Hostess klaargestoomd voor komende seizoen Nacht van het hart wordt steeds langer Hoogvliet weigert huurverhoging Nespaiida bijt spits af met nieuwe cursus Nog twee ton voor IMIR-projekt 'Open-huis-werk' motto van ontmoetingsdag TROUW/KWARTET WOENSDAG 15 MAART 1972 ROTTERDAM De huurdersvereni ging van Hoogvliet vindt, dat de in woners van deze plaats de huurverho ging 1972 in het kader van de huur- harmonisatiewet moeten weigeren. Vol gens de vereniging is er in Hoogvliet, gesitueerd op een steenworp afstand van een aantal raffinaderijen en che mische bedrijven, sprake van aanzien lijk minder woongerief. Op grond daar van acht men de voorgestelde huur verhogingen onredelijk. De huurders- vereniging heeft dit standpunt kenbaar gemaakt in telegrammen aan de minis ter van volkshuisvesting en aan 't col lege van burgemeester en wethouders van Rotterdam. - PAPENDRECHT - De onderwerk meester G. Stremler ia donderdag 16 maart 40 jaar in dienst van het bedrijf Dr echtsteden van Fokker - VFW. Hij wordt op die dag gehul digd in de Papendrechtse vesti ging. DELFT Het In aanleg zijn de recreatiegebied „De Delftse Hout" kan over enkele maanden de eerste recreanten ontvangen. Binnen tien jaar moet het ge bied, dat midden in de Haagse agglomeratie ligt zijn volge- groeid met groen. Het verkeer wordt zoveel mogelijk geweerd. Langs de randen komen vol doende parkeergelegenheden. De aanleg van het recreatiemeer De Grote Plas, die twee jaar ge leden begon, is gereed. Lucht- fotograaf Martin de Wit legde de waterplas vast op de gevoe lige plaat. Onderaan de foto loopt Rijks weg 13 van Den Haag naar Rot terdam. Het meer loopt uit in een kreek, waar men straks bo ten zal kunnen huren voor een vaartochtje. Duidelijk is de wir war van wandel- en fietspaden te zien met tussenliggende brug getjes. Links onderaan liggen enkele jeugdhonken. Van onder naar boven loopt de rustieke Tweemolentjesvaart. Rechts on deraan zijn de sportvelden van het park Biesland te zien met ten noorden van het gemeente lijk openlucht zwembad 't Korft dat op zaterdag 8 april weer open gaat voor het publiek. Rechts bovenaan liggen de boerderijen van het buurtschap Klein Delfgauw, dat was ge doemd te verdwijnen. Echter, door verlegging van het tracé van de 2775 meter lange en ruim honderd meter brede geplande roeibaan kan het buurtschap behouden blijven. Met een even tuele verlenging van de baan is aan de kant van Pijnacker reke ning gehouden. De roeibaan krijgt een open verbinding met de rest van de wateren in de Delftse Hout, zoals de St. Jan Doboe aan de kant van Noot dorp. (Van een onzer verslaggevers) STAVERDEN Verscholen tussen donkere bossen afgewisseld met heidevelden en cultuur^ grond ligt nabij Elspeet omstroomd door de Leuvenumsche Beek het dorpje Staverden. Het kleine dorpskerkje en enkele boerderijen rondom worden overschaduwd door een kasteel, waar aan het plaatsje de naam Staverden onJtleende. In deze bij uitstek toeristische omgeving zijn zeven tien meisjes tussen de 21 en 25 jaar „klaar" gestoomd om deze zomer, als hostess voor de tour operator ASrtöufJVespanda naar het buitenland uitgezonden te worden. Uniek, een woord dat hierbij past. Uniek is de omgeving, uniek •lieg fat g 3T5C "nil v tij CihtV b inig nke Vier landen waarheen de hostest zullen uitvliegenIn het land van h toekomst poseerden vier meisjès van het kasteel Staverden, V.l.n.r, Gri fj kenland, Roemenië, Joegoslavië Spanje. ROTTERDAM De „nacht van bet hart", verschoven tot 25 maart, belooft een groot spektakel te worden. De organi satoren denken de sluitingstijd van 5 uur s morgens te moeten overschrijden. Steeds meer artiesten hebben laten weten naar Rotterdam te willen ko men (zonder enige vergoe ding). Niet alleen artiesten, ook sportlieden en sponsor- bedrijven verlenen medewer king. De twee ton die de „nacht van het hart", inclusief een grote verloting moet opleveren zijn bestemd voor het IMIR-project van de Medische Faculteit i* Rotterdam. Dit onderzoekpro ject, waaraan o.a. de professoren Arntzenius