Engelse economie irijgt medicijn Papadopoelos benoemt zich ook tot regent India en Bangladesj bieden elkaar economisch voordeel J sraël tegen referendum p westelijke Jordaanoever merika dient plan voor lemische ontwapening in on van Ian Smith pakt met marihuana oolse kiezers ten ongenoegen eel doden bij >odweer in Japan 'Amerikaans concern wou coup in Chili' Kunstschilder Aad de Haas (51) overleden Ontvoerde Fiat directeur voor 'volksrechtbank' bangladesj IIJW/KWARTET WOENSDAG 22 MAART 1972 BUITENLAND iicuwc begroting verlaagt belastingen drastisch \N1 th( NDEN (Reuter, UPI, AP) Onder luide toejuichingen heeft de Engelse minister van financiën, tony Barber, gisteren in het Lagerhuis een be groting ingediend die het land er economisch weer renop moet helpen. Daartoe kondigde hij ondermeer drastische belastingverlagingen aan en tal van mulerende maatregelen voor de kwijnende Britse industrie. ber zei dat het eerste doel van de roting is te bevorderen dat de jelse industrie 'gemoderniseerd, be- uitgerust en georganiseerd kan den, opdat zi; de uitdaging van :ere internationale concurrentie kunnen weerstaan' als Engeland 1 januari lid wordt van de Europe- lemeenschap. >er kondigde ondermeer speciale oootschapsbelastingen aan voor de ca 400.000 bedrijven die de touw- maar net aan elkaar kunnen kno- De schatkist zou daardoor aan- lijk aan inkomsten verliezen, r de stimulans die de economie erdoor zou krijgen was dit wel waard. De steun via belastingfaciliteiten komt erop neer, dat met ingang van vandaag alle nieuwe investeringen in gebouwen en machines vrij afgeschre ven zullen kunnen worden in heel het land. Tot nu toe gold dat afschrij vingen moesten worden gespreid over een periode van vijf jaar en dat alleen ondernemingen in achtergeble ven gebieden voor deze regeling in aanmerking kwamen. De minister hoopt hiermee te berei ken dat de investeringen, die vorig jaar met acht pet. zijn gedaald, weer ISBURY (AP) De geadopteer- loon van premier Smith van Rho- ië, Alexander Douglas Smith, heeft rklaard schuldig te zijn geweest aan bezit van marihuana. »th jr., 22 jaar, had 2,5 ons mari- ma bij zich toen hij op 20 decem- JTvan het vorig jaar uit Mozambi- M naar Rhodesië ging, en dit werd y de grens gevonden. lander Smith is de zoon uit het de huwelijk van de vrouw van de nier. RSCHAU (Reuter) Zoals ver- ht mocht worden, hebben de kie- in Polen bij de zondag gehouden lementsverkiezingen in overweldi- de meerderheid voor het bestaan- regime gestemd. Maar niettemin ben de Polen kans gezien om hun ïvredenheid met een aantal leiden- functionarissen duidelijk te de- istreren. mogelijkheid bestond namelijk om volgorde van de namen op de didatenlijsten te veranderen. De m hebben daarvan zo driftig ge- ik gemaakt, dat vier leden van het man tellende politburo die hoven de lijsten stonden, naar de onder- regionen verhuisden. Dat beteken- iverigens niet dat ze niet gekozen en, maar het was wel een duidelij- lemonstratie dat de kiezers niet ter tevreden over ze zijn. CIO (Reuter) Sneeuwstormen, nes en strenge kou hebben aan er twintig bergbeklimmers op de inse berg Foedji het leven gekost, ïeel Japan is het slecht weer en ;ens de politie zijn in totaal al 85 ïsen omgekomen als gevolg van noodweer. AVASHINGTON (AP. AFT) De Amerikaanse schandaaljournalist Jack Anderson beweert over documenten te beschikken, waaruit zou blijken dat het Amerikaanse mammoet-concern .ITT met de Amerikaanse inlichtingen dienst (CIA) heeft samengezworen om een staatsgreep in Chili te ontke tenen. Het doel van deze staatsgreep was te voorkomen dat Salvador