IN KA nv ontslaat 153 stakende Spanjaarden Geen beletsel herbenoeming drs. De Pous Laat critici zelf bedrijf opzetten' Nare dag voor makers van geneesmiddelen amkalden wil slapen in en lucht verbieden, eerderheid raad niét Klacht van vereniging over wantoestanden in woonwagenkamp Gevangenis en drie huizen van bewaring tijdelijk gesloten Verbeterde versie DAF Variomatic drijfsapostolaat otesteert tegen [ere rente banken Kuip van psychologen in ziekenfondspakket? Hondetoilet in Londen Verpleegde uit Mesdagasiel aangehouden pof. Van Esveld bepleit experiment Minister: aandacht voor invoer van kikkerbilletjes Veel 'afgevloeide' boeren willen terug Apotheekhoudende artsen willen voor pil compensatie Zuidafrik, maatschappij plaatst guldennotes I kOUW/KWARTET ZATERDAG 18 MAART 1972 IIIWliALVMI Itaaitijden zouden onder de maat zijn Van een onzer verslaggevers )E De directie van ENKA N.V. in Ede (AKU) heeft gisteren 153 Spaanse arbeiders ontslagen, i ndat zij in staking waren gegaan. Het zijn allen Spanjaarden, die waren ondergebracht in het pen- 8D Nuestra Casa te Ede. i Spaanse arbeiders gingen in sta- ig. omdat zij de maaltijden, die worden verstrekt, onder de maat rn. Vermoedelijk echter is het dat dezer dagen één Spanjaard H Nuestra Casa na een proeftijd van kele maanden geen aanstelling eeg, de lont in het kruitvat ge est. n de 153 Spanjaarden, die ontslag egen aangezegd, waren er 114 werk- m bij de AKU in Ede en 39 in ii nhem. De directie, die op het mo ot de handen vol heeft om de s™. w er vervuld te krijgen m ft hen in staat gesteld individueel solliciteren. was gisteren nog niet bekend wat andere Spaanse arbeiders uit Nu- e Casa. die met verlof zijn of in de tewet lopen, zullen doen. Voorlo- loopt de produktie nog geen ge- r. bewoners van Nuestra Casa plegen wat genoemd wordt 'Spaansach- Nederlandse maaltijden' voorge meld te krijgen. Zij zijn daarover jeruime tijd ontevreden. De Span- rden vinden dat de kwaliteit onvol- nde is. Calorisch zou er het een en op aan te merken zijn. Ook i ze dat het eten niet smakelijk Volgens hen moet het in veel Hen pikanter. desondanks hebben we de klacht ern stig genomen. Intussen is door ons contact opgenomen met de Spaanse ambassade, met ons ministerie van volksgezondheid en met de regionale inspecteur voor de levensmiddelen, dr. A. F. M. C. Luijpen. Er wordt nu een onderzoek ingesteld. Het resultaat hiervan zal 4 april bekend zijn. Mocht dit ongunstig uitvallen, dan leggen we er ons onvoorwaardelijk bij neer'. derzoek woordvoerder van ENKA: 'We ïen in dit opzicht de normen want we hebben een ervaring negen jaar. We zijn van mening we er zelfs bovenuit gaan, maar DEN HAAG Een gevangenis en drie huizen van bewaring (resp. te Alkmaar, Dordrecht, Middelburg en Assen) zullen van april tot november buiten gebruik worden gesteld. In overleg met de werknemers organisa ties heeft de minister hiertoe besloten om het personeel gelegenheid te ge ven vakantie te nemen. Deze- tijdelijke buitengebruikstelling brengt niet met zich, dat er massale verhuizingen plaats zullen hebben. Als regel verblijven de bewoners niet zo lang in huizen van bewaring en er zullen voorlopig geen mensen in de vier inrichtingen worden opgenomen. Vorig jaar werd een dergelijke maat regel reeds voor de inrichtingen te Dordrecht en Alkmaar (Bergerhout) getroffen. ITERDAM Burgemeester Sam en wil een verbod op het slapen de open lucht voor heel Amster- i. Hij vreest dat het steeds groei- |fi jeugdtoerisme die maatregel in I toekomst toch noodzakelijk maakt dat het massal slapen in het delpark dit jaar het park al aan- lljke schade zal berokkenen. [emeester Samkalden heeft z'n vi- deze week voorgelegd aan een terdamse raadscommissie. De bur- jester wordt gesteund door enkele ouders maar een meerderheid de raad lijkt er voorlopig weinig te voelen. Voor de invoering van algemeen slaapverbod is een wij- irjoiig van de Amsterdamse Politie Eerd' rdening noodzakelijk. Deze wijzi- van ^et APV kan alleen met naméèniming van de raad worden