PRIJS VOOR ROEMEENSE ONAFHANKELIJKHEID HOOG t De hulp aan Bangladesj was gisteren eigenlijk al te laat !>3! \A 3 bangladesj TKOUW/KWARTET ZATERDAG 18 MAART 1972 BUITENLAND TR De pogingen van het weerbarstige Roemenië, zoveel mogelijk pro fijt te trekken uit de preferenties, die de door Moskou verfoeide Europese Gemeenschap ontwikke lingslanden biedt, tekenen dé po sitie van dit Oosteuropese land ten voeten uit. Het wordt ener zijds gedreven door de bittere noodzaak zijn export te vergroten, zonder economisch te moeten te rugvallen op de Sowjet-Unie. Maar het blijkt er aan de andere kant niet voor terug te schrikken, het machtige buurland zonodig voor het hoofd te stoten. Daar mee loopt Roemenië het risico 'tot de orde geroepen te worden' zoals dat in 1948 al met Tsjecho- slowakije gebeurde, nadat het zich als gegadigde voor de Mar- shalllhulp had aangemeld. A«n een herhaling daarvan en van w»t zich 1956 in Hongarije en in 19*8 in Tsjechoslowakije afspeelde, heeft Roemenië geen behoefte. Presi dent en partijleider Nicolae Ceausescu heeft er dan ook steeds voor gezorgd dat geen situatie als in 1968 ontstaat, voordat de Sowjet-Unie en een symbo lische strijdmacht van andere War- schaupactlanden tot actie overgingen. Als er in Roemenië sprake is van 'liberalisering', dan wordt die door de partijleiding toegestaan en gedoseerd. Dreigt zij uit de hand te lopen, dan worden demonstratief maatregelen genomen die indruk moeten maken in Moskou. Op die manier levert Ceauses cu telkens het bewijs, dat er geen reden tot ongerustheid (en dus tot ingrijpen) is. Onafhankelijk De moeilijkheden van Roemenië zijn niettemin een direct gevolg van de onafhankelijke positie, die het ten opzichte van de Sowjet-Unie wil handhaven. In het kader van de Comecon tegenhanger van de EEG had Moskou zijn partners een on dergeschikte rol toegedacht. Zij wer den min of meer als toeleveringsbe drijven voor het socialistische moe derland beschouwd. Aan Roemenië was de rol van graan schuur toebedeeld. Het zou een agra risch land blijven en als gevolg daar van in voortdurende afhankelijkheid van de Sowjet-Unie zijn plaats in de socialistische gemeenschappen moeten innemen. Het hoeft niet te verwon deren, dat de Roemenen hiermee geen genoegen namen. Zij streefden naar onafhankelijkheid en zochten naar middelen om die binnen de moge lijkheden welke hun gelaten waren te verwezenlijken. De enige uitweg om de plannen van Moskou te doorkruisen bood indus trialisatie. Zo besloten de Roemeense leiders tegen de wil van de Comecon hun landbouwstaat om te vormen tot industriestaat. Zij konden daarbij niet rekenen op steun van de Sowjet-Unie eerder op grote tegenwerking. Zon der offers van de bevolking zou alles tot mislukken gedoemd zijn. De nationale trots van de niet-slavi- sche Roemenen maakte het aanvanke lijk de partijleiding niet moeilijk, haar plannen door te voeren. Een door Jaap den Boef industriële revolutie was het gevolg van de inspanningen van de arbei ders. Dat bleef geruime tijd zo, omdat men er van doordrongen was, dat de industrialisatieplannen moesten sla- gen, wilde men niet opnieuw afhanke lijk worden van de Sowjet-Unie. En mocht er sprake van verslapping zijn. dan gebeurden er in Oost-Europa altijd wel dingen, die de Roemeense bevolking herinnerden aan haar na- chelijke positie. In het bijzonder was dat het geval, toen de Russen afreken den met het naar meer onafhankelijk heid strevende Tsjechoslowakije. Doctrine Sinds deze 'afrekening* weet men zich in Roemenië rechtstreeks bedreigd als gevolg van de zg. Breznjew-doctrine, die volgens de Russische partijleider zelf niet