Ook atoompacifisten moeten dienst kunnen weigeren pe Legumier Tekeningen van Rotterdammers Gestoorde recitals van twee grote pianisten iw probleem lok het onze Boekenetalage TROUW/KWARTET ZATERDAG 18 MAART 1972 BlMEÏfLAJiB/PlTZmS Erkenning vooraf van politieke bezwaren niet doelmatig Van onze militaire medewerker :hos :oud oliti n pi op der 'De politieke status-quo, van onrecht, kunstmatig wantrouwen, ekonomi- sche onderdrukking en manipulatie, vernietigt alle streven naar voor uitgang en vrede.' De krijgsmacht, die daarin ook geen verandering brengt, 'is wagelijk in een walgelijk milieu'. Zo heeft sergeant Gerard Roovers de kern van zijn bezwaren tegen de mili taire dienst samengevat in een open brief aan zijn commandant. Hij zit daarmee min of meer in het spoor van de be kende dienstweigeraar Ron Boot, die eveneens zijn algemene verwer ping van de bestaande maatschappijstructuren aanvoerde als grondslag van zijn afwijzing van de krijgsmacht. Hoe ingrijpend ook voor de betrokkenen, het is duidelijk dat de in williging van dergelijke, naar hun aard anarchisti sche bezwaren tegen een gemeenschapsplicht steeds moeilijk zal vallen in een democratische samenleving, ook indien deze samenle ving bij het vaststellen van haar gedragsregels terecht rekening wil houden met de gevoelens van minderhe den. Maar men behoeft het niet met Roovers en Boot eens te zijn om in te zien, dat de erkenningsgronden van de huidige Wet gewe tensbezwaren militaire dienst niet toereikend zijn. De uit 1962 daterende Wet GMD accepteert in artikel 2 uitsluitend 'onoverko- menlijke gewetensbezwaren tegen de vervulling van militaire dienst van hem. wiens godsdienstige of ze delijke overtuiging hem deelneming aan elk oor logsgeweld verbiedt'. In de ze tekst worden alle soor ten conflicten en alle mili taire middelen over één kam geschoren. En dat ter wijl het individuele gewe ten toch wel degelijk on derscheid kan maken tus sen bijv. een koloniale aan valsoorlog en een Europese verdedigingsoorlog, tussen moderne massavernietings- wapens en conventionele militaire middelen. Kerken Vooral vanuit de kerken is er veel aandacht voor de hier liggende problematiek. De gereformeerde kerken houden zich al enige jaren met de positie van de dienstweigeraars bezig. Bekend is het voorstel van het Interkerkelijk Vredes beraad om de erkennings gronden van de wet uit te breiden tot de bezwaren, die zich richten tegen het gebruik van bepaalde wa pens ('atoompacifistische' bezwaren) of tegen een be paald gebruik van het le ger (politieke bezwaren). Niet iedereen was er geluk kig mee, toen de generale synode van de hervormde kerk vorig jaar adhesie be tuigde aan dit voorstel, en daarmede in de woorden van de secretaris van de sectie Kerk en Krijgsmacht niet alleen een gods dienstige of zedelijke afwij zing, maar ook een politie ke standpuntbepaling er kende als grond voor een gewetensbeslissing. Hoewel in de Tweede Ka mer al in 1970 van vele zijden op een uitbreiding van de regeling is aange drongen, heeft het departe ment van defensie zich tot nu toe daaraan weinig gele gen laten liggen. Wel is een voorstel tot wetswijzi ging ingediend, maar dit behelst in hoofdzaak pro cedurele veranderingen en laat artikel 2 geheel intact. Tekenend voor de wijze waarop het voorstel is ont vangen, is de eerste zinsne de van heit voorlopig ver slag, dat de bijzondere ka mercommissie in december jl. indiende: "Nagenoeg al gemeen werd de zeer be perkte strekking van het wetsontwerp be treurd'. De thans voorge stelde wijzigingen zijn maar 'een slap aftreksel' van de bij eerdere gelegen heden geuite verlangens. 