Jeen haast met uitbreiding -[echten ondernemingsraden IATA waarschuwt luchtvaart tegen kapers en afpersers Nieuwe federatie van chr. ondernemers in levensmiddelenbedrij i Felle kritiek boeren op advies kampeer raad CDU in DDR stemt tegen abortuswet Redons fantasiewezens in Amersfoorts Zonnehof 3 Geen pijpleiding oor bekend bos Pech voor inbrekers Rode 'reddingsballon' telgen geloven niet n snelle invoering ran nieuwe spelling Weer uitstel van lancering satelliet :ieen kappers hoofd meer Kamerleden vragen maatregelen tegen zwaveldioxyde Steeds minder mensen naar cultuuruitingen buitenshuis Universiteitskoor naar Amerika En dan nog.... Spaanse politie slaags met stakende arbeiders Vonhoff vol zorg over vrij kamperen IKüUW/KWAKiiiï VKiJiJAO 10 iVlAAtti 1972 UI» K.\ LA Kl SI at, Chaos op Amerikaanse luchthavens LONDEN (AP, REUTER, UPI) Binnen de komende zeven dagen zullen kapers of afpersers wellicht opnieuw toeslaan bij internationale luchtvaartmaatschappijen. Deze waarschuwing is gegeven aan de luchtvaartondernemingen in de we reld, door het Londense kantoor van de IATA, de internationale organisa tie voor de burgerluchtvaart. De waarschuwing is gebaseerd op me dedelingen van het IATA-hoofdkan- toor in Genève. Daar was uit Japan vernomen dat pogingen tot vlieg tuigkapingen kunnen worden onder nomen door iemand die een diplo matiek paspoort heeft en daardoor niet op wapens en explosieven mag worden onderzocht. Uit Japan was bericht ontvangen uit te kijken naar vijf personen met diplmatieke pas poorten die zijn uitgegeven door landen uit het Midden-Oosten. Het zouden volgens de IATA niet nood zakelijkerwijs leden van een politie ke organisatie hoeven te zijn. maar ook personen behorend bij extremis tische groepen die om politieke re denen uit zijn op 'groot geld'. De IATA wijst op de kaping, vorige maand, van de Westduitse Jumbojet, die werd ontvoerd toen hij op weg was van New Delhi naar Frankfort en die later is 'teruggekocht' voor de losprijs van vijf miljoen dollar. Ook wordt gewezen op dreigementen van de laatste dagen tegen de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij Trans World Airways (TWA). Deze maatschappij was gewaarschuwd dat vier machines vernietigd zouden worden als niet snel 2 miljoen dol lar werd uitbetaald. .In een vliegtuig van de TWA werd daarop een bom gevonden. Een ander toestel werd in Las Vegas beschadigd door een bom explosie. In een Boeing van Uni ted Airlines in Seattle werd een bom in de cockpit gevonden. TWA heeft later nog tientallen andere bommeldingen ontvangen, die vals bleken. Op de Amerikaanse vliegvelden zijn de strengste veiligheidsmaatregelen genomen uit de geschiedenis van de luchtvaart in de VS. De veiligheids actie heeft het luchtverkeer groten deels ontwricht. Vele vliegtuigen werden doorzocht. De veiligheids chef van de luchthaven Los Ange les verklaarde: Wij hebben mensen als vliegen over de gehele luchtha ven verspreid. Niemand kan een voet verzetten zonder identiteitsbe wijs'. Vliegtuigen werden leegge haald, passagiers gefouilleerd en ba gage met speciale apparatuur 'afge tast' op metalen voorwerpen. De FAA, het Amerikaanse federale luchtvaart bureau heeft meegedeeld dat ongeveer duizend van de 1300 gewapende veiligheidsfunctionaris-' sen op passagiersvluchten met in gang van 1 april gronddienst krijgen om 'adspirant-piraten' op te sporen. IRUSSEL De Belgische minister an defensie. Vanden Boeynants, heeft «sloten het beroemde Peerdsbos nabij Intwerpen te sparen. Plannen om wars door dit