Allen- de tot president zou worden gekozen, aldus Anderson. In zijn column, dat gisteren in hon derden Amerikaanse kranten ver scheen, zegt Anderson' dat de leiders van de ITT en William Broe hoofd van de CIA-afdeling voor Latijns-Ame- rika dit komplot smeedden. Ver scheidene bijzonderheden daarvan werden vermeld in een vertrouwelijk rapport, dat de vice-president van ITT. William Merriam, aan een com missaris van ITT. John McCone, (oud- hoofd van de CIA) in oktober 1970 had geschreven. Merriam sprak over zijn pogingen om leden van de strijdkrachten te selecte ren, die in staat zouden zijn een soort opstand op touw te zetten, en om Amerikaanse firma's te zoeken, die op de een of andere manier zouden sa menwerken om een economische cha os in Chili te scheppen., 'tot dusver re zonder succes'. 'General Motors en Ford zeggen dat zij teveel voorraden in Chili hebben om risico's te lopen en dat zij blijven hopen op een goede uitslag', zo zou het vertrouwelijk rap port zeggen. 'Deze documenten', zo schrijft Ander son, 'laten ITT zien als een rechtsper soonlijkheid bezittende natie met enorme internationale belangen, met toegang tot de hoogste functionarissen in Washington, met een eigen inlich tingendienst en zelfs met een eigén classificatie-systeem'. ITT had een aandeel van 70 pet. in de Chileense telefoonmaatschappij, die door Allen- de werd onteigend. Al eerder beschul digde Anderson ITT ervan de Repu blikeinse partij een royale donatie te hebben gedaan in ruil voor een gun stige regeringsbeslissing in een anti trust-kwestie. NÈVE (UPI) Amerika heeft op de ontwapeningsconferentie in léve een werkprogramma ingediend dat voorziet in afschaffing chemische wapens in een aantal stappen. In eerste instantie zou produktie moeten worden gestaakt van stoffen die alleen maar strijdgas kunnen worden gebruikt; later zouden de bestaande irraden moeten worden vernietigd. is geen formeel voorstel, zei de erikaanse onderhandelaar Martin, tr meer een suggestie voor de ma- om het probleem aan te pakken, ig jaar werd de ontwapeningscon- intie het eens over een verbod van logische oorlogsvoering. rootste moeilijkheden voorziet het ngediende Amerikaanse document de controle op stoffen die in de ele chemische industire worden mikt, maar ook als strijdgas kun- worden toegepast, bijvoorbeeld teen. Hiervoor zai wellicht interna- ïale inspectie van produktiebedrij- ven nodig zijn en controle op import en vervoer. Daarom willen de Ameri kanen beginnen met een produktiever- bod voor zenuwgassen, die uitsluitend voor militaire doeleinden kunnen wor den gebruikt Men wil praten over een systeem van eenzijdige verklaringen, waarin elk land jaarlijks de produk- tiecijfers voor een aantal overeen te komen stoffen opgeeft. Op de conferentie oefende de Mexi caanse gedelegeerde ernstige kritiek op Rusland en Frankrijk omdat zij het verdrag nog niet geratificeerd hebben dat van Latijns-Amerika een kernwa- penvrije zone maakt. zullen stijgen, en dat de produktie die gelijk bleef, ook omhoog zal schieten. Barber voorspelde een produktiestij- ginging van tien pet. in de periode midden 1971- midden 1973. Na de oorlog is de produktie in Engeland nog nooit met zo'n hoog gemiddelde gestegen. BEJAARDEN Minister Barber had ook een vrolijke verrassing voor de bejaarden. In het najaar zullen de ouderdomspensioe nen met 12,5 pet. verhoogd worden en die pensioenen zullen voortaan ieder jaar aangepast worden. De regering gaat ook de werkloosheid bestrijden. De overheid zal geld be schikbaar stellen aan bedrijven die zich in de probleemgebieden willen vestigen. Dat