Plan voor een tweede kerncentrale in Dodewaard walijke praktijken an vakbonden ij afvloeiingen? Hoger collegegeld vooral voor werkstudent funest Arme landen hebben 59 miljard dollar schuld Het Kwartet ilf stopt met oer van e uit Angola Dr. Meijering wil ontslag indienen Actiecomité zou meer weten over Anita Pothuis Koopovereenkomst eind dit jaar verwacht Bhoetto bezoekt Breznjew In deze krant Mobil Oil gaat cao afsluiten Ex-compagnon opkoper Gerzon aangehouden Werkgevers: water zonder fluor nodig Concentratie van munitie in twee opslagruimten Minister Stuyt was 'ironisch' over werkafspraken Ex-PZEM-directeur [RUNSBURGH voor Limburg leider acquisitie Bon sit-. Gun ook Uw buurman deze krant! Sïemwe Leidse Comramiit STELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ZATERDAG 18 MAART 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. «huldiging van ondernemers een verslaggever HAAG 'Sommige vakbonden hebben de laatste tijd bij het reken van de afvloeiingsregelingen bij collectief ontslag, de [gevers materiële steun afgedwongen voor georganiseerde werk ers ten koste van de ongeorganiseerden. Verder proberen ze via achterdeurtje speciale voordelen te verkrijgen voor zichzelf. beschuldiging aan het adres van |e niet met name genoemde »den uit het Verbond van Ne- ndse Ondernemingen in zijn blad van deze week. Voorbeelden de genoemde laakbare gevallen t het VNO overigens niet. De ge- 1 zijn, volgens het verbond, nog op betrekkelijk kleine schaal ekomen, maar men wil met het eds aan de kaak stellen van deze len bereiken, dat de vakbonden »epassen van deze methoden sta- aldus een woordvoerder van het er het mom van een goedkope ng gingen de vakbonden akkoord (en afvloeiingsregeling, mits daar- een onzer verslaggevers 'ERDAM De directie van Oil-Nederland heeft in een brief iet Angola Comité bekend ge- een einde te hebben gemaakt de invoer en verwerking van olie uit Angola. De beslissing is ns Gulf genomen op zuiver tech- •economische gronden. Oil was het enige bedrijf dat olie uit Angola in Nederland rde. Deze invoer bedroeg in 1969 ljoen gulden, in 1970 52 miljoen 1971 dertig miljoen gulden. (De s voor de koffie-lnvoer uit Ango- |n 92 miljoen en 98 miljoen n voor resp. 1969 en 1970). ezien koffie en olie samen 98 van de Nederlandse invoer uit a uitmaakt, is deze invoer nu 'l geheel tot stilstand gekomen, n brief aan het Angola-comité deze zaak karakteriseert de heer R. E. Vis Dieperink van Gulf et gesprek met dr. S. Bosgra van (Vngola-comité als 'prettig'. Ook ft de heer Vis Dieperink: 'Wij n de mogelijkheid met u over tn ander van gedachten te kun- visselen zeer gewaardeerd en wij n ons gaarne breid voor verdere unicatie, indien u dat wenst'. ezegd deel van de maatschappij- ek is een mode die gevoed It door de huidige welvaart 'eld en vrije tijd binnen veler ik brengt. Pro/, mr. N. E. H. van Esveld onnig roog, zonnig en warm weer maximumtemperaturen ind 19 graden, maar in kustge- eden met aanlandige wind la- tre temperaturen. Zwakke tot atige oostelijke wind. Een larschuwing: bij de heersende eersomstandigheden bestaat ge- ar voor bos-, heide- en duin* anden. orgen en overmorgen: Vrij nnig en warm voor de tijd van (t jaar. orgen zon op: 06.45 uur onder: 18.52 uur it ie extra op kienen dat kienen we op 't beroo wel uit naast speciale voordelen werden gebo den voor georganiseerde werknemers of een bijdrage ineens ten behoeve van de bonden zelf werd betaald', al dus het VNO. Een nog ernstiger verschijnsel noemt het VNO het geval, waarin vakbonden dit soort uitkeringen als voorwaarde stellen voor het akkoord gaan met een afvloeiingsregeling. UTRECHT Df. W. L. Meijering (57), inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid in de provincie Utrecht en Noord-Holland, wil zijn ont slag aanvragen, zodra hij ander werk heeft gevonden. Verschillende factoren hebben hem tot dit besluit gebracht: onderbezetting van de inspectie (hij neemt ook vijf jaar waar in Noord- Brabant), de onmacht van inspecteurs iets aan ongewenste