ashington' is een oed akkoord Heijn verfijnt listributietechnieken 'Naarden' vergroot belang in Indonesië Surinaamse regering wil uitstel voor Marienburg ™Slr5!le"2, Cultuurgrond voor zeven nu op hoogste punt procent in handen van 'part-time' landbouwers yin. Nelissen: wij moeten niet senuwaehtig worden Geschenken vr. Ned. Bank moest dollar weer steun verlenen Meer benzine uit olie Ned. Bank schort restrictie- naar de gevangenis EEG-commissie wil alcoholverordening Kantoorvestiging van Hammerson-BOZ Kon./Shell Iglo vermindert houdt kosten Finesses personeel in 't oog New York nauwelijks prijshoudend Ned. fondsen in New York OUW/KWARTET DONDERDAG 9 MAART 1972 ECONOM1E-FINMG1EX 17 meer alle aspecten van het akkoord van Washington en de daarvan redelijkerwijs te ver- ;hten effecten overzien dan ben ik van oordeel, dat wij een geleidelijk herstel van een evenwich- gituatie op internationaal monetair gebied mogen verwachten. Wij zullen misschien nóg wel nstige perioden op de valutamarkt meemaken, maar het is een goed akkoord en wij moeten niet uwachtig worden als de gewenste gevolgen niet direkt optreden. ici de minister van financiën, mr, Nelissen. bij de officiële opening de hoofdbank Amsterdam van de 10-bank Ondanks zijn vertrouwen de minister instemmen met dege- die menen, dat men er met het ord nog niet is. Twee punten en zijns inziens in het bijzonder andacht: de rol van de reserveva- en de hoge prioriteit van een Ingsbalansevenwicht. het eerste punt betreft, bestaat !0 zei mr. Nelissen, 'weinig ver van mening meer, dat de rol van reservevaluta's aanzienlijk moet en verminderd. Het is niet accep- dat de omvang van de wereldre is afhankelijk is van het interne d van een of meer landen, zoals ot nu toe het geval was. Men zal i uit moeten gaan dat de omvang het valutabezit van de centrale en wordt teruggebracht tot werk- raden en dat de reservemiddelen het overige bestaan uit goud en ntemationaal gecreëerde reserve gewone en bijzondere trekkings- en op het Internationaal Mone- Fonds. KKINGSRECHTEN jij doen zich twee problemen In de eerste plaats dient men ernstig af te vragen of de speda- ekkingsr echten, de SDR's volgens ïuidige systeem geschikt zijn om ervangingsmiddel van de reserve a's op te treden. Vermoedelijk len een versoepeling moeten aan- jen in de circulatiemogelijkheden deze SDR's. Men kan zich zelfs tellen dat de SDR's niet slechts betaalmiddel zullen zijn tussen ale banken en andere offidële taire instellingen, maar dat zij n het internationale verkeer tus- larticuliere banken zonden knn- vorden gebruikt. Het lijkt echter us of wij op korte termijn reeds dergelijke stap zullen moeten tweede probleem is de vraag wat gebeuren met de reservevaluta's oral dollars die zich thans in bezit van de centrale banken den. Deze dollarsaldi vertegen- ligen immers korte-termijnvor- igen op het Federal Reserve mi te vergelijken met onze Ne- Bank) die de officiële reserves leze instelling in belangrijke ma- boven gaan. Deze zullen derhal- tijd potentiële bronnen van valu- rust blijven tenzij deze Aaneri- e schulden omgezet worden in den op langere termijn, waarbij- JF een nuttige rol als tussenper- zou kunnen spelen. Het spreekt dat afspraken zullen moeten gemaakt om te voorkomen, inden daarna toch weer nationale 's in hun reserves zullen gaan aen'. iter Nelissen was van mening dat öl'ledige inwisselbaarheid van de onontbeerlijk is voor het pro- van de