Nederlaag geenszins Iramatisch Cruijff ook'grootste'in Engeland Kracht Benfica niet aangetast 'Lissabon eist afstraffing bluffer Happel' pttenham Hotspur fpt UT Arad: 1-1 linch in finale UEF A-team mist stootkracht tegen Zweden: 1-1 Titel DeltaLloyd 12 ROUW/KWARTET WOENSDAG 22 MA ART 1972 SPORT 10 |-!ya.r ideaalbeeld voor trainer an onze speciale verslaggever ONDEN Bijna twee jaar geleden, op woensdagavond 8 april 1970, rspeelde Ajax voor 46.298 toeschouwers in de (toenmalige) odderpoel van Highbury in feite zijn kansen op de Jaarbeursbeker »r in de laatste tien minuten van de eerste halve finale tegen Ar- nal nog van 10 op 30 te worden gezet. De vergelijking tussen rt Ajax van de AjaxArsenal-strijd van toen (Ajax werd ondanks 10 thuisoverwinning uitgeschakeld en Arsenal greep later de iker door Anderlecht naar een 31 nederlaag in Brussel, in Lon- 31 werd het 30, te spelen) en het Ajax van de confrontatie van navond voor de kwartfinales van het grote Europa Cup I toernooi ingt zich door de veranderingen die er sindsdien zijn gekomen op. k bij Arsenal is door de verdere leidsombuigingen van manager Ber- Mee veel ten goede veranderd, senal won na de Jaarbeursbeker rig seizoen ook de nationale titel en FA-cup. De Ajax-Arsenal slag anno 72 is dan ook een erkend Europees (treffen. Het is voor Ajax en Arse- waarschijnlijk het zwaarste karwei t zij als 'topploeg' tot nog toe bben moeten uitvechten. Een duel sen twee verschillend opererende ims, waarvan Ajax ongetwijfeld het lere voetbal speelt, maar deson- nks nog lang niet zeker kan zijn de uiteindelijke winst. EAALBEELD d-trainer Rinus Michels, de man het 30 debacle twee jaar gele- in vanaf de bank meemaakte, weet geen ander dat het huidige Ajax fer is dan het elftal, dat hij in april 0 in Londen en Amsterdam tegen (senal het veld instuurde. Michels 'Het Ajax-elftal, zoals ik dat aan einde van de vorige competitie 'liet, is eigenlijk het ideaalbeeld een trainer. Het is een team, dat het einde van een opleiding was komen. Dat niet alleen de top (Eu- pa Cup) had bereikt, maar dat te ns zoveel inzicht had gekregen, dat zich aan situaties kon aanpassen, ook tijdens de wedstrijd taktische zigimgen kon doorvoeren. Ajax ft daarom nu ook meer kansen, wijl de uitgangspositie wezenlijk Iers is. Toen was het de eerste istrijd tegen Arsenal, nu staat het •1 voor Ajax'. seizoenen lang heeft de opleiding Ajax geduurd. In die zes seizoe- heeft Michels ook direct nati- ful en langzamerhand ook steeds internationale successen ge- pkt: het bereiken van de finale van Europa Cup in 1969 als eerste jderlandse club (die eindstrijd werd bet Madrileense Bernabeu-stadion |en AC Milaan een desillusie met 41 nederlaag) en vorig seizoen |&indelijk het winnen van de beker ir op Wemibley Panathinaikos te (slaan. Johan Cruijff. sinds Michels' Irek en zijn 7-jarige verbintenis Ajax nadrukkelijker spelend voor elftal en het algemene resultaat: •ig jaar waren we uitgestudeerd (Michels. Hij was een uitstekende eester. Zes jaar lang boekte hij het elftal ook successen. Maar ik niet dat wanneer hij was leven hij ook dit seizoen op Ifde wijze door had kunnen gaan. had ons wat trainer Kovacs nu doet meer vrijheden moeten in. Ik weet niet of Michels dat in :erdam had gekund. Bij hem er ergens een streep. Tot hier iet verder. Michels heeft dacht nu in Barcelona ook zelf ge- dat je als trainer soms meer n moet toestaan. Hij is mis- •n in Amsterdam wat verwend t met de successen. In Spanje hij tegenslagen gekend, vooral lerste maanden. Ik geloof dat hij loor voor zichzelf zeker 20 pro- wijzer is geworden. Kritiek moet trainer ook meemaken. In Am- lam had hij deze ervaring ijnlijk niet opgedaan'. Michels hoe dan ook de man Ajax tot internationale topclub (formeerde heeft wel