Derde zoon voor prinses Margriet Premier: fracties zijn niet gebonden Muskie is McCarthy de baas in Illinois Wie komt er met Pasen in d e Stadsgehoorzaal? Het Kwartet Bevalling langs operatieve weg ikalden en imassen mogen r Angola Wisselvallig In deze krant Het medisch team Geen rechtstreekse tv-uitzending Feyenoord-Benfica POES en HOND KERNGEZOND M8on nieuwe abonnee; '5e'ao" Per:^ Gun ock Uw buurman deze krant! leniwe STELIJK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Leidse Courant „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. HAAG pe Portugese regering via haar ambassadeur in Den dr. Carlos Fernandes, burge ter Samkalden van Amsterdam en «meester Thomassen van Rotter- uitgenodigd voor een bezoek aan ila op een door henzelf te bepalen tip. ■emeester Samkalden weet nog of hij op deze uitnodiging zal in- Zijn Rotterdamse collega is tot iet donderdag afwezig. De ambas- wïlde niet meedelen, waarom de tdiging is gedaan. Aangenomen worden, dat de burgemeesters de- ebben gekregen teneinde hen in slegenheid te stellen zich per- ijk van de toestand in dit Portu- wingewest op de hoogte te stellen. (ADVERTENTIE) MARLEMMERSTRAAT 114-118 TEGENOVER DONKERSTEEG jezegd Engelse industrie moet gemo- ïiseerd, beter toegerust en ge- tniseerd worden om de uitda- van grotere internationale oirrentie te kunnen weer- Anthony Barber Tontale storingen trekken via ehotland Scandinavië binnen veroorzaken in die streken risselvallig weer. Hoewel het ront zich nog wel iets naar het tuiden beweegt, laat het zich liet aanzien, dat het ons land icht genoeg zal kunnen nade- en om van invloed op het weer lij ons te kunnen zijn. Er komt n het huidige weertype voor- opig dan ook weinig verande- ing. tlorgen zon op: 06.36 uur on onder: 18.58 uur. rry voor overval geld terug NIJMEGEN Prinses Margriet is vanmorgen in het St. Radboudziekenliuis in Nijmegen bevallen van baar derde zoon. De bevalling, die langs operatieve weg geschiedde, is geheel naar wens ver lopen, zo deelde de Rijksvoorlichtingsdienst omstreeks half elf mee. Het medisch team dat de Prinses bij stond, was vanmorgen om kwart voor acht opgeroepen nadat prinses Mar griet gisteravond reeds in het zieken huis was opgenomen. Koningin Juliana bevond zich op het moment van de be- Binnenland Verwaarloosde auto's door hoge kosten 5 Groningers kiezen bomen voor auto's 7 Buitenland 'Concern wou coup in Chili' 9 India en Bangladesj bieden elkaar economisch voor deel 9 Kerk Zambia heeft geld over voor de bijbel 2 Sport Benfica heeft volwaardige invallers 13 Economie Philips beperkte 'schade' 17 Roekcntalagc 2 l.czers schrijven 2 Probleem 2 Radio- en tv programma's r> Slrlps, feuilleton G Commentaar 7 Puzzelen 7 Dichtbij cn verder 7 valling in het ziekenhuis. Zoals bekend wordt op het ogenblik ook prinses Irene in dit ziekenhuis verpleegd we gens darmstoornissen. De derde zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven is het ze vende kleinkind van koningin Juliana en prins Bernhard. Het eerste kind van prinses Margriet en mr Van Vollenhoven, prins Mau- nts d ie volgende maand vier jaar wordt, werd in Utrecht geboren. Hij was het laatste kleinkind van konin gin Juliana, dat met assistentie van prof. dr. J. Plate ter wereld kwam. RITA 'Kunnen wij verlovingsringen bestellen voor 1985?' Prof. dr. J. L. Mastboom DEN HAAG De leden van het medisch team, dat prinses Margriet bijstond waren: prof. dr. J. L. Mast boom (53) hoogleraar in de gynaeco- logie-obstetrie in de faculteit der ge neeskunde van de Katholieke Univer siteit te Nijmegen. Hij heeft prinses Margriet ook als specialist begeleid bij haar tweede bevalling (prins Bernhard) in 1969. Prof. dr. E. D. A. M. Schretlen (52), eveneens hoogleraar te Nijmegen. Hij is als