Groningers kiezen bomen vóór auto's eoeo dichtbij 'Markerwaard van de kaart' wil gehele IJsselmeer behouden Commentaar «jOnnodig i)ruk op Bonn Ds. v. Puyvelde, voormalig missionaris, overleden PATRIA CREAM CRACKERS Santo lekkervan Eindhovens ontwerp in Tweede Kamer Het weer s opklaringen ■j mist Dagje-uit wordt een dure grap ROUW/KWARTET WOENSDAG 22 MAART 1972 IIIWEM.AM» Binnenstad wordt 480 parkeerplaatsen armer lecin Jouri mthfl Nws rt en. De oppositie in de Tweede Kamer ift gisteren de affaire van de gehei- werkafspraken uiteraard niet onge- jruikt gelaten om te proberen het l(U abinet-Biesheuvel zoveel mogelijk te jnttakelen. Zij heeft weinig reden op- ietogen te zijn over het resultaat. Om beginnen is de minister-president geslaagd uit te leggen dat het "Mbpstellen van het lijstje lag in de aard in de gang bij de informatie-Steen- i'lamp en dat er dus geen kwalijke e nachinatie achter zit. [Vaarom het lijstje vervolgens geheim j noet blijven is niet overtuigend gemo- <em iceerd maar die onduidelijkheid recht- raardigt nog niet het tumult dat rond de kwestie is ontstaan. Tenslotte het lijstje van weinig betekenis. De raag of zaken van weinig belang al of in de openbaarheid moeten wor- gebracht, kan ons niet tot grote emoedsbeweging brengen. Wat giste- en voor de heren Den Uyl en Van lierlo overbleef was het nu gepubli- d eerde stuk te gebruiken voor het anscherpen van de meningsverschillen tver het financieel-economische beleid ie tussen de coalitiegenoten bestaan >en. Er staan in de afspraken in- •i trdaad dingen die VVD en DS'70 lezieriger in de oren zullen klinken an de confessionele partijen. Hebben VD en DS'70 op die punten gewon- i? Men kan ook zeggen: zij hebben loren want die voor hen plezierige iken zijn niet in het regeerakkoord taar in een niet-bindend stuk terecht :komen. )e heer Den Uyl riep gisteren uit dat st trouwtrekken in het kabinet tussen e regeringsfrakties voortduurt. Ja, de egroting van 1973 staat nog niet op ipier, het is zelfs niet zeker of dit cabinet er wel in zal slagen het over de iljoenennota eens te worden, maar hadden het debat van gisteren niet odig gehad om dit te vernemen. 't jehi itg< jen n k plek <h wel sext, m te ervi 'ogis lorh (iet T- len ws°>bb« 8.55- van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het gemeentebestuur van Groningen gaat vijand nummer één aanpakken van de 380 bomen aan de singels en liet Martini-kerkhof (de enige bomen die in de Groninger binnenstad nog aan de weg staan)straks zal onder deze bomen niet meer ge parkeerd mogen worden. Dat zal de stad 480 parkeerplaatsen armer maken, maar het zal de redding betekenen van bijna 400 waarde volle bomen. De toestand van de bomen is ao slecht dat het niet meer verantwoord is het parkeren nog een jaar toe te laten. 'Eigenlijk zien we de auto's daar liever vandaag dan morgen verdwij nen', zegt wethouder P. G. van Del den van Openbare Werken in Groni ï- gen. Toch zal er nog wel enige tijd mee gemoeid zijn, omdat het allemaal niet zo maar één, twee. drie blijkt te gaan. Er zullen verbodsborden moeten ko men of het parkeren zal ter nlaatse onmogelijk gemaakt moeten worden. Verbodsborden vindt men echter geen gezicht: zij zouden de fraaie bomenla nen ep het Martinikerkhof ontsieren Wil men het parkeren onmogelijk maken dan zal men een soort verho ging (stoepranden) moeten maken, maar dat kost geld. Daarvoor is weer toestemming nodig van hogere over heden en zo'n procedure kost geld. De bomen vormen een zeer nuttige milieufactor. Bovendien zijn ze een aantrekkelijk element in het stads beeld. Het opheffen van de parkeerplaatsen wijkt af van het tot nu toe gevoerde beleid, waarbij alleen tot opheffing werd overgegaan als er vervangende parkeergelegenheid elders kon worden geschapen. Omdat de bomen het niet langer verdragen is van deze lijn thans afgeweken. 