Gewestwet in huidige opzet totaal kansloos Utrecht laat buitenlanders meepraten Moerdijk verkoopt terrein aan Shell Werkverschaffing Sint-Philipsland Wageningen (bang voor nog meer branden) loopt wacht Melk nu rechtstreeks bij de boer te koop m Einde van reizen naar Indonesië voor Ambonezen Voorzitter HBV Fusieregels maken vakbonden monddood Volgende week overleg besluit drie van Breda 'Niet alles van gemeenten laten afhangen' Passagiers wachten op vertrek Statendam Voortbestaan opleiding door geld in gevaar Gedood bij botsing Buitenland bellen met een munt Uw slijter deelname formulier Adviesaanvraag extra aanpassing van minimumloon Bezorgdheid om geneesmiddel over Voorstel voor 'migrantenraad' valt goed bij veel raadsleden Campagne voor verkoop roomboter TROl KW ARTET DONDERDAG 9 MAART 1972 BI\XE\H\1I Van onze Haagse redactie DEN HAAG De ontwerp gewestwet die de toenmalige minister van binnenlandse zaken, mr. Reernink bij de Kamer beeft ingediend, maakt in zijn huidige vorm geen enkele kans door de Tweede Kamer te worden aangenomen. Minister Geertsema (binnenlandse zaken) zal het wetsontwerp drastisch moeten wijzigen om een meerderheid in de Kamer achter zich te krijgen. Dit blijkt uit de zeer kritische stand puntsbepalingen in de verschil lende fracties ten behoeve van het voorlopig verslag over het wetsontwerp, dat ui terlijk op 22 maart zaïl worden vastge steld. Het ontwerp gaat er vanuit dat de gemeenten vrijwillig gewesten moeten vormen. Zij kunnen zelf het takenpakket van het gewest bepalen. Bij veel fracties in de Kamer bestaat de vrees dat hierdoor geen, of zeer lichte gewesten (wat liet takenpakket betreft) zullen ontstaan. PvdA cn AR wiillen de verantwoorde- li jkheid voor de gewestvorming pri mair bij de minister van binnenland se zaken leggen. Deze fracties hebben hun kritiek op de voorgestelde rege ling nooit onder stoelen of banken gestoken. Alhoewel de discussies in de KV P-fractie nog niet zijn afgerond, is -duidelijk dat o,ok deze fractie de gewestvormimg veel meer van boven af wil regelen. -'Wij willen de zeker heid dat de gewestvorming op redelij ke schaal van de grond komt Zon belangrijke bestuurlijke herorganisa tie kan je niet alleen van de gemeen ten laten afhangen., aldus verklaarde het KVP-Kamerlid Fièvez. Tussenfase Ook de WD meent dat de gewestvor ming van onderaf in wezen een on juiste procedure is, maar deze fractie wil met de voorgestelde opzet wel akkoord gaan, omdat zij het wetsont werp nadrukkelijk als tussenfase in DEN HAAG De Indonesische am bassade beraadt zich erover of na het incident van de Zuidmolukse woon wijk in Breda, vorige week zaterdag, in de toekomst moet worden doorge gaan met het organiseren van groeps reizen van Nederlandse ingezetenen van Molukse afkomst naar Indonesië en in het bijzonder naar de Moluk- ken, Zij wijst erop, dat de gedupeerde gezinnen in Breda juist van zo'n door de ambassade georganiseerde groeps reis waren teruggekeerd en ter gele genheid daarvan een etentje voor vrienden hadden gegeven toen zij door woedende Ambonezen werden aangevallen. Bij dit feestje bevond zich ook een ambtenaar van de Indo nesische ambassade, die evenals de gezinsleden werd mishandeld. De am bassade. vindt, dat deze ambtenaar deze belaging niet heeft verdiend. In een verklaring naar aanleiding van het incident zegt de ambassade, dat de zgn. 