JUBILEREND WOERDEN KIJKT NAAR TOEKOMST Samenwerking Kamers van Koophandel Zuid-Holland Uniek recreatiecentrum in duinen Noordwijkerhout Reeks feestelijkheden rond 600-jarig bestaan Programma Haven voor caravanterrein en watersport Dorp aan rand Oosterduinse Meer Eigen secretariaat in Delft Den Briel heeft watergeus-romau IKUbW/ivWAKlhl OOiNLkliKOAG 9 MAAK! 19,2 WOERDEN Een sfeer van geheimzinnigheid beheerst op het ogenblik Woerden. Er worden snorren en baarden „gekweekt", en in vele gezinnen wordt hard gewerkt aan speciale feestkleding. Oud- Hollandse kledij, die straks de feestvreugde extra zal verhogen. Feest want Woerden bestaat 600 jaar. Om precies te zijn op zondag 12 maart, op die datum in 1372 kreeg Woerden stadsrechten van graaf Albrecht van Beieren. Een feit om bij stil te staan, niet even, maar een hele zomer met tal van festiviteiten rond dit zesde eeuwfeest. Veel is er in die zeshonderd Jaar veranderd, terecht want anders zou Woerden niet zijn. 1872 krygt het de bestemming van militair kledingmagazijn. Een stad die snel groeit en zich weet aan te passen aan alle eisen die aan die groei onherroepelijk ver bonden zijn. Tijd en plaats blijven echter over om de oude tradities in ere te houden, zoals de kaasmarkt, en de grote najaarsmarkt met de „Kop van Jut" en het koekslagblok. Meningen Woerden, de meningen over het ontstaan van de stad lopen nogal uiteen. Zo zou het een kasteelstad kunnen zijn, gegroeid na de bouw van het kasteel in 1169 door de bis schop van Utrecht tegen de invallen van de Hollanders. In het kort samengevat, ziet het programma rond het 600- jarig bestaan van Woerden er als volgt uit in maart: 13 stadhuis, buitengewone openbare vergadering van de ge meenteraad, 16.15 uur Petrus- kerk, Herdenkingsbijeenkomst, 20 uur. daarna ontsteking feest verlichting. Die dag wordt ook de historische tentoonstelling over Woerden geopend. 18 Arsenaal, receptie ge meentebestuur voor burgerij in historische klederdracht, 15 tot 17 uur. Daarna gezellig samen zijn m.m.v. Boerenkapel. April: 4 zwembad, diverse aktiviteiten en wedstrijden. 5 zwembad-sporthal, officiële ope ning door staatssecretaris Von- hoff. 6 sporthal, aktiviteiten en 'wedstrijden. 18 Exc.-teiv rein, centrale stierenkeuring. 29 studio Creater, historische dansen, Rotterdamse Ballet A- cademie. Mei: 1 viering Koninginne dag. 5 Exc.-terrein, streek- tentoonstelling Huis en Hof in Hollands-Midden met Handels- en Consumentenbeurs. 6 Van Helvoortlaan, volkscross. 11 Bredius, Autocross, 14 uur. 23 Wilhelminaschool, start jeugd- avondvierdaagse. Tournoysveld, lunapark met oude ambachten show, 14 uur. 26 Arsenaal, ten toonstelling Woerden Positief, verleden, heden en toekomst. Juni: 3 historische optocht. 6 Voorstraat, middag voor bejaarden, 7 Voorstraat, his torische kinderspelen. 8 Voor straat, etalagewedstrijd. 9 en 10 Voorstraat, Braderie. 7 start avondvierdaagse. 10 Bla- renbal. 23 Kerkplein, Breu- gheliaans feest, 18 uur. Juli: Hele maand kaasmakers bezoeken. 7 en 8 Exc. terrein, tweedaags concourshippique voor pony's en paarden. 29 open bad, internationaal .zwemfestijn. Augustus: 3 tot en met 12 Exc. terrein, Woerdense vakan tieweek. 26 Kazerneterrein, burger bal, 20 uur. September: 2 Pr. Beatrix- school, wandeltocht 1 en 2 Arsenaal, kaasfondue-avond, 20 uur. 4 Rijnstraat, historische kasteeltaptoe. 20 uur. 13 Exc. terrein, fokveedag-kaasdag. 16 Oude Rijn, gondelvaart. 20 uur. Arsenaal. International World Amateur Radio Sound Up Day, 20 Nieuwe Markt, historische kaasmarkt. 9 uur. Oktober: 4 dierendag. 19 tot en met 28 winkelweek. 