China bemiddelt niet in Vietnam Protestanten op Taiwan vragen om democratie Palestijnse acties in Suezkanaalzone? nog meer te geven Kwikvergiftiging in Irak grote ramp Sowjet-Joden nemen het voor 'dissidenten' op Volledige steun tot totale overwinning Getergde Vlamingen nemen het niet langer Jane Fonda actief in Rome Russen gaan tweede NAVO weigert Malta Saljoet lanceren Wet op buitenlandse hulp in VS aanvaard Turkse politie doodt revolutionair Heath gaat toch over tot dirigisme Tsjang geen idool van heel Taiwan CHINA Afrikaans verzet krijgt drie miljoen van Denemarken Waldheim rapporteert over bezoek Namibië Irving en medewerkers veelvoudig aangeklaagd Jacob Herzog overleden Valpreda kandidaat bij verkiezingen TROUW/KWARTET VRIJDAG 10 MAART 1972 BUITEXLAXD SJANGHAI, PARIJS, SAIGON, VIENTIANE (Reuter, UPI, AP, AFP) Premier Tsjoe En-lai van China heeft president Nixon te kennen gegeven, dat zijn land niet wil optreden als bemidde: laar tussen Washington en de Indochinese regeringen, zelfs niet in het geheim. Volgens prins Norodom Sihanoek, het afgezette staatshoofd van Cambodja, heeft Tsjoe dit gezegd in een gesprek met hem en de Noordvietnamese premier Pham Van Dong. De prins wilde niet zeggen, waar en wanneer de besprekingen werden gevoerd. Het is echter bekend, dat Norodom Sihanoek vorige week een bezoek aan Hanoi bracht. Tsjoe heeft, aldus de prins, Noord- Vietnam en Cambodja verzekerd van Pekings volledige steun 'tot de totale overwinning'. Het probleem Indo-Chi- na kan volgens Tsjoe alleen worden ogelost door en tussen de Amerikanen en de verzetsbewegingen van de Indo chinese volken. Tsjoe zou er bij Nixon op hebben aangedrongen, eerst het probleem In- BRUSSEL (ANP) Een twin tigtal parlementsleden van de Belgische Volksunie is gisteren het kaoinet van minister van Elslande (binnenlandse zaken) binnengedrongen en heeft daar Franstalige verkeersborden ge deponeerd. Deze actie, die maar nauwelijks zonder ernstige inci denten verliep (op een gegeven moment stonden de parlementa riërs oog in oog met een rijks wachter, die zijn pistool had getrokken) was bedoeld als pro test tegen de onvoldoende toe passing van de taalwetten in sommige delen van België. De Volksunie-parlementariërs hebben daarbij vooral de streek rondom Ronse (ten zuiden van Gent), precies op de taalgrens, op het oog. Daat ligt bijvoor beeld het plaatsje Vloesberg dat ingevolge de taalwetten van België verplicht is faciliteiten te verlenen aan de Vlaams spre kende bevolkingsminderheld. Dat houdt ondermeer in, dat er een Vlaamstalige school moet zijn en verkeersborden met Frans- en Vlaamstalige opschrif ten. De volledig Franstalige ver keersborden. die in het kabinet van minister van Elslande te recht kwamen, zijn door de Volksunie-parlementariërs tij dens verscheidene 'rooftochten' in Vloesberg uit de grond ge rukt. De groep kamerleden trok eerst naar het parlement met wegwij zers met de opschriften 'La Houpe (d'Hoppe), Flobecq (Vloesberg) Renaix (Ronse) en borden met uitsluitend Fransta lige toeristische informatie. Vandaar ging het naar het mi nisterie van binnenlandse za ken, waar een wat nerveuze rijkswachter zijn pistool trok. De parlementariërs duwden de man echter opzij en wisten bin nen te dringen in het kabinet va de bewindsman. Van diens kabinetschef, de heer Coenen, kregen zij de verzeke ring dat de zaak, die ze op deze wijze in de publiciteit gebracht hadden, de bijzondere aandacht van de minister heeft. Met het dreigement dat als er niet snel iets gebeurt 'er acties zullen