bos een militaire pijp- ïiding aan te leggen zullen gewijzigd rörden. Er zal een ander tracé worden ntworpen. Ie pijpleiding maakt deel uit van het eïn tegreerde NAVO -pi j pl eidingsys- eem dat van Noorwegen tot Turkije eikt en dat voornamelijk is bedoeld oor brandstofvoorziening voor mili- aire vliegvelden. In België ligt al 00 km van deze pijpleiding. ROME (RTR) Een bende inbrekers, die gebruik maakte van een snijbran der om een gat te branden in een brandkast te Rome, heeft behalve een gat in de brandkast ook de bankbiljet ten erin verbrand. De politie vond de inhoud van de kluis in veraste toe stand. Gisteren introduceerde een fir ma die op de HISWA in de RAI een stand heeft, een voor Neder land geheel nieuw produkt; een 'reddingsballon'. De jongen die deze balloon demonstreerde, sprong daarvoor in de buiten haven van de RAI. De bedoeling is dat de ballon zichzelf onder water opblaast. De rode kleur zorgt er voor dat de drenkeling op grote afstand te zien is. Be langrijke bijkomstigheid: de bal lon is op het raderscherm te zien. RUSSEL De Belgische minister in Nederlandse cultuur, Van Meche- ir n, gelooft niet dat de nieuwe spel- dit ng al snel zal worden ingevoerd. Hij :un' jmt volgende week donderdag naar van en Haag om met de Nederlandse rege- ng over de nieuwe spelling te pra- n. 'Die spelling is niet voor mor- sn,zei hij in een radio-interview. /ij- zullen het er wel over eens zijn in noord en zuid dezelfde spelling dat oet zijn, dat de nieuwe'spelling toch fnsterts voor een eeuw vast moet lig- en dat het voor alles een eenvou- ge spelling moet zijn. Maar beide geringen zouden wel eens tot de Fertuiging kunnen komen dat de spel- ïgsconunissie nog niet geheel gereed met haar werk,' aldus Van Mechelcn. 1de. De samenwerkende 'Europese fabri kanten van golfkarton zullen binnen kort op hun produkten, voornamelijk verpakkingsmateriaal, een beeldmerk drukken. Dit beeldwerk bestaat uit drie aaneengesloten gebogen pijlen en symboliseert de kringloop: golffaarton- oud-papier-golfkarton. Men wil hier mee aantonen, dat het materiaal na toepassing als verpakking opnieuw ge bruikt kan worden voor de vervaardi ging van papier/golfkarton. Een bij drage tot verbetering van het milieu? VANDENBERG (DPA/AFP) De Europese satelliet 'TD 1 a', die van nacht de ruimte zou worden inge stuurd, moet nu weer wachten tot zon dagnacht, vijf minuten voor drie Ne derlandse tijd. De lancering is al enkele malen uitge steld. Ditmaal was de oorzaak een de fect aan de tweede trap van de Ameri kaanse Thor-delta-raket. Hét systeem tot regeling van de snelheid van de trap bleek niet in orde. Eerder werd de lancering uitgesteld doordat de NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, de Thor-delta- raket wilde gaan gebruiken voor het afschieten van zijn nieuwe weerkunst- maan, de 'Itos C'. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Binnen het Nederlands Christelijke Ondernemers Verbond in het midden- en kleinbedrijf is een forse organisatorische concentratie tot stand gekomen door de vorming van een federatie onder de naam 'Unie van Christelijke ondernemersverbonden in de levensmiddelensector,' kortweg Unifood genoemd. De federatie is gevormd door de vijf bij het NCOV aangesloten ondernemingsorga nisaties in de levensmiddelenbranche. Het betreffen de christelijke bond van detailhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, de bond van chris telijke ondernemers in 't bakkersbe drijf; de Christelijke kruid eniiersbond; de protestants-christelijke