De nieuwe Pele of Di Stefano Drempelvrees voor Opgaande lijn in dameshockey hippisch gebeuren Feyenoord lonkt naar erg dure Gerd Muller Doorbraak van élite-sfeer blijft uit Van Stippent geschorst Recordprijs in Engelse voetbalpool Winst van Levi's i Sijbrands niet in Suikertoernooi Verrassende winst Zeleznicar Serajewo IBOUW/KWARTET VRIJDAG 10 MAART 1972 17 Engelse pers lovend over spel van Johan Cruijff: kun, je dat Wiet doen. Er blijft toch een mentaliteitsverschii met de heren. Bij de dames komt de vraag niet op: "Wat doe of laat je ervoor? Dames willen sport niet als iets abso luuts zien. Het blijft een hobby. Ten minste zo is het bij hockey.' DRUK Raayen voert ook bewust de druk niet te hoog op, want 'er komt ook nog eens de strijd om het landskampioen schap. Wil je te. veel ineens dan haken ze voortijdig af.' Conny Heinis linksbuiten in het team bevestigt dat. 'Ik geloof niet dat er iemand in ons elftal is die er constant geestelijk mee bezig is. Waarom het de laatste jaren zo goed lukt? Vroeger was er altijd 'n enorm verloop van speelsters en 'n groot leeftijdsverschil. Met dit team zijn we bij elkaar geble ven. Het eerste kampioenschap toen was Cees Lips coach was een stimulans, die enkele speelsters ervan weerhield te stoppen. We zijn nu zo goed op elkaar ingespeeld, dat ieder een er plezier in heeft te spelen. Dat is toch wel de belangrijkste reden van ons succes.' daar döodonoe van en j'e bent ze zo kwijt. En als de tegenstander het accent op de verdediging legt is het meest logisch met vier speelsters in de voorhoede te spelen anders loop je elkaar maar in de weg.' Amsterdam heeft ook de waarde van het zaalhockey ontdekt. In Arnhem won het ook de nationale titel zaal hockey en daarover was het zelf het meest verbaasd. Raayen: 'Er gebeuren nu al dingen die je vroeger nooit zag. Korte combinaties bij de uitlijn bij voorbeeld, die al een vorm van auto matisme aannemen. Zaalhockey is enorm nuttig en een leuke onderbreking.' Ontspannen kan Amsterdam met een voorsprong van 6 punten op de num mers twee SCHC de competitie nu afwerken. Meest gevreesd in de strijd om het landskampioenschap wordt niet Oranje Zwart maar de meisjes van Groninger Studenten. AMSTERDAM De tuchtcommlssie van de KNVB heeft Jlirgen Kristen- sen van Sparta voor één wedstrijd voorwaardelijk geschorst, omdat hij afgelopen zondag tijdens de wedstrijd tegen FC Den Haag een speler omver- duwde terwijl het spel dood was. Jacques van Stippent (PSV) kreeg wegens het maken van een trappende beweging naar een tegenstander (in de wedstrijd tegen Volendam) een onvoorwaardelijke schorsing: hij zal één bindende wedstrijd aan de kant moeten blijven. land (DFC) voor één wedstrijd (plus 100 gulden) wegens beledigend optre den tegen de grensrechter; Zuidema (SC Cambuur) voor één wedstrijd (plus 100 gulden) wegens het opzette lijk ten val brengen van een tegen stander en Roemgens (FSC) voor twee wedstrijden (plus 100 gulden) wegens het maken van een trappende beweging. Van onze correspondent il LONDEN 'Moed en karakter'. II Dat heeft volgens de meeste Engelse I sportverslaggevers het elftal van Ar il senal op de been gehouden tegen de m briljante, overmacht van Ajax. Zij zien zonder uitzondering de kleine nederlaag van 21 als een grote kans voor Arsenal om straks in een aanvallende rol op Highbury de Eu ropese kampioen Ajax uit het toer nooi te stoten. Er wordt openlijk j toegegeven dat Ajax met veel artisti- j citeiten en allure Arsenal onder gro te druk heeft