Zeeuwse kerncentrale nadert haar voltooiing N Partijen opheffen het eens zijn over als zij visie ARP-top gaat in Brussel vergaderen Minister opende nieuwe gebouw Friesch Dagblad Ongeduldigheid over vertraging abortuswet Sportief en toch mooi in kleding van Barbara Farber Sport en spelboek voor Atje Jeugdtheater in Amsterdam 'Besluit over duur huis burgemeester nietig verklaren' TROUW/KWARTET DONDERDAG 16 MAART 1972 BIWKM.AMI 11 Van onze parlementsredactie Tweede (en laatste) stoomgenerator gisteren geplaatst bij Borssele Van een onzer verslaggevers BORSSELE In de kerncentrale bij Borssele is gisteren de tweede en laatste stoomgenerator ge plaatst. De eerste commerciële nuclaire centrale in Nederland nadert daarmee zijn voltooiing. I Volgend jaar juni moet de cen- I trale, die in opdracht van Kraft- werk Union door Siemens is ge bouwd. in bedrijf zijn. Het Duit se bedrijf onderhandelt nu met de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij over de bouw van een tweede kerncentrale in Bors sele. De PZEM heeft naast de in aanbouw zijnde kerncentrale nog een stuk ter rein in optie. De eerste twee termij nen van de optie zijn nu verstreken en de derde en laatste termijn ver strijkt binnenkort. Over het verloop van de besprekingen over de eventuele bouw van een twee de kerncentrale is de waarnemend directeur van de PZEM. ir. Van Dam Isselt, weinig mededeelzaam. De in dustrialisering van het Sloegebied (Total is inmiddels met de bouw van een raffinaderij begonnen) en het toenemend particulier verbruik zor gen ervoor dat de PZEM in 1977 al niet meer kan voldoen aan de vraag om electriciteit uit de overige delen van het land zal moeten importeren. Mochten Siemens en de PZEM tot overeenstemming komen over de bouw van een tweede kerncentrale naast de nu in aanbouw zijnde, dan dat een belangrijke kostenbespa ring geven. 'Siemens kan dan de know how en het materiaal in Borsse le laten,' zegt de waarnemend direc teur van Siemens Nederland NV, ir. Brouwer. LANDELIJKE PLANNING Toch wil de PZEM niet zonder meer tot een uitbreiding van haar centrales besluiten. Binnen de samenwerkende Centrale Elcktricitcits Bedrijven (SEB), een overkoepelend orgaan van de provin ciale maatschappijen, is afgesproken, dat er een landelijke planning van de nieuw te bouwen centrales zal komen. Hoewel de PZEM nog niet bij de SEB is aangesloten ('dat gaat zeer binnen kort gebeuren', verzekert de PZEM-di- rectie) wil zij de nieuwe centrale niet tot 'onecht kind van de SEB maken', lorssele zal echter geen slechte kans taken op een tweede kerncentrale. r#[Binnen de SEB heerst de mening, dat de Nederlandse kerncentrales in het Jeltagebied gebouwd dienen te wor- len en niet aan binnenrivieren, dit net het oog op de thermische veront- reiniging. Een kerncentrale heeft na- f nelijk vijftig procent meer koelwater lodig dan een conventionele centrale. De kerncentrale in Borsseie gaat het oelwater uit de Westerschelde be- rekken. Na gebruik vloeit het water iet een temperatuur die acht tot tien (raden hoger ligt dan bij inname 'eer terug in de Westerschelde. iij de bouw van de kerncentrale is De aankomst van de tweede en laatste stoomgenerator bij de in aanbouw zijnde kerncentrale bij de Zeeuwse plaats Borssele. bijzonder veel aandacht aan het vei- ligheidsaspect geschonken. Een even tuele lek van radio-actieve stoffen wordt door Siemens onmogelijk ge acht. De kerncentrale in Borssele was no dig voor de eerste fase van de indus trialisering van het Sloegebied. Met name van de aluminiumfabricage bij Péchiney is bijzonder veel stroom no dig. Het electriciteitsbverbruik nam vorig jaar in Zeeland met 45 procent toe tegen tien procent in Nederland. De volgende jaren zal het verbruik met tien procent stijgen, verwacht de De investeringen in de kerncentrale zullen minder vlug naar