Feyenoord tijdelijk gered Crisis wellicht overwonnen Vertrek Rijvers slag voor spelers Theo Laseroms zorgt voor belangrijke treffer tegen Benfica1-0 Hart-ambulance op NAC-terrein Weer ijshockey-verlies Holum en Henning naar Nixon Hagan: 'In Lissabon ander 'Benfica' Roger de Vlaeminckwint Nepala start sterk Engelse competitie TROUW/KWARTET DONDERDAG 9 MAART 1972 SPORT B M ROTTERDAM Het bleek tenslotte een machtige dubbelrol. Theo Laseroms, de "tank", ontpopte zich gisteravond in de kokende Rotterdamse* Kuip als de Grote Redder. Voorlopig althans. Want bet blijft 14 dagen lang, tot de return in Lissabon, uiterst twijfelachtig, of Feyenoord aan een 10 voorsprong tegen Benfica voldoende voorsprong bezit om de halve finale van het toernooi om de Europacup voor landskampioenen te bereiken. Temeer, omdat de Rotterdamse aanval opnieuw niet imponeerde en met uitzondering van de ijverige Henk Wery de vaak wankele defensie van Benfica niet duidelijk af kon straffen. Verdediger Laseroms plaatste kort na de rust de winnende om haal achter de doelman Henrique. Maar veel eerder had hij zich in Feyenoords defensie niet bijster fraai, maar wel afdoend, van zijn taak gekweten. Met soms spijker harde akties schakelde 'de loop jongen van de Rotterdamse ver dediging1 de gretige en gevreesde schutter Jorge uit. ZORGEN Feyenoord klampte zich vast aan Ben fica. Al weken geleden immers nam Ernst Happel een handvol van zijn vedetten mee naar Portugal om het concept van de fameuze opponent te begluren. Dit eerste kwartfinale-duel was bij voorbaat voor de Rotterdam mers van levensbelang. De wig die tussen hen en de lijstaanvoerder Ajax in de competitie gedreven is. lijkt onherstelbaar. De uitschakeling in het nationale bekertoernooi door Sparta betekende kort geleden een nieuwe dreun. De strijd om de UEFA-beker is voor een club met deze internatio nale faam een uiterst pover aftreksel. Nee, voor Feyenoord telt in feite alleen nog het evenement rond de Europa Cup L Feyenoords zwakke rol in de recente competitieronden riep herinneringen co aan twee seizoenen geleden. Toen tilde de formatie zich plotseling naar topniveau door te midden van de malaise het gerenommeerde AC Mi laan uit te schakelen. Feyenoord was in die tijd nog een gretige underdog. Die positie had het voor het eerste treffen tegen Benfica weer. Alleen bleek de situatie vooraf veel minder zorgeloos. Want de dubbele missie onder leiding van psycholoog Happel naar de toekomstige opponent miste één belangrijk resultaat. De vraag hoe Benfica 'met de rug tegen de muur* zou reageren bleef onbeantwoord. Happel: 'Benfica is geen defensief in gestelde ploeg. In de Portugese com petitie hebben ze door hun aanvals- kracht dit seizoen nog niet één keer druk gespeeld'. Dat Benfica niet lou ter voor voorzichtigheid koos, werd in de openingsfase voor de Feyenoorders al schrijnend duidelijk. Coach Jimmy Hagan had het tevoren al gepropa geerd. 'Ik heb geen defensief elftal. Aanvallen is voor mij voetbal. Verde digen doen we alleen in noodsitua ties'. Het complete elftal van de geharde Engelsman onderlijnde die woorden. De rust werd vanaf het middenveld en via de vleugels naar mogelijkheden gezocht. Eusebio, de parel van Mozam bique. stuwde met een bewonderens waardige ijver zijn jonge aanvallers Jordao, Jorge en Nene. Deze laatste voornamelijk maakte het Theo van Duavenbode op de linker verdedi gingsflank bijzonder lastig. Maar ter wijl Benfica verrassend vroeg zijn offensieve ambities etaleerde, ontdek te Feyenoord even snel dat de gere nommeerde Portugezen