door wad. belangrijkste argument voor de Garing van een slaapverbod noem- cft urgemeester Samkalden tegenover er b ladscommissie dat het Vondelpark massaliteit kan verdragen. Door 22oP|mogelijk maken van slapen wor- steeds grotere groepen naar het getrokken, die door een langdu- verblijf grote schade kunnen be ien. Hierdoor en door de aanwe- eld van een zeer grote groep dtoeristen zou het Vondelpark z'n lie verliezen voor de andere Am- ammers, aldus de burgemeester, sen lijkt de invoering van een bieen slaapverbod dit jaar niet on waarschijnlijk omdat de wijziging van de politieverordening veel tijd kost en bovendien de goedkeuring van de raad behoeft. Waarschijnlijker is dat het Vondelparkproject dit jaar door gaat met enige beperkingen, meer hygiënische voorzieningen en scherpe re begeleidingsmaatregelen. Men wil onder meer een groter aantal jeugd werkers inschakelen en meer politie toezicht ter beschikking stellen. Dinsdag is er met de Spanjaarden een bespreking geweest, waarbij de benoe ming van een commissie aan de orde is geweest. Gistermiddag zou de com missie worden geïnstalleerd. Daarvan is niets gekomen, omdat de Spaanse werknemers er het bijltje bij neerleg den. Donderdagavond bleef de eerste ploeg weg, vrijdagmorgen de tweede en gistermiddag de derde. Bij de ENKA bestaat de indruk dat het ontslag van een Spanjaard, die een proeftijd had, de 'culinaire con troverse' heeft verscherpt. 'Eigenlijk is er niet eens sprake van ontslag. De man was ongeschikt voor zijn werk. Om die reden kreeg hij zijn contract niet'. De Spanjaarden wisten, aldus een woordvoerder van de ENKA, wat hen te wachten stond als ze zouden gaan staken. Het staat in hun contract. Naar zijn mening zou 75 procent van de nu ontslagen Spanjaarden via indi viduele sollicitatie in het bedrijf te rugkeren. De gehuwde Spanjaarden, die met hun gezin elders in Ede wonen, zouden zich, volgens hem, van hun stakende landgenoten hebben ge- distancieerd. EINDHOVEN DAF neemt proeven met een verbeterde versie van de Variomatic, die in de huidige personen automodellen als automatisch trans missiesysteem dienst doet. Het nieuwe systeem heeft niet twee riemen, maar een getande riem voor aandrijving van de wielen. De experimenten er mee zijn zover gevorderd, dat het systeem binnen 1 jaar kan worden toegepast, in elk geval voor de model len 44 en 55. De komst vap een opvolger voor de in 1958 geïntroduceerde variomatic staat geheel los van de proeven met een speciale traploze transmissie voor gro tere motorvermogens, waaraan de uit vinder, de 72-jarige H. J. van Dorne. werkt. DAF is ook genoodzaakt het transmis- iesysteem te perfektioneren door de sterke concurrentie van andere auto- fabrieken, zoals General Motors en Japanse concerns. Generals Motors bouwt in Straatsburg in Frankrijk automatische versnellingsbakken voor onder meer Opel, Varixhall en Fiat. Ford en Renault-Peugeot bou wen eveneens in Frankrijk nieuwe fabrieken voor massaproduktie van automatische transmissies. Slecht sanitair en ratten een verslaggever ER WIJK De gezamenlijke groep 'Heiba' in de IJmond, die •at uit net 'bedrijfsapostolaat'. het lanistisch Verbond' en 'Evange- Industrie heeft in een tele- aan de drie vakcentrales gepro- erd tegen de renteverlaging van anken op de salarisrekeningen en iagd hier op korte termijn stel- tegen te nemen. In het telegram t gesproken van een gevoel van teloosheid van de mensen die door de grootscheepse reclame onder aantrekkelijke voorwaar- naar de banken gelokt zijn en nu door deze gemanipuleerd voe- DEN HAAG De landelijke Vereni ging van Woonwagenbewoners heeft een brief geschreven aan minister Stuyt (volksgezondheid) over wat zij noemt 'onduldbare toestanden in ver schillende Nederlandse woonwagen kampen. De vereniging vindt dat de minister op dit terrein 'een zelfstandi ge taak heeft.' Zij vraagt hem daarom een diepgaand onderzoek in te stellen en de nodige maatregelen te treffen, zo nodig in overleg met zijn ambgeno- ten van crm, binnenlandse zaken of van