BEHOUD VAN UNIEKE UITERWAARDEN IN EEN NATIONAAL PARK Jonker uit Katwijk streeft naar een overdekte mane Marcelle woont als eerste in toren Congresgebouw G. de KroonGeen compromissen Hoogvliet wi F,a metrotak na; II Digna-JohanJf Driehoekflat voor f269,25per maand Tuindag in Voorschoten door Jon Willemsen Rijndam nog niet verkocht TROUW/KWARTET DONDERDAG 16 MAART 1972 Op weg naar het strand! Ruiters en amazónes van Jaap Jonker. Weer of géén weer, zij trekken genieten van een „rit per paard", onder leiding erop uit. die noch voor zichzelf noch voor an deren compromissen kent, en U heeft mijn beeld kompleet: de man die het de gemeentelijke en andere bestuurders vaak zo verdraaid las tig maakt!" Op 3 maart j.l. werd de akte ge passeerd van de Stichting Uiterwaar denpark Maas, Waal en Merwede. In het bestuur zitten naast de heer Kroon ook mede-oprichter dr. C. van der Graaf, rector van het Gor- kumse gymnasium en aktief water sporter, en dr. N. J. A. Noorduyn, anatoom-patholoog, wonen in Sleeu- wijk. In de Toeristenkampioen, een uit gave van de ANWB, heeft ir. W. G. van der Kloet, hoofd van de Stafaf deling Natuurbehoud van het Staats bosbeheer, een pleidooi gehouden voor een uitbreiding van het aantal nationale parken. Op die manier wil ir. Van der Kloet komen tot een vertegenwoordiging van representa tieve natuurgebieden uit het hele land. In het lijstje van in aanmer king komende gebieden dat hij als voorbeeld noemde, komt slechts één uiteraardengebied voor als onder deel van een nationaal landschaps park, namelijk een IJssel-uiter- waard. De heer De Kroon en zijn mede bestuursleden zijn het daar niet mee eens: „Op zijn minst moeten onze grote rivieren elk afzonderlijk of desnoods in combinatie, bij samen vloeiingen bijvoorbeeld, door een paar nationale uiterwaarden-parken zijn vertegenwoordigd," vindt de heer De Kroon. Driehoek Voor de beneden-Waal en de Bo- ven-Merwede met de Afgedamde Maas zou het volgens de pas opge richte stichting de interprovinciale driehoek kunnen zijn, die is gelegen in de gemeenten Woudrichem, Sleeu- wijk, Werkendam, Hardinxveld. Go- rinchem. Vuren, Herwijnen, Brakel, Andel, Giessen en Rijswijk Middel punt hiervan zou dan zijn de plaats waar Maas en Waal samenkomen, en waar behalve het trotse slot Loeve- stein ook de oude vestingsteden Woudrichem en Gorinchem liggen. „Wat wil je nou nog meer," hpft de heer de Kroon zijn armen vra gend op. ,Als we daar nou eens zou den kunnen komen tot een uiter waardenpark, dan zou je een zo ge differentieerd mogelijk rivierland schap georganiseerd veilig kunnen stellen door overleg, financiering, bescherming en beheer. Je zou in een dergelijk interprovinciaal uiter waardenpark dan tegelijk een stel natuurreservaten kunnen opnemen en ook de oude groene vestingen Loevestein, Woudrichem en Gorin chem. Vergeet trouwens de niet minder oude forten Brakel, Poede- rooyen en Vuren niet! Die hebben een grandioze historische en natuur wetenschappelijke waarde, vergis je niet!" Los hiervan noemt de heer De Kroon een eveneens niet te verwaar lozen aspect van de uiterwaarden: het totale gebied dat de Stichting zou willen gaan bewerken, met het vaarwater meegerekend een opper vlakte van rond dertig vierkante ki lometer, herbergt van tijd tot tijd een bijzondere rijke vogelwereld: in totaal zijn er zo'n 175 vogelsoorten waargenomen, waarvan rond 80 als broed vogels. Het zyn juist