Geheime werkafspraken dinsdag in Kamerdebat Jordaanse koning stelt er enigd koninkrij k voor Deens vliegtuig stort neer - 112 doden Het Kwartet In deze krant entezon verjaagt winterse temperatuur Rzi onnig Bernadette Devlin Frankrijk uitgezet Wellicht zwarte VS-diplomaat naar Zuid-Afrika Helft Nederlanders kan Duitse tv zien Zoeloe stamhoofd: beter dat ik niet naar Nederland ga Vooral verbazing over kinderbijslag Eemshaven-centrale deels nucleair Jaar voor de klas als vervangende dienstplicht? Gun ock Uw buurman dezs krant! Mieewe Leidse Comramit WOENSDAG 15 MAART 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ristelijk dagblad voor leiden en omgeving mstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. Biesheuvel in brief: alleen maar richtsnoer Van onze parlementsredactie DEN HAAG Volgende week dinsdag zal een Kamerdebat worden gehouden over de inhoud van de zgn. werkafspraken die de vijf bij het formatieoverleg betrokken fractievoorzitters destijds hebben gemaakt. De leider van de oppositie, drs. J. M. den Uyl, die om bet debat bad gevraagd, zei: 'We hebben er behoefte aan het debat naar aanleiding van de regeringsverklaring nog eens min of meer over te doen'. De werkafspraken werden gisteren ge publiceerd na een kort overleg van de vijf voormalige fractievoorzitters (pre mier Biesheuvel, de ministers Udink, 36-jariige koning maakte zijn voor- bckcnd op een speciale bijeen- nst in het koninklijk paleis in Am- n, waar rond 500 Jordaanse func- narissen en vooraanstaande figuren vertegenwoordigers van de door aël bezette westelijke Jordaanoever ïwezig waren. Palestijnse verzetsbewegingen heb- i Hoesseins voorstellen al afgewe- Dinsdag waren de plannen van de et gevaar bestaat dat we de int opgaan van een totale bur- iroorlog, waarbij tienduizenden straat optrekken'. Harold Wilson over Ulster ide winterse temperatuur van de laatste dagen, trok de lentezon gisteren aan het langste eind: het trd bijna moeilijk om nog een plaatsje te vinden op de bankjes van het park. foes sein maakt plannen bekend ÏMAN (AFP/RTR) Koning Hoessein van Jordanië heeft vanmorgen in een boodschap aan natie de vorming van een 'Verenigd Arabisch Koninkrijk' voorgesteld, dat zal bestaan uit twee ovincies: Palestina (de westelijke Jordaanoever) en Jordanië (de oostelijke Jordaanoever). igezegd Flinke zonnige perioden maar ook hier en daar een bui. Zwak ke tol matige zuidelijke wind. 16 graden, maar dicht bij zee Haximumtemperturen ongeveer enkele graden lager. Morgen en overmorgen: meer be wolking maar overwegend droog. Minder hoge temperaturen. Morgen zon op: 06.25 onder: 18.46 maan op: 06.47 onder: 20.45 ipia t wee eeuwen 'k zal je missen Jordaanse vorst al aangekondigd in een deel van de Arabische pers. Inmiddels hebben de Palestijnse guer rillaorganisaties zich heftig gekeerd tegen de uitgelekte plannen. Zij beti telden het plan als verraad aan de Palestijnse zaak. De Amerikaanse minister van buiten- lanse zaken, William P. Rogers, heeft gisteren voor de commissie buiten landse zaken van het Huis van Afge vaardigden commentaar gegeven op de jongste berichten uit het Midden- LONDEN (AP, Reuter) Bernadette Devlin is gisteren 'zeer nijdig' uit Frankrijk in Londen teruggekeerd na dat zij door de Franse politie het land was uitgezet. Zij had in Bordeaux een toespraak willen houden. De Franse autoriteiten hadden het Britse parle mentslid voor midd-Ulster eerder al verboden Frankrijk binnen te komen. Na aankomst werd Bernadette Devlin ingerekend en voor rekening van de Franse fiscus weer op het vliegtuig gezet. WASHINGTON (Reuter, AP) De Amerikaanse regering overweegt ern stig een zwarte diplomaat te benoe men bij dc Amerikaanse ambassade staf in Zuid-Afrika. Dit heeft de Repu blikeinse senator Jacob Javits gisteren bekend gemaakt. Dit werd bevestigd door de onder minister van buitenlandse zaken Da vid Abshire. 