getracht spelers meer inspraak te geven, voordat Feyenoord-trainer Happel met enige van zijn se- ipelers de komende Europa Cup- jtanders ging bekijken ('ik hecht waarde aan het oordeel van mijn u spelers') had Rinus Michels Keizer reeds als 'waarnemer' it gestuurd. Uitgerekend Piet DEN (UPI) Tottenham Hot- Jr heeft zich gisteravond na AC Mi- (dat via 20 en 11 Lierse SK ïhakelde) als tweede geplaatst voor ïalve finales van het toernooi om fl'EFA-Cup. De Spurs lieten zich ïravond voor 30.000 toeschouwers -onden niet verrassen door UT A- dat eens Cupgeschiedenis schree' f Feyenoord uit te schakelen. De son, die in Roemenië de eerste (eting met 02 hadden gewon- hadden aan een 11 gelijkspel tande. In de 62ste minuut gaf Do- B UTA weer hoop door de score te Jen, maar tien minuten voor het le maakte Gilzean aan alle onze- Jeid een einde. 1TERDAM Factotum Punch Bft zich gisteravond geplaatst voor ffinale van de Nederlandse basket- reker (tegen Mars Energie Stars). [Delftenaren versloegen in de (llohal onder leiding van Eric van rkom (42 p) Fiat Stars met 87-97. Keizer, met wie Michels daarna op zo'n gespannen voet zou gaan leven. Keizer, die in die periode wegens een knieblessure niet kon spelen, reisde in december 1969 naar Napels om A.C. Napoli te observeren, de tegen stander in de derde ronde van de Jaarbeursbeker; toen een uniek feit. Keizers analyse van het spel van Na- poli klopte zo luidde het na afloop van de met 10 verloren wedstrijd in Napels, waar ook Johan Cruijff we gens een schorsing ontbrak bijna exact. LOSSER De 'liefde' tussen Michels en Keizer was drie maanden later, na de gere zen moeilijkheden tijdens de rust van Arsenal-Ajax (Keizer was bang voor zijn benen en vroeg vervangen te worden^ een verzoek waarop Mi chels niet inging) over. Johan Cruijff: 'Het is moeilijk vergelijkingen te trekken, maar de zaak lag toen anders als nu. Toen waren we nog in oplei ding, nu kun je zeggen dat je ergens uitgestudeerd bent. Kovacs hoeft ons geen voetballen meer te leren, hoewel je van elke wedstrijd nog steeds wij zer wordt. Je gaat toch nog steeds nieuwe dingen zien; een vorm \san AJAX: Stuy (1); Suurbier (3); Huls- hoff (4); Blankenburg (2); Krol (5); Haan (15); Neeskens (7); Gerrie Mühren (9); Swart (8); Cruyff (14); Keizer (11). ARSENAL: Wilson (1); Rice (2); Nel son (3); Storey (4); McLintock (5); Simpson (6); Armstrong (7); Marinel- lo (8) (of Davies); Kennedy (9); George (10); Graham (11). ervaring'. Veel van die ervaring heeft Ajax kunnen putten uit Michels rijke tactische stuntjes. Vorig seizoen nog posteerde hij in de Europacupstrijd tegen Celtic Suurbier tegen Gemmell, offerde hij in andere duels verdedi gers voor aanvallers op. Cruijff: 'Ik durf niet te zeggen of Kovacs tactisch minder is dan Michels. Je weet niet wat Kovacs met gelijk materiaal on der gelijke omstandigheden zou heb ben gedaan. Je moet er echter je spelers wel door en door voor ken nen. Kovacs is en dat staat vast wat losser'. Stefan Kovacs en Ajax hebben d'e eerste maanden aan elkaar moeten wennen. Kovacs erkent aan de voora vond van het treffen met Arsenal: 'Ik heb mijn grootste spanning voor Dresden gehad. De voorbereiding op de wedstrijden met Arsenal is voor mij gemakkelijker geweest dan de twee vorige ronden. Ik spreek wat beter voor de jongens, de spelers begrijpen het beter en wat waarschijnlijk het meest belangrijke is: ik heb vertrouwen in de spelers en zij hebben het in mij'. Johan Cruijff: 'Het is voor Kovacs niet gemakkelijk geweest. Hij heeft zich als vreemde aan een goed op elkaar afgesteld team moeten aanpassen. Hij heeft een ver- Bob Wilson, de (doel)man die Arsenal in Amsterdam overeind hield, wordt alle sterkte toegewenst door de 'moeder van Arsenal', mevrouw Burgess, al 53 jaar