Actie oud-patiënten tot het behoud van de dr. Van Nes-kliniek 'Dieren bij dieren': kunst in Ouwehands ^Kamercommissie vraagt ^verzekering: de 'drie' miet collectief vrij Buitenlandse werknemer zal nodig blijven irug bezwijkt onder sneltrein Universitair Asyl Fonds betaalt studie van 64 vluchtelingen Veel diefstallen: restaurant dicht Veel Irakezen dood door kwik in graan Biesheuvel schrijft Noorse premier over voordeel EEG Boertien naar Indonesië Nieuwe Japanse ambassadeur Lanser: CNV wil in principiële zaken zelfstandig zijn Protest tegen aanleg weg op Schouwen Een nieuw getijdenboek Vijfentwintig auto's tegen elkaar En dan nog.... Vals alarm over moord op Nixon Brandt rookt zware pijp Ondersoek in 250 bedrijven Vandaag Hulsingdag in Cinetoltheater BINNENLAND KUNST 13 [KOUW/KWARTET DONDERDAG 9 MAART 1972 ministerie: 'Doelmatigheid maakt sluiting nodig !en rijtuig van de sneltrein Keulen-Athene hangt bij Katerini in Griekenland tussen twee landhoof- len boven een ingestorte brug. Bij het ongeluk kwam een reiziger om; 25 passagiers werden ge wond. Al tar 3 me Van onze Haagse redactie loval Pl is ié! ïngel MKT. igd van haar voornemen de drie 'thans' gelijktijdig in vrijheid te stellen. DEN HAAG De vaste Tweede-Kamer-commissie voor justitie wil van minister Van Agt de verzekering dat de drie van Breda niet collectief (op uniforme motivering) zullen worden vrijgelaten. Dit brac uit de agenda die de commissie gisteren voor de besloten ver- 5 u gadering met minister Van Agt heeft opgesteld, ssi, Deze agendabespreking heeft, aldus en over het woord 'thans' in de zin Ven®®.11 van de commissieleden nog een waarin de regering vertelt af te zien (It pittige discussie' opgeleverd. Bekend lam 5 dat de drie grote confessionele partijen weinig behoefte aan een na dere uiteenzetting van de minister ladden. Zij vrezen dat hierdoor de door hen gewenste rust rond de affai re geweld aan zal worden gedaan, de meerderheid van de commissie ]sjec heeft de verklaring, die de regering 3algiover haar besluit heeft gegeven, ech- gegater veel vragen opgeroepen. Minister instiVan Agt zal in de commissie nog eens 0 irecies moeten uiteenzetten hoe het kabinet de motie-Voogt uitvoert. In en rtdit verband zijn vragen gesteld over Serf de aanhouding van de gratieverzoeken Een aantal commissieleden wil voorts weten waarom het kabinet ondanks zijn besluit toch nadrukkelijk de stel ling handhaaft dat verdere voortzet ting van de straffen geen in onze rechtspleging erkend doel meer kan dienen. Ook is van minister Van .„gt een nadere uiteenzetting gevraagd over taak, samenstelling en werkwijze van de twee groepen deskundigen, die bij de verdere afhandeling van de gratieverzoeken zullen "'orden inge schakeld. UTRECHT Op kosten van de stich ting voor vluchtelingen-studenten Universitair Asyl Fonds studenten zijn nu 64 uit hun eigen land gevluchte stu denten in ons land. Van hen komen er 20 uit Afrika, 29 uit Europa (voorna melijk Oost-Europa, Spanje en Portu gal). drie uit Latijns-Amerika, zeven uit Palestijnse landen, 4 uit Indonesië en een uit Israël. Het gaat hier om krijgen. Volgens de directeur van het UAF kan dat wel voor Portugese de serteurs, die dan de mogelijkheid heb ben een gewone studiebeurs aan te vragen. In een brief aan minister De Brauw heeft het UAF gevraagd vrijstelling van collegegeld te verlenen aan stu denten die op kosten van de stichting studeren. Op die