Harm Buiter, 'Europa' en de vakbonden uit de weekbladen eoeo dichtbij tTSï 1 urope/e nederlonder/ niunciitaar Jew Hampshire Roy Jenkins DAR en Release komen met eigen 'arbeiderskollektief' Den Helder weigert collecte Angola-comité Het weer Frau Antje's kaas uit Holland ROUW/KWARTET DONDERDAG 9 MAART 1972 :iva ,Jet de voorverkiezingen in het win staatje New Hampshire is het tlindende spektakelstuk van de 'ikaanse presidentsverkiezingen van start gegaan. Het zal ons in periode van ruim negen maanden :n via de horden loop van de voor lezingen en de politieke kermissen de partij-conventies, naar de le november, wanneer de Ame- len naar de stembus trekken. Niet een president te kiezen, maar 'om inen aan te wijzen, die ander- Ive maand later (18 december) een president zullen kiezen. Want Amerikaanse kiezer kiest niet zelf jja president en om winnaar te iburjlf0rden n'et 66118 een steranienmeer- gu bfeeid vereist. urgi Amerikaanse verkiezingssysteem is icke 'steren dan nog door de [(j e (emocratische fractieleider senator like Mansfield 'tijd-, energie- en geld- crepilling' genoemd, lansfield kondigde aan een voor- «el tot grondwetswijziging in te die- M nen. waarbij voorverkiezingen en H artij-conventies afgeschaft zouden LJ «orden en waarbij Amerika één natio- pale voorverkiezing zou krijgen. )ergelijke voorstellen worden ieder lt' erkiezingsjaar gedaan en worden on- onjg riddellijk daarna weer vergeten. dooi ieker New Hampshire, dat zijn voor- 'eren ferkiezingen een week heeft vervroegd rm de landelijke primeur toch vooral stam liet te verliezen, zal van geen hervor- Soa> ning willen weten. De voorverkiezin- d jen betekenen namelijk iedere vier jaar niet ra belangrijke bron van inkomsten. litge V- en radio-programma's en krante- olommen worden doorspekt met poli- n ,oi ieke advertenties. In de hotels en 'D( retaurants wemelt het van de journa- du sten, drukkers maken overuren aan toopi erkiezingsfoldcrs en ook voor vele ere} nderen valt er wat extra's te verdie- de im en. rhapNa al die (kouwe) drukte blijkt Muskie n te jj de Democraten gewonnen te k ebben, McGovern een goede tweede wo)e zijn geworden en Nixon bij de Repu- r;geélikeinen een royale zege te hebben 10"gehaald. Welke condusie mag daaruit stop- etr0^ken worden? Eigenlijk geen en- tuui rfe. Want New Hampshire is, wat and- iezersaantal betreft, de 43-ste staat H an Amerika met een bevolking die lechts 0,36% van het landelijke totaal zie.|litmaakt. Bovendien telt het slechts en handjevol zwarten, zodat de kwes- 2.4D e van het bussen van schoolkinderen darter bevordering van de integratie er ws^igeeri enkele rol speelt, hoewel dat het iuse- eetste strijdpunt van de verkiezingen jkt te worden. Het enige wat geoon- tateerd mag worden, is daarom dat 7 20 rluskie in zijn buurstaat een glansloze met ege heeft behaald, maar dat het nog ,'s) eel te vroeg is om daaraan enige letekenis te hechten. door Rimmer Mulder GRONINGEN 'De vakbeweging heeft tegenover de Europese een wording altijd dat nuchtere, typische vakbondsstandpunt ingenomen. Zo van: als ze in Europa nauwer gaan samenwerken moeten wij er bij zijn. Liever met ons, dan zonder ons'. Zo verklaart Harm Buiter, waarom de Europese vakverbonden in 1958, toen de EEG een feit Werd, een gezamenlijk bureau vestigden in Brussel. Algemeen secre taris van dat bureau werd de toen 34-jarige Nederlander Buiter. Tot 1967 probeerde Buiter in die functie invloed uit te oefenen op het EEG-apparaat, dat steeds omvangrij ker werd en steeds meer ging regelen vooral op gebieden, waar de vakbewe ging zulke grote belangen had liggen. In 1967 ging de heer Buiter de vak bond op een nog internationaler ni veau dienen: hij werd secretaris van E! eervol als de toekenning van de rel-de-Grote-prijs aan Roy Jenkins voor deze plaatsvervangende leider de Britse Labour-oppositie, zo