'Zeer vele leden' pleiten voor erkenning van de atoompacifistische bezwa ren en 'vele leden' willen tegemoet komen aan de 'tot gewetensbezwaren ver dichte politieke bezwaren'. Wie door versluieringen van het parlementaire taal gebruik heen kan zien, be grijpt dat hier serieuze jroposities aan de orde sijn. Hoe moet dit alles worden beoordeeld? Vooropgesteld zij, dat het volstrekt legi tiem is te ijveren voor een uitbreiding van het in arti kel 196 van de Grondwet neergelegde recht op vrij stelling van de krijgsdienst wegens gewetensbezwaren. Wat de politieke bezwaren betreft, vraagt eerst een kwantitatieve factor de aandacht. Het aantal beroe pen op de wet is thans in Nederland te verwaarlozen: nauwelijks 1000 per jaar op een lichtingsploeg van on geveer 115.000 man. In de Duitse bondsrepubliek evenwel, waar de politieke bezwaren erkend zijn, be liep het aantal aanvragen tot erkenning in 1970 meer dan 19.000 en in 1971 t.e.m. september al 22.178. Erken ning van de politieke bezwa ren zou het aantal dienst weigeraars zo kunnen laten stijgen, dat de legervor ming in gevaar komt. Veel zwaarder dan een der gelijk praktisch bezwaar weegt de omstandigheid, dat politieke bezwaren (te gen een bepaald gebruik van het leger) slaan op een toekomstige situatie, waaro ver nu nog niets bekend is. Gewetensbezwaren kunnen zich pas voordoen, als een concrete situatie is ont staan. Men kan voorwaar delijk in dienst gaan: in bepaalde situaties, als deze zich voordoen, kan de mi nister van defensie niet op ons rekenen, schreef een aantal Ermelose dienst plichtigen indertijd. Een erkenning vooraf van gewe tensbezwaren op grond van hypothetische omstandighe den aohten wij niet doel matig. Anders is het gesteld met de atoompacifistische be zwaren. Die richten zich ook op toekomstige situa ties, maar daarvan is pre cies bekend wat de voorne mens zijn. De NAVO heeft het mogelijke (eerste) ge bruik van kernwapens uit drukkelijk als onderdeel van haar strategie opgeno men en dat plaatst velen voor een gewetensconflict. Zeer nadrukkelijk is dat binnen de A.R.P. gebleken bij *de opstelling van het program van actie voor de lopende kabinetsperiode. Een amendement om de kernwapens in de NAVO- strategie terug te dringen, werd toen ternauwernood verworpen; thans maakt de PPR-fractie in de Tweede Kamer er goede sier mee. Wel werd in het a.r. pro gram de wens tot wijziging van de Wet GMD opgeno men, teneinde ook reke ning te houden met 'hen, die onoverkomelijk bezwa ren hebben tegen het ge bruik van A.B.C.-wapens'. Het zou de geloofwaardig heid van een christelijke politiek steunen, als de te rughoudende opstelling, die het departement in de ze zaak aanneemt, zou wor den doorkruist met een ini tiatief van de confessionele partijen om tot spoedige erkenning van atoompaci fistische bezwaren te ko men. Daarvoor zou stellig een kamermeerderheid te vinden zijn. Met piekeren maar puzzelen l door mr. G. van Vorden if 35e Opgave voor de Ladderwedstrijd vijl n als 3 maal 10 gulden aan prijzen s vijfde in de achttiende lezers-serie pacj, rhaalt ons de heer L. M. van der dneg Ist te Ouderkerk aan de IJssel van (je n groenteman, die zich in democra- ntigd °h snobistische stijl 'legumier' beti- jen Ide en zijn naam Jansen als Jansèn iet de klemtoon op de laatste letter- ,rtig( eep) liet uitspreken. erre Jansèn dan, de legumier, be- hikte op zekere dag over zeven jitsoorten: meloenen van 100, si- asappels van 33, mandarijnen van desj bananen van 14, peren van 11, >n hi pels van 9 en perziken