brief, die eind janu ari verzonden werd, is nog niet geant woord. Het UAF komt in grote moei lijkheden als het verzoek wordt afge wezen en men is er alvast bij het toekennnen van beurzen voor volgend jaar hoopvol van uitgegaan dat de minister het verzoek zal inwilligen. Af en toe komen in de bedrijven moei lijkheden voor. Meestal zijn de oor zaken taalproblemen of speciale (gun stige) regelingen voor buitenlanders, die anderen als discriminerend be schouwen. Bijna de helft van de onderzochte be drijven kent naast de normale ar beidsvoorwaarden speciale regelingen voor buitenlanders, zoals kostgeldver- goedimg. In driekwart van de bedrijven meent men, dat het tekort aan arbeidskrach ten waarin thans de buitenlanders voorzien, van iblijvende aard zal zijn. Er zijn niet lamger Voldoende Neder landers te vinden voor het werk dat de buitenlandse arbeiders thans doen, meent men. De buitenlandse arbeiders ontvangen in vele gevallen een op de functie ge richte praktische scholing. Verdere vakopleiding of beroepsscholing komt zelden voor. De taalproblemen, het naar verhouding lage ontwikkelings peil en de meestal korte verblijfsduur in het bedrijf worden als reden hier voor opgegeven. Promotiekansen zijn dan ook schaars. Vrijwel alle bedrijven geven voorlich ting over de sociale regelingen, in ruim de helft door midldel van een tolk. Het ziekteverzuim blijkt bij de bui tenlanders lager te liggen dan 'bij de Nederlandse werkkrachten. In de helft van de bedrijven is men tevreden over de 'bemoeiing van de overheid met betrekking tot de buiten landse werknemers. De andere helft meent, dat de overheid meer moet doen aan huisvesting en een vlottere uitreiking van werk- en verblijfsver gunning. Over het algemeen vinden de artsen Van een verslaggever ARNHEM Exploitant J. H. Pieterse van restaurant De Ssteenen Tafel in Arnhem heeft er het bijltje bij neergelegd. Niet omdat de zaak niet floreerde, zoals niet andere horeca-bedrijven aan de Veluwezoom het geval was, maar omdat de ene na de andere inbraak werd gepleegd in het afgelegen exclusieve restaurant. Voor tienduizenden guldens scha de werd daardoor aangericht en daardoor was er geen maatschappij te vinden die een verzekering aandurfde. De heer Pieterse vond daardoor ook geen gegadigde voor overname van het bedrijf, dat heel wat aan aantrekkelijkheid inboette, doordat de inventaris tot het hoogst nood- takelijke beperkt moest blijven. Het aantal bezoekers liep hierdoor ook erug. STOCKHOLM (REUTER, AP) Ze ker honderd Irakezen, en misschien duizenden, zijn vorig jaar gestorven aan kwikvergiftiging. Tijdens een gro te droogteperiode in Irak hadden de bewoners geïmporteerd zaaigraan voor hun maaltijden gebruikt omdat het toch zinloos was, het in te zaaien. Het graan bevatte een kwikhoudend be strijdingsmiddel. Prof. dr. Hans Palmstierna, secretaris generaal van de Zweedse parlements commissie voor milieubeheer, ver klaarde op een persconferentie dat duizenden Irakezen aan de vergifti ging waren overleden. Later verklaar de een regeringswoordvoerder dat vol gens de Zweedse ambassade in Bagdad in het gebied van Kirkoek honderd mensen waren omgekomen. Van onze pariem entsredactie DEN HAAG Premier Biesheuvel heeft zijn Noorse collega een brief geschreven, waarin hij de voordelen van het lidmaatschap van de EEG voor een klein land als Nederland uiteenzet. De Nederlandse premier verzekerde} dat het lidmaatschap