bestaat, maar toch telkens in commentaren met betrekking tot Roe menië en Joegoslavië ten tonele wordt gevoerd. Dat gebeurde op 18 februari jl. nog, toen het Russische partijblad Prawda de uitspraak van Stalin herhaalde 'da* de belangen van de Sowjet-Unie en die van de arbeidersklasse in de hele wereld identiek zijn' en nog eens onderstreepte dat de Sowjet-Unie in geval van 'crises' zich precies zal gedragen als zij in 1968 in Tsjechoslo wakije heeft gedaan. Duidelijker kan het niet. Dat alles neemt niet weg, dat de nationale leider Ceausescu niet op onvoorwaardelijke steun van alle Roe menen kan rekenen. In de partij en in de strijdkrachten bevinden zich pro-Russische elementen, die fel gekant zijn tegen de eigenzinnige po litiek van de partijleiding. Zij zullen elke gelegenheid aangrijpen om daar een eind aan te maken. De eerste moeilijkheden dateren al uit 1967. een jaar voordat de vrij heidsdrang onder Tsjechen en Slowa- ken tot de invasie van de Sowjet-Unie en andere Warschaupactlanden in au gustus 1968 leidde. Een actie van en kele tientallen staf-officieren, die de ambassade van de gaarne mede werkende DDR in Boekarest inscha kelden, kon nog net worden door kruist Militie Ceausescu moest wachten met het nemen van tegenmaatregelen om de Russen geen excuus tot ingrijpen te standers van de president (en partij leider) van plan waren, een eind te maken aan de onafhankelijke koers van. Roemenië. Naar thans bekend is geworden, lagen troepen van het War schaupact in Hongarije en de Oekraï ne gereed om een beslissende rol te spelen. Waarschijnlijk waren zij bedoeld om druk uit te oefenen op de Roemeense bevolking, als een greep naar de macht in Boekarest op verzet zou stuiten. Ook nu echter trokken de samenzweerders aan het kortste eind. Bij zijn terugkeer uit China nam Ceausescu drastisch maatregelen. Hij liet tientallen hoge officieren arres teren. De belangrijkste, generaal Ion Serb, werd naar met stelligheid wordt aangenomen door een krijgs raad ter dood veroordeeld en in janu ari terechtgesteld. Hij was niet alleen bevelhebber van het militaire district Boekarest, maar bekleedde ook belan- rijke functies. De generaal had toegang tot alle ge heime stukken, die voor de Russen van belang konden zijn. Serb stonden in contact met de Russische overste Moesatow een oude bekende op het gebied van spionage die op voor Moskou vernederende wijze Roemenië moest verlaten. van Ceausescu hadden in werkelijk heid minder te maken met het con flict met Moskou, dan met de binnen landse toestand in Roemenië zelf. De prijs die de Roemenen voor hun betrekkelijke onafhankelijkheid moe ten betalen, is hoog. Voor veel mensen is langzamerhand hard wer ken en sober leven geen vanzelf sprekendheid meer. Onder de jeugd valt passiviteit te constateren, maar ook de ouderen lijden aan vermoeid heidsverschijnselen. China Meer en meer gaat men zich afvragen of de nationale onafhankelijkheid voor onbepaalde tijd dienst kan blijven doen als vervangingsmiddel voor consumptiegoederen. Er waren al problemen voordat Ceausescu naar Peking ging. Hij moet dan ook bijzon der onder de indruk zijn geweest van wat hij in China had gezien en ge hoord. De bereidheid van de Chinezen, zich onvoorwaardelijk enorme inspannin gen te getroosten, moet hem op het idee hebben gebracht om in eigen land iets dergelijks te proberen. Be halve de grote werklust van de Chi nezen moet ook de effectiviteit van de ideologische massapropaganda een aan sporing voor Ceausescu zijn geweest, iets van het Chinese voorbeeld over te nemen. Aanvankelijk werd in het buitenland niet goed begrepen wat Ceausescu voor had