Snelle trein kan luchtverkeer overbodig maken rak wil federatie Ügypte en Syrië Tientallen miljoenen verlies voor KLM Kamperen bij de boer mag al in Gelderland Schwartz weg bij Sparta Nederlanders mogen Pakistan niet binnen Frondizi vormt met Peron nationaal front In deze krant Warm Al eerder geweest Vrouw van Britse spion: ik ben de hoofdschuldige België en Nederland zijn het eens Banken gaan rente op salarisrekening procent verlagen Bormann gezocht, nu in Columbia Gun ook Uw buurman deze krant! Leidse Courant DONDERDAG 16 MAART 1972 52ste jaargang ristelijk dagblad voor leiden en omgeving enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" adres in Rotterdam. Voor mooie klossieke mantels in o.a. loden en tweed en voor modieuze mantels in o.a. jersey poplin. I paraplu's, wandelstokken reis- en regenmantels I sinds 1886 TEURLINGS j Westersinge^ 5 - tel. 360643 5 min. van Centraal Station en t.o. het Rijnhotel Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. intwoord op Hoesseins plannen EIROET (Reuter, AFP) Irak heeft Egypte en Syrië uitgenodigd Dor een gesprek over een unie tussen de drie landen. Dit heeft dio-Bagdad gisteravond bekendgemaakt, een halve dag nadat ko- ïng Hoessein van Jordanië zijn federatieplannen voor een Verenigd rabisch Koninkrijk bekend had gemaakt. Iraakse regering heeft haar aanbod daan met het doel een verbrokke- g van de Arabische eenheid te ver- ideren. Deze wordt bedreigd door t plan van koning Hoessein, aldus lio-Bagdad. de bekendmaking werd het plan- essein 'een defaitistisch idee' ge- amd, dat 'door een regime van huur- gen' naar voren is gebracht. dio-Bagdad legde de nadruk op de ns van Irak voor 'onmiddellijke' nheid met Egypte en Syrië. Egypte al in een federatie met Libië en rië. Venvacht wordt dat ook Soe- tot deze federatie zal toetreden. Iitieke waarnemers in Beiroet me- dat een of andere vorm van een ie met de andere twee Arabische ten het front tegen Israël aanzien- zou versterken, k, dat een leger van 85.000 man ?ft. staat praktisch geïsoleerd van andere Arabische landen sinds de •log tegen Israël in 1967. Het heeft h in de Arabische wereld steeds het rerzoenlijkst getoond tegenover elk ior van een vredesregeling met Is- r heeft de VN-resolutie van 22 no- nber 1967, waarin eerbiediging van grenzen van Israël in ruil voor een algehele ontruiming van de bezette ge bieden wordt toegezegd, verworpen. Egypte heeft er van het begin af mee ingestemd en Syrië, dat aanvankelijk tegen de resolutie was, gaf onlangs te kennen dat het bereid was een derge lijke regeling te eerbiedigen. In de door radio-Bagdad omgeroepen verklaring van de Iraakse leiders wordt verder gezegd, dat het verbond 'open zal staan voor alle Arabische broederlanden'. NEW DELHI (AFP) 55 toeristen, onder wie een onbekend aantal Neder landers, staan sinds dinsdagavond voor de Pakistaanse grens. De Pakistaanse autoriteiten weigeren heft over de grens te laten. Nadat ze op de Zwitserse ambassade in New Delhi (die de Pakistaanse be langen in India behartigt) de garantie hadden gekregen dat de Pakistanen hun niets in de weg zouden leggen, trokken de toeristen de Indiase grens over. Ze kregen echter geen toestem ming hun reis via Pakistan voort te zetten. Naast Nederlanders bestaat de groep uit Amerikanen, Britten, Fran sen, Duitsers en Denen. it strafrecht moet zich veel eer dan gebruikelijk met de ichtoffers van de misdaad gaan moeien. Die hebben we vol- imen in de kou laten staan. Pro/. L. H. C. Hulsman, hoogleraar in Rotterdam Droog en in het algemeen zonnig weer met een zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Maximum temperaturen van ongeveer 14 tot 