bond van handelaren in melk- en zuivelproduk- ten en de bond van christelijke sla gerspatroons. Deze organisaties hebben samen ruim 6.000 leden, maar zo werd gisteren op een persconferentie van het NCOV meegedeeld, Unifood maakt het moge lijk thans ook ondernemers in deze branche te organiseren, die tot dusver binnen het NCOV geen, 'dak boven het hoofd' hadden, zoals supermark ten, vishandelaren, poeliers, delicates- van e Haute Coiffure Fran?aise in Parijs heeft deze week ligne 'New Chic' gelanceerd. De kapsels hebben de u sportief karakter; het haar is half lang en omlijst in de meeste gevallen het gezicht. Haar waar je inds kker de wind door kuilt laten waaien. offi- ïoersma: 'Eerst ervaringen met nieuwe wet' sezaken, slijterijen, ehocolateriezaken enz. Branche-vervaging NCOV-Voorzitter H. de Mooij ver klaarde dat deze ontwikkeling een duidelijk gevolg is van de branche vervaging. die sinds de vestigingswet- 1954 in het midden-" en kleinbedrijf heeft plaatsgevonden en die bij de invoering van de nieuwe vestigings wet (in april) nog sterker zal worden. Dan zal het immers mogelijk zijn om zich met één diploma als ondernemer in het midden- en kleinbedrijf te vestigen en alle produkten te verko pen, die men maar wil. Sommigen menen dat alle branche-organisaties nu maar moeten verdwijnen en in één verband moeten worden opgeno men, maar daarvoor achtte de heer De Mooij de tijd nog niet rijp. De vijf organisaties in de levensmid delensector zullen niet alleen de cen trale service van hun federatie ont vangen, maar zij zullen ook hun eigen apparaten ten dienste stellen van de leden der andere vier organisaties. Presidium Unifood heeft een bestuur, gevormd door drie bestuursleden van elk der vijf organisaties. Het presidium be staat uit de heren K. Rook (voorzit ter), vice-voorzitter van de kruide- niersbond, A. Vonk, bestuurslid van de bakkersbond, J. Tamboer, voorzit ter van de bond van detailhandelaren in aardappelen, groenten en fruit B Nugteren, voorzitter van de bond van melkhandelaren en Jac. Quist, be stuurslid van de slagerspatroonsorga- misatie. Het coördinerend secretariaat wordt voorshands uitgeoefend door de heer W. de Graaf, secretaris van het NCOV. De heer Rook, die de ontwikkelingen in de levensmiddelensector 'tumul tueus' noemde, verklaarde dat Uni food de in alle betrokken organisaties aanwezige 'know how* gaat bundelen en diverse knellende problemen gaat 'aanpakken', zowel op landelijk als op regionaal niveau. Knelpunten an onze parlementsredactie EN HAAG. Minister Boersma ociale zaken) die als lid van de weede Kamer zeer ijverde voor tbreiding van de bevoegdheden de ondernemingsraden, is rt van plan direct hierover een als ivies te vragen aan de SER. motief is, dat hij eerst wil weten je de bestaande wet op de onderne- ingsraden werkt, alvorens met nieu- voorstellen te komen. Hiernaar &rdt door het departement een on- izoek ingesteld. 'Een wet, die net werking is getreden, moet je niet wijzigen', aldus de heer Boers- sloot 1 n. ?ze mededeling van de mininster n roorzaakte gisteren in de vergade- ig van de vaste Tweede Kamercom- &ie voor sociale zaken verwonde- ig, vooral bij de heren E. R. Wiel- *aijer (PvdA) en E. Nypels (D'66) herinnerden minister Boersma aan Q amendement, dat hij als Kamer lid indiende op de wet voor de struc tuur van de vennootschappen om meer rechten toe te kennen aan de ondernemingsraad en aan de passage aan het regeerakkoord waarin dit wordt beloofd. Het ging er vooral om de ondernemingsraden te kennen in