Franse maoisten nemen represaille Filiaalhouder spaarbank paar uur gijzelaar van overvallers Sowjet-ambassade in VS bedreigd door stortvloed van matses fleine zeges in Ajax en feyenoord Het Kwartet ;emlichten in deuren-fasen' Personeelschef van Renault ontvoerd Explosie in Boeing van TWA ij kamperen op lerkte schaal Weer ontsnapten twee gevangenen Rovers kleven slachtoffers met pleisters vast Mgr. Beel stapt uit conferentie bisschoppen Etherpiraten wijken uit naar Duitsland Roemenië levert aan Israël In deze krant Gun ook Uw buurman deze krant! Leidse Courant LIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" DONDERDAG 9 MAART 1972 60ste jaargang nr. 58 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen traat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. -n onzer verslaggevers J5RDAM Overwinningen voor (2-1 op Arsenal) en Feyenoord jop Benfica) en toch geen uitge- jubeistemming op de uitverkoch- 'lunes van het Olympisch Stadion Rotterdamse Kuip. Want met die voorsprong staat èn Ajax èn ird over twee weken een bijzon- ilijke return te waditen. jon is Benfica de afgelopen an- jaar niet meer verslagen, ter- iCup-houder Ajax alleen maar e herinneringen heeft aan het >nse Highbury, waar twee jaar en alle illusies op het veroveren Ie UEFA-Cup in de modder bleven D. grote zelfvertrouwen van de Aja- n kreeg gisteravond in het Olym- Stadion overigens al een gevoe- cnauw: niet alleen liep Ajax in de nnuut tegen een 0-1 achterstand icn Piet Keizer de bal verkeerd kopte en Kennedy de bal langs lan Stuy tikte. Twaalf minuten la- ■hoot Gerrie Miihren (via een En- »een) de gelijkmaker wel in, maar uurde tot ver na de rust voor- Ie verbeten Amsterdammers Lu- krsenal eindelijk op een achter- wisten te zetten: Gerrie Mühren t uit een strafschop Ajax naar Bi-winning en een wat voordeliger mgspositie voor de return, i Rotterdamse Kuip redlde Feyen- zich voorlopiig met veel moeite Laseroms werd voor het legioen rote Redder door vijf minuten na st te scoren. IE VERDER PAGINA 13 en 15 ASHINGTON (Reuter) Als n bij de Amerikaanse Senaat ;ediend voorstel wordt aange- men zullen de auto's in de renigde Staten remlichten in ie kleurenfasen krijgen. •eft de bestuurder zijn voet op t gaspedaal, dan stralen de iterlampen een groen licht t. Zodra de voet van het gas- laal wordt gehaald, schakelen lampen op geel over. Dit is waarschuwing voor het er- iter rijdende verkeer, dat er sschien geremd wordt. Als de ituurder inderdaad remt gaan gebruikelijke rode lampen inden. Indiener van het voorstel, lator Frank Moss, verwacht n het nieuwe systeem een ver- ndering van de kop-staartbot- igen. die een kwart van alle rkeersongelukken in de Ver- igde Staten uitmaken. ezegd unt alle leden van de Euro- Commissie wel met de naam mogen aanspreken dat is natuurlijk nooit een angingsmiddel voor echte de- atie. H. Buiter, burgemeester van Groningen onnig erioden met zon en op de eeste plaatsen droog weer. einig wind. Maximumtempera- iren omstreeks 10 graden. 0RGEN EN OVERMORGEN: erwegend droog met zonnige rioden en weinig verandering temperatuur, orgen zon op: 07.06 onder: 18.36 maan op: 04.45 onder: 12.12 PARIJS (AP, AFP, Reuter, UPI) De Franse politie is in Parijs een grootscheepse speuractie be gonnen naar een groep maoisten, die de personeelsdirecteur van het Renault-automobielconcern heeft ontvoerd. De directeur, de 63-jarige Robert Nogrette, is gekidnapt als vergeldingsmaatregel voor het neerschieten van de 23-jarige maoist René-Pierre Overney door een bewaker van Renault, bijna twee weken geleden. De inzittenden van een Boeing 707 van de Amerikaanse Trans World Airlines, die op weg was van Nèw York naar Las Vegas in de staat Nevada, zijn waarschijnlijk aan de dood ontsnapt. Nadat het toestel was geland en allen waren uitgestapt, werd de Boeing zwaar beschadigd door een bomexplosie, die een groot deel van de cockpit weg sloeg. Aangenomen wordt, dat de explosieven al aan boord w,aren, toen het toestel uit New York vertrok. Uitgebreide veilig heidsmaatregelen hadden niet tot ontdekking van de hom geleid. Naar aanleiding van anonieme telefoontjes hebben