20 graden. Horgen en overmorgen: droog, i vrij zonnig, maar minder hoge temperaturen. Horgen zon op: 06.50 onder: 18.48 maan op: 07.05 onder: 22.16 ming Hoessein igezegd MADRID (AFP) De Argentijnse oud-president Frondizi heeft samen met oud-president Peron een Natio naal Front gevormd, Frondizi. die Peron in Spanje heeft opgezocht, waar deze in ballingschap leeft, ver klaarde gisteren in Madrid, dat het Front niet van plan is de militaire machthebbers in Argentinië van de troon te stoten, maar ze wil opnemen in een regering van 'nationaal wel zijn'. Hij zei verder dat het front, als het de verkiezingen zou winnen, onmid dellijk een projekt van algemene ont wikkeling zou aanpakken, waarvoor Argentinië ou moeten kunnen reke nen op Europese steun. ie miljoen ersonenauto's Binnenland Ingreep in lonen en prijzen onvermijdelijk 5 Europese Nederlander: Spierenburg 7 Buitenland Hervatting Vietnam-overleg 9 Bevolking vertrouwt Moedjib9 Kerk Roemeens predikant ver baasd over Wurmbrand 2 Hoe ver mag bijbelgenoot schap gaan? 2 Economie Marokkaans fruit wint veld 15 Boekenetalagc 2 Men schrijft ons 2 Uw probleem 2 Radio- eu tv-programma Strips, feuilleton fi Commentaar Puzzel Weekbladen Dicbtbij en verder 'an we hebben nog bijna drie "Hjoen kansen 'Kunnen wij die auto een week op proef krijgen?' Lyn Nugent was er al eerder geweest namelijk in de werkkamer van de Amerikaanse president. Toen de vierjarige kleinzoon van de vroegere president Lyndon B. Johnson niet zijn moeder het Witte Huis in Washington bezocht, liet president Nixon hem even achter zijn bureau zitten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Uit de jongste cijfers van omzet en produktie blijkt dat de KLM het boekjaar '71/'72 zal afsluiten met een verlies van enkele tientallen miljoenen guldens. Uil de gisteravond bekendgemaakte resultaten over'februari valt te lezen dat de KLM opnieuw forse klappen heeft gekregen. De beladingsgraad van de vliegtuigen duikelde zelfs met twee procent tot 47,4 procent wat betekent «Jat van elke honderd stoe len er in de KLM-toestellen gemid deld 53 leeg waren. Het totale vervoer steeg weliswaar met 18 procent en de produktie (vliegtuigstoelen en vrachtruimte) met 23 procent, maar dit betekent dat er dik geld bij moet. Eind december vorig jaar stond de KLM al op een verlies van 100.000 gulden. Dat werd veroorzaakt door een groot nadelig saldo in het derde kwartaal (het KLM-boekjaar loopt van april tot april) van 41 miljoen gulden, en dat bedrag overtrof de winst die gemaakt werd in het halve jaar daar voor toen bijna 41 miljoen winst werd gemaakt. Verwacht wordt dat het laatste kwar taal van de KLM zal worden afgeslo ten met een verlies van een kleine 40 miljoen gulden zodat eind maart dit bedrag als totaal verlies op de reke ning zal staan. Al eerder is voorspeld dat de KLM dit boekjaar met een negatief saldo zal afsluiten. Daarom werd ook geen interim dividend uitgekeerd. Presi dent-directeur dr. G. van der Wal heeft eind vorig jaar gezegd dat de LONDEN (Reuter) De vrouw van de Britse marine-officier die begin deze week veroordeeld is tot 21 jaar gevangenisstraf wegens spionage voor de Sowjet-Unie. heeft verklaard dat zij haar man heeft overgehaald con tact te zoeken met de Russen. Zij zou ook geholpen hebben met het maken van de foto's van geheime documen ten. Zij verklaarde dit in interviews. De Britse geheime dienst heeft nu een onderzoek gelast naar de rol die mevrouw Bingham in de spionage- affaire heeft gespeeld. Volgens haar heeft haar man zich aanvankelijk fel verzet tegen haar plan. Zij had hem aangespoord voor de Russen te spio neren ,om een grote afbetalingsschuld