gezet, maar ook dat de j Amsterdammers daarvoor op het middenveld alle kans kregen. Iedereen geeft ruiterlijk toe dat het belangrijke doelpunt van Arsenal een cadeautje was. De Britse ver slaggevers maken er ook geen geheim van dat naar hun gevoel de bal die van Dijk eerst tegen de lat tikte en vervolgens weer in het speelveld te rugsprong, de lijn gepasseerd heeft. Van de andere kant menen ze echter dat de strafschop waaraan Ajax tenslotte de magere overwinning dankte, op zijn minst uiterst contro- versieel was en door de Griekse scheidsrechter Vamvakopoulos wel wat al te gemakkelijk gegeven werd. moed Over Ajax? Ken Jones van de The Daily Mirror, Engelands meest gele- zen dagblad, schrijft duidelijk onder de indruk te zijn van het geweldig arsenaal aan talent bij Ajax en hij noemt het optreden van Johan Cruyff een prestatie, die misschien alleen een Pele zou kunnen evena ren. 'Er waren lange periodes waar in alleen de grote dosis moed en onverzettelijkheid tussen Ajax en een regen van doelpunten stonden', schrijft Ken Jones. Zijn collega Jeff Powell, die voor graaf van hét Engelse voetbal en ook een groot bewonderaar van het continentale spel, zwaait Ajax in The Times niet alleen lof toe. Hij confronteert de Amsterdammers ook met een kritische noot. 'Ajax schoot tekort in de afmaking. Hun spel was zoals dat dan heet 'beautiful' om te zien, maar achteraf moet ik toch opmerken dat zij hun artis ieke aan- valspatronen opbouwden met soms wel achttien tot twintig passes, ter wijl één of twee voldoende zouden zijn geweest.' Maar Donald Saunders bekent in The Daily Telegraph dat met hem. Arsenal zich nog steeds afvraagt hoe het slechts twee doelpunten tegen kon krijgen, terwijl de kans op een zware nederlaag eigenlijk voortdu rend aanwezig was. John Samuel was zelfs bereid om in The Guardi an deze twee treffers een uiterst schamele beloning te noemen voor het snelle en ondernemende voetbal van Ajax. 'Geladen met de gouden dreiging van het genie Cruyff, die volop bezig is de grote Di Stefano te evenaren.' bewondering Unanieme lof en volop bewondering dus. Maar voor de Britse sportpers houdt het daarmee wel op. Zij is ervan overtuigd dat Arsenal straks in eigen huis totaal anders zal op treden en op zijn beurt de achter hoede van Ajax onder druk zal zet ten. De achterstand van 21 was in haar ogen het beste waarop Arsenal in de eenzijdige wedstrijd te Amsterdam mocht hopen. Want zeer groot is nu de kans.dat straks in Highbury de bordjes worden verhangen en dat Arsenal en niet Ajax oprukt naar de halve finales van het toernooi om de Europa Cup. Homogeen Amsterdam titelkandidaat Van onze spetclalet verslaggever DEN BOSCH Op een opvallen de plaats in een grote zuidelijke tapijtfabriek hangt al wekenlang een affiche van Indoor Brabant. De 800 werknemers van het be drijf worden op die manier at tent gemaakt, dat ze het jaarlijk se internationale concours hip- pique in Den Bosch tegen een tot 50% gereduceerde toegangsprijs kunnen bezoeken. Die unieke aan bieding heeft directeur Jan van Oekel tevens voorzitter van de Stichting Indoor Brabant voor zijn personeel geregeld. De geste vindt blijkbaar geen enkele waar dering. Er is niet één kaartje te gen het speciale tarief verkocht. 'Onbegrijpelijk, niet?' vraagt Van Oekel zich af. GERRIT DEN AMBTMAN In tegenstelling tot de Nederlandse sporttoto gaat het de Engelse voethal- pool zeer naar wens. Deze week werd er een recordbedrag van 512.683 pon den uitbetaald aan de 62-jarige boek houder Cyril Kenneth Grimes (links op de foto). Met de omgerekend in Nederlands geld, ruim 1.8 miljoen wil Grimes op de eerste plaats een fonds stichten waardoor de toekomst van zijn kinderen gewaarborgd zal zijn. 