'De kwestie van de be noeming van een zwarte functionaris in Zuid-Afrika veroorzaakt voor de betrokken man bijzondere problemen. Hoewel wij deze moeilijkheden besef fen, wordt een dergelijke benoeming in feite ernstig overwogen', aldus de onder-minister. De Amerikaanse rege ring heeft alle landen waar de VS betrekkingen mee onderhouden laten weten, dat in binnen- en buitenland functionarissen worden benoemd zon der dat gelet wordt op ras, huids kleur, godsdienst, geslacht of nationa le afkomst. Javits verklaarde gisteren in de Se naat te hopen dat Amerika spoedig tot de benoeming zou overgaan omdat Washington op geen enkele manier concessies mag doen' aan de ongeloof lijke apartheidspolitiek van de Zuidaf- rikaanse regering'. SAN JUAN (AFP) Acht opvaren den van het Braziliaanse vrachtschip Barao de Mana. dat 150 mijl ten noordwesten van Curacao in brand is gevlogen, zijn omgekomen. Binnenland Roovers liet zien dat wet anders moet Buitenland Wallace in Florida op rozen Italiaanse admiraal verlaat NAVO voor fascistische partij7 Kerk Twee geloven op één kussen 2 Men schrijft ons Boekenctalage Uw probleem Radio- en tv-programma's Strips, feuilleton Commentaar Puzzel Dichtbij Drees en Geertsema en het huidige lid van de Raad van State, dr. Verin- ga) met de huidige fractievoorzitters van de regeringspartijen. In een begeleidende brief vestigde premier Biesheuvel er de aandacht op. dat de werkafspraken slechts richtsnoer konden zijn voor de toen malige vijf fractievoorzitters, alsmede voor de ministers die tot het kabinet toetraden. De fracties, dus uiteraard ook de latere voorzitters ervan, zijn slechts gebonden aan het regeerak koord, aldus premier Biesheuvel. Overigens voegde de premier eraan toe, dat aan de fractievoorzitters het verzoek is gedaan, om bij het beraad voor hun fracties en in het onderling beraad van de regeringsfracties zich zoveel mogelijk achter deze werkaf spraken te stellen. De verwondering die over de werkaf spraken bestaat, zowel bij de rege- rings- als de oppositiepartijen geldt met name de afspraken over bevrie zing »van de kinderbijslag, de groei van het aantal studenten en de vrij blijvende opstelling van de WD ten Oosten. Hij liet doorschemeren op de hoogte te zijn van de verklaring die koning Hoessein vandaag wil afleg gen. Hij zei dat hij over de huidige ontwikkelingen in het Midden-Oosten nu niet in het openbaar kon spreken, maar hij was op de hoogte van de bestaande situatie.' 'Ik denk dat er in de nabije toekomst ontwikkelingen zullen zijn die de toestand duidelijker zullen maken', aldus minister Rogers. HILVERSUM Ongeveer de helft van de Nederlandse bevolking kan op het televisietoestel thuis Duitsland 1 en 2 ontvangen. In het oosten van ons land kan bijna 90 procent de beide Duitse zenders ontvangen. In het wes ten en in het bijzonder in de drie grote steden, ligt het percentage on der de twintig. Een en ander blijkt uit de resultaten van een onderzoek, dat in opdracht van de NOS is uitge voerd. De gemiddelde kijkdichtheid van de Duitse programma's is zo laag, dat dit nooit van invloed kan zijn op de kijk dichtheid van de Nederlandse pro gramma's. De kijkdichtheid voor de programma's op Duitsland 1 bedraagt gemiddeld 1 procent, voor die op Duitsland 2 ongeveer 2 procent. Het Duitse programma, dat in de pe riode, waarover dit onderzoek zich uit strekte, het meest in Nederland werd bekeken, was de Rudi-Carell-show, die een kijkdichtheid haalde van 7 pro cent. In Duitsland zelf kreeg dit pro gramma een kijkdichtheid van 77 pro cent. De Rudi Carellshows behoren bij de oosterburen tot de meeste bekeken programma's. 