'weerziensreizen' tot nu toe een duidelijke bijdrage zijn geweest aan het tot bedaren brengen van de gemoederen van in Nederland wonende Zuidmolukkers. Enkele honderden Ambonezen hebben tot nu toe van deze reizen geprofiteerd en daardoor aldus de ambassade een ver- hoogde realiteitszin ontwikkeld. UTRECHT Do fusiegedragsregels doen niet werkelijk iets af aan de kwetsbaarheid van de werknemers. In feite zijn de vakbonden, ook dooi de fusieregels, monddood geworden. Dit schrijft de voorzitter van de chris telijke bedrijfsbond HBV (handel, banken en verzekeringende heer P. N. de Wit, in het blad van zijn bond. Voordat vakbondsbestuurders binnen worden gehaald, is in feite meestal ai lang beslist over fusies. Dat de bonden nu ingevolge de fusiecode vooraf op de hoogte moeten worden gesteld, heeft hen volgens de heer de Wit in een nog moeilijker positie gebracht dan voorheen. 'Het kan gebeuren dat bestuurders weken en maanden tevo ren op de hoogte zijn, terwijl ze op grond van een artikel in de gedragsre gels verplicht zijn om ook tegenover hun eigen leden hun mond te hou den Ze kunnen pas wat zeggen als alles aohter de rug is.' De lieer De Wit meent dat men de leden en de ongeorganiseerden dan nok niel kwalijk kan nemen als ze zeggen dat de bonden met de bedrij ven onder één hoedje spelen. 'Er zullen wegen moeten worden gevon den die het mogelijk maken dat ook werknemers meebeslissen over de vraag of een onderneming alleen door moet gaan of samen met een ander. Als alles blijft zoals nu, komt er een dag dat zelfs de meest gematigde werknemer en bestuurder in opstand komt tegen het geweld van de eenzij digheid', aldus de heer de Wit. Als de werknemers niet als volwaardige part ners worden erkend in het spel van de economische machten, zal volgens de HBV-voorzitter iedere fusie meer verzet oproopen en groter onzekerheid brengen DEN HAAG Het overleg van de vaste commissie voor justitie uit de Tweede Kamer met minister Van Agt over het regeringsbesluit inzake de drie Duitse oorlogsmisdadigers zal plaatshebben op donderdag 16 maart. Van het gesprek, waarvoor de agenda woensdagmorgen werd vastgesteld, zal een openbaar verslag verschijnen. de bestuurlijke organisatie beschouwt. Wel meent de WD dat in de wet een bepaalde termijn moet worden vastge steld waarbinnen de gewestvorming tot stand komt. Gebeurt dat niet bin nen die termijn dan zal het alsnog van bovenaf moeten geschieden. Te vens wil de fractie, evenals de KVP. een minimum takenpakket voor die gewesten in de wet zien opgenomen. DS'70 heeft ook nog geen uiteindelijk standpunt bepaald. Maar ook het DS'70 Kamerlid mr. K. A. Keuning vertelde ons gasteren te betwijfelen of de gewestvorming wel alleen van on deraf tot stand zal kunnen komen Geen visie De kritiek van PvdA en AR, en ook KVP richt zich met name op het ontbreken van een visie over de tota le bestuurlijke herverkaveling. Het gaat voorbij aan de verhouding die tussen gemeente, gewest, provincie en rijk zal ontstaan. 'Het wetsontwerp was feitelijk al verouderd toen het werd ingediend, aldus het standpunt van de PvdA. Deze fractie meent dat er een aparte staatssecretaris voor de bestuurlijke indeling moet komen om deze belangrijke problematiek goed te kunnen behartigen. Tussen de verschillende fracties be staat meningsverschil over de positie van de provincies als de gewestvor ming een feit is. De WD verwacht ROTTERDAM Ongeveer 100 van de 150 mensen, die geboekt hebben voor de transatlantische tocht van de hernieuwedy Statendam, blijven thuis en in hotels wachten op het uitgestel de vertrek van het HAL-schip. Van de overige vijftig passagiers hebben de meeste gebruik gemaakt van het aan bod van de HAL om naar New York te vliegen. Een enkeling heeft de bootreis van Rotterdam naar de VS geannuleerd. De Statendam zou volgens het oor spronkelijke schema op 2 maart j.l. uit de maasstad vertrekken. Door de metaalstaking moest het vertrek ver