Zuivere zeep geen gevaar voor de huid dichtbij eoeo 1 Vondelpark Migrantenraad Randstad gaat met groene hart naar specialist Werkloze bouwvakkers naar Monumentenzorg? Romantiek wordt duur betaald ROUW/KWARTET VRIJDAG 10 MAART 1972 IIIWHM.AMI Commentaar nieu a fin tijd, het >gemo in erHx| zo Ipen |n de nazomer van 1971 eindigde het iperiment Vondelpark'. Amsterdam was geconfronteerd geweest, met een internationaal bivak in zijn grootste park. en vooral met slapers in de open ;ht. In het najaar bleek andermaal uit allerlei commentaren, dat de hoofd stad een omstreden proefneming achter de rug had. Beraad over de vraag, wat er in de zomer van 1972 zou moeten gebeuren, lag voor de hand. Gemeentelijke in stanties zouden zich daarop in de wintermaanden kunnen bezinnen. Het vachten was op een rapport over de 'üitïPnctie van het park in de komende ersitqzomermaanden neer letflhans in maart is aan dit hpport nog niet de laatste hand ge- ®d. Op 15 maart zou de raad het Vondelpark op zijn agenda moeten linden. B. en W. hebben de behande- ir> ling van de affaire-Vondelpark nu be taald op 29 maart. Min of meer aan de vooravond van Pasen een perio- le waarin de internationale belangstel- tg voor het park tot nieuw leven 3 N '00r 15 U SJB a Heul 'JU' Toevoegingen aan toiletzeep en 'douche- cosmetica' kunnen aandoeningen veroorzaken Van onze redacteur wetenschappen NIJMEGEN Er zijn in Nederland honderden mensen die geen stuk zeep kunnen kopen waarmee zij zich behoorlijk kunnen wassèn. Misschien zijn het er duizend, misschien wel tweeduizend nie mand heeft ze ooit kunnen tellen. Elke zeep, elke fles met een wel riekend produkt dat schuimfestijnen onder de douche belooft, bete kent. voor deze groep gevaar. Gevaar voor een soms ernstige, al tijd hinderlijke huidaandoening. Zij lijden aan een aantal vormen van contacteczeem. verantwoordelijke instanties blijken de winter niet tot een constructief te zijn gekomen. Het (late) con- it-rapport werd verdeeld ontvangen. Het kan niet op 15 maart en dat kn r0U aj rijkelijk laat zijn ter discussie t orden gesteld. Er is geen sprake van ko en slagvaardig beleid. Noch van een uideI ijdige opinievorming inzake dit lang- S' amerhand nationale vraagstuk. men n' jj Commissievergaderingen over de toe- omst van het Vondelpark zijn niet ipenbaar. Voor de vergadering van 29 Pi naart, waarin beslissingen moeten lorden genomen, wordt andermaal in n m ommissieverband vergaderd. Het is [ezien de ontwikkeling tot dusver genti iet denkbaar, dat deze bijeenkomst daar penbaar zal zijn. be hele gang van zaken is voor vele iroeperingen frustrerend. We noemen i be iet politie-apparaat, de dienst beplan- ,'ingen, de omwonenden en de groepe- g p ingen die worden belast met een even- Youele begeleiding van het jeugdtoeris- eer ne. Gelegenheid tot eventuele grondi- e voorbereiding bestaat er voor al 2 leze groepen nauwelijks of in het Ami eheel niet. ho f i let gemeentebestuur doet herhaalde- en i jk zijn best om het Amsterdamse tuis? bago te verbeteren. Wat er nu met '.30-11 «trekking tot het Vondelpark gebeurt ortivi - of juister: niet gebeurt draagt laartoe allesbehalve bij. ló-Sh i; J let moet mogelijk zijn, de aanwezig van buitenlandse werknemers in land niet alleen dienstbaar te ma len aan onze eigen economie, maar >k aan de vorming van de buitenlan- (i6liers zelf, zodat ze straks bij terugkeer in eigen land niet op hun verblijf in 1 Nederland behoeven terug te zien als een verloren tijd. )eze