De Club van Rome nu veel duidelijker dichtbij Wandelen met NS NS-Minitnps in eigen land Commentaar doorspel -treurspel sigen lijn Het weer Arnhems bedrijf ontslaat 40 man i /V-c 18 Max Lewin voert Angola-koffie in Weldadig kinderharten-feest ROUW/KWARTET ZATERDAG 18 MAART 1972 BINNENLAAT» 7 erwijl in Santiago de Chili de commu- -apparatuur wordt aangelegd rt' oor UNCTAD III (een gul gebaar i sc an onze regering, dat gelukkig kon imenvallen met een pracht van een girder voor ons bedrijfsleven), valt het ;n ie rapport over het andere met wen en voor de Nederlandse opstelling in sze wereldhandels- en ontwikkelings- jq' jnferentie van de VN. er, emidden van al die raadgevingen is i et natuurlijk het meest interessant, te eten wat de ministers Langman en oertien van plan zijn. Ze zijn voorne- iens, van de communicatie-apparatuur saïin eigen bodem een maximaal ge- 'Vs. -uik te maken. Ten eerste om tegen- 8 ellingen die in het 'groepen-systeem' d 1 j de UNCTAD plegen te ontstaan, te jorbreken. Daartoe zal worden aan- stuurd op andere kongsi's met aardi- 5 min of meer gelijkgezinde landen uit idere blokken. ,,SN tn tweede: de befaamde industrie in uz. it zuiden des lands zou er goed aan oen, enige enorme luidsprekers aan 8 apparatuur in Santiago toe te voe- :n, want de bewindslieden dienen zich rens aan als roependen in de woes- n. Ze klagen erover, dat er in de EG weinig notitie is genomen van >5 hi voorstellen ter verruiming van het i p Igemene Preferentie-Systeem (om j" lorkeurstarieven aan onze grenzen te jfto interen voor de importen uit de ont- 22,ikkelingslanden een resultaat van u" vorige UNCTAD). e ministers constateren verder, dat c m aandrang in het gezelschap van de 9£2( ESO-landen (de westerse industriesta- om nu eens serieus het vraagstuk n de herstructurering te gaan bekij- n, ook al niets heeft uitgehaald. (2). oorts waren ze net zo lekker op weg im« j, aize et de ontbinding dit macabere d2® »rd wil hier iets heel moois uitdruk te n: hulp geven zonder de verplichting het geld bij de gever te besteden :n Amerika daar een lelijke kras Rei orheen haalde met het oog op zijn eise lalingsbalansmoeilijkheden. Kortom, heer moet altijd alles alleen doen. i met Ollie B. Bommel te spreken. g ministers steken hun pessimisme x het welslagen van UNCTAD III onder stoelen of banken. Monetai- narigheid, ingrijpende milieumaatre- :ii en dergelijke dreigen de blik van rijke landen te verengen rijk ™3u|jkt niet gelukkig te hebben gemaakt, t gekift over de landbouwprijzen in EEG, die door de war gegooid rden als gevolg van de waardever- ndering van de dollar, overstemt de rorgde geluiden die de laatste tijd gehoord over de gevolgen van zelfde waardevermindering voor de wikkelingslanden. Wat zal er van n koopkracht overblijven, hoeveel aarder moet hun toch al enorme tuldenlast niet zijn geworden, nu ze er dollars moeten terugbetalen dan spronkelijk geschreven stond? dit punt moet gezegd worden, dat ministers zélf reden geven tot hun en pessimisme. Ze zijn niet bereid, jspiei ialve in uitzonderingsgevallen de rzahi wikkelingslanden tegemoet te ko- jrnBI n in de aflossing van hun drukkende uldenlast. De regering blijft op dit j98j it bikkelhard tegenover haar raad 45 N l advies en zelfs tegenover een Oven Ab« leveling van de commissie-rearson. ber- schreef namelijk: 'Donorlanden tit- m eten de verlichting van schulden ;n w chouwen als een legitieme vorm van An pverlening en het gebruik van nieu- leningen voor het financierenvan nwI etalingen toestaan, om zo de nood- Jouri k van onderhandelingen over de id op itgebreide schaal te beper- jrt 3?.t mU-TO 16J deren Nws.) inds) 12.M L2.50 Vertaler ontkent 'voorzichtig compromis' Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Sinds gisteren kunnen we