de nationale identiteit van kleinere sta ten onaangetast laat. Minister Schmel- zer (buitenlandse zaken) deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vra gen van het tweede kamerlid A. J. Verbrugh (GPV). Vrijdag zal de Noorse regering voor stellen indienen voor het lidmaat schap van de EEG. Mogelijk houdt dit voorstel ook alternatieve vormen van aansluiting in (associatie, vrijhandels overeenkomst) in. Volgens de Neder landse minister van buitenlandse za ken is het niet zeker, dat de politieke bezwaren tegen de EEG. in Noorwe gen toenemen. Recente opiniepeilin gen wijzen zelfs in een andere rich ting. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Boertien zal op uitnodiging van de Indonesische regering van 13 tot 22 maart een bezoek brengen aan Indonesië. Op weg daarheen zal hij een paar dagen in Thailand blijven. In Indonesië zal hij als voorzitter van de ntergouverne- mentele groep inzake Indonesië (IGGI) besprekingen voeren over de econo mische en sociale ontwikkeling van dit land. Ook zal hij een aantal zaken bespreken met betrekking tot de bila terale samenwerking tussen Neder land en Indonesië. de gezondheidstoestand van de buiten landse werknemers goed. In het begin van het verblijf in ons land treden echter vaak lichamelijke en psychische aanpassingsmoeilijkheden op. DEN HAAG In ons land is aan gekomen dr. Ryozo Sunobe, de nieuwe Japanse ambassadeur in ons land. Dr. Sunobe, die 53 jaar is, heeft rech ten gestudeerd aan de universiteit van- Tokio. Tot 1968 was hij achtereenvol gens gezant bij de Japanse ambassade in Washington en Moskou. Daarna werd hij hoofd van de directie algeme ne zaken van het ministerie van bui tenlandse zaken in Tokio. Dr. Sunobe volgt als ambassadeur de heer Masatio Fujisaki op. Van een onzer verslaggevers EMMEN Verschillen van in zicht over de wenselijkheid van harmonie- of conflictmodel zijn voor het CNV mede reden om géén fusie te willen met het NW en het NKV. Dit zei CNV- voorzitter J. Lanser gisteren op een bijeenkomst van 'handel en nijverheid' in Emmen. Het CNV wil de eigen zelfstandigheid handhaven, als er sprake is van prin cipiële zaken. Dit betreft zaken van sociaal-ethische en sociaal-politieke aard. Het CNV wil de belangentegen stelling niet cultiveren, maar streeft naar integratie. Daarbij wordt als uit gangspunt genomen dat het bereiken van harmonie het doel is, en niet dat er nü al harmonie zou zijn. Harmonie tast de machtsverhoudingen volgens de heer Lanser in feite méér aan dan het conflict. Conflict gaat ervan uit dat er nu eenmaal belangen tegenstellingen zijn en dat ieder dan maar moet zorgen zo goed mogelijk aan zijn trekken te komen. Overigens gaat het CNV het conflict niet altijd uit de weg. Soms mag dat zelfs niet. De heer Lanser noemde voorts mede zeggingschap in de onderneming, niet zozeer recht als wel een plicht voor ieder die uitgaat van de gelijkwaar digheid van allen. Daarom moet men vechten tegen structuren die geen ruimte laten voor verantwoordelijk heid van ieder. MIDDELBURG Zes leden van de Aktie Dennennaaldgroep zijn gisteren naar het provinciehuis in Middelburg gekomen om daar de chef-kabinet van de Commissaris der Koningin in Zee land, mr. M. H. F. van der Hijden 4931 handtekeningen aan te bieden, die ze in een week tijds hadden verzameld. De handtekeningen zijn bedoeld als ondersteuning van een protest dat is ingediend tegen de aanleg van een