stelling is bij passende gelegenhe- len en in een paar variaties in deze 11 kolom verdedigd en er is aanleiding een nieuwe toepassing, nu in Itrecht het initiatief is genomen tot de instelling van een 'migrantenraad'. Zon raad zou niet alleen iets kunnen 12 betekenen om de belangen van de luitenlandse werknemers naar voren te rengen en te bepleiten, maar ook om de participatie van deze buitenlanders in ons democratisch bestel te verstër- Op een of andere manier zijn zij overgevoelig (allergisch) geworden voor een of ander bestanddeel van zeep. De mogelijkheden daartoe zijn in ruime mate ingebouwd. Want hoe wel zeep bestaat uit een overzichtelij ke groep van chemische stoffen (die n iemands vel veel kwaad zullen doen), wordt er nogal wat aan toege voegd voordat het met een papiertje eromheen in de winkel ligt. Prof. dr. K. E. Malten, de Nijmeegse huidspecialist die intensief met deze problemen bezig is, noemt een hele waslijst op. Ten eerste een parfum ('voor de fabrikant nodig om zijn produkt herkenbaar te maken'). Dan een fixatief om te zorgen dat het parfum neg wat op de huid blijft hangen. Een kleurstof, ook al weer De Nijmeegse huidspecialist prof. dr. K. E. Malten: Sporex voldeed In prak tijkproeven uitstekend voor de herkenbaarheid ('van dat soort dingen moeten ze het wel heb ben. want kwaliteitsverschillen zijn er eigenlijk niet'). Een stof die parfum, fixatief en kleurstof beschermt tegen chemische aantasting door de lucht. Alkalische stoffen die de waswerking van de zeep ondersteunen. Vaak nog het natuurlijke harsprodukt colofoni- ura, als vulmiddel. Meestal syntheti sche wasmiddelen 'omdat onvoldoende plantaardige en dierlijke' vetten voor zeepproduktie beschikbaar zijn en omdat het goedkoper is'. Het nare is alleen dat die syntheti sche 'detergenten' de huid veel ster ker ontvetten dan zeep. Omdat te Het weer tet is met het oog daarop, dat hier j Iegelijk wordt onderkend, dat een der- bi gelijke raad, om goed te kunnen functi- j| oneren. van meet af aan behoorlijk van banden en voeten dient te worden voorzien, en ook. dat niet iedereen Onmiddellijk ach en wee moet roepen, Is een dergelijke migrantenraad eens link in de oppositie gaat. Bovendien lijkt het niet verstandig, zo'n raad 'alleen maar een adviserende isitie te geven in de laatste fase van ie beleidsvaststelliiig wanneer alles alleen maar zo genaaid kan worden als bet is geknipt. Wat dit betreft doet de Utrechtse gemeenteraad bij het vaststellen van een verordening voor de migrantenraad goed, zich de teleurstellende resultaten van de Zuilense gemeenschapsraad te herinneren (Dit adviescollege werd door de wet in het leven geroepen, toen een twintig jaar geleden de ge meente Zuilen bij Utrecht werd ge voegd. maar het werd na een bloedarm bestaan van enkele jaren, tot vreugde van alle bij de martelgang betrokke nen. ook weer bij de wet opgeheven). Op een of andere manier moet er ook een weg worden gevonden, om de migrantenraad bij het commissiewerk te betrekken en hem zelfs een zekere mate van initiatief te geven. Onze democratie verdient een zware migrantenraad. Droop, Van onze weerkundige medewerker. Het noorden van ons land heeft giste- ren de rekening gepresenteerd gekre gen van het eerste vleugje voorjaars- warmte, dat woensdagmiddag de tem peratuur op 12 graden Celsius bracht. Kille noordoostelijke stromingen en wolkenvelden, plaatselijk ook mist, hielden de thermometer in Friesland en Groningen gisteren op een laag