met zijn 'culturele revolu tie'. Voorzover zij al bestond, was zij niet bedoeld als concessie aan de Sowjet-Unie. Zij had tot doel de be volking met ideologisch-politieke me thoden een groter verantwoordelijk heidsbesef bij te brengen. Dat kon niet met materiële stimulansen, om dat de middelen daarvoor eenvoudig ontbraken. Het gaat thans meer om patriottisme en een hoge morele standaard dan om meer socialisme. Ceausescu keerde zich dan ook tegen verheerlijking van een gemakkelijk leventje, tegen scha delijk individualisme en kleinburger lijke onverschilligheid. Dwangpositie Partijleider Nicolae Ceausecu. geven. Na de inval in Tsjechoslowa kije móést hij echter wel handelend optreden. Hij vormde in die kritieke dagen Patriottische gardes, een soort militie, die rechtstreeks onder bevel van de president kwam te staan en waarover de legerleiding niets te ver tellen had. In juld 1970 zag Ceausescu zich ge noodzaakt, een nieuw verdrag met de Sowjet-Unie te sluiten. Hij weigerde echter, daarin de verplichting tot mili taire bijstand en tot consultatie over buitenlands-politieke beslissingen op te nemen. Prompt nam hij contact op met China, dat 'broederlijke hulp be loofde bij de verdediging van de Roe meense soevereiniteit'. Het was tijdens de geruchtmakende reis, die Ceausescu zelf midden vorig jaar naar China maakte, dat de Russen met medewerking van tegen Het feit, dat Ceausescu Serb liet terechtstellen, was geen bewijs, dat de president zo'n krachtige positie tegen over de Sowjet-Unie innam. Hij moest wel, wilde hij zich kunnen handhaven. Want afzetting alleen zou niet voldoende zijn geweest. Andere tegenstanders zouden in de verleiding kunnen komen, het later weer eens te proberen. Succes zou door de Russen worden beloond en in geval van tegenslag zouden de gevolgen toch niet ernstig zijn. Wasile Palitinet, die als secretaris voor veiligheidszaken van het centrale comité van de partij verantwoordelijk was voor de bescherming van de ge heimen, welke Serb aan Moesatow had doorgegeven, kwam er nog goed af. Hij is nu minister van bosbouw en doet zijn best zich te rehabiliteren. Kort na zijn terugkeer uit China heeft Ceausescu in Roemenië eveneens een 'culturele revolutie' in gang gezet, waarvan de ideologische uitwerking de Russen een voorwendsel uit han den moest nemen, tussenbeide te ko men. De motieven voor de revolutie Contra Onder contra-revolutie verstond Ceau sescu niet een verschijnsel dat de Russen reden tot ingrijpen zou kun nen geven. Hij noemde: parasitisme, oneerlijke verdiensten en vergrijpen tegen de socialistische gemeenschap in het algemeen. Het ging om een economisch probleem, waarvan de op lossing beslissend zou zijn voor het bewaren van de on afhankelijkheid om teruglopende werkliist en -discipli ne, verspilling .van openbare mid delen, gebrek aan verantwoordelijk heid en initiatieven. Maatregelen om dit ven-al tegen te gaan waren o.m. opdrachten aan de vakbonden, van elke werkplaats een school te maken voor marxistisch- leninistische, revolutionaire en patri ottische opvoeding. De vakbonden moesten meer politiek-ideologisch werkzaam zijn en met name de vrou wen en de jeugd gaan aanspreken. In het verleden werd veel nadruk gelegd op internationale politieke ont wikkelingen en de economische pro- duktie. Nu gaat het om een 'noodza kelijke bewustzijnsverandering van de mens een nieuwe mens met een hoger socialistisch bewustzijn'. Wat men in het Westen liberalisering noemt, heeft zich in Roemenië altijd trager ontwikkeld dan in andere so cialistische landen. Zelfs het weinige dat veranderde, bleek soms teveel te zijn. Telkens wordt