deze vo gelsoorten die in de uiterwaarden nog een kans hebben om hun voort bestaan te verzekeren, vooral ook omdat de binnendijks gelegen pol ders vaak dermate sterk worden genheid in de vorm van natuurpa den over bijvoorbeeld de zomerka den zfiu volgens de heer Dé Kroon „een ontmoeting tot stand kunnen komen tussen mens en natuur". De accommodatie in de vorm van goede campings en hotels zou in Woudri chem en Gorinchem gerealiseerd kunnen worden, terwijl het vervoer over water naar onder meer het slot Loevestein geïntensiveerd zou moeten worden. Verzet Het is overigens niet merkwaardig' dat uitgerekend de heer De Kroon zich zo enthousiast inzet voor het behoud van de uiterwaarden. B. en W. van Gorinchem en gedeputeerde staten van Zuid-Holland kennen zijn naam al. Fel heeft hij zich immers verzet tegen de Gorinchemse plan nen om in het uitbreidingsplan Wijd- schild hoogbouwflats neer te zetten, een verzet dat hem tot voor de Hoge Raad voerde. Niet minder heftig keerde hij zich tegen de bouw van een graansilo in het Munnikenland aan de afgedamde Maas in de ge meente Brakel. „Ik heb het al gezegd: ik ken geen compromissen. Het is voor mij zwart of wit, grijs ken ik niet, en dat standpunt heb ik ook duidelijk uitgedragen in mijn protesten tegen de manier waarop hier het milieu beleid wordt gevoerd. Nee, niet iedereen is er blij mee zoals ik me opstel, maar moet dat dan?" Hij windt er zich knap over op, zijn felle ogen worden nog feller, ze schieten de kraakheldere opkamer van zijn fraaie oude huis aan de Gorinchemse Havenkade rond. De heer De Kroon staat maar één doel voor ogen: het behoud van de riviergezichten zoals ze in vroegere tijden door beroemde schilders wer den vastgelegd. „Nee, daarin moet je niet tot het uiterste gaan, dat be sef ik best. Maar in bepaalde storen de gevallen, zoals met die Gorin chemse flats en die graansilo gaat men toch echt te ver." Lovende woorden heeft hij daarentegen voor de Merwebrug over de Boven-Mer- wede, die hij een aanwinst voor het landschap noemt. „We moeten er alleen op toezien." vindt hij, „dat er geen vertikale of horizontale dominaties komen, zoals die flats, zoals de spoorbrug voor een nieuwe spoorlijn Breda-Gorinchem over de Merwede, een nieuwe ver- keersbrug zij Dalem en dergelijke. Samen met een werkelijk geïnte greerd uiterwaarden-beleid bereik je dan pas je doel, ons doel!" ROTTERDAk Dewijkraad Hoogvliet zal B en W voorstellen 311 01 metrostation Gadering zodanig j jgjy j bouwen dat een eventueel doort ken van de metro via Laning rU Digna Johannaweg uitgevoerd e KV worden zonder dat de non dienstuitvoering op de dan in j°)Spraa drijf zijnde lijn gehinderd w ,uw a; Bovendien zal men voorstellen >als dit genoemde aftakking ook inden or te bouwen. jgenf De wijkraad besloot dit naar rie es: leiding van een voorstel van ar dn wijkraadslid ir. Ph. F. Spoor, ekkinj uitging van de structuurnota rbetei Rotterdam deel I, waarin word! andige steld dat een situering van OW to openbaar vervoer zodanig i ion. plaatsvinden, dat de maximale an de stand tot een metrostation mi r Boei dan 800 meter bedraagt, In H sultati vliet vallen het centrum, Westj ijfsle\ Nieuw Engeland en Wijk A 1 bi binet deze afstand. finitie Ir. Spoor zou de aftak bij vooi i mog ondergronds zien uitgevoerd, tei 1 loon' als alternatief een viaductconsl idries tie zoals in Rotterdam Zuid in ond vi merking zou komen. oting