Muskie wint, maar McGovern verrast Bihari's in Bangladesj hebben geen toekomst Nieuwe slag voor Chili's Allende Hanoi gelast een vredesinitiatief af Cairo boos omdat Londen Israël wapens zou leveren Opstaan voor de 'pwf' verstgejfjn zuid- ban glades j Tip over Mengele moet aandacht van Altmann afleiden Argentinië heeft al nieuw kabinet Brits spoorwegpersoneel wijst loonaanbod af Westduitsers verliezen hun 150ste Starfighter ^ROUW/KWARTET DONDERDAG 9 MAART 1972 BUITENLAND Eerste voorverkiezingen in Verenigde Staten: MANCHESTER (Reuter, UPI, AP) Senator Edmund Muskie heeft Amerika's eerste voorver- dezingen in New Hampshire gewonnen, maar minder overtuigend dan verwacht werd. De glans •an de zege van Muskie werd hem ontnomen door senator George McGovern, die sterk tweede werd. lij de Republikeinen behaalde Nixon een gemakkelijke zege op zijn twee tegenstanders. n zijn overwinningsverklardng zei luskie: 'Het is een harde, venijnige itrijd geweest en we zijn erin ge- ilaagd te winnen'. De senator noemde lijn zege 'de derde achtereenvolgende jverwinning'. In de staten-Arizona en owa, waar geen voorverkiezingen rorden gehouden, kreeg hij al eerder je meeste stemmen. Op de vraag of lij tevreden was, hoewel hij niet de ibsolutc meerderheid had behaald, intwoordde Muskie: 'Ik ben niet te vreden met minder dan 50 pet. van de temmen. Soms kun je echter niet te eteuchtig zijn'. )p MoGoverns voorspelling dat het een nek-aan-nek-race zou worden, meerde Muskie, dat McGovern wel en zeer brede nek moest hebben, laar in zijn eigen overwinningsrede ei McGovern: 'Hoe je het ook be- jjkt, het is een morele overwinning oor George McGovern'. Hij voegde aaraan toe: Wat gebeurde is dat we pnieuw de coalitie gevormd hebben, ra ar aan in 1968 was begonnen door o volgelingen van wijlen senator Cennedy en oud-senator McCarthy'. )e senator schreef zijn sterke race oe aan de stemmen van arbeiders en uisvrouwen, die zich gevoegd hadden ij zijn aanhang. talend ok jn kampen van andere Democra- UITSLAGEN NEW HAMPSHIRE Democraten: Edmund Muskie George McGovern Sam Yorty Vance Hartke Wilbur Mills Edward Kennedy Republikeinen: Richard Nixon Paul McCloskcy John Ashbrook 48 pet 37 pet 6 pet 3 pet 4 pet 1 pet 69 pet 20 pet 10 pet tische presidentskandidaten, de sena toren Henry Jackson en Hubert Humphrey, werd onmiddellijk gezegd dat het feit dat Muskie de 50 pet. niet heeft gehaald, bewijst dat zijn positie als koploper bij de Democraten min der sterk is dan werd aangenomen. Een maand geleden had Muskie nog een aanhang van 65 pot. onder de kiezers in New Hampshire, zo bleek uit een opiniepeiling. Ook buiten de staat schijnt Muskie's populariteit te dalen. In een denkbeeldige tweestrijd met Nixon eindigde Muskie vier pet. achter de president volgens een Gal- luppeiling gedaan in februari. Bij een in januari verricht onderzoek eindig den beiden gelijk met ieder 42 pet. De magere zege van de lange Muskie schept nieuwe mogelijkheden voor McGovern. die zodoende een morele overwinning behaalde, en voor Hu- bert Humphrey. Muskie's naaste con current, die volgende week tegen hem in het krijt zal treden bij de voorver kiezingen in Florida. Aangezien Muskie en McGovern meer dan 80 pet. van de stemmen opslok ten, bleef er voor de resterende De mocratische kandidaten niet veel te verdelen over. Sam Yorty, die ge steund werd door de invloedrijke Uni on Leader, scoorde slechts 6 pet. (men had hem op 10 pet. geschat). Wilbur Mills, die veel geld had uitge geven om de kiezers aan te sporen zijn naam bij te