25. grote najaarsmarkt. November: internationale ten toonstelling Avi Cultura. 18 balletuitvoering Balletstudio Cre ater. Naam Trots Waar de naam Woerden ook van daan komt, men kan stellen dat het plaatsje deze naam al zeshonderd jaar met trots heeft gedragen. Zo is iedere „Woerdenaar" ook trots op het kasteel, dat nu de Intendence Centrale Werkplaats is. Het kasteel werd rond 1160 gebouwd door Go- defridus van Rhenen, die van 1156 tot 1177 bisschop van Utrecht was. Eerste kastelein was Hermanus van Woerden, bewaarder van het kasteel als ambtenaar van de bis schop. Tot in het vierde geslacht wisten de Van Woerdens zich op te werken van ambtenaar tot onaf hankelijk dynast. Toen delfde de vierde Heer van Woerden het onder spit in de strijd tegen Floris V. Zijn wrok leidde tot de moord op Flo ris V in 1296, waarna hij vluchtte en het kasteel in andere handen overging. Het kasteel heeft verschillende bestemmingen gehad. In 1795 werd het ingericht als staatsgevangenis. In 1799 als militair hospitaal. In 1818 werd het militair huis van de tentie en in 1824 bergplaats voor allerlei oorlogsbehoeften. Pas in De grachten rondom de stadskern van Woerden zijn nog steeds een sie raad en leveren voor wandelaars, sportvissers en natuurliefhebbers ve le mooie plekjes op. Toekomst Daarnaast staat de mening dat Woerden als stad reeds bestaan moet hebben toen het kasteel werd ge bouwd, omdat bisschop Godefricus door de bouw van het slot de op- roerigen van zijn stad moest be teugelen. Meningen te over; de oud-ge meentesecretaris van Woerden, C. J. A. van Heivoort, gaat nog verder terug. Volgens hem bestond Woer den al voor de komst van de Ro meinen in Nederland. Door het ge brek aan goede wegen ontstonden langs de oevers van de Rijn neder zettingen zoals Trajectum (Utrecht) en Lugdunum (Leiden). Toen de Romeinen kwamen, legden zij langs de zuidoever van de Rijn een ver keersweg aan, wat de bloei van de buurtschappen deed toenemen. Uit één van deze buurtschappen zou Woerden zijn ontstaan. Als bewijs van deze stelling dient een plaats getekend op een kaart van wegen van het West Romeinse Rijk van keizer Antonius Pius, die op de plaats ligt waar nu Woerden is. De molenstenen die in 1910 in de kelder van het stadhuis werden ge vonden, bevestigen deze stelling, evenals de romeinse munten en scherven die gevonden werden. Over de oorsprong van de naam Woerden komt men niet zo gemak kelijk tot een oplossing. In de tijd van de Romeinen zou het buurt schap Niger Pullus, zwarte kieken, zijn genoemd en deze naam komt ook op de Peutinger reistafel voor. Ook komt in de volksmond nog de naam Zwarte Kieken buurt voor. Anderen menen weer dat het buurtschap Lauri, wat by verbuiging Wauri en later Woerden is gewor den, op deze plaats lag. En dan blijft nog over de beschrijving van de heilige Gregorius, waarin wordt ver teld dat Bonifacius een zevental ja ren zijn zetel had in Wyrda, waar mee haast zeker Woerden wordt be doeld. Nog eenvoudiger is de oplos sing de oorsprong van de naam te zoeken in „Woerd", oude begraaf plaatsen die reeds bestonden in de tijd van de Batavieren, of een aflei ding van „waard'" of „woerd" een hoog gelegen plaats. Herman van Woerden mag dan een smet op de geschiedenis van Woerden hebben geworpen. Bij de feestvreugde rond het zeshonderd jarig bestaan zal niets hiervan blij ken. Het roemrijke verleden com bineert zich met een glorieuze toe komst, al was het alleen reeds met de opening van het overdekte zwem bad en de sporthal, een duidelijke mijlpaal. Het verleden komt deze zomer in al zijn pracht en praal in Woerden