ongeveer nagaan wat er, gedeeltelijk achter de schermen, is gebeurd met het beroemde 'Rap port van de Club van Rome' in de schemerachtige periode van een maand of acht dat het als 'voorlopige versie' in gestencilde vorm de ronde deed door de wereld. Het blijkt er op sommige punten beter van te zijn geworden. vooral geprobeerd de beperkingen van de groei tegen te gaan. Willen wij de groei werkelijk leren beheersen dan zullen we vooral aandacht moeten geven aan controle op de zich verster kende groei zélf, zowel de bevolkings groei als de kapitaalgroei. Pakken we maar één van beide aan, of gaan we helemaal op de oude voet verder, dan groeien we d'oor het plafond. De lan ge periode sinds het verschijnen van het voorlopige rapport (9 juli 1971) was nodig om de opdrachtgeefster, de Club van Rome. gelegenheid tot com mentaar te geven. Daar zijn, zeker toen de eindpublicatie keer op keer werd uitgesteld, nogal wat speculaties omheen gebouwd, er zouden menings verschillen zijn tussen de club en de groep-Meadows, en tussen de cluble den onderling. Die speculaties werden in de hand gewerkt door het geheimzinnige ka rakter van de Club van Rome, een genootsdhap van vooraanstaande lie den waarvan sommigen bekend waren (prof. Böttcher groeide in Nederland zelfs uit tot een nationale figuur), maar waarvan de ledenlijst nooit op tafel is gekomen. Een genootschap van verontruste prominenten dat zijn invloed bewust niet via de gebruike lijke politieke wegen wilde uitoefenen ('dat werkt te traag, daar hebben we de tijd niet voor') maar door directe beïnvloeding van machthebbers, poli tieke en economische leiders. Tuininga concludeert in zijn artikel dat de onderlinge meningsverschillen zeker niet hebben geleid tot een voor zichtig compromis. Het rapport zelf is op een aantal technische punten aan gepast aan de kritiek die in de afgelo pen tijd (ook door anderen dan club leden) is geleverd. Keurig daarvan gescheiden is een commentaar van de Club van Rome, met conclusies die er niet om liegen. Nodiig is een funda mentele herziening van het menselijk gedrag, het vinidén van alternatieven voor onbeperkte groei. Tegelijk met andere wereldomvatten de vraagstukken moet het probleem van de ontwikkelingslanden worden aangepakt, anders kan geen even wichtstoestand worden bereikt. Met die aanpak moet zo snel mogelijk worden begonnen; het is wenselijk dat we nog in de jaren 70 de eerste afbuiging van de groeilijnen bereiken: die eerste aan zet naar een evenwichtige wereld. De grootste verantwoordelijkheid be rust bij de ontwikkelde landen die het groei-ideaal verspreiden. Afrem men van de groei mag niet leiden tot handhaving van de ontwikkelings- kloof. Iedere poging om tot evenwicht te komen moet gegrondvest zijn op fundamentele verandering in waarden en doelstellingen. De Club van Rome gelooft dat velen deze uitdaging zul len aannemen. Maandag verschijnt vertaling van definitieve versie Maandag verschijnt de Nederlandse vertaling van de officiële definitieve verseie. Maar gisteren publiceerde de vertaler, ir. E. J. Tu'iminga, alvast een studie van de verschillen tussen het ontwerp en het eindrapport (in tijd schrift De Ingenieur). Duidelijker dan in eerdere publikaties van de groep-Meadows, die het rap port opstelde, worden de hoofdlijnen weergegeven, schrijft Tuininga: De groei van de bevolking en van het industriële produktieapparaat "kapi taal') zijn van overheersende invloed op de gang van zaken in de wereld. Beide groeien steeds sneller, ze groei en zoals de wiskundigen dat noemen 'exponentieel'. Er zijn drie factoren die die groei zullen gaan beperken: voedselproduktie, grondstoffenvoor- raad en i^rvuiling. Voor wat betreft de vervuiling zijn de grenzen onbe kend, haar invloed is alleen ruw te schatten Tot dusver heeft onze samenleving (ADVERTENTIE) Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden: 3 dagen Zuid-Limburg f 48.