zijn vooral Wales, Noord-Ierland, Noord-Engeland en de len van Schotland. Dit jaar wordt in Engeland ook de BTW ingevoerd. Deze zal worden ge heven op alle goederen behalve voed sel en nieuwe huizen. Ondernemingen met een jaaromzet van minder dan 5000 pond zullen vrijgesteld worden van de BTW. Het gaat hier om zo'n haflf miljoen kleine bedrijven. Het algemeen tarief voor de btw wordt 10 pet. en daarmee het laagste van heel Europa. De omzetbelasting wordt in verband met de invoering van de btw beperkt tot maximaal 25 pet. Momenteel vari eert die van ruim II tot 45 pet. Dit betekent dat met ingang van vandaag een groot aantal artikelen aanzienlijk goedkoper zullen worden. Bijvoor beeld: cosmetica, auto's, wasmachines en koelkasten, speelgoed en camera's. Verder zal er geen btw worden gehe ven op gas en elektra, kolen, huisbrandolie en ook niet op de tarie ven van het openbaar vervoer. Van de verdere maatregelen noemen wij: verhoging van de kinderaftrek voor de lagere inkomens; de weeldebelasting met tarieven van dertig en 45 pet. wordt verlaagd tot 25 pet.; met ingang van het begrotingsjaar 1973-1973 zal de inkomstenbelasting worden verlaagd, met ingang van vandaag zal het over brengen van kapitaal naar landen van het sterling-blok en de toekomstige EEG-partners vrijer worden. Onmiddellijk na het bekend worden van de nieuwe begroting stegen de koersen op de Londense beurs aan zienlijk. In industriële kringen werden de maatregelen met enthousiasme ont vangen. HEERLEN Op 51 jarige leeftijd is gisteren in Heerlen overleden, de be kende kunstschilder Aad de Haas. Za terdag zal de uitvaartdienst worden gehouden in de dekenale kerk te Heerlen. Aad de Haas werd op 30 december 1920 te Rotterdam geboren, waar hij de afdeling vrije kunst van de acade mie bezocht. Hij verwierf snel bet- kendheid vooral ook door zijn grafi sche ontwerpen. De Duitsers plaatsten hem in de bezettingsjaren op de lijst van 'ontaarde kunstenaars' en namen een grafische tentoonstelling van hem In kunsthandel Van Zanten te Rotter dam in beslag. De kunstschilder werd door de nazi's gevangen genomen. Hij ontsnapte in 1944 naar Limburg en dook daar onder. Aad de Haas kwam in opspraak, toen op 16 maart 1949 het heilig officie te Rome zijn officiële veroordeling over de kruiswegstatie uitsprak, die Aad de Haas had geschilderd in het pittores ke kerkje van Wahlwiller (L). De kruiswegstatie was inmiddels als li nosnede verschenen in een boek met gebundelde lijdensmeditaties, die pa ter C. L. Mathot in 1949 voor de KRO hield. De kruiswegstatie van Aad de Haas werd uit het kerkje van Wahlwiller verwijderd. Het boek moest uit de handel worden genomen. BUENOS AIRES (RTR) De giste ren ontvoerde directeur van de Fiat- fabrieken in Argentinië, Oberdam Sal- lustro, zal terecht moeten staan voor een 'volksrechtbank' wegens plunde ring van het land en monopolistische praktijken. Dit staat in een communi qué van het trotskistisch georiënteer de revolutionaire volksleger (ERP). een groep stadsguerrillastrijders die zegt Sallustro te hebben ontvoerd. Sallustro werd gisteren door vier mannen en een vrouw in een auto gesleurd toen hij zijn woning verliet. Volgens ooggetuigen waren twee ont voerders in politie-uniformen gekleed. De chauffeur van de industrieel die zich verzette, kreeg een kogel in de maagstreek. Hij is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. De aanklacht van de ERP tegen de Fiat-directeur luidt: 'plundering van het land, monopolistische praktijken tegen de kleine industrie, inmenging in de binnenlandse politiek, uitbui ting van de Argentijnse