terug. Zo zal ook de oude „koeie- markt" herleven tijdens de centrale stierenkeuring. De kaasmarkt, die in 1925 nog de grootste en belang rijkste van heel Europa was. Maar al is Woerden niet zo bekend als Gou da of Alkmaar, kaaskenners weten waar zij hun kaas kunnen keuren. En als de wind over de oude grach ten rondom de stadskern en langs de overgebleven pitoreske geveltjes blaast, neemt zij in de komende maanden de oude klanken mee van historische dansen, van de Bóeren- kapel, naar de steden en dorpen in de buurt, vanwaar velen het Woer dense feest kunnen bijwonen. Misschien is het wel jammer, dat men niet ook het water binnen de oude kern kan terughalen. De Oude Rijn echter werd in 1961 voorgoed buitengesloten en met haar verdwe nen ook de grappige hoge brugge tjes, die een letterlijke brug sloegen tussen bewoners en bestuurders van het toen nog „oude" Woerden. Het „oude" is niet geheel verdwenen, oud in het begrip van stilstaan kan men Woerden echter niet noe men. Er is gebouwd en er wordt ge bouwd in snel tempo, waarvan nieu we wijken als het Staatsliedenkwar tier en de Lindelaan getuigen. Als op 13 maart de eerste protsen- makers, speelmannen, het kermis volk en de in oude klederdracht ge hulde notabelen de straten van Woerden in beslagnemen, zal op nieuw een brug worden geslagen, nu tussen Woerden en de omlig- gende gemeenten, een brug die on tegenzeggelijk zal worden verste vigd in het intergemeentelijke over legorgaan. Vele honderden burgers zullen in het kader van het 600-jarig bestaan van Woerden in oude klederdrachten rondlopen. IJverig worden de laatste weken vaak oude stoffen ver werkt tot zwierige enromantische kleding. NOORDWIJ KERHOUTtLElDER- DORP ,JSollasï' is de naam van het vakantiedorp dat in aanbouw is even buiten de oude dorpskom van Noordwij kerhout. Het is gesitueerd aan de Langevelderweg, op een steenworp afstand van de duinen en r in 't voorjaar van de bloeiende bollenvelden. Het is ook uniek gelegen aan het grote Oosterduinse Meer dat in aanleg is en een opper vlakte heeft van pak weg 35 ha. Ddar in Noordwijkerhout zul len honderden recreanten zich kunnen vermaken. Aan de rand van het reeds genoemde meer zullen stranden worden aangelegd en het water zal ge legenheid bieden voor de zgn. kleine watersport, als kanoën, roeien, zeilen en zwemmen. Verder ligt het Noordzeestrand slechts op zo'n 2 km. afstand en het is te bereiken via een prachtige bos- en duinweg. (van een onzer verslaggevers) DELFT Nog dit jaar zal in de provincie Zuid-Holland een sa menwerking tot stand komen tussen de Kamers van Koophandel in Delft, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Vlaardingen, Gouda en Dordrecht. Een provinciaal bestuur, samengesteld uit vertegenwoor digers van de zeven Kamers, waarin werknemers, afgevaardigden van midden- en kleinbedrijf en overige ondernemingen in gelijken getale zitting zullen hebben wordt het overkoepelend orgaan. Dit maakte dr. ir. F. Hekker, voor zitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Delft en Om streken vanmiddag bekend in zijn jaarrede voor de leden in de Stads Doelen. COMMISSIES Dr. Hekker merkte voorts op dat het provinciaal bestuur een eigen secretariaat zal hebben, dat in Delft wordt gevestigd. De voorzitter zei zich voor te stellen dat op den duur een aantal vaste commissies en com missies ad hoe worden gevormd, die met de inbreng van ideeën en men sen uit de regionale Kamers rappor ten en adviezen via de provinciale top kunnen beregen waar ze behoren. Dr. Hekke noemde de enige tijd geleden ingestelde Commissie Milieuhygiëne een praktisch