schrijven op het stembiljet stelde teleur met een score van 4 pet. Edward Kennedy, voor wie eveneens een 'write-in'-campagne werd gevoerd (zonder zijn goedkeuring) kreeg 1 pet. Senator Vance Hartke, die op 3 pet. terechtkwam, heeft de strijd opgegeven. Hij had voorspeld de absolute meerderheid te zullen behalen. SANTIAGO (Reuter, AFP) Zeven afgevaardigden van de Chileen se Radicale partij, die tot dusver de marxistische president Salvador Allende heeft gesteund, hebben samen met de christen-democraten en uiterst rechtse vertegenwoordigers een presidentieel veto weg gestemd. Dit veto was uitgesproken tegen een wet. die het tv-station van de univer siteit van Santiago mogelijk moet ma ken, zijn programma's in geheel Chili uit te zenden. Op het ogenblik kan alleen een door de regering gecontro leerd station dit doen. De oppositie heeft de regering ervan beschuldigd met deze zender marxistische propa ganda te bedrijven. Het veto werd weggestemd met 68 tegen 26 stem men. De Radicale partij is ondanks haar naam rechtser dan de partij, waar mee zij vorig jaar brak. Het was deze week de eerste keer, dat een partij die de coalitie van Allende steunt, tegen de regering stemt, die zestien maanden geleden werd gevormd. Oproer Op de wip BW YORK, SAIGON, MOSKOU (U- I, Reuter) Als president in een •toespraak niet zou hebben verteld, it zijn adviseur Henry Kissinger in irijs geheime besprekingen heeft ge- Derd met de Noordvietnamese dele tieleider in de Franse hoofdstad. Hanoi een nieuw vredesinitiatief ibben genomen. Aldus meent de be- mde Amerikaanse journalist Joseph raft. ilgens Kraft zou de Noordvietname- premier Pham Van Dong naar irijs zijn gekomen om de impasse j de vredesbesprekingen te doorbre- n. Dit plan zou de steun hebben had van de Chinese premier Tsjoe i-lai. Kraft zegt zijn bewering te seren ,op inlichtingen van een Euro- es diplomaat in Peking, die hij itmoette tijdens Nixons bezoek aan ina. 1HEIM irtaan wordt niet meer bekend laakt, hoeveel Amerikaanse vlieg- igen bombardementen hebben uitge- ;rd boven Indo-China. Dit Zou uit (iligheidsoverwegingen gebeuren, it de bekendmakingen van de laatste maanden was gebleken, dat de bom bardementen steeds meer werden op gevoerd. Vermoedelijk houdt het pu blicatie-verbod dat uit het Pentagon afkomstig zon zijn, hiermee verband. Intussen heeft het Russische persbu reau Tass (waarschijnlijk zelf in de war over één van zijn eigen berich ten) een verbetering gegeven op een bericht waarin president' Nixon de 'sluwe Dicky Nixon' werd genoemd. Tass had eerder een bericht uit Lon den doorgegeven, waarin de eerste alinea luidde: 'Glimlachjes in China bommen op Indo-China. Dit was het recept waarmee de sluwe Dicky Nixon naar China ging voor wat hij noemde 'de week die de wereld deed verande ren.' Later gaf hetRussische persbureau een verbetering-en zei dat het bericht een citaat Was uit het Britse commu nistische blad de 'Morning Star'. Tass verzocht de redacties de bewuste ail- niea aldus tc lezen: In ccn commen taar op het bezoek van president Nixon aan de volksrepubliek China schrijft de 'Morning Star: Bommen blijven op Vietnam, Laos en Cambod ja vallen.' Bij de Republikeinen dreigde ook een kandidaat uit de race te moeten stap pen: Paul McCloskey, een afgevaardig de uit California, die een fel tegen stander is van Nixons Vietnam-beleid. Hij had zichzelf het minimum van 20 pet. gesteld en bij het tellen van de stemmen bleef hij tot bijna het einde op 19 pet. staan. Tk heb 40.000 dollar schuld en ik kan de mensen niet vragen mij te steunen als ik geen 20 pet. bij elkaar kan krijgen', zei McCloskey. Maar aan het einde van de telling kwam zijn totaal toch nog op 20 pet. te staan. De tweede Republikein, die het tegen Nixon opnam, de rechtse afgevaardig de John Ashbrook, kreeg een tiende van de stemmen. Maar Ashbrook ver klaarde dat hij door zal zetten en dat Nixon nog wel meer van hem zal horen. 