supporter van de Gunners. trouwensbasis bereikt, en is daarbij toch ook de baas gebleven'. Stevan Kovacs gunt de spelers veel vrijheden die zij bij Michels niet hadden zonder daarbij als speelbal te worden gebruikt. Kovacs: 'Ik weet dat ik de jongens geen voetballen meer moet leren, dat Runnen zij. Taktisch weten zij het ook wel. Mijn grootste taak is nog meer variaties aan te brengen: er voor' te zorgen dat de ploeg niet verstart. Voor de •wedstrij den bespreek ik de taktiek met het elftal of met bepaalde groepen ervan. De spelers kunnen daarbij hun in breng hebben. Willen zij verbeterin gen aanbrengen dan is dat altijd mo gelijk: die worden doorgesproken'. En Johan Cruijff daarover: 'Kovacs doet niets anders dan de taktiek aan het elftal aanpassen. In feite bepaalt hij alleen al door de opstelling de tak tiek'. En over de uitvoering: 'Taktiek is op papier altijd een mooie zaak. Maar hoe vaak klopt het? We hadden voor de eerste wedstrijd tegen Arse nal wat moois uitgedokterd. En wat kwam ervan terecht? We kwamen met 10 achter en dan moet je wel wat anders gaan doen. De kracht van Ajax is en dat is een kwestie van volgroeid zijn als elftal dat de spelers zover zijn, dat ze tijdens de wedstrijd kunnen omschakelen. Dat gebeurde tijdens Michels al, dat ge beurt nu nog gemakkelijker en vaak zonder aanwijzing van buitenaf. Als spelers hebben we dat geleerd'. Stefan Kovacs prijst dit vermogen van zijn spelers. 'Een Roemeense ploeg zal bijv. na die achterstand tegen Arsenal in elkaar zijn geklapt. Ik heb dat zelf meegemaakt met Steaua tegen PSV. IMPROVISATIE Het speelse improvisatievermogen van Ajax, het vaak subtiele aanvalspel van de Amsterdammers, dat alles heeft de Europa Cupjhouders tot een van de meest bewonderde ploegen van West- Europa gemaakt. Twee weken gele den, na het in Nederland nogal te leurstellend verlopen eerste duel met Arsenal, was er buiten de grenzen niets aan d'e hand. Toonaangevende sportbladen in Frankrijk, Italië, en zelfs het chauvinistische Engeland be wonderden het artistieke spel van Ajax en noemde het voetbal zoals het gespeeld behoorde te worden. Stefan Kovacs: 'Het resultaat kwam er toen niet zo uit als we hadden gehoopt en verwacht. Maar ik geloof dat het ni veau van een topteam ook zonder het resultaat vaststaat. Wanneer Ajax on verhoopt zou worden uitgeschakeld blijft het toch een Europees topteam. Het resultaat is voor mijzelf daarom niet zo belangrijk, dat ik een uitscha keling dramatisch kan vinden. Het bestuur heeft van mij niet een nieu we Cup geëist. Maar omdat je er met de spelers wel voor werkt, zal het voor mij wel een teleurstelling zijn'. PETER ONVLEE De van Vitoria Setubal overgeno men peperdure spitsspeler Vitor Bap- tista trapte tijdens de zuid-Amerikaan se toernee in het glas en liep dusdani ge verwondingen op dat hij ver in vorm is achter uit geworpen. Hoewel hij afgelopen zaterdag tegen Boavista een rentree maakte is het zeer onwaarschijnlijk dat deze schotvaardi- ge linksbuiten zal kunnen worden opgesteld. Tijdens een vriendschappelijk du el tegen Fulham liep de ervaren cen trale verdediger Rui Rodriguez, een international, een blessure aan de knie op. Inmiddels is hij aan deze knie geopereerd en voor de rest-van het seizoen uitgeschakeld. In een poging Coen Moulijn de bal met ccn sliding te ontfutselen blesseerde, reohtsachter Malta da Silva zich zo ernstig dat hij niet in staat is vanavond aan te treden. Voor de doorgaans ondoorgrondelijke Hagan was dat zelfs een reden om op te merken: 'Dat vind ik erg jammer want ik zie Malta da Silva erg graag spelen'. Tenslotte, alsof het allemaal nog niet genoeg was, kwam aanvoerder Antonio Simoës vóór de training afgelo pen maandag zo ongelukkig ten val dat hij vanavond met zijn arm in het gips