situatie te doen en de nasleep van de Dennendal-affaire. Na publikaties over drugs en 'kabou tertoestanden' op Dennendal in het voorjaar 1971 dn thief de toenmalige staatssecretaris van volksgezondheid, dr. Kruisinga, de heer Meijering van het toezicht op de Willem Arntszhoe- ve te Den Dolder (Dennendal is de zwakzinnigenafdeling van deze inrich ting). De inspecteur ging daartegen in beroep bij het ambtenarengerecht, dat uitsprak dat de staatssecretaris 'on zorgvuldig' had gehandeld. Ook de commissie-Speijer, di«? de situ atie op Dennendal onderzocht, oefen de kritiek uit op dr. Meijering, die een verweerschrift schreef. Het mini sterie van volksgezondheid liet echter nimmer blijken, het niet met de com- missie-Speijer eens te zijn. Dr. Meijering meent dat de onderbe zetting van de inspectie geestelijke volksgezondheid te wijten is aan de onderbetaling van de inspecteurs. Ook minister Stuyt (volksgezondheid) licht, te donderdag in de vergadering van de Kamercommissie volksgezondheid toe, dat de honorering van de inspec teurs te laag is. Hij zei dat het tekort aan inspeoteurs een impasse begint te veroorzaken. Van de vijf inspecteurs- posten in het land zijn er nog drie be zet. Onlangs is de inspecteur in Gro ningen, Friesland en Drente met pen sioen gegaan, terwijl de vacature Lim burg en Brabant al elf jaar bestaat. De posten Overijssel/Gelderland, Zuid- Holland/Zeeland/Limburg en Utrecht/ Noord-Holland zijn nu nog bezet. Bij vertrek van dr. Meijering zullen er dus drie vacatures zijn. De secretaris-ge neraal van geestelijke volksgezondheid, dr. P. Siderius, zei ons gisteravond niets te weten van een mogelijke ont slagaanvrage van de heer Meijering. ROTTERDAM Het Rotterdamse ac tiecomité 'Anita' zou weten wat er met Anita Pothuis is gebeurd, maar men wil er niets over zeggen' om het eigen onderzoek niet in gevaar te brengen' aldus de heer W. Giezen, voorzitter van het elf man sterke actiecomité. Het 12-jarige meisje uit Rotterdam is al bijna zes weken spoorloos. Bij de Rotterdamse politie beschouwt men het onderzoek als vastgelopen. Het hoofd van de afdeling Voorlich ting van de Rotterdamse politie, de heer H. P. J. Peereboom, zegt over de actie voor Anita. "Het is heel aardig van die mensen dat zij zich inspan nen, maar het blijven natuurlijk ama teurs. De Rotterdamse politie moet het de leden van het actiecomité zelfs kwalijk nemen dat ze het onderzoek op eigen houtje doen, en de politie tips en mogelijk bruikbare inlichtin gen onthouden. De politie zou graag samen willen werken met de actie groep, maar de groep wil dit, volgens de heer Peereboom, om 'onverklaarba re redenen' niet. De heer Giezen wilde gisteren nog meedelen: 'Na een gesprek dat we deze week hebben gehad met iemand, zijn we ervan overtuigd op het goede spoor te zitten. We weten hoe de vork in de steel zit.' Het actiecomité houdt zich ook bezig met het zoeken naar de Rotterdamse jongen Hans Jansen (13) en twee meisjes (15 en 16) uit Leeuwarden. Hans Jansen denkt men vandaag of morgen te vinden. Hij heeft zich lange tijd opgehouden in Amsterdam, maar nu is hij volgens het actieco mité weer in Rotterdam. De actie groep wil een landelijke organisatie die zich bezighoudt met het opsporen van weggelopen kinderen. De Russische partijleider Leonid Breznjew (rechts) heeft de Pakistaanse presi dent Bhoetto (links) tijdens diens driedaagse bezoek aan Moskou opgeroepen deel te nemen aan besprekingen tussen India, Pakistan en Bangladesj. Alleen daardoor kan de rust en vrede langs de Indiaas-Pakistaanse grens worden her steld, aldus Breznjew. Van onze onderwij sredactie Als de verhoging wordt ingevoerd zal 26 pet ophouden met studeren, terwijl 18 pet van hen nog twijfelt tussen doorgaan en ophouden. Van de ongeveer 700 werkstudenten in Eindhoven werden 530 benaderd voor het onderzoek, dat door een werkstudent gedaan is. Van de 530 stuurden 272 studenten het formulier in. Uit de opmerkingen die op het for mulier bijgeschreven konden worden is af te leiden, dat een