Ihell stopt met roject winning lagnesiumzout Breznjew wil verdrag met China sluiten Mansholt wordt voorzitter van EEG-commissie Zeker zes doden bij bomaanslag in Noord-Ierland Het Kwartet rij zonnig nes-elftal voor in verwachting Smog houdt aan in Rijnmond Aangehouden pyromaan bekent 9 branden Simoës breekt arm bij val In deze krant Gun ock Uw buurman dezs krant! LeMse Courant DINSDAG 21 MAART 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen JTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING •aat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoeti" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. een onzer verslaggevers HAAG Shell Delfstoffen Nederland gaat het magnesium- ict bij Sexbierum in Friesland op een zacht pitje zetten. Anders ;d, dit project voor de winning van magnesiumzouten, waarin log toe al een bedrag van 24 miljoen was gestoken, zal voor niet verder worden uitgevoerd. lenen van dit besluit, waardoor man tijdelijk personeel, die bij srkzaamheden waren betrokken, emplooi zullen komen, zijn: zeer slechte stand van zaken op irkt voor lichte metalen; inflatie, die tot een vermeerde- ran de aanvankelijk begrote kos- tn het project met 35 procent geleid; feit, dat men nog niet klaar is de afronding van nieuwe proces- lieken, die van Sexbierum een ibel project zouden moeten ma- on./Shell Groep noemt de beslis- om in Sexbierum voor onbepaal- Vs" „f oorjaar 1972 mnees van de ouw-Kwartetbladen tvangen dezer dagen hun krant een iciale bijlage van pagina's weekend- rmaat. Er komt een rscheidenheid van derwerpen in aan de orde, arvoor in het voorjaar iciale belangstelling i worden verwacht. YORK (AFP, AP) Koning ein heeft met premier Golda ran Israël gesproken voor hij zijn ickendmaakte een autonome Pa- ise staat te stichten. Aan dit ;k gingen onderhandelingen tus- >rdaanse en Israëlische functiona- vooraf. ezegd de tijd niet definitief te stoppen zeer teleurstellend, met name voor het Noorden van het land, waar men grote verwachtingen van het project koester de. In het betrokken gebied liggen on gekende hoeveelheden magnesiumzou- teu, voor de winning waarvan Shell Delfstoffen Nederland inmiddels een concessie had aangevraagd. Ook in de provincie Groningen heeft de Groep magnesiumzouten aangetoond. De regering heeft in het besluit van Shell Delfstoffen Nederland aanleiding gevonden het magnesiumproject nog eens op zijn mérites te bezien. Zij zal voor nader onderzoek een speciale commissie in het leven roepen. k systeem, hoe ingenieus ook dacht, zal de macht van de nemers een krachtige be zing vinden in de 'kennis is it'-positie van dc deskundi- vvaardoor in dit opzicht het iders-zelfbestuur een schijn- >ning wordt. Prof. dr. J. Wemelsfelder oog en vrij zonnig met mid- gtemperaturen van omstreeks graden, maar dichtbij zee nd 12 graden. urgen en overmorgen: overwe- nd droog, plaatselijk mist en gere temperturen overdag. urgen zon op: 06.38, onder: 18.57 maan op: 10.36 onder: 03.24 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Ook vandaag deed zich in het Rijnmondgebied weer smogvorming voor. zodat alarmfase III gehandhaafd moest blijven. Gisteren kwamen uit Rotterdam en omgeving, net zoals afgelopen zondag, weer tal rijke telefoontjes binnen van mensen die stank en prikkelende lucht meld den. De klachten kwamen gisteren uit het gehele Rijnmondgebied, zowel zuide lijk van Rotterdam (Rozenburg en Voorne en Putten) als westelijk (Maassluis en Vlaardingen). In de loop van de dag nam het aantal klach ten geleidelijk af. Het blijkt dat be trekkelijk warm weer en de vochtig heid van de lucht belangrijke factoren zijn voor de vorming van smog. Dat betekent dat, nu het warme weer op z'n retour is en koudere lucht vanuit zee binnenstroomt, met