dollarsaldi. Terugkeer deze inwisselbaarheid is voor- e voor een bevredigende functi- n van het internationale beta- erkeer. zelfs als het dollarprobleem is eld, staat of valt het goed functi- met de bereidheid van de duele landen om een betaüngs- öalansdiscipline in acht te nemen, zo zei de minister. Daarmee noemde hij de tweede grote oorzaak, waarom men er met het akkoord van Washington nog niet is. De minister memoreerde, dat de spelregels van het stelsel van Bretton Woods diverse malen zijn geschonden. Het ontbreken van een voldoende ma te van betalingsbalansdiscipline in de VS is de oorzaak van de breuk in dat stelsel geweest. Zeker tegen die ach tergrond mag van de Amerikaanse overheid venvacht worden, dat zij in het interne beleid een groeiend ge wicht toekent aan de betalingsbalans- discipline. De bewindsman geloofde, dat bij de opbouw van een nieuw internationaal monetair systeem, verbetering van de instrumenten tot handhaving van het betaldngsbalansevenwicht een hoge prioriteit moet krijgen. Daarbij zal een kader moeten worden geschapen, waarbinnen het automatische aanpas singsproces zo goed mogelijk zonder verstoringen van buiten kan werken, terwijl voorts de resterende oneven wichtigheden met de juiste instru menten bestreden dienen te worden. Voor het aanpassingsproces komt een aantal instrumenten in aanmerking. Een daarvan is een grotere flexibili teit. De margeverbreiding, die in de cember werd ingebouwd, biedt met name enig verweer tegen kapitaalbe wegingen, die uit renteverschillen voortvloeien. Verder moet de waarde van een valuta niet als onaantastbaar worden beschouwd en is er nog het instrument van het meer direct in grijpen in het internationale kapitaal verkeer. Volgens minister Nelissen zou men op dit terrein moeten stre ven naar internationale afspraken. Ter gelegenheid van de opening van de hoofdbank Amsterdam heeft de AMRO-bank 100.000 beschikbaar gesteld aan het Mlambe Hospital in de Afri kaanse staat Malawi. Voor een wetenschappelijk onderzoek naar inhoud en betekenis van een zinvolle vrijetijdsbesteding van de oudere medewerkers is 300.000 geschonken waarbij het gaat om vrije tijd na de dagtaak en na de pensionerings datum. Tenslotte is 2,5 min. uitge trokken om de mogelijkheden tot het reizen naar het buiten land voor het personeel te ver groten. Hiervoor wil men ap partementen en bungalows hu ren, die tegen verlaagde prijs beschikbaar worden gesteld. Dit deelde dr. J. R. M. van de Brink, lid van de raad van bestuur mee. ui ir eft St iURG De introductie van zelf- eningswinkels en supermarkten in iO-er jaren met als gevolg een i omzetgroei (van 300 min in tot ƒ1,2 mrd in 1970 is voor rt Heyn de stoot geweest tot het nken van aandacht aan de goede- troom van producent naar consu- lerenstroomtechniek maakt een ïelling door. De tijd dat de maga- i alles nog kon overzien ligt lts luttele jaren achter ons. De ibutietechniek wordt steeds eom- omdat de vele artikelen, produ- detaillisten en klanten een neiging tot verdere stijging men. Dit zei de heer N. J. Visser, van het nog in aanbouw zijnde butiecentrum van Albert Heyn 'ilburg, tijdens een distributie- lag, waar behalve een aantal winkelbedrijven-organisaties als 'ivo, Enkabé, Spar en A O 'ëzig waren. -elel bouw van het distributiecentrum ïiedt in fasen. Eind vorig jaar het eerste gebouw, het negen r hoge kruidenierswarenmagazijn ibruik genomen. Verwacht wordt i hele project