werkstudent maximaal drie tot zes uur per week avondinstructie kan volgen; dat werk studenten nauwelijks gebruik maken van de TH-voorzieningen; dat ze een langere studietijd hebben dan 'gewo ne' dagstudenten, zodat de studiekos ten voor werkstudenten ook hoger zijn. Een verhoging van het collegegeld tot duizend gulden per maand, betekent een extra belasting voor het gezin van minimaal honderd gulden per maand. De werkstudenten die vaak een verho ging wel noodzakelijk achtten, maar vonden dat die binnen redelijke per ken moest blijven, ook omdat studie- en reiskosten al veel te hoog zijn, meenden dat de verhoging aangepast Binnenland De club van Rome nu veel duidelijker 7 Conflict in Emmen spitst zich toe11 Buitenland Nieuwelingen in Pools par lement 9 Kerk Roomse vaandels en gods dienstig paardenvolk2 Sport 'Spietz' Kohn gaat weinig veranderen bij FC Twente 17 NCSU zoekt naar wegen om bindend element te blijven 17 Economie Zweedse consument be strijdt duurte 21 Radio- en tv-programms's 6 Strips, feuilleton 7 Commentaar .7 moest worden aan het aantal maxi maal te volgen colleges; daarnaast vonden sommigen dat het aantal te betalen jaren voor de werkstudent gelijkgesteld moest worden aan het gemiddeld aantal studiejaren van de dagstudent. Weer anderen meenden dat voor werkstudenten de oude norm gehandhaafd moest blijven. Ruim een kwart van de werkstuden ten aan de Technische Hogeschool Eindhoven zal de studie beëindigen, als de college- en inschrijfgelden ver hoogd zullen worden. Daarenboven twijfelt nog eens 18 procent tussen stoppen en doorgaan. Dit alles is gebleken uit een enquête die door de heer P. Zaat, zelf werkstudent aan de Technisch Hogeschool, werd ingesteld. Uit het onderzoek is voorts gebleken dat 71 procent van de Eindhovcnse werkstudenten getrouwd is, 68^ pro cent kinderen heeft en 85 procent een volledige dagtaak heeft. Van «een onzer verslaggevers DODEWAARD Dodewaard krijgt er vrijwel zeker een kerncen trale bij. Nog deze zomer zullen de Samenwerkende Electriciteits- producenten in Nederland beslissen over het type kerncentrale dat zal worden aangeschaft. Eind dit jaar zal de koopovereenkomst ge sloten moeten worden. Op dit ogenblik is de KEMA (waaron der de centrale in Dodewaard ressor teert) druk aan het studeren op de verschillende offertes die zijn aange boden. Zeker is dat het om een kern centrale gaat voor 600 Megawatt, zei gisteren ir. T. Mostert, hoofd van de afdeling reactorfysica van de Kema ons. Hij kon nog niet zeggen welke electriciteitsmaatschappij de opdracht gever wordt voor de bouw van de centrale. Verwacht wordt dat de pro vinciale Gelderse electriciteitsmaat schappij (PGEM) de kerncentrale gaat bouwen. In het electriciteitsplan 1976 staat immers een uitbreiding voor de PGEM gepland van een cen trale voor 600 MW in Dodewaard. Als eind dit jaar de koop geregeld wordt is het jaar 1977 het tijdstip waarop de centrale in werking kan zijn. De nieuwe kerncentrale komt achter de huidige (experimentele) kerncen trale in Dodewaard waarop de laatste dagen zoveel kritiek uitgeoe fend wordt. Op die plaats heeft de PGEM een groot terrein beschikbaar. UTRECHT De vakbonden gaan bin nenkort onderhandelen met Mobil Oil in Amsterdam over het afsluiten van een cao. De directie van Mobil Oil weigerde tot voor kort besprekingen met de vakbonden, maar ze ging ak koord toen een enquête onder het per soneel utiwees dat meer dan de helft van de werknemers lid was geworden van één van de drie industriële vak bonden. Uit de enquête bleek dat het grootste deel van het personeel zijn belangen door de vakorganisaties wil laten behartigen. In het Europoortgebied weigeren Esso, Gulf en Britsh Petroleum nog steeds met de bonden over een cao te praten. Met Shell en Chevron is wel een cao afgesloten. De industriële bonden heb ben de Europese hoofdkantoren van de betrokken oliemaatschappijen in 1970 al schriftelijk benaderd met het verzoek te bevorderen dat de leiding van de raffinaderijen in Nederland haar houding