in defensief opzicht wel degelijk kwetsbaar bleken. De bij vlagen lakonieke positiedek- kiog die vooral de harde Artur en Da Silva zich veroorloofde, wezen Feyen- noord de weg. Alleen Hans Posthu mus kon in het centrum van de aanval op een gedegen mandekking rekenen. Messias weigerde zijn klevende praktijken op te geven. Pos thumus werd daardoor tot zwerven gedwongen. Aan de zijlijnen immers waren de penetratiekansen aanzienlijk groter. Ernst Happel had zoals verwacht tenslotte toch voor Posthumus in de meest vooruitgeschoven positie ge kozen. De grillige Harderwijker debu teerde daar in het Eruopese be kervoetbal. En het legioen in het uitverkochte Feyenoord-huis eiste van hem doelpunten. Treffers, die het elf tal op duidelijke afstand van de oppo nent zou zetten. Een noodzaak, want de équipe uit Lissabon zal over twee weken genadeloos bewijzen waarom het nu precies zo sloffend en onbe vangen naar de landstitel streeft. GOUDMERK Benfica's vernieuwde aanval bezit een verrukkelijke kwaliteit Jordao. Nene en Jorge uit de Portugese kolonies uit Afrika geïmporteerd bleken in het bezit van een goudmerk. Listig manoeuvrerend, constant bewegend en soms op volle snelheid in de breedte sprintend, bleven zij de Feyenoord- defensie bestoken. De voeding kwam daarnaast ook uit de tweede lijn. Van de ex-aanvallers Simoes en Eusebio met name. Zij wensten hun in heel Europa bekende schutterscapaciteiten van verre afstand constant te etale ren. Feyenoord kon daardoor aanzien lijk minder aandacht aan de opbouw besteden dan het in eigen stadion gewend is. Frans Hasil ontdekte, dat hij, inplaats van Toni, de veel aanval lender optredende Graca als direkte tegenstander tegenover zich vond. De Oostenrijker heeft het geweten. Zel den kreeg hij de gelegenheid voor opkomende akties, de mogelijkheden ook om werkelijk te schakelen. Jansen Van Hanegem Hasil, het gulden middentrio bleef een half uur lang zoeken. De ruimte, die zij nor maal in thuisduels geboden krijgen, was dit keer aanzienlijk minder goot. Een keer legden ze in de boeiende eerste helft een gladde combinatie door Gerrit den Ambtman en Richard Mnfliijs.se neer; in de 30e minuut plaatste Jan sen de bal uitgemeten op het hoofd van de door Eusebio gepareerde Van Hanegem, die doorkapte voor de voe ten van de eindelijk sterk opgekomen Hasil. Zijn boogbal verdween rake lings naast het door de ervaren Hen rique verdedigende doel. Het was een kans, een formidabele zelfs, maar de door Happel zo vurig gewenste ope ningstreffer was toen allang verleden tijd. DOELPUNT Die felbegeerde treffer viel kort na de rust. Toen al had Happel zijn noodverband gelegd. Posthumus kansloos gebleken tegen de bonkige Messias verloor zijn positie in de spits aan I^x Schoenmaker. Een logi sche wijziging, want alleen Henk Wery reikte in de eerste helft naar een ruime voldoende. Op de andere vluegel modderde Coen Moulijn. Nit een keer draafde hij buitenom langs de gereputeerde Hum- berto, niet een keer ook liet hij zijn vaak onruststichtende messcherpe voorzetten los. Wery stond te veel alleen. Zijn ijver werd echter be loond. Vijf minuten na de hervatting bereidde hij tot opluchting van de massa op de tribune de welkome omhaal van Theo Laseroms voor. Eerst knalde Wery de bal uit een vrije trap op de vuisten van Henri que. De uit die aktle ontstane hoek schop plaatste Wery op het hoofd van Van Hanegem, die afgemeten door- kopte naar Laseroms. De 'tank', zond de bal via de binnenkantpaal in de langste hoek langs de katachtige Por tugees. Benfica protesteerde heftig voor