vooraf als de meest zware strijd was aangeduid. Door aanvankelijk een por tie fortuin, maar vooral ook door koelbloedigheid, steunend op een weliswaar niet zo vermaarde maar toch goed sluitende defensie voor de betrouwbare doelman Heinz Stuy met Barry Hulshoff als heerser in de lucht. Ajax had gisteravond op het propvolle Highbury het geluk, dat in de thuis wedstrijd tegen Arsenal, twee weken geleden, ontbrak. Toen werd een van het begin af aan furieus aanvallende Amsterdamse ploeg via een onnodige treffer van Kennedy (hij strafte fout terugspelen van Piet Keizer af) plot seling op een achterstand gezet; te gen de verhouding in en in de 14e 'i minuut. De openingstreffer van Ajax was gisteravond om het geheel com pleet te maken, even onnodig. Een verre pass van Ruud Krol werd door de door Arie Haan belaagde terugge komen Graham over de uit zijn doel gekomen doelman Wilson gekopt. [Het maakte de problemen van Arse nal plotseling allemaal nog groter. De itoch al geplaagde manager Bertie Mee en coach Steve Burtensaw moch- i0 (jten dan wel voor de strijd hebben ge- ïlftegd: 'Problemen? Waarom? Tien van s Gade elf spelers die de halve finale van ^jjlde UEFA-cup bereikten, kan ik op stellen. En wat die elfde plaats be- wojtreft: er zijn veel managers die mijn ^krervangers zouden willen bezitten als iderfaste spelers voor hun eerste elftal, ner (Ik heb Bob McNab, Peter Marinello, föhn Roberts en Paul Davie's.' iertie Mee koos voor die elfde plaats, positie waaorp anders spitsaanval- Alan Ball (te late transfer en nog liet spelgerechtigd) of de altijd las- ige en moeilijk te bedwingen John door Peter Onvlee Radford (door de UEFA drie weken geschorst) zou spelen, Peter Marinel lo. Deze 21-jarige Schot, drie seizoe nen geleden voor zo'n 850.000 gul den naar Highbury gehaald, kreeg na zes maanden weer een kans. Een wei nig benijdenswaardige overigens, want de opdracht van Mee aan het hele team mocht aan wel luiden: aanval len en met één treffer genoegen ne men, feit is dat de met een kanon op het embleem gesierde Londenaren de laatste weken hun vizier niet of slecht gericht hebben staan. In de laatste vijf duels bijvoorbeeld scoorde Arsenal slechts driemaal. NERVEUS Peter Marinello's start tegen Ajax was onbewust tekenend voor de aan- )han Cruijff wordt belaagd door Pat Rice en George Armstrong. vallende crises waarin de ploeg ver keert. Al in de eerste minuut ontfui selde hij de evenals de overige Am sterdammers nogal zenuwachtig ge starle Horst Blankenburg de bal. on vervolgens alleen op doelman Hein Stuy af te stormen. Marinello. in september vorig jaar voor de laatste keer in Arsenal's eerste team bij Europa Cuptreffen in Drammen te gen Stromsgodet (3-1 winst voor Ar senal mede dankzij een treffer var Marinello), schoot tegen Stuy op. Dc terugspringende bal werd daarnr door Graham overgeschoten. Arsenal aanvoerder Frank McLin tock: 'De bedoeling was Ajax van '1 begin af onder druk te zetten' bleef doorgaan. Als een stoomwals rol den de aanvallen minutenlang op Stay's veste af. Ajax trachtte wel te ontregelen, maar slaagde hierin maar moeizaan. Kovacs: 'We hoefden het spel in die beginperiode niet zo nodig zelf te maken. Het was voldoende om daarna te trachten zelf wat te doen. Hoofddoel was een tegendoelpunt in ieder geval te voorkomen.' Het geluk, dat Arsenal de laatste we ken zo trouw aan zijn zijde had ge vonden, hielp Ajax na 14 minuten bij het venvezenlijken van het papieren plan. De treffer van Graham in eigen doel maakte alles gelijk voor de Am sterdammers een stuk gemakkelijker en voor de Londenaren zoveel moei lijker. GEORGE Bij Arsenal draait wanneer diri gent Alan Ball afwezig is (Cruyff: 'Hij is van grote klasse, hij kan het middenveld beheersen, bepaalt voor een groot gedeelte het spel en is zonder meer de beste speler van de