komen langs de gehele taal grens' verdwenen de parlemen tariërs. Buiten werden ze opge wacht door een inmiddels aan zienlijk versterkte afdeling Rijkswacht, die echter niet op trad. In Vloesberg zelf maken de Rijkswacht en de autoriteiten zich intussen tamelijk ongerust over 'en door de militante Vla mingen aangekondigde betoging op 26 maart. Men vreest dat er zich ernstige incidenten zullen voordoen, als de Fransspreken den zich tegen de acties en de betoging van de Vlamingen gaan verzetten. De zaak kwam later ter sprake in de Belgische Kamer. Een lid van de liberale oppositie infor meerde of de minister een actie 'van burgers die zich boven de wet stellen door verkeersborden uit de grond te rukken' kon ap preciëren. De minister zei dat hij daar in derdaad weinig waardering voor kon opbrengen. 'Net zo min,' zo voegde hij eraan toe, 'als voor een lagere overheid die zich niet aan de wet houdt.' do-China op te lossen en daarna pas de kwestie Taiwan. Deze mededeling heeft de prins hoopvol gestemd. Hij leeft in ballingschap in Peking en was gisteren voor een privé-bezoek in Sjanghai. Protest In Parijs heeft Noord-Vietnam krach tig geprotesteerd tegen de nieuwe Amerikaanse luchtaanvallen op doelen in Indo-China. Het heeft nog niet laten weten of het zal ingaan op het Amerikaanse voorstel, de besprekin gen in de Franse hoofdstad volgende week voort te zetten. De vergadering, die onder normale omstandigheden gisteren gehouden had moeten worden, werd door de Amerikanen afgezegd vanwege de 'toon van de officiële verklaringen van Hanoi' en omdat de Noordvietna mese en Viet-Cong-delegaties uit de vorige vergadering waren gelopen. Intussen heeft Amerika gisteren weer een Phantom-gevechtsbommenwerper met twee bemanningsleden verloren bij een actie boven de zgn. Ho Tsji Minh-route in Laos. Laos De regering van Laos heeft de toe stand rondom Pak Se op 480 km. ten zuidoosten van de hoofdstad Vientia ne zeer ernstig genoemd. Vijandelijke troepen bevonden zich gisteren al op 16 km. van Pak Se. de tweede stad van Laos. Noordvietnamese troepen liepen de gehele verdedigingslijn van de rege ringstroepen ten oosten en noorden van de stad onder de voet. Behalve zware artillerie-mortieren, kanonnen en raketten hebben zij een tiental T- 34-tanks in de strijd geworpen. Hun afweergeschut belet het leger, para chutisten af te werpen. In regeringskringen acht men het on waarschijnlijk, dat het om Pak Se zelf gaat. De Noordvietnamezen zouden slechts van plan zijn, de vliegstrip te vernietigen en het bergmassief van Phoe Ba liane, dat de stad domineert, in te nemen en druk uit te oefenen op de 40.000 inwoners om de stad te ontvluchten. In Saigon zitten negen Amerikaanse negersoldaten, die klaarblijkelijk ten onrechte zijn beschuldigd van het be ramen van moord op hun comman dant, nog steeds in verzwaard arrest. Het leger heeft laten weten, geen strafvervolging te zullen instellen, De advocaat van de gevangenen heeft het ministerie van defensie in Washing ton om een onderzoek gevraagd. BEIROET, TEL AVIV (AP, UPI) De Palestijnse commando's ver wachten spoedig toestemming te krijgen om van het gebied langs het Suezkanaal uit acties tegen Israël te ondernemen. Jasser Arafat, leider van Al Fatach, zou hierover in Cairo besprekingen voeren. Wereldvrouwendag was gisteren voor de Amerikaanse actrice Jane Fonda aanleiding om in Italië leden van het 'Vrouwenbevrijdings- front' toe te spreken. Toen zij uitgesproken was, probeerden tien tallen vrouwen een mars door Rome te houden. Zij slaagden