buitenspel. De resoluut-leidende Oostduitse scheidsrechter Kunze wees echter overtuigend naar de midden stip. BREDA (ANP) Bij de ko mende wedstrijden van NAC In Breda zal steeds een hart-ambu- lance van de GG en GD achter de hoofdtribune klaar staan. De ambulance is bemand door twee a speciaal opgeleide verpleegkun digen. Het idee is afkomstig van de voorzitter H. Fievet van de Nederlandse vereniging voor hartpatiënten. Het komt volgent deze vereniging regelmatig voor, dat bezoekers van voetbalwed strijden worden getroffen door hartaanvallen. Vaak blijkt het dan moeilijk om snel hulp te verlenen. Var de: MIERCUREA CIUC (Reuter) E Nederlandse ijshockeyteam heeft gjDe teren in het Roemeense Miercufizoda Ciuc in de strijd in de C-groep van 4 lede strijd om het wereldkampioensch C. F met 53 verloren van Bulgarije. 1 De cijfers per periode waren 20 2- dam Bi getr de i voor -1. De Nederlandse doelpunten den gemaakt door De Heer (2) Van Veghel. Van onze sportcorrespondent Een van de vele aanvallen van Feyenoord: Hans Posthumus (rechts) kopt echter naast het Portugese doeL De 10 bleek een verademing in een verrukkelijke bekerwedstrijd. Een duel dat weliswaar niet op meersterhoog niveau stond, maar toch duidelijk veel meer bezat dan ee.i in de Kuip zo vaak gedemonstreerde eenzijdige vertoning. Feyenoord had zij het aarzelend afstand genomen. In de slotfase van de enerverende confrontatie bouwden de Rotterdammers aan een gigantisch offensief. Het leverde geen doelpunten meer op. Maar dat mag nauwelijks een wonder heten van een elftal dat de laatste weken zo stroef draait. Wel licht heeft Feyenoord tegen dit nog steeds zeer sterke Benfica ook weer het nodige zelfvertrouwen voor de competitie kunnen verzamelen. Fevcnoord— Benfica 1—0 (0Oi. 50: Laseroms 1—0. Scheidsrechter: Kunze (DDR). Toeschou wers: Oö.OOC. Feyenoord: Treytol: Schneider, Israel, Lase roms, Van Duivenbode: Jansen. Hasil. Van Hanegem: Wery, Posthumus (Schoenmaker), Moulijn. Benfica: Henrique: Da Silva (Adolfo). Hum- berto, Messias. Artur: Eusebio, Simoes, Gra ca; None, Jorge, Jordao. volk won verb die •Nes Ve DEVENTER Diane Holum, de An rikaanse schaatsster die in Sappe Van een gouden medaille won. is gisttmet middag met haar Nederlandse trai»vero Jan Vloedgraven ontvangen door burgemeester van Deventer, N. BoD intw stein. Diane heeft, voordat zij aan grote toernooien in dit seizoen beg vanaf 20 september in Deventer woond en getraind. Na afloop van Holland Week zal Diane naar Waiwoer ington vertrekken, waar zij dinsd nri samen met de gouden medaille-wim iiei res op de 500 meter, Ann Henniidam door president Nixon zal worden gqden teerd met haar successen. |bele: rijd aanh Happel: 'We moeten de consequenties onder ogen zien' il O de 1 te b ROTTERDAM Het klonk als een kryptogram, toen Ernst Hap pel gisteravond na de moeizaam bevochten 10 triomf op Benfi ca zei:. 'We moeten de conse quenties van de zwakke punten onder ogen zien'. De uitspraak van de Oostenrijker kan moeite loos vertaald worden tot een aan klacht tegen degenen, die de uit eindelijke beslissing over trans- feraangelegeirftedën bij de Rot- René van de Kerkhof: 'De enige die hem kan opvolgen is Kohn' ENSCHEDE Kees Rijvers gaat weg. Enschede treurt oprecht. Een taxichaufeur kan in de mees te gevallen een graadmeter zijn: 'Keesje hoorde bij Twente. Ik ge loof nooit dat ze voor hem een goeie vervanger vinden'. Dat is de vraag die Enschede bezig houdt: wie wordt de opvolger van Rijvers en is die in Nederland te vinden? René van de Kerkhof ver tolkt de gedachten