'Nixon is in ernstige moeilijk heden. Hij laat zien wat ik al steeds gezegd heb: dat er fundamentele one nigheid is over zijn politiek en zijn aanhang zal gespleten worden'. Ash brook voorspelde vuurwerk tijdens de voorverkiezingen in California (6 ju ni). Nixon zelf behaalde een royale over winning van ongeveer 70 pet. Bij de voorverkiezingen van vier jaar gele den behaalde hij 79 pot. Ditmaal voer de Nixon zijn campagne in China en zond enkele van zijn ministers naar de noordelijke staat om voor hem stemmen te winnen. Vice-president Agnew meende na afloop dat 'de Re publikeinen van New Hamshire over weldigende steun hebben gegeven aan het leiderschap van-de president'. 'Öjfstaair voor iemand misstaat niemand'. Dit advies in het openbaar vervoer wordt niet altijd opgevolgd als oudere dames of aanstaande moeders zich met moeite in de tram of bus staande houden. Twee Amerikaanse ontwerpsters menen er iets op gevonden te hebben. Zij produceerden een fopkussentje, dat voor de buik van jonge dames aangebracht een vergaande staat van aanstaand moederschap suggereert. Aangenomen wordt dat deze truc galante ridders tot wellevendheid en vertedering zal noden. De ontwerpsters Linda Sampson (1.) en mevr. K. T. Maclay (r.) tonen hun creatie, die zij de 'pwf', (wellicht te vertalen met 'poef') hebben gedoopt. CAIRO (Reuter, UPI) De Egyptische regering heeft contact op genomen met het secretariaat van de Arabische Liga nadat door kranten in dit land gemeld werd dat Engeland met Israël een ak koord heeft gesloten voor de levering van twee duikboten. 'De regering in Cairo streeft naar een gezamenlijk Arabische standpunt over de levering van de duikboten. De Israëlische minister van financiën, Pinhas Sapir heeft verklaard niets van deze transactie te weten. Het Egyitpsche dagblad Al Achram heeft echter gemold dat de Britse Vifc- kersfabrieken twee. kleine duikboten voor Israël zullen bouwen. De Britse staatssecretaris van buitenlandse han del Anthony Parsons heeft volgens Al Aehram tegenover de Egyptische ambassadeur in Londen verklaard dat de transacties "onbetekenend en niet van invloed is op het machtseven wicht in het Midden-Oosten'. Elk Ara bisch land kan een soortgelijke order DACCA, begin maart De slagboom, die de toegang be heerst tot de Bihari-wijk Mir- poer aan de rand van Dacca, is gesloten en blijft gesloten. De Hollandse journalist kan hoog en laag springen, hij kan z'n paspoort, rijbewijs, en andere drukbestempelde pa pieren tonen, zijn taxichauffeur mag deze acties met een plei dooi van Bengaals vuur afron den, de Mukti Bahini, die de toegang tot de wijk bewaken, blijven onvermurwbaar. Terug naar het centrum van de kers verse hoofdstad van Bangladesj, naar het hoofdkwartier van het Bengali-regiment, de kern van het zich ontwikkelende leger van de nieuwe staat. Een kapi tein vraagt na enig getelefoneer of Nederland Bangladesj al heeft erkend. Mijn bevestiging levert een nieuw bestempeld formulier op, waarvoor de Mukti Bahini eindelijk bezwij ken. VAUQ1I. van uw UIOIÏU IdllU 1V<UI CCll OKJUl tg-CUJIWC UiUCl IlUeiilU. 5e zijn afkomstig uit een aantal n 1 nnk- Hat r?