Spierenburg: lange weg naar eenheid llfc IJl figlll IPr dichtbij eoeo urope/e nederlanderr w* R Commentaar Florida ifloesseins plan Het weer El ïl# Weg door landgoed Twickel definitief van de baan Klacht over een poppetje I ROUW/KWARTET DONDERDAG 16 MAART 1972 IHXMiM.AM» uitslag van de voorverkiezingen in rida betekent een ramp voor de socratische partij. Aangemoedigd zijn royale overwinning, zal gou verneur Wallace nu ongetwijfeld voort aan met zijn sabotagepogingen en ook het noorden de vage ontevreden- ieid van de Amerikaanse middenklasse (uitbuiten. Zodoende kan hij genoeg gedelegeerden achter zich krijgen, om jtraks op de Democratische conventie iet partijprogramma en misschien zelfs de keuze van een kandidaat voor het noe-presidentschap te dicteren. Hij zal jaar in de ideale positie, verkeren om de {och al zo verdeelde Democraten nog verder te verdelen. De,mogelijkheid bestaat, dat de pro gressieve Democraten na -een dergelijke conventie uit de partij lopen en met een eigen kandidaat aan de verkiezin- zullen meedoen. Mocht Wallace ook nog bèsluiten, onder eigen idel mee te spelen en een paar lijke staten te winnen, dan is Niton geheel verzekerd van de eindo verwinning, temeer daar zijn eigen par- ij in grote meerderheid achter hem Jijkt te staan. Vat de ramp voor de Democraten completeert, is, dat zij hun officiële oploper, senator Muskie, zijn kwijtge- raakt. Hij kreeg niet eens een tiende de stemmen en zijn achterstand op aiator Humphrey bedroeg maar liefst ito procent. Dit, gevoegd bij zijn j glansloze overwinning in New Hamp- ihire, moet voor Muskie wel het begin het einde betekenen. )at houdt in, dat de Democraten hun Jjjgroie hoop zijn kwijtgeraakt, want luskie bezit politieke intelligentie, ardigheid en moed, wekt vertrouwen beschikt over (kennelijk fatale) eer- jkheid. )e strijd bij de Democraten is nu weer tlemaal open en in plaats van zich op lixon te concentreren, zullen de De- iocraten elkaar proberen af te maken hetgeen natuurlijk niet bevorderlijk voor de partijeenheid. [umphrey lijkt de nieuwe kanshebber zijn. Maar Muskie's terugval bewijst pnieuw, dat voorspellingen hier zeer skant zijn. Er kan nog van alles ebeuren. De weg naar de conventie is log lang. Desondanks zal de last van a lorida voorlopig zwaar drukken op de 11 )emocratische partij. iii )ndanks alle verbale verontwaardiging een aantal Arabische hoofdsteden - en uiteraard van de Palestijnse ttmmando's, die zichzelf de enige ver- genwoordigers van het Palestijnse olk achten is het plan van koning bessein om in de (verre?) toekomst otMp'federale structuur tussen Trans- ordanië en het nu nog door Israël ezette Cis-Jordanië te komen, plus ventueel nog 'te bevrijden' gebieden in 'alestina veel minder opzienbarend algemeen wordt verkondigd. Vant het nieuwe plan gaat slechts één lapje verder dan een eerdere belofte ran Hoessein, twee jaar geleden ge- kan, om de Palestijnen van de weste- jke Jordaan-oever een referendum en cn zekere mate van interne autonomie te bieden. Het nieuwe plan komt én dag, voordat in verscheidene ste den van Cis-Jordanië de campagne voor e gemeenteraadsverkiezingen van 28 naart losbarst. In eerste instantie is iet dan ook een lokmiddel om de ilaatselijke bevolking nieuwe hoop te lieden op een vertrek van de Israëli die bezetters. toekent het plan dat er een vredeso- freenkomst tussen Jeruzalem en Am- in zicht is? Zeer waarschijnlijk niet. Want Hoessein kan het zich niet «roorloven om geheel alleen een af- Bonderlijke vrede met Israël aan te gaan n daardoor zijn laatste Arabische wodgenoot koning Faisal van Saoe- di-Arabië, die steeds machtiger in de Arabische wereld wordt te verspe en. Hij zou dan financieel-economisch door de hele Arabische wereld leboycot worden, dat hij uitsluitend nog van de Amerikaanse hulp afhanke- ijk zou zijn, een toestand die hij op den lange duur onmogelijk zou kunnen