en de gevoe lens van de spelers: 'Een tweede Rijvers is nauwelijks te vinden. Het is erg jammer dat zo'n vak man hier weg gaat. De enige die hem kan opvolgen is Spitz Kohn. Dat is de ideale man om het werk van Rijvers voort te zetten'. Jaren heeft het duo Rijvers-Kohn sa mengewerkt bij Twente Rijvers (45). de kleine kalende zuiderling, heeft een heel eigen sfeer geschapen In de ploeg. Moeilijk te omschrijven, maar men kan het misschien een plezierige harde aanpak noemen. Rijvers: 'Ik hou van een geintje maar niet tijdens het werk.' Niemand beter dan Spitz Kohn kent die aparte Twente-sfeer. Als hulptrainer heeft Kohn zich in die lange periode sterk ontwikkeld. Zelfs zo, dat hij enkele weken geleden besloot niet langer als hulptrainer aan te blijven. Wel is het zo dat een hulptrainer een speciale binding heeft met de spelers. Meestal zo amicaal dat het onmogelijk is hoofdtrainer te wor den bij dezelfde club. Het is te ver wachten dat Kohn met zijn persoon lijkheid wat dat betreft niet zoveel problemen zal kennen. Het bestuur van Twente heeft de spelers inspraak gegeven bij de beslis sing over de opvolger. Hun keus zal ongetwijfeld op Spitz Kohn vallen. Ook Rijvers heeft een advies uitge bracht. 'Mijn persoonlijke mening geef ik niet prijs.' zegt hij. De laatste maanden heeft Rijvere Kohn als een pure vakman naar voren geschoven door hem alleen de trainingen te laten verzorgen. Rijvers: 'Hij wist pre cies wat ik wilde en hij mocht zijn eigen ideeën een beetje botvieren. Wij voelen elkrar goed aan.' Het is dus niet ondenkbaar dat 'Spitz Kohn' het voorstel van Rijvers is geweest Zelf weet Kohn niet hoe hij deze nieuwe situatie moet taxeren. 'Ik heb een paar aanbiedingen lopen. Ook in het buitenland. Eerst zal ik een ver zoek van het bestuur van Twente moeten krijgen. Dan zal ik kijken wat ik doe.' De spelers zijn zwaar teleurgesteld dat Rijvers verdwijnt. Het best wordt dat geïllustreerd door Eddy Achter berg en Kick van der Vall. Twee jongens die duidelijk moeilijkheden hebben gehad met Rijvers en waarvan KEES RIJVERS je een opmerking als 'het maakt me niet uit wie ons traint' zou verwach ten. Eddy Achterberg (hij lag ontel bare keren met Rijvers overhoop) zegt: 'Ik was er van overtuigd dat hij zou blijven. Toen het bestuur het ons vertelde was dat een hevige teleurstel ling voor me. Ik heb heel wat rottig heid met Rijvers gehad. Maar ik heb hem leren kennen als een geweldige trainer. Ik heb het gevoel dat er een familielid weggaat.' En Kick van der Vall, die geruime tijd werd gepas seerd voor de topelf: Hijvers had moeten blijven. Hij is een uitstekende trainer.' Rijvers reageert met: Het is niet de eerste keer dat ik dit ervaar. Het geeft voldoening als je zo kunt vertrekken. Wat ik doe daar sta ik helemaal achter. Dat is belangrijk. Als ik zie dat er iets niet goed gaat word ik vervelend. Toch kunnen de jongens daar begrip voor opbrengen.' Voor Twente is het afscheid pijnlijk, maar nog in meerdere mate voor Kees Rijvers. Hij bekent: 'De afgelopen twee weken waren de moeilijkste bij Twente. Ik ben een gevoelsmens. Zon dag hebben de jongens geweldig ge knokt voor de 1-1 tegen Sparta. Dat deed me wat. Toen twijfelde ik weer. Twente probeerde van alles om me te houden. Het is moeilijk om me los te maken van Twente. Voor mijn vrouw geldt hetzelfde en mijn twee dochters hebben hier verkering, dus dan weet je het wel. Maandag reed ik naar Eindhoven om met PSV te praten en toen twijfelde ik nog. Ik dacht aan de mooie jaren die nu bij Twente moe ten komen. Want ik heb mijn werk hier niet afgemaakt. Op een gegeven ogenblik moest ik echter zakelijk zijn en hakte de knoop door.' Wat de financiële kant betreft gaat Rijvers er niet veel op vooruit. 