'We hoeven, zo vertelde de winnaar, geheel beduusd van de enorme be langstelling die er voor hem bestond bij de uitreiking van de cheque, 'in ieder geval nu niet meer op elke penny te letten.' Van onze basketbalmedewerker HAARLEM Levi's heeft gisteravond de competitiewedstrijd tegen Rotter dam Zuid met 10083 gewonnen. Het was een slechte wedstrijd, waarin Rot terdam Zuid tot rust goed bijbleef maar daarna door de foutenlast van Hugo Harrewijn moest intomen. Voor al Wim Franke maakte daar gebruik van. Johan Cruijff in actie, links Frank MacLintock. jaren van de herenploeg dringt zich op. 'Maar', zo stelt de trainer-coach van de damesploeg Rob Raayen', in die periode beschikte Amsterdam over een sterrenteam. Jaap Volgt, Frans en Nico Spits waren de meest prominen te spellers. Maar behalve die drie liiep er nog een handvol internationals rond. Ik zat toen eens bij een beker wedstrijd tussen Amsterdam en Kam pong en hoorde toen de conversatie tussen twee junioren van beide clubs. Vraagt het jongetje van Kampong: is dat het eerste elftal van Amsterdam. Waarop het juniortje van Amsterdam kakkineus antwoord: Nee, het eerste speelt op het landentoernooi in Lyon. Amsterdam was toen zo superieur dat het 85 wedstrijden ongeslagen bleef. Het huidige damesteam is van gelijk niveau, met enkele uitschieters die minder aanwijsbaar zijn. LIEFHEBBER Het geheim van het plotseling door breken van het damesteam moet dus gezocht worden in een goed teamver band. Raayen: 'Bij ons zijn er niet zoveel individuele sterren en er is geen sprake van topsport. Als er top sport was dan was ik geen coach. Ik ben zelf een promotieklasse speler, die zo'n beetje liefhebbert met coa ching. Bij topsport heb je een gerich te kennis en opleiding nodig. En bij de dames zijn dat alleen Vharly de Bock en Cees Tamia. Misschien ver geet ik dan nog een enkeling.' Stelt Toos Bax, die samen met aan voerster Iep de Wilde bij de selectie zit; 'Na Nieuw-Zeeland is er onder de speelsters een enquête gehouden. Nie mand was van oordeel dat het dames team topsport bedreef. Toch begon de trainingscampagne al in oktober en werden in het voorjaar weekeinds op Papendal doorgebracht. Met zo'n gron dige aanpak voel je je toch wel een beetje topsporter.' En Raayen voert aan: 'Ik vond dat wel een reële zaak. In zo'n toernooi word enorm veel van de speelsters geëist. Maar normaal 3 Van onze hockeymedewerker ^AMSTERDAM Het is nog niet zo lang geleden, dat Amsterdam bij de hockeyers de dienst uitmaakte. In de jaren 1962-1967 werd de 3 club moeiteloos landskampioen. Een absoluut hoogtepunt voor de ^Amsterdammers, die na een paar moeilijke jaren weer langzaam nsar de top groeien. De dames van Amsterdam hebben altijd wat "in de schaduw gestaan van de heren. Zoals het hele dameshockey l altijd een ondergeschikte rol heeft gespeeld. Er is echter langzaam verzet gegroeid ^tegen die situatie. De dames begre- dat er alleen door het leveren van prestaties verandering in ge- bracht zou kunnen worden. Die pres zijn dit seizoen geleverd. Het Nederlands dames-hockeyteam werd in Niemv-Zeelanid wereldkampioen. De j, heren konden zo'n op in Barcelona it op geen stukken na halen. Het dames- n hockey zit momenteel in de lift, en bij de clubteams 'is Amsterdam de exponent van de vooruitgang