pit je dat wil zeggen 4 graden maximaal in Leeuwarden en Eelde. In de rest van hel land kwamen zonnige perioden voor en daar had het weer een veel vriendelijker karakter. De temperatu ren in hei midden en zuiden bereikten waarden van 6 graden Celsius tot 10 graden Celsius. Deze laatste tempera tuur werd opgegeven door Vlissingen, Maastricht en Eindhoven. Op een en kele plaats kan ook 11 graden bereikt zijn. De luchtdruk boven de Noordelijke IJszee is de laatste dagen toegenomen tot boven 1045 'ifiillibar. Ook in noord- Scandinavië stijgen de barometers nog steeds. Als gevolg daarvan is de wind in zuid-Scandinavië, Denemarken en noord-Duitsland noordoostelijk gewor den, gepaard gaande met afkoeling. In Scandinavië komt nog steeds flinke vorst voor, 's nachts plaatselijk bijna 20 graden. Het ziet er naar uit, dal de noordelijke circulatie ook invloed zal hebben op het weer in het komende weekend. De noordoostelijke winden zullen aanvan kelijk de middagtemperaturen nog niet beroeren. Er zijn in midden-Nederland nog wel maxima van ca. 9 graden Cel sius te bereiken, maar in de loop van hel weekend zal dit niveau geleidelijk lager komen te liggen. Deze antwiklce- ling brengt gelukkig wel droog weer met zich mee. De regenbuien die woensdagmiddag in noordoost Neder land zijn gevallen, blijven buiten onze grenzen. Van tijd tot tijd zal er ook wel wat zonneschijn zijn. De onweers buien die woensdagmiddag boven het noord-oosten tot ontwikkeling kwamen, zijn in Drente actief geweest. Nabij Borger werd 24 millimeter neerslag opgevangen, Erica 19 mm.. Fries 17 mm.. Eelde 9 mm. Ook uit Groningen kwamen berichtenover sterke neer- geen verandering BEWOLKING MIN. TE MP. WINORICHTINQ ondervangen stopt men dan weer vet in de zeep, meestal lanoline. Het nut daarvan betwijfelt prof. Malten. 'Hééft zoiets een 'terugvettende' wer king? Ik heb er geen standpunt over, maar ik zet er een vraagteken bij. En ook al zou het werken lanoline is vet uit schapenwol. En een mens is geen schaap'. Van alle patiënten met contact-eczeem is ongeveer vier pro cent nu juist overgevoelig voor par fums, ruim drie procent voor colifoni- um, bijna drie procent voor lanoline. En ook verschillende kleurstoffen lei den tot klachten. De enige veilige weg om van contact eczeem af te komen is: contact met de stof waarvoor overgevoeligheid be staat absoluut vermijden. Voor de patiënten van wie wij weten of vermoeden dat hun eczeem door het gebruik van zeep wordt veroor zaakt, betekent dat de noodzaak van ongeparfumeerde zeep zonder kleur stof, zonder vulmiddel en zonder an dere toevoegingen, zegt prof. Malten. Dat is een commercieel en modieus onaantrekkelijk produkt, en daarom wordt het gewoon niet meer geprodu ceerd. De Brielse zakenman W. van der Bend heeft drie jaar lang geprobeerd daar verandering in te brengen. Hij kende het probleem (en prof. Malten) omdat hij huiidspeeialisten testmateri aal verkoopt waarmee zij patiënten op overgevoeligheid kunnen onderzoeken. Het materiaal voldoet een de normen van een internationale groep van des kundigen waarvan prof. Malten deel uitmaakt. Tenslotte heeft Van der Bend de zeepfabriek De Klok in Beerde bereid gevonden om zuivere zeep te gaan maken. Commercieel ziet men er ook daar geen brood in, maar De Klok was ervan overtuigd dat dit produkt er gewoon moest komen. En dus wordt in Heerde de produktie van 'gewone' zeep af en toe stopgezet. De hele installatie wordt zorgvuldig schoongemaakt, vertelt de