het duel Benfica-Feyenoord slechts als toeschouwer kan bijwonen. Hagan: 'Simoës zelf vindt het vreselijk de ploeg in de steek te moeten laten. GROTE KERNGROEP "Het is dus niet te veel gezegd dat Benfica aanzienlijk gehandicapt aan de start komt. Maar juist nu blijkt dat de kracht van de roemrijke club vooral in de breedte van het spelers- potentieel ligt. Jongere spelers met grote kwaliteiten hebben zich aange diend: weldra zullen de namen van Arthur, Messias, Nene en de weer herstelde Jordao Europese vermaard heid verworven hebben. En met routi- Van onze correspondent LONDEN Engeland ontdekt Jo han Cruijff. Op een wijze zoals hier nog nimmer een buitenlandse speler is gebracht, staan de Britse sportpa gina's vol over de 24-jarige Amster damse voetbalvedette, waarvan ook al via uitgebreide televisie 'n- terviews iedereen hier nu weet dat hij een uitzonderlijk talent is, gelukkig getrouwd is, twee jonge kinderen heeft en dat hij er nog minstens twee bij wil. Cruijff wordt hier nu openlijk als 's werelds grootste voetballer beschouwd en daarin gaan de Britten verder dan ooit in hun maximale beicondering voor notoire sterren 'uit den vreemde' als Di Stefano en Pele. Veel meer nog dan door zijn spel ligt het waarom hiervan in de wijze waarop Johan Cruijff zich pre senteert aan de toch voornamelijk op eigen idolen geconcentreerde Britse sportpers. In een ontwape nend recht-toe-recht-aan-Engels staat de 'wonderman' van Ajax de groei ende stroom van Engelse journalis ten ie woord. En de verklaring dat zijn huwelijk en regelmatig leven de solide basis vormen van zijn top vorm, is een verhaal dat hier opval lend gretig wordt verwerkt. Het gro te ochtendblad The Sun verspreidde vannacht zelfs duizenden posters door geheel Engeland als 'lokkertje' voor het in extenso afgedrukte 'Ik, Johan Cruijff'-verhaal en de hier bekende sportjournalist Peter Lo- Johan Cruijff (ook in Engeland beschouwd als 's werelds groot ste voetballer) stapt achter trai ner Kovacs uit de bus. renzo die voor de produktie daarvan zorg droeg, verklaarde opgewonden: 'Mijn gesprekken met Johan Cruijff vormen het beste interview dat ik ooit gemaakt heb In heel deze voor Engeland we stellen dit nogmaals ongebruike lijke ontwikkeling, groeit het tweede treffen tussen Arsenal en Ajax naar een formidabele climax. De Londense formatie heeft door zijn resultaat in Amsterdam (21) uitzicht op plaatsing in de volgende ronde, maar niemand hier die ver der durft te gaan dan dat. Veel meer dan door het winnen van de Wembley-finale tegen het Griekse Panathinaikos heeft Ajax in de eer ste ontmoeting tegen Arsenal res pect afgedwongen en over de kansen van Arsenal icordtuiterst genu anceerd gedacht. Daar komt bij dat 'De Gunners' omwille van hun achterstand nu geroepen zijn voor een rol, waarvoor zij ondanks hun ruime spelersselectie op dit moment niet capabel lijken. Arsenal, dat het de laatste weken voornamelijk van zijn inderdaad solide verdediging moet hebben, komt aanvallend maar heel moeilijk uit de voeten. Door het in deze ronde niet beschikbaar zijn van de miljoenenaankoop Allen Ball en de schorsing van de overigens toch geen vaste keus voor het eerste zijnde spits John Radford, heeft ma nager Bertie Mee grote problemen met zijn opstelling. Hij gaf eerlijk toe: 'Als er van geen schorsing sprake was, had ik John beslist opgesteld. Ik weet dat zijn samenspel met Ray Kennedy in de eerste lijn dit seizoen niet aan de verwachtingen beantwoordt. Maar ik voel dat dit een tijdelijke inzinking is, waar zij beslist overheen komen. En wat het gokken daarop betreft heb ik een lange adem. Maar John mag voorlopig niet meedoen. En dus moet ik een andere oplossing zien te vinden. Ik heb de keus van extra verdedigers als Bob McNab, die weer hersteld