die de i laatste jaren is geboekt. Amsterdam, dat dit weekeinde voor de derde keer in successie het kampi- o oenschap in het westen veroverde lijkt op weg naar de tweede landti- tel. De vergelijking met de gouden F Van onze sportredactie 'AMSTERDAM —Zoals het er nu voor staat, zal Ton Sijbrands dit jaar opnieuw niet deelnemen aan het Sui- kerdamtoernooi. De Amsterdammer heeft van de organisatoren geen uit- i nodiging ontvangen. Reden hiervoor is, dat het toernooi dezelfde startgeld- j; regeling heeft als vorig jaar en Sij- i brands ging daarmee toen niet ak- koord. Hij verklaarde die lijn in de toekomst door te zullen trekken. De organisatie van het jaarlijks sterk be- zette toernooi heeft daaruit de conclu- sie getrokken, dat Sijbrands ook de nieuwe uitnodiging wel zou afslaan en dus werd er geen invitatie naar hem gestuurd. Harm Wiersma, die in eerste instantie op het zelfde standpunt stond als Sijbrands heeft wel een uitnodiging gehad. Wiersma, zo weet de organisa- tie, schrok later van de consequenties van zijn houding en heeft dat ook aan i de toernooi-leiding te kennen gege ven. De andere Nederlanders die voor j de grootmeestergroep zijn uitgenodigd i zijn: drs. Piet Roozenburg, Pieter Bergsma en de 15-jarige Hans Jansen. De Russen hebben uitnodigingen ont vangen voor vier spelers waarbij de i voorkeur uitgaat naar Andreiko, Gant- warg, Korchow en de jeugdwereld- kampioen Metjariski. Als negende heeft de Gambiaan Mamadou Vaal een invitatie gekregen. Na het toernooi om de wereldtitel zullen nog drie deelnemers worden uitgenodigd. Het 1 Suikerdamtoemooi duurt van 18 tot en met 29 december. BOEDAPEST Zeleznicar Serajewo heeft gisteravond in Boedapest voor een verrassing gezorgd door Ferencva- ros op eigen terrein met 12 te kloppen. Bij de rust was de stand in dit duel in de kwartfinales van het UEFA-Cup toernooi nog gelijk: 11. Florian Albert hielp de Hongaren aan een voorsprong, maar Bukal nivelleer de .die kort voor rust weer. In de tweede helft maakte Spreco de win nende treffer. Er waren 33.000 toe schouwers. Toch zal Indoor Brabant, dat vandaag voor de zesde keer van start gaat, opnieuw duizenden bezoekers naar de sfeervolle Brabant-hallen lokken. Voor morgenavond, als de hindernis sen voor het altijd spectaculaire puis sance-springconcours fors verhoogd worden, is geen kaartje meer te krij gen. Welgeteld 3182 paardesportillef- hebbers hebben dan ieder 25 neerge teld om 's wereldss ruitertop de oxer en de muur te zien bedwingen. De .ontwijkende reactie van Van Oe- kels werknemers bewijst wel, dat de grote ruiter ev enem ent en nog steeds moeilijk uit de elite-sfeer te trekken zijn. De belangstelling voor de spring- sport, is desondanks sterk stijgende. De televisieuitzendingen kunnen bo gen op hoge kijkersaantallen en even redige waarderingscijfers. Toch kampt de ruiterwereld met een opmerkelijke drempelvrees van de massa. De vijf internationale concoursen hippiques in Nederland kunnen jaarlijks op een vaste kern bezoekers rekenen. De gro te doorbraak blijft echter uit. Wel licht, omdat de toegangsprijzen in vergelijking met anderen sportevene menten nogal aan de forse kant zijn. Van Oekel (46): 'De ervaring met mijn personeel bewijst wel, dat het geld toch niet de voornaamste oorzaak is. Ik geloof dat verlaging van de toegangsprijzen nauwelijks effect zou hebben. Daarnaast is het organisato risch ook moeilijk te verantwoorden. De schroom moet je dan toch in de sfeer gaan zoeken.' 