arbeiders, onderdrukking van de arbeiders bij Fiat in Cordoba, ontslagen en het gevangen laten zetten van democra tisch gekozen vakbondsleiders.' Vorig jaar ontvoerde de ERP de Brit se consul en bedrijfsleider van de 'Swift'-vleesfabrieken in Rosario, Stan ley Silvester. Hij werd na een week vrijgelaten nadat als losprijs voedsel en kleren ter waarde van 25.000 dol lar waren uitgedeeld aan de armen van de stad. In het communiqué over de ontvoering van Sallustro, dat ge vonden is in een café in het centrum van Buenos Aires, wordt geen losprijs geëist. JOHANNESBURG (ANP) Neder land heeft rich in Johannesburg ge plaatst voor de tweede ronde van het tennistoernooi om de Federation Cup. Nadat maandag de ontmoeting met Nieuw-Zeeland was afgebroken bij de stand 1-1. wonnen Betty Stöve en Tru dy Walhof-Groenman gisteren het be slissende dubbelspel. Zij versloegen Marylin Pryde en Robyn Hunt met 15- 13, 10-8. 1972 een persconferentie zei mevrouw r, dat haar regernig het konink- Jordanië beschouwt als partij vredesonderhandelingen welke raf moeten gaan aan besluiten over toekomst van de Palestijnen. t eerste wat moet worden vastge- I in een vredesregeling is de Israë- he grens. Wij willen die vaststel- in onderhandelingen met onze en, in dit geval Jordanië.' Ze wil geen lijnen trekken, maar zei wel er grenswijzigingen zouden zijn dat Israël niet alleen maar kleine tigingen wil. Na het tot stand ïen van een vredesregeling zouden Palestijnen kunnen besluiten hun A Palestina te noemen, maar zij klaarde zich krachtig tegen een estijnse staat op de westelijke Jor- ooever als een wig tussen Israël Jordanië. 'Het enige doel voor zo'n staat zou de vernietiging van Israël zijn,' meende de Israëlische premier. Een dagblad in Beiroet heeft gisteren gemeld dat afgelopen zendag in Jorda nië een staatsgreep is mislukt. Dertig rebellerende legerofficieren zouden zijn gearresteerd. Volgens het blad was de coup beraamd door officieren die achter de Palestijnse guerrilla organisaties stonden. De Jordaanse re gering heeft dit ontkend. De opstand zou onder leiding hebben gestaan van majoor Fawzi en neergeslagen zijn door generaal Sjaker, een neef van koning Hoessein, die enkele weken geleden tot chef-staf werd benoemd. 'TERECHTSTELUN G De nieuwsbrief van Al Fatach, die in Damascus wordt uitgegeven, heeft gis teren geschreven dat de Palestijnse guerrillastrijders een hoge Jordaanse ATHENE (AP, Reuter, UPI) De Griekse premier Papadopoelos heeft gisteren de regent, gene raal Georgis Zoitakis, afgezet en zichzelf als regent laten installeren. Papadopoelos blijft ook eer ste minister. De Griekse regering heeft als reden voor het ontslag van de regent opge geven dat hij zich bemoeid had met de wetgevende arbeid van de rege ring. Zoitakis heeft ondermeer ge weigerd een wetsontwerp te onderte kenen waarin de uitbreiding van de veiligheidstroepen werd geregeld. 'Het besluit van de regent was niet behulpzaam voor de sociale, politie ke en economische ontwikkeling die de regering wenst', aldus de officië le mededeling. Ballingschap Zoitakis, 72 jaar, was tot generaal bevorderd en benoemd tot regent na de mislukte tegenstaatsgreep van ko ning Constantijn in december 1967. De koning vluchtte toen met rijn gezin naar Rome en woont daar sindsdien in ballingschap. Formeel is hij nog steeds staatshoofd en vervangt de regent hem slechts, maar in werkelijkheid heeft Con stantijn geen enkele invloed meer op de gang van zaken in Grieken land. De laatste tijd doen steeds meer berichten de ronde dat de Griekse militaire junta van plan is van Griekenland een