'Wel iets natuurlijk, maar Twente bood mij bijna hetzelfde salaris. Daarvoor heb ik het niet gedaan. PSV is een top club. De huidige stand op de ranglijst zegt me niets. Het bestuur van PSV steekt de hand in eigen boezem en geeft niet direkt de spelers en de trainer de schuld. Dat heeft me ver trouwen gegeven. Vroeger speelde ik in het Nederlands elftal omdat ik de top wilde bereiken. Als trainer wil ik dat ook. PSV heeft meer financiële mogelijkheden dan Twente om de top sneller te bereiken.' Na als hulptrainer bij 'Willem n on der Jaap van der Leek gewerkt te hebben, kwam Rijvers naar Enschede. In een korte periode leidde hij Twen te naar een sensationele top. Bijna drie seizoenen geleden gold Twente als kampioenskandidaat nummer één. Tegen het eind van de competitie schoot Twente toch iets te kort. Die stunt werd niet meer herhaald en Twente bleef tot nu toe net onder die top. Rijvers: 'Voor de buitenwereld lijkt dat zo. Ik vind dat we nu beter voetballen dan in het beste jaar. We zijn erg stabiel. Niemand speelt zulke goede uitwedstrijden als iSvente. Al leen de thuiswedstrijden zijn af en toe niet best. Dat komt omdat de ploeg nog niet tegen het eigen pu bliek is opgewassen. Ook hebben we veel blessures gehad. Dit seizoen zijn het Drost, Huve en Jeunng. Zulke grote tikken kunnen we niet verwer ken.' Zeker gezien de standen op de rang lijsten heeft Twente niet die grote stap gemaakt. Rijvers wees altijd op het jonge materiaal dat volgens hem steeds beter zou worden. Nu na enke le jaren is dat er niet duidelijk uitgekomen. Rijvers: 'René en Willy van de Kerkhof, Pahlplatz, Drost, Van Iersel, Oranen en zelfs Piet Schrijvers worden beter als ze ouder zijn. Wat zijn je wensen voor het komende seizoen vroeg het bestuur laatst aan me. Ik wilde alleen een betere reser ve-doelman en een extra-verdediger. Verder niets. Niemand van deze ploeg zou ik willen vervangen. Er zijn wei nig trainers die dat kunnen zeggen. De ploeg is 23 jaar. Dan zit je toch grandioos. Voor mij stond het vast dat het het komend seizoen moest gebeuren. Stel dat ze straks de eerste tien wedstrijden winnen. Dan ken je ze niet meer terug. Er zijn alleen een paar spelers die een betere instelling moeten krijgen.' Door het aangekondigde vertrek van Kohn werd het duo Rijvers-Kohn ont bonden. Is dat van invloed geweest op de beslissing toch naar PSV te gaan? Rijvers: 'Nee. want, het volgend sei zoen zou ik geen nieuwe hulptrainer aantrekken. Dat is kosten besparend en ik zou het meeste werk weer zelf doen. Voor mijn opvolger is het niet prettig dit te weten maar het is niet anders.' Vijf seizoenen werkt Rijvers nu bij Twente. De kans is niet gering dat hij uitgekeken is op alles. Rijvers: 'Dat is zeker niet het geval. De trai ning raakt wel eens af. De spelers kunnen uitschrijven hoe die en die periode verloopt. In de oefenstof zit niet zoveel variatie. Er is wel van alles uit te halen met hele ingewik kelde combinaties. Dat zie ik alleen niet zitten. Als ik Cruyff. Keizer en Moulijn zie voetballen op dit moment dan kunnen die voor zichzelf trainen. Springen, draaien, een sprintje ma ken. Dat moet kunnen. De trainde ook altijd voor mezelf. De bal een schop geven en een sprintje trekken. Daar had ik niemand voor nodig. Met men sen praten over voetbal daar had ik behoefte aan. Een balletje tikken met iemand met meer ervaring. Maar de huidige voetballers