'GEZELLIGHEIDSDORP' Als er een internationaal evenement in Nederland wordt gehouden, zet het paardevolk zich in beweging. Indoor Brabant is iedere winter weer een gretige aanlegsteiger. Door de sfeer vooral. De vrij kleine accommodatie, de geboden topsport en het met stands opgebouwde 'gezeUigheidsdorp' vormen steeds weer ook voor de buitenlanders een geweldige trek pleister. Door de groeiende animo voor goede springsport is het aantal evenementen ook in ons land de laatste jaren beduidend toegenomen. Het OHIO in het Kralingse Bos in Rotterdam had jarenlang het alleenrecht. Nu hebben echter ook de (indoor-)-concoursen in Leeuwarden, Zuid-Laren, Amsterdam en Den Bosch hun bestaansrecht be wezen. Den Haag heeft vorig jaar voor de eerste keer een schuchtere poging gewaagd om zich in het rijtje te kunnen voegen. Het werd in de Houtrust-tiallen in zoverre een succes, dat volgende maand de tweede, editie wordt afgedraaid. Een concurrentie slag tussen de 'groten' dreigt, en de op nationaal niveau organiserende vere nigingen kunnen daarvan wel eens de dupe worden. Van Oekel, debuterend als voorzitter van Indoor Brabant, 'Ik vind de maat nu wel vol. Het aantal The Daily Mail naar het Olympisch Stadion was gereisd, stelt dat Arse nal lange lijd op de rand van de afgrond heeft gehangen tegen één van de meest opwindende elftallen en één van de meest begaafde spe lers op aarde. 'Ajax is een waardig Europees kampioen en heel het ge jubel over de superklasse van Johan Cruyff is volkomen terecht', aldus Powéll kritisch Maar Geoffrey Green, de wijze bio- BOEKAREST (DPA) Gerd Müller, woensdag de maker van het doelpunt dat Bayern Miinchen in de kwartfinales van het toernooi van de bekerwinnaars naast Steaua bracht, heeft gezegd dat Feyenoord belangstelling voor hem heeft. In een interview met het Roemeense sportdagblad 'Sportul' zei Müller open hartig: 'Het staat absoluut vast dat ik Bayern en de Bundesliga ga verlaten. Er zijn op het moment drie clubs die mij willen hebben: Feyenoord, Standard Luik en een "Franse vereniging'. Müller was de man die Bayern op de Balkan redde. Aan één kan was hij niet zo gelukkig met het doelpunt. Bayern wil namelijk een enorm hoge transfer som voor zijn topscorer ontvangen. Voorzitter Neudecker: 'De firma Bayern München zal voor zijn vooraanstaande werknemer Müller een schadeloosstelling verlangen van ongeveer 2.000.000 mark'. Die uitspraak verleidde 'Der Bomber' tot de bewering: 'Als ik in de komende weken doelpunten blijf maken, zal de leiding van de club misschien wel twee en een half miljoen voor mij vragen. Het zou voor mij waarschijnlijk beter zijn als ik mij een beetje meer op de achtergrond hield, want anders is er binnenkort op de hele wereld geen club meer die mij nog kan aantrekken'. Maar ook als er een sensationeel hoge transfersom tegenover staat, is Bayern niet genegen zijn koningsschutter te laten vertrekken. Voorzitter Neudecker: 'Ik wil mijn standpunt over een mogelijk vertrek van Müller nog niet prijs geven, eerst moet de Duitse voetbalbond een uitspraak doen over zijn trans fersom. Ik zal in ieder geval mijn uiterste best doen Müller voor Bayern, München en Duitsland te behouden'. Het team van Amsterdam dat de westelijke titel greep. Geheel rechts coach Raayen. Een van de voor Amsterdam plezieri ge gevolgen van het sipelen op topni veau is dat er een grote zuigkracht ontstaat. Recente aanwinsten zijin Li- sette Sevens en Marion Spits. Het elftal heeft voor damesbegrippen een goede conditie, waardoor er ook snel