is van zijn blessure ?n onze tweede spil John Roberts. Ik kan ook onze reserve-buitenspeler Peter Marinello een kans geven, of zen beroep doen op onze talentvolle teenager Paul Davies, broer van de international Ron Davies, die in blakende vorm verkeert en van wie wij het beste verwachten. Al deze spelers heb ik geselcteerd, maar over de uiteindelijke keuze ben ik nog niet zeker. Ik zal pas kort voor de wedstrijd onze definitieve opstel ling bekend maken, als wij de te volgen taktiek tegen een aanvallend team als Ajax goed hebben doorge sproken. Ik weet dat wij Ajax thuis onder druk moeten zetten. Maar ik besef ook dat wij ons niet kunnen permitteren om tegen spelers als Cruijff en Keizer, die in de vrije ruimte uiterst gevaarlijk zijn, alles jp de aanval te riskeren'. Alvaro (de jongsteFerreira: Van onze speciale verslaggever LISSABON Walter Ferreira, Volendams veelbesproken Portugese aanvalsspits, heeft een jongere broer, Alvaro (21), die óók voetbal len kan. Alvaro Ferreira, kortweg met zijn voornaam aangeduidt, speelt in Lissabons vierde club Atletico, dat een verwoede strijd le vert om in de hoogste afdeling van het Portugese voetbal te blijven. Alvaro, een spitsspeler, woont in de wijk Benfica, op vijf minuten iopen van het Estadio da Luz, in de flat van Walter, tussen beroemde spelers ais Malta da Silva, Nene en Messias in. Vier invallers tegen Feyenoord, maar LISSABON Hoewel op het eerste gezicht een tussenstand van 01, met de thuiswedstrijd voor de boeg, een gunstig perspectief biedt om de halve finales in het Europa Cup-toernooi te bereiken, is Benfica allerminst te benijden. De ploeg heeft de laatste maanden een reeks van tegenvallers moeten incasseren. Zoals: niers als Adolfo en Toni (in de wedstrijden tegen Ajax, drie jaar ge leden, een van de uitblinkers) blijft Benfica sterk genoeg een reële gooi te doen naar dure internationale lauwe ren. Doelman Jose Henrique zegt: 'Al was het alleen maar als troost voor Simoës'. Maar wij zullen Feyenoord uit schakelen. En dan wens ik voor de halve finales Arsenal als tegenstander, dat zal een topper zijn'. Er is ook die uitgebreide kern (wat een verschil met Feyenoord) dat in óf Maiwald óf in Posthumus toch een spits heeft die kwalitatief in dit gezelschap moet de poneren. Gisteren trad Benfica aan voor een pittige training op het uit zand opge trokken trainingsveld; Hagan liet het elftal spelen zoals hij het waarschijn lijk inzet tegen Feyenoord. Opvallen de facetjes: op rechts werd aanzienlijk meer snelheid ontwikkeld dan op links (Adolfo, Toni en Jordao) waar het 'linkerbeen' ontbreekt. De rech terkant (Artur, Graga en Nene was dan ook veel gevaarlijker). Bovendien bleek Eusebio (die het meest onder de indruk lijkt van de pechvolle erva ring van zijn vriend Simoës) uitermate gevaarlijk. Hoewel de blessure van Jorge achter af is meegevallen heeft de actie van Laseroms veel kwaad bloed gezet. Ha gan: 'Ik vond het in Rotterdam geen overdreven harde wedstrijd. Maar de manier waarop Jorge bewerkt is vond ik allesbehalve netjes'. Het lijdt geen twijfel dat Benfica als een furie te keer zal gaan om de kansen te verdedigen. Feyenoord krijgt het heel, héél moeilijk. Geluk kig voor die ploeg is het dat Wim van Hanegem al sind# vrijdagavond na het duel tegen FC Utrecht over alles en nog wat loopt te klagen. Dat. namelijk, impliceert dat De Kromme in vorm is. MAARTEN DE VOS Hij iis dus uitermate gekwalificeerd om zijn visie te geven op het duel tussen Benfica (dat hij dit seizoen al tegenover zich heeft gehad) en Feye noord, dat vanavond om kwart voor tien begint en waarvoor geen plaatsje meer te krijgen is. En hij zegt: 'Heel Lissabon eist van Benfica, dat de grote mond van mister Happel wordt afgestraft.' Het is een merkwaardige, hoewel niet geheel onverwachte ervaring, te moe ten constateren hoeveel antipathie Feyenoord in Portugal ondervindt. Wel staat vast, dat Ernst Happel, de trainer, daarin een grote rol gespeeld heeft. Toen Portugese journalisten hem na de eerste wedstrijd om com mentaar vroegen, weigerde Happel, omdat hij niet anders dan in het Duits wenste te spreken. 