de PZEM-kas terugvloeien dan was verwacht. Door de slechte situatie op de aluminium- markt verloopt de produkbie-uitbrei- ding van Péchiney trager dan was voorgenomen. Wat de kerncentrale heeft gekost, is niet bekendgemaakt. Het vermogen bedraagt 477.000 kilo watt per jaar. LEEUWARDEN De nieuwe druk kerij en kantoren van het christelijk nationale Friesch Dagblad in Leeu warden zijn gisteren officieel geopend door de minister van CRM, P. J. Engels. De minister had veel waarde ring voor de vorig jaar door deze krant uitgeschreven renteloze obliga tielening die door de abonnees werd volgetekend tot een bedrag van 1 miljoen gulden. Alle ministers uit het kabinet De Jong hebben destijds zo'n obligatie genomen, zei de heer En gels. Hij wees op de interne en exter ne factoren die het tegenwoordige dagbladbedrijf verre van gemakkelijk maken en de daardoor toenemende betekenis van de regionale dagbladen. Het Friesch Dagblad noemt zich 'an ders dan anders' en juist in dat andere ligt de kracht van deze krant, aldus de minister. Tijdens de openingsbijeenkomst werd onder meer gesproken door de voor zitter van de persvereniging Friesland die het Friesch Dagblad uitgeeft, de heer R. Kok en de hoofdredacteur van de krant de heer H. Algra. Er werd een gelukwenstelegram ontvangen van minister-president Biesheuvel. Een verrassing was voorts dat een anonie me schenker die in een briefje mede deelde dat hij vorig jaar krap bij kas zat en geen obligatie kon nemen nu een bedrag van 8000 gulden in de postbus van het nieuwe gebouw had gedeponeerd. De krant zal voortaan volgens een nieuw procédé en op groter formaat gedrukt worden. Mi nister Engels stelde de rotatiepers in werking en even later hadden de aanwezigen de eerste exemplaren van de vernieuwde krant in handen. DEN HAAG Het PSP-Kamerlid Wie- benga heeft minister Stuyt van volks gezondheid gevraagd op de kortst mo gelijke termijn een eind te laten ma- en aan de proeven op dieren met cu- rac. Volgens de heer Wiebenga be treft het hier een 'werzinwekkende si tuatie'. In zijn vragen aan de minister zegt het Kamerlid redenen te hebben aan te nemen, dat deze proeven gebeu ren, terwijl de dieren volledig bij ken nis zijn. PPII-voorzitter Coppes: Van onze parlementsredactie AMSTELVEEN Dolf Coppes, de voorzitter van de PPR, vindt dat de PvdA, D'66, PPR, PSP en eventuele afscheidingen van KVP en ARP bereid moeten zijn zichzelf op te heffen als ze het eens zijn ge worden over een nieuwe politieke visie. DEN BOSCH De Bossche officier van justitie, mr P. J. H. Duyx, heeft café's in enkele gemeenten in de omgeving van Helmond gewaarschuwd dat het kienverbod niet mag worden ontdoken. In die streek zal extra poli tietoezicht worden uitgeoefend. Mocht het euvel blijven voortduren dan zal de officier ingrijpen, zo heeft hij gisteren meegedeeld. Coppes betoogde dit in een bijeen, komst van de Amsterdamse en Am- stelveense PPR, waar hij zijn nieuwe radicale maatschappij visie ontvouw de. In het partijblad schreef Dolf Coppes deze nieuwe visie onder de titel 'Nu is het meest radicale nog niet goed genoeg'. Het gaat hem er om, zo Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het ontwerp voor een wet op de onderbreking van de zwan gerschap zal nog niet direct bij de Tweede Kamer worden ingediend. De Raad van State heeft .namelijk zoveel op- en aanmerkingen gemaakt over en op het voorlopig ontwerp, dat net nog geruime tijd zal duren voor dit advies is verwerkt. Bij het corrigeren van het ontwerp zijn twee departementen betrokken, een omstandigheid die een snelle gang van zaken niet bevordert. Zoals bekend was het kabinet het eens geworden over het ontwerp voor de abortuswet. De Raad van State, die reeds de nodige tijd heeft uitgetrok ken voor zijn advies, blijkt niet geluk kig te zijn met het ontwerp. De departementen van volksgezondheid en milieuhygiëne (minister Stuyt) en justitie (minister Van Agt) moeten nu weer aan het werk. Intussen valt in de Tweede Kamer een zekere onge duldigheid te bespeuren. Men vraagt zich af waarom het nu zo lang moet duren. Vooral met het oog op de rechtsonzekerheid, aldus een reactie van mejuffrouw Van Leeuwen (ARP), is toch wel een zekere spoed geboden. blijkt uit de ondertitel van dit ver haal om de mensen van morgen, nieu we grond onder de voeten te geven. 