behalve de TWA ook andere luchtvaartmaatschappijen nu bijzon dere maatregelen genomen ora de veiligheid van de pas sagiers en bemanningen te verzekeren. De onbekenden, die van de TWA twee miljoen dollar eisten, dreigden toestellen van deze maatschappij (e zullen opblazen. Dinsdag werd een plastic bom gevonden in een vliegtuig, dat van New York op weg was naar Los Angeles. Het was al een uur onderweg, toen het naar New York moest terugkeren. Daar werd de bom ontdekt. WASHINGTON (AP) Amerikaanse joden willen de Russische am bassade in Washington met honderdduizenden matses overstelpen uit protest tegen de behandeling van joden in de Sowjet-Unie. Via' een advertentiecampagne worden Amerikanen opgeroepen om 17 maart matses naar de ambassade te sturen. k ben toch binnen de perken gebleven! De organisatoren zouden graag zien dat de ambassade de matses doorstuurt naar Russische joden. Maar blijkens een commentaar van de Russische pers attaché Evstafiev zal dit wel niet ge beuren. Hij sprak van 'een smerige streek'. Vijf Russen die hun land waarschijn lijk spoedig verlaten, hebben in een brief aan de Londense Times ongerust heid uitgesproken over het lot van dis sidente Russische intellectuelen. Zelf hebben zij uitreisvisa ontvangen. Het zijn oriëntalist Joeri Glazov, de film producent Joeri Stein, de schilder Joeri Titov en de wiskundigen Alexan der Volpin en Wladimir Goersjowitsj. De vijf, die volgens de Times naar Is raël zullen vertrekken, zeggen in hun brief, dat een nieuwe campagne op AMSTERDAM Voor de tweede maal binnen vier dagen zijn gevangenen ontsnapt uit het Amsterdamse huis van bewaring aan de Amstelveenseweg. Gistermiddag omstreeks vijf uur ont snapten G. K. en A. de H., beiden twintig jaar oud, via de dakkapel. Zondag ontsnapten uit hetzelfde huis van bewaring drie mannen. Ze werden echter maandag in Groningen aange houden. ST.-WILLIBRORD Drie gemaskerdé mannen hebben gisteravond een over val gepleegd in een huis, dat bij een textielzaak hoort. Een echtpaar en hun 21-jarige zoon werden met behulp van kleefpleisters aan stoelen vastgebon den. Daarna werden de woning en de tex tielzaak doorzocht. De mannen zouden er met vijfduizend gulden vandoor zijn gegaan. ROERMOND Mgr. dr. E. Beel, die door de nieuwe bisschop van Roer mond, mgr. Gijzen, uit zijn ambt is ontheven, trekt zich terug uit de bis schoppenconferentie. Aan kardinaal Alfrink zal hij mee delen, dat hij zich daartoe genood zaakt ziet omdat hij nu geen verant woordelijkheid meer draagt en buiten het pastorale beleid staat van het bis dom Roermond. Mgr. Beel ziet in de huidige situatie geen kans meer om op zinnige wijze in de bisschoppenconferentie te func tioneren. ZIE OOK PAGINA 2 gang wordt gebracht tegen de schrij ver Alexander Solzjenitsyn en anderen. Andere kunstenaars houden zich zorg vuldig stil, met heel hun hart hopend buiten schot te blijven. En dat in een tijd waarin sommige mensen gevangen worden gezet, anderen onteerd en tot zwijgen gebracht en weer anderen fei telijk de deur wordt gewezen. God geve dat het zwijigen van de intelligent sia wier redenen volkomen begrijpelijk zijn, zich in de toekomst niet tegen hen zal keren', aldus de brief aan de Times. EMMEN De Drentse grond wordt de etherpiraten in de zuid- oosthoek rond Emmen te heet onder de voeten. Sinds de opsporingsdienst van de PTT in samenwerking met de Emmer ge meentepolitie een groot aantal van hen het zwijgen heeft opgelegd, zijn sommigen uitgeweken naar Duitsland vanwaar zij uit een eenzame boerderij of een afgelegen weekend-huis hun klandestiene bedrijf, voortzetten. Chef van de PTT opsporingsdienst D. Neuteboom bevestigt dat er de laatste tijd vanuit Duitsland door Nederland se etherpiraten wordt uitgezonden. Het opsporingsweck wordt erdoor be moeilijkt omdat de Nederlandse speurders nu hun Duitse collega's moeten ins chakelen en dan lijdzaam af moeten wachten. Rond Emmen opereren nog ruim hon derd klandestiene zenders. De politie vindt, dat de etherpiraten die zich bedienen van illustrere namen als 'Stormvogel', en 'Blauwe Dicobra' ta melijk driest te werk gaan. Gisteravond heeft een Frans