verkeersweg door een uniek stuk natuurgebied in West- Schouwen door verschillende instan ties, waaronder de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland. Jan Midavaine, de initiatiefnemer van de aktie, liet de handtekeningen verge zeld gaan van een grote fles dennen naaldenshampoo, bestemd voor de he ren die straks gaan 'beslissen over de min Van een onzer verslaggevers RHENEN Veertig jaar Ouwe- hand's Dierenpark in .Rhenen, dat moest waardig gevierd wor den, vonden ze daar. En er werd dus een groot aantal kun stenaars uit midden-Nederland uitgenodigd om dit seizoen met hun werk naar het park te ko men. 'Het groot jaargetijdenboek', samenge steld door Anton van Wildenrode, is een bloemlezing van 366 gedichten, die alle natuurgedichten zijn en, gelet op hun inhoud, thuishoren in een bepaald deel van het jaar. 'Meiregen' hoort bij mei en 'Oktoberbomen' bij oktober. De gedichten zijn uit de gehele Nederlandse literatuur geno men en dat betekent, dat er geen chronologische onderscheiding is ge maakt. Zoals in alle bloemlezingen mist men dichters en vindt men dat bepaalde dichters er niet in thuis horen. Er zijn heel mooie gedichten in deze bloemlezing te vinden en ook helaas bepaald slechte, wat wil zeggen, tech nisch slechte. Het valt op, dat zovele te goeder naam en faam bekendstaan de dichters de regels niet kennen voor het gebonden gedicht en toch worden opgenomen, ongetwijfeld om dat de samensteller niet in de gaten had, dat het gedicht technisch niet juist was. Dat stemt droevig. Enkele voorbeelden. Van Jan van Nij- len is 'Mei 1940' opgenomen. Lief van inhoud, maar het rijmschema deugt niet. Fernand Florizoone's 'Meidagen 1945' deugt al evenmin. Ook Leo Vro- man's 'September' gaat mank aan een fout rijmschema. Ik kan deze bundel niet anders dan op technische merites bezien. Het is gewoon* een verzamel bundel. Wat ik zo jammer vind, is dat dichters die een gebonden gedicht schrijven, zich niet aan de regels houden. Ze eten van twee walletjes. Grote namen kan men noemen als men knoeiérs aanwijzen wil. En dat is niet een zaak van muggezifterij, nee, het gaat om de schoonheid. Het gaat om de verrukking die een goed ge bouwd gedicht schenken kan. Wij Ne derlanders kunnen van de Fransen nog heel wat leren. Lees eens een Frans sonnet. Volmaakt van vorm. Geen wonder, dat het gebonden ge dicht in Nederland veracht wordt. Wie schrijft en schreef een werkelijk correct gebonden gedicht? Een leerza me bundel. J. v. D. 4 Bij Orion, N.V. Desclée de Brouwer, Utrecht. Prijs ƒ14,90. AMSTERDAM Tegen elf uur gis teravond heeft zich op de Leeuwarder- weg in Amsterdam-noord een ketting botsing voorgedaan waarbij ongeveer 25 auto's betrokken waren. Drie mensen werden bij deze gecom pliceerde botsing gewond, maar niet ernstig. De politie vermoedde gister avond dat een veenbrand ter plaatse de oorzaak is geworden van de bot sing. Door de geringe windsnelheid bleef de rook boven de weg hangen, waardoor het zicht ter plaatse nihil werd. Even eerder waren twee auto's tegen elkaar gereden. Een van beide wa gens, vermoedelijk een beige Merce des, is echter doorgereden. Deze wa gen moet links aan de voorzijde vrij ernstige schade hebben opgelopen. De automobilist is waarschijnlijk in de richting Monnlckendam verdwenen. De andere wagen, die beschadigd op dc weg achterbleef Is het eerste ob stakel geworden waarop de andere wagens zijn ingereden. AMSTERDAM