lijnlijk is ze voor Labours hoogste f, Harold Wilson, ikins ontvangt dit eerbewijs voor zijn 'onderenswaardige standvastigheid voorstander van de Britse toetreding de EEG. :hien zou niet hem, maar Wilson bekroning te beurt zijn gevallen, Wilson, en met hem de meerder- id van Labour, niet zo opport unis- :h waren geweest om hun vroegere •mars naar Europa te verloochenen, :n vorig jaar een Conservatieve rege- ing het Lagerhuis voorstelde, dc laat- ite stap te wagen. lij die gelegenheid rees Jenkins met :op en schouders boven de slimme Joliticus Wilson uit. Hij toonde zich 'oldoende staatsman om te weigeren latgene wat hij als een gewichtig lands- Klang zag, te verzaken ter wille van le partijpolitieke schermutselingen ussen Conservatieven en socialisten. 3e officiële partijlijn alsmede de woe de en de chicanes van vele collega's rotserend, bewerkstelligde Jenkins, als eider van een Labour-minderheid, dat Kt regeringsvoorstel tot aansluiting bij de EEG in het Lagerhuis een ruime neerderheid behaalde. Terecht heeft Kt stadsbestuur van Aken Jenkins' taatsmansoptreden zo hoog geschat, dat het hem, na mannen als Churchill, Adenauer, Monnet, Robert Schumann, ïeath en Luns, heeft opgenomen in de rij van architecten der Europese een wording, waarin Harold de Kleine ïven terecht ontbreekt. Misschien is sommiger bewondering 'oor Jenkins' pro-Europese houding de aatste tijd wat geslonken. Als motief daarvoor zou kunnen worden aange voerd. dat hij na die ene, beslissende stemming zich weer bij de kudde heeft gevoegd om de behandeling te trai neren van de wetsontwerpen waarin de consequenties van het EEG-lidmaat- schap zijn aangegeven. Maar men zou de beweeredenen van de Britse socialis ten toch misverstaan, als men meende, dat ze daarmee Engelands toetreding denken te kunnen saboteren. Ze weten wel beter. Hun vertragingsac tie beoogt vooral, de regering, die aan de EEG-wetten volstrekte prioriteit het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen. Vier jaar later ver liet hij Brussel om in Groningen de door de dissidente PvdA-er Jan Ber ger verlaten burgemeesterszetel in te nemen. Vanuit Groningen onderhoudt hij nog nauwe contacten met allerlei 'Europe anen' want de heer Buiter is nog steeds overtuigd voorstander van de Europese eenwording. Dat was hij in AMSTERDAM De werkgroep DAR en Release Amsterdam heb ben het initiatief genomen tot op richting van het Buitenlandse Ar beiders Kollektief (BAK). DAR stelt zich o.m. ten doel nieuwe vormen van welzijnswerk te ontwikke len in buurten in Amsterdam in een zo nauw mogelijk samenspel met de buurten. Volgens beide instellingen zit het op- vanig- en begeleidingswerk van buiten landse werknemers in Amsterdam in het slob. Steeds duidelijker wordt dat opvang en begeleiding van buiten landse werknemers in de huidige vorm door stichtingen die bestuurd worden door representanten van belan- genorgansaties, b.v. werkgevers en werknemers, niet alleen slecht maar zelfs discriminerend is. De werkgroep DAR en Release-Amsterdam hebben, zo delen ze .in een communiqué mee, vanuit een jarenlange ervaring een voorstel gedaan voor de opvang en begeleiding van buitenlandse werkne mers in Amsterdam. Zij bieden deze blauwdruk aan de commissie-Belinfan- te aan als bijdrage aan het tweede rapport dat deze commissie in mei zal uitbrengen over de structuur van het welzijnswerk voor buitenlandse werk nemers in Amsterdam. DAR en Re lease stellen uitdrukkelijk dat deze blauwdruk méér dan plaatselijke bete kenis hzeft. 