hebben helaas te weinig ambitie om zelf de conditie bij te houden'. terdamse formatie nemen. Want Feyenoord imponeerde nauwe lijks, maar speelde voor zijn hui dige niveau toch een acceptabele wedstrijd. Van het Feyenoord, dat twee jaar geleden de Europa Cup met een ho mogeen en uitgebalanceerd elftal ver overde, is in deze maanden slechts een 'geraamte van dezelfde vorm' overge bleven. Israel, Laseroms, Jansen. Van Hanegem en Wery vormen nog steeds de ruggegraat. Maar dat die basis aan zienlijk aan kracht heeft ingeboet, vindt zijn oorzaak in de rest. In de voorhoede vooral, waar nog steeds geen schutter voor het beslissende moment rondloopt. Feyenoord is de laatste maanden aan het twijfelen gebracht. De weinig aan sprekende resultaten hebben de nodige conflikten en ruzietjes veroorzaakt. Daarnaast is Happel aan het wan kelen gebracht door de povere kwali teit van met name de thuiswedstrijden als een wanhopige schaker met zijn stukken gaan schuiven. Hans Posthu mus scoorde tijdens drie achteenvol- gende wedstrijden zes doelpunten. Het probleem in de aanval leek goeddeels opgelost. Maar na de rust in de wed- strijid tegen DWS verdween Posthu mus weer. Schoenmaker mocht het proberen. Theo van Duivenbode ver loor zijn plaats tegen DWS aan Harry Vos. Een speler, waarvan Happel te- voren wist, dat hij hem niet tegen Ben fica op mocht stellen. Van Duivenbode was er afgelopen vrijdag, tegen Go Ahead, weer wel bij. Het lijkt op een wanhopige manipu latie. Van Duivenbode: 'Als ik 20 was geweest, had ik me hierover misschien kwaad gemaakt. Nu doet het me niets meer'. TOCH STERK Feyenoord kan gisteravond toch wel licht een deel van zijn crisis overwon nen hebben. Wim van Hanegem bij voorbeeld: 'Ik vind dat we in verge lijking met de afgelopen wedstrijden dit keer sterk gespeeld hebben. Daar om valt me dit resultaat ook hard mee. Vantevoren zag ik het allemaal niet zo zitten. Vooral omdat het vrij dag tegen Go Ahead nog zo slecht was'. Feyenoord mag Benfica ergens dankbaar zijn. Want de Portugezen hebben hun internationale reputatie, die de laatste jaren wat teruggevallen is, in Rotterdam weer eens meesterlijk ROTTERDAM Jimmy Hagan, Ben fica's trainer, is bepaald geen man, die het begrip openhartigheid vaak hanteert. Op elke vraag volgt of een ontkennend, of een nietszeggend ant woord. Wie hij bij Feyenoord vond excelleren 'Och, niemand, het hele elftal heeft uitstekend gespeeld'. Was het Feyenoord tegen Benfica een an der Feyenoord dan tegen Sparta Praag of tegen Go Ahead Eagles? 'Nee', vindt de flegmatieke Engelsman, 'het speelde toen ook goed, al zegt ieder een van ti iet'. Diplomatieke, nietszeggende antwoor den, maar van één ding is de Brit vol strekt zeker: 'Feyenoord zal het in Lis sabon niet redden. Ik heb gezien, voor al in de eerste 20 minuten, dat de de fensie kwetsbaar is. Zag U niet hoe Nene langs Van Duivenbode flitste en welk een groot gevaar Jordao stichtte? In Portugal zal Feyenoord twee maal drie kwartier onze stootkracht ervaren. Wij hebben nu met 1—0 verloren, een score, die ik niettemin een bijna ideaal uitgangspunt vind voor de re turn'. Aldus Jimmy Hagan. uitspraak van Coen Moulijn: 'De 14 Iers van ons elftal, die Benfica 11 Happel hebben gezien, deden net of geen vuiltje aan de lucht was. Al was meegevallen. De linksbuiten 1 er niets van, en de rechtsbuiten i V| uitermate zwak. Ik weet niet, wat me allemaal verteld hebben, maar Benfica is van grote allure'. Wellicht staat het Nederlandse voet na gisteravond weer met beide bei 11 op de grond. De vraag om een afslx