Studenten dreigen met joycot prof. A. Verburg Veel verzet in Diever tegen ruilverkaveling Kamer tevreden met nader beraad over de drie van Breda Dam naar Ameland zal er niet komen Actiegroep wil debat afsluiting Oosterschelde iwijzigde SCTAD-motie ikt een kans t? Coerver tekent bij Haarmode uit Oost-Duitsla nd Aantal grote industrieën op aardgas over Landbouwoverleg in Brussel vlot niet 'Kinder-codes' versluieren versheid waren Labanwarwinkel bij onderwij smiddelen Poulidor leidt nog Horeca-bedrijf in Venlo gaat dicht Volgens statenlid: werkeloosheid bij bouwvakarbeiders verdubbeld in jaar Mr. C.W. Ritter (87) overleden (ITT/KWARTET WOENSDAG 22 MAART 1972 BINNENLAND 1» 'eer kwestie aan Gro ninger universiteit n een onzer verslaggevers jbNINGEN Na de paasdagen dreigt een veertiendaagse boycot colleges voor de hoogleraar-beheerder van de subfaculteit der nene taalwetenschappen aan de Groninger universiteit, prof. J. A. Verburg. alwetenschap is verplicht bij het [flaatsexamen van de diverse ta- tevens is het een hoofd- of t bij het doctoraal examen. De t groep studenten (de pre-kandi- is vrij groot, namelijk een d man. De tweede groep omvat een vijftien tot twintig man. ide groepen leeft een groot on- en. ïotieven voor de voorgenomen t vloeien met name voort uit fcde over de bestuursvorm op het ^ut der algemene taalweten- ien. Al jaren lang probeert men smocratischer bestuursvorm aan- l te krijgen. Prof. Verburg heeft Aeds tegen gehouden. Ook een bemiddelingspoging van de faculteit der letteren (waarvan algemene taal wetenschap een afdeling is) liep op niets uit. Het bestuur van deze facul teit heeft daarna contact opgenomen met het college van curatoren. De zaak ligt echter nog steeds bij curatoren. De boycot is mede een poging om curatoren te bewegen zich met de zaak te bemoeien. Naast de bestuursvorm is ook het onderwijs een punt van onvrede. Prof. Verburg wil volgens zijn tegenstanders zowel op bestuurlijk als op onderwijsge bied geheel zelf de dienst uitmaken. Het wordt hem deste gemakkelijker gemaakt omdat hij de enige met een onderwijsopdracht op het instituut is. Prof. Verburg verplicht iedereen om zijn tentamens en colleges te volgen. Men vindt dit des te erger omdat de inhoud hiervan is afgestemd op een theorie van prof. Verburg zelf, die hij de 'delotiek' noemt, een theorie die de studenten bovendien niet aan spreekt. Professor Verburg zei ons desgevraagd op de hoogte te zijn van de voorgenomen actie die tegen hem wordt beraamd. Hij weigerde echter commentaar. De klacht tegen prof. Verburg vertoont veel overeenkomst met een kwestie die indertijd even eens heeft gespeeld in een afdeling van faculteit der letteren, namelijk de afdeling Nederlands. De Neerlandici hebben lange tijd een actie gevoerd tegen professor dr. G. A. van Es, uitmondend in een dagenlange bezet ting van het alfa-gebouw. Later is naast prof. Van Es een tweede hoogle raar in de afdeling Nederlands be noemd, terwijl er tevens een democra tischer bestuursvorm tot stand kwam. bze parlementsredactie (tie Pronk (PvdA) die, na gister- Jgewijzigd te zijn, de regering "(de uiteindelijke verantwoorde- 1 voor het totstandkomen van joördineerd beleid in de UNC- (ken, toe te wijzen aan minister (ontwikkelingshulp maakt idaag door de Tweede Kamer len aangenomen. Bij het debat fond bleek dat vóór de motie rN, PSP, PvdA, D'6,6, één man |GHU, één man van DS'70 en, i heer Mommersteeg een deel Ifractie van de KVP. Jster-president die overigens de {niet onaanvaardbaar achtte, t kamer tegen te stemmen om t 'het kabinet en de departe- de kans te geven het experi- I coördinatie van de UNCTAD jministershanden te leggen, van p (ontwikkelingshulp) en Lang- toqomische zaken). Hij zei dat Vim ent 'tot nu toe gelukt is, n dat de beide ministers elkaar n hebben op de standpunten i zijn beschreven in de UNC- a van de beide bewindslieden'. [pronke'/ljke motie vroeg 'de Jijke verantwoordelijkheid lUNCTAD-beleid in handen te (van minister Boertien.' Met i KVP-er Mommersteeg had tegen deze wijze van formu- Immers de uiteindelijke