sohoven worden naar 7 maart. Tijdens een proefvaart in het afgelopen week einde bleek, dat het vertrek opnieuw moest worden uitgesteld naar 14 maart. De HAL heeft de eerste cruise, die het schip in het caraibische ge bied zou maken tengevolge hiervan moeten annuleren. dat de gewesten op zodanig grote schaal zullen ontstaan dat zij de plaats van de provincies kunnen over nemen. In plaats van elf provincies zouden er dan rond vijfentwintig ge westen moeten komen die onder meer met de oude provinciale taken worden belast. Het Kamerlid Fiévez meent dat de gewesten een eigen plaats in de be stuurlijke organisatie moeten krijgen. 'Bij het denken hierover moet een vierde bestuurslaag (naast gemeente, provincie en rijk) niet bij voorbaat worden uitgesloten, je blinddoekt, je zelf als je deze ontwikkeling in alle gevallen uitsluit;, aldus de heer Fié vez. De PvdA waarsahuwt juist tegen nog eens een bestuurslaag wegens de ondoorzichtigheid die dan bij Ihet be stuur zou ontstaan. Wat de gemeente betreft bepleitte PvdA totstandkoming van 'gemeenten nieuwe stijl', in de vorm van gewestdelen die met de uitvoering van het door het gewest bepaalde beleid worden belast AMSTERDAM Het voortbestaan van de dagopleiding voor groepsop voeders in de kinderbescherming in Amsterdam, een opleiding op middel baar niveau, is in gevaar. Er is op dit moment geen geld om deze in septem ber 1971 begonnen opleiding van drie jaar met een nieuwe groep het ko mende cursusjaar voort te zetten. Dit blijkt uit het verslag van de ROJA, de Regionale Organisatie Jeugd- belangen Amsterdam. OLST Op de rijksweg tussen De venter en Zwolle is gistermiddag de 15-jarige Eefke Stolte uit Nieuwleusen (O.) om het leven gekomen toen de auto waarin zij meereed op de linker weghelft terechtkwam en tegen een tegemoetkomende auto botste. In Frankfort, West-Duitsland, is de eerste muntenteleloon geplaatst waarmee men rechtstreeks naar het buitenland kan bellen. Het is de bedoeling dat deze toestellen op verschillende' plaatsen in de Duitse stadscentra worden aangebracht. (ADVERTENTIE) verstrekt u graag een bij elke aankoop U hebt dan GRATIS KANS op een koopbon voor de waarde van alle DE KUYPER-merkartikelen, door U gekocht tussen nu en eind mei 1972. Noem duidelijk het merk DE kuyper wanneer u drank bestelt Van een onzer verslaggevers MOERDIJK De raad van bestuur van het Industrieschap Moer dijk is gistermiddag akkoord gegaan met de verkoop van 250 hec tare industrieterrein aan Shell Chemie NV voor twintig gulden per vierkante meter. Ook gaf de raad van bestuur zijn fiat aan de ver huur van twee hectare industrieterrein aan l'Air Liquide. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN Na de branden m liet. gemeentehuis en in de SSR-soos Sela zijn diverse particuliere onderne mingen en instellingen van de land- bouw-hogeschool in Wageningen ertoe overgegaan voorlopig 's nachts voor hun gebouwen een bewakingsdienst in te stellen. Dit is overigens niet op advies var. de politie gebeurd, want deze acht de kans, dat de branden Van een verslaggever RIJSWIJK Melk. zo van de koe. mag vanaf 31 maart op ieder Neder lands veehouderijbedrijf aan iedere consument verkocht worden. Op het ogenblik is de kleinhandel in 'rauwe' melk op het boerenbedrijf nog uit sluitend toegestaan als het om 'burenplicht' gaat, maar Nederland wordt door een vorig jaar daterende EEG-verordening genoopt tot het toelaten van algemene vrijheid op dit punt. Het bestuur van liet produktschap heeft gisteren zijn verordening aan de EEG-verordening aangepast. De melk zal wel moeten voldoen aan de voorschriften van hel op de warenwet gebaseerde melkbesluit, terwijl