'Als leden van verschillende partijen het aandurven om samen met anderen te laten zien, dat ze bereid zijn hun partijbelang ondergeschikt te maken aan de polarisatie; als ze bereid zijn een punt te vinden buiten de partij en, waar gezamenlijk gedacht kan worden, als ze van plan zijn op een nieuwe visie ja te zeggen, zodanig dat de bestaande partijen zullen opgaan in een nieuwe politieke formatie, pas dan zullen ze geloofwaardig zijn', zo schrijft de PPR-voorzitter. Als de PvdA wil gaan regeren op grond van het eigen programma en dat van een eventuele partner van de regeringskant, zal dat volgens Dolf Coppes toch sleutelen worden aan een orde, die steeds duidelijker ontmas kerd wordt als een wanorde. Zijn kritische houding tegenover de coalitiepartners D'66 en PvdA moti veert hij aldus: het is onze taak het streven naar een nieuwe politieke for matie diepgang te geven en niet te laten verzanden in kortzichtigheid. De visie van de PPR-voorzitter zal worden besproken op het congres, dat 8 april in Bunnik zal worden gehou den. In zijn betoog gisteravond in Amstelveen zei de heer Coppes dat TREVISO Van 5 tot 10 juni zal te Treviso het vierde Internationale Con cours voor Operazangers gehouden worden. Hoofdrollen uit 'Un ballo in Maschera' van Verdi zullen vertolkt worden. Het concours staat open voor sopranen en tenoren die na 1 januari 42 zijn geboren en voor baritons en bassen die na 1 januari 37 geboren zijn. Aanmeldingen voor 20 mei bij Segreteria dell Ente Teatro Cumuale, Treviso (Italië), alwaar ook inlichtin gen te verkrijgen zijn: alle verantwoordelijke kerkelijke en culturele leiders, die terecht de naas tenliefde en saamhorigheid als waarde belijden, als consequentie de huidige sociaal-economische orde moeten af wijzen. Zij moeten een politieke keuze doen, willen ze geloofwaardig blijven. De EEG, aldus een andere stelling, moet uit het heilloze systeem van het economische belangenstelsel worden gehaald. De democratisering moet worden doorgevoerd op het gehele terrein van het openbare leven: alleen in de economische bedrijven, maar ook in de meeste onderwijsinstellin gen, overheidsdiensten en welzijnsin- stellingen. Schaatskampioene Atje Keulen-Deelstra moeht gistermiddag het eer ste exemplaar van het 'Sport en Spelboek' bekijken. Het boek werd ten doop gehouden in het sportcentrum Papendal bij Arnhem. De opbrengst van de verkoop van het boek is gedeeltelijk bestemd om de Nederlandse sport te ondersteunen. DEN HAAG Het bestuur van de ARP (een college van circa vijftig mannen en vrouwen), altijd zeer tra ditioneel in Utrecht vergaderend, komt vrijdag en zaterdag in het bui tenland bijeen. De vergaderplaats is het gebouw van de Europese Gemeen schappen in Brussel. De AR-bestuursleden zijn uitgenodigd door de voorlichtingsdienst van de Europese Commissie. Deze imitatie kan niet geheel toevallig worden ge noemd, omdat medebestuurslid Sjouk Jonker hoofd is van deze voorlich tingsdienst. De 'escapade' van het ARP-bestuur naar Brussel houdt meteen een dege lijke Europese oriëntatie in. Zo zal men de heer S. Martsholt, lid van de Europese Commissie, aanhoren, die een inleiding zal houden over de Europese problemen. Verder spreekt prof. dr. W. Albeda over de werkgele genheid, het loon- en prijsbeleid, alles uiteraard gezien in Europees perspec tief. Zaterdagmorgen