ver- J el Ikheid kan bij niemand an- j bij het kabinet liggen', j. Nadat ook de minister-pre torden van soortgelijke strek- I gesproken wijzigde de socia- Tk zijn motie dus in die zin gesproken wordt van een ge- ird beleid in UNCTAD zaken. wacht wordt zal voor het al (aannemen van de motie door- M zijn, hoe de KVPdeden b toe voorstander zijn geweest potie reageren op de woorden per Biesheuvel om tfiet expe- o kans te geven'. Pronk legde er nog eens de p dat zijn motie niet om een naar 0111 een organisatorisch gaat 'Daarbij blijft belang- it welke dimensie moet wor- irdineerd'. Tegenstanders van als de ARP-er Van Dam, geen behoefde aan te heb- at bij de huidige competen- ig 'aan beide belangen (ont- shulp en handelspolitiek) dt gedaan'. Voorstanders als i aat Engwirda zeggen dat de everantwoordelijkheid bij Boertien moet liggen, 'om te laten uitkomen waar de n liggen'. Comité: uitstel, of er zal bloed vloeien Van een correspondent ASSEN 'Als het antwoord van gedeputeerde staten negatief is en de ruilverkaveling in Diever niet wordt uitgesteld, dan zal er bloed vloeien', zegt de landbouwer R. van der Laan uit Doldersum. Hij is plaatsvervangend secretaris van het actie comité 'Ruilverkaveling Diever' en laat weten dat de protest actie veel heviger zal zijn dan indertijd tegen de ruilverkaveling in Tubbergen. Het comité in Diever heeft adhe siebetuigingen gekregen uit zes an dere ruilverkavelingsgebleden in Noord- en Oost-Nederland, waaron der uit Tubbergen, aldus de heer Van der laan. De bezwaren betreffen allereerst de stemming (op vier november van het vorig jaar). 'Die stemming was niet sociaal', aldus de heer Van der Laan. Wanneer de ruilver kaveling volgens dit plan doorgaat dan biedt zij geen perspectief voor de boeren. In het plan staan de wegen- en recreatievoorzieningen voorop, de landbouw komt pas op de derde plaats. Grote stukken grond moeten voor die wegen en recreatievoorzienin gen worden afgestaan. 'Laten ande ren daarvoor betalen maar niet de boer, dat is niet fair', meent de heer Van der Laan. De boer wil graag de tuinman van Drente en binnenkort de tuinman van de Randstad zijn, maar dan niet ten koste van de boer zelf. Een ander motief is dat de rege ring zich thans bezint over wijzi ging van de ruilverkavelingswet. Mogelijk zal de regering dit jaar nog met voorstellen daartoe ko men. Daarin ziet het actiecomité ook een reden om de ruilverkave ling in Diever uit te stellen. Direct na de stemming heeft het actie-comité zich gewend tot gede puteerden; het college ontving het actiecomité op 2 maart in het provinciehuis te Assen. In die be spreking trok het actiecomité de klacht in dat de stemming over het ruilverkavelingsplan onwettig zou zijn geweest. Wel werd het college gevraagd de ruilverkaveling uit te stellen en later een nieuwe stemming op grond van nieuwe voorschriften te houden. De voorzitter van de voorberei dingscommissie, die het ruilverka velingsplan opstelde, landbouwer R. Pot uit Wittelde, zegt dat de stemming voor dit 3600 hectare grote gebied volgens de voorschrif ten werd gehouden, er waren 1031 eigenaren, van wie 150 niet bleken te bestaan hoewel ze in het kadas ter waren opgenomen. 'Men wist van te voren', zegt hij, 'dat het kadaster niet helemaal bij was'. Thuisblijvers (en dat weten ze uit de oproep) worden geacht te heb ben voorgestemd. Welnu: van de eigenaren stemde 65 pet. voor. 'Wil men nu werkelijk de klok 50 jaar terugzetten?', aldus de heer Pot, 'toen slechts de helft van de stemmen werd geëist'. Dat de kleine boeren de dupe zouden worden ont kent hij. 'Die mensen boeren al lang niet meer en verdwijnen reeds nu uit economische overwe gingen'. 