Aan B en W en gemeenteraai wilijk de wykraad een brief sturen, \t lessen in wordt aangedrongen op spoe tëien inwilliging van het verzoek he: nen e ternatieve plan betreffende de weau lèkverbindingen in de gemeente ir °P te mogen verdedigen. Dit naar KVP leiding van een schrijven wa oral werd meegedeeld, dat het alte aagt i tieve voorstel aan een comm P mat was gegeven voor commentaar, d colle (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Marcelle Danckaarts was er gistermiddag een beetje be duusd van. Als eerste kreeg z(j de sleutel uitgereikt voor een aparte- ment op de negende verdieping van de toren van het Nederlands Con gresgebouw, waar ze gaat wonen. De andere 11 kamers voor alleen staanden zullen in de loop van deze week aan de huurder worden opge leverd. Marcelle (22 jaar) die voor VOORSCHOTEN Voorschoten houdt op zaterdag 18 maart een tuin dag. Niet alleen voor de bewoners met een eigen tuin, maar ook voor de flatbewoners. Een parkwandeling is mogelijk des morgens om 10 uur en 's middags om 2 uur onder leiding van de heer J van Alphen. hoofd buitendienst vim de plantsoenendienst De verza melplaats is bij de gemeentekwekerij en naast Pr. Bernhardlaan 76. Ook bij de gerneeratekwek erijen kunnen de 'Doe-het-zelvers* ter edit om 10.30 uur. Men kaai dan een keuze maken uit: snoeien en planten, be handeling van tuinplanten en kamer- balkonplan ten. Gereedschap mag wor den meegebracht en ook eigen pot planten. Eveneens om 10.30 uur is er een excursie naar de volkstuinen aan het eind van de Richard Wagnerlaan (Adegeest). Wie moeite heeft met zijn gazon- opmaak kan 's middags om 2 uur terecht bij de hooiberg achter de Zilverfabriek Avis-Rent-A-Car in het Congresge bouw werkt vindt het uitzicht dat haar flat op de agglomeratie Den Haag biedt, grandioos. Ze moet er pr maand ee nhuur van f 269,25 voor betalen. Daar zijn dan de kosten voor hete lucht verwarming, elektriciteit en water bij inbegrepen. De flat die een driehoekige vorm heeft, bezit een oppervlakte van zo'n vijftien vierkante meter, douche-toi let inbegrepen. In het midden staat een pilaar. GEEN KEUKEN Het Congresgebouw heeft de ap partementen met inschakeling van het Makelaarskantoor Frisia nv uit Den Haag gestoffeerd verhuurd- Alleen is er geen keuken, zodat de bewoners de maaltijden elders moe ten gebruiken. Wel is er een moge lijkheid voor het zetten van koffie en thee. De flat is ook voorzien van zonwering en wandbekleding. Marcelle Danckaarts die na be middeling van het Maatschappelijk Advies- en Inlichtigenbureau aan de flat gekomen is, woont op dit mo ment nog bij haar ouders aan de Ha- nenburglaan. Het MAI-Bureau kreeg meer dan honderd aanvragen voor de apartementen. De kamers zijn o.m. gebruikt als hotelruimte, maar na het gereedkomen van het Bel Air Hotel was er geen belangstelling meer voor. Op de ovrige 12 etages van de 18 lagen hoge toren zijn kan toren gevestigd. Op de bovenste etage bevindt zich bar. die men voor bepaalde gelegen heden kan huren. De entree voor de woonruimten ligt aan de Catsheuvel. In de hal zullen brievenbussen en huisbellen worden aangebracht. De heer B. Bonstra. hoofd van de huis houdelijke dienst van het Ned. Con gresgebouw, zal de belangen van de huurders behartigen. Een stuk grond in 't Heen moest als noodoplossing dienen. Maar nu, enkele dagen geleden, kwam er tij dens een gesprek met de wethou der een andere gelegenheid