'Er kan een situatie zijn van volstrekt iets verliezen als je 't niet nu doet. In dit geval zou dat betekenen het opgeven van de bomen die we nog hebben. Men zou weinig respect hebben voor een stadsbestuur dat zo handelde', zegt wethouder drs. M. J. van den Berg (stedebouw). Aan de buitenzijde van de singels, waar geen auto's staan, zullen de kort- parkeerders (meters) worden gehand haafd zodat het parkeerfenomeen dus niet geheel van de singels verdwijnt. Voor veertien artsen die er wonen zullen speciale parkeerplaatsen wor den vrijgehouden. Opmerkelijk is, dat op het Hereplein en het Emmaplein tussen de singels in, waar niet geparkeerd mag worden, de bomen nog gezond zijn. Op de singels en op het Martinikerkhof heeft een complex van oorzaken ertoe geleid dal veel bomen op stenen na dood zijn. De grond is ingeklonken, geparkeerde auto's hebben de grond doordrenkt met olie. benzine en pekel, en de voedings- en vochttoe- stand van de grond is ook abomina- hel. Aan de singels staan vooral kastanjebo men en lindebomen, aan het Martini kerkhof méér soorten. Het opheffen van de parkeerplaatsen is niet vol doende. Er zal ook nieuwe grond moeten worden ingebracht, waarin men speciale ventilatiekokers wil aan brengen. Sommige bomen zouden ei- e definitieve vaststelling van de da- van president Richard Nixons •ruime tijd geleden aangekondigde be- w»ek aan Moskou (22 mei) en de dèactie daarop van dé Russische partij- 1(ider Leonid Breznjew, hebben veel van een gezamenlijke poging, te spa lorkomen dat een meerderheid in de estduitse Bondsdag de verdragen met Ti Sowjet-Unie en Polen afwijst, ixon heeft er belang bij dat zijn reis n succes wordt. Niet alleen omdat hij t nodig heeft met hét oog op de esiden tsve rk iezi n gen in november. Er 'ng eenvoudig niets misgaan, omdat trtfc betrekkingen tussen beide super- 20.i achten nadelig beïnvloed kunnen Hprg^prden, met als gevolg een verontrus- ide uitwerking op de internationale uatie. ok Breznjew is gebaat bij besprekin- n met Nixon, die zijn streven naar irmn. n vergelijk met West-Duitsland kun- .n pi n bekronen. Hij heeft er niet slechts wat 'an8 bij omdat hij een Europese ers. iligheidsconferentie wenst, maar te- ieurs 86 omdat hij in politieke moeilijkhe- n kan komen als een dreigende Miitrwerping van de verdragen het ge- T7noo rek met Nixon veel waarde ont- !wee« emt. en Nixon vorig jaar zijn Chinese en an Grvolgens zijn Russische reisplannen ®3Rkend maakte, was de bedoeling dat i: p na ratificatie van de verdragen in ènSm >nn. in Moskou plechtig het Berlijnse rmogendheden-akkoord zou onder- :enen. Het belangrijkste beletsel voor i Europese veiligheidsconferentie u dan worden weggenomen, t Moskou .komen intussen niet alleen richten die de toekomst van Europa gevolg van eventuele verwerping ■■to de verdragen somber afschilderen, zijn ook pogingen gedaan de West- :rs milder te stemmen en de oppo- (ook binnen de regeringspartijen) uit de zeilen te nemen, voorbeeld is de Russische toezeg- de brief van minister van buiten- le zaken Walter Scheel, waarin het uitse standpunt ten aanzien van iniging van beide Duitse staten uit- :et is, ter kennisneming voor te in aan de Opperste Sowjet, het tische parlement. Of dit in Bonn zoden aan de dijk zal zetten, is de ig, omdat Moskou met deze stap heeft