te kunnen voldoen. In een interview voor de BBC zei ze deze week dat ze het fototoestel zo had ingesteld, dat de geheime docu menten niet goed leesbaar zouden zijn voor de Russen. Ze had verwacht dat de Russen daarom spoedig het contact zouden verbreken, maar hoopte dat ze dan inmiddels genoeg geld gekregen zou hebben om haar schulden af te lossen. Haar man heeft een volledige bekentenis afgelegd en zijn vrouw voor de rechtbank niet in de zaak betrokken. Zij verklaarde gisteren te hopen, dat de politie haar nu alsnog zal ondervragen en dat haar man een deel van de straf zal worden kwijtge scholden. De rechter heeft in zijn vonnis gezegd dat de inlichtingen die Bingham de Russen in handen heeft gespeeld En geland 'ongelooflijk veel schade' heb ben berokkend. Amerikaanse defensie- kringen hebben laten weten dat waar schijnlijk het hele westerse defensie- systeem herzien zal moeten worden in verband met de inlichtingen die de Russen van Bingham hebben gekre gen. Revolutionaire ontwikkeling voorrang geven Van een onzer verslaggevers BREDA De Belgische en Nederlandse ministeries voor verkeer zijn het eens over de voorrang die de ontwikkeling van het treinverkeer dient te krijgen. Beide menen dat de trein-van-de-toekomst, die snelheden van 500 kilometer per uur gaat rijden, op trajecten over een afstand van duizend kilometer het luchtverkeer niet alleen grote concurrentie gaa l aandoen, maar zelfs overbodig kan maken. situatie van nu zrlfs ernstiger is dan in het begin var de zestiger jaren, toen de KLM enorme verliezen leed, vliegers op straat kwamen te staan en de cïirectietop voortdurend werd gesa neerd. Sedert erju^tijd heeft de KLM de verliezen uit die jaren aan het rijk terugbetaald, maar het ziet er naar uit dat de overheid, die voor ruim 70 procent aandeelhouder is van de KLM, opnieuw moet bijspringen. Voor een gedeelte zijn de nadelige resultaten van nu te wijten aan de schommelingen van wisselkoersen en devaluatie van valuta's. Maar voor het grootste deel wreekt zich de komst van de Boeing vliegtuigen, die voor een geweldige vergroting van de capa citeit heeft gezorgd. VVDM wil kader trainen bij vakbeweging' UTRECHT De vereniging van dienstplichtige militairen (VVDM) heeft behoefte aan een kadertraing om de zaken professioneler aan te pak ken. Daarom gaat de vereniging bin nenkort met de drie vakcentrales pra ten over deelneming aan de kadercur sussen in de vormingscentra van de centrales. Voorzitter Jan van Bergen deelde dit vandaag in Utrecht mee op een leden vergadering van de vereniging, die nu 30.000 leden omvat. Hij kondigde aan dat de VVDM zich bij komende activi teiten 'naar buiten' niet alleen op defensie zal richten, maar steeds meer via de politieke partijen zal gaan ap pelleren aan de publieke opinie. ROTTERDAM Sparta-trainer Elek Schwartz zal aan het einde van dit seizoen de Rotterdamse eredivisie-club gaan verlaten. De 63-jarige ex-bonds- coach heeft het bestuur van Sparta deze week meegedeeld, dat hij zijn contract niet wil verlengen. De beslis sing van Elek Schwartz was gister avond bij de spelers nog niet bekend. Vooral in het begin heeft de ervaren trainer, die de Franse nationaliteit bezit, nogal wat kritiek moeten incas seren. Hij volgde afgelopen zomer de 'harde' Georg Kessler bij Sparta op. Pas na afloop van het door Sparta met 01 verloren bekerduel tegen FC Den Haag (Roggeveen scoorde de enige treffer) werd Schwartz' vertrek bij de spelers bekend. Als meest gewenste opvolger werd toen reeds de naam van de aan het einde van dit seizoen bij PSV vertrekkende Kurt Linder ge noemd. Schwartz wil nog een jaar in Neder land als trainer actief blijven. Daarna, als hij 65 jaar is, heeft hij in Frank rijk recht op een staatspensioen. 