<* pi. plaatsen, zo zou Parsons hebben ge zegd. Het in de Libanese hoofdstad ver schijnende politieke weekblad As Sayad heeft bericht dat Roemenië aan Israël onderdelen en munitie levert voor de wapens die dat land in de juni-oorlog 1967 op de Arabieren heeft veroverd. Een Roemeense mili taire missie zou daartoe een geheim bezoek aan Israël hebben gebracht. De Russische partijleider Leoni Breznjew en zijn premier Aleksej Kosygin zullen éen officieel bezoek aan Libië brengen. Dit heeft het Russi sche persbureau TASS bekendge maakt. Een datum werd niet ge noemd. De slagboom gaat open en ik mag zelfs fotograferen, 'want wij hebben niets te verbergen.' Wij rijden door, nagestaar door nieuwgierige Benga li's, die de driehonderdduizend Bi hari's van Mirpoer met grote nadruk naar de andere wereld wensen. En deze wens eigenhandig zouden ver vullen, als niet eerst Indiase militai ren en nu Mukti Bahini en leden van het Bengali-regiment de Bihari's jouden beschermen. Wie zijn deze Bihari's, waarvan er in heel Bangla desj ongeveer drie miljoen wonen? 5e zijn afkomstig uit een aantal Oostindiase staten en vooral uit Bi- har. Toen het in 1947 ten tijde van de verdeling van Brits Indië in India en Pakistan tot bloedige twis ten tussen hindoes en moslims kwam, trokken islamitische Bihari's in grote aantallen naar het islamiti sche Oost-Pakistan. Maar ook als moslims onder moslims bleven zij afgezonderd bij elkaar wonen in spe ciale wijken en ze spreken nog al tijd de Oerdoe-taal in plaats van het Bengali. De Bihari's voelden zich nauw verbonden met de staat Pakis tan, waar zij hun toevlucht gezocht hadden en moesten niets hebben van het onafhankelijkheidsstreven van de Bengali's. Toen vorig jaar maart de burgeroor log uitbrak, kozen ze zonder aarze ling partij voor het Westpakistaanse leger. Bihari's vormden de kern van de beruchte, para-militaire Razakars, die de Westpakistaanse militairen in bloeddorstigheid nog overtroffen en die op een afschuwelijke manier le gen de Bengali's tekeergingen. Na de nederlaag van het Westpakistaan se lager op 16 december van het vorig jaar kwam het tot groot scheepse wraakacties van de Benga li's, waarbij enkele duizenden Biha ri's werden afgeslacht. Het Indiase leger maakte daar snel een einde aan en nam de bewaking van de benarde minderheidsgroep voor z'n rekening. Half januari, zo vertelde een Rode Kruisfunctionaris me, kwam het weer tot ernstige inciden ten in Mirpoer, waarover nauwelijks iets uitlekte naar de buitenwereld, maar waarbij 'een aanzienlijk aantal' slachtoffers viel. Eind januari en begin februari ondernamen leden van het Bengali-regiment, gesteund door Indiërs speuracties in de wijk naar verborgen wapens, wat soms tot fel verzet van de Bihairi's leid de, die na afloop in hun gelederen 350 doden telden. Een Rode-Kruispost in de Bihari-wijk Mirpoer in Dacca, de hoofdstad van Bangladesj. Drijfjacht Wie nu door Mirpoer rijdt, wordt overal getroffen door angstige, de vreemdeling om hulp vragende blik ken van toesnellende mannen, vrou wen en kinderen. Als dieren, die tijdens een drijfjacht wanhopig in een hoek zijn gedreven. Hoofdrol spelers in een vreselijk menselijk drama. Als ik uitstap, word ik me teen omringd door een grote menig te, waaruit enkele Engels-sprekende voormannen zich losmaken om hun nood te klagen. Tientallen mensen sterven per dag van de honger', wordt geweeklaagd. Maar langs de weg pruttelen op kleine vuurtjes nog altijd redelijke hoeveelheden etenswaren. Bovendien maken de mensen hier een meer overspannen en angstige dan uitgehongerde