overleven. •Vel is het duidelijk, dat I&raël en Jordanië het in vele opzichten al met elkaar eens zijn, zonder dat zij een formeel akkoord hebben gesloten. Bei- Ie moeten de Palestijnse commando's strijden, niet alleen om militaire re denen, maar ook omdat deze allerlei radicale politieke invloeden in het ge- Jied dreigen te introduceren. Voor zover men koffiedik kan kijken, lijkt het waarschijnlijk dat Hoessein en Golda Meir het met elkaar eens zijn over de uiteindelijke teruggave van het footste deel van de bezette Westelijke 'ordaanoever, als Israël afdoende mili- garanties krijgt voor zijn veilig heid. Maar het lijkt even waarschijn lijk, dat over het probleem-Jeruzalem D°g geen overeenstemming is bereikt, omdat Israël die stad ten koste van alle wd houden en Hoessein diezelfde stad Die* zal kunnen opgeven, voordat hij in geacht kan worden in zijn eentje vrede te sluiten. 'Als economische samenwerking breder wordt, zullen de instellingen automatisch aangepast moeten worden' door Rimmer Mulder BRUSSEL 'Het trieste is, dat Europa altijd reageert op een drei- Nu er niet zo'n algemeen onderkend gevaar is aan te wijzen, verloopt gend gevaar. Als er een gevaar dreigt loopt men allemaal wat harder, de Europese eenwording veel trager.' Deze constatering is van de heer D. P. Spierenburg, hoofd van de Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de NAVO in Brussel. Jarenlang heeft de heer Spierenburg daadwerkelijk gebouwd aan de Euro pese eenwording. Als .directeur-ge neraal van Buitenlandse Economische Betrekkingen van het ministerie van Economische Zaken onderhandelde hij voor Nederland over de voorstellen van de Fransman Schumann om de produktie van kolen en staal in Euro pa te bundelen. Toen deze onderhan delingen in 1952 leidden tot de stich ting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, werd de heer Spierenburg lid van de Hoge Autori teit, het gezagsorgaan van de EGKS. Dat bleef hij tot 1963. Daarna was hij acht jaar permanent vertegenwoordi ger van Nederland bij de EEG en Euratom. Over de onderhandelingen over het plan-Schumann zegt de heer Spieren burg nu: 'Het waren de mooiste on derhandelingen, die ik in mijn leven heb meegemaakt, omdat men al tij dens de onderhandelingen niet nati onaal, maar gemeenschappelijk dacht Natuurlijk kwam men wel op voor de eigen nationale belangen, maar ie dereen was bovenal vervuld van de Europese gedachte. Men was ervan overtuigd, dat er iets gemeenschappe lijks tot stand gebracht moest wor- den'. De heer Spierenburg was toen zelf ook overtuigd Europeaan. Op de vraag of hij dat door de jaren heen is gebleven, antwoordt hij met een vol mondig ja. Spierenburg: 'De weg van de Europe se integratie was de enige mogelijke weg, ook voor Nederland. Alleen al economisch gezien was het noodzake lijk. Intensieve samenwerking was noodzakelijk om voldoende welvaarts groei te verkrijgen. Politiek was voor mij Duitsland het zwaarste motief. Europese integratie was de beste ma nier om een neutraal Duitsland te voorkomen en een neutraal Duitsland was funest geweest voor de veiligheid van Europa. Daarvan ben ik nu nog overtuigd. Alleen via de Europese eenwording kwam de verzoening tus sen Frankrijk en Duitsland in zicht. Toen de onderhandelingen over de EGKS succes hadden, was de grote moeilijkheid voor Nederland: moeten we meedoen als Engeland er buiten blijft. Ik heb me altijd op het stand punt gesteld, dat we ook zonder Enge land door moeten gaan. Ik was er van overtuigd, dat Engeland vroeg of laat wel zou volgen, als wij erin zouden slagen instellingen op te bouwen, waarmee te werken was. Ik vind het bijzonder verheugend, dat Engeland er nu inderdaad bijgekomen is'. In de tijd van de vorming van de EGKS was de bereidheid van de deelnemende landen om eigen, natio nale bevoegdheden, over te dragen aan de Europese instellingen groter dan later bij de vorming van