- 3 dagen Twente f 49.-* 3 dagen Montferland f 49.-* 3 dagen Drente f 53.- 3 dagen Friesland f 64.-* 3 dagen Brabant f 66.-* 5 dagen Terschelling f 89.- 5 dagen Ameland f 89.- Vertrek dagelijks tot 15 mei 1972. Vertrek dagelijks tot 13 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Prof. Böttcher: 'nationale figuur'. Grinten en medewerkers. Afgezien van hun bezwaren tegen de wiskundi ge opzet van het systeem-Meadows en dus de voorspellende waarde van de berekening hoe het allemaal fout gaat als we doorgaan met groeien, vonden zij dat de Amerikanen het bij het uitrekenen van mogelijke tegenmaat regelen wel erg bont maakten. Mea dows rekende bijvoorbeeld uit dat we een catastrofe wel konden vermijden als we de geboortecijfers en de inves teringen tot tweederde van de huidige (of nog minder) terugbrengen. Nee, zei Van der Grinten, ten eerste kan dat natuurlijk niet zomaar in eens, en bovendien is een dergelijk systeem gewoon beter af te regelen als je het geleidelijk doet. Die gelei delijkheid is nu ook in de definitieve versie van het rapport-Meadows be tracht. Men trok uit de nieuwe bere keningen de conclusie dat de kans op het bereiken van evenwicht des te groter wordt naarmate men eerder (ADVERTENTIE) 'Erg bont' LOWIETJE Het rapport is voor een deel tegemoet gekomen aan kritiek zoals die in Ne derland is geformuleerd door Van der 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Vraag de folder „Wandelen met NS" s het station. voordelig uit met NS spon h valt, bij alle denkbare kritiek op vele vaagheden, in de regeringsnota eigen lijn te ontdekken tegeno- pressie van weerskanten. Zo wordt bijvoorbeeld duidelijk op een wc- 1U marktregeling voor cacao aange- ïrd wat het bedrijfsleven daar van mag vinden. Ook valt op, dat geleidelijk het protectionisme van EEG wil doorbreken, vooral voor "ikado lbouwprodukten uit de Derde We en dat men best afspraken wil om ongebreidelde opmars van de hetica tot staan te brengen. Wan- men de sociale kosten van vele Hiphetica meerekent, zullen ze duur- blijken te zijn dan de natuurpro- ten uit de ontwikkelingslanden, die u door weggeconcurreerd worden, zijn goede aanzetten. Nu maar io5 nvt' En' dat M ook doorgezet worden in tiago. Misschien is nog met de Strie in het zuiden af te spreken, "Ie microfoons van de Nederlandse '"i'ïi gal'e ooders misschien indrin- kr worden afgesteld. Ofschoon installateurs er wèl om moeten cias ten, dat het ook weer niet te hol ier r t gaan klinken. Zonnig rveeketicl Van onze weerkundige medewerker De lente blijft ook gedurende het weekend in grootse stijl doorgaan. De zon schijnt in het grootste deel van Europa door een opvallend droge luchtsoort De middagtemperaturen bereiken toppen tussen 15 en 20 gra den. Dat het mooie weer zich zo goed houdt komt door het onbesproken ge drag van het continentale en Scandi navische hogedrukgebied. Dit houdt een oceaandepressie ten westen van Ierland met succes onder de duim. Het minimum komt slechts heel lang zaam iets naderbij terwijl aan de andere kant het maximum geen duim breed terrein prijsgeeft. Niemand kan zeggen of het tot dusver in 1972 zo sterk naar voren komende luchtdruk- ritme zich de komende dagen ook nog zal voordoen, maar een kansje daarop is er natuurlijk altijd wel. Gebeurt dit, dan zullen tv ij evenals in de laatste drie zomers het geval is geweest, mogen rekenen op perioden met mooi en warm weer. En zet u nu even scherp. Statistische onderzoekin gen hebben uitgewezen dat de kans op het kouder worden van de winter de komende jaren (tot 2000) groter wordt. IV. G. ran Voss concludeerde in Hemel en Dampkring (september 1970) dat een teruggang