in druk. Maar als, we Mirpoer verder indringen, wordt de. toestand slech ter. Grote groepen mensen zitten met potten en pannen te wachten op nieuwe voorraden van het Rode Kruis, terwijl bij enkelen al Biafra- achtige contouren zichtbaar zijn. Ik stap een medische hulppost van het Rode Kruis binnen, waar een zwaar overbezette Indiase arts zich een moment vrijmaakt: 'Ik heb maar een kwart van de medicamenten, die ik nodig heb De afgelopen week heb ben de mensen via het Rode Kruis, maar drie dagen een minimum-rant soen gekregen. De mensen geloven hier niet meer in het leven. Mis schien hebben ze volgende week he lemaal geen eten meer'. Hij vertelt ook, dat de electriciteit al een maand lang is afgesloten, maar de waterleidingw erkt nog wel. Als ik weer naar buiten ga, word ik weer omringd door horden mensen, die allemaal tegelijk hun verhaal willen doen. Een man toont een handvol stukgescheurde bankbiljetten. 'Werk vande bewakers, meneer'. Een an der duwt zijn vrouw naar voren, die door bewakerfc zou zijn gemoles teerd. Ik ruk me rhin of meer los en vervolg de rit. terwijl de taxi-chauf feur zijn afschuw voor de Bihari's niet verbergt. Onderweg worden we herhaaldelijk aangehouden door militairen, die ons controleren op wapenbezit. La ter stoppen we bij een voedseldepot van het Rode Kruis. Weer honder den mensen, wachtend met potten en pannen. En weer dezelfde tafre- len. De Bihari-beheerder van het depot zegt, dat hij maar over de helft tot eenderde beschikt van wat nodig is. Medikamenten of babyvoe ding zijn er helemaal niet. 'De rege ring biedt af en toe wel wat voedsel :e koop aan, maar veel mensen heb- ien geen geld meer, wat we kunnen le wijk niet uit om te werken'. Ook ui weer de wanhoopsverhalen van opdringende omstanders. 'Vorige week zijn twaalf babies gestorven, toen we bij huiszoekingen de hele dag in de zon moesten zitten', roept een oude man, die zijn handen naar de hemel' heft. Maar het blijft een feit, dat de temperatuur momenteel nog niet boven de 25 graden pleegt uit te komen. 'Laten ze ons hier weghalen. We willen overal heen. De toekomst is hier zwart voor ons. Breng ons weg', smeken anderen. Op deze plaats is wel electriciteit, maar geen water. Als m'n Bengali- chauffeur het aan de stok dreigt te krijgen met omstanders, verdwijnen we snel. We rijden weg en even later doet hij z'n beklag bij patrouil lerende militairen. Als we de slag boom weer gepasseerd zijn. spuwt hij den paar keer hartgrondig uit het raam. 'Die mensen moeten ver dwijnen, ze zijn slecht', zegt hij. 'Maar de vrouwen en de kinderen, die zijn toch onschuldig?', probeer ik. 'Ze zijn slecht', laat hij weten en reuriet voor zich uit Hij zet me af bij hotel Poerbani in het centrum van Dacca, waar het hoofdkwartier van het Rode Kruis is gevestigd en waar ik naar reacties öp m'n erva ringen vraag. Een van de staf-leden, een Fransman, staat me te woord als particulier persoon en niet als vertegenwoordiger van zijn organisa tie. Een van zijn collega's heeft zojuist een groep vrouwen toege sproken. die voor de deur van het Rode Kruis-kantoor betoogden tegen de slechte behandeling van Bengali's in West-Pakistan, die in concentra tiekampen zouden worden onderge bracht. 'De Bihari's hebben voor een deel gecollaboreerd', zegt de Frans man, 'en in die tijd hebben ze voedselvoorraden in hun wijk legd. Daarom was hun voedselsitua tie in december en januari niet slecht. Maar nu verslechtert de toe stand snel en helpen wij op noodnl- veau. Dat is nog niet voldoende, want onze voorraden zijn beperkt. Het duurt zeker twee maanden, voordat we hier een scheepslading hebben. Bovendien loopt onze opera tie maar tot eind april'. Hij wijst verder op de moeilijkheden, waar mee een neutrale organisatie als het Rode Kruis te maken heeft. 