heer Van der Bend, en dan wordt er een partij zeep gemaakt volgens de. kwaliteitsei sen die prof. Malten heeft opgesteld. De eerste hoeveelheid wordt wegge gooid omdat daarin door het schoon maken minieme hoeveelheden metaal uit de leidingen in kunnen zitten. En ook voor metalen zijn nogal wat men sen allergisch. Dan maken ze twintig duizend stukken zeep, meer niet. want de omzet zal erg klein zijn in het begin. En daarna kan de gewone pro- duktie weer beginnen. In de handel De natuurzuivere zeep zal onder de naam Sporex door Van der Bend in de handel worden gebracht via de Reformwinkels. Een pakje met twee stukken zeep gaat 1.95 kosten, mede dankzij het feit dat het officieel niet als toiletzeep maar als huishoudzeep wordt aangemerkt,- waardoor het in het lage BTW-tarief valt. De prijs zal aanzienlijk kunnen dalen wanneer het gebruik ook buiten de strikt medicinale sector belangrijk toeneemt. Mogelijkheden daartoe lij ken wel aanwezig, want er is nog een tweede groep huidproblemen die door deze zeep wordt ondervangen. De synthetische detergenten die in bijna alle toiletzeep zitten, richten met hun sterk ontvettende werking bij een aantal mensen schade op de huid aan. Dat uit zich onder andere in verhoogd vochtverlies uit de huid, wat tot klachten aanleiding geeft. Vooral in lange periode met droog weer, vertelt prof. Malten, krijgen wij hier patiënten met wat wij voorlopig 'uiitdrogingsdermatitis' noemen. Wij vermoeden (maar we weten het nog niet zeker) dat bij deze mensen het bovenste laagje van de huad, dat nor maal tussen zes en tien procent water bevat, te ver is uitgedroogd. Het zou dan als het ware 'opkrinkelen' en dan geen doeltreffende bescherming meer zijn tegen uitdroging van de diepere huidlagen, die zo'n zeventig procent water bevatten. Of dit nu helemaal klopt of niet, we zien in ieder geval dat 'uitdrogings- dermatitis' wordt bevorderd door de factoren die je op grond van dit verhaal zou verwachten: droog weer, veel contact met droge poeders, met bepaalde organische oplosmiddelen en met detergenten. En onze behandeling van deze patiënten, die eenvoudig is gericht op herstel van het vochtgehal te, leidt in een dag of tien tot genezing. Wij geven ze een zoutwater- UTRECHT In opdracht van de rijksplanologische dienst zal een onderzoek worden ingesteld naar de ongebreidelde groei van ste delijke bebouwing in (wat men noemt) het 'groene hart' van de randstad. Het onderzoek zal worden uitgevoerd door het geografisch instituut van de rijksuniversiteit te Utrecht. Recente ontwikkelingen wijzen er op dat het 'groene' gebied snel volloopt met be drijven en huizen. De bevolking groeit er ruim drie procent per jaar, dat is driemaal zo snel als de landelijke groei.. Doel van het onderzoek is fac toren op te sporen die het snelle opdringen van de stedelijke activitei ten kunnen verklaren. Het onderzoek zal tot eind 1973 duren. Zeven stafleden, 20 doctoraal- en 200 kandidaatsstudenten nemen er aan deel. De leiding heeft prof. dr. A. C. de Vooys. bad, en smeren de aangetaste huid in met vaseline om fochtverlies te voor komen. Maar daarna moet je de factoren die de beschadiging in de hand werken wel weghouden. Dat betekent onder andere geen detergenten voor som mige mensen blijken juist die erg belangrijk te zijn en ook voor deze groep is de gebruikelijke toiletzeep niet geschikt, laat staan de douche- cosmetica. Ook zij hebben zuivere, klassieke zeep nodig. Tot twee jaar geleden was die te