gespeeld kan worden. Amsterdam speelt dameshockey in de goede zin van het woord. Men probeert echt open te spelen, maar de tegenstan ders, d'ie het trachten te verhinderen door scherpe dekking en een overdre ven verdedigende houding worden steeds talrijker. Amsterdam heeft er al iets op gevonden. Conny Heinis: die veel en gemakkelijk scoort: 'Als ik soherp word afgedekt ga ik enorm veel lopen. De tegenstander wordt Anton Ebben, een van de succesvolste Nederlandse springruiters, in aktie tijdens een concours hippique; een evenement waarvoor door het elitaire karakter nog steeds drempelvrees bestaat. CHI's dat nu in Nederland bestaat, is redelijk. Maar we moeten wel ophou den.' De organisatoren van de grote con coursen gaan zich dan ook wapenen. Inmiddels zijn al intiatieven genomen om een overkoepelend orgaan op te richten. Deze zou dan de vinger aan de pols van het wedstrijdprogramma moeten houden, om een verdere uit breiding te voorkomen. Van Oekel: 'Zo'n organisatie is een noodzaak geble ken. Er is al een concept van de stichtingsacte gereed. We willen on derling tot bepaalde sluitende afspra ken komen en ook voorkomen dat er meer CHI's bijkomen. We streven ook naar bepaalde afspraken met de Ne derlandse Hippische Sportbond, zodat we wellicht inspraak kunnen krijgen bij de beslissing al dan niet nieuwe concoursen toe te staan.' AMATEUR-STATUS De overkoepelende organisatie zal ook de concurrentie moeten beteugelen en in feite voor een deel kunnen hoeden over de discutabele amateur-status van d<e internationale vedetten. Want ook met het prijzengeld blijven de diverse organisatoren elkaar opjagen. Een groep ruiters, die straks in München onder het mom van volbloed- amateurs naar Olympisch eremetaal gaan rijden, heeft vóór die tijd al een vorstelijk kapitaal bij elkaar kunnen springen. Voor de deelnemers aan Indoor Brabant bijvoorbeeld is een prijzenbedrag van 55.000,- te verde len. Een som die ruim een kwart van de in totaal twee ton aan organisatie kosten uitmaakt. Tot genoegen van de ruitertop blijven de organisatoren van de diverse CHI's elkaar op financieel gebied beconcur reren. Met gepaste trots wordt dan ook vermeld, dat het prijzengeld aan zienlijk hoger is dan in het voorgaan de jaar. De top ruiters hebben maar voor het kiezen. Na Den Bosch staat volgend weekeinde Dortmunid op het programma en weer een week later strijken de internationale grootheden in Frankfurt neer. Formeel bevindt de absolute top zich dan ook in een positie, waaruit ze zelf de nodige vergoeding voor de komst naar een bepaald festijn kan eisen. Volgens Jan van Oekel is hiervan echter nog geen sprake. 'Toen ik in het bestuur van Indoor Brabant stapte, was ik bang, dat de grote ruiters gigantische eisen zouden stellen. Ik werd door buiten staanders daarvoor ook gewaarschuwd. Maar van eisen blijkt helemaal geen sprake te zijn. Iedereen krij'gt de onkosten, het transport, het hotel en dergelijke vergoed. Maar daar kan niemand van leven. Zo weinig is dat' Voor de organisatoren van de con coursen hippiques is het (nog?) een grondregel, dat alleen de onkosten van de uitgenodigde deelnemers ver goed worden. Van Oekel: 'Daarom ook kan het overkoepelende orgaan straks zo nuttig zijn. We moeten gezamen lijk een erecode op gaan stellen voor hetgeen we wel en niet gaan doen. We moeten een lijn gaan trekken en er gezamenlijk voor zorgen, dat er geen vervlakking in de attractiviteit gaat optreden.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17