als gevolg mist, de smogvorming onverminderd door gaat. Vandaar dat gisteravond al be sloten werd ook voor vandaag alarin- fase III aan te houden. Van onze correspondent FINSTERWOLDE De rijkspo litie van Finsterwolde heeft gis termorgen de 19-jarige lasser G. J. K. uit Finsterwolde aangehou den, die heeft bekend de pyro maan te zijn die gedurende de af gelopen tien maanden in Oost- Groningen een angstpsychose had doen ontstaan. Van de vijftien branden in dit gebied zou hij er volgens zijn verklaring negen hebben gesticht, waaronder de brand bij Lego, die in het afgelopen weekeinde een schade van zo'n twee en een kwart miljoen gulden heeft aangericht. K. was nog niet eerder met de politie in aanraking geweest. Hij zei dat hij onder invloed van sterke drank han delde. De man werd geïdentificeerd doordat hij in de nacht van zaterdag op zondag, zijn bromfiets bij een leegstaande boerderij in Finsterwolde had laten staan. Een wantrouwende voorbijganger noteerde het nummer van hef kentekenplaatje en deelde dit de politie mee. De door de verzeke ringsmaatschappijen uitgeloofde 1000 gulden voor inlichtingen die tot de aanhouding van de brandstichter zou leiden, kan nu uitgekeerd worden aan de opmerker van de bromfiets. Vrijwel onmiddellijk bekende de jon geman dat hij vanaf augustus vorig jaar brandstichtingen en pogingen daartoe in Finsterwolde, Beerta en Nieuweschans had gepleegd. Het be treft totaal negen brandstichtingen en twee niet geslaagde pogingen daartoe, met een geschatte totale schade van minstens vier miljoen gulden. Het onderzoek en het verhoor over de branden in de omgeving en in Oude Pekela, wordt nog voortgezet. Hoe de branden werden gesticht is nog niet vast komen te staan. De politie meent dat hij daarvoor geen brandbare vloeistof heeft gebruikt. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de verdachte in de nacht van zaterdag op zondag na de vergeefse poging tot brandstichting van de leegstaande boerderij in Finsterwolde regelrecht naar het depöt van Lego is gereden, om daar brand te stichten. Een brandweerman verleent eerste hulp aan een gewonde vrouw die gewond raakte toen in een drukke winkelstraat in Belfast een boni ontplofte. BELFAST, LONDEN (Reuter, UPI, AP) In een drukke win kelstraat in het Noordierse Belfast is gisteren een bom ontploft. Zeker zes mensen zijn gedood en twintig ernstig gewond geraakt. Politie ontruimde de verkeerde straat De bom lag in een vrachtwagen die voor het gebouw van Newslet ter, de grootste protestantse krant van Belfast was neergezet. De da ders hebben vlak voor de ontplof fing de Belfast Telegraph opgebeld dat in de Church-street een bom zou ontploffen. De politie ontruim de toen die straat en leidde de mensen naar de Donegal-street. Daar ontplofte echter 12 minuten na de waarschuwing de bom. Vol gens de politie hebben de daders met opzet een verkeerde plaats genoemd, wel wetend dat de men sen naar de drukke Donegalstraat zouden worden gebracht. Zij wil den kennelijk zoveel mogelijk slachtoffers maken, aldus een poli tieman. De bom had een enorme kracht. Na de explosie leek de Donegal straat een slagveld. Onder de slachtoffers zijn twee politieagen ten. Een van de agenten die hielp bij het opruimingswerk zei met Harold Wilson tranen in zijn og*>n: 'De zwijnen die dit gedaan hebben, zullen er niets bij winnen'. Een ooggetuige vertelde: 'Ik zag twee mannen van de vuilophaaldienst. Zij werden in stukken gereten. Overal was bloed en de mensen kermden en schreeuwden. De straat was vol meisjes en vrouwen, die verdwaals rondliepen. Ik ben 14 jaar in het leger geweest en heb in de tweede wereldoorlog gevochten, maar ik heb nog nooit zoiets als dit gezien. Het was de derde keer dat een bom ontplofte in de buurt van het