1ERSEKE De actiegroep 'Oosterschelde open', dringt er bij Pro vinciale Staten van Zeeland op aan, het tussentijdse rapport van rijkswaterstaat 'het deltaplan in het licht van de laatste ontwikke lingen' in een openbare vergadering te behandelen, alsmede de kri tiek die de aktiegroep op het rapport heeft. Het rapport zegt o.a. dat een dam het steeds vuiler wordende kustwater kan tegenhouden, wat voor het milieu van Biesheuvel, de echtgenote van de minister-president, open- 11 in hel Nederlands Textielmuseum de naaldkunsttentoon- e gouden naald 1972'. Op de foto mevrouw Biesheuvel bij latwerken de Oosterschelde beter is. De actie groep voert echter aan, dat het kust water hoofdzakelijk vervuild wordt door de Rijn en dat bij afsluiting de oevers van het dan ontstane 'Zeeuwse Meer' nog steeds door het Rijnwater verontreinigd zuilen worden. Aan het veiligheidsaspect, dat het rap port aanroert, tilt de actiegroep niet zo zwaar. Er zijn reeds 25 jaar voor bijgegaan sinds de overstromings ramp. Als men terstond begint met het versterken van de meest zwakke plekken, is het risico niet groter dan bij afdamming, aldus de groep. Het woord 'dijfaval' komt in het rap port van Rijkswaterstaat niet meer voor, aldus de actiegroep, evenmin als het argument dat de ondergrond van de dijken langs de OostersohelJde te slap zou zijn om deze te verzwaren en te verhogen. Tóch waren dit volgens de .actiegroep de belangrijkse argu menten waarop Provinciale Stalen van Zeeland in juni 1971 een motie aannamen, waarin de afsluiting werd aangedrongen. 'Kennelijk heeft Rijks waterstaat deze problemen inmiddels onder de knie', aldus 'Oosterschelde NIJMEGEN De trainer van de Nijmeegse eredivisieclub NEC, Wiel Coerver, heeft in overleg met het bestuur besloten zijn contract met twee jaar te verlengen. Coerver. die voor de komende periode grote ver wachtingen heeft van de jeugd, is momenteel voor het tweede seizoen bij NEC. Haarmode uit Oost-Duitsland voor de lente en zomer: kapsel Carina, een zeer vrouwelijke creatie voor praktisch alle leeftijden. Van achteren is het haar bijna geheel glad. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vaste Kamer commissie van justitie heeft gis teren haar verslag uitgebracht over het nadere beraad dat met minister Van Agt (justitie) heeft plaatsgevonden over de drie van Breda. De Kamer zal,, naar ver wacht wordt, voorlopig geen ver dere actie naar aanleiding van deze affaire ondernemen. 'De minister heeft in ieder geval de j! twijfels en onduidelijkheden die bij jj een aantal commissieleden nog over de plannen van het kabinet ten aan zien van de drie bestonden, weggeno men,'' aldus een der commissieleden, mejuffrouw Goudsmit (D '66). Op de nadere toelichting was met name door de oppositie aangedrongen. De confessionele partijen hebben steeds verklaard cr geen behoefte aan te hebben. De confessionèle commis sieleden hebben naar verluidt de mi nister tijdens het beraad ook geen enkele vraag gesteld. NIET GELIJK Zoals vorige week direct na de verga dering al bekend werd gemaakt, heeft minister Van Agt nadrukkelijk verze kerd dat van gelijktijdige vrijlating op uniforme gronden geen sprake zal zijn. Uit het verslag blijkt dat de minister gelijktijdige vrijlating op grond van hoogst persoonlijke gronden die ieder van de drie afzonderlijk betreffen, theoretisch niet uitsluit, maar hij acht deze mogelijkheid wel 'uiterst onwaarschijnlijk'. De minister kon nog geen mededelin gen doen over de namen van de medici die voor het lichamelijk en geestelijk onderzoek van de drie zul len worden ingeschakeld. Hij bena drukte dat dit onderzoek nog moet plaatsvinden om de gratieverzoeken op een juiste wijze af te handelen. Het onderzoek was nog niet geschied omdat de regering in eerste instantie op andere gronden, gelegen in de opvattingen over onze rechtsstaat tot gratiëring wilde overgaan. De minis ter wilde zich niet uitlaten over de vraag of gestoordheid van de oorlogs misdadigers op zichzelf reden tot gra tie kan zijn. De eventuele gestoord heid van de oorlogsmisdadigers tij dens de oorlog zal in ieder geval geen grond tot gratiëring zijn. VERTROUWENSGROEP De minister heeft duidelijk gemaakt dat de 'vertrouwenslieden' van de slachtoffers pas zullen worden inge schakeld als er medische indicaties voor gratiëring komen. Hij ziet deze groep als een aantal verstandige men sen die de regering moet adviseren over de vraag of gratiëring wel zal kunnen in verband met de