ploeg') aanvallend veel, zo niet alles om het grimmige talent van de pas 21-jarige Charlie George. Een spe ler, die ook niet typisch-Brits kan voetballen, graag vanuit het midden veld opkomt en ook regelmatig scoort. In Amsterdam bezorgde hij het duo Hulshoff-Blankenburg al veel werk en op Highbury was alle hoop op hem gevestigd. Het kwam er evenwel niet uit. Cruyff: 'Hij is een speler die instinktief voetbalt en daardoor ge vaarlijk is. Maar hij moet, dacht ik, nog een of twee jaar groeien'. Ajax was ook op het gevaar 'George' inge steld. Met de weer beschikbare Johan Neeskens was er meer breekkracht op het middenveld gekomen. Toen Nees kens na een kwartier in de tweede helft op de grond lag, kreeg de aan zijn haren trekkende Story een waar schuwing en veel echte kansen kregen de massaal aanvallende Londenaren niet. De moed en het karakter, dat Arsenal in Amsterdam op de been had gehouden, bleek nu alleen niet voldoende om Ajax er ook mee op de knieën te krijgen. Temeer, omdat het eigenlijke Arsenal-spel het spelen vanuit de sterke verdediging met de contra-attack als gevaarlijk wapen gisteravond geen opgang kon doen. Stefan Kovacs: 'Ajax staat in Europa wel bekend als de meest aanvallend ingestelde ploeg, maar dat houdt niet in. dat je steeds moet aanvallen. We hebben van het begin af aan getracht de rust in de ploeg te houden, even tueel ook met defensief voetbal en ik dacht dat dat gelukt is'. Ajax. na de treffer van Graham in eigen doel in feite twee doelpunten voorstaand, nam geen onnodige risi- Arie Haan loopt juichend achter de bal aan, die in het Arsenal-doel z al verdwijnen. De bal werd door de, door Haan danig op de huid ge zeten, Graham over doelman Wilson gekopt. co's. Vaak stond alleen Johan Cruijff als eenzame, vooruitgeschoven post tussen drie Arsenal-verdedigers (McLintock, Simpson en Rice) soms ook met de als verbindingsman funge rende Piet Keizer. Ajax verdedigde hard. Hulshoff stopte kort voor rust Marinello door zich gewoon voor hem te posteren en Blankenburg bepaalde zich veelal tot het wegschoppen van de bal, zonder tot paniek situaties te komen. Echte kansen kwamen er voor Arsenal dan ook nauwelijks. In de eerste helft een schot van George na een vrije trap rakelings naast het doel en een te zachte kopbal van McLin tock na een hoekschop en in de tweede helft een prachtig schot van Armstrong dat echter even fraai door Heinz Stuy werd gestopt. Ajax' acties waren minder talrijk maar tenminste even gevaarlijk. Tweemaal brak Cruijff door met naast hem Keizer. De ene maal 'vergat' Keizer te schieten; de tweede maal was Cruijff pass te onzuiver. Drie minuten voor tijd kreeg Keizer ten slotte nog de meest fraaie kans, maar hij schoot rakelings naast het doel van de weinig op de proef gestelde Wilson. Een kwartier voor het einde had Ar senal overigens al naar een laatste redmiddel gegrepen. Verdediger Nel son moest plaats maken voor John Roberts, een Wales international, van origine verdediger ook als 'pinchhit- ter' bruikbaar. Roberts, fysiek vooral sterk, kon het onmogelijke voor Arse nal ook niet waar maken. De ploeg die voor de confrontaties met Ajax nog op drie fronten in de strijd was, verloor na de uitzichten op de Engel se titel ook de uitzichten op de meest begeerde Europese beker. Wat de Londenaren nog rest is de FA-beker Maar met het in Engeland op dit moment zeer sterke Leeds United ook nog in de slag zijn Arsenals kansen daarop ook niet zo groot. Arsenal-aanvoerder Frank McLintock tenslotte: 'Met John Radford had Ken nedy de Ajax-defensie in de lucht misschien kunnen ontregelen; we heb ben hem gemist, evenals Alan Ball. Rond hem draait de laatste weken de ploeg. Ik wist dat Ajax een magnifie ke aanvalslinie bezat. Cruijff staat op één lijn met George Best op zijn beste momenten. Maar voor deze wed strijd plaatste