er echter niet in, een politie-cordon te doorbreken. MOSKOU (AFP) De Sowjet-Unie bereidt de lancering voor van een nieuw bemand ruimtestation van het type Saljoet. Het in mei te lanceren station zou door twee bemanningen van twee man elk een maand worden bewoond, aldus een welingelichte bron gisteren in Moskou. Na hun werk in de eerste Saljoet kwamen vorig jaar op 30 juni de kos monauten Dobrowolski, Wolkow en Patsajew tijdens hun terugkeer naar de aarde om het leven. BRUSSEL, LONDEN, VALETTA (Reuter, AP, UPI) Ondanks een pleidooi van Italië, dat gisteren nog bezoek kreeg van premier Dom Mintoff van Malta, weigert de NAVO meer dan 14 miljoen pond ster ling (ongeveer 115 miljoen gulden) beschikbaar te stellen om het Engeland mogelijk te maken, de militaire bases op het eiland in de Middellandse Zee te blijven gebruiken. BEIROET (AP) Volgens rei zigers uit de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn aan de massale kwik vergiftiging meer dan duizend mensen overleden. De ziekenhui zen van Bagdad kunnen de stroom van slachtoffers niet verwerken. De Iraakse regering bewaart het stilzwijgen nadat zij woensdag had meegedeeld dat 'de toestand onder controle was'. De vergiftiging ontstond toen zaai graan dat met een kwikhoudend be strijdingsmiddel was bewerkt, tijdens een grote droogte periode voor mense lijke consumptie en als veevoer was gebruikt. Hierdoor werd ook de hele Iraakse vleesvoorziening vergiftigd. De verkoop van binnenlands vlees werd verboden en de regering maakte be kend dat al het zaaigraan (dat was verpakt in zakken waarop doodskoppen en waarschuwingen stonden) moest worden ingeleverd. Op verkopen van dit graan werd de doodstraf gesteld. Bang geworden boeren gooiden daar op het dodelijke zaaigraan in de Ti- gris, waardoor ook de hele visstand yergiftigd werd. Ook de verkoop van vis in Irak is geheel stopgezet. Behalve de dodelijke slachtoffers zijn er dui zenden met ernstige verschijnselen van WASHINGTON (UPI) President Nixon heeft gisteren de wet op de buitenlandse hulp getekend, waarin een bedrag van 3.189.437.000 dollar is uitgetrokken voor economische en mi litaire hulp aan het buitenland. De wet verbiedt fondsen voor Ecuador, omdat dit land een aantal Amerikaan se vissersboten in beslag heeft geno men. ANKARA (AP) De Turkse politie heeft bij een schietpartij in de ambas- sadewijk van Ankara een linkse stu dent doodgeschoten. kwikvergiftiging: verlammingen, blind heid en hersenletsel. Veel zwangere buitenlandse vrouwen die in Irak wonen hebben abortus laten uitvoeren, uit vrees dat hun on geboren kinderen door kwikvergifti ging zouden zijn aangetast. Kwik is voor de ongeboren vrucht bijzonder gevaarlijk. De situatie op Malta, die ook zorg wekkend blijft a'ls Mintoff zijn ge vraagde 18 miljoen pond krijgt, zal nog worden besproken door de Nederlandse NAVOsecretans-gene raal Luns, als die maandag en dinsdag a.s. in Rome is. Het bezoek van Luns staat los van de kwëstie Malta. Niette min is her vrijwel zeker, dat het probleem een belangrijk onderwerp van gesprek zal zijn. Intussen heeft Frankrijk een verzoek van Malta afgewezen, geldelijke steun te verlenen in afwachting van een nieuw defensie-verdrag met Engeland. Parijs zou formeel hebben geweigerd omdat hulpverlening aan Malta onder de huidige omstandigheden beledi gend zou kunnen zijn voor Engeland, dat bovendien spoedig lid van de Europese Gemeenschap gaat worden. Mintoff is gisteren van Rome naar Valetta op Malta teruggekeerd. Hij wilde geen verklaring afleggen. Later op