persbu reau een bandje in handen gekregen waarop een boodschap van Nogrette aan zijn vrouw stond. De tekst luidde: 'Ik heb het zeer op mijn gemak met de jonge, gemaskerde lieden. Wij pra ten geanimeerd over allerlei dingen. Ze zorgen heel goed voor me. Maak je geen zorgen. Alles gaat goed en zal ook goed aflopen. Ik geloof dat ik geschaakt werd zodat ze de jongens terug kunnen krijgen die zijn gevan gengezet na het incident bij Renault. Ik geloof dat het een gelijke ruil gaat worden. Maak je niet zenuwachtig. Ik word heel goed behandeld'. Volgens ooggetuigen werd Nogrette overmeesterd door een groep jongelui toen hij gisteren te voet naar zijn werk ging in de Parijse voorstad Billaneourt. De ontvoerders gingen er in een witte Renault-bestelwagen van door. De wagen werd later verlaten aangetroffen in een straat in de buurt van Boulogne, aan de westelijke rand van Parijs. Een woordvoerder van Renault heeft bekendgemaakt dat Nogrette eerder schriftelijke dreigementen van ex treemlinkse (gauchistische) organisa ties had ontvangen wegens zijn optre den als personeelfunctionaris. Nieuw volksverzet De .verantwoordelijkheid voor de ont voering is gisteren genomen door de 'Groupe Pierre Overney de la Nouvel le Resistance Populaire'. Deze maoisti- sche beweging, het Nieuwe Volksver zet, eist onmiddellijke vrijlating van de linkse demonstranten die opgepakt zijn tijdens felle betogingen na de dood van Overney. Ook is het weer aannemen geëist van diverse arbeiders van Renault, die wegens de ongere geldheden waren ontslagen. Volgens het Nieuwe Volksverzet is de ontvoerde Nogrette verantwoordelijk voor de ontslagen. Hij is tevens ver antwoordelijk gesteld voor het huren van vliegende eskaders moordenaars', waarmee de aanwezigheid van gewa pende bewakers in de Renaultfabrie- ken wordt bedoeld, van wie er één Overney doodschoot. In een verkla ring wordt gezegd: 'Wij zullen geen medelijden hebben met de fascisten, die Pierre Overney 12 dagen geleden Robert Nogrette, de ontvoerde personeelschef van Renault. tijdens een demonstratie bij de fa briek hebben vermoord'. De bewaker die het schot loste is na het drama gearresteerd en aange klaagd wegens verboden bezit van wa pens. In de verklaring van de CGT werd gezegd dat deze daad bevestigt dat 'de BEIROET (DPA) Het politieke weekblad As-Sayad, dat in de Libanese hoofdstad Beiroet verschijnt, schrijft dat Roemenië aan Israël onderdelen en munitie levert voor Russische wa pens, die in de oorlog van juni 1967 door Israël zijn buitgemaakt. Een Roemeense militaire missie zou een geheim bezoek aan Israël hebben gebracht. Het gaat voornamelijk om tanks en kanonnen. gauchisten vastbesloten zijn ernstige incidenten en vele provokaties te be werkstelligen die de regering en de werkgevers zullen uitbuiten om hun positie te rechtvaardigen in de ogen van de publieke opinie'. De CGT en de CFTD zijn bij Renault het sterkst vertegenwoordigd. De bonden van leidinggevend perso neel zijn onmiddellijk nadat het nieuws van de ontvoering bekend werd een proteststaking begonnen. De maoistische groep die de kidnap heeft uitgevoerd kwam al eerder in het nieuws door een spectaculaire ontvoering. Dat gebeurde twee jaar geleden toen de beweging het Nieu we Volksverzet de gaullistische parle mentariër Michel de Grailly ontvoerde. Zij gaven de man een fiks pak slaag en lieten hem vrij met de verklaring dat zij hiermee 'de bazen' een waar schuwing wilden geven. Het Nieuwe Volksverzet ging tot deze actie over op de dag nadat Alain Geismar, één van de leiders van de meirevolte van 1968. tot gevangenisstraf was veroor deeld. Binnenland Utrecht laat buitenlanders meepraten 5 Buiter, 'Europa' en de vak bonden 7 Actie oud-patiënten tot be houd kliniek 11 Buitenland Bihari's hebben geen toe komst 9 Twee gewapende roof pogingen leveren onaanzienlijk bedrag op Kerk Oecumene en vrijblijvend- beid 2 Economie 'Washington' is goed akkoord 17 Bockcnctalage Men schrljfi ons Uw probleem Strips, feuilleton Radio- en tv-programma's Commentaar Dichtbij en verder Uit de weekbladen F.ven puzzelen Kunst Beurs DE STEEG/LOCHEM/GORSSEL 'Weg wezen, of