voorbeeld. STEUN „Wij verwachten op deze wyze de overheid en ook het provinciaal be stuur te kunnen steunen met de lo kale, regionale en provinciale inzich ten van het bedrijfsleven, van de mensen, die de praktik kennen van het werken aan onze welvaart", al dus de voorzitter van de Delftse Kamer. Hij sprak de hoop uit dat de nieu we vorm van samenwerking waar nodig een definitief eind zal maken aan de soms nog wel eens te consta teren neiging ■om plannen uitsluitend door ambtenaren te laten ontwerpen en uitwerken en pas op beleidsniveau de inspraak van de betrokkenen te vragen. Als één der motieven tot provin ciale samenwerking tussen de Ka mers noemde dr. Hekker de proble matiek, die steeds vaker die van een grotere regio dan één Kamer omvat. Bestemmingsplannen bijvoorbeeld zijn niet langer de vroegere uitbrei dingsplannen. Zij worden thans in gepast in provinciale, zelfs landelijke ruimtelijke ordeningen. De wagen in en door de regio kun nen niet lós van aansluitingen met elders worden beoordeeld. Het is ook de overheid geweest die aandrang heeft uitgeoefend om efficiënter te werk te gaan en aldus een betere ge sprekspartner te worden voor wet gever en bestuurder in publiekrech telijke zin. Het kasteel in het hartje van d< stad heeft een rijke geschiedenis Gedurende het zesde eeuwfeest word het kasteel verlicht. DEN BRIEL De auteur Jaap te Haar heeft dinsdag in het stadhuis van Den Briel het eerste exemplaar van zijn roman „Jacob Simonsz de Rijk watergeus" overhandigd aan burge- meester Huurman. Ter Haar onder meer schrijve! van de vierdelige „Geschiedenis van dei lage landen" heeft in zijn meuwsttl boek gestalte gegeven aan Jacob Si-j monsz de Rijk. een Amsterdams ko- penkoopman. die zich na zijn verban-1 ning in Gdansk vestigde en zich late aansloot bij de Geuzenvloot van Lu- mey. Hij was een boeiende en kleurrijke figuur uit de tachtigjarige oorlog, dit daadwerkelijk aan de inname van Dec Briel heeft deelgenomen en tot de groep behoorde, die Lumey wist te overtuigen de stad yoor Willem yac Oranje te behouden. De roman is verschenen bij de uit geverij Holkema en Warendorf in Bus- sum. Noordwijkerhout krijgt een fraai vakantiedorp en dat er gezien de belangstelling die dl is getoond behoefte aan zoiets bestaat, lijdt geen enkele twij fel. De heer S. Noorlander van Bouw en Aannemingsmaatschappij Noor lander Zonen N.V. te Leiderdorp: „Er komen hier 294 patio-bungalows. Verder een speciaal sta-caravanter rein, en het fijne is dat er ook nog een eigen winkelcentrum komt. Het sta-cara vanterrein krijgt toiletten". De heer Noorlander is met z'n maat schappij de initiatiefnemer van het unieke projekt, dat wordt uitge voerd volgens een ontwerp van de heer D. T. van Manen (architekt H.B.O.) uit Noordwijk. Aan de Langevelderweg is men druk aan het bouwen. De ingang van het dorp vindt men aan de Duin- schoterweg. Vakantiedorp „Sollasi", „Gezellig Wonen". „Het gehele complex zal in vijf fasen worden gebouwd. Met de eer ste zijn we nu bezig. Het zijn 54 wo ningen, waarvan enkele al in ge bruik zijn en die haast allemaal ver kocht zijn. Voor de realisering van het complete plan denken wij onge veer drie jaar nodig te hebben", zegt de heer Noorlander. De woningen zien er typisch uit. Het is iets aparts, zowel van buiten en van binnen. Het interieur doet denken aan een blokhut. Er is een kamer-keuken (geleverd incl. aan recht, koelkast, afzuigsysteem etc.) een slaapkamer, badkamer, toilet en boven nog twee slaapkamers met 'n speelzolder. Warm en koud stromend water en centrale verwarming ont breken evenmin. Een aardige