de dag riep hij zijn kabinet bijeen. Volgens oppositiebladen zouden de ka binetsleden van Mintoff verlangen, dat er nu speodig eeneind komt aan de slepende onderhandelingen met Engeland. Als geen overeenstemming wordt be- reikt, zullen de Britse troepen voor 31 maart van Malta t worden .terugge trokken. Prémier Mintoff moet dan zien, waar hij het geld vandaan haalt om de zwakke economie van zijn eialdn-republiek van de ondergang te redden. Libië heeft steun toegezegd en ook de Sowjet-Unie heeft hulp aange boden. Een groot deel van de bevol king wil echter van geen van beide landen afhankelijk worden. In een in Beiroet uitgegeven verkla ring zeggen Palestijnse woordvoer ders, dat de besprekingen van groot belang zijn. Zij houden verband met de oproep die de Egyptische vice- president Hoessein el Sjafei kort gele den heeft gedaan om de Palestijnse commando'f toe te staan op alle fron ten ook het Suezkanaalgebied tegen Israël te ageren. Voorts wordt in Beiroet beweerd dat Roemenië in het geheim onderdelen en munitie levert aan Israël voor Russi sche tanks en kanonnen, die in de oorlog van 1967 op Egypte zijn buit gemaakt. Israël zou bijzonder veel interesse hebben voor granaten, om dat de Russische artillerie van betere kwaliteit zou zijn dan het geschut, dat Israël uit de westelijke landen heeft ontvangen. Het bericht wordt toegeschreven aan een functionaris van het Arabische Boycotbureau in Boekarest. Als lid van het Warschaupact beschikt Roe menië over Russische onderdelen en munitie. Het bureau vraagt de Arabi sche landen, een verder onderzoek in te stellen, voordat zij tot acties over gaan. Voor het eerst in een week tijd hebben Israëlische militairen weer Li banees gebied beschoten. Het vuur werd geopend nadat op de Israëlische vestiging Bar Am schoten waren ge lost. Er zijn geen slachtoffers geval len. Evenmin werd schade aangericht. In New York had Gunnar Jarring, de Zweedse VN-bemiddelaar voor het Midden-Ooasten, een gesprek met de Israëlische ambassadeur bij de Vere nigde Naties. Verwacht wordt dat Jar ring (op wiens verzoek het onderhoud LONDEN (DPA, Reuter) De Brit se premier Heath heeft gisteren vak bondsleiders ontvangen voor een ge sprek over de economie. Over een paar dagen zal Heath ook met het bedrijfsleven overleg plegen. De reeks gesprekken van Heath met het be drijfsleven wordt beschouwd als een wijziging in het regeringsbeleid van de Tories en een concessie aan veelge hoorde verlangens aan de Britse over heid in te grijpen in het overleg tussen werkgevers en werknemers en bij dreigende bedrijfssluitingen. Toen de regering Heath in juni 1970 aan de macht kwam werd een beleid gepropageerd van onderlinge regelin gen in het bedrijfsleven tussen werk gevers en werknemers, zonder tussen komst van de regering. De recente staking van mijnwerkers, die loonsverhoging kregen ver boven het gestelde loonplafond. wordt be schouwd als een nederlaag voor de Conservatieve regering. Bovendien is zij, tegen eerdere verkiezingsuitspra ken in, overgegaan tot subsidiëring van noodlijdende bedrijven, zoals aan de scheepswerf Upper Clyde Shiptoui- ling, dat met sluiting werd bedreigd. LONDEN (Reuter) Vijf Russen die hun land waarschijnlijk spoedig verlaten, hebben in een brief aan de Londense Times hun ongerustheid uitgesproken over het lot van dissidente Russische intellectuelen. Zelf hebben zij uitreisvisa ontvangen. Het zijn de oriëntalist Joeri Glazow, de filmproducent Joeri Stein, de schilder Joerl Titow en de wiskundigen Aleksandr Wolpln en Wladimir Goersjowitsj. Wolpin is de zoon van de Russische dichter Sergei Jesenin, die enige tijd getrouwd is geweest met de Amerikaanse danseres Isadora Duncan en in 1925 zelfmoord pleegde. De vijf, die volgens de Times naar Israël zuilen vertrekken, zeggen in hun brief dat een nieuwe campagne op gang wordt gebracht tegen de schrijver Alesandr Solzjenltsin, terwijl ook de auteur Wladimir Maksimow ernstig zou worden bedreigd. 