we schieten hem dood'. Met deze dreigende woorden probeerden gisteroch tend vroeg twee gewapende man nen, die de 36-jarig heer C. Door nenbosch, filiaalhouder van de Deventer Spaarbank in Gorssel, als gijzelaar tussen zich in had den, na een overigens vruchte loze overval, aan de greep van de rijkspolitie te ontkomen. Om on gelukken te voorkomen volde den de politiemensen aan het be vel. Toen zij enkele minuten later weer op het toneel verschenen, hadden de mannen, die een gestolen auto bij zich hadden, zich al zover met de heer Doornenbosch kunnen verwijde ren dat zij niet meer konden worden achterhaald. Dat ook misdadigers op z"n tijd cou lant kunnen zijn, bleek in Ede. Daar zetten zij de heer Doornenbosch uit buit bij de bank nihil was, 25 gulden mee voor de terugreis naar Gorssel. Klein bedrag C. Doornenbosch Eerder in de nacht van dinsdag op woensdag, om ongeveer twee uur. wa ren de twee mannen al het postkan toor in De Steeg binnengedrongen. Zij verschaften zich toegang tot het slaapvertrek van de postkantoorhou der en zijn vrouw, de. heer en me vrouw H. J. Schrik (50). Terwijl een van hen mevrouw Schrik met een vuurwapen onder schot hield, dwong de ander haar man beneden in het postkantoortje de sleutels van de kluis af te geven. De operatie leverde een vrij onaanzienlijk bedrag op. Het duo reed hierop met de auto in de richting Dieren. Even vóór het dorp vloog de wagen uit de bocht en kwam tegen een lichtmast terecht. Hoewel de auto nog bruikbaar was, verwisselden zij hem in Doesburg voor een andere wagen, een kleine Simca. Kennelijk stelden zij hun ei sen, wat rijcomfort betreft, toch ho ger want toen er een Chevrolet Impa la op hun weg kwam, namen ze die. Politie Om circa half vijf betrad het tweetal de slaapkamer van het echtpaar Door nenbosch boven het filiaal van de Deventer Spaarbank in Gorssel. Kort ervoor had de heer Doornenbosch be neden al enig gerucht gehoord. Hij had nog juist tijd om de rijkspolitie te bellen. Terwijl de politie zich al naar de bank spoedde, hield een van de twee mannen mevrouw Doornenbosch met zijn pistool onder bedwang en ging de andere met haar man naar de kluis. Hij beval de heer DoornenbosCh de sleutels af te geven, maar dat haalde niets uit, omdat op de kluis een klokbeveiliging zat Daardoor zou het eerst mogelijk zijn 's morgens om half negen de kluis te openen. Kort daarop arriveerde de politie met het reeds vermelde gevolg. Na anderhalf uur met hem rondgereden te hebben, zetten zij de heer Doornenbosch in Ede uit de auto. Hoewel het opsporingswerk, gecoördi neerd door het distrct Apeldoorn van de rijkspolitie, meteen op grote schaal begon, lukte het niet de mannen te pakken te krijgen. Mogelijk heeft men hier te doen met hetzelfde tweetal, dat in de nacht van zondag op maan dag j.l. notaris D. Jansen en zijn vrouw in Lochem met een bezoek verraste. Ini elk geval zijn in de manier van optreden duidelijke punten van overeenkomst met De Steeg en Gorssel. De buit bij de notaris be stond slechts uit enkele spaarbank boekjes. Er wordt rekening mee ge houden dat een van de twee de 30- jarige L. B. uit Emmen is, een in januari uit het Van Mesdaghasiel te Groningen ontsnapte delinquent. De man wordt gevaarlijk geacht en zal. naar men vermoedt, eventueel niet aarzelen van zijn vuurwapen gebruik te maken. RITA 'Moet ik uw rustige middag verknoeien, voordat u me naar de bios stuurt?' Uw krant vernieuwd en uitgebreid ffna| notwr al. 4 1/^ 'l NI.OW. «bonn... op^v.n "«w» oboniw: b«w» p«, 1 is nu gemokkelijk I Nnnm. .1 Verdien zelf een leuke - Adres-m000 attentie naar keuze a kwartaal U hoeft alleen maar deze I De abonnee ontvangt de. krant' 14 dagen vernieuwde en sterk VO\n, en bespaart tenminste 3.-7 obónnemenlsgeld uitgebreide krant van I - hand tot hond te laten gaan. 1 Opgegeven door: Naam.J En dan de ben hiernaast Adres.- invullen. I Plaals: Ik ontvang als beloning het aangekruiste I Postzegel niet nodig als y mopje poilpopitr p|olina !chooltje handige porcotmop U op de envelop schrijft: enveloppen (lleisenondetieller) mei briefpapier en^e^^ Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1