republiek te maken. Zoitakis had geweigerd het wetsont werp op de uitbreiding van de vei ligheidstroepen te ondertekenen om- lat hij het wetsontwerp in strijd achtte met de grondwet. De zaak diende zelfs voor" de hoogste admini stratieve rechter in Griekenland en die stelde Zoitakis in 't ongelijk. De regering was op grond daarvan van mening dat 'achter bedoelde forma- Georgis Zoitakis listische en juridische gronden een negatieve houding van de regent jegens het werk van de regering schuilging", aldus het communiqué waarin zijn ontslag werd bekend gemaakt. Er gingen al enige tijd geruchten in Athene dat ernstig verschil van me ning bestond tussen de regent en de junta. Zoitakis zou met steun van een groep officieren willen verhin deren, dat Papadopoelos geheel al leen de leiding van de 'revolutie' op zich nam. In een radiorede verklaarde Papado poelos na zijn inzegening als regent, 'dat hij met behulp van God en de steun van alle krachten van de natie in staat hoopte te zijn, zijn nieuwe taak volgens de grondwet en de wetten van de staat uit te voeren'. Papadopoelos, die nu behalve regent en premier ook nog minister van buitenlandse zaken en defensie is, zag de toekomst vrolijk in. 'De be langrijkste faktor voor het volledig succes is de handhaving van de bestaande orde en vrede, die gewaar borgd wordt door de strijdkrachten en de veiligheidsdienst en de tot dusver tentoongespreide onverbreek bare nationale eenheid. De voorteke nen zijn volmaakt en mijn enige wens is al mijn krachten te gebrui ken voor het welzijn van Grieken land. Ik doe een beroep op u allen, opdat wij behouden wat wij verkre gen hebben en opdat wij nog meer bereiken', aldus de nieuwe onder koning. Straffen Een militaire rechtbank in Athene heeft gisteren negen Grieken veroor deeld tot gevangenistraffen, varië rend van acht jaar tot 15 maanden. Vie beklaagden zijn vrijgesproken en twee kregen een voorwaardelijke straf. De vijftien zouden lid geweest zijn van de Panhelleense bevrijdings beweging, die in het buitenland is opgericht door oud-minister Andreas Pajandreoe. De zwaarste straf, acht jaar, kreeg de in Amerika geboren advocaat Ioannis Koronaios (53), die werd gearresteerd, kort nadat er een bom was ontploft bij het bureau van de Griekse premier toen die daar zat te praten met de Amerikaanse mi nister van defensie, Meivin Laird. De advocaat heeft bekend. DACCA, maart De 'nieuwgeboren' staat Bangladesj werkt uitermate inspirerend op beeldsprekers. 'Onze nationale geboorte vond plaats door middel van de keizersnee en met mevrouw Gandhi als vroedvrouw', meldde een locale columnist dezer dagen. Uit andere bron vernamen wij: 'Het kind is zwak en de moeder is arm'. Wat de waarheid beter benadert, al was het alleen maar, omdat de contacten tussen India en Bangladesj zeker niet van incidentele aard ztileirzijn; Zij zijn het afgelopen jaar steeds in niger geworden en zullen zich in de toekomst 'verder verdiepen, zoals dat heet. Nadat India ten koste van veel 'in spanning en bijna twee miljard gul den de enorme Oostpakistaanse vluchtelingenstroom had opgevan gen, bracht het in december met een veertiendaagse veldtocht Bangla desj tot leven. Deze interventie zal ook op de toekomstige politieke si tuatie in Bangladesj van grote in vloed zijn. Ze nam radicale groepe ringen de wind uit de zeilen en maakte de weg vrij voor de gematig de sociaal-democraten van de Awami Liga, die rich India's politieke en economische systeem als voorbeeld stellen. De Indiase militairen zullen het land op 25 maart hebben verlaten. Nu rijn ze al nagenoeg uit het RUZALEM (Reuter, UPI, AP) Premier Golda Meir van Israël is tegen het houden van een re- endum op de westelijke Jordaanoever over koning Hoesseins plan voor een federatie met Jordanië. ambtenaar van de inlichtingendienst hebben terechtgesteld 'wegens misda den tegen het Palestijnse volk'. Het lijk van de ambtenaar is in de Noord- jordaanse stad Irbid gevonden. 