'Eerst gaf ik er één een beetje melk. Toen nog één en toen nog één en DURBAN (AFP) Het stamhoofd van Zoeloeland, Gatsja Boethelezi, zal niet het internationale symposium over geweldloze verandering van de maatschappij, dat volgende maand in Nederland zal worden gehouden, bij wonen. Als reden geeft het stamhoofd op, te geloven, dat de premier van Zuid-Afri ka, Vorster, en de minister van Ban- toebestuur, Botha, 'er niet gelukkig mee zijn als ik de conferentie bijwoon. Ofschoon ik een boodschap ontvangen heb, is het niet een rechtstreekse in structie dat ik de conferentie niet moet bijwonen. Ik ben tot de conclusie gekomen dat het niet in het beste be lang van de Zoeloebevolking is, dat ik de conferentie bijwoon als de premier en de minister het niet gelukkig vin den dat ik ga'. Premier Biesheuvel slechts gebonden aan regeer akkoord aanzien van de z.g. anti-Veronica-wet (zie elders deze krant). Die verwondering kreeg gisteren tweeerlei wijze gestalte in politiek Den Haag. In kringen van de opposi tie leefde sterk de indruk dat met deze afspraken dingen zijn aangesne den van wezenlijke politieke beteke nis. Vooral de afspraak over de be vriezing van de kinderbijslag werd nogal zwaar opgevat. Ook CNV-voor- zitter Lanser kwam deze afspraak als 'volkomen onbegrijpelijk' voor. De heer Lanser wees erop, dat de SER over deze zaak nog geen advies heeft uitgebracht. 'Maar hoe dit advies ook zal uitvallen, het is natuurlijk duide lijk dat de laagstbetaalden er niet bij in mogen schieten.' Hij kon maar één verklaring vinden voor deze afspraak, namelijk dat de confessionele partijen ermee willen bereiken, dat de bevrie zing van de kinderbijslag nooit van de grond zal komen. Ook binnen de confessionele partijen heerste verwondering. Deze partijen wijzen er echter op, dat een afspraak als bijvoorbeeld over de bevriezing van de kinderbijslag nooit op deze manier gestalte zou kunnen krijgen. In KVP-kring herinnerde men bij voorbeeld aan het standpunt van frac tievoorzitter mr. Andriessen, dat met name een bevriezing van de kinder bijslag van het tweede kind 'nooit zonder meer aanvaard zou kunnen worden.' De afspraak dat de studentenstroom moet worden ingedamd, achtte men in confessionele kring een wal onge lukkige formulering. Inmiddels is ech ter al bij de behandeling van de begroting van onderwijs gebleken dat het hier gaat om een zeer nauwkeuri ge regulering. Hetzelfde geldt voor de afspraak, dat de collegegeldverhoging voor beursalen niet volledig gecom penseerd zou worden. Hierop is de regering teruggekomen. In het algemeen konden de regerings partijen weinig bezwaar hebben te gen de inhoud van de gemaakte af spraken. Wel duren ook bij deze par tijen bepaalde irritaties, voort met betrekking tot deze afspraken, omdat men meende dat tijdens de formatie voor het eerst de gewénste openheid is betracht. Drs. J. M. den Uyl formatiedebat overdoen Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De nieuwe electric!- 'teitscentrale die bij de Eemshaven in aanbouw is. zal deels aardgas stoken en deels nucleair werken. Dit staat in een verklaring die hel Ha venschap Delfzijl gisteren heeft afgege ven bij een persexcursic in het haven gebied van Delfzijl. Tot nu toe was steeds vast gehouden aan stoken met aardgas, waarbij alleen als mogelijk heid werken volgens een nucleair pro cédé niet bij voorbaat werd uitgeslo ten. De centrale van het Electriciteits- bedrijf Groningen-Drente (EGD) zal blijkens de verklaring de eerste een heid (600 megawatt) met aardgas sto ken. 