justitie. Volgens de vereniging worden de ge meentelijke kampen verwaarloosd on der het motto: het is geldverspilling om iets uit te geven aan kampen, die op den duur toch worden opgeheven. Ook zou meespelen dat door verwaar lozing van de gemeentelijke kampen, de overheid een trek naar de regiona le kampen zou willen bevorderen. Slecht sanitair en ratten zouden als grote ziekteverwekkers hun werk doen in de kampen. De LVW vindt het 'tekenend voor de hele situatie, dat toiletwagens die 's zomers voor het jeugdtoerisme in het Vondelpark staan, in de wintermaan den worden uitgeleend aan het kamp in Osdorp. Een heel rijtje kampen wordt opgenoemd waar de klachten vandaan komen: Harlingen. Westellin- gerwerf, Kampen Deventer, Hengelo, Apeldoorn, Utrecht, Driebergen, Hil versum, Velsen, Hoorn Bergen op Zoom, Veenendaal, Roosendaal, Oss en Maastricht. Desgevraagd zei het ministerie van CRM er geen eigen inspectiedienst op na te houden. Wel zijn er zogenaamde consulenten in dienst, maar hun werk bestaat voor het grootste deel uit het ontwerpen van een nieuw kamp, in samenwerking met de gemeenten. De eerste verantwoordelijkheid ligt bij de gemeenten zelf, meent het ministerie. Zij zijn, gehouden aan de normen die de woon wagen wet hen oplegt. Verder heeft op dit terrein de inspecteur van de volksgezondheid de taak wantoe standen in zijn gebied te signaleren. Een officieel commentaar van het mi nisterie van volksgezondheid was nog niet te krijgen, omdat de brief van de vereniging daar nog niet was aangeko men. Van een verslaggever UTRECHT Ziekenfondsdeskundigen menen, dat er zo snel mogelijk een be talingsregeling moet worden getrof fen voor hulp aan psychologen aan ziekenfondsverzekerden. Vooral de grotere ziekenhuizen zijn er de laatste jaren toe overgegaan, psy chologen in te schakelen bij de kli nische hulpverlening. Ook in de poli kliniek levert de psycholoog vaak een belangrijke inbreng. In de Londense wijk Chelsea zijn twee hondetoiletten geplaatst om een einde te maken aan de toene mende vervuiling van grasvelden, straten en pleinen door honden. De honden, die aangelijnd zijn, wor den keurig naar het toilet gebracht. Maar de loslopende dieren zullen het er nog wel even moeilijk mee hebben, net zoals de hond op de voorgrond, die het toilet wel gebruikt maar dan aan de buiten kant. SER in besloten vergadering: Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Sociaal Economische Raad heeft gisteren in be sloten vergadering unaniem een nota van liet dagelijks bestuur on derschreven, waarin wordt uitgesproken dal het bekleden van de functie van commissaris in principe niet onverenigbaar moet worden geacht met het voorzitterschap van de raad. Daarmee staat niets meer de herbenoeming van drs. J. W. de Pous tot voorzitter van de SER in de weg. (ADVERTENTIE) Voorts is de raad het met het dage lijks 'bestuur eens, dat de taak van de voorzitter van de SER in de loop der jaren zodanig is verzwaard dat diens vergoeding dient tè worden verhoogd en dat de vergoedingsregeling ook een pensioen- en wachtgeldregeling moet bevatten, opdat de voorzitter geduren de zijn ambtsperiode op normale wij ze pensioenrechten kan opbouwen. Het dagelijks bestuur van de SER heeft zich bij zijn standpuntbepaling laten voorlichten door een werkgroep je. bestaande uit de heren drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, A. H Kloos, later vervangen door drs. H. ter Heide, voorzitter van het NVV en dr. J. Zijlstra, president van de Ne derlandse Bank, alle drie lid van de SER. Bezwaren Van de zijde der vakbeweging is in dertijd bezwaar geopperd tegen het aantal commissariaten van drs. De Pous, omdat daardoor zijn onafhanke lijkheid als SER-voorzitter niet vol doende gewaarborgd zou zijn. Daarop werd het dagelijks bestuur verzocht zich te beraden over de aard en het karakter van het voorzittersambt. Vol gens de nota kan het commissariaat, evenals andere functies, ervaringen opleveren die tot een goede uitoefe ning van het voorzitterschap kunnen bijdragen. 