toegezegd, waarop de Duit- zich later kunnen beroepen, ijew heeft in zijn rede van maan- eveneens een wat minder afwijzen- houding aangenomen met betrek- tot de Europese Gemeenschap. iee heeft hij ongetwijfeld opposi- rider Rainer Candidus Barzel een grijk argument tegen de verdra- uit handen willen nemen, dat de- na zijn bezoek van enkele maanden len aan Moskou gretig heeft ge- rd. ïlier Brandt blijft er op vertrou- dat de verdragen de eindstreep halen. Naarmate de beslissende nadert, wordt de kans groter dat enkele christen-democratische af- rdigden het landsbelang laten aleren boven het partijbelang. :'j Barzel het niet op de definitieve iminc wjl 1 c" i.mkomen en door UTRECHT Op 94-jarige leeftijd is te Utrecht overleden ds. C. L. A. M. van Puyvelde, emeritus-predikant van de gereformeerde kerk te Zuilen (nu: Utrecht-Noord), die hij van 1928 tot zijn emeritaat in 1943 gediend heeft. Ds. Van Puyvelde was een voormalig r.-.k. priester, hij heeft in de jaren vóór de eerste wereldoorlog als missio naris in een afgelegen deel van de Congo gewerkt (ds. Van Puyvelde was van Vlaamse komaf) en tijdens die oorlog was hij een jaar in Frankrijk werkzaam als aalmoezenier. Na zijn breuk met de r.-k. kerk was hij enige tijd predikant van de Amerikaanse) method istenkerk in België. Vervol gens studeerde hij net, theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waarna hij in de gereformeerde ker ken beroepbaar werd. (ADVERTENTIE) tijdelijk van 1,05 voor 94 cent. CENT I In uw damesblad staat een Patria-ad vertentie met ver rukkelijke, originele Cracker-J ideeën van Hugh Jans. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het bestuur van de 'Stichting Markerwaard van de Kaart' heeft besloten de stichting om te zetten in de 'Vereniging tot Beheer Van het IJsselmeer'. (ADVERTENTIE) smaak... uw koffie op kleur... EINDHOVEN Minister Geertsema (binnenlandse zaken) is bereid het Eindhovense ontwerp voor de gewest vorming in de Eindhovense agglome ratie bij de Tweéde Kamer in te dienen naast het algemene regerings voorstel voor de gewestwet. Maar dan moet het Eindhovense wets voorstel wel veranderd worden in die zin dat er in opgenomen moet worden dat het bestuursorgaan, de agglomera- tieraad, via directe verkiezingen tot stand komt. Volgens het bestuur van de stichting kan de problematiek rond de inpolde ring van de Markerwaard niet meer los worden gezien van de strijd voor het behoud van het hele IJsselmeer en omgeving. De nieuwe vereniging wil zich daar om inzetten voor wijziging of ophef fing van de befaamde Zuiderzee-wet uit 1918 waarop de afsluiting en in poldering zijn gebaseerd. De vereniging stelt zich ten doel Tiet behoud van het IJsselmeer en naaste omgeving in landschappelijk, water- huishoudkundig, recreatief en mi- lieuhygiënëisch opzicht'. Men denkt dit doel te béreiken door het verzamelen van gegevens over het IJsselmeer en LOWIETJE Horizontaal woorden invullen die be teken: 1 sluiskolk, 2 duikereend, 3 danspartij, 4 lied, 5 vordering, 6 deel van de hals, 7 gevangenis, 8 klooster voogd, 9 gehoororgaan, 10 voordeel, 11 huisdier. Bij juiste oplossing leest men in de verticale rij 12 de naam van een werktuig. Invul-puzzel 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 OPLOSSING VORIGE PUZZEL: 1 gave. 2 aver, 3 velo, 4 Eros. het indienen van een 'constructieve motie van wantrouwen' met de steun van enkele sociaal-democraten en libe ralen bijvoorbeeld bij de behande ling van de begroting voor de bonds- kanselarij kanselier Brandt ten val wil brengen. De verdragen met Rus land en Polen (met