sociaal- psychologische gevolgen. Het ant woord op deze vraag zal mede beslis send zijn of gratie wordt verleend en op welk tijdstip. De minister gaf deze (nadere) toelich ting na eerst gesteld te hebben dat deze groep de regering moet informe ren over de vraag hoe de gariëring bij de slachtoffers zal overkomen en hoe men een eventuele gratiëring op een humane wijze naar voren zou moeten brengen om kwetsing van de slachtoffers te voorkomen. Een aantal commissieleden maakte toen bezwaar tegen deze formulering omdat het belang van de taak van deze groep aanzienlijk zou verminderen. De groep zal bestaan uit personen die het vertrouwen hebben van kringen uit de illegaliteit en de vervolgden en voorts uit personen uit de mensweten- Van onze correspondent LEEUWARDEN Er komt geen verkeersdam tussen de Friese kust en Ameland. In de vergadering van gisteren hebben provinciale sta ten van Friesland namelijk met 34 tegen 21 stemmen besloten van de plannen voor deze dam af te zien. kers zelf moet worden betaald. Ir. Eringa achtte dit niet redelijk. Hij vond de investeringen in een dam niet onverantwoord, omdat de tarie ven van de veerdienst steeds hoger zullen worden. Voor het voorstel van GS stemden vrijwel alle leden van de fractie van het PAK, de fracties van de Frysk-Nasjonale Partij, de VVD, D '66 en de CPN. Het grootste deel van de CCP-fractie was tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een aantal grote in dustrieën waaronder een raffinaderij, zal overgaan op het stoken van aard gas in plaats van stookolie. Minister Stuyt deelde dit gisteren in de tweede kamer mee in antwoord op vragen, die hem gesteld waren over de ver ontrustende luchtverontreiniging. Om deze verontreiniging verder tegen te gaan is de regering ernstig van plan de industrieën te verbieden, dat in september en oktober, wanneer de kans op smogyorming groot is, het zwavelgehalte in de stookolie meer dan één pet. bedraagt. Het vraag- en antwoordspel in de tweede kamer werd gisteren opge voerd terwijl in het Rijnmondgebied reeds dagen sprake was van extra overlast door de smogvorming. Dit probleem zou vandaag in een verga dering van de vaste kamercommissie voor milieuhygiëne ter sprake komen. Dan zou ook bezien worden of er van de kant van de regering een nota kan komen over de maatregelen, die reeds in het Rijnmondgebied zijn getroffen. Het onderwerp gisteren was de vraag of het stoken van zwavelrijke olie kon worden tegengegaan door zwaardere heffingen. De kamerleden Oele, De Ruiter en Barendregt hadden hierom gevraagd. Minister Stuyt zei echter, dat het middel van de heffingen niet mogelijk was om onderscheid te ma ken tussen zwavelrijke en zwavelarme stookolie. De bewindsman vond, in vergelijking tot andere landen, het zwavelgehalte van de Nederlandse stookolie niet zo gek. Overigens stu deert een interdepartementale werk groep op de mogelijkheid om het zwavelgehalte terug te dringen. Daarmee komen zij terug op een zes jaar geleden genomen besluit, waarin werd uitgesproken, dat aanleg van deze dam moet worden bevorderd en dat de exDloitatie ervan als een pro vinciale taak behoort te worden ge zien. Inmiddels blijkt de meerderheid van GS op het standpunt te staan, dat het geen praktisch nut heeft aan op een dam gerichte onderzoekingen ver der nog tijd en energie te besteden. De uitspraak werd destijds voor een groot deel gebaseerd op financiële medewerking vooral van de rijksover heid. Deze medewerking is volgens Gedeputeerde Staten niet te verwach ten. Als er een dam zou worden gelegd met bruggen die in het totaal 1 km lang zouden zijn, dan zouden de kosten thans 135 miljoen gulden be dragen. Een zo grote investering is voor dit ene doel vplgens de meerder heid van GS niet verantwoord. Deze investering zou bovendien met het oog op de hoge toltarieven, die eruit voortvloeien, te riskant worden. Bovendien zijn enkele gedeputeerden van oordeel, dat de aanleg van een dam het karakter van het Waddenge bied en het eiland Ameland zou aan tasten. Namens de minderheid van het college van gedeputeerden zei