krijgen bij de eeuwenoude Amster damse zeepfabriek De Vergulde Hand. Toen werd die overgenomen (door Akzo red.) en de produktie van ouderwetse zuivere zeep werd beëin digd omdat die niet rendabel was. Waterdamp Het nieuwe produkt Sporex verschaft dus ook mensen met een gemakkelijk uitdrogende huid weer een zeep, waar mee zij zich zonder medisch bezwaar kunnen wassen. Dat deze zeep de huid inderdaad minder aantast is door prof. Malten en zijn medewerkers aan de Nijmeegse universiteit gemeten met door hen ontwikkelde appara tuur. Daarmee kan onder andere de afgifte van waterdamp door een be paald stukje huid worden gemeten. Aantasting van de huid veroorzaakt in het algemeen een verhoogd water damp verities, en kan dus nauwkeurig worden gevolgd. Zo bleek dat indördaad Sporex voor zichtiger met het vel van zijn gebrui ker omspringt dan een 'gewone' toi letzeep van goede reputatié. Twee an dere soorten metingen bevestigen dit resultaat. Merkwaardig genoeg bleek het produkt van de zeepzieders van De Vergulde Hand toch nóg beter te zijn (men heeft in Nijmegen nog een klein voorraadje voor onderzoekdoe- leinden). 'Het geheim van vierhon derd jaar ervaring hebben we nog niet te pakken', zegt prof. Malten. Maar in praktijkproeven met patiën ten voldeed Sporexuitstekend. LOWIETJE slag binnen, onder meer uit Stadska naal 16 mm. Weerrapporten van gisteravond 7 uur; maxi mum temperaturen van gisteren en neerslag lussen 's morgens en 's avonds 7 uur. Amsterdam zwaar bew 6. 0. De Bilt onbe wolkt S, 0. Deelen onbewolkt 7, 0. Eelde ge heel bew 5, 0. Eindhoven onbewolkt IX, 0. Den Helder geheel bew 6, 0. Luchth R'dam licht bew 9. 0. Twente onbewolkt 6, 0. Vlis singen onbewolkt 10, 0. Zuid-Limburg onbe wolkt 10. 0. Aberdeen zwaar bew 5, 1. Athe ne onbewolkt 17, 0. Barcelona zwaar bew 14. 0. Berlijn zwaar bew 7, 0. Bordeaux half bew 12, 0. Brussel onbew 10, 0. Frank fort zwaar bew 11, 0.. Genève regen 7. 2. Helsinki onbew —6. 0. Innsbrüek zwaar bew 12, 0. Kopenhagen sneeuw 0. 10. Lissabon geheel bew 12. 0. Locarno regen 5, 10. Lon den regenbui 10, 0.2. Luxemburg half bew 12, 0. Madrid half bew 10, 4. Malaga licht bew IS, 0. Majorca geheel bew 14, 0. Mün- chen regen 9. 0.1. Nice zwaar bew 16, 0.1. Oslo zwaar bew 0, 0. Parijs onbew 12. 0. Rome zwaar bew 21. 0. Split zwaar bew 17. 0. Wenen zwaar bew 12, 0.1. Zlirich geheel bew 9, 0. Casa Blanca zwaar bew 15, 2. Istanboel mist 7. 0. Las Palmas zwaar bew 19. 0. New York licht bew. Tel Aviv onbew 15. 0. Tunis zwaar bew 20. 0. HOOG WATER, 11 MAART: Vlissingen le getij 10 38, 2e getij 23.19; Haringvliet aan de zee zijde 12.20; Rotterdam 0.41—13.35; Scheve- nlngen 12.09; IJmulden 0.00—12.48; Den Hel der 2.33—15.27; Harllngen 5.18—18.01: Delf- zijl 7.50—20.24. DEN HAAG Staatssecretaris Von- hof (CRM) zal met zijn collega's uit het kabinet overleggen, of het moge lijk is werkloze bouwvakkers in te schakelen bij restauratiewerkzaamhe den in het kader van de Monumenten zorg. Hij zei dit op de vragen van de socialist Schaefer en de KVP-er Kleis- terlee, tijdens de openbare commissie vergadering over Monumentenzorg. De staatssecretaris zei bang te zijn, dat door mogelijke vermindering van het aantal projecten in de toekomst in verband met de beperkte finan ciële middelen deskundige restau rateurs een ander vak zouden gaan kiezen, waardoor een stuk vakman schap verloren kan gaan. Pan-concours TILBURG Op 17 en 18 maart zal in Tilburg het jaarlijkse Pan-concours voor de amateuristische