1945, toen hij staffunctionaris van de NW-metaalbond was, ook al. Vandaar dat hij er bij betrokken werd toen de verschillende Europese vakverbonden contact met elkaar gingen zoeken. Stond de vakbeweging toen in die eerste jaren na de oorlog wel zo positief tegenover Europese eenwor ding? Buiter: 'Ja, in het algemeen was men er wel voor. Uit de Nederlandse vak beweging herinner ik mij eerlijk ge zegd geen echte tegenstanders. Voor standers waren er genoeg. De toenma lige NW-voorzitter Oosterhuis bij voorbeeld, was overtuigd Europeaan. Men begreep in het vakbondskader ook wel, dat voor een goede economi sche ontwikkeling grotere verbanden nodig waren. Ze zagen welke grote mogelijkheden er lagen in reuzen als Amerika en Rusland en begrepen dan wel, dat de kleine nationale staten grote nadelen hadden. En voor de rest overheerste natuurlijk dat nuch tere vakbondsstandpunt: wij moeten erbij zijn. In elk land had de vakbewe ging haar eigen invloed opgebouwd. Die wilden ze niet verspelen als er een Europese gemeenschap kwam'. Deze houding van de vakbeweging heeft in West-Duitsland nog een rol gespeeld bij het omvormen van de mening binnen de SPD, die tegen Europese integratie was. De heer Buitcr: 'Jean Monnet, dc vader van de Europese gedachte, zocht in die tijd erg veel contact met mensen uit de vakbonden. Zo heb ik hem ook leren kennen. Kijk, de SPD was tegen integratie, maar de Duitse vakbeweging was niet onvoorwaarde lijk tegen; die stelde zich pragmati scher op. Monnet wilde nu via die vakbeweging aan die SPD wrikken. Daarom kwam hij bij ons. En het is ook gelukt om langs die weg enkele sleutelfiguren om te krijgen. Enkele socialisten konden we ervan overtui gen, dat dat idee van een Europese •gemeenschap eigenlijk een socialisti sche gedachte was. Het scheppen van een internationale rechtsorde en zo'. Wat heeft de vakbeweging gedaan om die Europese gedachte verder uit te Van een verslaggever DEN HELDER In Den Helder mag geen huis aan huis collecte voor het Angola-comité worden gehouden. B. en w. hebben op een verzoek daartoe af wijzend beschikt omdat de collecte geen charitatief karakter heeft en het Angola-comité niet bereid zou zijn ge weest inzicht te geven in de bestem ming van het geld. B. en w. van Den Helder hadden het centraal archief-inlichtingenbureau in zake inzamelingswezen in Amsterdam om advies gevraagd. Deze heeft het college ontraden toestemming voor deze collecte te geven. Rustig Van onze weerkundige medewerker. De nachten zijn vrij koud. Op tien cm hoogte vroor het dinsdagmorgen hier en daar zelfs 5 graden, maar overdag is het voor het gevoel zelfs al een beet je voorjaar. Er zijn heerlijke zonnige perioden. Sta pelwolken wekken de indruk, dat het mooie seizoen niet zo erg ver meer is. De temperaturen zijn nog wel wat be scheiden met circa tien graden en circa zeven graden op de Waddeneilanden vandaag, maar bij een situatie met wei nig wind gaat het al vrij goed. Voor een werkelijke voorjaarssfeer zijn fei telijk middagwaarden van tegen de 15 graden nodig. Dat de atmosfeer door lage temperaturen in de bovenlucht niet goed raad weet met temperaturen van 12 graden Celsius, zoals gisteren in het noorden en noordoosten bereikt icerden, bleek uit de buien die in de namiddag tot ontwikkeling kwamen. Zij gaven plaatselijk flinke regen en zelfs natte sneeuw. Omstreeks zeven uur gisteravond na men wij vanuit onze standplaats blik sem en donder waar van een bui in het zuidoosten Door sterk opvullen van een oceaande pressie in de Golf van Biskaje is de wind afgenomen. Ook vandaag en mor- toekent, in tijdnood te brengen en zo de behandeling van andere op stapel staande wetsvoorstellen te verhinderen. Dat is in Engeland een beproefde parlementaire tactiek, waarvan natuur lijk ieder het zijne kan denken, maar waarvan de toepassing in dit geval, en dat beseft ook Labour, met Engelands aansluiting bij de EEG weinig te ma ken heeft. geen verandering^ 'r' gen zal het met de luchtbeweging op een laag pitje staan. Het sein blijft op groen, ondanks de ontwikkeling van een nieuwe depressie tussen Groenland en IJsland, waarvan een regenfront het zuidwesten van Engeland en Ierland