'Het is mij te link,' legde Happel later uit, "als ze me niet of half verstaan, kunnen ze ervan maken, wat ze maar willen.' Bij een bezoek aan Benfica's secretari aat annex clubhuis in het hartje van Lissabon, hielden supporters van Ben fica met biljarten op om mij toe te brullen: Mister Happel? Stupido', wat ongeveer 'verschrikkelijk dom' bete kent. En maandagavond zetten Happel en Feyenoord een nieuwe stap op de weg, die naar impopulariteit leidt door een beloofde persconferentie vol ledig de mist in te laten gaan, wat op een algemene uitbrander in vrijwel alle kranten uitliep. Alvaro (hij studeert nog steeds en leeft van een bescheiden salaris als semi-prof bij het armetierige Atleti co) zegt in redelijk Frans: 'Ik weet niet, of het allemaal zo gebeurd is, of mister Happel dit allemaal Antonio Simoës vierde basisspeler heeft, maar die campagne is na de wedstrijd Benfica-Porto begonnen. Toen stond overal te lezen, dat Hap pel gezegd had: 'ik vond Benfica maar zwak en Porto zou in Nederland niet eens in de hoogste d'ivisie thuishoren.' Dat heeft kwaad bloed gezet De Por tugees is trots op Benfica. Tenslotte is er weer een nieuw en sterk Benfica ontstaan. En dan komt zo'n mister Happel die ploeg even kraken. Dat kun je de Portugezen niet aandoen. Toen kwam mr. Happel naar Benfica- Tirsense, de nummer één tegen de nummer laatst. En toen zei hij nota- bene: Tirsense is een derde divisie- ploeg.' Ja, toen was het wel gebeurd. In alle café's, op straat, overal was mr. Happel het gesprek van de dag. Hij was een opschepper, die een kopje kleiner gemaakt moest worden.' De persoonlijke aanvallen op trainers rond belangrijke internationale duels zijn niet nieuw, vooral niet in zuide lijke landen, waar buitenlanders toch al kritisch worden bekeken. Enkele jaren geleden voerden Madrileense jornalisten een soortgelijke hetze te gen Rinus Michels. vóór Ajax tegen Real Madrid speelde. Alvaro zegt: 'Mr Happel is al vergele ken met Mr. Meirim, de vroegere trainer van Belenenses, die nu bij Varzim in de 2e divisie werkt. Die maakte zich overal gehaat door de vreemdste dingen te zeggen. Zo van: dat zijn team het beste was, dat ze met zo en zoveel zouden gaan winnen en al die onzin meer. Ten opzichte van Benfica gaat dat niet op. Tenslot te zijn ze opnieuw bijna landskampi oen. Ik weet wel, dat het publiek niet bepaald vriendelijk zal zijn voor Feyenoord'. WERELDKLASSE Alvaro erkent, dat het wat Benfica's spelers betreft, allemaal niet zo haatdragend gesteld is: "Walter da Silva vertelde me, dat Feyenoord een heel sterk en ervaren elftal heeft en dat met name spelers als Israel en Van Hanegem van wereldklasse zijn. Ik geloof zelf, dat het een open strijd is, waarin ik Feyenoord iets meer kans geef. Benfica móet namelijk aanvallen om twee goals te maken en dat betekent ruimte voor Feyenoord voor een tegenaanval. B^'^-'di^n heeft Feyenoord, zoals ik dat gezien heb, een elftal dat geschapen is voor uitwedstrijden'. Vorig jaar werd Alvaro ernstig gehan dicapt door een operatie aan het jukbeen na een botsing bij een kop duel, waardoor hij geruime tijd was uitgeschakeld. Over broer Walter Fer reira zegt hij: 'Hij is het type van Posthumus: sterk en flink met zijn lichaam werkend. Maar hij is geen specifieke spitsspeler, hoewel hij in de lucht gevaarlijk is. Water is een middenvelder, die het spel goed kan verdelen en inzicht heeft. Ik hoop dat hij Volendam