'We zouden de Bihari's ook niet teveel kunnen helpen, omdat veel Bengali's op het land er zeker zo slecht aan toe zijn. We moeten onze hulp eerlijk verdelen. Men beschuldigt ons hier nu al van, dat wij de Bihari's teveel helpen. De regering laat het daarom ook liever aan ons >ver. We kunnen alleen maar probe ren sterfte door höngcr te voorko men'. Hoe ziet hij de toekomst? 'De Biha ri's leven op illusies. Ze denken, dat het Rode Kruis met een heel groot vliegtuig komt, dat ze naar een ander land zal brengen. Maar de repatriëringsproblemen zouden on oplosbaar zijn. De enige mogelijk heid is integratie in de Bengaalse samenleving. In de stad Khoelna is vijfentwintig procent van de Biha ri's al weer buiten hun wijk aan het werk. Maar het is waar, dat de spanningen daar nooit zo hoog zijn opgelopen'. Ik vraag tot slot, hoe het met de behandeling van de Bi hari's staat. Hij aarzelt een moment en zegt dan: 'Niet goed en niet slecht'. En even later: 'Ik zit hier nu al vanaf september vorig jaar en ik heb gezien, wat de Razakars alle maal hebben uitgehaald Ik verbaas me er nog steeds over, dat de Biha ri's in dit land met ?1 z'n geweldda digheid, niet allemaal zijn afge maakt Hoewel Allende eind januari een in grijpende kabinetswijziging aanbracht 'om de basis van zijn Volksunie-coali tie te verbreden' ziet het er naar uit dat de positie van zijn regering zwak ker is geworden. Officiële kringen in Santiago en de partijen die de coalitie van de presi dent steunen hebben de laatste dagen herhaaldelijk en nadrukkelijk hun veroordeling uitgesproken over 'de oproerige reactionaire manoeuvres zo wel binnen als buiten de landsgren zen'. Opmerkelijk is dat het woord 'oproe rig' in het verleden vele malen door links is gebruikt om alle activiteit van de oppositie te omschrijven maar dat het nu de eerste keer is dat leden WENEN (AFP) Simon Wiesenthal heeft in Wenen verklaard dat Joseph Mengele. de voormalige kamparts van Auschwitz, niets te maken heeft met de moord op de Peruaanse miljardair Louis Banchero Rossi, die half janua ri is gepleegd. 'Het gaat hier waarschijnlijk om een poging van de vroegere SS-officier en nazi-agent Frederic Schwend om de aandacht af te leiden van de kwestie Klaus Altmann-Barbie', aldus Wiesen thal. Altmann wordt eveneens ver dacht betrokken te zijn geweest bij de moord op Rossi, die volgens de politie door de zoon van zijn tuinman om het leven is gebracht. Het Peruaanse blad 'Expresso' heeft uit betrouwbare bron gemeld dat Mengele zich bevindt in Cerro Passo, een Peruaanse stad in het Andesgebergte, gelegen op 400 kilome ter ten oosten van Lima. Hij zou zich daar ophouden in een Duitse kolonie. Martin Bormann, Hitiers plaatsvervan ger die na de val van Berlijn in mei 1945 verdween, zou zich ook in Peru bevinden. Dit heeft de Frans-Duitse ac tiviste Beate Klarsfeld in Lima meege deeld. Van 'goede vrienden in Peru' had zij gehoord dat Bormann in het bosgebied bij Cuzco, een stad in het zuidoosten van Peru, woont President Allende van de Volksunie serieius spreken over de mogelijkheid van een 'rechts komplot tot omverwerping van de huidige regering'. De oppositie wijst dergelijke beschul digingen met kracht van de hand. De ontdekking door linkse journalisten van een geheime bijeenkomst van ver scheidene