zaken van benoeming van de directie, fusies en massa-ontslagen. Drs. Boersma verzekerde de Kamerle den, dat hij zijn aktiviteiten als Ka merlid niet was vergeten. Hij wenste echter met de ondernemingsraden eerst een poosje wettelijke rust. Ove rigens zegde hij wel toe, dat de advies aanvraag nog dit jaar de deur uit zou gaan. Anders zou het niet meer mogelijk zijn de beloofde uitbreiding van de bevoegdheden in deze rege ringsperiode waar te maken. De mi nister wist nog niet, of het een alge mene of gerichte adviesaanvraag aan de SER zou orden. Hij herinnerde eraan, dat inmiddels wel aan de SER advies is gevraagd over het beroeps- recht van de ondernemingsraden en over de medezeggenschap in de kleine ondernemingen. Verschillend Over de bevoegdheden van de onder- nemjngsraden werd in de commissie niet gelijk gedacht. Zo vond de liberaal drs. G. M. V. van Aardenne beslis singsrecht van de ondernemingsraad in geval van fusies in strijd met de wetgeving van de vorige regering. De heer C. N. van Dis (SGP) sprak zich in het algemeen uit tegen het meebe slissen door de ondernemingsraad. Het bleek, dat minister Boersma er niet voor voelt, om ?ls overheid expe rimenten met ondernemingsraden te stimuleren. Wanneer zo'n experiment mislukt, is de kans op een terugslag groot. Trouwens, aldus drs. Boersma, in Joegoslavië komt men ook steeds meer terug op het arbeiderszelfbe stuur. Men zoekt het daar weer meer in de richting van de Nederlandse ondernemingsraden. Een van deze knelpunten is bijvoor beeld. dat circa 75 procent van de beschikbare ruimte voor nieuwe su permarkten in handen komt van het grootwinkelbedrijf en coöperaties, ter wijl 75 procent van de levensmiddelen wordt omgezet door de zelfstandige ondernemers, al of niet bij een combi-; natie aangesloten. Hoge prioriteit zal Unifood ook ge ven aan het contact met de betrokken werknemersorganisaties, waarbij ge streefd zal worden naar een stroomlij ning van de verschillende cao's. Eten zeer belangrijk punt noemde de heer Rook ook de herziening van de win kelsluitingswet, waarover de menin gen nogal zijn verdeeld. Zo zijn, in tegenstelling tot de detailhandel in duurzame goederen, de detaillisten in de levensmiddelenbranche in grote meeredrheid voorstanders van zater dagmiddagsluiting of sterk vervroeg de zatcrdagsluiiting. Bij de werf Piet Smit in Rotterdam (onderdeel van het Rijn-Schelde-Ver- olme-conceru) zal op 16 maart het tweede cruiseschip dat RSV bouwt voor de Britse rederij Cunard-Ona te water worden gelaten. Het is een zus terschip van de 'Cunard-Adventurer*, dat de Rotterdamse Droogdok Mij. on langs opleverde. door G. KRUIS Niet minder dan honderdzeventig litho's van Odilon Redon in de 'Zonnehof' te Amersfoort. Daar mee viert het Comité Amersfoort van het Genootschap Nederland- Frankrijk zijn veertigjarig be staan. Een goed idee, geen knusse plaatselijke aangelegenheid, maar ook een gebaar naar 'buiten'. Het is weliswaar een Nederlandse col lectie uit het Haagse Gemeente museum maar grafiek leidt nu eenmaal een verborgen leven, op gra fiek moet je zuinig zijn, dat bewaar je in stofvrije mappen tot er weer eens een aanleiding is het allemaal te laten zien. Dit is zo'n aanleiding. Immers een dergelijk genootschap is vooral actief op het culturele vlak en een kunstenaar als Odilon Redon ook schrijver, musicus, filosoof stond midden in het Franse culturele leven van zijn tijd. Maar zoals die grafiek daar nu hangt in de 'Zonne hof', toch één van dc mooiste exposi- tiegelegenheden in ons land, komt