het beleid strak ker. Sinds vorig jaar wordt het ideo logische en politieke onderwijs op de scholen verbeterd om de leerlingen al vroeg vertrouwd te maken met hel werk van de arbeider. Klassegewij gaan zij naar fabrieken om snel ver trouwd te raken met de praktijk. Geheimen De nieuwe wet op bescherming vai staatsgeheimen (die alles te maket heeft met de vorig jaar mislukt greep naar de macht) heeft ook to politiek-idelologische versterking va de waakzaamheid geleid. In wez< gaat het om bescherming van staatseconomie. Alle 'dragers van ii formatie' en dat moeten er het wat zijn hebben te horen gekrege dat geen contact mag worden ondei houden met niet in Roemenië wonei de buitenlanders. Daarvoor hebben z een vergunning nodig. Voor buitei landse journalisten is het werken Roemenië bijzonder moeilijk gew den. Ook toeristen kunnen van veiligheidsmaatregelen hinder onde vinden. Als de Russen het bewind van Ceai sescu van binnen uit te val willt brengen, kunnen zij rekenen op et deel van de militaire leiding, o opportunisten en op zgn. realisten dj zeggen, dat alle pogingen om onafha kelijk ten opzichte van de Sowje Unie te blijven de moeite niet waar zijn. Niet ten onrechte verwijzen zij na een land als Hongarije, dat van et betrekkelijke welvaart geniet, moest het daarvoor betalen met 'o verbrekelijke politieke solidariteit ideologische gelijkschakeling' m Moskou. De Hongaarse leider Janos Kadar onlangs nog bij Ceausescu gewees nadat hij een bezoek aan Moskou ha gebracht. Waarschijnlijk kwam hij t voorzichtigheid manen, zoals hij 1968 in Praag Alexander Doebtsek t opgeven aanspoorde evenwel zo der succes. Kominform Opvallend is dat vrij onverwacht ruchten de ronde doen over oprichting in Moskou van een niei soort Kominform. waarvan ditma Franrijk en Italië (vanwege de ve oordeling van de invasie in Tsjechosl wakije in 1968?) geen deel zoudi uitmaken. Met een dergelijk politi instrument zou Moskou kunnen pi beren, de Roemenen alsnog op knieën te krijgen. Ceausescu lijkt er niet van onder indruk. Hij bevindt zich op een rol reis door acht Afrikaanse landen, drie weken duurt. Het is een waarmee Ceausescu opnieuw de on hankelijkheid van Roemenië dera< streert, zonder de Sowjet-Unie dir< uit te dagen. Deze Afrikaanse to die hem ook weer in contact brei met Arabische landen als Egypte, gerije en Soedan, zal ongetwijfeld langrijke economische aspei hebben. Want al heeft Ceausescu zaken thuis waarschijnijlk heel g< geregeld, zijn economische zorgen met hem op reis gegaan. di De rijzende zon hangt als een vdolet- rode bal boven de brede, dampige Meghana-rivier, twee uur rijden van Dacca. In de verte drijven grote boten met vierkante zeilen de nevels in. Aan weerszijden van de rivier fel-groene blokken juteveld en waterige rijstak kers, die het zonnerood weerspiegelen en waarboven nevelsluiers verwaaien. Op sommige punten weelderig be groeide verhogingen met bamboehut ten. Dit is werkelijk het gouden Ben galen van Sjeik Moedjib. Ik wacht op een veerboot, een van de vele, die de reiziger in dit land van rivieren en stukgeschoten bruggen moet gebruiken. Naast me lange, donkere mannen met dun ne lendendoeken, die rillen in de ochtend- kilte. En verweesde kleuters, die op dit onmogelijke uur al aan m'n broek hangen om een roepee. Want duizenden kinderen verloren het afgelopen jaar hun ouders eh leven nu bij veerboten en langs pleister plaatsen van wanhopige bedelarij. De rege ring in Dacca heeft beloofd te zijner tijd een speciale dienst voor ze in het leven t« roepen. Grote groepen mensen verschijnen nu op het land, ploeteren met de hak, smijten vanuit modderige