gebouw van Newsletter. Deze keer was het de grootste explosie. Twin tig employe's van het dagblad lig gen in ziekenhuizen. Vier zijn er ernstig aan toe. VECHTPARTIJ Na een mislukte poging tot bevrij den van drie gedetineerden die ervan verdacht worden dat ze le den van het verboden Ierse repu blikeinse leger zijn, hebben gister morgen in Monaghan in Ierland ruim duizend sympathisanten van het IRA gevochten met soldaten en politieagenten. De drie verdachten waren zondag middag bij een beschieting van Britse soldaten op Noordiers ge bied gearresteerd en onder zware escorte naar Ierland gebracht. Kort daarop vormde zich voor het poli tiebureau een 'menigte die in spreekkoren hun vrijlating eiste. Toen dat niet hielp begonnen de mensen het politiebureau met ste nen en flessen te bekogelen en later met benzinebommen. Het be leg duurde vier uur. Toen werd het bureau door militairen ontzet. Drie betogers zijn aangehouden. SPOEDDEBAT In het Lagerhuis is gisteren een spoeddebat begonnen over de ont wikkelingen in Ulster. Oppositie leider Harold Wilson waarschuwde dat het geweld dat nu Noord-Ier land betreft ook Engeland kan overspoelen, tenzij er snel een po litieke oplossing gevonden wordt. Minister van binnenlandse zaken, Reginald Maudling, zei dat de re gering voorstellen zal doen nadat premier Heath morgen met pre mier Brian Faulkner van Noord- Ierland heeft gesproken. MOSKOU (UPI, Reuter, AP, AFP) De leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie, Leonid Breznjew, heeft gisteren in Moskou China opgeroepen een niet-aanvalsverdrag te sluiten met de Sowjet-Unie. Breznjew hield een grote politieke rede op het congres van de Russische vakbonden, waarin hij de meeste aan dacht besteedde aan de verbetering van de betrekkingen met de Verenig de Staten. Hij achtte het bezoek van president Nixon, die op 22 mei naar Moskou gaat, een prachtige gelegen heid om de banden met Amerika nau wer aan te halen, (zie daarvoor pagi na 7). 'De officiële Chinese vertegenwoordi gers vertellen ons dat de betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en de Volksrepubliek China gebaseerd moe- Binnenland "Laat bejaarden hun kamers ruilen' 5 Meer macht voor werkne mers 11 Buitenland Boyd Douglas: portret van een FBI-tipgever 7 Kerk Twijfel inzake Josephus... 2 Kunst Jan Engelman overleden... 9 ten zijn op de principes van vreedza me coëxistentie. Welnu, als de leiding in Peking niet meer verwacht van de betrekkingen met een socialistisch land, zijn wij bereid op dit moment en op die basis de wederzijdse betrek kingen te ontwikkelen. Wij zullen onze woorden vertalen in zeer concre te en constructieve voorstellen inzake non-agressie, het niet gebruik maken van geweld en het regelen van grens geschillen. Die voorstellen zijn sinds lang in Peking bekend. Het is nu aan de Chinese leiders zich te manifeste ren', aldus Breznjew. De Sowjet-Unie verwerpt 'cfe lasterlijke bedenksels van de Chinese propaganda over onze partij en onze staat.' maar is niette min bereid de betrekkingen met Pe king op normale voet te brengen, aldus de Russische leider. Inmiddels is na een afwezigheid van drie maanden de Russische onder minister van buitenlandse zaken, Leo nid Iliiytsjew, leider van de Russische onderhandelingsdelegatie over de Chi nees-Russische grensgeschillen, giste ren weer in Peking teruggekeerd. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door zijn Chinese ambtgenoot. Brezn jew heeft ook de Westduit^e oppositie gewaarschuwd, dat als Bonn het niet- aanvalsverdrag met de Sowjet-Unie zou verwerpen, ze niet hoeft te reke nen op een revisie van het verdrag. We gaan niet weer onderhandelen, aldus Breznjew. Hij merkte op dathet gaat om een politiek van oorlog of vrede. REACTIE BONN De Westduitse regering reageerde gis teravond met de verklaring dat de reae van Breznjew bewijst dat aan vaarding van het verdrag door de Bondsdag bepalend is voor al dan niet betere betrekkingen tussen Oost en West. De rede van de Russische leider bevestigde de opvatting van de Bonds regering dat het verdrag internationa le waarde had. Overigens vond rege ringswoordvoerder Conrad Ahlers, het overdreven van Breznjew te zeg gen dat het een kwestie van oorlogs- of vredespolitiek was. Hij meende dat ook al wijst de CDU het huid'ige verdrag af, dat niet betekende dat deze partij daarvoor in de plaats uit is op een oorlogszuchtige politiek. ZIE VOOR MEER NIEUWS OVER DE REDE VAN BREZNJEW PAGI NA 7. Sport Theo Laseroms, 'voetbalgangster' Lezers schrijven Roekenetalage Kerkbladen Radio- en tv-programma's Slrlps. feuilleton Commentaar Puzzelen Wetenschap en techniek Dichtbij en verder positieve Van een verslaggever BRUSSEL Vandaag zou in Brussel de benoeming bekend worden gemaakt van de Nederlander dr. S. Mansholt tot voorzitter van de EEG-commissie. RITA 'Bonzo, ik had nog zo gezegd, dat je je poten moest vegen'. Dr. Mansholt zal in deze functie de Italiaan Maifatti opvolgen, die in ver band met de op handen zijnde verkie zingen in zijn vaderland weer actief is geworden op het terrein van de bin nenlandse politiek. Dr. Mansholt, zo is bekend geworden, zal zijn nieuwe functie aanstaande donderdag al aanvaarden. Hij zal aan blijven tot 1 januari 1973. Op die datum zal de 'vergrote' EEG een feit worden. Dr. Mansholt heeft al laten weten dat hij na die datum geen deel meer wil uitmaken van de EEG-com missie. Hij is 63 jaar. De nieuwe voorzitter, die lid is van de PvdA, is al sinds de oprichting van de EEG, in 1958, lid van de commissie. Hij is de grote man achter de nieuwe Europese landbouwpolitiek. Dr. Mansholt is vanaf 1945 tot zijn toetreding tot de EEG-commissie mi nister van landbouw en visserij ge weest in vijf verschillende kabinetten. Volgens goed ingelichte kringen in Brussel had West-Duitsland liever zijn vice-voorzitter Willy Haferkamp de functie zien krijgen, die nu aan dr. Mansholt is toegevallen. Uiteindelijk accepteerde ook de Bondsrepubliek hem als voorzitter. Met deze benoeming staat nu ook wel vast dat van een definitieve terugkeer van dr. Mansholt op het Nederlandse politieke toneel geen sprake is. Wel is dr. Mansholt lid geweest van een commissie van PvdA, D'66 en PPR, die kortgeleden een rapport heeft uitgege ven, dat bedoeld was als een soort blauwdruk voor de toekomst van ons land. Aan dit rapport is ook de naam van de heer Mansholt gegeven. Van onze speciale verslaggever LISSABON Benfica zal het morgen avond in de Europa Cup-wedstrijd te gen Feyenoord (tweede wedstrijd kwartfinales) zonder aanvoerder An tonio Simoës moeten stellen. Simoës. middenvelder van de Portugese club en met Eusebio een belangrijke scha kel in het elftal, brak gistermorgen zijn arm toen hij, op weg naar de traning, in het Estadio de Luz van een trap gleed. Meer nieuws over de Europa Cup wedstrijden op onze sportpagina. Uw krant vernieuwd en uitgebreid jD noleer als 1/^ IK nieuwe abonnee.- betaalt per: 1 Nieuwe abonnees opgeven f p nu gemakkelijk q I Verdien zelf een leuke Adres: attentie naar keuze p|00fs.D kwarfool U hoeft alleen maar de» I De nbuwe obonnee onlvongl de krant 14 dogen vernieuwde en Uerk ,n t"m™1* 3 «D"™"»"*»" uitgebreide krant van I hand tot hand te laten gaan. Opgegeven door.- I Naam: En dan de bon hiernaast invullen. I PIacrtS:I Ik ontvang als beloning het aangekruiste I Postzegel niet nodig als D mop[« poi>pop*f plolmo ïchaolije D handige po fa» mop M u op de envelop schrijft: ^^motcowioppon (HeMnonde^eHe^ ^^pownp^» I Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1