fing klonk de laatste tijd name! steeds duidelijker. TURIJN (ANP) De Belg Roger Vlaeminck heeft de wielerwedstiijüj MilaanTurijn op zijn naam gebrac Hij legde de 209 kilometer af in 5 u >aa 7 minuten en 54 seconden. Twee werd de Italiaan Franco Bitossi, dezelfde tijd als de winnaar. Ven *n gens finishten Gianni Motta (It pilt Italo Zilioli (Ita) en Francis Cam|s ner (Fr). Mere Het voor Feyenoord zo kostbare doelpunt van (de niet-zichtbai Theo Laseroms: Wim Jansen springt de bal juichend achterna. onderstreept. Benfica speelde vooral in de eerste" helft opmerkelijk voetbal. Zonder een spoortje van angst, bewust op de aanval gericht, toonde de for matie van Jimmy Hagan, dat in een Europa Cupwedstrijd niet altijd louter verdedigend gespeeld hoeft te worden. In de eerste fase manifesteerden de Portugezen simpelweg hun grote klas se. Coen Moulijn hierover: 'In de eer ste 20 minuten zijn we volledig afge bluft. Het accent, dat Benfica op de aanval heeft gelegd, heeft ons zonder meer verrast Maar toch moet je daar bovenuit kunnen groeien. Dat het niet helemaal gelukt is, lag aan ons mid denveld. De aanval stond vaak op een eiland. Na 20 minuten heb ik de bal geloof ik voor de eerste keer aange raakt. Van Hanegem speelde nood gedwongen weliswaar veel te ver terug. Als aanvaller ga je dat toch duidelijk merken'. Benfica's middelste linie gevormd door Graca, Simoes en Eusebio gaf Hasil, Jansen en Van Hanegem nauwe lijks ruimte. Vooral Hasil werd van die hooghartige houding het slachtof fer. Hij zegt: 'We moesten zelfs alle aandacht op onze verdedigende akties richten. Dat is in een thuiswedstrijd lang niet gebeurd'. Dit Benfica heeft ook indruk op Ernst Happel gemaakt. 'Ik heb dit elftal nog niet zo sterk gezien'. Toch ziet de Oos tenrijker voldoende mogelijkheden voor de confrontatie in Lissabon over twee weken. 'Het is belangrijk, dat we geen doelpunt tegen hebben gekregen. Als we er straks nog een maken, moet Ben fica met 3 treffers terugkomen en dat is bijzonder veel'. Het overvloedige optimisme, dat de laatste maanden over het Nederlandse Europacupvoetbal is gevloeid, mag na gisteravond toch wat getemperd zijn. Zowel Ajax als Feyenoord hebben een verre van ideale uitgangsstelling voor de lastige returns in de vreemde lan den veroverd. Wellicht zijn de povere, maar niet desastreuze resultaten van gisteravond toch een belangrijke indi- katie voor de nabije toekomst Het Ne derlandse topvoetbal is sterk, maar niet almachtig. In andere delen van Europa kan ook wel degelijke klasse gedemon streerd worden. De tol van die over dreven houding kan wel eens heel zwaar gaan wegen. Hoe sterk het optimisme van invloed is geweest op de sfeer rondom de wedstrijden, illustreert de Van DEI van coll dooi re g Dj CALGARY (Reuter) De Tsjeclheef slowaak Andrej Nepala is in Calgiover (Canada) uitstekend van start gegater in het wereldkampioenschap kunstiVan den. Nepala, die in Sapporo Olympisch kampioen werd, heeft vier verplichte figuren reeds een i dit me voorsprong op de Russen Serjde a Tsjeveroesjkin en Vladimir Koval die op de tweede en derde plat staan. MANCHESTER (ANP) De gistel in de eerste divisie van de Enge league gespeelde wedstrijd Mancb ter UnitedEverton is geëindigd een gelijkspel: 00. ROSEMONT (ANP) Marty Liqi ri. een van de beste lopers van vorig seizoen op de 1500 meter en mijl, vreest dat hij zal moeten afzi van deelneming aan de Olympic Spelen te München. Liquori is erni geblesseerd aan zijn linkerhiel en genezing wil niet vorderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 12