bij boeren die meer dan twintig liter per dag verkopen de verkoopruimte zal moeten voldoen aan inrichtingsvoorschriften van het bedrijfschap voor de detailhandel in melk. In de produktschapsvergadering sprak de heer C. van Brank melkdetail- handel) vrees uit voor een aantasting van het verwerkings- en distributie patroon, doordat de melk verkopende boer met lagere prijzen genoegen zal kunnen nemen dan de detaillist. Produktschapssecretaris M. J. Maas gelooft niet dat de veehouders nu massaal tot de detailverkoop van melk zullen overgaan. zijn veroorzaakt, door een pyromaan of actiegroep, niet erg groot. Gisteren werden de verhoren voortge zet, maar deze hebben nog niet veel licht in de zaak gebracht. Van politie zijde is 's nachts bij de uitgebrande panden gepost, mede met het oog op de grote publieke belangstelling. Ter wijl op diverse afdelingen van de gemeente nog chaotische toestanden heersen omdat vele ambtenaren moes ten verhuizen, de interne communica tie nog gebrekkig is, en vele paperas sen nog zoek zijn, is de dienst ge meentewerken al begonnen met het maken van de eerste begrotingen van de kosten van herstel. Het uit begin 1800 daterende stadhuis zal in overleg met Monumentenzorg worden her bouwd. Het gebouw is inmiddels reeds in de steigers gezet om bij het dak te kunnen kómen, dat grote schade heeft opgelopen. Geprobeerd wordt de rijk versierde plafonds in het representa tieve gedeelte te verwijderen, om ze zo mogelijk bij de herbouw opnieuw te gebruiken. DEVENTER De 56-jarige J A. B. Bos uit Deventer is gisteren bij het leggen van leidingen op het dak van de vleeswarenfabriek Stegeman en Co. in zijn woonplaats verongelukt. Samen met zijn chef gleed de man van het dak en viel hij dwars door een plastic koepel op de begane grond. Hij was op slag dood. De chef overleefde de val, maar moest met een zware hersen- schudding in het ziekenhuis worden opgenomen. Shell Chemie besloot vier jaar gele den tot een vestiging aan het Hol- landseh Diep bij Moerdijk. Toen werd de koopprijs van twintig gulden per vierkante meter bedongen. Inmiddels zijn de kosten van het industrieter rein belangrijk gestegen. Air Liquide kreeg van het Industrie- schap bijvoorbeeld een koopprijs van veertig gulden in overweging. Het Franse bedrijf besloot daarop tot huur van de twee hectare. Bestuurslid Schippers vroeg zich daar om gisteren af hoe het financiële tekort nu weggewerkt gaat woiden. 'De koopprijs van Shell staat vast. Daar kunnen we niet onder uit. Maar hoe gaan we het tekort doorbereke nen? Geeft het minsterie van econo mische zaken een aanvulling op deze kostprijs of wordt de te lage prijs doorberekend in de goudprijs die nieuwe gegadigden moeten betalen?'. Onbekend Burgemeester Vlak van Hooge- en Lage Zwaluwe kon de heer Schippers niet antwoorden. 'Er komt een kos tenberekening', zei hij. 'Het effect van de verkoop aan Shell kunnen we nu nog niet vertellen'. Aan het begin van de vergadering reageerde voorzitter F. Reijnders langdurig op de wat hij noemde 'ne gatieve dagbladartikelen' rond het In dustrieschap Moerdijk Hij doelde on der meer op de serie artikelen in onze krant. 