de Europese Economische Gemeenschap. De heer Spierenburg stelt dat, niet zonder spijt, vast: 'In die tijd waren Frankrijk en Duitsland werkelijk be reid een federaal Europa te stichten. Wij hadden daar veel meer moeite mee; we moesten er nog aan wennen. Merkwaardig genoeg zijn wij later, na onze bekering de kampioenen van Eu ropa geworden en stellen de grotere landen, in het bijzonder Frankrijk, zich nu aarzelender op'. Kleinere landen Dat kleine landen er ih het algemeen minder moeite mee hebben nationale bevoegdheden over te dragen aan in ternationale organen, vindt de heer Spierenburg wel verklaarbaar. 'Voor kleinere landen betekent hechtere in ternationale samenwerking ook meer bescherming van belangen, die ze in hun eentje minder goed kunnen be hartigen. Voor grotere landen telt dat niet, die hebben die bescherming veel minder nodig. Overdracht van nationale be voegdheden voelden zij veeleer als een beperking van hun bewegingsvrij heid, al zien zij vanzelfsprekend ook wel de voordelen op lange termijn van de Europese integratie. De Hoge Autoriteit van de EGKS. waar de heer Spierenburg 10 jaar lid van was, had op bepaalde gebieden grote bevoegdheden en alle beslissin gen in de Gemeenschap voor Kolen en Staal werden door de Hoge Autori teit genomen, alhoewel voor sommige van deze beslissingen toestemming van de ministerraad vereist was. In de EEG worden de beslissingen, op een enkele uitzondering na, weliswaar op voorstel van de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EEG, door de raad van ministers genomen. De heer Spierenburg kan zich heel goed voorstellen, dat de nationale re geringen erg voorzichtig waren met het overdragen van bevoegdheden aan de EEG, omdat deze instelling im mers het hele economisch terrein ging omvatten. Maar hij vindt het wel bijzonder jammer, dat destijds ook niet de mogelijkheid is opengehouden om de Europese commissie, naarmate de integratie voortgang maakte, meer macht te geven. 'Als die mogelijkheid maar in het verdrag was opgenomen, dan was het veel gemakkelijker ill D. P. Spierenburg geweest Frankrijk verder te krijgen'. De heer Spierenburg gelooft, dat men er verstandig aan doet zich te verzoe nen met de gedachte, dat de weg naar Europese eenwording erg lang is. "We moeten er aan wennen, dat de politieke eenwording langer duurt, dan wij eertijds dachten', zegt hij. Toch zal die politieke eenheid er komen, als men blijft streven naar grotere economische integratie. *Daar is mijn hoop op gevestigd', zegt am bassadeur Spierenburg. 'Als de econo mische samenwerking breder wordt, zullen de bestaande instellingen auto matisch aangepast moeten worden. Dat is de weg, die we geloof ik moesten volgen. We moeten verder bouwen aan de economische en monetaire unie en dan komt vanzelf het moment, waarop de Europese instellingen grotere be voegdheden moeten krijgen. De voor standers van een Europese federatie moeten geen religie maken van het overdragen van bevoegdheden. Let wel, ik zeg niet, dat zc hun principe moeten los laten, maar ze moeten niet op grond daarvan weige ren mee te werken aan overgangsvor men. Aan de andere kant zou ik de tegenstanders van een federatie willen vragen mee te werken aan verdere integratie en indien blijkt dat deze alleen kan worden gerealiseerd door de overdracht van bevoegdheden aan Europese organen, zich hiertegen niet te verzetten. Beide partijen moeten bereid zijn op deze basis verder te bouwen aan een verenigd Europa. Boven twintig graden Van onze weerkundige medewerker De lente heeft er gisteren nog een schep op gelegd Was dinsdag 17 gra den de hoogste temperatuur in Neder land, gisteren bereikte het kwik in Brabant en Limburg voor de eerste maal dit jaar de 20 gradenIn Den Helder was het om vier uur 's mid dags onder invloed van het koude zee water niet warmer dan 13 graden. Wij moeten op 1961 teruggrijpen om mei deze tijd