beoefening van klassieke muziek worden gehou den. Het programma is onderverdeeld in categorieën voor solisten en ensem bles. Er wordt een slotconcert gege ven op 18 maart om 20.30 uur in de aula van de Katholieke Hogeschool waarbij de winnaars van de diverse categorieën zullen optreden. Invul-puzzel Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben. 1. buitensporig, 2. purperkleurige herfstbloem, 3. godin van de maan. Oplossing van gisteren 1. vertellen, 2. slaghamer, 3. pretentie, 4. penetrant, 5. moderator, 6. senti ment, 7. signatuur, 8. permissie, 9. aan stonds. VLEERMUIS. Magisch kruiswoord-puzzel 1 2 3 1 1 2 3 In de kleine gemeente Haar lemmer lie- de-Spaarnwoude wordt tegenwoordig zo vaak getrouwd, dat je onTnogelijk kunt aannemen dat er maar vierdui zend mensen wonen. Op het sierlijke raadhuis in Halfweg trouwden in heel 1970 vijftig echtparen. Dat was normaal. Het jaar daarop was dat aantal verdubbeld. Dat was voor de kleine gemeente al abnormaal te noe men, maar nu er de eerste twee maanden van dit jaar al zestig echtpa ren honderdwintig keer 'ja' gezegd hebben, is het duidelijk dat lang niet al die 'ja's' meer op z'n Halfwegs uitgesproken werden. Dat was de gemeenteraad allang dui delijk: sinds er in 1970 in het burger lijk wetboek veranderingen zijn aangebracht, waarin onder meer be paald wordt dat iedereen overal in het land mag trouwen, ongeacht zijn woonplaats, zijn de trouwlustigen uit gezwermd naar romantischer gemeen tehuizen om hun trouwalbums vol te kunnen stoppen met even romantische kiekjes. Het Ilalfwegse raadhuis krijgt ze vooral uit Amsterdam, maar ze komen zelfs uit Monnickendam, Beemster en Leideru Om die run een beetje af te remmen, heeft de raad nu besloten dat ieder, die niet uit de gemente komt of er ouders heeft wonen, vijftig procent méér moet neertellen. Door de week wordt dat behalve maan dag 112,50, op zaterdag 375, maar dat kan alleen in noodgevallen, want volgens de plaatselijke verorde ningen is trouwen op zaterdag norma liter verboden. Zodra de Kroon de opslag goedkeurt, gaat de maatregel in. Halfweg is niet de eerste. Al eerder gingen gemeenten in Noord-Holland (bijvoorbeeld Graft-De Rijp, Bloe- mendaal) en Utrecht tot zulke maatre gelen over. Ambtenaar Vermin ('wat dat in de cember moet wordendie met zijn collega Trouw voor de huwelijksvol trekkingen zorgt., zegt dat ze het in Kievietseileider De stand van de weidevogels in de weilanden van het Wassenaarse landgoed De Horsten vliegt zo hard achteruit, dat Koningin en Prins hebben besloten er een re servaat van te maken. Eieren mogen er niet meer worden geraapt, vooral niet van de kievieten, zodat het ko ninklijk paar zich nu als een soort kievietseileiders mag beschouwen. Zeemanspot De nieuwe boot van de Zuidhollandse reddingmaatschap pij, waaraan nu hard wordt gebouwd om 'm in oktober in Breskens te kunnen stationneren, gaat 'Zeeman spot' heten, niet om met dat 'spot' de zeelui in een 'belachelijk daglicht te stellen, maar om met 'pot' te herinne ren aan een in de laatste oorlog gesticht illegaal fonds. Trofee Voor wie er van houdt, is er 24, 25 en 26 maart in hotel 'De Exelse molen' bij Locbem een reewild-trofeeënshow, waar niet alleen geweien van afge schoten reeën, maar ook 'vele interes sante zaken op het gebied van natuur en natuurbeheer te zien zijn en jacht hoornblazers te horen. Zwijnenge- zinnetje Op Boris en Evelientje, het wildezwijnenechtpaar van Ouwe hand, is nooit gejaagd en