'Het vonnis van het "olk werd op 17 maart voltrokken,' aldus Al Fatach. In de stad Nabloes op de bezette westelijke Jordaanoever is spanning ontstaan na een waarschuwing van de Israëlische minister van defensie Da- jan, dat streng zou worden opgetre den bij ongeregeldheden. Dajan ont bood gisteren de burgemeester van dc stad. Daarop hebben een lijstaanvoer der en zeven van zijn partijleden hun kandidatuur ingetrokken. Dajan heeft de burgemeester gewaarschuwd, dat als de verkiezingen op 28 maart niet kunnen doorgaan een Israëlische offi cier het bestuur over de stad zal overnemen. stadsbeeld verdwenen en alleen op liet land ontmoet men nog regelma tig lange konvooien. Maar zelfs dit korte verblijf van de Indiase militai ren was van groot belang. Niet aleen hebben ze een massale moord partij op Bihari's en Westpakistani's voorkomen, maar ze maakten zich ook verdienstelijk bij het herstel van vernielde vertwndingen. En door hun deelname aan speuracties naar wapens hebben ze geen onbelangrij ke bijdrage geleverd aan de toekom stige ordehandhaving. Dat hun snelle terugtrekking van psychologisch inzicht getuigd, spreekt voor zichzelf in een nieuw land, dat van de acties van vreemde militairen diepe trauma's hpeft over gehouden. Maar ook na hun vertrek zullen de Indiase militairen op indi recte wijze invloed blijven uitoefe nen, want Bangladesj zal op het terrein van de defensie waarschijn lijk in belangrijke mate op New Delhi blijven steunen. Ook op andere terreinen is de India se invloed hier groot. Zo assisteren Indiase deskundigen in Dacca onder meer bij de heroprichting van tal van openbare diensten, bij de uitga ve van nieuw Bengaals geld en nieu we postzegels, bij het opstellen van een Bengaalse grondwet en bij het ontwerpen van een nieuw belasting en douanesysteem. Hoge ambtenaren bevolken het merendeel van de vliegtuigen, die heen en weer vlie gen tussen Dacca en New Delhi, en de Indiase persbureaus beheersen de nieuwsvoorziening in de jonge staat in hoge mate. Men mag aannemen, dat dit de In diërs niet tot nadeel zal strekken. Op economisch terrein ziet men soortgelijke ontwikkelingen. Maar wie hier op voorhand uit afleidt, dat de Westpakistaanse dominantie snel plaats maakt voor Indiase overheer sing, dient zich te beheersen. Want in de nieuwe relatie tussen India en Banglades zijn de mogelijkheden tot wederzijds voordeel oneindig veel groter. Geschiedenis Om dit te illustreren is een korte terugblik in de geschiedenis van het sub-continent wellicht nuttig. De verdeling van Brits Indië in 1947 in India en Pakistan, was vooral wreed voor Oost-Pakistan. Vóór de verde ling vormde het een organisch ge heel met West-Bengalen en was de jute de spil van de gehele Bengaalse economie. In Oost-Bengalen (dat Oost-Pakistan werd) was nauwelijks een jutefabriek te vinden. Die be vonden zich langs de Hoogly-rfvier ten noorden van het Westbengaalse Calcutta. Door de gebeurtenissen van 1947 ontstond de catastrofale situatie, dat de jutefabrieken bij Calcutta wanhopig uitzagen naar ju te van goede kwaliteit, terwijl de weinige jutefabrieken bij Dacca de aanvoer bij lange na niet konden verwerken. Daarnaast werd Oost-Pakistan niet alleen afgesloten van de enige grote haven