'Aan elk optreden van de voorzitter in het maatschappelijk le ven is de kans verbonden, dat hij medeverantwoordelijkheid draagt voor een beleid, dat niet de instemming ondervindt van een in de raad verte genwoordigde maatschappelijke groe pering. Een eventueel hieruit voort vloeiend conflict behoeft geen gevol gen te hebben voor de onpartijdigheid en de onafhankelijkheid van de voor zitter, zolang niet door het karakter van de nevenfunctie de indruk kan ontstaan, dat zijn oordeel door een nauwe binding aan een bepaalde groe pering is ontstaan. Het dagelijks be stuur meent dat van een voorzitter van de raad mag worden aangenomen dat hij bij de keuze van nevenfuncties GRONINGEN De vorige week za terdag uit een Groninger bioskoop ontsnapte verpleegde uit het van Mes- dagasiel, de 12-jarige J. van R. afkom stig uit Rotterdam, is door de politie van Groningen aangehouden. Sinds december 1970 wordt hij verpleegd in het van Mesdagasiel. onze sociaal-economische redactie 1ECHT Prof. mr. N. E. H. van Esveld bepleit een experiment "waarbij vak den. sociologen en serieuze critici van de westerse onderneming bedrijven op- pn naar eigen inzicht, kapitaal aantrekken op eigen voorwaarden, medewerkers Hellen op basis van zeggenschap van onderaf, en waarbij ze jegens de maal- 'ppij en de werknemers een openheid betrachten die bij mondigheid en ver- 'oordelijkheidsbesef past.* Rotterdamse hoogleraar aanmerking voor een aan- ouwt deze gedachte in het vangssubsidie van de ministe- «1 Maandblad Arbeid. ries van sociale zaken van eco- experiment dat enkele nomische zaken en van maat- allen jaren zou moeten schappelijk werk. komt volgens hem in Prof. Van Esveld meent dat kritiek op op de onderneming, die niet uitmondt in een der gelijke poging tot zelfdoen bij medezeggenschap, ongeloof waardig blijft. Het verwijt dat de meeste ondernemers in hun bedrijven geen sociale ex perimenten aandurven is vol gens hem over het algemeea wel juist. Maar, zegt hij, het jaarlijks verdienen van de lo nen en sociale premies, een redelijke kapitaalsvergoeding en daar bovenop nog eens een loonkostenstijging van 10 tot 12 procent is voor de meesten als experiment genoeg. De hoogleraar arbeidsrecht zegt ook dat een deel van de maatschappijkritiek een mode is die wordt gevoed door de huidige welvaart die geld en vrije tijd binnen veler bereik brengt. 'Men wil welvaart, maar deinst terug voor de of fers aan vrijheid, ontplooing, milieu enz.' Van kritische sociologen zegt hij dat zij geen of onvoldoen de juridische en economische kennis hebben. Daar komt bij dat de aspiraties van de bevol king zich meer voegen naar wat economen al lang beweer den, dan naar wat maatschap pij hervormers en arbeids- rechtsbeoefenaren hoopten. Tenslotte merkt hij op dat je van ondernemers moeilijk so ciale experimenten kunt ver wachten als er gegronde twij fel bestaat over de praktische waarde. 'Andere zeggenschap structu ren heffen de problemen niet op, maar verschuiven ze. Waar mensen werken ontstaan krachtenvelden en frustraties. Beleid voeren is kiezen uit vele alternatieven en het stel len van prioriteiten. Op dit punt kan lang neit altijd de instemming en dus het ver trouwen van de ondergeschik ten worden verwacht', aldus prof. Van Esveld. fato-inattenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte ziektekosten om zéker te zijn! 9, wrzekeringtmaatschappij m ea*riM-!«M.oio-3eB«44r Van een verslaggever DEN HAAG Minister Langman houdt de invoer van kikkerbilletjes nauwlettend in het oog. Pas als deze invoer een aanzienlijke omvang dreigt aan te nemen, wil hij maatregelen overwegen. Dit blijkt uit het vrijdag gegeven antwoord op schriftelijke vra gen van het Kamerlid Wiebenga (PSP). De heer Wiebenga wees erop dat een toenemende jacht op kikkers grote schade toebrengt aan het milieu van het land van herkomst. Boven dien worden de billetjes van levende kikkers afgesneden. Minister Langman antwoordt dat de door het Kamerlid genoemde bezwaren hem bekend zijn. De invoer van kikkerbilletjes