staat er nogmaals een gedachtenwisseling over Europa op het programma. Daarna zal het be stuur, de nodige distantie letterlijk in acht nemend, spreken over de Neder landse politieke problemen. EEN ZORG Fractieleider W. Aantjes, die zijn ge bruikelijke politieke rondblik houdt, gaat na de vergadering met vakantie. Sinds de kabinetsformatie heeft hij daar nog geen kans voor gezien. Vol gende week komt o.m. de kwestie van de geheime werkafspraken van de vroegere fractieleiders ter sprake in de Tweede Kamer. "Mijn waarneming is in uitstekende handen. Nee, ik .maak me daar geen enkele zorg over, is de verzekering van mr. Aantjes. Hij doelt op mej. J. (Hannie) van Leeu wen, de vice-presidente van de fractie, die dan als fractievoorzitter zal optre den. Voor de Tweede Kamer toch wel een uniek gebeuren, want niemand weet zich een vrouwelijke fractievoor zitter te herinneren. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Barbara Farber, de uit Amerika afkomstige ontwerp ster van heerlijk gemakkelijke en erg aardige kinderkleding, zoekt het ook voor deze zomer weer voorna melijk in praktische en sportieve kledingstukken, waarin de kinderen er heel leuk uitzien maar zich toch beslist niet opgeprikt hoeven te voe len. In haar nieuwe zomercollectie brengt Barbara Farber ditmaal een groot assortiment afzonderlijke arti kelen, die stuk voor stuk met elkaar gecombineerd kunnen worden, waar door met een betrekkelijk gering aantal kledingstukken toch de in druk gewekt kan worden, dat men de beschikking heeft over een zeer gevarieerde garderobe. Omdat de kleding nogal veelzijdig is, kunnen de kinderen er alle kan ten mee op: ze kunnen er mee naar school, maar net zo goed mee op vakantie. De stoffen zijn meestal erg gemakkelijk te wassen, hoeven niet gestreken te worden en zijn licht en luchtig in het dragen. De kleren van Barbara Farber zijn overal in Nederland verkrijgbaar in de gespecialiseerde (kinder) modeza ken. Over de prijzen van haar modellen is ,nog niet veel te zeggen, omdat dié nog niet vast staan, maar erg goedkoop wordt het in ieder geval niet. Een singlet (katoenen truitje) kost zo om en nabij de twintig gulden. Op de foto's: links: een broek met bijpassend I-shirt in felle kleuren combinaties. zoals marineblauw met geel, felblauw met rood. groen met terra. Deze modellen zijn er voor jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar. Rechts: van 100 procent katoe nen denim zijn deze streep-pakken. die in de kleuren marine-wit uitge voerd zijn. AMSTERDAM Jeugdtheater Am sterdam, samenwerkend met jeugd krant Plots, organiseert in de Paasva kantie, van 4 tot en met zaterdag 8 april, in bijna alle grote theaters van het centrum, en in de buurttheaters van noord, zuid, oost, west en Bijl mer, een gelegenheid voor jeugdige deelnemers (leerlingen van basisscho len) om nader kennis te maken met muziek, mime, toneel, dans en pop penspel. 's Morgens mogen ze meedoen, 's mid dags kunnen ze kijken. Aan de voor stellingen, en het aanmoedigen van zelf bezig zijn, zal meegewerkt wor den door: het Amsteltoneel, het Am sterdams Toneel, toneelgroep Harle kijn. de Zuidslavische Theatergroep Bosko Buha (met een Assepoester- bewerking van Alexander Popovie), kindertheater Psstt, Marmouzet, to neelgroep Wederzijds, het Werkthea- Van een onzer verslaggeefsters MIJDRECHT Twet PvdA-Kamerle- den, dr. H. J Roethoi en mr. P. R. Stoffelen hebben de minister van bin nenlandse zaken gevraagd een voor stel van de gemeenteraad van Mij drecht, waarin een krediet wordt ver leend voor het bouwen van een ambtswoning voor de burgemeester, bij de Kroon ter vernietiging te wil len voordragen. De kamerleden zijn van mening dat het hier gaat om een 'onverantwoord hoog bedrag': de bouw van het nieuwe huis zou 250.000 gulden kosten, waarbij dan nog 300.000 