'Mij bekruipt het gevoel', zei de heer Reijnders. dat Moerdijk failliet' een betere pagina in de krant haalt dan een bericht "Moerdijk ge zond'. Er qntstaat een kloof tussen ons, die het project met veel vertrou wen realiseren, en al degenen die op afstand met het Moerdijk-project te maken hebben'. De heer Reijnders noemde met name de provinciale sta ten van Noord-Brabant, toekomstige deelnemer in het Industrieschap, die om doorlichting van de financiële toe stand van het schap hebben gevraagd naar aanleiding van de negatieve krantenberichten. Ook wilde de heer Reijnders het be richt in onze krant weerleggen als zou de Amrobank hebben overwogen het schap failliet te laten verklaren met de mededeling: 'de banken doen graag zaken met ons'. De raad van bestuur verleende giste ren eveneens zijn goedkeuring aan de vestiging van een kleine asfaltfabriek op het industrieterrein (1,7 hectare), hoewel enkele bestuursleden scherp reageerden op het feit dat nu goed keuring werd gevraagd terwijl het fabriekje al enkele weken in bedrijf is. Tenslotte ging het bestuur akkoord met het instellen van een organisatie onderzoek binnen het Industrieschap dat tevens de relatie tussen het schap en de gemeente Rotterdam moet door lichten. Van onze soc.-economische redaktie DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad heeft adviesaanvrage ont vangen over een tussentijdse verho ging van het minimumloon en over onderwijs- en arbeidsmaatregelen voor werkende jongeren. Minister Boersma van sociale zaken wil graag van de raad weten, of de loonontwikkeling van de laatste jaren aanleiding geeft voor een bijzondere verhoging van het minimumloon. In de wet op het mimimumloon is een aanpassing om de drie jaar geregeld, maar de tweede kamer heeft onlangs bij amendement een eventuele herzie ning met een jaar vervroegd tot 1972. De minister vraagt ook aandacht van de SER voor het verschijnsel van het, ondanks de wettelijke bepalingen, niet ten volle betalen van het mini mumloon en de mogelijkheid van een strafsanctie daarop aan de orde ge steld. De minister vraagt ook nader advies over de ontwikkeling van werknemer naar leerlingenstatus en de rechtspositie van de werkende jon geren. SYDNEY, BAZEL (UPI, AP) Er bestaan geen duidelijke aan wijzingen dat het geneesmiddel imipramine bij gebruik door zwangere vrouwen ernstige mis vorming van de vrucht veroor zaakt. De Australische vrouwenarts dr. Wil liam McBride die tegen dit effect vorige week waarschuwde, bleek tij dens een speciale zitting van de offi ciële commissie ter beoordeling van geneesmiddelen zijn aanwijzingen in deze richting niet staande te kunnen houden. Hij had in eerste instantie verklaard dat na lang onderzoek in drie gevallen zeker en in drie andere mogelijk de geboorte van een baby zonder armpjes was terug te voeren tot gebruik van imipramine door de moeder in de eerste maanden van de zwangerschap. Ter zitting 'bleek dat van de drie 'zekere' gevallen er twee niets met imipramine te maken had den. De commissie besloot het geneesmid del daarom niet uit de markt te nemen. Overigens blijft de al sinds de invoering tien jaar geleden bestaande aanwijzing van kracht dat het middel helemaal niet aan zwangere vrouwen inag worden voorgeschreven, omdat niet afdoende is bewezen dat het niet schadelijk is voor de vrucht. Een woordvoerder van de farmaceuti sche industrie Ciba-Geigy, die imipra mine onder de merknaam tofranil in de handel brengt, verklaarde gisteren dat men in Bazel 'de belangstelling voor wat dr. McBride zegt, begint te verliezen'. SINT PHILIPS LAND Vooroor logse tijden zijn teruggekeerd in het Zeeuwse Sint Philipsland. Op een uitgestrekt terrein ten wes ten van de Oostdijk kan men mannen moeizaam zien voortsjok ken achter volle kruiwagens zand, bezig met de aanleg van een sportveld en een begraafplaats. Het enige, wat eigenlijk nog ont breekt, om het beeld van de wêrk- verschaffing te completeren, zijn de befaamde kipkarretjes. In zekere zin is het werk. dat wordt uitgevoerd door de NV Grontmij ook niets anders dan een werkverschaf- fingsobjekt: de gemeente Sint Phi lipsland laat het namelijk uitvoeren