uit de bus. De heer Jonker mag nu lés in paardrijden geven bij het parkeer terrein van camping-Noord. Voor lopig hebben ze daar de ruimte en het perceel ligt er toch maar rente loos bij. Wel is de afspraak gemaakt, dat, zo dra de vergunning rond is voor de definitieve manége, het terrein bij de camping moet worden verlaten. Wat de heer Jonker betreft is dat hoe eerder hoe liever. Want het streven is en blijft een overdekte manége, waar naar hartelust kan worden getraind. En de „overdek te" komt pasals het definitieve terrein is toegewezen. Nu zijn er in totaal zeventien paar den en pony's. „De nieuwe manége zal ruimte bieden aan veertig. Vrij dag zijn wij begonnen met de boel in orde te maken en woensdag kunnen wij er beginnen. Het is voor ons een hele verbetering". De heer Jonker zit al vanaf z'n 17de (zo'n 35 jaar geleden) „in de paar den". Honderden hebben bij hem paardrijles gehad. „Je kon altijd maar een paar mee nemen de duinen in om te lessen. Nu, met die manége, kunnen er veel meer tegelijk les krijgen. Je kunt alles veel beter in de gaten houden". OVERDEKTE Tot voor kort was het hoofdzakelijk paarden verhuren aan ruiters en amazones, of met enkele leerlingen de duinen in. Nu kan het les ge ven aan groepen gebeuren. Katwijk heeft z'n (open) manége; hopelijk zal spoedig de bouw van een „over dekte" kunnen beginnen. Sommige Katwijkers weten zich nog wel te herinneren dat Jonker met ezels begon. Nu is het een bloeiend „paardenbedrijf" geworden. Er zijn veel liefhebbers. Ouderen en jon geren, die de drukte van de straat voor een moment willen ontvluch ten en willen genieten van „puur natuur". Rijdend pp een paard door de duinen Coucerttoernee van Canadese jeugdbond ROTTERDAM Vrydag komt via Schiphol in ons land aan de „Ot tawa Salvation Army Woodroffe Temple Junior Band". Dit 28 meis jes en jongens tellende orkest zal tot het eind van deze maand in ons land blijven voor een serie concer ten. Ook maakt men twee „uitstap jes" naar Brussel en Düsseldorf. In Schiedam zal op vrijdag 17 maart worden geconcerteerd in de Opstandingskerk om 20 uur. 's Mid dags zullen bij een openluchtconcert GORINCHEM „Ja, het feit alleen al dat het nodig was onze Stichting Uiterwaardenpark Maas, Waal en Merwede in het leven te roepen is inderdaad een regelrecht brevet van onver mogen voor de plaatselijke en andere overheden. Die willen niet of ze zien er geen brood in. Nou, laten ze er maar op reke nen dat ze zullen weten dat wij er nu zijn!" Driftig roert hij in zijn kopje thee, bijt een stuk van zijn chocolaatje af en bladert weer door een boordevolle map met stukken die betrekking hebben op zijn ideaal: een nationaal interprovinciaal uiterwaardenpark. De heer G. H. J. de Kroon, leraar elementaire muziek in Dordrecht, grofgebreide groenwollen trui, knic kerbocker, geiteharen wollen knie kousen eronder en een paar stevige wandelschoenen. Een hoog, snel kaal wordend voorhoofd felle donkere ogen. Alleen het bonatiseertrommel- tje ontbreekt. „Wat een muziekleraar nou in vredesnaam met een uiterwaarden park te maken heeft? Ach, ik ben al jaren bezig met praktische veld- biologie, en daardoor heb ik wat je noemt een innig kontakt gekregen met het milieu Icings de grote ri vieren hier in de buurt. Van het een komt het ander. Voe daar dan nog mijn karakter bij, dat van een man Aambeeld Enthousiast hamert de Stichting Uiterwaardenpark ook op het