vandaag bereikt. Op de weerkaart zien wij nog altijd een hogedrukgebied van betekenis (1040 millibarboven Nova Zembla met de grote uitloper in Rus land. Dit maximum trekt de lijn door, die in januari en februari het overwe gend droge weertype tot gevolg heeft gehad. De grondwaterstand is nu op veel plaatsen in ons land 20 tot 25 cm lager dan normaal voor deze tijd van het jaar. Dertig jaar geleden zat ons land nog dik onder de sneeuw. Op 7 maart waren de meeste wegen in het noorden van het land volkomen geblok keerd. Duitse kolonnes bleven in de sneeuw steken. Op 6 maart werd het toen min 12. Op dit ogenblik moeten we voor lage temperaturen in Noord- Skandinavië zijn, waar in de nacht van dinsdag op woensdag plaatselijk 20 tot 32 graden Celsius werd gemeten. HOOG WATER, 10 MAART: Vlisslngen le getij 9.18. 2e getij 21.59; Haringvliet aan de zee zijde 10.38=23.43; Rotterdam 11.59; Schcve- ningen 10.24—23.22; IJmuldcn 11.08; Den Hel der 1 00—13.49; Harlingen 3.50—16.96; Delt- zijl 6.18—18.53 H. Buiter: de jongeren komen niet dragen, zodat gewone leden erachter konden gaan staan? 'In het begin betrof het vooral de mijnwerkers en de metaalarbeiders. Die waren echt allemaal niet zo voor die internationale samenwerking. We hebben geprobeerd ze te overtuigen. Vaak met hele gewone argumenten. Ik vertelde bijvoorbeeld vaak het ver haal over de fabricage van spaden. In België kunnen ze complete spaden maken voor het geld, waarvoor wij alleen maar het ruwe ijzer kunnen krijgen, zei ik dan. Zo probeerden we uit te leggen, dat het moest, dat het voordelig was. Maar hoe moet je die grote Europese gedachte, die algeme ne achtergrond, nu uitleggen? Wij hebben geprobeerd begrip te wekken voor de noodzaak van integratie. Wat kun je als vakbeweging nog meer doen?' Heeft de vakbeweging inderdaad in vloed gehad op het beleid, dat daar in Brussel is gevoerd? 'Ja, we hebben ervoor gezorgd, dat ze onze belangen onze wensen kenden. Wij hebben mensen in belangrijke commissies, die besluiten voorberei den. Wij hebben goede contacten met de leden van de commissie. Maar de uiteindelijke beslissingen vallen in de ministerraad, en die vergadert in het geheim. Dat is ook voor een vak bondsman onaanvaardbaar. Je moet iemand hebben, die verantwoordelijk te stellen is. Dat moet nooit iemand zijn, die achter de schermen blijft. Daarom moet dat Europese parlement zo snel mogelijk een echt parlement worden, dat echt controle kan uitoefe nen daar waar de beslissingen vallen. Dan kun je als vakbondsman echt iets doen. Je kunt alle leden van de Europese commissie wel met de voor naam mogen aanspreken, maar dat is natuurlijk nooit een vervangingsmid del voor echte democratie. Officieel mogen de ministers niet eens vertel len, wie nee en wie ja heeft gezegd. Ze kunnen de verantwoordelijkheid op eikaar afschuiven. Nou, daar sta je dan. Zo'n college dat in het geheim beslissingen neemt is onaanvaardbaar. Daar zouden jongeren voor op straat moeten'. se vakbond altijd solidair. Ze hebben nooit het machtswoord gebruikt. Maar twee van die olifanten is beter dan één. Straks kunnen de Duitse en de Engelse vakbewegingen elkaar in evenwicht houden'. Burgemeester Buiter onderstreept nog eens, dat de politieke partijen voor een democratische gang van zaken in de EEG moeten zorgen, niet de vak bonden. 