'Andere leden van de intelligentsia houden zich zorgvuldig stil, met heel hun hart hopend dat zij buiten schot zullen blijven. En dat in een tijd waarin sommige mensen gevangen worden gezet, anderen onteerd en tot zwijgen ge bracht en weer andere feitelijk de deur wordt gewezen God geve dat het zwijgen van de intelligentsia, wier redenen volkomen begrijpelijk zijn, zich in de toekomst niet tegen hen zal keren,' aldus de brief. Toen in 1948 liet Kwomintang-regime van Tsjang Kai-tsjek in China volkomen in elkaar stortte, vluchtte de regering naar Taiwan bekend onder de Portugese naam Formosa samen met een paar miljoen Chinese soldaten. Aangezien de nationalisten het in één opzicht volkomen eens waren met de communisten nl. dat Taiwan onderdeel uitmaakte van China werd het Kwomintang-bestuur op Taiwan voort gezet alsof er niets gebeurd was. De plaatselijke bevolking, die sinds het begin van deze eeuw onder Japanse bezetting had geleefd en dus een volkomen andere ontwikkeling had doorge maakt werd niets gevraagd. De echte Taiwanezen hebben dan ook nooit veel sympathie kunnen opbrengen voor hun nieuwe regeerders, die met lum wensen en behoeften geen enkele rekening hiel den. Taiwan werd een politiestaat. De Taiwanezen die inspraak wensten, werden geliquideerd. Onderstaand stuk is een uiting van de echte Taiwanese bevolking, die nu de kans schoon ziet om zelf eens politiek aan bod te komen, teneinde eindelijk haar eigen zelfbeschikkingsrecht te kun nen uitoefenen. De presbyteriaanse kerk in Tai wan heeft via zijn moderator, H. Y. Lioe, en zijn algemene secretaris, C. M. Kao, de Wereld raad van Kerken verzocht de volgende verklaring aan de le den bekend te maken: 'Openbare verklaring inzake ons na tionale lote: Het Uitvoerend Comité van de Presbyteriaanse Kerk in Taiwan, dat namens 200.000 christenen op Tai wan spreekt, wenst zijn buitengewo ne zorg uit te spreken over de ontwikkelingen in de wereld, die zeer ernstig ingrijpen in het leven van al diegenen, die op het eiland wonen. Gebaseerd op het geloof, dat Jezus Christus de Heer van de hele mensheid is en dat Hij de Recht vaardige Rechter en Redder van de wereld is, willen wij onze zorg naar voren brengen en ons verzoek. Wij koesteren daarbij de overtuiging dat wij niet alleen namens de Kerk spreken, maar namens al onze land genoten. Aan alle naties, die het aangaat. Wij het volk op Taiwan houden van dit eiland, dat hetzij door geboorte hetzij door goed ge luk ons tehuis is geworden. Sommi gen onder ons hebben hier wortels. die duizend jaar teruggaan; de meer derheid van ons leeft hier al sinds twee of drie eeuwen, terwijl ande ren hier na de tweede wereldoorlog gekomen zijn. Wij zijn ons allen wel bewust van onze verschillende ach tergronden en zelfs van onze conflic ten. Maar op het ogenblik zijn wij ons meer bewust van onze gemeen schappelijke zekerheden en overtui gingen. Wij verlangen ernaar om hier in vrede, vrijheid en gerechtig heid te leven. En wij voelen er niets voor om door Peiping (de ouderwetse Chinese benaming voor Peking, red.) geregeerc te worden. Met zorg hebben wij kennis