vaarten bakken water op hun akkertjes of vissen met kleine sleepnet- jes. Achter mijn auto stopt een jeep, waar uit een roodgebrande, besnorde Engelsman springt, die zich voorstelt als David Hume en die overgewipt blijkt uit een novelle van Somerset Maugham. Hij is theeplanter en getrouwd met een Bengaalse vrouw. Wat schichtig, want hij plant z'n thee in deze fantastische negorij al zesentwintig jaar aan een stuk, maar verder nog volmaakt Brits. We spreken over de nachtmerrie van het afgelopen jaar. Hier hebben de Paks dui zenden mensen de rivier ingesmeten', zegt hij. Zijn woorden klinken in deze idylli sche omgeving onwezenlijk. 'Ze voeren hier met hun snelboten over de rivier. Af en toe stopten ze en moordden alle dorpen binnen een straal van vijf mijl uit; en toen de Paks eruit waren gegooid, deden de Moekti's het nog eens over. Ze smeten duizenden de rivier in, die geen aanhanger waren van de Awami Liga. Twee van m'n vrienden waren daarbij'. Dan rent hij naar zijn jeep, grijpt een verrekijker en tuurt langdurig naar een paar stippen in de verte. Na wat zenuwge- kuch: 'De fauna is hier ongelofelijk gevari eerd'. En dan: 'De mensen van buiten heb ben er geen idee van, wat hier allemaal ge beurd is'. De veerboot is gekomen, hij loopt naar z'n jeep en we zien hem niet meer te rug. Maar z'n onwezenlijke verhaal blijft hangen. Onvoorstelbaar Het is inderdaad nauwelijks voorstelbaar, wat hier is gebeurd. De grootste volken- moord sinds Hitier. Twintig miljoen vluch telingen in het land zelf en nog eens tien miljoen naar India. Een van de grootste volksverhuizingen van deze eeuw, een on peilbare tragedie. Omdat negentig pet. van de vluchtelingen in India hindoe was, vreesde men aanvanke lijk dat de 844 kampen in de verschillende Indiase deelstaten een permanent verschijn sel in het landschap zouden worden. Maar Tien miljoen mensen leven in de open lucht en in mei begint de moesson India heeft met het grimmige voorbeeld van de Palestijnenkampen in het Midden- Oosten voor ogen sinds 15 december de grootst mogelijke vaart gezet achter de repatriëring van Oostbengaalse vluchtelingen en werd daarbij geholpen door Sjeik Moed- jib's uitgesproken voorkeur voor een we reldlijke staat, waar plaats is voor all® godsdiensten. Volgens de Indiase kolonel Luthra, die de grootscheepse terugkeer zeer bekwaam dirigeerde, zal op 25 maart de laatste vluchteling weer over de grens zijp Dat zal waarsohijnlijk wel lukken. Ik bezocht eind februari bij Calcutta het grote Salt-Lake-kamp, waar een half jaa>- geleden nog bijna een half miljoen mensen in erbarmelijke staat leefden. Nog maar vijftienduizend waren er over, die licham*^ lijk een redelijke indruk maakten en die nu ook al naar Bangladesj zijn teruggekeerd. In het bamboehospitaaltje van het Salt-Lake- kamp, waar tallozen bezweken aan honger, cholera en pokken, vertelde kampleider Sen mij, dat elke vluchteling twee tot tien roepees (1 roepee is vijftig cent) meekrijgt, afhankelijk van de afstand die hij moet afleggen en voedsel voor veertien dagen. Boven het kamp cirkelden massa's aasgie ren, die nu hun magere dagen beleven. Speciale treinen brachten de vluchtelingen over rijf trajecten naar hun land. terwijl de regering in New Delhi bovendien een vloot van vijfduizend bussen en vrachtwa gens en enkele tientallen schepen inzette. Krepeergevallen In Bangladesj werden en worden ze in 237 doorgangskampen een etmaal opgenomen en gevoed. In het algemeen zijn de vluchtelin gen er beter aan toe, dan bij hun aankomst in India vorig jaar, maar ondervoeding en dysenterie blijven gemeengoed. Een jonge Spaanse Rode-Kruis-arts. die ik in zo'n door gangskamp in de oostelijke stad Comilla ontmoet, zegt wat moedeloos, dat hij dage lijks vele krepeergevallen aan zich voorbij ziet gaan en dat hij nauwelijks weet waar hij moet beginnen. 