Amsterdam's actieve bioscooptheater Oinetol heeft filmcri tici elk een dag gegeven, waarop twee films naar hun keuze worden ver toond: de meest gewaardeerde, om 3.45 en 10.00 uur, de meest onder schatte om 1.30 en 7.30. De keuze moest ruim zijn, drie films in elke categorie, omdat vele goede films niet meer te krijgen zijn. Ze worden niet afgestaan, of vastgehou den voor andere reprises, ze zijn al uit de roulatie, of ze werden zelfs al vernietigd. Toch heeft Cinetol naar de wensen van de critici een belangrijk veelzijdig programma kunnen opbou wen van goede films, die stuk voor stuk een hervertoning waard zijn. Een groot internationaal filmfestival zou er een bijzonder geslaagd pro gramma aan hebben. De Dagen van de Kritek beginnen vandaag, met de Huising dag (Trouw) Waarvoor Adalan '31 van Bo Widerberg (meest gewaar deerde) en De Slag om Algiers, van Pontecorvo zijn gekozen. Vrijdag is Doolaard-dag (Parool) met Ma Nuit chez Maud en Nicht Versöhnt Zater dag is Ten Berge-dag met Cul de Sac, van Polanski, en 1'Armee des Ombres. Bertina (Volkskrant) koos De Vrouw in het Zand, een Japans meesterwerk, en Paranoia, dis meest onderschatte (Nederlandse) film. De Van Dijk-dag (N.R.C.) brengt The Yellow Submari ne en Baisers Volés. De Gezamenlijke Haagse Pers koos Truffauts L'Enfant Sauvage en Kubricks 2001, A Space Odyssee, voor dinsdag, en dan volgt woensdag de Gezamenlijke Rotterdam se Pers met Citizen Kane, van Orson Welles, en Bergmans De Grote Stilte. Er komen, de volgende week, nog meer dagen van de Kritkek. De Delftse Komedie brengt, op 23, 24 en 28 maart, Vogelvrij, een door spelers en een onderzoekgroep samen gestelde collage van eigen teksjen, procesteksten, uitspraken van Angela D&vis, George Jackson, strips van Feiffer, over de 'vogelvrijen' hier en daar. Het Amsterdams Oratoriumkoor voert Bachs Matthaeus Passion o.i.v. Piet van Egmond uit op 29 maart in het Amsterdamse Concertgebouw om 19.30 uur. In de Kruiskerk in Amstelveén wordt Bachs Matthaeus Passion op 30 maart (19.30 uur) uitgevoerd door het Westerkerkkoor o.l.v. Simon C. Jan sen. De overweldigende belangstelling voor de 'open huis-dag die het Natio nale Ballet maandag i Amsterdam hield, en waarbij het publiek gratis repetities van De schone slaapster kon bijwonen, heeft de directie doen be sluiten dit experiment maandag 20 maart te herhalen in de RAI-congres- centrum om 19.00 uur. NEW ORLEANS (UPI) Tijdens Nixons bezoek aan China heeft een lid van de Amerikaanse Kustwacht een alarmboodschap gestuurd aan 22 Kustwachtecnheden waarin stond dat president Nixon was vermoord en dat vice-president Splro Agnew de derde wereldoorlog had verklaard Dit heeft een woordvoerder van de Kustwacht in antwoord op vragen be kendgemaakt. Het districtsbureau van de Kustwacht had onmiddellijk gemerkt dat het be richt vals was en het alarm ingetrok ken. De alarmboodschap was op 27 februari ontvangen door 22 kustwacht eenheden langs de golf van Mexico. De man die het valse alarm had laten uitgaan is aangehouden. Kanselier Willy Brandt rookt in Perzië een zware pijp, die met politiek overigens niets te maken heeft. Tijdens zijn bezoek aan Isfahan zuigt hij aan een 'waterpijp', terwijl zijn vrouw zijn ver richtingen gadeslaat. DEN HAAG De verstandhouding tussen Nederlandse en buiten landse arbeidskrachten in de bedrijven is net zo goed als die tussen Nederlandse arbeiders onderling. Dit is de ervaring, die