er toch bij je op dat er iets aan ont breekt. Op de een of andere manier is het allemaal een beetje kil, 'n beetje zakelijk gedaan. Litho na litho, vaak series, op gelijke afstanden, je betrapt jezelf erop dat je er op een gegeven ogenblik alleen nog maar, zij het enigszins keurend, langs loopt. Ik hou niet van het 'versieren' van tentoon stelling, wel van inrichten; deze is niet ingericht maar 'gehangen'. De saaiheid van de presentatie had m.i. heel goed opgevangen kunnen worden door hier en daar tussen de grafiek een paar schilderijen en tekeningen (uiteraard ook van Redon) te tonen. Ook die had het Haagse museum voor dit doel waarschijnlijk graag afge staan. Toch, en dat ben ik me heel goed bewust, is een dergelijk bezwaar to taal niet bij me opgekomen, toen ik, in '70, 'alleen maar' grafiek van Goya zag. Het grafische oeuvre van Redon is, dacht ik, toch in feite sterk tijds- Van een verslaggever DEN HAAG Drie kamerleden (al len PvdA) zullen minister Stuyt (volksgezondheid en milieuhygiëne) vragen stellen over mogelijke maatre gelen tegen de uitstoot van zwaveldi oxyde bij de verbranding van stooko lie. Er zijn thans meerdere procédé's ter beperking van die zwaveldioxydeuit- stoot in een verregaand stadium van industriële ontwikkeling, aldus de he ren De Ruiter en Oele en Mejuffrouw Barendregt, maar de toepassing van die procede's kan volgens hen slechts door de overheid worden afgedwon gen, en wel door fiscale maatregelen. Waarom is er bij de heffing op stook olie in het kader van de wet op de luchterverontreiniging geen verschil gemaakt op zwavelrijke en zwavelar- me stookolie?, zo vragen de parlemen tariërs zich voorts af. Zij vrezen dat dit met name in het Waterweggebied zal leiden tot voortgezet gebruik van zwavelrijke stookolie. Tenslotte willen de kamerleden de import van zwavelrijke stookolie aan pakken. Zij zullen de minister vragen wélkè maatregelen de regering daar toe overweegt. gebonden en meermalen ook enigszins maniëristisch. Redon pakt je, ervoer ik bij zoveel bladen tegelijk, toch eigenlijk meer door zijn fantastische techniek, door zijn prachtige licht-donker contrasten, door de subtiele toon van zijn pren ten, dan door de wezenlijke 'inhoud' ervan. Veel van zijn fantasiewezens doen je echt niet veel, doen eerlijk gezegd, zover dat nog kan met een kunstenaar als Redon, nogal eens ongeïnspireerd 'gemaakt' aan. Die kronkelende slang- visachtige drakenlijfjes met mensenge zichtjes en duivelsoortjes, in de lucht zwevende oogappels en allerhande duidelijk 'verzonnen' monstertjes. Vaak zijn die niet echt dreigend zoals b.v. die van Ensor, wat later wèl zijn ze bijna altijd volkomen ondoorgrondelijk, raadselachtig en soms zelfs van een mystieke schoon heid. Dat doet allemaal niets af van het feit dat dit een initiatief was, dat navolging verdient; misschien zit er nog wel eens een overzichtstentoon stelling van Redon's wonderbaarlijke schilderijen in Een van Redons fantasiedieren DEN HAAG De belangstelling van de Nederlander voor concerten, to neelvoorstellingen en andere culturele evenementen buitenshuis is afgeno men, doordat de tv hem steeds meer aan huis bindt. Maar musea trekken 'n groeiend aantal bezoekers. Dat zijn enkele van de conclusies, die getrok ken kunnen worden uit de eerste, onlangs afgesloten fase van een onder zoek dat in opdracht van het ministe rie van CRM wordt ingesteld door het Instituut voor Psychologisch Markton derzoek NV te Schiedam. Het onderzoek heeft tot doel inzicht te verschaffen in de 'participatie' van