ir. L. Eringa (chr. combinatie van partij- en-CCP) dat de dam een sterk recrea tieve betekenis kan krijgen. Een ver binding tussen Friesland en het Noordzeestrand is bijzonder aantrek kelijk. Er worden jachthavens aange legd met niet minder dah 90 procent subsidie voor eigenaren van zeesche pen, maar velen zijn van oordeel, dat de dam die voor de sociale recreatie waardevol zou zijn, door de gebrul- Minister Van Agt schappen, bijv. een sociaal-psychiater, een psycholoog, een socioloog. De minister zal zich nog beraden over de' openbaarheid van deze adviezen. Op voorhand wilde hij eenter publica tie van een eventueel rapport voordat een beslissing over de gratieverzoeken is genomen, niet toezeggen. BRUSSEL (ANP, Reuter, AP) Het overleg van de ministers van land bouw van de EEG over prijzen en structuur van de landbouw is gisteren in een impasse geraakt. De Westduit- se minister Erti heeft het overleg verlaten en is naar zijn land terugge keerd voor spoedoverleg met bonds kanselier Brandt. Hij zou gisteravond nog naar Brussel teruggaan. Reden voor zijn vertrek was de hou ding van de Franse minister Cointat, die het hele akkoord, dat vorige week bereikt was en dat als basis kon dienen voor de onderhandelingen van deze week, op losse schroeven zette. Vorige week ging de Franse minister ermee akkoord dat compenserende grensmaatregelen, als gevolg van muntverschillen in de EEG, door het Europese landbouwfonds betaald zou den worden. Die grensmaatregelen zouden echter geleidelijk weer moeten verdwijnen. Nu kwam de Franse mi nister plotseling op die afspraak terug en eiste dat er een vaste datum genoemd zou worden waarop die over gangsmaatregelen zouden verdwijnen en de markt weer als vanouds zou gaan functioneren. Minister Ertl van de Bondsrepubliek zag dit als een verbreken van de afspraak tussen Brandt en Pompidou en hij zou willen aftreden als Brandt voor de Fransen overstag zou gaan. Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse consument mag van bepaalde le vensmiddelen]abrikanten niet weten, hoe vers de icaren zijn die hij koopt. Die fabrikanten passen 'allerlei schooljongens verzinsels toe om dat geheim te houden', aldus Koopkracht, het voorlichtingsblad van het Con sumenten Contactorgaan. Koopkracht heeft alvast de eer ste gegevens verworven van De Gruyter, bij welk levensmidde lenconcern men bezig is een code-boek samen te stellen, dat geïnteresseerde klanten kunnen inzien. Koopkracht publiceert momenteel een aantal van deze 'ontsluierde codes', o.a. van Douwe Egb&rts, Van Nelle en Unilever. Het blad verbindt de typering 'schooljongensgedoe' vooral aan de coderingen van Unilever. Bij de codes op de margarine moet men het getal tien van een bepaalde cijfercombinatie af trekken om de produktieweek van de margarine te weten te komen. Bij de zuiveldesserts is de datum listig gesplitst in twee cijfers, een voor en een' achter de codeletter, die de maand aanduidt. Eindeloos lang vragen consu mentenorganisaties al om be hoorlijke versheidsaanduidingen op levensmiddelen, aldus Koop kracht. Het blad heeft er wei nig hoop op dat het daar ooit van komt. Integendeel, het ver wacht dat de fabrikanten wier codes thans zijn ontsluierd, snel nieuwe geheime aanduidingen zullen gaan maken. Uitbreiding DEN HAAG De onderwijsdeskun dige van de PvdA-fractie, Laban, meent dat de produktie en de aan schaffing van leer- en hulpmiddelen in goede banen mot worden geleid. Hij heeft minister Van Veen (onder wijs) dinsdag schriftelijk gevraagd daartoe beleidsmaatregelen te treffen aangezien de markt voor leer- en hulp middelen zo overvoerd is dat niemand meer een onderwijskundig- en finan cieel verantwoorde keuze kan doen. Hieraan verbindt hij de vraag of de minister zijn plan zal uitvoeren tot het openen van de Nationale Onder wijs Tentoonstelling. 