van 8 cent stuk. Met behulp van deze vruch- (van elke soort precies 49 stuks) 1 gelilde hij zeven fruitmanden samen, 1972 e elk 49 vruchten bevatten. In elk aan r manden kwam van elke soort een rschillend en oneven aantal voor. geen der manden kwam van een ort een gelijk aantal voor. De duur- heer L. M. van der Vlist heeft na^kbaar heel wat in zijn mandje en leven gaat niet vruchteloos aan m voorbij pijplij fsteei nde; g hi ITT! rnitei toegi jntvar we t dir Ie omV imen. Geheimhouding is verzekerd. Vra- *- die niet onderling met elkaar in verband oelen in afzonderlijke brieven worden Per brief dient een gulden aan posl- !>urop» is te worden ingesloten. Adres: redactie lit vaD w-Kwartct, postbus 85», Amsterdam, an de effen, matii van Ij oen ig: Hoe kan ik inlichtingen krij- over mijn zoon en zijn gezin in buitenland, waarvan we al een vele "tets gehoord hebben? vij en) lwoord: Het ministerie van buiten- 1, die dse zaken heeft een afdeling die :onorai me* zulke zaken bezighoudt, eren J koek van lezer: Op de muziek van jn gebed' (Lewis) heeft een domi- o een dergelijk gedicht geschreven, is toen ook gepubliceerd, maar ik het kwijtgeraakt. Kan iemand het nog bezorgen? Het bedoelde vers dus meer kerkelijk gericht dan dat n Lewis. ste mand bevatte de meeste, de goed koopste de minste meloenen. En bo vendien kostte de duurste 24 cent meer dan de op een na duurste. Ondanks het aantrekkelijke uiterlijk en de fraaie opstelling bleek de ver koop niet mee te vallen en na drie weken was nog geen enkele mand verkocht. Met bloedend hart moesten toen 147 vruchten worden wegge gooid. Het resultaat was zeer merk waardig: 1) alle manden waren nu even duur geworden; 2) van elke soort fruit waren er 28 over; 3) hij behoefde slechts één sinaasap pel weg te gooien en wel uit de goedkoopste* mand; 4) in elke bak bleef ten minste één meloen over, maar het aantal in elke mand bleef verschillend; 5) ook van elk der andere vruohtsoor- ten bleef het aantal in elk der man den verschillend, terwijl ook elk der manden van elke vruchtsoort een verschillend aantal bevatte (dit gege ven nummer 5 geldt niet voor de aantallen nul en één, terwijl in één geval in één mand zowel 5 sinaasappe len als 5 perziken voorkwamen). En de vraag luidt uiteraard: Geef de samenstelling van elk der zeven man den vóór en na die drie weken. Hetgeen u, voor de eerste vraag drie en voor de tweede verdeling vijf pun ten oplevert. Maximaal, want ook bij niet geheel juiste oplossing krijgt u wat. De uitgeloofde punten zijn bestemd voor onze doorlopende ladderwed strijd. waaraan u op elk gewenst ogenblik kunt gaan deelnemen, ook als u 'slechts' lezer bent. Die punten worden op uw persoonlijke kaart op getekend en zij blijven geldig, zodat bij elke inzending uw puntentotaal groeit. Op de duur zal dit aantal dan zó hoog worden, dat geen der andere deelnemers op dat ogenblik een hoger totaal op zijn kaart heeft staan. U wint dan de ladderprijs en begint weer met nul punten onderaan.' Wilt u de auteur van dit probleem een waarderingscijfer geven (1 als laagste en 10 als hoogste waarde ring)? Uw oplossingen dienen uiterlijk vier weken na deze binnen te zijn op het adres mr. G. van Vorden p/a Postbus 1005. Warnsveld. Op briefkaart of briefomslag moet 'Niet Piekeren maar Puzzelen' staan, terwijl in uw schrij ven uw naam en adres volledig (alle voorletters, meisjesnaam van de ge huwde vrouw) in blokletters dienen te zijn geschreven of getikt. En geeft u vooral, om verwarring te voorkomen, uitdrukkelijk op indien zich wijzigin gen in uw naam en/of adres voor