vooraanstaande politici van de oppositie tast de geloofwaardigheid van deze argumentatie aan. Die bijeenkomst (tijdens het afgelo pen weekeinde in een afgelegen land huis) had geen ander doel dan het bespreken van de politieke situatie onder enkele vrienden, tijdens een gezellig etentje, zegt men in oppositio nele kringen. Van linkse zijde daarentegen spréékt men van een etentje van samenzweer ders. Deze polemiek heeft ertoe geleid dat de Chilenen voor de bijeenkomst de volgende bènaming hebben gevon den 'complot van het Choclo-Pastel' (een typische schotel in Chili). Ernst De humor heeft echter plaatsgemaakt voor diepe ernst sinds onderminister van binnenlandse zaken Danile Verga- ra ten overstaan van journalisten heeft erkend, dat de regering deze bijeenkomst beschouwt als 'ronduit oproerig'. In kringen van de oppositie drijft men de spot met de vrees van links. 'Het is tegenwoordig al voldoende onder vrienden over politiek te pra ten om als gevaarlijke activisten te worden veroordeeld', zei onlangs een afgevaardigde alvorens te herinneren aan de principes van de democratie en met name de vrijheid van me ningsuiting, die één van de pijlers van het dagelijks leven in Chili is. Overigens zien de Chilenen de moge lijkheid dat 'samenzweerders' het re giem omverwerpen nog niet zitten, gelet op de vastberadenheid waarmee allerlei organisaties de regering Al lende verdedigen 'tegen de reactie' en op de strikte neutraliteit van de strijdkrachten. De oppositie, die over eèn meerder heid in het parlement beschikt, kan het beleid van de regering in diskre diet brengen naar gelang Allende de regels van het democratisch spel res pecteert. Dat zij op korte termijn over de middelen zou beschikken om een geslaags» staatsgreep te plegen, lijkt vooralsnog niet het geval te zijn. BUENOS AIRES (AF, EFE, UPI) Tegen de verwachting in is nu al een eind gekomen aan de kabinetscrisis die vorige week in Argentinië ontstond na het aftreden van alle ministers en een groot aantal provincie-gouver neurs. President Lanusse aanvaardde het ontslag van de ministers van defensie, handel, industrie en landbouw. De overige ministers blijven in functie. De leiding van het ministerie van defensie is voorlopig toevertrouwd aan de minister van openbare werken, Gordillo. Voor handel en industrie zijn reeds opvolgers benoemd. De spoedige reorganisatie Leeft verba zing gewekt. Men had niet verwacht dat de president nog voor zijn bin nenkort aan Brazilië te brengen bezoek hiertoe zou overgaan. In peronistische kringen verklaart men, dat militairen overwegen een staatsgreep te plegen uit verzet tegen de we..s van de regering, de democratisering in het land te bespoedigen. IONDEN (AP De Engelse vak bondsleiders hebben een voorstel voor een loonsverhoging van 7% pet. voor de 290.000 spoorwegemployés als 'niet realistisch' van de hand gewezen. De vakbondsleiders hebben een loons verhoging van 16 pet geëist Zij zeiden dat de onderhandelingen voor een overeenkomst zouden worden voortge zet. De Engelse spoorwegen hebben dit jaar een tekort van 20 miljoen pnd voorspeld. Het spoorwegpersoneel staat erop dat de regering de Engelse spoorwegen de financiën verschaft om hun looneisen mogelijk te maken. BONN (DPA) De Westduitse lucht macht heeft gisteren haar 150ste Star fighter van het type F104G verloren. De piloot kon zich door middel van zijn schietstoel in veiligheid brengen. De machine is tijdens een duikvlucht neergestort bij Oldenburg in Neder- saksen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9