'Ik zit hier maar twee maanden', zegt hij, 'en ze hoeven niet op de minste nazorg te rekenen. In dit land met 75 miljoen inwoners zijn zesduizend artsen, van wie er vijfduizend voornamelijk admini stratief werkzaam zijn'. Terwijl we tussen grote groepen mensen en hun schamele bezittingen wat gevulde jutezakken, pannen en potten doorlopen, vertelt hij over de angst van velen, dat hun kampmaaltijd voorlopig tevens hun laatste maaltijd zal zijn. Want ze bezitten nagenoeg niets en lopen een goede kans, dat hun huizen zijn vernield en dat hun land door andereren is bezet. Hij heeft d» voedselver deling verscheidene keren moeten staken om de vluchtelingen naar hun oude woonplaat sen terug te dwingen. Voor velen is het inderdaad een sprong in de leegte, die maar voor een beperkt deel wordt opgevuld door hulporganisaties en een armlastige regering. Wel is het zo, dat de boeren bij terugkeer voor zover mogelijk weer energiek aan de slag gaan en dat ze aan grote ontberingen gewend zijn. Maar de rijstoogst van december-januari is aan de tallozen die hun land niet konden inzaaien, voorbijgegaan. In juni en augustus zijn er kleine oogsten, maar de eerste grote oogst komt niet vóór het einde van dit jaar. Hoeveel boeren het in de tussentijd moeten redden is een raadsel. De voedselreserve In het land is geslonken tot vierhonderdduizend ton, nauwelijks ge noeg voor anderhalve maand en is vooral gecharterd. Als dat lukt, zal de capacil f^34 van deze haven maximaal tot honderdneg lst 1 tigduizend ton kunnen stijgen. Via de n S1 vierhaven Tsjalna kan nog eens zeventigd zend ton per maand verwerkt worden, "e 1 die haven tenminste snel in orde wo 'e* gemaakt en via Calcutta honderdveertig( eeP) erre nikte uitso asap Als alles meezit Als alles dus meezit, kan Bangladesj korte termijn vierhonderdduizend ton hi goederen per maand verwerken, terwijl gens de VN zevenhonderdduizend ton als minimaal noodzakelijke hoeveelheid g'el De prille staat heeft intussen voor 1972 pels r sti - i (v fel ilde ell achttien miljoen ton hulpgoederen aan r m; Een moeder met haar kind in het doorgangskamp van het Rode Kruis in Comilla, waar uit India afkomstige vluchtelingetn op hun thuisreis naar Bangladesj één dag verblijven. geconcentreerd in en bij de grote steden. Slechts zestien pet. van het voedsel bevindt zich in de moeilijk bereikbare lokale depots. Vooral de meer geisoleerde grensstreken die veel te lijden hebben gehad van de oorlog, zullen het zwaar te verduren krijgen. In het district Faridpoer bedraagt de voedselvoor raad bijvoorbeeld nog maar drieduizend ton. nog niet ééntiende van de normale reserve in deze provincie. Tenzij snel voedsel wordt aangevoerd, staat binnen enkele dagen of weken de honger voor de deur. Daar komt bij, dat anderhalf miljoen huizen zijn verwoest. Vooral in de grensstreken hebben de Westpakistani's systematisch complete dorpen neergehaald om materiaal te verzamelen voor stellingen en tankvallen Tien miljoen Oostbengali's leven nu in de open lucht, wat in het huidige droge jaargetijde nog wel te doen is, maar in mei beginnen de turbulente moessonregens. Maar het meest beangstigende is, dat zelfs een grote aanvoer van voedsel en bouwma terialen uit het buitenland momenteel maar in beperkte mate zou helpen. Want tijdens de burgeroorlog zijn ongetelde wegen, spoorlijnen, havens en ongeveer vijfhonderd bruggen vernield. Willen hulpgoederen zich