rond 1980 gereed omen. Het Distributiecentrum Tilburg wordt, naast het DC in landam, het tweede complete dis- Secentrum en is bedoeld voor de rging van de filialen van AH in Widen van Nederland. Per ultimo zullen er in het DC Tilburg ca. mensen werkzaam 2ftjn. VOER anvoer van goederen, zowel van igen produktiebedrijven als van L geschiedt per auto en per Aan de achterzijde van het •uw is over de hele lengte een on voor 12 spoorwagons; aan de zijde zijn 39 laad- en losperrons voor auto's, die gelijktijdig kunnen worden geladen en gelost. De filialen bestellen centraal in Zaan dam. De bestellingen worden in de computer verwerkt en worden, voor zover zij betrekking hebben op filia len in het zuiden, direct naar het computereimdstation in Tilburg ge seind. De doorvoer bedraagt na de aanloopperiode 3.000 ton per week. Deze hoeveelheid kan groeien tot ten minste 4.000 ton per week. Naast het huidige magazijn is plaats voor een uitbreiding van 100 pet. Ir. W. Wachter, hoofd van de afdeling logistiek bij AH, stemde in een rede volledig in met de Amerikaanse stel ling dat alle distributie-activiteiten het laatste bedrijfs-economische ge bied vormen waar nog belangrijke besparingen te behalen zijn. Een ver dere relatieve kostenverlaging is, al dus de heer Wachter, slechts dan mogelijk als bij fabrikant en detaillist wordt gezocht naar gelijkvormigheid inhet distributieproces. Het centrale probleem in dit proces is, dat de juiste artikelen in de juiste hoeveel heid op de juiste plaats moeten zijn, tegen zo laag mogelijke kosten. Verbe tering moet worden gezocht in stan daardisering, systematisering en kwan tificering. Daartoe is het noodzakelijk dat de leiding in winkels kennis neemt van verbeterde bestelsystemen, zodat de goederenstroom van de dis tributiecentra naar de winkels minder afhankelijk wordt van hun individue le artikelenkennis. VOORRAAD POSITIE Er bestaan reeds kasregisters, zo ver volgde de heer Wachter, die de voor- raadpositde van de winkel bijhouden. Dit kan er op de duur toe leiden dat het distributiecentrum direct geïnfor meerd is over de voorraadpositie van elk atikel in de winkel en dat daarop AMSTERDAM De Nederlandse Bank heeft woensdag op het officiële intervemtiepunt van ƒ3,1720 ruim 45 min dollar gekocht. Dinsdag bedroegen deze steunaankopen ruim 61 min waarvan $9.75 min tegen termijn. On middellijk nadat de centrale bank sloot, zakte de dollarkoers woensdag tot ƒ3,1700 laten. Geldmarktkringen menen dat de centrale bank vroeg of laat de aankoop van dollars zal stop zetten. Gevreesd wordt, dat dit tijdstip bij voortduren van dë flauwe dollar koers dicht is genaderd. DEN HAAG De Gulf Oil heeft een manier gevonden om veel meer benzine uit olie te halen dan tot nu toe mogelijk was. Dat betekent, dat de be kende aardoliereserves op de wereld, in benzine gemeten, in één slag aanmerkelijk groter zijn geworden. De gemiddelde benzineproduktie van een raffi naderij zal bij een onverander de verwerking van ruwe olie met 30 pet kunnen stijgen dank zij het nieuwe procédé. Voor de toepassing van de nieu we vinding mag het metaalge halte van de ruwe olie niet te hoog zijn, maar het merendeel van de olie, die wordt gewon nen, is er geschikt voor. In Amerika komt 70 tot 75 pet van de daar gewonnen olie voor het procédé in aanmerking. Eerst standpunt bepalen PARAMARIBO De Surinaamse regering heeft de Rubber Cultuur Mij. Amsterdam gevraagd geen personeel