doen?! Behalve uw oplossingen zijn ook uw commentaren (van hatelijke, afkam mende, toelichtende, geestige, mede deelzame en anderszinse aard) harte lijk welkom. Zij werken altijd inspire rend En als u vragen heeft, bijvoor beeld over uw behaalde punten, dan wil ik deze gaarne beantwoorden, mits u een zegeltje van 30 cent in sluit. En dan wens ik u, speciaal in dit geval, een vrucht-bare ODlossine toe! Horizontaal: 1. sterrenwichelaar, 6. onderbed, 12. vreemde munt, 14. vreemde munt, 16. afnemend getij, 18. rondhout, 19. jong schaap, 21. scheik. element, 22. muzieknoot, 23. bloem, 26. sierplant, 29. lusthof, 30. eirond, 32. jongensnaam, 33. lidwoord (Fr.) 34. kindergroet, 36. droogoven (Z.N.), 37. Chinese lengtemaat, 38. per ex presse (afk.), 39. kraam, 41. pen om papieren aan te rijgen, 43. bevel, 44. gunstig gezind, 45. rund, 47. streek op de grens van N.Br. en Limburg, 49. nobel, 52. Algemeen Kiesrecht (afk.), 54. oude lengtemaat, 55. Turks bevel hebber, 57. voegwoord, 58. water in Friesland. 59. vreemd, 61. persbureau, 63. landschap in Griekenland, 65. por- seleinaarde, 67. purperkleurige herfst bloem, 69. voorvoegsel, 70, tot, 71, vierhandig dier, 73. Duitse N.V., 74. lidwoord, 75. kettingraadje in een uurwerk, 77. uitstap, 79. bep. aan- k.voornaamw. 80 schade. Verticaal: 2. reeds, 3. departement in Frankrijk, 4. Aziatisch Hoogland, 5. en anderen (afk.), 7. atmosfeer (afk.), 8. opgegeven werk, 9. koninklijke rechten, 10. telwoord, 11. weerspan nig, 13. volksnaam van de kauw, 15. slingerplanten, 17. verzoek, 19. uit- braaksel van een vulkaan, 20. makker, 22. vogel, 24. pers. voornaamw. 25. Myth, figuur, 27. laatstleden (afk), 28. scheik. element, 31. lelieachtig tuin- bouwgewas, 35. steekwapen, 37. boom, 39. kraan, 40. achting, 41. watering, 42. muzieknoot, 46. rang in een schouwburg, 48. binnenkort, 50. werk kracht, 51. veter, 53. viskorf, 55. meis jesnaam, 56. dakbedekking Ind.58. end, 60. jaar (afk. Lat.), 61. Assistant Engineer (afk.), 62. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 64. muzieknoot, 66 denkbeeld. 68. karakter, 72. spil van een wiel, 75. scheik. element, 76. ka non (afk.), 77. scheik.element, 78. par exemple (afk.). De redactie behoudt zicb het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. Bi] publlkatie wordt met de naam van dc inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Franckcn. secretaris van dc hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Naar Portugal Blijkens een redactioneel commentaar (15 maart) heeft uw blad weinig begrip voor het feit dat het Angola- comité een uitnodiging van de Portu gese ambassadeur heeft afgewezen om via de Portugese machthebbers een bezoek aan Angola te brengen. Deze reactie heeft ons zeer verbaasd. Door deze uitnodiging af te wijzen hebben wij allerminst te kennen gegeven, geen bezoek aan dit gebied te willen brengen. Blanke toeristen kunnen (nog) vrijelijk het door Portugal be zette deel van Angola en Mozambique bezoeken, vooral als ze via Zuid Afri ka komen. Ook als zeeman kan men het land bezoeken. Een uitnodiging door de Portugese regering is wel de slechts denkbare manier om ongecon troleerd rond te reizen, in contact met de Afrikaanse bevolking te ko men en hun vertrouwen te winnen. Bovendien is het tijdens een door de Portugese regering georganiseerd be zoek veel te gevaarlijk om illegale contacten met missionarissen of met cellen van de bevrijdingsbeweging in de steden te hebben. Leden van het Angola Comité hebben in het verle den bezoeken aan Angola gebracht, en zullen dit indien nodig ook