'Maar als ze het niet doen, zal de vakbeweging wel zorgen, dat ze er bij blijft. Dan grijpt ze wel weer naar de telefoon om haar stem te laten horen. Maar het blijft surrogaat voor echte democratie'. O 2 0 3 Q U 0 5 O 6 O 7 O 8 O 9 O Ik kan er niet om treuren en niet over juichen. De drie van Breda in teresseren mij niet. Het zijn drie volkomen willekeurige mensen, waar het niet om gaat. Zich daarover op winden betekent, dat men niet beseft, waar het hele verschijnsel vandaan komt en men' niet wil weten, dat die zaak veel dieper zit Deze zinnen tekent Gerard de Bruijn voor de Nieuwe Linie op uit de mond van Friedrich Weinreb tijdens een ge sprek over de Drie van Breda. Weinreb: Het gaat ercra de oorzaken, die tot de oorlog hebben geleid aan te pakken. De maatschappij, die de Tweede Oorlog heeft voortgebracht is blijven bestaan en kweekt nog steeds Fischers en Aus der Füntens. Het is een enorme simplificering te denken dat het om 'de drie' gaat. Het gaat om de miljoenen, wellicht miljarden in de wereld, die met een mentaliteit leven, die zo iets mogelijk maakt. Mr. Pieter van Dijke, burgemeester van Gouda, wordt door DNL onder vraagd over het groene hart van Holland en de hoogbouw. Van Dijke: De hoogbouw is helaas lang een sta- tusverschijnsel geweest, maar landschappelijk gezien is het een gro te ellende gebleken. In Gouda bouwen we nu voor 80 k 90 pet. laagbouw. Ze zeggen, dat we flats in de Krimpener- waard willen gaan bouwen, maar we zouden wel gek zijn. VAN AGT Een Nederalnds nieuws magazine kan deze week maar één man op de om slag zetten: minister Dries van Agt, aldus Elseviers Magazine. Hij staat er dan ook op. maar er staat nog veel meer over hem binnen in. Het blad sprak niet alleen met de minister, maar zocht ook de fr.milieleden en vrienden op om het leven van de jonge minister (41) te reconstrueren, die volgens EM tot hij de politieke arena binnenstapte, kon bogen op een briljante carrière. Vader Van Agt had hem dan ook gewaarschuwd, toen zijn zoon voor 'het ministerschap werd ge vraagd. Dries, jongen, zei hij, als ik jou was, zou ik het nooit doen. Van Agt zelf over Biesheuvel en de scheldpartij op het Binnenhof: de deur vloog open en daar stond die martiale man. Hij was helemaal kapot en er kwam niets meer uit. En ik had Biesheuvel altijd gezien als een man, die niet stuk te krijgen was. BOERENBEDROG Mansholt as. op de rand van boeren bedrog, schrijft Wouter Gortzak in De Groene over het rapport van de com missie van zes. Er is behoefte aan een nieuwe Marx, zei EEG-functionaris Mansholt, bij zijn met veel publiciteit omgeven terugkeer in de Nederlandse politiek. Nu, bij een nieuwe Marx hebben de zes adviseurs 't niet gela ten. Ze leverden er nog een Thomas More bij, zodat we thans niet slechts beschikken over een beknopte om schrijving van de knellende proble men, waarmee de wereld van vandaag moet worstelen, maar bovendien nog een inzicht hebben verkregen in het Utopia der Toekomst, dat de schrij vers voor ogen zweeft. Het blad bericht verder over de speelse nota's voor de binnenstad van Groningen, die ook revolutionair zijn, doordat het een doorbraak in de ge meentelijke grondpolitiek voorstaat. Goedkope grond voor woningen, dure grond voor zakelijke doeleinden. AANTJES Accent voelt mr. W(im) Aantjes (ARP) aan de tand over anti-infiatie- beleid, werkgelegenheid, abortus en partijhervormringen. Over dat laatste zegt de AR-fractieledder in de Tweede Kamer: de drie confessionele partijen blijven vast en zeker bij elkaar. Hij ziet niets in een open volkspartij, zoals die door KVP-voorzltter Dick de Zeeuw wordt voorgestaan. Ook over abortus heeft de heer Aan tjes zo zijn eigen gedachten. De vrouw alleen laten beslissen, kan niet. Nie mand kan zeggen of die vrouw een goede beslissing zal kunnen nemen. Ze is er misschien niet helemaal toe berekend, is erg afhankelijk van de omstandigheden. Over een team van deskundigen (een noodoplossing) zegt hij: zo'n team geeft ook geen garantie' voor een goede beslissing, dat geef ik toe, maar ik weet geen betere oplos sing. De sportjournalistiek lijkt geleidelijk aan in diskrediet te geraken, getuige aanmerkingen van Ernst Happel en Kees Rijvers onlangs. In het blad een gesprek hierover met de deskundigen Kick Geudeker en Joop Niezen. MARCEL VAN DAM Martin van Amertmgen schrijft in Vrij Nederland over de