te ontslaan bij de suiker plantage Marienburg en de exploitatie ervan niet stop te zetten, zo lang de regering in Paramaribo haar standpunt in deze kwestie nog niet heeft bepaald. Begin februari heeft Amsterdam Rubber aan de Surinaamse regering voorstellen gedaan om de verliezen bij de dochteronderneming Marienburg te helpen wegwerken. Dit bedrijf, waar ongeveer 1300 perso neelsleden werken en waarvan bijna de gehele plaats Marienburg afhanke lijk is, lijdt al geruime tijd verliezen. De Surinaamse regering heeft een suikerdeskundige uit Trinidad ge vraagd haar te adviseren op welke wijze de suikeronderneming het best geleid ban worden. Al enige jaren wordt met de Suri- T^Qclrid/»llPk "na+lATiaIigI" naamse overheid gesproken over een UaoJVldl/liC llatlUliailöt veri10ging van de suikerprijs, die sinds 1953 niet meer is aangepast en de Surinaamse kunnen worden. regering aangegaan Minister van financiën mr. R. J. Nelissen, geflankeerd door dr. J. R. M. van de Brink (links) en dr. C. F. Karsten, leden van de raad van bestuur van de AMRO-bank op het dakterras van het ge heel verbouwde hoofdkantoor van deze Amsterdamse bank. Het zwaartepunt van het beleid van aanpassing van de betalingsbalans zal echter moeten liggen op het terrein van het binnenlandse macro-ecnomi- sche beleid. Het gaat hier in het bijzonder om het beleid ten aanzien van de nationale bestedingen. Geen land ook Nederland niet kan zich veroorloven bij de groei van zijn bestedingen het externe evenwicht duurzaam uit het oog te verliezen. Indien een land dat wel doet, met andere woorden de vereiste spelregels niet in acht zou nemen, heeft dat ook gevolgen voor de andere landen, MADRID (tJPI) Een Baskiscbe nationalist, die anderhalf jaar geleden zich met benzine overgoot en als een brandênde fakkel van een balkon sprong in tegenwoordigheid van gene raal Franco, is tot zes en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Bask, de 57-jarige eigenaar van een souvenirwinkel in Jose-Felix Elo- segui, kreeg 4 jaar wegens 'illegale pro paganda' en twee en een half jaar, omdat hij een politieman (op wie hij destijds terecht was gekomen) licha melijk letsel had toegebracht. Voor de rechtbank verklaarde hij te hebben willen' demonstreren voor au tonomie voor Baskenland, terwijl' hij tevens wilde protesteren tegen de ver woesting van de Baskische stad Guer nica, di etijdens de Spaanse burge-r oorlog door Duitse bommenwerpers werd gebombardeerd. BRUSSEL De Europese Commissie in Brussel heeft de ministerraad van de EEG een voorstel gestuurd voor de instelling van een gemeenschappelijke marktordening voor alcohol. Het marktordeningsvoorstel omvat een re geling voor de produktie, een prijs regeling en een regeling van het han delsverkeer en bovendien gemeen schappelijke regels inzake voorziening en gebruik. Voor menselijke consumptie, azijnbe- reiding en geneesmiddelenbereiding mag uitsluitend alcohol uit landbouw- produkten worden gebruikt, terwijl in de chemie en als brandstof syntheti sche alcohol moet worden gebruikt. In de sector parfumerie-cosmetica, voor huishoudelijk gebruik en als oplosmid del moet bij voorkeur alcohol uit land- bouwprodukten worden verwerkt. De commissie stelt voor thans ge- meenschapsproduktie van alcohol uit landbouwprodukten te beperken tot het huidige peil van 5,5 miljoen hecto liter per verkoopseizoen. Daarna zal een besluit worden genomen voor de drie volgende