ik nog een vraagteken achter de defensie van Ajax. Ik had gedacht dat wanneer we Ajax onder druk zouden kunnen zetten en we het geluk zouden hebben gehad een vroeg doelpunt te scoren we er wel door heen zouden komen. Het is niet zo uitgekomen. Ajax heeft knap en rus tig verdedigd.' Arscnal-AJax 0—1 (01) 14 Graham 01 (eigen doel) Scheidsrechter: Merchant (Oos tenrijk). Toeschouwers: 60 000 Arsenal: Wilson: Rice. Simpson, McLintock. Nelson i Roberts): Storey. Graham: George. Marinello. Armstrong. Kennedy. Ajax: Stuy; Suurbier Hulshoff. Blankenburg. Krol. Haan. Neeskens, Mfihren: Swart, Cruijff, Keizer. Standard heeft te weinig aan 2-1 overwinning Van een speciale verslaggever LUIK Standard Luik heeft Inter Milaan, de officieuze Europese kampioenen verdedigen, niet van een plaats in de halve finales van het toernooi om de Europa Cup I kunnen afhouden. De Belgische kampioenen schoten wel twee bressen in de befaamde Inter-muur, maar het doelpunt dat Sandro Mazzola elf minuten voor het einde scoorde, telde tenslotte dubbel: 32 na 10 (in Milaan) en 12 (in Luik). Standard Luik heeft zichzelf opnieuw overtroffen. De Belgische titelhou ders, die in de achtste finales tegen Dynamo Moskou reeds hun grote kracht in het beruchte Sclessin-stadi- on hadden getoond door de 1-0 'ach terstand' uit Moskou via 2-0 in een totaaloverwinnning om te buigen, her haalden gisteravond dat kunststukje bij tegen het internationaal veel ho ger gewaardeerde Internazionale. Maar de 2-1 triomf (doelpunten van Cvetler en strafschop-specialist Sylve- stra Takac) was uiteindelijk niet ge noeg om de felbegeerde plaats bij de sterkste vier Europese topploegen vei lig te stellen. Toch zal de overwinning van Stan dard Luik op Inter Milaan met gul den letters in de vergeleken met Ne derland bepaald (nog) niet grootse Cup-historie worden opgetekend. 'Op een slechte algemene generale volgt doorgaans een schitterende voorstel ling,' had Standard-trainer René Haus zaterdagmiddag na het teleurstellende gelijkspel op eigen terrein tegen Ant werp (1-1, waardoor de 'rouges' één punt achter raakten op koploper Club Brugge) kortaf gesteld. En die laco nieke optiek bleek, tot groot enthousi asme van de 36.000 vurige toeschou wers op de volgepakte tribunes te kloppen. Want: Standard, weer met Dewalque in de laatste linie (na twee weken absent te zijn geweest) groeide tegen het 'grote' Internazzionale bij zonder snel naar een imponerende cup-vorm. Met Louis Pilot als gang maker in de tweede lijn namen de Belgen direct het spel in handen om langzaam-maar-zeker de Italianen op eigen helft terug te drukken. Maar de verdere hoop vantrainer Haus: 'Wij moeten ten koste van alles ruw spel zien te vermijden en alleen vertrou wen op onze techniek en intelligentie' bleek spoedig ijdel. Want Inter greep volgens verwachting koelbloedig naar het gevreesde 'catanaccio'. De bikkelharde afweer, waartegen vooral Belgisch voetballer-nummer-één. Wiel- fried van Moer, het zwaar te verduren had. EERSTE DOELPUNT Van Moer legde ook de basis voor de belangrijke openingstreffer: zeven mi nuten na de rust trok de Belgische spelverdeler uitgekookt twee Italiaan se verdedigers naar zich toe om ver volgens Cvetler een ideale scorings kans te bieden. Tegen het schot van de Standard-spits was Inters doelman Vieri (die daarvóór enkele malen zeer knap had gered) kansloos: 1-0. Inter nam onmiddellijk zijn maatrege len. Trainer Invernizzi wisselde de AMSTERDAM De loting voor de halve fi nales van de toernooien om de Europa Cups I en II èn de UEFA-Cup zal vrijdag 24 maart worden gehouden. De ceremonie vindt plaats In het hotel St. Gotrthard in Ztlrich. Aanvang 1B uur. eten arekl ieren chtere -315, drac 130, bi vautei' in onze speciale verslaggever e kwa ware' )NDEN De bewondering van ax-trainer Stefan Kovacs voor ïeiend o