'Het is misschien valse trots, maar ik wil in schoonheid eindigen. Ik wil mijn trainersloopbaan het liefst bij een goede Nederlandse club afsluiten.' Met FC Den Haag plaatste gisteravond ook eerstedivisieclub Wageningen zich voor de halve finales van het beker toernooi. Wageningen schakelde in Sittard Fortuna SC na strafschoppen uit. Zie voor uitgebreide reportages de sportpagina. Het gevolg zou kunnen zijn dat som mige regionale luchthavens die nu voorwerp zijn van heftige kritiek va:i actiegroepen kunnen worden afge schaft. 'Duitsland is reeds overgegaan tot het sluiten van een groot aantal kleine luchthavens bij de steden. Daarvoor in de plaats komen snelle treinen die het vervoer tussen de steden gaan verzorgen. Het zou 'spij tig' zijn als de Beneluxlanden bij die ontwikkeling achter bleven', zo zei gisteren op een studiedag over het onderwerp 'Beneluxluchthaven' de se- cretatis-generaal van het ministerie voor verkeerswezen in Brussel, de heer J. Vrebos. Hij meent dat door de revolutionaire ontwikkeling van de trein in Frankrijk wordt de lucht- kussentrein ontwikkeld, in Duitsland een trein met magnetische ophanging die beide zeer hoge snelheden zullen gaan ontwikkelen het verkeer door de lucht tussen bijvoorbeeld Brussel- Parijs en als straks de tunnel onder Het Kanaal er ligt, tussen Amster- dam-Londen, beter kan geschieden per snelle trein. Minister Drees die op de studiedag in tegenstelling tot z'n Belgische col lega aanwezig was zei het stand punt van het Belgische ministex-ie te delen. 'De trein beleeft een renaissan ce' zei hij ons. 'Net als in de stad de metro een functie vervult, zal straks het verkeer tussen de steden meer en meer door de trein overgenomen wor- J. vrebos München de Duitse magneettrein be keek, is voorzichtiger dan de heer Vrebos bij de voorspelling dat de trein het regionale luchtverkeer zal gaan vervangen. Hij gelooft eerder dat de trein vooral het toenemende den'. De heer Drees, die onlangs in verkeer gaat opvangen. Niettemin zegt ARNHEM Goed nieuws voor kampeerders: In Gelderland mag dit jaar al de tent worden opgezet bij de boer. Provinciale staten van Gelderland hebben dit besluit gisteren genomen in afwachting van het van kracht worden van de nieuwe kampeerwet. Wel zijn er enige beperkingen. Het kamperen wordt alleen toegestaan in agrarische gebieden zonder landschap pelijke waarde. Dat betekent dat de Veluwe wordt uitgesloten. Verder is er een maximum gesteld van vijf tenten of caravans per erf. De stichting Vrije Recreatie is 'ver heugd en teleurgesteld' over het be sluit van de staten van Gelderland. Verheugd is de stichting omdat haar streven (meer vrijheid voor de kam peerder) officieel erkenning begint te vinden. Zij is evenwel teleurgesteld omdat het besluit volgens haar niet realistisch is en in feite grotere onvrijheid ople vert, onder meer doordat fruittelers, bos- en grondbezitters als recreatie verstrekkers buiten spel zijn gezet. De stichting heeft ook bezwaar tegen het toegestane maximum aantal ten ten en caravans per bedrijf. Zij heeft de indruk dat de Gelderse staten in navolging van de Nederlandse kam- peerraad te veel de belangen van de commerciële campings heeft laten pre valeren. 'Het zijn juist de caravanbe- zitters, die op deze campings vaak belachelijk hoge prijzen voor een sei zoenplaatsje moeten betalen'. 