naar warmer weer althans tot genoemd jaartal niet waarschijnlijk is. Maar. .door verde re afkoeling van het zeewater in noordelijke regionen bestaat de moge lijkheid dat zich daar op den duur ARNHEM De meet- en regelappa- ratuurfabriek Fischer en Porter N.V., gaat nog eens veertig werknemers ontslaan. Vorig jaar oktober kwamen al zeventig man op straat te staan bij het Arnhemse bedrijf. De economische stagnatie in Europa is er de oorzaak van dat de afzet van pneumatische apparatuur bij het be drijf sterk is teruggelopen, aldus de directie. De vakbonden zijn op de hoogte van de ontslagen. blokkerende hogedrukgebieden gaan vormen, waarvan kortere maar iets zachtere zomers het gevolg zullen zijn. Dat gebeurde ook in de periode 1780- 1820. En dat geeft de burger dan weer wat moed. aanhoudend droog V-C —r"/r;rl -t }- ZONNIG BEWOLKING 10 MAX TEMP. *10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Amsterdam onbew 13. 0; De Bilt onbew 19. 0: Deelen onbew 19. 0; Eelde onbew 17. 0: Eindhoven onbew 19. 0; Den Helder onbew 14, 0. Luchthaven R'dam onbew 19. 0; Twen te onbew 19, 0: Vlissingen onbew 18. 0: Zuid Limburg onbew 18, 0; Aberdeen mist 8. 0; Athene zwaar bew 17. 0; Barcelona licht bew 19, 0; Berlijn onbew 13, 0: Bor deaux licht bew 20. 0: Brussel onbew 18. 0; Frankfort licht bew 19, 0; Geneve half bew 15, 0; Helsinki onbew 5, 0; Innsbruck zwaar bew 15 0; Kopenhagen onbew; Lissabon geh bew 15, 0; Locarno licht bew 15, 0; Londen licht bew 19, 0: Luxemburg onbew 19. 0; Madrid licht bew 16. 0; Malaga licht bew 16, 0; Majorca licht bew 17, 0; HOOG WATER. 19 maart: Vlissingen le getij 4.12. 2'e getij 16.37, Haringvliet aan de zee zijde 6.11-18.30. Rotterdam 7.10-19,43. Sche- vcningen 5.31-17.54, IJmuiden 6.1218.34, Den Helder 10.18-22.23, Harlingcn 0.18-12.50, Delfzijl 2.21-14.51. 20 maart: Vlissingen 4.55-17.23. Haringvliet aan de zeezijde 6 56-19.20. Rotterdam 7.56- 20.31. Scheveningen 6.14-18 41. IJmuiden 6.58- 19.25, Den Helder 10.54-23.07. Harlingen 0.56- 13.31, Delfzija 3.06-15.34. begint. Van der Grinten formuleerde dat vorige week iets anders: als we nog tien of twintig jaar wachten ge beurt er niets onherstelbaars, alleen de schokken onderweg zullen wat he viger worden (Trouw/Kwartet van 10 maart). Meer studie Een andere wijziging in het definitie ve rapport gaat in op de kritiek van ontwiikkelinigsspecialisten, die de pro blemen van voedselproduktie en be volkingsgroei veel meer maatschappe lijk dan technisch 'bepaald zien. Zo lang bijvoorbeeld voor een mens in een ontwikkelingsland kinderen krij gen de enige manier is om nog tot enig geluk en zekerheid te komen, blijft bevolkingsbeperking een holle frase. Het rapport wijst nu op de noodzaak van meer studie naar deze maatschappelijke factoren. Het commentaar van de Club van Rome besteedt aandacht aan 'n andere maatschappelijk effect dat in het rapport hoogstens op de achtergrond meespeelt: de werkgelegenheid. Omdat in elke discussie over het nut van voortgaande groei wordt verwezen naar het in stand houden van de werkgelegenheid, is het aan te raden om in de volgende studies hieraan grotere aandacht te schenken. Grondstoffen Een van de sterk aangevallen punten in het voorlopige rapport was de beschouwing over de naderende uit putting van grondstoffen. Ten eerste zijn schattingen van de wereldvoor raad voor een groot aantal delfstoffen te laag genomen (sommige schelen zelfs een factor tien met de werkelijk heid, gaf prof. Böttcher onlangs toe). Maar bovendien, zeiden economen, remt de uitputting ervan zichzelf af. Naarmate olie of metalen op raken, moet je steeds harder zoeken, dieper boren en graven, en daardoor loopt de prijs op en dat stimuleert het zoeken naar vervangingsmiddelen en gaat de uitputting tegen. Maar op dit punt blijft de groep-Meadows pessi mistisch. Als we doorgaan met groei en zijn we over een jaar of honderd door ongeveer alle grondstoffen heen. het prijsmechanisme ten spijt. En bo vendien komt dat prijsmechanisme vaak te laat op gang en het vervan gingsmiddel voor een te duur worden de grondstof is dan meestal nog niet eens goed onderzocht, bijvoorbeeld wat betreft de gevolgen voor het milieu. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Max Lewin, voorzit ter van de partij Binding Rechts en hoofdredacteur van.het blad De Vrije Pers meldt in dit blad, dat hij in overleg met ongeveer twaalf Neder landse koffiebranderijen persoonlijk zal overgaan tot het importeren van koffie uit Angola. Het zou de bedoe ling zijn, aldus Max Lewin, dat deze koffie, wanneer ze eenmaal in Neder land is, in neutrale verpakking gele verd zal worden aan de koffiebranders tegen een aantrekkelijke provisie voor de bemiddeling. In overleg met de Portugese autoriteiten, heeft Max Le vin besloten in deze zaak als bemid delaar- importeur te zullen optreden. Hij verwacht dat de besprekingen hierover in de komende weken zullen worden afgesloten. Het Angola-comité, om commentaar gevraagd op dit nieuwe plan van zijn felle bestrijder, tilt er niet erg zwaar aan. De importcijfers van alle koffiesoor- ten zijn bekend. Nu alle Nederlandse koffiebranders toegezegd hebben geen Angola-koffie meer te zullen gebrui ken, moet dit importcijfer dus terug lopen tot nul. Wanneer Lewin nu weer Angolt-koffie zou gaan invoeren, zouden we dat zó merken. Bovendien hebben wij vertrouwen in de koffie branders, die ons hebben toegezegd geen Angola-koffie meer te zullen ge bruiken. Wij verwachten niet dat ze achter onze rug om toch weer stie- kura deze koffie gaan invoeren. Dat zou een idiote streek zijn, niet in het minst ten opzichte van de consument, die nu van mening is, dat hij geen gevaar meer loopt Angola-koffie te kopen'. Woensdagavond kan iedereen de waarheid van 'Wie goed doet, goed ontmoet' ondervinden. Daarvoor moet u dan om half negen in het Amster damse Hilton zijn, in een zaal, die door Floriade-mensen (een week later begint het bloemenfeest in de RAI) kostelijk is versierd. De dames krijgen er trouwens ook een corsage. Vanuit een gemakkelijke fauteuil aanschouwt u allereerst een mode show van internationale allure, want niemand minder dan Nina Ricci is met haar mannequins uit Parijs ko men overvliegen. Zij showt haar laatste creaties, maar niet nadat zij eerst alle gasten haar nieuwste par fum (Bigarade, d.w.z. geschikt voor man èn vrouw) en een even geurig stuk verfijnde zeep (waarde zo'n der tig gulden) heeft overhandigd. Gast vrouw Martine Bijl zal vast wel iets van haar originele repertoire laten horen. Van tijd tot tijd worden lekkere hap jes gepresenteerd èn Moét et Chandou, een champagne die er niet om liegt. Na de modeshow is er een tombola met o.m. prijzen van diamantairs en van alles uit het rijke arsenaal van Zomer De eerste uit Zuid-Afrika teruggevlogen zwaluw is in Oudewa ter gesignaleerd. Weliswaar maakt één zwaluw nog geen zomer, maar er zouden er vandaag best al eens een paar bij kunnen komen. Slotbank In Goes is ook alweer een bankge bouw met groot lawijt geopend. Ditmaal is het een nieuw pand van de Amrobank, gebouwd op de fundamen ten van het slot Ostende, het vroegere huisje van Jacoba van Beieren. Nog een paar van die dure bankgebouwen op dure plaatsen, dan kunnen we ook naar ons laatste procent op de salaris rekeningen fluiten. Kraamhuis Meisjes uit de zuidelijke provincies kunnen een beetje in de buurt van thuis kraamzuster leren worden, nu de Besselaarshof, het derde internaat van de stichting voor opleiding van kraamverzorgsters vanhet Groene Kruis, in Bergen op Zoom is geopend. Stijgbeugel Door