steraanvaller Johan Cruyff sinds gisteravond nog meer toe- nomen. Want terwijl zijn spe- nog luid zingend de triomf Arsenal in het bad vierden, ;lde de Roemeen eerlijk: 4jm. Johan shoude uyff bewonder. Mijn respect is iter enorm toegenomen voor -j wijze, waarop hij nu tegen Ar- T^Tl lal heeft gespeeld. Johan heeft J- afgelopen dagen niet minder n vijf injecties gehad. Hij had kg last van zijn enkelblessure, savannhij zondag in de wedstrijd te- ~stwes n in Nijmegen had opge- pen. Het was een handicap Voor een normale ranouv^petitiewedstrijd of desnoods wsulou >r een ^uisduel in de Europa apstad" p zou ik hem waarschijnlijk 22 Sant niet hebben opgesteld.' Johan Cruyff: 'Ik heb inderdaad met in jecties moeten spelen. Anders was het waarschijnlijk niet ge gaan. Piet Keizer heeft nu min der op links en meer op het mid denveld gespeeld om mij te ont lasten.' Piet Keizer daarover: Ik speel de laatste jaren normaal gesproken al niet meer uitsluitend op links. Ik zwerf als aanvaller zo'n beetje, waarbij het accent nog wel op de linkervlugel ligt. Tegen Arsenal is dat inderdaad niet 't geval geweest.' Stevan Kovac was begrijpelijk blij met de .overwinning. Hij zegt: 'Men kent Ajax in Europa als typisch aanvallen de ploeg. Vanavond hebben wij echter ook een ander gezicht laten zien. Ajax heeft tegen Arsenal sterk verdedigd. Ik kan het nu wel zeggen, maar tot vanavond heb ik altijd angst gehad over de kracht van de defensie. Niet in competitiewedstrijden, daarin redt de verdediigng het wel, maar in grote wedstrijden. Het is bewonderenswaar dig, hoe rustig er is gespeeld na de fout in de eerste minuut. Voor die fout is echter niet alleen Horst Blan kenburg verantwoordelijk. Ook de slechte toestand van het veld. De bal sprong als het ware weg en bij kon er, dacht ik, weinig aan doen.' Horst Blankenburg was zeer opgelucht, dat zijn fout geen catastrofale gevol gen voor de ploeg had gekregen. 'Ge lukkig greep Heinz Stuy die bal ^n slaagde ik erin de volgende ballen goed te spelen. Ik had toen gelijk mijn zlefvertrouwen weer terug. Zo een fout kan iedereen gebeuren. Iedereen plaatst wel eens een slechte bal.' dat hij nu begreep, waarom Arsenal de bal steeds hoog speelt. 'Het is op dit veld niet mogelijk langs de grond te spelen.' Johan Cruijff: 'Geen bal kon je hierop aannemen. Hij ging zo wat alle kanten uit.' Johan Neeskens, die de eerste wed strijd in Amsterdam had moeten mis sen, maar nu op het Ajax-middenveld en in de defensie een belangrijke rol speelde: 'Arsenal heeft hard gespeeld. Toen ik die overtreding gemaakt had en op de grond lag bijvoorbeeld, schopten ze eerst tegen mijn enkel aan en trok Storey datrna aan mijn haar. Zoiets gebeurt geregeld in be langrijke wedstrijden, dat is normaal en kun je wel verwachten. Ook in Dresden en Marseille is dat het geval geweest.' Johan Neeskens was vóór de wedstrijd één van de weinigen, die er rotsvast van overtuigd was, dat Ajax de volgende ronde zou halen. 'Ik heb er heel wat op gewed. Alhoe wel ik niet had gedacht, dat het 1—0 zou worden. Eerder had ik aan een 21 overwinning gedacht Wij heb ben wat geluk gehad met dat doel punt, maar aan de andere kant is Ar senal vaker goed weggekomen dan wij'. De tegenwoordig veel gekritiseerde Ajax-doelman Heinz Stuy over zijn redding: 'De laatste tijd is er nogal het nodige over mij geweest. Ik heb geleerd mij daar weinig van aan te trekken. Ik heb desondanks een rede lijke hoeveelheid zelfvertrouwen be houden, dat door de voorgaande duels niet was geschokt'. Met voldoening kijkt hij terug op zijn redding. 'Wan neer je al in de eerste minuut zo een fout kan corrigeren, dan ga je vanzelf met de wedstrijd meegroeien. Ik weet niet, wat er was gebeurd, als ik die bal niet had kunnen pakken; wanneer we achter waren komen te staan. Nu. na onze treffer, hoopte ik dat we het tot de rust zouden kunnen houden. Na de rust wist ik, dat we het wel zouden redden. Arsenal bleef immers hetzelfde speltype spelen'. Ook Stevan Kovacs heeft angst gehad voor dit duel. 