'Alleen de beter gesitueerden kunnen dat opbrengen en als zodanig', aldus de stichting, 'is de beperking van het vrije kampei-en in Gelderland ook dis criminerend'. Het besluit van de sta ten van Gelderland bevestigt de in druk van de stichting dat het streven van de diverse oveidxeden erop is gericht, de kampeei'ders samen te pak ken in moderne 'vluchtelingenkam pen'. in plaats van hen via minicam- pings over de beschikbare open ruim te te verspreiden. De stichting meent dat van een provincie als Gelderland, die op recreatief gebied zoveel aan kampeerdei-s te bieden heeft, een rea listischer besluit had mogen wemden verwacht. hij: 'Misschien dat straks regionale luchthavens met een ongelukkige lig ging door de ontwikkeling van de snelle trein, afgebroken kunnen wor den'. Hij zegt te hopen dat Nederland zich bij de ontwikkeling van het Duit se ti-einverkeer zal aansluiten. 'In Ja pan is het al zover dat de trein een belangrijke rol vervult. Wij zullen hier in Nederland eerst een belangrij ke verbetering vjin de conventionele trein op wielen kunnen verwachten, daai-na zal de nieuwe snelle trein komen'. De Belgische secretaris-generaal Vre bos zei gisteren op de Beneluxlucht- havendag dat de propaganda die hij maakt voor de trein ingegeven wordt door een aantal belangrijke overwe gingen. Schiphol zowel als Zavethem (de luchthaven bij Brussel) ontmoe ten ernstige kritiek door de 'luchtbe- zoedeling' en het lawaai. Bovendien is er de urbanisatie die de ruimte voor de luchthavens geringer maakt. De heer Vrebos zei bovendien dat 'de staatstussenkomst bij de luchtvaart al tijd heel belangrijk is geweest'. 'Een klein gedeelte van de sociale en eco nomische kostprijs wordt slechts door de passagiers betaald. Die sociale en economische factoren zullen steeds meer naar voren komen. Dat vooi*a) is een argument om naar het zee- en treinvervoer over te schakelen'. AMSTERDAM De banken gaan de rente op particuliere betaalrekenin gen (de zogenaamde 'salarisrekenin- gen') per 1 april verlagen van 2,5 tot 1,5 proeent. Dit is meegedeeld door de Nederlandse bankiersvereniging, de centrale der landbouwkredietinstellin- gen en de Nederlandse Spaarbankbond. De nu geldende rentevergoeding werd vastgesteld in juli 1970. Sinds die da tum zijn de rentetarieven op geld- en kapitaalmarkt aanzienlijk gedaald. Vol gens de banken is het vergoeden van rente over saldi slechts mogelijk als aaii twee voorwaarden is voldaan: er moet sprake zijn van een hoge rente stand en van de gratis diensten van de banken moet een vrij beperkt gebruik gemaakt worden. Aan deze beide voor waarden wordt volgens de banken in ons land nu niet meer voldaan. Bij de Postcheque- en girodienst was vanmorgen nog niets bekend over een eventuele verlaging van de rentever goeding op girotegoed en. BOGOTA (RTR) De geheime po litie van Columbia is naar een oer- woudgebied in het land gestuurd om te kijken of nazi-misdadiger Martin Bormann zich daar verborgen houdt. De politie in Bogota maakte dit be kend. Het onderzoek, naar aanleiding van kranteberichten, wordt ingesteld rond de stad Puerto Asis, 450 km ten zuid oosten van de hoofdstad. Uw krant vernieuwd en uitgebreid Élnoleer ols 4 nieuwe abonnee: M betaalt per- 1 Nieuwe abonnees opgeven f W BCloa" pc'" I. nu gemakkelijk Noom:„rond I Verdien zelf een leuke Adre, atfenlie naar keuze p|00,s.a 'twar,0°l U hoeft alleen moor deze I 0e nieüwe «bonnee ontvangt de kront 14 dogen vernieuwde en sterk 1 8«tu. en bevaar» tenminste 3.-oboanemenngetd uitgebreide krant van I bond tot hand te laten goor». Opgegeven door: I Naam: En dan de bon ftiernoosf Adres: «vuil». I Pl00lt-I Ik ontvang als beloning het aangekruiste Postzegel niet nodig ols u mop]* pollpop.'*» pio,ina schoolt',* O hondige poroolnop U op de envelop schrijft: ^^m.t «Worpen (((««nonde-»!*,) bnetpop*. Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1