veel- gebeukte aanbeeld van de geeste lijke en lichamelijke volksgezond heid: „In het kader van de open- luchtrekreatie en het toerisme zou er met de vorming van een uiter waardenpark veel bewuster kunnen worden gereguleerd, begeleid en gestimuleerd kunnen worden," meent de heer De Kroon, „zodat de nu welig tierende vormen van wilde rekreatie kunnen worden uitgeban nen. Ook de natuur-educatie in dit deel van ons land verkeert nog in een zeer pril stadium, en zöu op zo'n manier goede aandacht kunnen krij gen." De heer De Kroon heeft er in zijn enthousiasme al duidelijke denkbeel den over: er is volgens hem geen mooier bezoekerscentrum voor in formatie en voorlichting denkbaar dan binnen de resting Loevestein, „nee" haast hij zich te zeggen: „uiter aard niet binnen h"t Slot nee dat niet. Daar zouden ze dan een of an der genie-gebouw voor moeten in richten of zo." Door de aanleg van wandelgele- (door Henk Kamies) KATWIJK „Mijn zoon Jaap, die een opleiding volgt voor pikeur, gaat zich hierop specialiseren. Het heeft lang geduurd, maar einde- lijk zal het er nu toch van komen", aldus de heer J. Jonker uit Kat wijk, die al jarenlang een begrip is voor iedereen die iets met paard rijden heeft te maken. Binnenkort begint hij met het geven van rijlessen op paarden en pony's in eigen manége. Het wordt nog niet het definitieve paardencen- trum, maar het begin is er. J. Jonker is al jarenlang bezig toe stemming te krijgen voor een over dekte manége in Katwijk. Het oog is hierbij gericht op een stuk grond tussen camping-Noord en de Es- tec, een terrein dat zich hiervoor bij uitstek leent. Maar de gemeente heeft tot nu toe geen beslissing kunnen nemen. „Wij zijn er al twee en een half jaar mee bezig", zegt Jonker, „maar 't wil niet lukken". veranderd dat de vogels de wijk moeten nemen. De heer B. Boonstra, hoofd van de huishoudelijke dienst van het Ned. Congresgebouw, overhandigt de sleutel aan de eerste bewoonster. Jaap Jonker sr.: Al vijfendertig jaar te paard geven op de hoek van de Broersvest en de Lange Kerkstraat. In Leiden wordt op woensdag 22 maart een concert gegeven in de Zuiderkerk om 20 uur. Het laatste concert is in Rotterdam en wel op 27 maart in het Leger des Heils- gebouw aan de William Boothlaan eveneens om 20 uur Bijzonder is dat de leiding van de band berust bij een naar Canada geëmigreerde Schiedammer, Wil liam v. d. Horden. Algeheel leider is mapor Robert E. Chapman. Hij is de bevelvoerend officier van het Woodroffe korps in Ottawa. Het muziekkorps verleende reeds medewerking aan talrijke evene menten in Ottawa en andere Cana dese gemeenten. Het gaf talrijke uit voeringen in bejaardentehuizen, maatschappelijke centra en in di verse clubs. Het muziekkorps heeft een uitgebreid repertoire van fan fare muziek, solistische bijdragen en zang. ROTTERDAM De Holland merika Lijn zoekt nog altijd een koper voor de Rijndam, schipt ligt sinds juni vorig jaai de werf van Wiltoh Fijenooi Schiedam. Met deze constat! spreekt de directie van de HAL bericht tegen dat de Rijndal middels al verkocht zou zijn' een Griekse maatschappij. In het in scheepvaartkringen ,e| zaghebbende blad Lloyds List deze week gemeld dat de Ryn was overgenomen door de Gri rederij Epirotiki en als Atlas vakantieschip zou gaan varen. ook ere 150- fchtte de :n\va de 1 iken ut ECt t eei ;f ferd, fgel( dii lam Jtrec

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4