geno men van het bezoek van president Nixon aan het Chinese vasteland. Sommige lidstaten van de Verenigde Naties zijn voorstanders van de overdracht van Taiwan aan het ge zag van het vasteland, terwijl ande ren aandringen op directe onderhan delingen tussen Taipei en Peiping, hetwelk in wezen hetzelfde verraad van het volk van Taiwan inhoudt. Wij verzetten ons tegen welke mach tige natie dan ook, die de rechten en wensen van 15 miljoen mensen negeert en unilaterale beslissingen ten eigen voordele neemt, omdat God heeft verordend ~n het Hand vest van de Verenigde Naties heeft bevestigd, dat ieder volk het recht heeft om zijn eigen bestemming te bepalen. Aan de Leiders van de Republiek oTaipeh China (d.w.z. de Kwomintangrege- ring onder Tsjang kai Tsjek): Onze natie is onlangs het slachtoffer geworden van een internationale po litieke ruilhandel. Als deze lijn niet spoedig omgebogen wordt, zou het volk van Taiwan op een dag in de naaste toekomst wel eens het tragi sche lot kunnen delen van de volke ren in de landen in Oost-Europa, die door het communisme onder drukt worden. Teineinde onze posi tie en onze reputatie in de internati onale gemeenschap te handhaven, vragen wij derhalve aan ons volk en onze regering om de beschikbare mogelijkheden aan te wenden en onze eis naar voren te brengen naar gerechtigheid en vrijheid en naar een diepgaande binnenlandse ver nieuwing. Onlangs heeft de regering de na druk gelegd op het nut van nieuwe mensen in de officiële posities. Daarom verzoeken wij met klem dat de regering in het gebied van Tai wan verkiezingen laat houden voor alle vertegenwoordigers in alle rege ringslichamen, teneinde de huidige vertegenwoordigers, die 25 jaar gele den op het vasteland werden geko zen, op te volgen. De Bondsrepubliek is nog niet met Oost-Duitsland herenigd, maar haar bevolking werd in de gelegenheid gesteld om onder een tijdelijke grondwet een nieuwe representatie ve regering te kiezen. Dit is een voorbeeld, dat onze regering in aan merking zou kunnen nemen. Door een dergelijk politiek systeem werd de Bondsrepubliek Duitsland in de gelegenheid gesteld om een eervolle plaats onder de naties in de wereld in te nemen, ondarfks het feit dat zij nog geen lid is van de Verenigde Naties. Wij geloven dat ?en dergelijke de monstratie van vernieuwing en voor uitgang de volkeren van andere na ties, alsmede ons eigen volk de be vestiging zal geven, dat bij ons ge rechtigheid en binnenlandse harmo nie de boventoon voeren.' geschiedde) in New York zal probe ren een gesprek tussen Israël en Egyp te op gang te brengen. Zijn bezoek aan Israël had vorige maand weinig zin, omdat Israël toen juist een groot scheepse actie tegen de Palestijnse commando's in het zuiden van Liba non had ondernomen. DAR ES SALAAM (Reuter) Dene marken zal de Afrikaanse guerrillabe wegingen dit jaar hulp geven ter waarde van 6,5 miljoen kronen (ruim 3 miljoen gulden). Dit heeft de Deen se minister van buitenlandse zaken Knud Andersen in Dar es Salaam meegedeeld. In een rede ter gelegen heid van een bezoek aan Tanzania zei Anderson dat Denemarken voortgaat met zijn verzet tegen het Portugese kolonialisme in Afrika. Denemarken zou ook van plan zijn Tanzania tech nische hulp te verstrekken ter waarde van circa 60 tot 65 miljoen gulden in de komende vijf jaar. KAAPSTAD (Reuter) VN-secreta- ris-generaal Kurt Waldheim is na een driedaags bezoek aan Namibië (Zuid west-Af rika) teruggekeerd naar Zuid- Afrika, waar hij zijn gesprekken met premier Vorster voortzet. Waldheim heeft