kan behouden. Volen- dam is net als mijn Atletico. Elk jaar gebeurt er wel wat: of promotie naar of degradatie uit de hoofddivisie'. Terug naar Benfica: 'Is Eusebio zo aan de rol, als Simoës laatst beweerde? FEIJENOORD: Treijtel (1); Schnei der (2); Israël (3); Laseroms (4); Van Duivenbode (5); Hasil (7); Boskamp (9); Jansen (6); Van Hanegem (10); Maiwald (8); Wery (11). BENFICA: Henrique (1); Arthur (2); Messias (4); Humberto (3); Adolfo (5); Graga (8); Eusebio (10); Toni (6); Nene (7); George (9); Jordao (11). Alvaro: 'Ik ken Eusebio niet goed genoeg om dit te durven zeggen. Ik weet wel, dat deze praatjes overal in Lissabon de ronde doen. En dat Euse bio daarom niet meer de oude zou zijn. Maar misschien is het net zoiets als met mr. Happel. Misschien heeft hij het ook allemaal niet gezegd'. En Jimmy- Hagan, Benfica's trainer, is hij zo impopulair als wel beweerd wordt? Alvaro: 'Mr. Hagan heeft wat teveel afstand tot de spelers. Boven dien vinden die spelers het niet leuk. dat ze zo hard en zo vaak moeten trainen. Dat zijn ze niet gewend, hier. Zeker niet al die sprintjes zonder bal. Maar mister Hagan zegt: 'Als je niet loopt, ben je geen voetballer, en als je geen voetballer bent, verdien je geen geld'. Feit is, dat Benfica zeer sterk speelt, en ook als geheel veel sneller gewor den is. Vorig seizoen bleef Sporting Lissabon altijd dichtbij, nu is er ze ven punten verschil, die er misschien wel tien worden. MAARTEN DE VOS Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Door het schandelijk gebrek aan stootkracht, schotvaardig heid en tempo heeft het UEFA-elftal gisteravond in Nijmegen geen afstand van de Zweedse junioren kunnen ne men. Hoewel de Nederlanders verre weg het beste van het spel hadden, kwamen zij niet verder dan een te leurstellend gelijkspel (11). Kwalitatief staat ook deze lichting van het Nederlandse jeugdvoetbal op een vrij hoog plan, maar de ontluikende individuele klasse, nauwsluitend aan een rijk combinatievermogen, blijkt al leen nog niet voldoende. Met wat meer durf en zelfvertrouwen hadden de Ne derlanders de Scandinavische jeugd eenvoudigweg op kunnen rollen. Het tekort aan schutterscapaciteiten is on getwijfeld het grootste probleem, dat bondscoach Arie de Vriet in de ko mende weken moet oplossen. Begin mei namelijk speelt zijn formatie de eindronde van het UEFA-toernooi in de Spaanse stad Barcelona. Op 18 april in Mannheim speelt het elftal nog een officiële wedstrijd tegen West- Duitsland. De nog geen duizend toeschouwers za gen gisteravond in het Goffert-stadion het Nijmeegse talent Jan Peters tot de grote uitblinker van het vrij mati ge duel uitgroeien. De kleine midden velder van NEC toonde niet alleen een grote ijver, maar voorzag zijn aanval lers steeds weer van uitstekende pas ses. Bakker (WA), Broncks (FC Twente) en Heykoop (FC Den Haag) deden er tegen de lang niet overtui gende Zweedse defensie nauwelijk; iets mee. Zelfs de vervangers van dit laatste duo, Hamberg (WNC) en Peters (HVC) konden hierin geen verbetering brengen. De Zweden namen zelfs halverwege de tweede helft de leiding. Scheids rechter oordeelde zwaar, toen Strijd- veen (Go Ahead) Larsson ten val bracht. Theorin schoot de toegekende strafschop feilloos achter de uitsteken de doelman Van Someren. Vijf minu ten later zorgde de geroutineerde Ha genaar Aad Kila na een aarzeling in de Scandinavische verdediging voor de verdiende gelijkmaker. Daarna zakte de Nederlandse aanval weer naar een bedenkelijk niveau. AMSTERDAM DeltaLloyd heeft de nationale tafeltenmstitel geprolon geerd. Het Amsterdamse drietal Frans en Bart Schoofs en Care! Deken ver sloeg gisteravond TSF via 3—3 met 73 en werd daardoor onbereikbaar voor Tempo Team

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13