inbegrip van het viermogendheden-akkoord over Ber lijn) zou de oppositieleider daarmee op losse schroeven zetten Minder ivcirm Van onze weerkundige medewerker Gisteren is de temperatuur voor de ze vende achtereenvolgende maal 18 gra den Celsius (of meer) geweest, wat voor maart heel uitzonderlijk is. De mooiweer-periode van 1945 (18 t.m. 25 maart) is in dit jaar al in lengte over troffen. Extreem zijn ook geweest de temperatuurschommelingen tussen nacht en dag. In XVognum werd van 15 tot 20 maart voor de gemiddelde da gelijkse maximumtemperatuur 18 gr. berekend, voor de gemiddelde dage- lijkste minimumtemperatuur l'/2 gr., een amplitudo dus van 16Vz graad. En ook hier weer is de lange duur van dit verschijnsel bijzonder Het etmaalre cord blijft op datum 27 januari 1942: 30 gr. te De Bilt, namelijk van -25 tot 5 gr. C. Verder herinneren we er nog even aan, dat de 20 gr. C-tempera- tuur in het zuiden, al op 15 maart jongstleden, het vroegste tijdstip van dit temperatuurniveau was sedert 10 maart 1880. Slechts éénmaal is er in maart een officiële'zomerse dag waar genomen, te weten 25.4 gr. in Ernmcn en 25.6 gr. in Gemert en Venlo op 29 maart 1968. De as van hoge luchtdruk over onze omgeving verplaatst zich iets naar het zuiden. Daardoor blijft de droge periode wel voortduren, maar bereikt het kwik de Izomende dagen ondanks zonnige perioden in het bin nenland, minder hoge waarden dan wij de laatste tijd gewend zijn geweest. Het continentale karakter van het 'kli maat' in maart blijkt duidelijk uit de frequentie van de windrichtingen over het tijdvak 1 tot 20 maart: 80 pet. van alle winden hadden een oostelijke com ponent. De preferente richting was oost-zuidoost (23 pet.) gevolgd door oost-noordoost (14.4 pet) en verder zuidoost (13.8 pet.) en oost (10.6 pet De noordoostelijke richting was 9.4 pet. en zuid-zuidoost 6.9 pet. Verder gaven noord en zuid elk een half pro cent. Als illustratie van het zomerse maart- weer kunnen de volgende waarnemin gen gelden, ontvangen van de Vrije Universiteit van Amsterdam: het krui pen van de eerste pad en het vliegen van de eerste vleermuis is volgens des kundigen 'krankzinnig vroeg'. lagere temperaturen, 'f <1.00 M-J - zonnig sregen hagel *><7^ s bewolking 10 max. temp *10 min. temp windrichting Weersgesteldheid van gisteravond 7 uur, mti- ximumtempui;i.tureii van gisteren en neerslag van gisteren 7-lfl uu.i. Amsterdam onbewolkt 16. 0: De BlR onbe wolkt IS. 0; Deelen licht bew 19. 0: Eelde onbewolkt 15, 0; Eindhoven half bew 19. 0; Den Helder onbewolkt 9. 0; Luchthaven Rot terdram licht bew 17. 0; -Twente onbewolkt 18, oVlissingen onbew 17. 0; Zuid Limburg half bew 17. 0; Aberdeen zwaar bew 14. 0. Athene onbewolkt 17, 0; Barcelona zwaar bew. 6. 0: Berlijn lieht bew 13. 0: Bordeaux zwaar bew 19, 0,2: Brussel onbewolkt 10. 0; Krankfont licht bew 19. 0; Genève zwaar bew 12, 1: Helsinki zwaar bew 5. 0: Innsbruck zwaar bew 18. 0; Kopenhagen geheel bew 5. 0: Lissabon regenbui: Locarno licht bew 17. 0: Londen onbewolkt 11, 0: Luxemburg licht bew 18. 0: Madrid zwaar bew 14. 0: Malaga geheel bew 17. 0: Munchen onbewolkt 17, 0: Nice licht bew 16. 0: Oslo half bew 4. 0; Parijs licht bew 20. 0, Rome licht bew 16. 0: Stockholm zwaair bew 11. 0; Wenen half bew 16. 0; Zurich zwaar bew 17. 0; Casa Blanca licht 17. 0: Las Palmas zwaar bew 14. 0: Tel Avlv onbewolkt 17. 14. Tunis onbewolkt 24. 0: Split licht bew 19. 0: Istenboel licht bew lft. 0. Vlissingen le getij 8 16. 