in ruim 250 bedrijven werd opgedaan naar aanleiding van een onderzoek, dat de Nederlandse stichting voor statistiek heeft gehouden. Werk, dat uiteraard in het teken van het dier moest staan. De organisato ren hadden vooral vanwege die beperking van het onderwerp op zo'n veertig k vijftig kunstenaars ge rekend. Er reageerden er echter meer dan 140, waaronder een zestigtal beeldhouwers met ieder zo gemiddeld vier plastieken die overal in het park, vrij en in vitrines opgesteld zullen worden. Voor schilders, grafici, tekenaars en naaldkunstenaressen want die zijn er ook bij komt er een speciaal paviljoen. Onder de schilders zijn er veel, die de hele zomer door in het park komen tekenen en schilderen. Ze doen het graag en het is ter afwisseling, weer eens iets anders dan de aapjes. Want bij Ouwehand komen ze er rond voor uit, dat het vooral te doen is om een paar honderdduizend bezoekers boven het normale half miljoen, 't Gaat overigens niet om 'kunstenaartje-kij ken'; Het is de bedoeling dat deze kunstenaars ter plaatse, en uiteraard tegen niet al te gekke prijzen, schet sen zullen verkopen. Trouwens, alles wat er geëxposeerd wordt, is te koop. en al wordt Ouwehand's niet gesubsi dieerd, voor de 'kunst'-dieren geldt de rij ksaankoopsubsidieregeling. Het aanzicht van het park zal ook speels veranderd worden. Eugene Ter- windt gaat met leerlingen van de Arnhemse academie zo te horen erg leuke projecten uitvoeren. Hij noemt dat 'associatieve beeldende ingrepen'. Een zebra-pad bijvoorbeeld, compleet met knipperbollen bij het zebra-ter ras. een perkje met zwart-witte zwerf- steentjes en zwart-witte cavia's. iets anders dau aapjes In de ruimte van de kamelen komen te 'heuveltjes', bij de dromedaris één het huisje van dezwartkopscha pen wordt wit geverfd met zwarte vlekken ez. Nog meer: een 'drieluik', dat verzorgd wordt door Peter Vos, Dick Bruna en Ton v. d. Berg, die iedere maand een dier uitkiezen en dat op hun manier afbeelden. Het Afrika-museum komt met een collec tie Afrikaanse dierplastieken en ten slotte is er een groep kunstenaars die zich creatief met de kinderen gaat bezighouden. Ais alles verloopt zoals men zich dat nu voorstelt, kon dat daar in Rhenen best eens een plezierige manifestatie worden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De aangekondigde sluiting van de orthopedische kliniek van de 'Cornelis Vroege stichting' in Alblasserdam heeft veel verontwaardiging gewekt onder de oud-patiënten. Er is al een actie ontketend met de bedoeling een petitie aan te bieden aan minister Stuyt (volksgezondheid) die verantwoordelijk is voor het besluit. gr De bedoeling is de kliniek te redden, rcurt zodat het werk van het onlangs over ran: leden hoofd van de kliniek, prof. dr. C. P. van Nes kan worden voortgezet. De kliniek is sinds 1952 in Alblasser- 2, dam gevestigd en heeft steeds veel patiënten uit binnen- en buitenland 2)" getrokken. In de medisdhe wereld was de werkwijze van prof. Van Nes, die voor hij naar Alblasserdam ging in Leiden werkte, echter omstreden. De beslissing van het ministerie van volksgezondheid de kliniek te sluiten Llfi wordt in Alblasserdam dan ook in verband gebracht met beroepsnaijver, die zelfs na de dood van prof. Van nog zou bestaan. Verouderd An Van de kant van het ministerie wordt gistsmet nadruk gesteld, dat de kliniek rain/verouderd is en dat een verbouwing of nieuwbouw in deze tijd niet ver- Bokantwoord is. In afwachting van de (werking van de wet ziekenhuisvoorzie- beg< ringen, die bij de Tweede Kamer er laanhangig is gemaakt, wordt nu reeds efficiënt ziekenhuisbeleid ge- Wai-voerd. Er wordt zuinig met de zieken- insd buisbedden omgesprongen. De ver- winsnieuwing van de kliniek in Alblasser- nnicdam gaat echter in de honderdduizen- 1 ge den guldens lopen. Een doelmatig jeleid laat „de verbouwing niet toe. 