van het jaar warmer lente weer aan te treffen. Op 17 maart van dat jaar bereikte Rotterdam 19, Win terswijk 21,5 en Venlo bijna 23 gra den. Die 22 tot 23 graden van de 17e maart 1961 waren de hoogste waarden ooit zo vroeg sedert 1877 waargeno men. Al in februari was het zeer warm geweest met 17 graden in Bra bant en Limburg op de 14e en heel West-Europa vroeg zich toen af waar de winter bleef. Het eerste kievitsei was in 1961 ook al recordvroeg, te weten op 4 maart geraapt in het Gel derse Vaassen. Op die warme 17e maart volgde echter een gure polaire kou-inval op de 18e met in de laatste week van de maand een show van maartse buien en nachtvorst. Wij re kenen dit jaar niet direct op deze fe nomenen. De lente ligt tot dit moment vastgebakken tussen een hogedrukge- bied van 1030 millibar boven de Oekra ïne en hogedrukcentra van 1020 milli bar boven Scandinavië enerzijds en een actieve depressie op de oceaan (960 millibar) anderzijds. Dan is er nog een depressie boven Spanje die daar regen en onweer veroorzaakt en zich langzaam in noordelijke tot noord oostelijke richting uitbreidt. Vrijdag en zaterdag wordt daardoor de kans op een regen- of onweersbui in de lage landen geleidelijk groter, echter in de eerste plaats in België en eventueel Zuid-Nederland. Dat zal dan gebeuren na een temperatuurstijging van 19 tot 22 graden, die vandaag en morgen zal worden gerealiseerd. Als contrast mag gelden het winterweer dat momenteel nog altijd in Noord-Scandinavië en Noord-Rusland heerst. zeer zacht J<TS^ ra 5 W-J ».C OPKLARINGEN °NWKB Veel begrip Toen de heer Spierenburg onderhaü- delde over de EGKS was de gedachte van de Europese eenwording vrijwel gemeen goed. 'In alle landen bestond groot begrip voor de politieke noodzaak van deze eenwording', herin nert de heer Spierenburg zich. Het zal moeilijk zijn weer grote groe pen hiervoor te mobiliseren, vooral ook omdat die algemeen ervaren drei ging ontbreekt, zo vreest hij. In dit verband is net wel belangrijk, dat men nieuwe vraagstukken, die veel mensen raken en in het bijzonder de jongeren bezighouden, gemeenschap pelijk aanpakt. Een voorbeeld van zo'n probleem, waar veel mensen zich bij betrokken voelen, is het milieube derf. Dat zal men trouwens ook niet anders dan gemeenschappelijk kunnen aanpakken. Hetzelfde geldt in de ver- LOWIETJE BEWOLKING 10 MAX. TEMP. *10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur. maximum, temperaturen van gisteren en neerslag van 7.0019.00 uur; Amsterdam, onbew., 18. 0; De Bilt, onbew., 18. 0; Deelen. onbew., 19. 0; Eelde, licht bew.. 19, 0: Eindhoven, onbew., 20, 0; Den Helder, Ucht bew., 18, 0: Luchth. R'dam, onbew., 19, 0: Twente, onbew.. 19. 0; Vlis- singen, onbew., 16, 0; Zd-Ltmburg, onbew.. 20. 0; Aberdeen, zw. bew., 13. 0; Athene. 1. bew., H, 0: Barcelona, onbew., 15. 0: Berlijn, onbew., 17. 0; Bordeaux, zw. bew.. 17, 0; Brussel, onbew., 19, 0; Frankfort, 1. bew., 18, 0; Genive. zw. bew., 15. 0; Hel sinki. zw. bew., 3, 0; Innsbruck, onbew., 18, 0; Kopenhagen, 1. bew., 11, 0; Lissabon, zw. bew., 14. fl: Locarno, zw. bew.. 15, 0; I.onden I bew., 18, 0; Luxemburg, 1. bew., 18. 0: Madrid, zw. bew., 12. 0: Malaga, geh. bew.. 14. 4; Mallorca. h. bew.. 15, 0.4: MUnchen, onbew., 15. 0: Nice, h. bew., 12. 0; Oslo. onbew.. 3. 0; Split, onbew.. 18. 0; Stockholm, zw. bew., 5, 0; Wenen, onbew., 13. 0: Zurich, onbew., 16. 0; HOOG WATER 17 maart: Vlisslngen le getij 2 55 - 2e getij 15.21. Haringvliet aan de zeezijde 4.46 - 17.02; Rotterdam 5.40 18.16, Schcvenlngcn 4.14 - 16 28. IJmuiden 4.48 - 17.02. Den Helder 9.01 - 21.27, Harlingen 11.34 - 23.39, Delfzijl 0.55 - 13.27. houding van Europa tot de derde wereld. Bij een gesprek met de Nederlandse ambassadeur bij de NAVO over Euro pese integratie komt uiteraard ook de samenwerking op het gebied van de fensie ter tafel. 