zachtmoedig ste man van Nederland: Marcel Parzi- fal Arthur van Dam, beter bekend als Vara-Ombudsman. Van Dam is a-poli tiek en staat boven de partijen. Dat kun je je wellicht veroorloven in de vogelteelt of rietsohuiverij. maar niet in eenmaterie woningnood, vreem delingenbeleid die van de politiek vergeven is. Dat dit boven de partijen staan behalve onzin, ook onwaar is, leert het verhaal rond de bijsluiter bij bepaalde medicijnen. Toen bleek, dat de WD in de Tweede Kamer hier voor was, werd dit onderdeel ge schrapt. Een politieke carrière binnen de WD is voor Van Dam niet weg gelegd, wel een carrière in PvdA of liefst Progressieve Volkspartij. In VN verder een verhaal over Han Arends, dwangmatig huisknecht, die onlangs een verhalenbundel heeft ge publiceerd. Ik ben beter dan Bomans en wil de Nobelprijs krijgen. Volgens mij heb ik daar recht op, aldus Arends. ZIENSWIJZE Ze mogen alles van me zeggen. Dat ik gek ben bij wijze van spreken of halfzacht, als er maar niet aan mijn integriteit wordt getwijfeld, zegt Jack van Belle tegen Cherry Duyns van de Haagse Post als presentator van het programma Zienswijze. Ik zie mezelf als een soort cement om die mensen bij elkaar te brengen, om ze lekker te laten klessebessen. Het titelverhaal van HP is gewijd aan 15 jaar Deltaplan. De veiligheid is de enige pijler, die het Deltaplan over eind moet houden. En wie daar, na de ramp van 1953 aan durft te tornen, maakt zich al gauw schuldig aan blasfemie. Vul horizontaal woorden in die be tekenen: 1. verhalend mededelen, 2. soort ha mer, 3. aanspraak, 4. doordringend, 5 leider van een debatingclub, 6. gevoel, 7. ondertekening, 8. verlof, 9. dadelijk. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes de naam van een zoogdier. Oplossing vorige puzzel: 1. model, 2. dam, 3. gemet. LOWIETJE Onbegrijpelijk Burgemeester Buiter, die in Gronin gen te maken heeft met een erg jonge PvdA-wethouder en Pvd A-fractie voor zitter, zegt geen moeite te hebben met de generatiekloof'. Maar hij vindt het onbegrijpelijk, dat geënga geerde jongeren zo weinig belangstel ling hebben voor de EEG en aanver wante zaken. 'Ik geloof oprecht, dat de Europese integratie een eerste stap is op weg naar een internationale rechtsorde. Daar kun je niet omheen. Als je nu vindt, dat die Europese instellingen niet deugen, dan moet je proberen ze te veranderen. Je kunt ze niet de rug toekeren. Je kunt ook niet zeggen: de regering-Biesheuvel bevalt me niet, dus laten we Nederland maar ophef fen. Ik zou me goed kunnen voorstellen, als er een stel jongeren zou opstaan en zeggen: nou zullen wij die Europe se Beweging eens overnemen en er voor zorgen dat er wat gebeurt. Dat zou ik een begrijpelijke, gezonde ont wikkeling vinden. Maar ze komen niet'. Kan de vakbeweging ook niet probe ren een wat bredere massa warm te maken voor dat verenigd Europa? De vakbeweging is niet de eerst aan gewezene om daar voor te zorgen. Een vakbond is een doelorganisatie, die in de eerste plaats staat voor de belangen van de leden. Nee, de poli tieke partijen, die moetener voor zorgen, dat de Europese instellingen verder komen'. Zal Engeland daar iets aan kunnen doen? Labour en de Engelse vakbewe ging gedragen zich niet zo Europees. 'Nee, maar ik heb mijn hoop toch wel gevestigd op Engeland. En Labour en de vakbeweging zijn straks wel soli dair. Als ze er eenmaal inzitten zullen ze wel vechten voor meer democrati sche instellingen. Het is trouwens voor de vakbeweging binnen de EEG erg belangrijk, dat Engeland er bij komt. Wij hebben in Europa altijd gezeten met die Duitse olifant. De Duitse vakbeweging heeft meer leden en veel meer geld dan die van de andere landen samen. Gelukkig was de Duit- Pagina 1: zes kaasmeisjes, op klom pen. in 'echt' Hollands costuum, met dikke sokken, puntmutsjes en natuur lijk ook beladen met kaas. Pagina 