2e getij 21.05. Ha ringvliet 9 49-22.40. Rotterdam 11 01-23 49. Scheventngen 9.19-22.11, IJmuiden 10.08-23 03. Den Helder 0.39-13.16, Harllngen 3.20-15.33, Delfzijl 5 42-18 11. Zoals deze (in de zomer gemaakte) foto toont, zitten de bomen op het Martinikerkhof nog volop in het loof, maar er zal snel ingegre pen moeten worden om het zo te houden. genlijk 600 liter water toegevoegd moeten krijgen. Een extra nadeel is dat veel water via riolering en derge lijke wordt afgevoerd, terwijl ook de natuurlijke humusvorming wordt t ^engegaan door het steeds verwij deren van de bladeren, d.n steekproef door de Nederlandse Heidemij heeft uitgewezen dat schade aan de bomen voor veertien procent wordt toegebracht door aardgas (lei dingen) en voor 66 procent door te grote bodemdichtheid en gebrek aan ventilatie in de grond. De slechte toestand van de bomen (overigens ook elders in de stad) is aan het licht gekomen toen er onlangs infrarood- luchtfoto's zijn gemaakt. Slechts twin tig procent van de stedelijke bomen is gezond. 'Huisvaders van een doorsnee-gezin met twee kinderen zullen dit voorjaar en van de zomer al gauw vijf tientjes uit hun portemonnee moeten halen, om een enkel eenvoudig dagje 'pret park' te bekostigen'. Dit schrijft Koopkracht, het maandblad van het Consumenten Contact Orgaan. Koopkracht heeft voor de dagjesmen sen die straks weer op weg gaan naar Madurodam, het Eurostrand, of naar het Dolfinarium in Harderwijk in de laatste week van februari een onder zoek ingesteld naar de prijzen die het komende seizoen zullen worden bere kend. Conclusie: bij de reclame wor den haast nooit de tarieven voor de pretparken en de prijzen van de con sumpties vermeld. Die toegansprijzen van de recreatie parken liggen dit seizoen vaak flink hoger dan het vorige jaar. Verhogin gen van vijfentwintig pet. zijn geen sterrenlijn uitverkoop ufo's In Frankrijk heeft men de .aatste dagen weer vliegende schotels waarge nomen. Een brandweerman m Normandië had er één zien landen en een landbouwer vertelde, dat het electrische systeem van zijn auto werd uitgeschakeld, toen de söhotel weer het luchtruim koos. Beide mannen zeid'en dat het geval geen leven maakte. Berichten over 'niet-geïdentificeerde vliegende objecten' kwamen ook uit midden- en zuidwest-Frankrijk. het doorspelen van die gegevens aan ambtenaren, politici en wetenschappe lijke instellingen. De vereniging wil lid worden van de Raad voor Milieu defensie. Het bestuur van de stichting Man kerwaard van de kaart zegt in een persbericht het IJsselmeer als een waardevol gebied te beschouwen dat op geen enkele wijze meer mag wor den aangetast, niet door vervuiling, niet door olieboringen, niet door ver dere inpoldering, niet door de aanleg van eilanden, bestemd voor vliegvel den. Zaterdag wordt in het Tropen museum te Amsterdam de oprich tingsvergadering van de nieuwe vere niging gehouden. bekeken De machtige arm van de oude Martin Peyton beheerst blijkbaar niet alleen het nep-plaatsje Peyton Place, maar ook een behoorlijk deel van ons land. Wekelijks trekt de serie die overi gens nóg anderhalf jaar doordraait zo'n zes miljoen kijkers en dat is nog altijd bijna half Nederland. Het mag ons daarom ook niet verbazen, dat Peyton Place boven aan de lijst van de meest bekeken televisie-program ma's staat. Tot die allerpopulairste behoren ook Mies' quiz 'Een van de acht' en de onverwoestbare Swiebertje. De kijkcij fers over januari en februari vielen trouwens ook erg gunstig uit voor 'Poets' (dat na januari terugzakte), de Mounties. de Kleine Waarheid. De Vuist Berend Boudewijns quiz en 'Met liedjes het land in'. Pippi Lang kous is daar nog bij gekomen en ook de dubbeldekkers slaan een goed fi guur. Programma's, waarover de meningen zeer uiteen blijken te lopen, zijn onder meer de Fred Haché-show. Sex in wording en Hadimassa, waarvan de eerste zich duidelijk mahifesteert als de meest controversiële show in ons kleine t.v.