in Namibië behalve de hoofdstad Windhoek verscheidene streken van het land bezocht, waar onder ook Ovamboland, waar sinds de grote staking van Ovambo-arbeiders de uitzonderingstoestand van kracht is. Voor zijn vertrek uit Windhoek zei Waldheim, dat hij was verlaat omdat op zijn verzoek nog een tocht door een negerwijk werd gemaakt, die niet op het programma stond. Op het vliegveld had hij nog onvoorbereide ontmoetin gen met delegaties van niet-blanke po litieke en maatschappelijke organisa ties. Vandaag vertrekt Waldheim naar New York, waar hij verslag zal uitbrengen aan de Veiligheidsraad. Hij ging naar Zuid-Afrika om te overleggen of dit land en de VN overeenstemming kun nen bereiken over het verlenen van onafhankelijkheid aan Namibië. Uit Kaapstad wordt nog gemeld dat r de verbannen bisschop van Damara- i land, Colin Winter, de Zuidafrikaanse politie ervan heeft beschuldigd op 30 januari vijf Afrikanen na een kerk- |r dienst in Ovamboland te hebben dood- r geschoten. De officiële lezing is, dat de politie uit zelfverdediging handelde. NEW YORK (AP) Een grand jury* te New York heeft de auteur Clifford Irving, diens vrouw Edith en zijn me dewerker Richard Susskind aange- klaagd wegens diefstal, samenzwering en valsheid in geschrifte in verband g met de omstreden 'autobiografie' van de industrieel Howard Hughes. Voorts werden Irving en Susskind nog be schuldigd van het plegen van 'meineed in de tweede graad'. Het tweetal werd voorts nog beschuldigd van het in be zit hebben van bepaalde instrumenten, nodig voor het vervalsen van documen ten. Het onderzoek van de grand jury tegen Irving c.s. was zes weken geleden be gonnen. Elk der drie beklaagden is gisteren ongeveer negentig minuten lang door de rechter verhoord. JERUZALEM (AP) Dr. Jacob Herzog. adviseur van drie Israëlische premiers, is donderdag overleden ten gevolge van hersenletsel, dat hij drie maanden geleden bij een val opliep. Hij werd 51 jaar. De in Dublin geboren Herzog, zoon van de voormalige opper-rabbijn van Ierland en latere opper-rabbijn van Israël, was directeur-generaal in de regering van premier Golda Meir sinds k haar verkiezing in 1969. Hij was offi cier bij de inlichtingendienst van de joodse ondergrondse beweging tijdens de mandaatperiode en later de speciale adviseur van premier David Ben-Goe- rion en premier Levi Esjkol. Herzog was de meest gezaghebbenden politiek-militaire commentator, die vooral in crisistijden voor radio en tv de bevolking bijzonder goed op de hoogte hield. Hij kon dat doen door zijn uitstekende contacten met het ministerie van defensie. ROME (Reuter) De Italiaanse anarchist Pietro Valpreda, die beschul digd wordt van de bomaanslagen van december 1969 in Milaan en Rome waarbij 16 doden en 106 gewonden vielen, heeft zich bereid verklaard bij ie de algemene verkiezingen in mei als (dv kandidaat op te treden van de com munistische splintergroep 'Manifesto'. Eén van zijn advocaten heeft dit mee gedeeld. Valpreda is krachtens het Italiaanse recht verkiesbaar zolang hij niet be- recht en veroordeeld is. Zijn proces begon kortgeleden, maar werd maan dag stopgezet toen het hof in Rome zich onbevoegd verklaarde en besloot de zaak over te hevelen naar Milaan. Men verwacht dat het proces op z'n vroegst einde van dit jaar wordt her vat. Tot zolang blijft Valpreda in de gevangenis tenzij hij in het parle ment wordt gekozen. Dan geniet hij namelijk parlementaire onschendbaar heid en wordt hij automatisch in vrij- heid gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8