daarom niet opstapelen op vliegvelden en in havens dan zal het transportsysteem zeer snel moeten worden gerepareerd. De omvang van dit probleem werd me duidelijk, toen ik op het ministerie van vluchtelingenzaken en rehabilitatie in Dacca een vertrouwelijk rapport van dc Verenigde Naties ter inzage kreeg, dat begin deze maand werd voltooid. Volgens dit onheil spellende rapport kan Bangladesj met z'n huidige transportmiddelen maar een fractie van de hulpgoederen verwerken, die de regering in Dacca voor 1972 heeft aange vraagd. Vóór de burgeroorlog kon de groot- vraagd, ofwel anderhalf miljoen ton maand, ofwel ruim vier keer zo veel als korte termijn kan worden verwerkt. En de beperkte hoeveelheid goederen, die kan worden verwerkt ook het achterl. bereiken, dan zullen enkele honden bruggen snel moeten worden hersteld, w de veerdiensten zijn beperkt en de veer ten klein. Daar komt nog bij, dat Westpakistani's de helft van alle binn vaartuigen hebben vernield en dat er van achtduizend vrachtwagens, die Banglac voor de burgeroorlog had, nauwelijks tienhonderd bruikbaar zijn. Dorre cijfers, dat wel, maar ze zullen nenkort beslissen over het leven van enl miljoenen. Het VN-rapport stelt dan 'Herstel van de transportfaciliteiten m absolute prioriteit krijgen. Als dit her niet vóór de moesson (mei) voltooid is, het lijden van de bevolking van Bangl; desastreuze proporties aannemen'. Het is al half maart. rsch: gee ort e Nood is groot verstfeeg^n zuid- ste haven van het land, Tsjittagong, twee honderdduizend ton per maand verwerken. Door de vernielde verbindingen met het achterland, maar ook door gezonken sche pen in de haven en door stukgeschoten haveninstallaties kan hier nu maar zeventig duizend ton per maand worden afgehandeld. Wat betekent, dat het vele maanden zal duren, voordat de ruim een miljoen ton goederen, die nu al in Tsjittagong liggen te wachten, zijn verwerkt. En de voorraad groeit nog met de dag. De hulporganisaties van de Verenigde Naties proberen momenteel honderdtwintigduizend ton per maand extra via Tsjittagong te verwerken en hebben daartoe twintig boten Dat in het VN-rapport beslist niet w< overdreven, bleek me begin deze maaftkba; toen ik in Dacca een gesprek had Achmed Chowdhury, chef-coördinator de buitenlandse hulpverlening. Zijn i naamste uitspraken: de nood is hoog gestegen; er is veel te weinig voedsel 'in de pijpli; de maatregelen om het transportsysteem. - verbeteren zijn volstrekt onvoldoende; PVAl aan dekens en tweedehandskleding h« we niet veel; op liefdadigheid zijn we niet gesteld; wat we dringend nodig hebben is geld onze herbouw, waarmee we material! de naaste omgeving snel kunnen aank< Hij zegt verder, dat vanuit het buitei tot nu toe een miljard gulden is toeg< maar dat daarvan pas de helft is ontvan en dan nog maar honderdrijftig milj |Q gulden in geld. Chowdhury: 'Aan beloften hebben we zoveel, we hebben liever tien pet. dirCenklJ Hij is niet allen geirriteerd door de omv maar ook door de kwaliteit van de b 'Op het vliegveld van Dacca liggen stapels tweedehands kleding uit Europ» li Amerika, die hemelsbreed verschilt vai kleding, die vijfennegentig pet. van de volking hier draagt. Men moet beseffen, wij geen bedelaars zijn. De internaitlo gemeenschap heeft de bevolking van tropische land al voor dertig miljoen den dekens gestuurd, waaronder vele r nie trische. Voor dat geld hadden wij eh j*ooi grote bruggen kunnen herbouwen, die ke vitaal belang zijn voor onze economi me Maar eigenlijk was alle hulp gisteren i rzoek laat'. Pn e een is ti het «ld. p 'g: ove bui

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14