gulden komt (de waarde van het oude pand, dat gesloopt zal wor den en de grond waarop dit huis staat). In totaal, zo stellen de heren Roethof en Stoffelen, zal de bouw van de nieuwe woning geen 250.000 gul den kosten, maar een half miljoen, hetgeen zij gewoonweg onverantwoord vinden. Vorige maand heeft het gemeentebe stuur van Mijdrecht een plaatsje van 10.000 inwoners in de provincie Utrecht met negen stemmen vóór en drie tegen besloten een krediet beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe ambtswoning. Het concrete bedrag werd toen nog niet genoemd. Inmiddels is dit echter ko men vast te staan op 250.000 gulden. De burgemeester van Mijdrecht, voor wie de nieuwe woning gebouwd zal worden, de heer D. Haitsma, woont sedert hij een half jaar geleden tot burgemeester van Mijdrecht werd be noemd, in de bestaande ambtswoning aan de Dorpsstraat. Overigens is er ook in Mydrecht zelf bezwaar gemaakt tegen de nieuw- bouwplannen: de voorzitter van de raadsfractie van Idee '70 (een samen werking van PvdA, D'66 en Gemeente belangen), de heer Engers, heeft bij Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht beroep aangetekend tegen het raadsbesluit. Ook dc plaatselijke ar chitect H. van Ruth heeft een be zwaarschrift ingediend tegen wat hij noemt 'het paleisachtige plan'. ter, stichting Jeugd en Muziek, Neder lands Mime Centrum, pantomime-the ater Carrousel, Scapino-ballet, pop pentheater Henk Abbing, popstudio Hinderik, poppentheater Paradaas, de Werkschuit en Proloog. Het is een uniek plan, waarmee vele verschillen de activiteiten de jeugd vertrouwd zullen maken met allerlei theatervor men, en met de theaters uit hun buurt. Bovendien kunnen de mede werkers jich nu eens, meer dan an ders. in de verschillende buurten la ten zien. Opdrachten choreografen Internationaal orgelconcours DEIN HAAG Minister Engels heeft opdrachten verleend voor het maken van een choreografie aan Simon An dre te Voorburg; Tonny Asselbergs- Geelen te Tilburg; Marjolein Briër te Leiden; Helen le Clercq te Amster dam; Charles Carny te Den Haag; Marijke Dietz-Bakker te Naarden; Margriet Franken te Breda; Pauline de Groot te Amsterdam; Eric Hamp ton te Amsterdam; Mark den Hartog te Rotterdam; Mieke van Hoek te Capelle a/d IJssel Indra Kamadjojo te Amsterdam; Wanda de Koning- Grendel te Groningen; Helene Kat- Alberts te Amsterdam; Johan Kos te Groningen; Ton Lutgerink te Rotter dam; Ethery Pagava te Amsterdam en Nico van Tijn te Amsterdam. INTERNATIONAAL PARIJS Van 25 tot 28 september 1972 zal in Parijs het Internationale Orgelconcours 'Grand Prix de Char- tres' worden georganiseerd. Zij die aan dit concours willen meedoen, mo gen op de datqm van deelneming niet ouder dan 39 jaar zijn. Aanmelding vóór 1 juli aan: Secretariat du Con cours International d'Orque; 75 Rue Grenelle, Parijs (Vlle). Frankrijk. Koninklijke subsidie vrije schilderkunst DEN HAAG Alle schilderijen die worden ingezonden voor de Koninklijke Subsidie voor vrije schilderkunst (die in 1972 een eeuw bestaat) zullen bij wijze van proef dit jaar worden ten toongesteld en wel in het Cultureel Centrum Venlo en in het Museum Van Bommel-Van Dam, eveneens in Venlo van 25 april tot 23 mei. Koningin Juliana die de jaarlijkse subsidie (ƒ2500,—) maximaal aan zes jonge schilders op advies van een jury verleent uit haar eigen vermo gen, zal de expositie in Venlo openen. Jaarlijks zijn er circa 100 deelnemers. Iedere schilder of schilderes die op 1 januari nog geen dertig jaar was, kan werk (3 schilderijen met, indien men dit wenst, een portefeuille met teke ningen) inzenden. Evenzo schilders en schilderessen tussen de 30 en 35 jaar die voordien geen koninklijke subsidie ontvingen. De koningin zal tijdens de jurering van haar belang stelling blijk geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11