kinderarts aan het team toege voegd. Ook hij assisteerde in 1969 bij de geboorte van prins Bernhard. Prof dr. J. F. Crul (49) eveneens verbonden aan de Katholieke Univer siteit te Nijmegen. Hij is hoofd van het instituut voor anesthesiologie. Dokter G. M. M. Nijhuis (39), arts te Bilthoven en werkzaam op de afdeling anaesthesie van het St. Radboud zie kenhuis tè Nijmegen. Zuster Helena van 't Westeinde (37). Zij is hoofdverpleegkundige van de afdeling gynaecologie in dit zieken huis. CHICAGO (UPI, AP, Reuter) Senator Edmund S. Muskie is er gisteren in de Amerikaanse staat Illnois in geslaagd, zijn campagne voor de presidentsverkiezingen weer op het goede spoor te brengen. Bij de democratische voorverkiezingen versloeg hij Eugene McCar thy, die voor het eerst meedeed om na te gaan, hoe zijn kansen er dit. jaar voorstaan. Ook McGovern hield hij bij de strijd om de gedelegeerden op een afstand. komen net op ons voornemen rug. McCarthy wa bij de voorverkiezingen van 1968, die door Hubert Humphrey (de toenmalige vice-precident onder Lyndon B. Johnson) werden gewon nen, de vredeskandidaat. Nadat hij aanvankelijk grote successen boekte bij de primaries moest hij grote te leurstellingen verwerken, toen de campagne zijn hoogtepunt bereikte. Senator Robert Kennedy, (die de win nende kandidaat leek te zijn, toen hij in Los Angeles werd doodgeschoten) bleek een te sterke concurrent te zijn. Bij de gisteren gehouden voorverkie zingen ging het er alleen maar om, of McCarthy zoveel aanhang onder de democraten zou hebben, dat hij moed zou kunnen putten, om nog eens naar de kandidatuur van zijn partij te streven. Andere belangrijke gegadig den waren er niet, uitgezonderd sena tor McGovern, die ook bij vorige krachtmetingen achterbleef bij Mus kie. De overwinning van Muskie op McCarthy, die bij het ter perse gaan van dit nummer nog op de helft van de uitslagen was gebaseerd, heeft nog geen bijzondere betekenis als men haar beschouwt tegen de achtergrond De eerste vier prinsjes: Willem- Alexander. Johan ISriso en Constan- tijn van prinses Beatrix, Maurlts van prinses Margiet werden in het acade misch ziekenhuis in Utrecht geboren. GdukwenS Voor de geboorte van het tweede kind van prinses Margriet, prins Bernhard, en van de thans twee jaar oude Carlos van haar zuster Irene viel de keuze op hel Nijmeegse ziekenhuis omdat professor Plate met pensioen was gegaan. Maurits door prof. dr. H. Berkhof werd gedoopt. De overige kleinkin deren van de koningin werden met uitzondering van prins Carlos ge doopt door dominee H. J. Kater. Met betrekking tot de doopplechtigheid en de aan te wijzen peter en meter staat nog niets vast. Minister-president Biesheuvel heeft vanmorgen namens de ministerraad het volgende telegram gezonden aan prinses Margriet en mr. Van Vollen hoven: De jongste prins, die krachtens een koninklijk besluit van 1967 het predi kaat hoogheid krijgt en niet zoals de kinderen van Beatrix en Irene konink lijke hooghoud, is achtste in de troon opvolging. Als eerste komen prinses Beatrix en haar drie kinderen in aanmerking voor de Kroon. Daarna volgt prinses Margriet en haar kin deren. Over enkele dagen zal mr. Van Vollenhoven zijn zoon zelf aangeven hij de burgerlijke stand in Nijmegen. Het prinsje zal pas over enkele maan den ten doop worden gehouden. Dit zal waarschijnlijk gebeuren in de Grote Kerk van de hervormde ge meente in Apeldoorn, waar prins 'Namens de raad van ministers van het koninkrijk bied ik u onze hartelijke ge lukwensen aan bij de geboorte van uw derde zoon. Wij allen delen uw blijd schap en hopen dat de jonge moeder spoedig geheel hersteld zal kunnen te rugkeren naar haar gezin.' Namens de ministerraad zond minis ter-president Biesheuvel ook een tele gram aan