daardoor hebben de twee in tien jaar al een kleine vijftig wildezwijnenkindertjes op de wereld kunnen zetten, waaron der een pas geboren vierling. In al die jaren is beer Boris Evelientjes enige grote liefde gweeest. Bloei De 700 jaar oude buitenplaats Nijen- rode in Breukelen, waar in het voor jaar duizenden bolgewassen en in de zomer zo'n drieduizend rozen in bloei staan, is 22, 23, 29 en 30 april de hele dag voor publiek geopend en daarna weer op 1, 2, 8 en 9 juli. Voor ƒ1.75 (kinderen drie kwartjes) mag men op alle 26 hectare komen, maar niet in het kasteel. Feest Voor Huize Henriëtte in Apeldoorn is het dinsdag feest. De therapieruimte van deze kli niek voor sociaal vastgelopen vrouwe lijke alcoholisten, die in 1970 nét nieuw was, maar kort daarop afbrand de. kan van dan af weer worden gebruikt. Halfweg voorlopig nog wel aankun nen. 'De aangiften blijven binnenstro men, maar meer dan een stuk of zeven per dag nemen we toch niet. Hier trouwt men alléén, nooit met een paar paren tegelijk'. Veel mensen hebben begrepen, zegt liij, dat je voor f375.op zaterdag mag komen, maar als je niet plotse ling moet emigreren of er een erfenis of zo op het spel staat, gaat dat toch niet door. Dit in tegenstelling tot- Amsterdam, waar ambtenaren al eens geprobeerd hebben van die zaterdag af te komen, maar waar het gemeente bestuur het er niet mee eens was. Daar kun je voor 'alleen' trouwen op zaterdag nog steeds voor 150 te recht. opwekking Alle voormalige dienstplichtigen, die in 1939 en 1940 in dienst van 1-II-5 RI de voorposten van de Grebbelinie be zet en verdedigd hebben, hebben een op zeer vrolijke toon gestelde opwek king thuis gekregen van hun secreta ris om de 30ste op de Amsterdamse Dam in de bus te stappen, die hen naar de voormalige garnizoensplaats Hoevelaken zal brengen. Daar wordt dan op de volgende manier volgens secretaris Van der Vecht een reü nie vol pret en jolijt gevierd, 'Men behoeft geen militarist te zijn om met vreugde het gezelschap van stoere dienstplichtigen te ervaren. Het is bijzonder frappant te zien, hoe op zo'n avond een ware gedaantever wisseling plaatsvindt. De ouwe stom- pers laten plots alle burgerlijkheid varen en men waant zich wederom in de jaren dertig. Ja, en dan is het lachen geblazen'. Met enige spijt wordt geconstateerd dal die tijd 'definitief achter ons ligt'. En: 'Achter ons liggen ook de talloze jaarlijkse bijeenkomsten van de voormalige tirailleurs, mitraillisten en specialisten, die toendertijd, in komie ke pakken gestoken, het vaderland zo kostelijk en in geuren en kleuren hebben verdedigd'. 'Vrienden, we gaan door met de humor en onder leiding van onze welgevulde Hoofdman (echter zonder diens roesti ge klewang) tot en met de AOW en zolang de lepel in de brijpot staat'. 'Zuurpruimen mogen niet mee', zo besluit de jolige secretaris. matses Amerikaanse joden willen de Russi sche ambassade in Washington met matses overstelpen om te protesteren tegen de behandeling van joden in de Sowjet-Unie. Een joodse organisatie in New Jersey heeft gisteren laten weten dat op 17 maart duizenden cn mogelijk honderdduizenden pakken matses naar de ambassade worden gestuurd. Om dat te bereiken wordt nu een advertentiecampagne gevoerd. Dit is liet gemeentehuis van Haarlem- incrliede-Spaarnwoudc in Halfweg, dat zoveel trouwlustigen trekt. Op een afstand zie je er de silo's van de suikerfabriek bovenuit, maar op de foto's voor de deur merk Je daar niets van. De organisatoren zouden