als aanvullend werk. Via het arbeids bureau in Zierikzee heeft de Grontmij er'een aantal werkloze arbeidskrach ten voor aangetrokken. Velen van hen zijn uit andere beroepen afkomstig. De beloning voor dit voor hun vreem de werk laat ook veel te wensen over. De WW-uitkering ligt nog enkele tientallen guldens hoger. Een aantal van hen gaf te kennen, dat ze onder druk waren gezet om in Sint Philips land te gaan werken. Wanneer ze dit niet deden, zou hun WW-uitkering worden stopgezet. Er is wel tegen de tewerkstelling geprotesteerd, maar uit Van een onzer verslaggevers UTRECHT Hel ziet er naar uil dat 1 Irecht al» eerste Nederlandse gemeente binnenkort een migrautenraad zal krijgen. Het initiatiefvoorstel daartoe, dal gis teren bij de Utrechtse gemeenteraad is ingediend door de samenwerkende fracties van PvdA, PSP en PPR, met steun van raadsleden uit de KVP- en D'óó-fractie. zal naar mag worden aangenomen door de meerderheid van de Utrechtse gemeen teraad worden aanvaard. Het is de bedoeling, dat de gemeenteraad er 23 maart over gaat praten. Als b. en w. de zaak dan fiks aanpakken kan de migrantenraad nog vóór de zomer worden geïnstalleerd. 'Het gaat om een groep, die niets in de melk te brokkelen heeft, een vorm van inspraak te geven. Iedereen wordt met de buitenlandse werknemer geconfronteerd, maar die telt nu nauwelijks mee. De mi grantenraad is zeker niet be doeld als een verlengstuk van het bestuurlijk apparaat van de gemeente Utrecht, maar wèl als een gesprekspartner voor de gemeentelijke over heid. Als de gemeenteraad be sluit tot het instellen van deze raad krijgt dit orgaan een stuk prestige mee. De gemeentelij ke overheid kan dan niet onge straft adviezen van de migran tenraad naast zich neerleggen', zegt Sjef Theunis, voorzitter van het PAK (PvdA, PSP en PPR) in de Utrechtse gemeen teraad. De tijd is volgens de initia tiefnemers rijp om een mi grantenraad te stichten, het aantal buitenlandse werkne mers dat in Utrecht woo/it en werkt heeft de 10.000 over schreden en Utrecht is de stad geworden met het hoogste percentage (4.66) buitenlan ders. De buitenlandse werknemer kan nu in ons land op geen enkel niveau invloed op het beleid uitoefenen, ook niet waar het zijn eigen problemen betreft, zelfs heeft hij geen inspraak in het opvang- en begeleidingswerk. Hij heeft in Nederland hoogstens een on dergeschikte en uitsluitend uitvoerende taak. Volgens de plannen zullen in de migrantenraad alleen bui tenlanders worden opgeno men. gekozen uit en dóór de buitenlandse werknemers in Utrecht. Voorzitter zal een 'buitenstaander' worden, die in de eerste plaats een goed gespreksleider is en boven de partijen staat. Er wordt over gedacht een raadslid als voor zitter aan te te trekken. Daar mee heeft men meteen de ga rantie voor een goede commu nicatie tussen gemeenteraad en m'igrantenraad. De voorzit ter zal géén stemrecht hebben. Tenminste vijftig Alle nationaliteiten die m Utrecht vertegenwoordigd zijn met tenminste 50 personen zullen aanspraak kunnen doen gelden op een zetel in de raad. Grieken, Spanjaarden Marokkanen en Turken, die er bij honderden in Utrecht wo nen. krijgen uiteraard méér vertegenwoordigers. Het is de bedoeling dat de migranten raad eens in de paar weken in het openbaar bijeen komt. Voertaal zal Nederlands zijn De leden van de migranten raad zullen indien daar behoefte aan bestaat op kosten van de gemeente een cursus spreekvaardigheid Ne derlands kunnen volgen. In uiterste noodzaak kan op een vertaalstelsel of het gebruik maken van tolken worden overgegaan. In de eerste plaats zal de raad een bijdrage kunnen leveren in de beleidsbepaling inzake alles