de Nederlandse bevolking aan diverse vormen van kunst en cultuuri. Daar mee wordt dan vooral bedoeld de belangstelling voor toneeluitvoerin gen, concerten, balletvoorstellingen, opera's enz. Gelijktijdig met de opmars van de tv in het begin van de jaren zestig, valt er een teruggang te bespeuren in het bezoek aan theater en concertzaal. Maar ook café's en vergaderingen worden sindsdien minder bezocht. Het onderzoek heeft geen niewe feiten aan het licht gebracht Het bevestigt wel de over deze ver schijnselen al geruime tijd levende veronderstellingen. Het toont ook aan dat vrouwen in het algemeen meer behoefte hebben om 's avonds uit te gaan dan mannen. En dat Nederlan ders meer naar concerten, toneel, bal let en opera gaan, naarmate zij meer opleiding hebben genoten en in hun jeugd meer in aanraking zijn geko men met deze uitingen van cultuur. Uit het rapport valt ook te conclude ren, dat er onder de regelmatige be zoekers van theater en concertzaal meer zijn met een gespecialiseerde belangstelling dan met belangstelling voor kunstuitingen van verschillende aard. Opmerkelijk is, dat veel mensen maar weinig kennis dragen van de culturele dienstverleningsvormen in hun omgeving. Het rapport 'Cultuur en Publiek I' bevat de eerste resulta ten van bovengenoemd onderzoek en is inmiddels aangeboden aan minister Engels. AMSTERDAM Van 6 april tot 2 mei a.s. zal het Amsterdamse Univer siteitskoor o.Lv. Wim van Gerven deelnemen aan het derde Internatio nal University Choral Festival, dat gehouden wordt in het Lincoln Cen ter for Performing the Arts in New York. Dit festival wordt om de drie jaar gehmiden telkens voor 16 uitge nodigde studentenkoren uit heel de wereld. Deze uitnodigingen geschie den op grond van enige honderden audities die de leiding van Festival op de band heeft opgenomen. Op het programma van ons Amster damse koor staan o.m. werken van Sweelinck, Lassus, Josquin, benevens Ton de Leeuws 'The Magic of Music" en Bernard van Beurdens 'Het Ver plichte Werk'. En Nu naar Bed, de Nederlandse musical, die overal uitverkocht is. gaat nog door tot aan 31 december van dit jaar. Toneelgroep Sater speelt 'Van af braakbuurt tot nieuwbouwwijk' in af braakbuurten en nieuwbouwwijken te Amsterdam, Rotterdam en waar dan ook wijkcentra dat willen (tel. 020- 229173). Odilon Redon: 'Het aangedrocht aan schouwde alles met ontzetting* uit de serie: 'De Nacht'. MADRID (DPA) In El Ferrol, in noordwest-Span je, zijn enige honder den stakende werfarbeiders bloedig slaags geweest met de politie. Ver scheidene arbeiders en politiemannen liepen verwondingen op. Een onbe kend aantal mensen is gearresteerd. Tevoren hadden rond vierduizend ar beiders een zitstaking gehouden uit protest tegen het ontslag van zes col- iega's, die van agitatie waren beschul digd. De politie trad op toen een aan tal betogers het terrein niet wilden verlaten. DEN HAAG Het advies van de Nederlandse Kampeerraad om het kamperen bij de boer binnen de perken te houden is gisteren zo wel door de Stichting Recreatie als de Stichting Vrije Recreatie bekritiseerd. De Stichting Vrije Recreatie, waarin boeren zijn georganiseerd, die het kamperen op hun terrein willen toe staan, sprak van een 'regelrechte oor logsverklaring' aan die kampeerders, die niet op een officiële camping maar liever bij de boer hun tent willen neerzetten. 