is in Nederland beperkt gebleven tot on geveer 5000 kg, tegen een waarde van ongeveer 20.000 gulden in het afgelo pen jaar. Van een verslaggever DEN HAAG Bijna eenvijfde van de afgevloeide boeren zou liever naar het boerenberoep terug willen. Vooral zijn dat degenen die door onteige ning, pachtbeëindiging, ziekte of inva liditeit van beroep zijn veranderd. Het Landbouw-Economsch Instituut heeft dit bij een oriënterend onder zoek in de provincie Zuid-Holland gemerkt. Iets meer dan de helft van de van beroep veranderde Zuidhollandse boe ren heeft moeilijkheden ondervonden. Hierbij speelden de overgang van zelf standige naar loontrekkende, de aan passing aan de aard van het werk, de werktijden, het gevoel van 'statusda- ling' en het binnen-werken een rol. Ruim eenvijfde van de van beroep veranderden is sindsdien weer een ander beroep gaan uitoefenen. Van de afgevloeiden is 87 procent van zelfstandig bedrijfshoofd werknemer geworden. Een negende is hoofdarbei der, het merendeel is geschoolde of ongeschoolde handarbeider. De meeste van beroep veranderde ak kerbouwers en veehouders (72 pro cent) zijn nu wel tevreden met hun nieuwe situatie. Iets meer dan 25 procent is niet tevreden. Hierbij speelt de aard van het werk en waar schijnlijk ook het inkomen een rol. deze aspecten zal onderkennen en dat van de veronderstelling mag worden uitgegaan, dat hij het dagelijks be suur over het aanvaarden van neven functies zal informeren en zo nodig zal polsen', aldus de nota. Vergoeding Over de noodzaak tol verhoging van de vergoeding zegt het dagelijks be stuur dat de taak van de voorzitter aanmerkelijk is verzwaard omdat de omvang van de adviserende aktiviteit vn de SER geleidelijk is toegenomen. Het voorzitterschap betekent welis waar geen volledige dagtaak, maar het ambt is ook niet te combineren met een andere fulltime-functie. De ver goeding moet daarom zodanig zijn, dat een redelijk te achten totaal inko men kan worden verkregen, aldus de nota. (In de wet op de bedrijfsorgani satie is bepaald dat de SER-voorzitter geen salaris, maar een vergoeding ont vangt. Deze vergoeding bedraagt thans 38.000, per 1 april 41.500, beide inclusief onkostenvergoeding. De raadsleden ontvangen een vergoeding, die gelijk is aan een jaarabonnement van de N.S. voor le klas reizen, alsmede vergoeding van reis- en ver blijfskosten). Verwacht mag nu worden dat de SER in zijn april-vergadering drs. De Pous voor herbenoeming aan de Kroon zal voordragen. Daarna zal het dagelijks bestuur met een voorstel komen tot verhoging van de voorzittersvergoe ding en de invoering van een pensi oen- en wachtgeldregeling voor deze functie. UTRECHT/DEN HAAG De farmaceutische industrie kwam gis teren met haar activiteiten en bedoelingen in een deskundig kruis vuur terecht. In Medisch Contact geven huisarts M. P. Springer en hoofdredacteur dokter F. A. Bol de geneesmiddelenmakers een koude douche wat betreft de bijsluiter-kwestie. In het Farmaceutisch Week blad levert apotheker H. J. Kisters een bijdrage met indirect het zelfde effect. En in hetzelfde blad vraagt J. L. M. Nieuwenhuis zich af of het nu echt onvermijdelijk is dat overigens res pectabele firma's elkaar bij het leven beconcurreren met precies hetzelfde produkt, bestaande uit een mengsel van twee stoffen waarvan elk er één onder octrooi heeft. Maar eerst de bijsluiter-affaire. Het probleem is al oud: geneesmiddelen worden in ons land in verband met wettelijke regelingen zonder enig be geleidend drukwerk door de apotheek afgeleverd, en dat vindt men langza merhand voor mondige mensen wat mager. Onlangs viel een klein door- braakje te constateren, toen de orga nisaties van artsen en apothekers het erover eens werden dat op de verpak king toch in ieder geval de naam en de dosering van het afgeleverde ge neesmiddel vermeld moet worden. Men is nog in overleg over een bij te pakken foldertje, de bijsluiter, dat wat meer informatie moet geven over dingen die de gebruiker wel en niet moet doen (drinken, autorijden), eventueel