wat het leven van dc buitenlanders aangaat (met name de huisvesting) Verder <an de raad functioneren als sen gesprekspodium tussen de 'erschillende nationaliteiten en kan hij zelfstandig infor matie geven over alle zaken die de vreemdeling aangaan. Opzet is dat de stad Utrecht de kosten die door de migran tenraad worden gemaakt in elk geval voor een deel be taalt. De raad zal ook gebruik mogen maken van de facilitei ten van de gemeente met na me wat vergaderruimte en do cumentatie betreft Surinamers, Antillianen Surinamers en Antillianen zijn (nog) uitgesloten van de migrantenraad. Grote onder linge verdeeldheid, spannin gen met de groepen buiten landse arbeiders, het feit dat zij een eigen juridisch insti tuut hebben en beschikken over het actief cn passief kies recht, zijn een struikelblok ge bleken om hen reeds nu bij het initiatiefvoorstel te be trekken. Het is de bedoeling dat de migrantenraad als zij eenmaal is ingesteld zelf zal beslissen of Surinamers en Antillianen ook moeten wor den toegelaten. Voor Nederland is een mi grantenraad iets nieuws. In een paar Belgische en Duitse steden heeft men er enige er varing mee. angst dat de uitkering inderdaad zou worden ingehouden, hebben de mees te werklozen toegestemd. Ze verdie nen nu ongeveer 150 tot 160 gulden per week. Volgens de opzichter van de Grontmij zou het inderdaad mogelijk zijn geweest, het zand met vrachtauto's aan te voeren, maar dat had men dan een jaar geleden vlak na het egali seren van het terrein moeten doen. Nu moet het om verschillende grond- technische redenen wel met man kracht gebeuren. De situatie leidt tot grote ontevreden heid bij de in Sint Philipsland te- werkgestelden. De burgemeester van Sint Philipsland is op de hoogte van de lage lonen die worden uitgekeerd. De gemeente kan er echter niets aan doen, omdat ze niet bevoegd is aan vullende uitkeringen te verstrekken 'Natuurlijk heb ik begrip voor de situatie', aldus de burgemeester, 'maar aan de andere kant mag de prikkel om ander werk te zoeken niet worden weggenomen' Volgens de Grontmij worden lonen uitbetaald volgens de cao voor de cultuurtechnische werken, die liggen tussen de 150 en 170 gulden per week netto. .Voor de aanleg van het sport veld en de begraafplaats is een bedrag van 380.000 gulden begroot, waarvan 250.000 gulden door het rijk wordt gesubsidieerd. Voor lonen en sociale lasten wordt gerekend op twee ton. Volgens de heer P. Onderdijk, hoofd bestuurder van de Nederlandse christelijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid zou het werk. dat in Sint Phillipsland wordt uitgevoerd, onder de bouwvak-cao moeten vallen, zodat er hogere lonen uitbetaald moeten worden. Ook in Goes wordt volgens hem de aanleg van een parkeerterrein als aanvullend werk door de Grontmij uitgevoerd. RIJSWIJK De Nederlandse consu- ment mag wel eens aan het produkt boter herinnerd worden, vindt het Nederlandse zuivelbedrijfsleven. Daar om bereidt het zuivelbureau een her inneringscampagne voor. die naar verwachting omstreeks 1 september zal beginnen. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft er de propaganda- heffing op boter extra voor verhoogd. Dat die van 70 cent op 1,10 per honderd kilo zou komen was al eerder besloten; in de gisteren gehouden be stuursvergadering ging men nog een stapje verder en bracht de heffing op 1.60. Ieder dubbeltje heffing betekent een bedrag van een ton. Hoeveel geld aan de campagne besteed zal worden moet nog nader bepaald worden. Er zijn nu berekeningen die uitkomen tussen de 1 miljoen en l,3miljoengulden 1 miljoen en 1,3 miljoen gulden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5