verkoopseizoenen en voorts ieder jaar opnieuw. Destilleer- ders zijn verplicht hun produktie aan een interventiebureau te leveren. Dit bureau zal verplicht zijn de alcohol aan te kopen tegen prijzen die ieder jaar worden vastgesteld. in 1961 zelfs werd verlaagd. Amster dam Rubber heeft nu voorgesteld de suikerprijs te verhogen en subsidie te verlenen in de verliezen. Mochten deze voorstellen niet aanvaard wor den, dan zou een 'joint-venture' met Het Surinaamse dagblad 'De West' schreef onlangs dat de suikeronderne ming Marienburg ook zonder overna me door de Surinaamse regering en zonder joint-venture in stand zou kunnen worden gehouden. Men zou dan moeten beginnen de directie-sala rissen van ruim 400.000 af te schaf fen. Overigens is het bekend in Suri name, dat de toestand op Marienburg voor de nict-stafleden erbarmelijk zijn. Het leidingwater is ongeschikt als drinkwater en de arbeiders heb ben evenveel ruimte tot hun beschik king om te wonen als de kleine groep stafleden. AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft, na overleg met het bank wezen en met de PTT, de werking van de monetaire restrictiemaatrege len tot nader order opgeschort. Dit besluit hangt samen met de ontwikke ling van de kredietverlening en de beleggingen van de collectiviteit van het bankwezen, die sinds geruime tijd vrijwel voortdurend beneden de over eengekomen normen zijn gebleven, ailsmede met het gedaalde niveau van de investeringen. De geringere investeringsactiviteit wekt de verwachting dat de uitbrei ding van de kredietverlening en de beleggingen in de naaste toekomst ook zonder restrictieve maatregelen binnen de uit monetair oogpunt aan vaardbare grenzen zal blijven. De op schorting impliceert, dat de bank zich voorbehoudt om, indien de kredietver lening en de beleggingen toch te sterk zouden expanderen, de restric tiemaatregelen met inachtneming van de tot nu toe aangehouden basisbedra gen weer in werking te doen treden. WAGENINGEN In Nederland is zo'n 150.000 hectare (7 procent van alle cultuurgrond) in gebruik bij mensen, die de landbouw al- leen maai' als nevenberoep uitoefenen. Dit staat in het proefschrift, waarmee ir. L. J. M. Weerdenburg deze week in Wageningen de titel doctor in de landbouwwetenschappen zal verwerven. De cijfers, die de heer Weerdenburg t geeft, dateren uit 1965. Toen waren Ontspanning 38.000 boerderijen met meer dan één hectare grond in handen van boeren met nog een ander beroep. De meeste nevenbedrijven waren een tot twee hectare, maar er waren er ook van vijf tot tien hectare en nog wel grotere. Van het toale bestand aan boerenbe drijven met meer dan één hectare grond nemen de part-timeboeren 20 procent in gebruik. Er zijn gebieden in Nederland waar meer dan 50 pro cent van de boerenbedrijven door part-timeboeren geleid wordt. Hun aandeel in het grondgebruik is in die gebieden soms meer dan 20 procent. De grootste aantallen 'nevenbedrijven' vindt men in het oosten van het land. Ir. Weerdenburg zegt daarom, dat de part-time landbouw aan betekenis zal inboeten, althans in de huidige vorm. Het is niet uitgesloten, dat steeds meer mensen de ontspannende waarde van het werken op een boerderijtje zullen ontdekken. Het karakter van de nevenbedrijven zal dan wel veran deren. Ze zullen minder arbeidsinten sief worden. Ze zullen veel meer op de recreatie dan op de produktie gericht worden. 