tegenover de vakbewe ging zou wijzigen. Tot dusver heeft dit geen resultaat opgeleverd. DEN HAAG De vroegere compag non van onroerend goed handelaar C. M. de Ruiter, mr. D. A. I. J. van den O., is aangehouden door de Haagse politie op verdenking van valsheid in geschrifte. Met deze onwettige hande- Eng zou volgens de Haagse politie een bedrag van zes ton gemoeid zijn De advocaat, die in Frankrijk woont, werd gearresteerd tijdens een bezoek aan Nederland. Mr. Van der O. is in verzekerde bewaring gesteld. Als compagnon van de' Haagse onroe- rend-goedhandelaar, die zo'n ander half jaar geleden als directeur van de Centrumbank in het nieuws kwam door het opkopen van o.m. Gerzon, kwam ook mr. Van der O. in de publiciteit Naar verluidt zou de aan klacht tegen mr. Van der O. betrek king hebben op de verkoop van het voormalige Schröder-camplex aan de Haagse Groenmarkt, dat eigendom was van de Centrumibank (later CBS- Beheer genaamd). Mr. Van der O. zou de winkel op 5 april 1971 van de hand hebben ge daan, waarbij hij volgens de advocaat van de heer De Ruiter, ipr. B. H. A. Heskes, de acte heeft geantidateerd. Mr. Van der O. had volgens mr. Heskes op 5 april niet het recht om te tekenen, wat voor mr. Heskes aan leiding was een strafklacht wegens valsheid in geschrifte in te dienen. De bezwaren van de heer De Ruiter tegen zijn vroegere compagnon betrof fen niet alleen de beweerde valsheid in geschrifte. Hij heeft ook steeds aangevoerd, dat Van den O. het pand veel goedkoper had verkocht dan De Ruiter zelf zou hebben kunnen doen. DEN HAAG De regering dient ervoor te zorgen dat de industrie over ongefluorideerd water kan beschikken. Fluoridering van drinkwater is een potentiële be dreiging voor de export van voe- dings- en genotmiddelen. Dit is de strekking van een brief, die de Raad van Nederlandse Werkgevers- bonden aan minister Stuyt (volksge zondheid en milieuhygiëne) heeft ge- DEN HAAG Bij het ministerie van defensie bestaan plannen om de op verschillende plaatsen in ons land opgeslagen munitie voor namelijk te gaan concentreren in twee grote opslagplaatsen. In dit verband wordt gedacht aan de plaatsen Bergen in Noord-Holland en Veenhuizen in Drente. Op het ogen blik bestaan er enkele tientallen mu nitie-opslagplaatsen, nog afgezien van de hoeveelheden munitie, die zijn op geslagen in de legerplaatsen. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van defensie gaat het hier nog maar om plannen, die nog niet met zekerheid vaststaan. Men zou eventu eel willen overgaan tot bundeling van het opslaan van munitie in het kader van de ruimtelijke ordening. In ver band met allerlei nieuwe bebouwings plannen komen de verschillende be staande munitie-opslagplaatsen name lijk nogal moeilijk te zitten. Zij vor men in veel bebouwingsplannen een fikse hinderpaal. Vandaar dat men overweegt een aantal van deze be waarplaatsen op te heffen. De Kema zal bij de nieuwe centrale gebruik willen maken van de ervaring die opgedaan is in de huidige centrale (54 MW) die als een soort proeftuin wordt beschouwd. Volgens de PGEM speelt het koelwaterprobleem in de Waal waar de nieuwe kerncentrale komt te staan geen probleem. De kerncentrale van 54 MW die nu in bedrijf is maakt geen noemenswaard gebruik van de Waal als koelwaterre servoir. Zie ook pagina 9 Van onze parlementsredactie DEN HAAG 'Minister Stuyt (volks gezondheid) heeft zijn opmerking in de commissie voor de volksgezondheid, donderdag, ironisch bedeold', zei minis ter-president Biesheuvel gisteravond na afloop van de ministerraad. Zoals bekend, zei minister Stuyt tegen de socialist Dolman, dat 'de werkafspra ken zó geheim waren, dat hij er zelf niets vanaf wist'. 