2: achttien kaasmeisjes, pagina 3: een stuk of dertig kaasmeisjes, pagina 4: zes kaasmeisjes, pagina 5: vier kaas meisjes, pagina 6: één kaasmeisje, pa gina 7: zo'n tien kaasmeisjes plus een boerenkapelman in echt Hollands pak, met platte pet en accordeon. De kaas meisjes op de achtste en laatste pagi na vormen een schare die niemand meer tellen kan. Duidelijk een Amerikaanse visie op ons land zou je zeggen? Maar nee. Dit 'typisch Hollandse' krantje, dat 'Kase aus Holland' heet, is samenge steld uit foto's en kortere of langere zuivelbeschouwingen uit diverse West- duitse bladen. Een uitgever staat er niet op, wèl een foto plus -uitvoerige kaaspropagandapraatjes midden op de voorpagina van kaasbaas J. Willemsc 'Des Niederlandischen Büros für Milch- erzeugnisse', zodat wel duidelijk is uit welke hoek de wind waait. Alle kaasmeisjes heten voortdurend 'Frau Antje', die volgens dit blad de frisdrank Alle verontruste milieubeschermers kunnen weer vrij ademhalen: voorlo pig worden frisdranken nog gewoon in glazen flessen afgeleverd. Twee grote Utrechtse bedrijven die zulke drankjes produceren, hebben verze kerd dat koolzuurhoudende limonade in elk geval in glas verpakt zal blij ven en daarmee hebben ze in één klap de bange voorgevoelens van met name Utrechtse milieubeschermers van tafel geveegd. Er gingen daar ster ke geruchten dat een paar grote be drijven helemaal op plastic flessen zouden overschakelen en daarmee gaat het milieu er niet op vooruit, maar dat kan niet, is nu duidelijk geworden. Een plastic fles is niet bestand tegen de druk van koolzuur, het plastic kan zelfs aangetast worden door de in de limonade verwerkte stoffen (wat zou daar dan wel alle maal in zitten?) en bovendien is er nog geen methode gevonden om dit soort flessen goed schoon te houden. De firma Raak gaat binnenkort wel een frisdrank zonder koolzuur in plas tic op de markt brengen, maar dat gaat maar om drie procent van de totale omzet; de rest blijft achter glas. zodat we voorlop g fris blijven drin ken èn zwaar tillen. naar de maan Afgedankte autobanden vormen een van de grootste afvalproblemen in de Verenigde Staten. Het landschap wordt tegenwoordig bedorven door bijna twee miljard autobanden. Op elkaar gelegd zouden ze een 400.000 kilome ter hoge toren vormen- hetgeen kaas uit Holland rolt. Uiteraard naar Duitsland, waar ze dan nog even dóór rolt. Zo was Frau Antje bijvoor beeld in Berlijn om een minister een kaaskus te geven, heeft ze bondspresi dent Heinemann een kaas zonder meer overhandigd, kreeg ze ran Akens burgervader zelf een kusje als dank, stopte ze in Miinchen Franz Josef Strauss een brokje zuivel in de CSU-mond, mocht ze zelfs Vico Torria- ni zoenen omhelzen ging niet om dat ze haar handen rol kaas had en nog veel meer. Dat het imago van klederdracht en klompendans nog zwaar op ons drukt was ons bekend. Maar het is toch wel een beetje bedroevend dat zelfs je naaste buren je niet in je ware gedaante kennen. Een lichtpuntje is dat de Antjes overal midden in de Duitse tekst met het onvervalst Hot- lands woord kaasmeisjes worden aan geduid, al hebben goedbedoelende journalisten of zetters er hier of daar kasmeisjes van gemaakt, maar dat mag de pret van deze 'Kiisezeitung' niet drukken. meer is dan de afstand naar de maan. De rubber, die eruit vrijgemaakt kan worden, wil men nu gaan gebruiken voor de asfaltering van wegen. evenbeeld Wie is de echte Anton Geesink: de judoër. zoals iedereen hem kent, of de gewone Geesink in het burgerpak? Wie de situatie kent, weet het al. Dc opname is gemaakt in het wassenbeel denkabinet van madame Tussaud in Amsterdam en daar ga je niet op blote voeten in aanvalshouding voor het publiek te kijk staan. Geesink heeft zich alleen even naast zijn even beeld opgesteld voor het plaatje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7