-wereldje.HAARSTUKJE haarstukje De al behoorlijk kalende Britse vrij gezel David Rhodes uit het Engelse York verklaarde voor de rechter, dat hij 'zijn hoofd verloren had', toen zijn vriendin zijn haarstukje te pakken kreeg, het in de w'c' gegooid en doorgetrokken had. Hij was zó kwaad geworden, dat hij de politie er bij gehaald had, die de 37-jarige Eileen Downs arresteerde wegens diefstal. V.oor de rechter verklaarde de vrien din, dat het een ongelukje was ge weest, terwijl ze met David had ge stoeid. Niettemin werd ze schuldig bevonden en veroordeeld. heren Het woord 'heer' komt ongeveer twee maal zo vaak in de Nederlandse kran ten voor als 'man'. De 'vrouw' haalt het aantal 'mannen' niet eens. Dat is een stukje van het voorlopige resultaat van een onderzoek, waaraan een groep mensen aan de technische hogeschool in Delft al een paar jaar bezig is. Van augustus 1969 tot pre cies een jaar later hebben ze een aantal dagbladen onderhanden geno men. Uit Trouw, De Tijd, de NRC. het Vrije Volk, het Nieuwsblad van het Noorden 'en de Telegraaf namen ze in die periode steekproeven en prikten er zo 120.000 woorden uit. De computer heeft geteld, hoe vaak be paalde woorden gebruikt werden en kwam tot de slotsom dat van die 120.000 het lidwoord 'de' het meest voorkwam (8890 maal), dat het meest gebruikte werkwoord 'zijn' was (2835) en dat 'jaar' bij de zelstandige naam woorden met 347 keer bovenaan stond. De onderzoekers zijn nog niet klaar: de steekproeven uit opiniebladen (tus sen augustus '70 en '71 genomen) en uit romans en novellen die in 1970 uitkwamen, worden nog verwerkt uitzondering. Ook consumpties en een eenvoudige maaltijd zijn duurder ge worden. Met een consumptie voor dit seizoen ouders en twee kinderen ls minimaal vijf tot zes gulden gemoeid. Een zeer eenvoudige maaltijd bij voorbeeld frites, kroket en appelmoes vergt een bedrag van vijftien tot twintig gulden, een 'jsje plus een pilsje in de middag nog zo'n zes tot acht gulden. Zo wordt het samen met de reiskosten die in de genoemde vijftig gulden nog niet eens zijn mee- berekend een dure grap 'Nu is het nog veel te vaak zo, dat een gezin na een lange reis voor de poort van het pretpark staat en dat het eigenlijk zó schrikt van de prijzen dat het rechtsomkeert zou willen ma ken. Maar dat kan dan moeilijk meer. al was het alleen maar om de kinde ren', concludeert Koopkracht. Behalve het weerbericht en de tijd kunnen de Engelsen van hun tele foondienst allerhande nuttige en on derhoudende informatie krijgen: van een recept voor het menu van de dag en cricketuitslagen tot een verhaaltje voor het slapen en popsongs aan toe. Sinds kort biedt de Britse PTT nog een bijzondere service. Wie een bepaald nummer in Birmingham draait, hoort de stem van de astroloog Maurice Woodruff, die vertelt wat hij allemaal in de sterren heeft gezien. Het horoscoopnummer heeft al een naam: de 'sterrenlijn'. De telefoon dienst hoopt nu maar dat veel Britten in hun toekomst geïnteresseerd zijn, zodat ook de stille uurtjes nog wat inkomsten opleveren. Amerikaanse luchtvaartmaatschappij en houden dit jaar zo'n beetje uitver koop van overjarige straalvliegtuigen. Nu de Boeing 747 en de DC-10 daar in gebruik worden genomen, raken er in de loop van het jaar zo'n 190 toestellen overcompleet: 167 viermoto rige en 22 tweemotorige, allemaal