en Hugenholtz mee werken, is bedoeld als onderzoek naar mogelijke activiteiten om mensen die symptonen van een naderende hartinfarct hebben, tijdig te kunnen helpen. Volgens dr. Arntzenius zou daardoor het aantal sterfgevallen dat nu nog een op vijf is kunnen worden terugge drongen tot een op de drie gevallen. In Rotterdam doen nu vijftien huis artsen mee aan het project. Deze art sen kunnen de eerste symptonen van klachten bij him patiënten onderken nen en ze dan onderzoeken. De gegevens via hartcardiograven bijeengebracht, worden op een moeder apparaat in het Dijkzigtziekenhuis snel beoordeeld. Bovendien beschikt het IMIR-projekt over een aantal assisten ten die per auto deze patiënten even eens bezoeken voor aanvullende gege vens. Deze patiënten kunnen boven dien met apparaten die hun hartreac- ties voor zeker tien uur kunnen note ren worden beschermd. Dr. Arntzenius zei tijdens een pers conferentie dat dit projekt er alleen niet in kan slagen het epedemische ka rakter van hart- en vaatziekten terug te dringen. Daarvoor zijn vele andere preven tieve maatregelen nodig, een begelei ding in feite beginnend op vijfjarige leeftijd. Hij hoopt echter wel dat het IMIR-projekt dat nu nog in het onder zoek stadium verkeert te zijner tijd .voor heel Rotterdam kan worden ge bruikt. Voorlopig kan men per maand zestig nieuwe patiënten op deze wijze opvangen. Naast de sport treden de volgende artiesten, orkesten en groepen op: Seth Gaaikema, Cas Oosthoek, Walden en Muijselaar als Snip en Snap, the Blue Diamonds, John Woodhouse, Conny Vink, Ben Cramer, The Shepherds, de twee Pinten, Olga Lowina, Rita Corita, Tony Eyk, Eddy Christiani, The Crocksons, Willy Schobben, Henk van Montfoort, een steelband, het Ahoy' tamboers- en trompetterscorps, de Shell-harmonie, Marcello een honden show, Ellis Berger, Barend Barendse en waarschijnlijk nog Louis van Dijk en het team van Farce Majeure. De avond begint om tien nor met een sportprogramma. De twee grote orkesten kunnen komen omdat een honderdjarig bedrijf de eigen feeste lijkheden heeft afgezegd en het geld beschikbaar stelt om die twee orkes ten te betalen. De SAS zal gratis enke le schaatsers overvliegen en het Hilton- hotel in Rotterdam geeft gratis enkele kamers voor die schaatsers die hier komen om gehuldigd te worden. DEN HAAG Ruim zeshonderd dames uit de gehele provincie wa ren gisteren bijeen in de Klooster kerk aan het Lange Voorhout in Den Haag op de jaarlijkse ontmoe tingsdag van hervormde vrouwen groepen (CJVF). Ds. M. L. W. Schoch, predikant van de Klooster kerk, gaf een toelichting op dit his torisch bijzonder waardevolle kerk gebouw, dat na tal van restauraties en veranderingen aan de Haagse binnenstad een apart accent geeft. Discussie-onderwerp op deze dag was het „open-huiswerk" zoals dat door de Kloosterkerk-gemeente wordt bedreven onder leiding van vicaris drs. Maria de Groot. Zij gaf vooraf een toelichting op dit werk, dat eigenlijk is ontstaan uit de kerst- inn gedachte. Met een groep jeugdige medewer kers wordt elke eerste zondag van de maand „open-huis" gehouden, wat inhoudt dat tal van activiteiten als een kerkdienst en creatieve ex pressie rond één thema worden ge groepeerd. „Op deze wijze proberen wij van uit de daad tot een nieuwe taal van evangelieverkondiging te komen," aldus Maria de Groot, die binnen de gemeente meer mogelijkheden van communicatie ziet dan alleen de mondelinge. een dergelijke opleiding en uniek zo'n opleiding in een kasteel. Het waarom van de keuze van dit kasteel als opleidingscentrum wordt duidelijk als je naast de statige voordeur het bordje van de Nederlandse Scheepvaartunie; ziet. Airtour Nespanda maakt namelijk deel uit van de Reis- en Toerismegroep van deze maat schappij. Dus in feite is de lig ging toevallig, maar desondanks gunstig. Verstoken van de jach tige maatschappij konden de gastvrouwen-in-spé zich voor bereiden op het werk, dat zij deze zomer in tal van plaatsen in het buitenland moeten ver richten. Waarlijk geen sinecure. Jaarlijks