'De volgende eenheden worden nu cleair', zo wordt epliciet gesteld. De centrale krijgt uiteindelijk een totaal vermogen van 4000 tot 5000 megawatt. ZIE OOK ELDERS DEZE KRANT (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Vier Eerste-Kamerleden hebben, op grond van een plan van de derde-jaarsleerlingcn van de twee pedagogische academies uit Middelburg, vra gen gesteld aan de ministers van onderwijs, wetenschappen en defensie over de mogelijkheid van vervangende dienstplicht. Het plan van de Zeeuwse aspirant-onderwijzers heeft betrekking op het ver vangen van collega-onderwijzers, die gedurende een jaar voor hun klas weg moeten om een applicaticcursus voor de hoofdakte te volgen. De studenten van de pedagogische academies hebben aangeboden dat zij gedurende dit jaar wel willen invallen voor hun collega's, die hun studie willen afronden, maar dat zij deze periode dan wel zouden willen beschouwen als een vervangende dienstplicht, zodat ze later niet meer in dienst hoeven. De Eerste Kamerleden dr. M. H. M. van Huiten (PPR), ir. W. Draijer en A. Martini (beiden D'66) en prof. dr. L. M. de Rijk (PvdA) heben over deze zaak vragen gesteld. HAARLEMMERSTRAAT 114-118 TEGENOVER DONKERSTEEG In slecht weer bij Perzische Golf BEIROET (UPI, RTR, AFP) Een Deens vliegtuig met 106 passa giers en zes bemanningsleden is vannacht bij zeer slecht weer neer gestort in de Perzische Golfstaat Doebai. Er zijn geen overlevenden. aan de Perzische Golf een tussenlan ding maken. De controletoren had een paar minuten voor de landing het con-, tact verloren. Hel toestel bevond zich volgens functionarissen van het vlieg veld ten noorden van de voorgenomen route toen het neerstortte. Deze koers afwijking was waarschijnlijk te wijten aan slecht weer. Twaalf helikopters en marine-eenhe den namen deel aan de speurtocht naar het toestel. Sterling Airways is een van de groot ste onafhankelijke charterluchtvaart maatschappijen en houdt zich voorna melijk bezig met vakantieviuchten. Vo rig jaar vervoerde zij rond twee mil joen passagiers. Het wrak van het Deense vliegtuig, een Supercaravelle van de charter maatschappij Sterling Airways, ligt in bergachtig gebied op ongeveer zestig km van Doebai. Hel werd volgens functionarissen van het vliegveld van Doebai waargenomen op bergachtig terrein, drie mijl uit de kust. Leden van een stam in dit afgelegen gebied zouden vanmorgen hier een brand heb ben waargenomen. Aan boord van het toestel bevonden zich 106 vakantiegangers, te weten 68 Denen, 12 Noren, 20 Zweden, 4 Finnen en 2 Westduitsers. De bemanning be staat geheel uit Denen. De Caravalle, die uit Ceylon naar De nemarken terugkeerde, zou in Doebai Uw krant vernieuwd en uitgebreid NiMW» obwwlw» opgeven BOtf eieoe. obonnn.: \j//b„„, p.,A I, a«m<*k.lük D d I Verdien zelf een leuke - Adres: attentie naar keuze D kwartaol U hoeft alleen maar deze I De nieuwe "bonnee ontvangt de kront 14 dogen vernieuwde en sterk »atU' en beiP°ort ,enmir»'® f abonnementsgeld uitgebreide krant van I hand tot hand te laten gaan. Opgegeven door.- Noam: En dan de bon hiernaast invallen. I MooH:I r Be ontvang als beloning het aangekruiste Postzegel niet nodig ols nopje pejfpopêr piaiino schooltje hondge oorootrop M U op de envelop schrijft: ^^m-l enve'oppen [HeueoonderielTef) mei brielpop^r co pen^ Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1