'Sinds dinsdagavond eigenlijk wist ik dat wij het zeker moesten kunnen halen. Als een mati ge ploeg als UT Arad in Londen 11 tegen Tottenham Hotspur kan spelen, dan is het toch een normale zaak, dat Ajax ook hier overeind kan blijven'. De ook door Kovacs als één van de uitblinkende spelers aangewezen Barry Hulshoff: 'Veór de rust heb ik het wat gemakkelijker gehad dan in de tweede helft. tegenvallende Jair voor Pelizzaro en die invaller-rechtsbuiten deed het steeds meer risico nemende Standard de das om: in dé 79ste minuut bereik te Pelizzaro met een feilloze trekbal het kopgrage hoofd van de opgerukte Mazzola, die de Belgische doelman Christian Piot onhoudbaar passeerde. STRAFSCHOP Die 'dubbel tellende' gelijkmaker ont nam het moegestreden Standard daar na alle illusies. Via een strafschop van specialist Takac Van Moer was in het zestienmeter-gebied onderuit gehaald, hetgeen de verdienstelijk lei dende Hongaarse scheidsrechter Ems* berger niet ontging werd het zes minuten voor het einde nog wel 2-1, maar de tijd was daarna toch voor de Belgen te kort om het cup-leven te rekken. Matchwinnaar Mazzola na afloop: Wij wisten dat wij het zouden redden. Dit speltype is ons op het lijf geschreven.' Standard Luik-Intcr Milaan (0-0) 52 Coetler 1-0, 79: Mazzola 1-1, 84: Takac (strafschop) 2-1. Scheidsrechter: Emsber- ger (Hong Toeschouwers: 36.000. Standard: Piot: Beuriet. Dolmans. Thissen. Dewalque. Pilot. Semmeling, Van Moer. Henrotay. Cvetler. Tak»c. Inter. Vieri; Beluggl,' Facchettl, Oriall, Glubertonl, Burgnich. Jair. Bedin, Bonin- segna, Mazzola. De tussenstand vain sporutoto 36 van het af gelopen weekeinde is: eerste prijs: geen melding: tweede prijs 17 meldingen: derde prijs: 240 meldingen: beschikbaar voor de le. 2c en 3e prijs en de premie elk 141 864.50. De premie van toto no 31 ten bedrage van bruto 129.725,10 is ten deel gevallen aan de houder van het formulier m 1333318 HIJ ontwmgt nu aan prijs en premie totaal bru to 130.5L1.30. Jock Stein laten komen GLASGOW (AP, UPI, Reuter) Celtic, een 'oude bekende' voor de Nederlandse Cup-fighters Ajax en Feyenoord, heeft zich geplaatst bij de laatste vier van het gróte Europese bekertoernooi. De Schotten schakelden gisteravond via een 'zuinig' 11 gelijkspel de Hongaarse kampioen Ujpest Dos- za uit. Celtic, bekerwinnaar in 1967, heeft zich tegen Ujpest Dosza moeizaam ge red. Kwamen de Schotten twee weken geleden in Boedapest al uiterst for tuinlijk weg met een 12 overwin ning Horvath kopte toen in de 20- ste minuut ongelukkig in eigen doel ook gisteravond kon de formatie van coach Jock Stein niet imponeren. Toch nam Ujpest al in de vijfde mi nuut de leiding: na een pass van aan voerder Bene schoot Zamba de bal hard in. Celtic-doelman Williams kon de bal niet meer stoppen omdat hem het uitzicht werd ontnomen door en kele verdedigers... Van dat ogenblik af zocht Celtic, nog altijd in winnende positie dankzij de dubbel tellende uit-doelpunten, bere kend naar de tegenstoot. Maar pas halverwege de tweede helft wisten de Schotten hun publiek een beschamen de ondergang op eigen veld te bespa ren: Macari ook al maker van het winnende doelpunt in Boedapest strafte een foutje van halfspeler Mau- rer attent af (1-1). Celtic-Ujpest Dosza l-l (0-1) 5: Zambo 0-1. 63 Macari 1-1. Scheidsrechter: Schaut (Belg).. Toeschou wers: 75.000. Celtic Williams McGrain. Brogan, Mur doch. McNeill. Connelly, Hood, Ilay, Dalgish Macari. Lennox. Ujpest: Szenthiraalyi: Kapotszka, Maurcr, Johasz. Dunai I. Horvath, Fazekas. Zambo. Bene. Dunai II. Toth. TROUW/KWARTET DONDERDAG 23 MAART 1972 SPORT 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13