alle grote en kleine gaven heeft de stichting Stijg beugel in Maartensdijk een terrein kunnen kopen, waar invaliden en ge zonden samen weekends en vakanties lang kunnen paardrijden. Om het ver volg te kunnen financieren, moet er nog meer geld komen en daarom neemt men op postgiro 2132100 t.n.v. de Stichting Stijgbeugel graag op nieuw goede gaven in ontvangst. Dubbelop Alle ex-dienstplichti gen schijnen in deze tijd van het jaar te reüniëren. Nu weer krijgen we een oproep van de heer A. J. Stokman in Hoogland (tel. 03493-1588) voor alle oud-huzaren van het voormalige le en le Haif-Regiment en verder van ma joor B. van Tussenbroek (tel. 01650- 33925 toestel 133/134) voor de man schappen van het Korps Commando Troepen van de Engelbrecht van Nas- saukazerne in Roosendaal. Oudheid Een heel ander soort bijeenkomst wordt 28 en 29 maart in Amersfoort gehouden, waar het achtste oudheid kundig congres plaatsvindt, dat in het teken staat van de 25ste verjaardag van de rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek. De tweede dag bekijken de congresgangers allerlei opgravingen. blikreis harakiri Nina bovengenoemd. En dan ten slot te een bal met het orkest van Tony Nolten (altijd te horen in Mies Bow man's 'Eén van de acht'). Daar móet u natuurlijk niet aan mee doen. Het sportgebeuren Ajax-ArsendL kan tenslotte grotere aantrekkings kracht hebben. In dat geval gaat u rustig zitten voor een van de kleuren- t.v.'s. Er is dus voor alles gezorgd. U wordt tot en met vrijgehoudendoor Hilton, door de KLM, door Nina Ricci, door de Floriade, door Martine Bijl, kort om door allen die dit feest tot een feest maken en dat belangeloos doen. Vanwaar al die pro deo-activiteiten? Voor het Kinderhartenfonds, een van de (vele) ondernemingen van de Ne derlandse Hartstichting. Dit fonds is in het leven geroepen om kinderen met hart gebreken een goede toekomst te bezorgen en ook eens een fijne vakantie (waar ze doorgaans niet aan toe komen). Dat kost veel gel cL Daarom wordt van alle gasten op het feest ook honderd gulden gevraagd, die volledig in de pot van het fonds terecht komen. Eksepsionnetje Eksepsion-Rick van der Linden «n zijn vrouw Penny de Jager hadden hun baby al een poosje, maar het kleintje heeft tot nu in de couveuse moeten blijven. Hier nemen de muzi kale ouders hun eerste kind mee naar huis uit het Zeister Algemeen Zieken huis. de KNVB-oompetitie afdeling Gelder land al een briefje moesten schrijven met de mededeling dat ze het voor de rest van het seizoen moesten laten afweten. Enkele (overigens gehuwde, zo bericht men ons uit Didam) dames bleken tegelijk in verwachting te zijn en een paar andere voetbalsters moes ten om gezondheidsredenen het voet baltoilet voorlopig aan de wilgen han gen. In totaal zijn zeven dames door dit alles op non-actief gesteld. Het eerste dameselftal van De Sprinkhanen is voorshands niet van plan zich uit het veld te laten slaan. Eind volgende week is er in de 27 AH-supermarkten met een reisbahe behalve doperwtjes, sperziebonen, ap pelmoes, soep, worstjes en wat dies meer in blik zij, ook een 'blikje Londen' te koop: een gewoon liter blik, met onder andere 'verruim uw blik' op de wikkel en de ingrediënten voor een weekendje Londen er in. Na opening van het blik blijkt hoe men zo'n weekend-uit op een smake lijke manier samenstelt aan de hand van folders en een plattegrond. Een ticket ait er niet in. De koper van een ingeblikte trip wordt geacht zich met het complete recept naar de reisbalie te spoeden. slotfeest Mevrouw Hiriko Sato, echtgenote van de Japanse minister-president, heeft tegenover een Japanse krant ver klaard dat zij geruime tijd met plan nen heeft rondgelopen om zichzelf door ophanging van het leven te bero ven. Dat gebeurde, nadat zij in december 1968 aan een weekblad had verteld, dat zij in de beginperiode van haar huwelijk veelvuldig een pak ransel van haar man gekregen had, 'omdat ik erg kinderlijk in mijn ideeën ben'. Mevrouw Sato, die inmiddels 64 jaar is, zei nu dat haar man door dat interview een wereldwijde vermaard heid kreeg als 'vrouwenmepper'. Ze had het gevoel haar man zo'n schande te hebben berokkend, dat ze zich wilde ophangen. 