'Europese integratie is ook essentieel voor de NAVO. Ze zal van betekenis zijn voor de defen sieve inspanning, die dit werelddeel zal kunnen opbrengen', zegt de heer Spierenburg. Bovendien zal een 'Vere nigd Europa' op voet van gelijkheid met Amerika kunnen praten. Elke Europese defensie samenwerking zal echter plaats moeten vinden binnen het kader van de NAVO en daaraan dienstbaar moeten zijn. Op de vraag of er ooit een Eusopees leger moet komen, durft de heer Spierenburg geen ja of geen nee te zeggen. 'Eerlijk, ik kan nu nog niet beoordelen welke kant het uit moet. Wel kan men stellen dat, wil men praten over Europese integratie, de militaire samenwerking er nooit he lemaal buiten te houden is. Maar hoe het precies moet, durf ik nu echt niet te zeggen'. Dit is het laatste van een serie ge sprekken met Nederlanders die nauw betrokken geweest zijn bij de Europe se eenwording. Eerder publiceerden wij interviews met Alfred Mozer (Het Kwartet 3 maart. Trouw 4 maart), H. Buiter (9 maart), prof. dr. H. Brug- mans (11 maart) en mr. H. R. Nord (14 maart). ZWOLLE De provinciale weg Al- melo-Delden (S 23) die door het na* tuurgebied van het landboed Twickel zou worden aangelegd is definitief van de Twentse wegenkaart geschrapt. Na anderhalf jaar durende discussies en acties in Overijssel besloten pro vinciale staten gistermiddag met grote meerderheid 40 stemmen vóór en 14 tegen hun goedkeuring te hech ten aan een overeenkomst tussen ge deputeerde staten en minister Drees (verkeer en waterstaat). De overeenkomst houdt in dat de provincie Overijssel de provinciale weg niet zal aanleggen en de daardoor vrij komende gelden, ruim tien mil joen gulden, ter beschikking zal stel len van rijkswaterstaat. Deze zal met het bedrag van de provincie het ge deelte Bornerbroek - Azelo van rijks weg 1 (E 8) en het gedeelte Almelo- Azelo van rijksweg 35 uiterlijk in 1976 aanleggen. Het gedeelte Azelo- Hengelo van rijksweg 35 zal uiterlijk in 1978 gereedkomen. De overeenkomst voorkomt doorsnij ding van het landgoed Twickel en spaart daardoor een vrij groot recrea tief uitloopgebied van de bevolking van de Twentse steden en vormt te vens een garantie voor een goede wegverbinding tussen de Twentse ste den onderling en tussen de Twentse steden en het westen in uiterlijk 1978. Huurharmonisatie De Groene besteedt deze week onder de kop 'Het kreupele paard uit de huurstal van Udink en Biesheuvel' de hele achterpagina aan de huurharmo nisatie, die op 1 april van kracht wordt. Op zich is er op een huurhar monisatie niets aan te merken, aldus Arnout Weeda. Het valt immers niet te verdedigen, dat de een voor een kleiner deel van zijn inkomen comfor tabeler woont dan de ander. Als de bouwprijsstijgingen zoveel mogelijk worden gedrukt en de inkomens ge harmoniseerd, is het niet meer dan sociaal rechtvaardig om van iedereen een huur op basis van het woongerief van zijn woning te vragen. Udink pakt de zaken echter precies omgekeerd aan. De enorme stijging van de bouwprijzen laat hij onge moeid, Met zijn huurharmonisatie be sluit hij niets anders dan de huren van alle huizen achter de sterk stij gende bouwkosten en grondprijzen aan te laten hollen. En als Udinks ideaal verwezenlijkt is, wonen we al lemaal naar stand. De lagere inko mensgroepen in bouwvallen, de hoge re in fraaie herenhuizen of riante villa's en de huiseigenaren waar schijnlijk in paleizen. Een beangsti gend toekomstbeeld. Verder in dit blad discussie-artikelen van G. van Bethem van den Bergh en Jan Stoof over 'een leger van dienst plichtigen of van vrijwilligers'. Bureaucratie Elseviers Magazine heeft een omslag verhaal over de kinderbescherming, die faalt en de slachtoffers van de bureaucratie. Een vader over zijn er varingen met de kinderbescherming: je komt in een hel terecht. Op korte termijn zijn ingrijpende veranderin gen niet te verwachten. Mr. H. W. Hijlkema, hoofd van de directie kin derbescherming: het zou al mooi zijn als