vondst is de bijzon dere „hangtrap" in de kamer die naar boven leidt. De prijs van de bungalow, inclusief alle comfort: 49.000. Het is mogelijk een iets minder luxueus ingericht zomerhuis te kopen. „Belangrijk is natuurlyk dat de bij de woningen behorende tuinen alle maal op het zuiden liggen. Men heeft ook geen last van elkaar. Er is een hoge mate van privacy. Dat is een eerste vereiste geweest bij het ma ken van de plannen. Ook mag men er het gehele jaar door de weeken den doorbrengen en er ook bijvoor beeld in de kerstvakantie wonen. Bij andere zomerhuizen hier mag dat niet. Buiten het seizoen om is het verboden er in te slapen. In ons va kantiedorp mag men dus altyd zyn." Het zijn typische huizen, vooral door dat met glanzend bruine pan nen gedekte puntdak en het vele glas in de wanden. Van binnen is het dak met riet bekleed. Het dorp bestaat uit eenheden van twaalf bungalows rond een gemeen schappelijke open ruimte. Er komen parkeerruimten, want men wil mo torisch verkeer in het dorp weren. Het wordt een echt vakantiedorp. Hoewel aan de rand van het recrea- tiemeer gelegen, komt er toch ook een zwembad, zodat de kinderen onder het wakend oog van moeder (of vader) naar hartelust in het wa ter kunnen spartelen. Vakantiedorp „Sollasi" heeft een totale oppervlakte van ruim 18 ha. Noordwijkerhout krijgt er' een fraai vakantiedorp bij. Een dorp dat vol ledig past in het beeld van duinen en bollenvelden. Geen extra subsidie voor diergaarde Blijdorp DEN HAAG/ROTTERDAM Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland blijken niets te voelen voor een pro vinciale bijdrage in de exploitatie van diergaarde Blijdorp. In een toelich ting aan Provinciale Staten zeggen GS dat de situatie bij Blijdorp ver schilt van die bij bijvoorbeeld Artis in Amsterdam, omdat de provincie Noordholland mede-eigenaar is. GS stellen wel voor de subsidie regeling beperkt tot het bijdragen in de kosten van een wetenschappe lijk assistent te verhogen van f 25.000 tot f 35.000 met ingang van 1 januari 1972. t Omdat GS vasthouden aan subsidi ering van een beperkt project, wordt voorgesteld de suggestie van de cul turele raad van Zuid-Holland om een eenmalige subsidie van f 10.000 uit te trekken voor een laboratorium voor onderzoek naar bedreigde dier soorten niet over te nemen. De cultu rele raad had voor de jaren 1972 en 1973 een bijdrage in de kosten van dat laboratorium gevraagd van f 6000 per jaar. Luiichbijeeiikomsteii Leidse universiteit LEIDEN Vrijdags om de veertien dagen worden van half twee tot twee uur in het Instituut voor Internatio nale Studiën van de Leidse Universi teit, Hugo de Grootstraat 27. voor alle belangstellenden toegankelijke lunch- bijeenkomsten gehouden, waarop door medewerkers van de universiteit o! gasten van elders wordt gesproken over hun werk, recente publikaties of lopend onderzoek. Op 17 maart zal prof. dr. B. W. Scha per. hoogleraar in de algemene ge schiedenis aan de Leidse universiteit spreken over „De Commune van 1871 als studie- en onderwysobject". Mr. F. Kalshoven, lector in het vol kenrecht te Leiden, zal op 14 april „Recente ontwikkelingen in het huma nitaire recht betreffende gewapende conflicten" toelichten. Op 28 april houdt prof. dr. W. Brand, hoogleraar in de staatshuishoudkunde der niet-westerse beschavingsgebieden aan de Leidse universiteit, een voor dracht over „De betekenis van U.N.C.- ta.d. nr. De heer a. S. j. Flapper zal op 12 mei een lezing houden, getiteld „Ad international student survey; de poli tieke positie van studenten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4