'Al in augustus heeft de hele ministerraad een lijstje van de afspraken gekregen', aldus de heer Biesheuvel. Bij het debat over de geheime afspra ken, dinsdag, zal hij in de kwaliteit van minister-president en dus niet als oud fractievoorzitter het woord voe ren. Gevraagd naar een reactie op de sterke kritiek deze week uit de Eerste Kamer op de verhoging van de collegegelden, zei hij: 'Wij gaan gewoon door met ons voornemen'. Uit het gisteren door de ministerraad goedgekeurde weten schapsbudget, blijkt, dat deoverheid in 1972 ongeveer 1330 miljoen gulden zal gaan besteden aan wetenschappelijk onderzoek- en ontwikkelingswerk. Van dit bedrag wordt zeshonderd miljoen toegedacht aan de universiteiten en hoge scholen. De resterende 730 mil joen zal worden verwerkt in instituten van TNO en zuiver wetenschappelijk onderzoek, door kredieten aan de in dustrie en langs de weg van deelne ming aan internationale wetenschap pelijke en technologische projecten. Voor het wetenschappelijk onderzoek aan universiteiten en hogescholen zijn enige uitgangspunten aangegeven voor een organisatie- en financieringsvorm die enerzijds aansluit op het voor deze instellingen met behulp van het bu reau Mc. Kinsey ontworpen plannings systeem, anderzijds het mogelijk moet maken, dat deze onderzoeksector in het landelijk wetenschapsbeleid zijn plaats krijgt. ADVERTENTIE 1/êjuiLum ME.UBELE1N VEILIG GEKOCHT 1 iB'J DE VAKMAN GENÈVE (DPA) De ontwikkelingslanden staan voor 59 miljard dollar bij de rijke landen en bij de internationale banken in het krijt, aldus een publi- katie van de UNCTAD (de VN-conferentie voor handel en ontwikkeling). De schuld is nu driemaal zo groot als in 1961. De arme landen raken steeds dieper in de schuld, want om rente en aflossing te betalen sluiten zij weer nieuwe leningen. Zo ontvingen de ontwikkelingslan den in 1970 14,2 miljard dollar van de industrielanden, waarvan 5,9 miljard dollar moest worden gebruikt voor aflossing en rentebetaling. De UNCTAD vreest, dat het in de komende jaren allemaal nog erger zal worden, daar dan de eerste aflossingen moeten worden betaald van talrijke langlopende leningen, dat staatsleningen en leningen van internationale instellingen aan ontwikke- die in het begin van de jaren zestig zijn aangegaan. De UNCTAD stelt voor, lingslanden voortaan slechts een rente van hoogstens twee procent zullen dra gen en een looptijd van 25 a 40 Jaar zullen hebben. RITA 'Mam, als u pannekoeken bakt, zorg ik voor de jam'. Van onze correspondente MAASTRICHT Ir. T. Bogerd uit Domburg, de 48-jarige ex-directeur van de Provinciale Zeeuwse Electrici- teits Maatschappij is benoemd tot lei der van het Limburgse acquisitiebu reau, dat Limburg aan goede indus trieën zal moeten helpen De heer Bogerd ging 1 februari met eervol ontslag nadat zijn naam in opspraak 'vas gekomen door verschrij vingen die hij zou hebben gedaan ten behoeve van de bouw van zijn riante bungalow, ten nadele van de PZEM. Een onderzoek van justitie waaruit bleek dat er valsheid in geschrifte was gepleegd, maar waarbij echter geen bewijzen tegen de directeur wer den gevonden, was reden tot zijn ontslagaanvrage. De heer Bogerd zal het Limburgse acquisitiebureau waarschijnlijk met twee andere vooraanstaande figuren gaan runnen. Welingelichte kringen noemen hierbij de namen van drs. W. Bogcrs van DSM en van oud-staatsse cretaris Keyzer. De heer Bogerd staat in Zeeland be kend als de man die vele industrieën naar zijn gewest wist te lokken. De raad van bestuur van de PZEM heeft besloten om over te gaan tot de aanstelling van een twee-hoofdige di rectie; een technisch en een financieel economisch directeur. De sollicitatie termijn voor beide functies zal vol gende week worden opengesteld. Uw krant vernieuwd en uitgebreid Nieuwe abonnee* opgeven is nu gemakkelijk Q moond I Verdien zelf een leuke Adre- attentie naar keuze rfcuiti. "I!]!!!!!!"!!""].""!""!*! kwar,ao1 I U hoef) alleen maar deze I n"uwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen uitgebreide krant van I hand tot hand te laten gaan. Opgegeven door: I Naam: En dan de bon hie maait a,"*"* invullen. I I Ik ontvang als beloning het aangekruiste Postzegel niet nodig ol» O mopie potfpopier pta«:no Khooltje handige po ra oftnop u op de envelop schrijft: metjnejpopnjn pen^ Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1