0,p deze vrije-tijds- boerderijen zullen veel minder var kens en rundvee gehouden worden dan nu op dé part-time boerderijen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het kantoorpand van 'The Hammerson Boz Property Corp', dat wordt gesitueerd aan de Amstel- dijfc in de hoofdstad, komt vóór het jaareinde gereed. Stichtings- en bouw kosten bedragen tesamen ruim ƒ40 miljoen. Gisteren werd het hoogste punt van de bouw bereikt De maatschappij werd eind 1967 opge richt als een jointventure tussen Hammerson (Engeland) en de Neder landse BOZ. Beiden zijn sedert tien tallen jaren bestaande onroerend goed maatschappijen en ter beurze van Londen en Amsterdam genoteerd. Het eerste project van de joint-venture werd in Brussel (kantoorgebouw voor onderhuurders) gerealiseerd. Te Pa rijs en Brussel zijn momenteel diver se projekten in een vergevorderd sta-: dium. De joint-venture heeft tot doel het gezamenlijk ontwikkelen en exploite ren van onroerende goederen binnen Europa. Men beweegt zich uitsluitend op het gebied van kantoorgebouwen en winkelcentra.' Het gebouw, dat thans in Amsterdam verrijst heeft 27.000 m2 kantoorruimte beschikbaar, Boerenzonen Bank Mendes Gans zal aan de op 30 maart te houden jaarvergadering voor stellen over 1971 een dividend uit te keren van 12 (11) pet. Het beleggingsfonds Hartogensis zal aan de op 22 maart te houden parti cipantenvergadering voorstellen over de tweede helft van het boekjaar 1971/ 1972 een uitkering te doen van f3,62 per participatie. Het tarief voor daggeld is woensdag verder verlaagd van 2,5 tot 1,5 pet. De ruimte op de geldmarkt werd op nieuw groter, voornamelijk door ter mijn-affaires in dollars tussen de cen trale bank en de banken. een geautomatiseerd bestelsysteem wordt gebaseerd. De bouw van het distributiecentrum te Tilburg is een belangrijke stap tot deze automatise ring. Medio juli zullen 100 supermarkten, die meer dan 50 pet van de totale omzet van Albert Heyn vertegenwoor digen, geschikt zijn om volgens deze technieken de goederen in hun maga zijn te ontvangen. Ook de inkomende goederenstroom van het distributiecentrum zal veran deringen ondergaan. De voorraadbe- heereing kan worden overgenomen door een computerprogramma dat vaststelt wat de verzendingen naar 400 verkooppunten van Albert Heyn zljn geweest in een bepaalde periode. Het gaat van elk artikel na wat daarin de trend en het seizoenspa troon zijn geweest. Hierna berekent het programma welke hoeveelheid moet worden besteld. De uitgiftekoers van de 7 pet obligatie lening 1972 per 1979-1980, groot f50 min, ten laste van de Nationale Inves teringsbank, is vastgesteld op 99,5 pet. De inschrijving staat open op 10 maart. Het binnenlands beleggingsfonds 'Vast Goed' zal over 1971 per bewijs van 10 participaties een uitkering doen van ƒ87 (v.j. ƒ82). Het totaal aan on roerend goed van Vast Goed heeft thans een waarde van ƒ50 min. Uit het onderzoek van ir. Weerden burg blijkt, dat de meeste part-time boeren rechtstreeks uit de landbouw afkomstig zijn. Ze zijn eerder vaak hoer zonder nevenberoep geweest, an deren zijn in elk geval 'boerenzoon. De meesten geven de voorkeur aan de landbouw boven hun eigen hoofdbe roep. Ze willen dan ook het liefst een hoofdberoep, dat verwantschap heeft met de landbouw. De meesten denken er met over om hun bedrijfje op te geven. Hun kinde ren denken er in de meeste gevallen echter niet aan om het bedrijf voort te zetten. Zo'n boerderij vraagt teveel tijd en zorg om nog