'De monopolieposi tie van de erkende campings wordt met dit adrvies alleen maar versterkt', aldus de Stichting in een brief aan de Tweede Kamer. Kritiek op het standunt van de kam peerraad is ook te proeven in een gisteren verschenen brochure van de Stichting Recreatie. Die kritiek richt zich vooral op de kern van de beper king die de kampeerraad geïntrodu ceerd wil zien, n.l. dat vrij kamperen op een boerenerf slechts toelaatbaar mag zijn binnen een daartoe aangewe zen gebied en dan alleen nog maar voor maximaal drie caravans en of tenten gedurende maximaal 72 uur. Volgens de stichting recreatie, het contactcentrum voor openluchtrecrea tie, zoeken de kampeerders juist een vaste standplaats. Zij komen daarom tot de conclusie dat het beter is het BERLIJN (Reuter) In de Oostduitse 'Volkskammer' is gisteren niet veertien stemmen tegen, bij acht onthoudingen, een wet goedgekeurd, die aan vrouwen in de eerste drie maanden van de zwangerschap abortus toestaat. De Volkskammer, die 500 afgevaardigden telt, keurt nieuwe wetten vrijwel altijd eenstemmig goed. Volgens waarnemers is het de eerste keer dat een zo groot aantal afwijzende stemmen is uitgebracht. Kerkelijke kringen in Oost- Berlijn verklaarden dat kon worden aangenomen, dat alle tegenstemmers die in de Volkskammer een blok vormen leden van de Oostduitse Christen democratische partij zijn. Op de nu aangenomen wet is felle kritiek geleverd door het Oostduitse rooms- katholieke episcopaat. Dit liet in januari van de preekstoel een verklaring voor lezen waarin abortus werd gebrandmerkt ais een 'verfoeilijke misdaad'. Ook de evangelische bisschoppen van Oost-Duitsland hebben zich tegen de wet gekeerd. De veertien tegenstemmers zijn vrijwel zeker rooms-katholieke afgevaardigden. De acht onthoudingen zijn waarschijnlijk afkomstig van leden van de Evan gelische kerk. kamperen bij een boer voor maximaal twee caravans en of tenten toe te staan gedurende een periode van 15 maart tot 1 november. De boer zou het aantal tenten of caravans met maximaal vijf moeten kunnen uitbrei den maar dan met toestemming van het gemeentebestuur. De Stichting Reoreatie voelt voorts weinig voor het aanwijzen van bepaalde gebieden waar in gekampeerd mag worden. Kampe ren bij een boer is volgens de Stich ting Recreatie een van de oudste vormen van recreatieve verblijfsrecre- atie en tot op de huidige dag zijn er altijd wel boeren geweest waar het mogelijk was de tent op te slaan, de caravan neer te zetten of een huisje te huren. DEN HAAG Staatssecretaris Vonhoff ziet 'met grote zorg het kamperen in bepaalde gevallen uitlopen op uitermate ernstige aantasting van het landschaps- schoon. Vooral als u ziet in welke kleuren en maten tenten en cara vans worden gefabriceerd. Ik wil niet aandringen op betutteling, maar een strenge regeling is on vermijdelijk'. Hij achtte het onwaarschijnlijk, dat een regeringsstandpunt op dit punt nog zal komen vóór het aanstaande kampeerseizoen. 'Ik doe het advies van de Kampeerraad niet zo gemakkelijk van de hand als de Kamerleden dit doen,' voegde hij hier aan toe. Alle partijen vonden het advies van de Kampeerraad over het kamperen bij de boer te star en te betuttelend. 'Dat buiten de vakantietijd binnen drie dagen de boel weer moet worden opgebroken geeft alleen maar extra verkeersdrukte, vooral in de week ends,' aldus de heer Leijenhorst (CHU). 'Alsof de caravans op de we gen het landschap niet zouden ont sieren.' was de kritiek van bijna alle leden van de Kamercommissie van CRM. die zich gisteravond over de openluchtrecreatie boog. Alle leden drongen aan op een spoedige totstand koming van een kampeerwet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9