in de toekomst doen. Uiteraard zijn dit niet de meest op de voorgrond tredende leden van het comité. Nu de Portuge se ambassade ook journalisten naar Angola wil uitnodigen menen wij hen op deze andere mogelijkheid om dit gebied te bezoeken te moeten wijzen. Slechts indien aan de Portugezen on bekend is wie er komt, wanneer hij komt en in welke hoedanigheid hij komt heeft men enige kans op een vrij contact met het onderdrukte An- igola. Amsterdam S. Bosgra (Angola-Comité) Naar Portugal (2) Het redactioneel kommentaar (15-3- '72) n.a.v. de uitnodiging van het Angola Comité door de Portugese am bassadeur, doet geforceerd aan. Het is simplistisch te spreken over een 'reis bureau op niveau', als u doelt op de Portugese ambassade. Welk reisbu reau (zelfs 'op niveau') maakt zijn potentiële cliënt uit voor 'kommu- nist', en dat nog wel via de grootste sensatie-reklame-folder? De facilitei ten die Portugal te bieden heeft (o.a. een model-koncentratiekamp). zijn al even hypokriet als de houding van regering en bedrijfsleven in Neder land (getuige de koffie-aktie). Van daar dat ik het eens ben met het Angola Comité, als het zegt: 'getuige nissen van mensen die jarenlang in Angola gewerkt hebben, zijn veel be trouwbaarder dan hetgeen een gast van de autoriteiten in een politiestaat wordt voorgeschoteld.' Malden P. Ruytels Abortus Het ingezonden stuk van H. J. Zweers in de krant van 11 maart j.l. raakt kant nooh wal, als Ex. 21:22 wordt aangehaald in de discussie rondom de abortus. In deze tekst gaat het om twistende mannen die een zwangere vrouw slaan als gevolg waarvan de vrucht afgaat. De schuldige zal dan gestraft moeten worden zoals de man der (zwangere) vrouw hem oplegt en hij zal het moeten geven voor de rechters. Hier is, naar wij toch uit het verband met stelligheid mogen opmaken, van moedwil of opzet geen sprake. Dit valt niet met abortus te vergelijken. Iets heel anders is dat tegenwoordig veel mensen de komst wan een kind ongewenst achten en dan zeggen, zoals de heer Zweers, dat begin is niets en weg er mee. Dit komt er dus op neer dat men wel de lusten maar niet de lasten wil dragen. Het is dan ook geen wonder dat veel doktoren tegen abortus zijn want zij hebben de roeping om het leven te behouden en niet om te verderven. Rijnsburg C. Wilbrink Otto Dicke: 'Dordrecht'. Oplossing t.e.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwar tet, Postbus 859. Amsterdam. Linksbo ven vermelden: weekendpuzzel. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal: 1. malaga, 4. ergens, 7. karig, 9. taak, 10. adem, 12. toom. 13. eiker, 14. solo, 15. ratel, 18. leek, 20. sleep, 23. serie, 25. elegie, 26. gravin, 27. puree, 29. basta, 31. wan, 32. Aneta, 37. naar, 39. etage, 40.. faam, 41. Peel, 42. reek, 43. Egede, 44. driest, 45. Latona. Verticaal: 1. mentor, 2. Adam, 3. akker, 4. egard, 5. Goes, 6. stroop, 8. rakker, 9. toet, 11. mode, 16. arena, 17. Evert, 18. Leeuw, 19. eigen, 21. leven, 22. Ernst. 23. sip, 24. ere, 28. ravage, 29. benard, 30. stap, 33. enak, 34. Armada, 35. belet, 36. merel, 38. rede, 40. feit. De prijswinnaars zijn: M. Groen, Hugo de Grootstraat 167, Delft; mevr. W. Kaars-Kool, Hoogstraat 5. Edam; mevr. M. J. Maan-v. d. Berg, Perudreef 36, Utrecht. Meer dan 20.000 Russen honderd-plus MOSKOU (AFP) De Sowjet-Unie telt 246.300.000 inwoners, van wie er meer dan 20.000 ten minste honderd jaar oud zijn. De gemiddelde leeftijd van de bevolking bedraagt 70 jaar, en meer dan de helft is nog geen 29 jaar. Er komt in de Sowjet-Unie geen anal fabetisme meer voor, aldus een door het