in dit gebied, Calcutta, maar ook van de aanvoer van grondstof fen en industriële produkten, die voortaan tegen veel hogere prijzen uit West-Pakistan en andere delen van de wereld moesten worden be trokken. Indiase militairen hebben Bangladesj verlaten Kortom, met de verdeling in 1947 werd het ingewikkelde Bengaalse economisch systeem, dat in verschei dene generaties was opgebouwd, in één klap ontmanteld. De Britse journalist David Loshak schreef met recht: "Van de twee naties, die in 1947 werden geboren, was Pakistan de kleinere en zwakkere, die daar door de grootste klap kreeg. En van de beide helften van Pakistan, was het opnieuw de kleinere en zwakke re Oost-Pakistan die de groot ste economische afstraffing kreeg'. Het zal duidelijk zijn, dat thans op basis van wederzijds voordeel het een en ander kan worden goedge maakt. Allereerst bestaat de moge lijkheid, dat West-Bengalen voortaan weer een deel van de overvloedige Oostbenigaalse jute kan verwerken. Daarnaast heeft New Delhi al voor gesteld, een eind te maken aan de zelfmoordende prijsconcurrentie die beide producenten in het verleden op de jute-wereldmarkt voerden, en samen te werken bij de handhaving van redelijke prijzen. Bangladesj hoeft voortaan geen kolen meer uit China en Polen te betrekken, omdat West-Bengalen ze tegen eenderde van de prijs aanbiedt. De stagneren de Indiase industrie kan haar pro dukten aan Bangladesj kwijt, dat ze in het verleden tegen hoge prijzen uit het verafgelegen West-Pakistan moest betrekken. Verder biedt India de Oostbengaalse boeren en vissers een markt voor groenten en vis. Alleen met de thee ligt het moei lijk, want Bangladesj verloor zijn markt in West-Pakistan en moet voortaan opboksen tegen betere kwa liteiten uit India en Ceylon. De handelsmogelijkheden worden nog vergroot, doordat de heropening van de waterwegen, die Bangladesj met India verbinden, een aanzienlijke re- du ktie van de transportkosten zal opleveren. Gevaren Toch dreigen er voor Bangladesj gevaren. Op regeringsniveau mag dan plechtig worden verzekerd, dat alleen op basis van gelijkheid en wederzijds voordeel zaken zullen worden gedaan, een Indiase econo mische overheersing is niet uitgeslo ten. Want New Delhi en Dacca heb ben het particuliere Indiase kapitaal maar ten dele in de hand. De recente stroom van Indiase zakenlieden naar Bangladesj toont aan, dat de com merciële mogelijkheden hier worden onderkend. De schaarste in de jonge staat, het economische vacuüm dat nog op tal van plaatsen heerst, de open grenzen met India en de voor lopige aanvaarding van de Indiase roepee als wettig betaalmiddel in Bangladesj, zouden al snel tot een grote invloed van de Indiase zaken lieden in de Oostbengaalse economie kunnen leiden. In Nepal en Oost-Afrika, waar deze ontwikkeling zich voordeed, worden de Indiase zakenlieden gehaat en vormen ze een bron van spanningen en frustratie. Een jonge leider van de Congres-Partij drong er onlangs bij premier Indira Gandhi op aan te waken voor particuliere exploitatie van Bangladesj, omdat dit 'het per fecte middel zou zijn om Bangladesj aan China cadeau te doen. Koopreacties. Uw zaak heeft ze nodig. Zoals een motor brandstof behoeft om te draaien. Reacties. Veel reacties. Snelle reacties. Uw reclame in dagbladen lokt snelle reacties uit. Want dagbladen zijn een snel medium. En een vitaal medium. En een doordringend me- dium. Maak er actief gebruik van. Opdat u reacties krijgt. Koop reacties. Vele goede. Dagbladen, adverteer er in. Voor maximale reacties. R E-A-C-T-I-E-S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9