aantrekkelijk te zijn voor een generatie, die erg ver trouwd is met begrippen als vrije tijd en vakantie. DEN HAAG De olleproduktie van Aramco (Arabian American Oil Co.) in Saoedi-Arabië is in het afgelopen jaar met 26,7 procent toegenomen tot bijna 4,5 miljoen barrel (vat van ongeveer 159 liter) per dag. De jaar produktie bedroeg 1.641,6 miljoen bar rel. Saoedi-Arabië is ,na de Ver. Staten en de Sowjet-Unie het land met de groot ste olieproduktie. De bewezen oliere serves in het concessiegebied van new vork Aramco zijn in het afgelopen jaar met 3,7 miljard tot 90,16 miljard barrel A£ji0In<lustrIes toegenomen. Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cyanamld Ara Electr Power Am Metal Climax Am Motors Kon. Olie noteerde op 8 maart $37-V4 AmT^/feTef** (36%*37), Unilever $42%-% (42%-%), Anaconda UTRECHT/HOOGEVEEN De per soneelsbezetting van 1400 medewer kers bij Iglo in Utrecht en haar produktiebedrijf Lucas Aardenburg in Hoogeveen dochtermaatschappijen van Unilever zal in de komende maanden in totaal met ca. 150 mensen worden verminderd. De ooi-zaak van de inkrimping is o.m. dait in tegen stelling tot het verleden de omzet groei van diepvriesproduktèn in Ne derland het laatste jaar minder toe neemt dan is geraamd. Sterk aanhoudende kostenstijgingen, zowel van lonen en salarissen als van grondstoffen, blijven hun invloed in een versterkt concurrerende diepvries- markt uitoefenen. De economische omstandigheden hebben de tegenval lende omzetontwikkeling in het bij zonder Beïnvloed in het laatste kwar taal van 1971 en de eeste twee maan den van 1972. Als bijkomende omstan digheid kunnen verder worden ge noemd de uitzonderlijk zachte winters gedurende de laatste twee jaar. DEN HAAG De Kon./Shell Groep, die overigens al geruime tijd de vin ger aan de pols houdt waar het de uitgaven betreft, gaat nog eens extra aandacht schenken aan haar organisa tie in Nederland. Dit gezien tegen de achtergrond van de teruggang in onze economie en de achterblijvende resul taten. Met name zal bij de diverse bedrijfs onderdelen worden nagegaan of nog besparingen op de kosten mogelijk zijn en of bepaalde kapitaaluitgaven wellicht achterwege kunnen blijven. Het is niet bij voorbaat uitgesloten, dat op grond van een en ander men sen zullen afvloeien. Zo nodig zal personeelsvermindering in de eerste plaats worden nage streefd via het niet aanvullen van het natuurlijke verloop en door een vrij willige beëindiging van het dienstver band door diegenen, die vlak voor hun pensioen staan. 7/5 S/3 50% 49% 22% 22% 29% 29"i 48% 48% 44% 44% 34% 34% 39% 40 29% 31% 7% 22% 44% (37). NAARDEN De Chemische Fabriek 'Naarden' (Holland), die in Bandoeng reeds beschikt over een dochtermaat schappij voor de produktie van en specialisten ter beschikking, smaak- en reukstoffen, gaat weder- - om in een joint venture met het Indonesische concern P. T. Mantrust KOSrSGfl in IVl0ntr63l haar belangen in Indonesië verder uitbreiden. Deze uitbreiding bestaat uit het vestigen van een gezamenlijke canadaFundP onderneming voor de verwerking van consoi Bathurst 1 Bendix Bethl Steel Boeing Burroughs 46% 32% 45% 32% 25 24% 169% 170 Can Pacific Ry Cel Co of Am Chase Manhattan Chesap Ohio R Chrysler Cities Service Colgate-Palmolive Colt Industries Commonw Edison trust, die de directie zal voeren, parti- £ons Edison cipeert voor de resterende 49 pet. Con[ 011A 'Naarden' stelt voorts haar know how Curtiss w right A 16% 63% 53% 55% Curtiss Wright Dart Ind i Dow Chemical Dupont de Nam 16% 62% 53% 57% 33% 33 42 42% 65% 66% 20% 21% 37 37% 26% 28 34% 34% 28% 28% 26% 26% 33% 34% 55% 55% 83% 83% 174 173 Eastman Kodak 110% 108% 7/3 Gen Electric Gen Roods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Te) El Getty OU Gllette G lm bel Bros Goodyear T R Gulf OU Illinois Centr Int. Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel Johns Manvllle 63% 64 31% 31% 83% 82% 22% 22% 31% 76 44% 45% 29% 28% 31 30% 27 27% 36% 36% 383% 382 30% 30 35 35% 35 34% 01% 60% 38 37% Lockheed Aircraft 14% 14% 13% 16 15% 15% S.24L 40% 20% 13% 16 15% Indonesisch fruit tot geconcentreerde Dom Tar chem sappen, alsmede de aanplant en sap- "at. Gas verwerking van Europese vruchten, in Mass Ferguson het bijzonder van zacht fruit zoals Nat Resources aardbeien, frambozen en zwarte bes- snen Grants sene. De plannen sluiten aan bij initiatie- ven van de Indonesische regering ter t/. umCV stimulering van de buitenlandse han- QQlAf JQN£§ IN Ut A del, aangezien deze produkten voorna melijk bestemd zijn voor export. In Indonesië zullen de geconcentreerd i vruchtesappen vooral toepassing vin den in de sterk expansieve frisdranken industrie. In de nieuwe vennootschap, die Rp. 500 min aandelen plaatst, neemt 'Naarden' deel voor 51 pet. Zij stort thans Rp. 125 min (ƒ1 min). Man- 241/ Am Standard Arasted Ind Ark Louis Gas Balt Si Ohio 4%% BayuK Cigars Burlington Ind 25% 9.93 9.95 22% 22 33% 33% 14% 14% 44% 45% 27% 57% 57% 13% 13% 36% 36% Calif Packing indusi. Sporen Utll. Ohl. Mods 6 mrt 950.18 262.06 115.29 74.13 391.2 7 mrt 946.87 262.09 115.83 74.16 393.1 cè'rrö' 8 mrt 945.59 262.34 115.80 74.23 392.6 Chadboura Goth "and. Obl. TOL H L Columbia" 88° 6 mrt 21.00 28.440 1.767 975 549 Cominco 7 mrt 31.000 1.760 716 746 co?n p^cte® 8 mrt 21.290 29.290 1.779 814 656 Crossbow Fund 17 4% 4% 11.78 11.79 34% 34% 29% 29% 22% 22% 38 35% 8.14L 8.14L Martin Marietta May Dep Stores Mc DonneU Mobil OU Corp Nat Biscuit Nat Cash Heg Nal DisUllers Nat Gypsum Nat Steel North Am Rockw Gen.Cigar Int Bnk for Ree Int Klav Krag Int Tech Fund Int Paper (S 4) Insllco Corp Interspar Inv Select Fund Kansas City Ind. Kansas Power KLM Kroger Madison Fund 21% 21% 50% 50% 45 43% 55% 55% 57% 58% 32% 34 16% 16% 99b 99b 65 64% 13.83 13.82 58% 58% 16% 17% 50.70 50.50 3.79L 3.77L 41% 41 25% 25% 40% 41% 28% 29 24 24% 27 27% 17 17% Olln Mathleson Pac Gas El Penns NY Tr PepsICO Phelps Dodge Phillip Morris Phillips Petr Procter Gamb) Radio Co of Am Republic Stee) Reynolds Ind. Royal Dutch Petr Sears Roebuck Shell OU Southern Co Southern Ry Sperry Rand Stand OU Calif Stand Oil Indiana Stand Oil NJ Studebaker Sunray DX OU Texaco Texas Inst Transamerica Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel Westinghouse EI Woolwortb Braz Traction Nat Can NY Centr A North West R N Am Phillips Co Occidental Petr 30 30 4% S 76% 77% 41% 41% 77% 77% 29% 20% 87% 88 44% 44% 23% 23% 75% 71% 37 37% 111% 112!» 49% 48% 21% 21% 08 97% 69% 68% 7594 76% 48% 48% 49 49% 32% 32% 139% 140 21% 21% 48 45% 18% 18% 33% 33% 12% 12% 54% 55 47% 47% 43 43% 16% 1674 10%b 10% b 77% 78% 35% 37% Santa Fè Ind Southern Pac Standard Brands Sterling Drug Tandy UCIK Unilever Union Electr United Corps United Gas 32% 33% 48% 4774 47% 48% 52% 52% 44% 44% 4.92 4.02 42% 42% 18% 18% 10% 10% •17% 47% Western Bancorp 33% 33%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17