persbureau TASS geciteerd jaar boek over de nationale economie. ROTTERDAM Om, misschien wat ongewoon, te beginnen met de catalogus van de tentoonstelling 'Rotterdamse tekenaars I', tot 3 april in 'De Doelen' te Rotterdam; een voortreffelijk idee, dat nieu we systeem van losse, geperforeerde bladen, klaar om zo in een klein formaat ordner op te bergen. Een blad per kunstenaar en dat kan later altijd uitgebreid worden met de belangrijkste personalisa, foto, afbeelding ven een tekening, gehou den tentoonstellingen en de verdere gewone catalogusgegeven, 't Ligt in de bedoeling van de Rotterdamse Kunststichting het zo te blijven doen en waarschijnlijk aan ook de regiona le musea zich aanpassen bij deze nieu we aanpak. De tentoonstelling zelf is veel minder interessant. De titel is zó al verkeerd; 't betreft hier meestal geen werft van Rotterdamse tekenaars, maar 't zijn tekeningen van Rotterdammers. Zelfs niet altijd van (beroeps-)kunstenaars. Iedereen mocht kennelijk meedoen, ook die meneer, die heel houterig een paar juffrouwen uit een mannenblad natekende. Waarbij je dan weer merkt dat 'amateurs' toch weer heel anders zijn, dan wat wij 'naleven' zijn gaan noemen. 'n Paar van de oudere garde zijn er, met het gewone, gedegen tekenwerk, 'n paar gevoelige portretten van Her- mine Arends van Nuigteren, enkele 'bladen van Willem Boon, die gezien zijn prijzen deze tekeningen niet Dr. C. N. Fehrmann Kampen, vroe ger en nu. Uitgave: Fibula-Heemschut reeks, Van Dishoek Bussum. Prijs ƒ8,90. C. N. Fehrmann, leraar geschiedenis aan het Almere College in Kampen en conservator van het Walkate Ar chief in deze stad, promoveerde in 1967 aan de Amsterdamse universiteit op een proefschrift: De Kamper Klok gieters. Hi] heeft thans een studie het licht doen zien over de boeiende ge schiedenis van deze IJsselstad. De schrijver veronderstelt dat Kam pen vermoedeüjk ouder is dan Zwolle en heel vroeg z'n gouden eeuw beleef de. Dat was im de tijd, dat de Kamper koopvaarders Europese handel bedre ven en de stad behoorde tot de Han ze. (Hanzen waren koopmansvereni gingen). Veel aandacht besteedt deze geschiedschrijver aan het stadsbeeld tussen middeleeuwen en deze eeuw, aan de opkomst van de sigarenindus- trie en de emaille-industrie als com pensatie voor het verlies aan commer ciële scheepvaart. Dan is er uiteraard Kampen als historische schatkamer en Kampen, in de schaduw van Calvijn, het 'Mekka der theologische vorming.' Fehrmann zegt, dat er naast de nog besliste beslotenheid van het Kamper kerkvolk, toch meer en meer plaats is voor openheid, die deze stad ook voor minder zwaar aan het geloof tillende lieden volkomen leefbaar maakt. Ver melden we nog, dat een serie prachti ge foto's en karakteristieke tekenin gen de waarde van deze Kamper in formatie verhogen, Rfs kwijt wil, Rien Glansdorp met t delijke landschapjes en de altijd weer aparte Dolf Henkes, die op een ver rukkelijke manier de draak steekt met collega Dali... de olifant, die een muis baarde. Toch een paar 'echte' tekenaars: Otto Dicke. die hoort hier thuis met zijn soepele, bijna geschreven tekeningen. En Jack de Coninck, die hier het werk laat zien, waarmee hij o.a. de laatste Henriëtte Roland Holstprijs won. Indringende bladen. Er is nog veel meer maar weinig waarvoor je eens extra lang blijft stilstaan; veel, al dan niet handig, manierisme. probeerseltjes, gepeuter ook, vondstjes, modieuzigheid j es en grapjes. Zoals die van de altijd weer vinding rijke Wim Gijzen van wie er een paar minitueus uitgevoerde (land-) kaarten hangen. Op het eerste ge zicht zien