'Moet daaruit, worden afgeleid dat hij de terecht uit geoefende kritiek van zijn staatssecre taris op de volstrekt commerciële op zet van deze 'grote jaarmarkt' niet on derschrijft', aldus Laban. VALLS (AP) De Fransman Cyrile Guimard heeft de tweede etappe van de Ronde van Catalonië gewonnen. In de eindsprint van de etappe, een rit over 184 kilQmeter van Sabadell naar Valls, versloeg Guimard zijn landge noot Mourioux. Derde was de Spanjaard Miguel Maria Lasa, die de eindsprint van het peloton won. De Fransman Raymond Poulidor behield de leiding in het algemeen klasse ment. VENLO Het bekende café-restau rant 'National' aan de Spoorstraat in Venlo, gaat met ingang van 1 april dicht. Bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Venlo is voor de 16 man personeel ontslag aangevraagd. De vakbondien zijn op de hoogte gebracht. Als oorzaak van de sluiting moeten de slechte resultaten in de horeca-sector worden gezien. Begin februari van dit jaar brandde de grote congreszaal door onbekende oorzaak volledig uit, waardoor een totale schade van ruim vier ton ontstond. Het café-restaurant en ook de kleine vergaderzalen bleven gespaard. Het bedrijf is intussen ver- ko-hi maar het staat nog niet vast. /9l ,;p Van een verslaggever UTRECHT Het Utrechtse statenlid Th. van der Pouvy heeft gedeputeerde staten gevraagd of er iets te doen is aan de in de provincie Utrecht voor komende hoge werkloosheid onder bouwvakkers en grote woningnood in de provincies. Volgens de heer Van der Pouw is tussen begin november van het vorig jaar en eind februari van dit jaar het aantal werkloze bouwvakarbeiders in de provincie meer dan verdubbeld van 576 tot 1235 mannen. De heer Van der Pouw wil nu weten of door die werkloosheid ook de woningbouw 'i't. Inmiddels heeft de heer II. Wiebenga (PSP) minister Stuyt gevraagd of de British Petroleum in Europoort beslo ten heeft de raffinagecapaciteit in de loop van dit jaar uit te breiden tot 23 miljoen ton per jaar. Het Tweede Kamerlid wil weten wat de te ver wachten toename is van de uitworp van zwavektioxyde, stikstof- en fluor verbindingen en andere luchtveront reinigende stoffen. De heer Wiebenga vraagt zich af of deze uitbreiding (eventueel ook van chemische indus trieën) in overeenstemming is met de sanering van het rijnmondgebied. DEN HAAG Ons land zal voor dit jaar 20.000 gulden bijdragen aan het UN Trust Fund for South Africa en 100.000 gulden aan Un Educational and Training Programma for Sou thern Africa, aldus heeft het ministe rie van buitenlandse zaken meege deeld. De schenking is gedaan ter gelegen heid van de internationale dag voor de uitbanning van rassendiscriminatie dinsdag 21 maart. Het beheerschaps- fonds voor Zuid-Afrika beoogt slacht offers van de apartheidspolitiek te steunen: het educational and training programma verleent steun aan onder wijs en vakopleiding van de inheemse bevolking van Zuid-Afrika en Zuid west-Af rika (Naminië), Rhodesië, An gola en Mozambique. De Nederlandse regering heeft haar besluit meegedeeld in een brief aan de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Kurt Waldheim. Van en onzer verslaggevers AMSTERDAM In Ellecom is op 87- jarige leeftijd overleden mr. C'. W. Ritter, die tot 1950 kassier-generaal bij De Nederlandsche Bank was. De heer Ritter kreeg vooral bekendheid door z'n optreden in de oorlogsjaren, waaraan voor een deel het slagen van de spoorwegstaking te danken was. Toen in de oorlog De Nederlandsche Bank onder bewind kwam van de NSB-er mr. M. M. Rost van Tonnin gen, bleeft de heer Ritter op zijn post en diende de zaak van de illegaliteit. Hij zag kans de schatkistproinessen uit de kluizen van de bank te verwis selen voor kundig, op de persen' van drukkerij C. J. Spin in Amsterdam, vervalste schatkistpromessen. De ech te werden opgeslagen in de kluizen van de rijkspostspaarbank. Vervolgens werden deze door ir. F. Q. den Hol lander in gedeelten opgehaald om op die manier wekelijks bij vuf Amster damse banken een bedrag van twee miljoen gulden te incasseren Met dit geld werd in de hongerwinter door bemiddeling van het Nationaal Steun fonds een deel van het illegale werk en de salarissen van de stakende spoorwegmannen betaald. De heer Ritter was in bezit van "onde onderscheidingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19