koningin Juliana en prins Bernhard. Morgen liggen vanaf negen uur 's mor gens tot vijf uur 's middags felicitatie- registers ter tekening in het paleis Soestdijk te Baarn, in paleis 't Loo in Apeldoorn en in palcis Lange Voor hout in Den Haag. Prinses Margriet Van onze parlementsredactie DEN HAAG 'Men moet bij mij niet aankomen met het verhaal, dat ik de openbaarheid met voe ten heb getreden, nog nooit' is bij een kabinetsformatie zoveel in de openbaarheid gekomen. Alle stuk ken die belangrijk waren voor het regeerakkoord, zijn gepubliceerd. van de krachtmetingen, die nog moe ten komen. Op 4 april worden in Wisconsin (noordelijk van de staat Illinois gelegen) voorverkiezingen ge houden. Dan doen ook andere kandi daten (onder wie Hubert Humphrey) mee. De niettemin optimistische senator Muskie herinnerde zijn aanhangers er aan, dat president Harry S. Truman in 1948 in Illinois won en ook als overwinnaar uit de nationale verkie zingsstrijd tevoorschijn trad. In 1960 deed John F. Kennedy hetzelfde. Mus kie vertrouwt dat het hem ook zal lukken. DE STAND In de 'preferentiële primary' tussen Muskie en McCarthy was de stand bij het bekend worden van 88 percent van de uitslagen: Muskie 669.863 stemmen of 63 percent; McCarthy 391.494 stemmen of 37 per. cent. Bij de strijd om de gedelegeerden was de stand nadat 48 percent van de stemmen was geteld: Muskie 51 gedelegeerden; McGovern 18; en onbeslist83. Aldus reageerde een verontwaardigde minister-president Biesheuvel gisteren in het debat over de tot voor kort ge heime lijst werkafspraken op de ver wijten die hem door de oppositie over de geheimhouding van deze lijst wa ren gemaakt. 'De enige reden dat dit lijstje er kwam was, dat we er voor het eerst bij een kabinetsformatie de beschikking hadden over een goedwer- kend secretariaat. Zodra in de infor matieperiode tussen de fractievoorzit ters overeenstemming was bereikt over een onderwerp, noteerde het se cretariaat dat. De onderwerpen die niet in het regeer akkoord stonden, je kunt niet alles in 'n regeerakkoord opnemen, 'de krui mels dus die naast de tafel vielen', veegde het secretariaat bijeen. Wij wilden in verband met de lange duur die de kabinetsformatie toen al had, deze lijst nog niet eens eerst in de fracties brengen, dat had nog eens een paar weken gekost', aldus mr. Biesheu vel. 'De vijf toenmalige fractievoorzit ters hebben zich', aldus de minister president 'ten opzichte van elkaar ver plicht zich er persoonlijk sterk voor te maken, dat deze afspraken, waarvan de materiële inhoud niet groot is, door de regeringsfracties worden gesteund. De huidige fractievoorzitters en hun fracties zijn alleen aan het regeerak koord gebonden. Zij kunnen met deze werkafspraken rekening houden als een desbetreffend voorstel de Kamer bereikt. Het is een richtsnoer, we moeten daarmee echter niet dogmatisch tewerk gaan. Als een werkafspraak geconcretiseerd in een voorstel in de Kamer komt, dan moe ten alle reële factoren van dat ogen blik worden bekeken', aldus de pre mier. Dit had vóór hem de KVP-frac- tieleider Andriessen namens alle rege ringsfracties met klem benadrukt. De PvdA-fractievoorzitter Den Uyl meende, dat wel degelijk een groot be lang aan de geheime afspraken moest worden gehecht. 