die er heel gewoon uit, maar dan merk je dat Rotterdam Den Haag heet, dat op een andere kaart de namen Noorwegen en Zweden verwis seld zijn (niet de namen van de hoofdsteden) en dat Athene in midden- Italie ligt. Van twee heel grote pianisten, die zowel geografisch als artistiek eikaars antipoden zijn, verschenen onlangs langspeelplaten met daarop vastgelegd van elke pianist een recital. Het ene, van de uitbundig-virtuoze Amerikaan Walidimir Horowitz, is opgenomen in de New Yorkse Carnegie Hall, het andere van de meer introverte Rus Sviatoslav Richter, is een live-opname van een concert dat hij voor de Bulgaarse Radio in Sofia gaf. (CBS 72940 prijs 24,50, resp. Phillips 67002003, prijs 49 album met 2 platen) is de ergernis die wij verwek ken door de slechte weergave van de recitals. Philips excuseert zich voor de slechte kwaliteit in een korte toe lichting, waaruit men verneemt dat van een band van de Bulgaarse Radio gebruik werd gemaakt. Het bij het recital aanwezige publiek heeft kenne lijk bestaan uit lijders aan chronische hoest- en niesbuien. Als Richter Moessorgski's 'Tableaux d'une exposition' speelt lijkt er bo vendien een constante hagelbui er gens in de zaal neer te kletteren; in andere delen, bijvoorbeeld bij zijn vertolkingen van etudes van Chopin en Liszt, is die hagelbui verdwenen, maar dan hoor je extra duidelijk het gekuch en geproest van het publiek. Daarbij is de pianoklank doorgaans dof, ver weg en/of vervormd. Kortom: doffe ellende. Het spel van Horowitz komt wat beter door, maar ook dat wordt danig ge stoord door levensgrote zaalgeluiden, in hoofdzaak hoesten. Ons gehoor is 'in natura' in staat dergelijke stoorge- luiden ter zijde te schuiven, doordat wij 'selectief' kunnen luisteren. Neem de proef maar eens als u met iemand iai een rumoerige ruimte een gesprek voert. In de concertzaal kan men zijn gehoor op de muziek concentreren en de hoestende buurman 'buiten focus' houden. Uit de luidsprekers (stereo of niet) komt het geluid in zijn totaal op u af, en selecteren is dan onmoge lijk. Wie de ergernis op de koop toe wil nemen, zal nog wel plezier aan het fascinerende spel van Horowitz kunnen beleven. De opname van Rich ters spel is zelfs met excuus niet aanvaardbaar; die had beter achterwe ge kunnen blijven. R. N. D. Nazi- en antinazi- films in Wenen WENEN Het Weense Filmfestival met Nazi-propagandafilms en tegen- propaganda van de geallieerden, moet een week verlengd worden, want bin nen een paar uur waren alle kaartjes voor de eerste week verkocht. Groten deels aan jonge langjarigen die, vol gens Peter Konlechner, de organisa tor, beslist geen neonazi's zijn. Oude ren toonden maar weinig belangstel ling. De Triomf van de Wil, Leni Riefen- stahls documentaire van de Nazi-par tijconferentie m 1934 te Neurenberg, wordt weer vertoond. Het gemeenste filmpje is De Führer geeft een Nieu we Stad aan de Joden, gedwongen opgenomen door en met Joden in Theresiënstadt. die daar dan lichte arbeid verrichten en naar concerten luisteren, bestemd voor het Internati onale Rode Kruis en het buitenland in het algemeen. De makers van de film, waarbij Kurt Gerron, werden in Auschwitz omgebracht. Daartegenover staan films als Iram- beth Walk, waarin de Duitse parade pas belachelijk gemaakt wordt, door de Britten; de Amerikaanse Why we Fight-films van Frank Capra en Ana- tole Litvak (waaraan ook Joris Ivens meewerkte), de dokumentaire Death Mills, over de concentratiekampen, en de Sowjet-film Nederlaag van de Duit se Legers bij Moskou.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15