het op prijs stellen als de ambassade de matses door zou sturen naar de joden in Rusland. Daar is weinig kans op, want de Russische persattaché noem de de aktie een smerige streek. staatsbezoek Parken zijn in Engelse hofkringen getuige de BBC-televisieserie 'Elisa beth R' altijd al erg 'in' geweest en het mag ons dan ook niet verbazen dat koningin Juliana en prins Bern- hard aan het begin van hun staatsbe zoek aan Groot Brittannië in het park van Windsor verwelkomd worden door het Britse koninklijk paar. Ze staan dan de elfde april al een half uur minstens op Engelse bodem en natuurlijk zijn er daarom ook al eerder druk handen geschud. Op het vliegveld Heathrow staan de hertogin van Gloucester en prins William hen op te wachten. De koningin en de prins, die met dit bezoek een tegenvisite brengen, nadat het Engelse koningspaar (alweer veer tien jaar geleden) officieel ons land bezocht, gaan ook naar Schotland. Daar logeren ze in het paleis Holyrood House, in Engeland zelf op Windsor Castle. Wat er allemaal gebeuren gaat, is nog niet volledig bekend gemaakt. Wèl dat de Nederlandse erebegraafplaats Mill Hill bezocht wordt, dat koningin en prins samen gesprekken zullen voeren met jongeren en koningin moeder Elisabeth opzoeken en dat prins Bernhard in z'n eentje in Fair- ford de ontwikkeling van het Concor- devliegtuig in ogenschouw neemt en in Schotland een natuurreservaat be zichtigt. eban De helse lotgevallen van de joden in Hitiers Derde Rijk beroeren vooral in Israël nog steeds de gemoederen van duizenden, die direct of indirect met de vernietigingscampagne te maken hebben gehad. Abba Eban, de Israëli sche minister van buitenlandse zaken, is deze week in het parlement, de Knesseth, hevig aangevallen door een aantal leden van de rechtervleugel. Eban werd ervan beschuldigd onge voelig te zijn voor wat er in de concentratiekampen is gebeurd. De woede van de parlementsleden gold een vraaggesprek dat Eban op 17 oktober vorig jaar had gehad met de Britse star-reporter David Frost in diens televisieshow. Daarin zou Eban gezegd hebben dat hij het persoonlijk niet erg zou vinden als de speuracties naar voor de vernietiging verantwoor delijke nazi's zou worden stopgezet. Ook zou de mening van Eban zijn dat hij geen voorstander is van emotione le showprocessen. In de Knesseth werd Eban hierover zo fors geattaqueerd, dal premier Gol- da Meir hem te hulp moest snellen. 'U kuilt geen enkele jood betichten van gebrek aan smart en gevoeligheid over de helse verschrikkingen', zo merkte de bejaarde premier op. De rechtervleugel, onder leiding van oud- rechter van het hooggerechtshof Ben jamin Halevi, diende echter een motie in om de kwestie-Eban in het parle ment ter discussie te brengen. Halevi verweet Eban later een andere versie te hebben gegeven van zijn opmerkin gen in het tv-interview. De motie werd met 54 tegen 21 stemmen ver worpen. zwartrijden Vorig jaar al was het AR-Kamerlid Walburg niet bijster tevreden met het antwoord dat de staatssecretaris van financiën hem gaf: het zou wel loslo pen met het aantal 'zwartrijders'. Nu kort geleden de verkeerspolitie heeft geconstateerd, dat nog wel tien pro cent van de automobilisten 'zwart' rijdt, dus zonder wegenbelasting te betalen, heeft hij ogenblikkelijk op nieuw de staatssecretaris geattaqueerd en hem beleefd, doch dringend ge vraagd: 'Is de staatssecretaris nog steeds van mening dat deze zaak mee valt?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7