de betrokken bewindslieden er nog in slagen vóór het einde van deze kabinetsperiode een ingrijpend wets voorstel bij de volksvertegenwoordi ging in te dienen. Het verhaal Bomans na de dood van Bomans gaat over de nog steeds aan houdende belangstelling voor deze fi guur en zijn werk. EM publiceert fragmenten uit zijn dagboek over zijn verblijf op Rottumerplaat en verhaalt verder van een uitgeverij, die een stapel documenten van een echtpaar heeft gekregen, die een getrouwe weergave moeten zijn van een aantal gesprekken, die Bomans na zijn dood met het echtpaar heeft gevoerd. Boon Het omslagverhaal van de Haagse Post gaat over Louis Paul Boon, Ne derlands-Belgisch kandidaat voor de Nobelprijs voor literatuur, die on langs zestig jaar is geworden. Martin Schouten trok een mooie vrijdagmid dag in februari kriskras met Boon door Aalst en belandde tenslotte in een café op de Grote Markt. Boon: dit is mijn leven. Hier leef ik, ontmoet ik de mensen en verzamel ik alles, wat ik nodig heb voor mijn boeken. Dit vind ik het belangrijkste: het leven, elke dag leven. Ik praat vaak met die mensen en ik doe dat heel graag. Alle mensen kennen mij hier in Aalst, en zij storten hun hart uit. Alle hartsgeheimen vertellen ze mij. Het strafrecht moet ach veel meer dan gebruikelijk met de slachtoffers van de misdaad gaan bemoeien, vindt prof. L. H. C. Hulsman. Die hebben we volkomen in de kou laten staan. Hij pleit voor afschaffen van het strafrecht, waar het gemist kan wor den. Waar je in een samenleving verschillende morele opvattingen hebt, mag niet één groep proberen om zijn morele opvattingen via de strafwet heersend te maken. Defensiebeleid In De Nieuwe Linie schrijft Bas de Gaay Fortman over de commissie Van Rijckevorsel en het leger, dat in een sluimertoestand moet worden gehou den. Er komt straks een meerder heids- en een minderheidsrapport. Te vrezen valt, dat een discussie over die beide alternatieven niet meer zal kun nen zijn dan een sleutelen aan de marge van het defensiebeleid. Als die vrees gegrond blijkt, doet de oppositie er verstandig aan de commissie Van Rijckevorsel zo spoedig mogelijk te vergeten en zich te richten op het probleem, dat de commissie-Mansholt liet liggen: doorbreking van de af schrikkingsstrategie en de bewape ningswedloop. DNL brengt een special over de Por tugese deserteurs in Nederland. Een van hen is José Martins, die alle moeite heeft om in Nederland het hoofd boven water te houden. Mar tins: ik heb het kolonialisme gevoeld en ben het met levensgevaar ont vlucht, maar ik heb niet de tijd en de mogelijkheden dit duidelijk te ma ken Ik moet blijven werken om in leven te blijven en om mijn verblijfs vergunning te behouden. Als ik geen werk heb, loop ik de kans het land uitgezet te worden. Vijfde colonne In West-Duitsland gaat het om links tegen rechts, bericht Johan van Min nen in Vrij Nederland. Zich blind starend op wat ter linkerzijde (APO) en ter rechterzijde (Aktion Wider- stand) traditionele randverschijnselen bleven, zag Brandt de bedreiging van het louche midden over het hoofd, des te meer, omdat deze vijfde colon ne juist het parlement binnensloop, waar de grondwet alle indringers de vermomming van 'het geweten' garan deert Joop van Tijn beschrijft de koffie- actie van het Angola-comité: een poli tieke succes-story en in Vrije Tribune drie boze brieven over bet verhaal over Marcel van Dam van vorige week. Uit Terzijde: de Tweede Kamer begint steeds meer op een slecht geïn formeerde ondernemingsraad te lij ken. Oplossing Verliest Nederland zijn koopvaardij? vraagt Accent zich op de omslag af. Het sprak dr. G. H. Baat van de Kon. Ned. Redersvereniging hierover. Bast: in de kabinetsbeslissing zijn wij te leurgesteld. Het intensieve overleg deed ons verwachten, dat het kabinet onze wensen waaronder een inves teringsaftrek van twee keer twintig procent volledig zou inwilligen. Naar mijn smaak heeft het kabinet aiet voldoende begrepen, dat halve maatregelen hier geen oplossing bie den. Onze hoop is nu nog slechts gevestigd op de Kamer. In Accent verder een verhaal over het nieuwe bedrijf van het Friesch Dag blad en een gesprek met hoofdredac teur Algra (76). Algra: Een redactie statuut? Redacteuren, die medezeggen schap zouden hebben bij de benoe ming van een hoofdredacteur? Ik zou niet weten, wat dat is. Ik heb me er niet mee beziggehouden. Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. medeklinker, 2. bergweide, 3. tent, 4. toverkunst, 5. leerwijze, 6. oogziekte, 7. houtworm, 8. wig, 9. medeklinker. Bij juiste invulling leest men op de middelste verticale rij de naam van een werktuig. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. koker, 2. kraam. 3. roman, 4. peper, 5. net, 6. r, 7. f, 8. rot, 9. meent, 10. malie, 11. teint, 12. spelt, kamperfoe lie. Het antisemitisme steekt ondanks de gebeurtenissen in het Derde Rijk van Hitier nog steeds de kop op tn West- Europa. Het gebeurt nu echter op een fijnzinnige en vaak moeilijk grijpbare manier. Zo heeft het Franse weekblad L'Express gewezen op het bestaan van een weerzinwekkend poppetje, dat alle trekken vertoont van een nazi-Duitse of Oosteuropese karikatuur van wat een 'jood' loordt genoemd Opmerke lijk is dat het poppetje, dat voorzien is van een kromme neus en een afstotelijke grijns, geproduceerd wordt door een Westduitse firma, toelks naam en standplaats het Franse weekblad niet bekend is. Het bestaan man de antisemitische beeltenis, die door de Westduitse fir ma verhandeld wordt onder het ken merk 'Voodoo Joe', werd ontdekt in Frankrijk. Een winkelier in Dijon had het poppetje geimporteerd en in de etalage gezet met een bordje 'Jood- 23,50 frank'. Het wekte de belangstel ling van een Franse vertegenwoordi ger van de Internationale liga tegen racisme en antisemitisme. De man diende prompt een aanklacht in op grond van een oude Franse wet die laster jegens een groep, wegens af komst, ras, of godsdienst verbiedt. Het is niet bekend of de winkelier veel 'Voodoe Joe's' heeft verkocht en op welke schaal het poppetje in Frankrijk is ingevoerd. In dit land is het verschiinsel van anti-semitisme niet onbekend. Erger echter is dat de gewraakte beeltenis Vleugels Als ze allemaal slagen, krijgen volgende week vrijdag 35 nèt geslaagde sportvliegers op het vlieg veld Teuge hun 'wing' door mr. Pie- ter van Vollenhoven persoonlijk op de brave borst gespeld. Gehoord Het is gistermiddag een hele toestand geweest op het Binnenhof, waar b. en w. plus een deputatie van hun Die- penveense burgers gehoord zijn over de toekomstige, en allerminst gewaardeerde, annexatie van die plaats door Deventer. Trommelslagers, ponyruiters en twee bemande brandweerwagens zijn meegeweest om luidruchtig kracht bij te zetten aan het Diepenveense Protest. Uilgema len Daar gaan de Hollandse mo lens. Tot en met 1975 accepteert het rijk geen subsidie-aanvragen om mo- 'Voodoo Joe' nu juist in West-Duitsland vervaar digd moest worden. En aangenomen mag worden dat dit bedrijf ook goede zaken doet met een aantal Oosteuro pese en Arabische landen. lens te kunnen restaureren, heeft staatssecretaris Vonhoff geantwoord aan twee PvdA-Kamerleden. Molens die daar nu al aan toe zijn en dat zijn er nogal wat redden het zo lang natuurlijk niet moer en de enke le overgebleven molenmaker kan ook niet jaren op een karweitje wachten Storing Het voetbalvolkje van Rijswijk is ernstig verstoord, omdat volgens hen drie hoge bouwkrancn in de buurt de t.v.-uitzendingen danig in de war schoppen. Dat zou niet zo erg zijn, als er dan niet óók tegen een voetbal geschopt werd. zoals vorige week met de Europacup-wedstrijden. Gelukkig is één van hen Kamerlid voor de KVP; hij heeft er direct minister Drees over aangevallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7