'Op deze lijst staat 'n aantal WD-verlangens. De confessio nelen wilden ze in verband daarmee niet in het openbare regeerakkoord hebben. Deze lijst maakt duidelijk, dat de confessionelen voor de zoveelste keer bij een kabinetsformatie hebben gecapituleerd', aldus de heer Den Uyl. Hij meende, dat door het achterhou den van deze lijst de Kamer essentiële informatie is onthouden. Er blijkt voorts uit, volgens hem. dat het touw trekken in het kabinet en tussen de regeringsfracties onverminderd voort duurt en dat terwijl inflatie en werk loosheid blijven stijgen, aldus drs. Den Uyl. Hij entte zijn kritiek met name op een drietal punten van de lijst: een ver hoging van het collegegeld tot 1.000 zonder volledige compensatie voor de bursalen, de bevriezing van de kinder bijslag voor het eerste en tweede kind, zonder compensatie voor de lagere in komensgroepen en het feit, dat de suc cessierechten, de vermogensbelasting en de omzetbelasting de eerste tijd niet zullen worden verhoogd. Mr. Biesheuvel verdedigde zich door erop te wijzen, dat het regeerakkoord en enkele andere daarbij behorende stukken wel degelijk deze punten be vatten. De oppositieleider Den Uyl vond echter de nadere formuleringen in de werkafspraken van wezenlijk po litiek belang. Hij vroeg zich ook af, waarom, als de werkafspraken zo on belangrijk zijn, het toch nog enkele weken zou hebben geduurd als de lijst in de fracties was gebracht. 'Toen de regeringsfracties akkoord gin gen met het kabinet, kenden zij deze al gemaakte afspraken niet. Zouden zij wel akkoord zijn gegaan als zij ze wèl hadden gekend, vroeg hij zich af. Al met al werd niet duidelijk, waarom de lijst, belangrijk of niet belangrijk toch niet werd gepubliceerd door de minister-president. Het leverde mr. Biesheuvel de ernstigste verwijten op: een zaak van grote knulligheid, aldus mr. Van Mierlo (D'66), minachting van het parlement, aldus drs. Wieben- ga (PSP). Het enige wat mr. Biesheuvel daar te genin bracht, was dat er geen bijzon dere reden tot geheimhouding was en dat het om nog niet helemaal afgeron de beleidsvoornemens ging. De woord voerder van de regeringsfracties, mr. Andriessen, begreep helemaal niets van alle opwinding. Hij zag de nood zaak tot openbaarheid van deze afspra ken helemaal niet zitten. 'Zou de op positie of het Nederlandse volk bij kennisneming van deze stukken tot een ander oordeel over het kabinet geko men zijn', vroeg hij zich af. De minis ter-president weigerde tenslotte te vertellen of de koningin de lijst had gekregen. DEN HAAG Uit het contact van premier Biesheuvel (als waarnemend minister van buitenlandse zaken) met de Portugese autoriteiten, is gebleken dat vanwege de materiële belangen van Benfica overwegende bezwaren bestaan tegen een rechtstreekse uit zending van de voetbalwedstrijd Ben- fica-Feyenoord. Minister Biesheuvel had op verzoek van de Tweede Kamerleden Du Cha- tinier en Kleisterlee (beiden KVP) bij de Portugese regering geïnfor meerd waarom de wedstrijd niet per televisie wordt uitgezonden. De pre mier heeft de Portugese regering dui delijk gemaakt, dat het niet volledig uitzenden van de wedstrijd voor mil joenen Nederlandse voetballiefhebbers een enorme teleurstelling betekent. (ADVERTENTIE) 3 blikjes vlees voor de poes 1.15 3 blikken vlees voor de hond 1.99 FAMA. Breestraat 3, Leiden. Tel. 33311. IJMUIDEN ln dichte mist is van nacht op 17 mijl afstand van IJmuiden de Spaanse kustvaarder Bemisua ge zonken, na een aanvaring met het Bra ziliaanse schip Itaquiceh. Uw krant vernieuwd en uitgebreid Nieuwe abonnees opgeven is nu gemakkelijk Verdien zelf een leuke attentie naar keuze U hoeft alleen maar deze vernieuwde en sterk uitgebreide krant van hand tot hand te laten gaan. En dan de bon hiernaast invullen. Postzegel niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant 1 Naom:maand I*?'eSQ kwarlaol I Ploots: IDs nieuwe obonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespoort tenminste 3.— abonnementsgeld I Opgegeven door: INaam Adres: I Plaats:I Ik ontvang als beloning het aangekruiste O mopie pos'popier O plo'ino fthoollie O hondje poroolmap M enwloppen Iftasendndcrzdtcr) m»l bri«tpop«r Antwoordnummer 267 Leiden (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1