mogelijke bijwerkingen, en misschien ook de indicaties (de ziek ten waarvoor het geneesmiddel kan worden voorgeschreven) en contra-in dicaties (omstandigheden die toepas sing van een middel onwenselijk of gevaarlijk maken). De farmaceutische industrie wil op die bijsluiter bovendien de naam van de fabrikant zetten, en pleit in ver band met de herkenbaarheid voor af levering in de door haar geleverde detailverpakking in plaats van in ano nieme v^itte doosjes. In de volgorde van deze toevoegingen neemt ook de tegenstand van medi sche zijde toe. Dokter Springer vindt dat informatie op de bijsluiter over indicaties, contra-indicaties en bijwer kingen en gebruikelijke doseringen geweldige misverstanden bij de patiënt kunnen oproepen en eigenmatige veranderingen in de toepassing met als uiteindelijk schrikbeeld dat oom Piet de medicijnen van tante Mien van vorig jaar gebruikt omdat hij precies weet wat hem mankeert en op het papiertje staat dat het moet hel pen. Dat is inderdaad met de moder ne sterk werkende geneesmiddelen soms levensgevaarlijk; het argument is trouwens niet nieuw. Waar Springer èn Bol fel tegen zijn is een vermelding van de fabrikant op bijsluiter of verpakking. Dat gaat aan reclame grenzen en die reclame wordt tot nu toe terecht beperkt tot de artsen, die er bijkans onder bedolven worden maar die tenminste in staat zijn als een soort buffer te fungeren en zelf informatie van beïnvloeding te scheiden. Over aflevering in de origi nele detail-verpakking van de fabri kant is Bol kort en weinig vriende lijk. Goede geneeskunde eist afstem men van de hoeveelheid geneesmiddel op de patiënt en niet het eenheidspak ketje waar de industrie heen wil. Dat kleine eenheidspakketje is bovendien flink duurder dan wat dc apotheker uit de grote pot haalt. H. J. Kisters ontwikkelt in het Far maceutisch Weekblad een ruwe schets van een systeem met een beperkt aantal verschillende voorlichtende eti ketten dat het hele geneesmiddelen- scala zou omvatten. Aan dat systeem komt de industrie helemaal niet te pas. Apotheker J. L. M. Nieuwenhuis is gevallen op de geweldige reclamecam pagnes die Wellcome en Hoffman- LaRoche op het ogenblik voeren voor onderscheidenlijk Ëusaprim en Bactri- mel, twee antibacteriële preparaten die precies hetzelfde bevatten, namelijk trimethoprim (octrooi Wellcome) en sulfamethoxazol (octrooi Hoffman-La Roche). En dat soort dingen komt vaker voor. schrijft hij. UTRECHT De apotheekhoudende huisartsen menen dat ze een stuk par ticulier inkomen derven door het op nemen van de pil in het ziekenfonds pakket. Vandaar, dat er bij de onder handelingen tussen de Landelijke Huisartsen Vereniging en de zieken fondsorganisaties nog geen overeen stemming is bereikt over de kosten vergoeding-1972 voor de apotheekhou dende huisartsen. De LHV en het ge meenschappelijk overleg van zieken fondsorganisaties zijn het wel eens ge worden over een verhoging van het netto-honorarium (voor het apotheek gedeelte) met 6,7 procent Over de honorering van de medische hulpverlening door de huisartsen zijn de besprekingen bijna afgerond. Hier bij wordt de trend van de overheid gevolgd. Met de apothekers zijn de onderhan delingen ook nog niet afgesloten. De ziekenfondsorganisaties hebben in middels wel overeenstemming bereikt met de vroedvrouwen. Met de maatschappij tot bevordering der tandheelkunde is een akkoord be reikt over de honorering van de tand arts-specialisten. AMSTERDAM Electricity Supply Commission (Escom), een publiek rechtelijk lichaam van de republiek Zuid-Afrika, heeft door middel van onderhandse plaatsing 50 min 6.5 pet 7-jarige Eurogulden-notes uitgege ven tegen 100 pet. De belangstelling voor deze notes was zodanig, dat de inschrijving vrijdag is gesloten. De notes luiden aan toonder en worden in coupures van 10.000 uitgegeven. Aflossing geschiedt in vier gelijke jaarlijkse termijnen op 1 april van de jaren 1976 tot en met 1979. Vervroeg de afslossing is niet toegestaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5