gro te verkeersmachines, dus niet zo ge schikt voor hobbyisten. Op dit mo ment gaan er al 112 van deze vliegen de winkeldochters in de losse ver koop. vliegfiets John Potter is een van de vier Brit ten, die hardnekkig proberen met een zelfgebouwde trap-vliegfiets de lucht in te komen en daar een meer dan anderhalve kilometer lange 8 te be schrijven. Ze kunnen daar tienduizend Engelse ponden mee winnen. Potter heeft het 't weekeind weer gepro- heeft nu opnieuw een poging onder nomen. Hij trapte zijn vleugelfiets op tien meter hoogte 160 meter ver en stortte toen ter aarde. Alleen de 'fiets' werd behoorlijk gewond. blinden Spelers uit 22 landen nemen deel aan de Vierde schaakolympiade voor blin den, die van 6 tot 18 april in de Joegoslavische badplaats Pula aan de Adriatische Zee wordt gehouden. Een groot aantal Europese landen, waaron der Nederland en België, is vertegen- woorigd. Er komen ook schakers uit Amerika en Israël Stoornis Het symposium over hartstoornissen, dat morgen en vrij dag in Amsterdam wordt gehouden, wordt duidelijk het grootste eardiolo- gencongres van Europa in de geschie denis. Meer dan vijfhonderd geleer den uit de hele wereld zullen er bij zijn. Kasaugurk De eerste kasau- gurken van het seizoen vierhon derd kilo hebben op de veiling in Grubbenvorst 1,10 tot 1,40 per kilo opgebracht. In Noord-Limburg zijn ze bijzonder bedreven in het kweken van deze augurken: vorig jaar is er bijna dertig miljoen kilo verhandeld, die daar vandaan kwamen. Geschut Hoeveel grof geschut de 20-jarige mi litair J. C. ook in het geweer bracht, het aardige geminirokte meisje in Hoensbroek viel niet op hem. Eerst probeerde hij het claxonnerend, traag achter de attractieve wielrijdster aan sukkelend. Vergeefs. Zij keek niet op of om, maar daardoor zag hij allerlei obstakels op zijn weg niet. Via een stoeprand belandde hij tegen een lan taarnpaal en toen was het meisje uit het gezicht verdwenen. Huwelijkska bouter De 24-jarige Joop Pellink- hof is het eerste Haagse kabouter gemeenteraadslid, dat tegelijk ambte naar van de burgerlijke stand is ge worden. Zijn voorgangers wilden dat ook al lang, maar de raad vooral de WD was het daar niet mee eens. De liberalen hebben maar wei nig vertrouwen in de visie van een kabouter op de eerbiedwaardige in stelling van het huwelijk. Milieu 'Milieu-verontreiniging kan dit zo nog wel langer? Neen!' Dat roepen ze in Val'kenswaard niet alleen hard met z'n allen, ze gaan er ook wat tegen doen vóór het te laat is. Daarom worden daar in het Brabantse tussen 29 maart en 9 april bomen geplant, speurtochten en voorjaars-ochtend- wandelingen gehouden, is er een ten toonstelling, een schoonmaakactie, dis cussie-avond en uitlaatgassencontrole en wordt er aan de lopende band voorgelicht. Angola Tot aanstaan de maandag is in de Nijmeegse Men sa, Prof. van Weliestraat 8, een overdag en 's avonds gratis toeganke lijke tentoonstelling te bezichtigen over de Angolese bevrijdingsbeweging Unita. Daar is o.a. te zien, wat er al bereikt is op onderwijs-, medisch en landbouwgebied in de door Unita al bevrijde stukken Angola Zweven Op 15 april krijgt Noord-Brabant zijn eerste, en Nederland zijn negende vliegveld voor sport-zweefvliegers. Het zweefvliegveld is van de Aeroclub Nistelrode, komt ook ip die plaats en wordt door zijn eigen burgemeester Van Oosterhout in gebruik gesteld. De eerste manifestatie valt meteen dezelfde dag: een stervlucht voor zweefvliegers, die van minstens 20 kilometer op het nieuwe vliegveld komen aanzweven

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7