'Eerst', zo vervolgde zij, *zei hij dat ik mij er geen zorgen over moest maken, maar op een keer vertelde hij me als een grapje of cynisch, dat hij zelf altijd, wanneer hij een weekblad inkeek, angstig was dat er iets over mij in zou staan". Een functionaris van het bureau van de eerste minister die het interview bijwoonde, heeft destijds achteraf verklaard, dat mevrouw Sato correct geciteerd was. Ze vertelde toen ook, dat haar 70-jarige man 'geen interes sante man is, zodat moderne meisjes nooit met hem zouden willen trou wen. Ik huwde hem, niet omdat ik op hem verliefd was geworden, maar om dat wij aan elkander waren toegezegd. Hij en ik zijn neef en nicht en onze ouders hebben bepaald dat wij zouden trouwen.' verwachting Zelden zal een voetbalclub met meer verwachting aan een competitie zijn begonnen dan het dameselftal De Sprinkhanen n in het Oostgelderse Didam. De dames hadden nog maar net één wedstrijd gespeeld, toen ze dezer dagen leider A. T. Albers van Op de goede afloop van de acties tegen de aanleg van de S-23 is de 92- jarige slotvrouwe van het landgoed Twickel in Delden van plan een feest te geven voor het actiecomité Spaar Twickel. Provinciale Staten van Overijssel heb ben, zoals bekend, uiteindelijk toch besloten de weg te schrappen en de tien miljoen die er voor uitgetrokken waren, te besteden aan de versnelde aanleg van de E-8 in Twente. Twee postduiven brachten onmiddel lijk na de beslissing het blijde nieuws vanuit Zwolle, waar de Staten verga derden. naar Delden. De barones heeft de leden van het actiecomité al meegedeeld erg geroerd te zijn door de vele positieve reacties, die vooral bedoeld waren aantasting van het fraaie landgoed, waar de nieuwe weg dwars doorheen zou lopen, te voorko men. klassejustitie In 1966 vroeg prins Berthil van Zwe den een aanlegsteiger te mogen bouwen bij zijn huis aan zee in Sainte Maxime aan de Franse Rivièra. Die aanlegsteiger bestond ten dele uit een soort dam in de zee, waartegen zich later een strand vormde. Op dat nieuw gevormde strand, dat de prins als zijn wettig eigendom beschouwde, was het al spoedig met de rust gedaan. Want. aardse, niet-koninklijke vakantiegangers gingen daar van de zon genieten. De prins vond er een middel op. Hij besloot een tien meter lange muur van twee meter hoog te laten bouwen vanaf zijn villa tot aan zee, opdat nie mand hem zou kunnen storen. Maar de bewoners in de buurt vinden dit maar een schandelijke zaak, omdat er een ministerieel besluit bestaat, vol gens welk er aan de Franse kusten geen 'privé-strandjes' bestaan. Op grond van dat besluit moest Brigitte Bardot enige jaren geleden een soort gelijke muur rond haar huis in St. Tropez laten afbreken. Maar tegen prins Berthil gaan de autoriteiten niet in, wat als klasse justitie wordt ervaren. De burgemeester van Sainte Maxime zei desgevraagd: 'Het gaat natuurlijk verder dan zomaar een muur. De Frans-Zweedse betrekkingen zijn er een beetje mee gemoeid. Het is ook onze taak om voor de veiligheid van de prins te zorgen alsmede voor diens neef, prins Gustav, want die komt ook nog al eens langs. Maar ik moet zeggen dat ook m.j de afmetingen van die muur wel een beetje hebben verbaasd. De kwaliteit van de Zweed se architectuur hadden ons doen ver moeden dat er iets luchtigers en dis cretere zou worden neergezet'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7