'Tijdens zijn leven zou prof. Van Nes ïl overeengekomen zijn zijn werk in de kliniek aan het eind van dit jaar te beëindigen, omdat hij 75 jaar zou rijn geworden. Omdat toen ook het probleem van de sluiting aan de .orde was gesteld, en reeds tot sluiting zou zijn besloten, was de opvolging van de bejaarde chirurg niet geregeld. De secretaresse van de kliniek, mej. R. E. van Cittert, die 25 jaar lang met dr. Van Nes heeft samengewerkt, heeft deze kritiek, dat het ministerie vooral heeft gekeken naar de (verouderde) inrichting van de kliniek en minder naar de resultaten. Zo is er in het recente verleden, aldus mej. Van Cit tert, ook meer gekeken naar de leeftijd van de chirurg en veel minder naar zijn prestaties. De chirurg zou een stuk heben ondertekend om er mee op te houden. 'Maar dtt papier heb ik nooit gezien', zegt mej. Van Cittert. Aanvankelijk was het de 'bedoeling de kliniek al met ingang van 1 maart te sluiten. Op het ogenblik liggen er nog 60 patiënten en er is 80 man perso neel. Voor de ouderen, die zich een positie hebben verworven, zal het vin den van een nieuwe -werkkring vooral moeilijk zijn. Er wordt op het ogen blik in de kliniek gewerkt onder toezicht van prof. dr. P. Wittebol uit Utrecht, die een schoonzoon is van dr. Van Nes. In de kliniek probeert men voor de sluiting de lange wacht lijst van patiënten nog af te werken. Handtekeningen Een oud-patiënt, die ijvert voor het behoud van de kliniek, is mevrouw G. G. G. van den Bogert-Van Sluy, Bouwlustlaan 53, Öen Haag. Zij hoopt voldoende handtekeningen te verzame len om minister Stuyt te Bunnen over tuigen. Over haar ervaringen in de kliniek schrijft zij: 'op 46-jarige leeftijd was ik niet meer in staat om gewoon te lopen. daarbij nog dag en nacht pijn, ja, veel pijn lijdend. Door een slecht behandelde enkelbreuk, was men in 's Gravenhage, waar vele zie kenhuizen zijn en bekwame chirurgen werken, er niet in geslaagd mij van alle ellende te verlossen. Zelfs durfde heeft men er niets aan gedaan. Maar men operatief niet in te grijpen en in de 'Cornelis Vroegestichting' zagen de chirurgen er niet tegen op wel operatief in te grijpen. Dank zij de onnavolgbare wijze waarop zij dit ge daan hebben, is het normale gebruik van mijn enkel weer geheel mogelijk, ja, zelfs pijnloos. Dit is een veelzeg gend voorbeeld uit honderden, zelfs duizenden en spreekt voor zichzelf'. Mevrouw Van den Bogert, die, zoals meer oud-patiënten, zeer lovend spreekt over de kliniek, wijst ook nog op het feit dat de kliniek als ongevalszie kenhuis onmisbaar zo.u zijn voor de scheepswerven in de buurt. De kliniek moet blijven, stelt ze, om de honderden patiënten die staan te dringen om behandeld te worden; om de middenstand in Alblasserdam, die door de grote bekendheid van de 'Cornelis Vroegestichting' vele voorde len geniet; om hen die zo hard werken in de kliniek en ook, aldus de oud-patiënte, ter nagedachtenis van dr C. P. van Nes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13