vertrekken honderden zo niet duizenden enthousiaste meisjes naar het buitenland om daar, in dienst van reisbureaus of touropera tors, de vakantiegangers op hun plaats van bestemming service te verlenen. Jaarlijks komen honder den zo niet duizenden meisjes ook weer terug met zeer uiteenlopende oordelen over de functie van hos tess. Enthousiasme en teleurstelling De hele groep hostesses klaar met de cursus die hen de nodige onder grond moest geven. Op de voorgrond drie van hen in de officiële Nespand- kleding. Talloze vragen zijn door reis- deskundige op de aspirant-hos tesses afgevuurd. Ogenschijnlijk vaak zonder enige bedoeling maar er ging achter verschillende vra gen de hele problematiek van het hostessschap schuil. O.a. werd ge vraagd of de kandidate van kin deren hield of van bejaardenhoe zij spanningen afreageerde b.v. door boos te worden. Vooral het incasseringsvermogen werd da nig getest. In een rollenspel tij dens de cursus werd de vaak moeilijke werkelijkheid van boze toeristen zoveel mogelijk bena derd en moest de kandidate zich maar uit die situatie zien te red den. Een ervaring die in de prak tijk van nut kan zijn, want veel reizigers en speciaal Nederlan ders kunnen nogal gauw hun goe de humeur verliezen als zij hun vakantiebestemming niet diezelf de sappige Hollandse biefstuk of b loemige Eigenheimer kunnen krijgen. En brei dat dan als hos tess maar eens recht worden geuit terwijl het toch om hetzelfde werk gaat. Het waarom van dit meningsver schil zal dan waarschijnlijk ook ge zocht moeten worden in de instel ling en de luchtkastelen die rond het hostesschap zijn gebouwd. Wan neer je er vanuit gaat dat je aan de Costa Bravo of op Rhodos een aantal maanden kan rond hangen en een beetje informatie geven aan de toe risten en verder niets anders doet dan bruin worden op kosten van het reisbureau of touroperator dan is de teleurstelling niet te vermijden. Want hostess zijn betekent gewoon keihard werken volgens een zes daagse werkweek. Achtenveertig uur in touw zijn om het de klanten van I het reisbureau dat je vertegenwoor- digt naar de zin te maken; dat be- tekent klachten aanhoren, redelijke en onredelijke bezwaren en proble men trachten op te lossen en boven dien in noodgevallen op welk tijd stip dan ook gereed staan ook al heb je geen dienst de helpende hand te bieden. Dit lijkt een zwarte afschildering M van het hostessschap en dat is het Q ook wanneer zo'n grasgroene gast vrouw aan het begin van het seizoen zonder enige vorm van opleiding zonder pardon voor het blok wordt gezet. Hiervan doordrongen heeft Airtour Nespanda een cursus samen gesteld waar de aspirant-hostesses vooraf geconfronteerd worden met zoveel mogelijk problemen die in werkelijkheid ook op hen af zullen komen. Zonder enige moeite kreeg Nes panda 55 aanmeldingen voor het hostessschap. waarvan er slechts 23 geplaatst konden worden. Tien des kundigen, doorkneed in het reisvak, verdeeld over vijf panels vuurden ontelbare vragen op de meisjes af met zoveel voetangels erin dat een open en eerlijk antwoord wel gege ven moést worden. Gevolg was dat 32 kandidaten en hun aspiraties moesten opgeven. Kasteel Staverden met de Leuve numsche Beek als slotgracht werd vorige week het toneel van zeven tien hard blokkende meisjes (de overige zes konden wegens werk zaamheden niet aanwezig zijn). Theorie afgewisseld met praktijk voorbeelden moesten hen een indruk geven wat er nu eigenlijk allemaal gebeurt in de reiskeuken. Computer- forrrtulieren van reisboekingen. be handeling van transfers maar net zo goed een EHBO-cursus dienden als ondergrond voor deze hostessses-in- spé. Een bezoek aan Martinair om de indruk te krijgen van een char termaatschappij en verschillende lezingen vormden samen met een adviesuur van een schoonheidsspe cialiste over het hoe en waarom van het make-upgebruik een cursus waarvan de komende zomer duide lijk zal moeten worden of een scho ling vooraf in de praktijk grote voor delen zal bieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4