Jan van Distel, de Delftse klusjesman Vijf- en zesjarigen leren in zwemmen in schoolverband KLEUTER-KIKKERS KWAKEN IN BOSKOOP Restauratie van pa op de Dam Bergambacht krijgt fraai wandelgebied i ANITA POTHUIS (12) AL 4 WEKEN ZOEK Zijn diensten veelgevraagd C v Vragen over Katendrecht Politie geeft zoeken niet op Matroos verdronken Burgemeester H. J. Smith vai Goedereede naar Nunspee* TROnr/kvtartet dinsdag 7 ai art 1972 (door Zettie Leeuwenburgli BOSKOOP ..Handje» onder je km, armen recht vooruit strekken. Mooi zo. nu je handjes naar buiten draaien en met gestrekte armen hel water wegduwen Met stra lende ogen kijken een kleine twintig kleuters hoe de bad meester het voor doet en even later proberen zij het zelf. met een enthousiasme waar menig oudere nog het een en ander van zou kunnen leren. In het overdekte zwembad de grote witte ballon aan de Zijde in Boskoop krijgen elke week ongeveer tweehonderd kleuters van acht kleuterscholen in de leeftijd van vijf en zes jaar een enkele van vier jaar zwemles, in schoolverband. Een prachtig streven, dat eigenlijk navolging verdient in heel Neder land. Nu kan men natuurlijk stellen, dat Boskoop wel erg rijk is aan slo ten, maar als men bedenkt dat een groot deel van de Nederlandse be volking helemaal niet kan zwem men, dan volgt daaruit toch vrij lo gisch de conclusie dat men niet vroeg genoeg kan beginnen. De oplossing in Boskoop is vrij eenvoudig gevonden. Onder verant woording van de ouders gaan de kleuters naar het zwembad. Een aantal moeders rijdt daarvoor en kele keren per week heen en weer. Andere moeders zorgen ervoor dat de hummels zich keurig aankleden: geen losse veters, die over straat sleuren, geen open jasjes, waardoor zij kou kunnen vatten. Een eenvou dige oplossing, maar zeker een pluimpje waard. In het zwembad krijgen de kleu ters les van de zweminstructeurs I. Tamming en P. Binken en de bad juffrouw E. den Haan. Allereerst moeten de kinderen aan het water wennen. En dat kan op allerlei vro lijke manieren. Zo kwaken en sprin gen weldra „levensechte" kikkers door het ondiepe bad. Een gelief koosd spelletje van de kinderen is ook het „schipper mag ik over va ren." „Het gaat bijzonder goed," ver telt bedrijfsleider Tamming. „Er is maar een heel enkele huilbui ge weest van een kind dat voor het eerst het water in moest. We begin nen eerst met wat spel en daarna gaan we les geven." Elk kind heeft een zwemvest je aan en de beenslag leren zij, terwijl zij blijven drijven op een plankje. Levensgevaarlijk De grote voorvechtster van deze zwem lessen is mevrouw M. A. Klum- per, bestuurslid van de Stichting Zwembad. „Het is levensgevaarlijk hier in Boskoop, zodra een kind ook maar een voet buiten de deur zet, komt het al drie sloten tegen, naast het huis en ervoor. Elke moeder zit dan ook in doodsangst zodra zij haar kind niet meer kan zien." „Komt daar nog bij dat het zeker ook ten aanzien van de week-eind recreatie goed is dat een kind kan zwemmen. Hoeveel ouders gaan niet naar het strand of naai- een camping waar een zwembad bij is." Mevrouw Klumper is vol lof over de leiding in het zwembad en over de gemeente die het zwembad gratis voor dit doel beschikbaar heeft gesteld. Het zwembad op zichzelf is ook nog een opvallend geheel. Verscho len achter nu nog kale bomen en een sloot ligt een grote witte ballon. De overdekking van het zwembad, gemaakt van een dikke kwaliteit tentdoek, die overeind wordt gehouden door wat overdruk. In mei verdwijnt deze ballon weer en Avordt het een prachtig buiten bad met een ruime speelwyde. Al leen wat extra parkeerruimte zou geen overbodige luxe zijn. Maar per slot moet er nog iets te wensen over blijven. Watervlug Het grote voordeel van deze zwemlessen op jeugdige leeftijd is ook nog dat veel vlugger met de lessen op de lagere scholen kan wor den begonnen. Het is zelfs niet on mogelijk dat „lessen" dan niet eens meer nodig zijn. In elk geval is het verbazingwek kend als men ziet hoe watervlug de kleuters van de acht Boskoopse kleu terscholen voor de negende moet nog een vervoersoplosing worden gevonden de zwemkunst meestere zijm Zelfs een enkele vijfjarige zwemt nu na ongeveer een maand les al in het diepe bad. BERGAMBACHT De ge meente Bergambacht krijgt een wandelpad en een aan trekkelijke speelplaat». Hiertoe besloot de raad door hel be- schikbaarslellen van een aan vullend krediet van f 48.000 voor de afwerking rondom 41 woningen ten oosten van de Henry Dunantstraat. Eerder heeft de raad reeds f 235.000 gevoteerd voor dit karwei. Het Techpisch Bureau in de Krimpenerwaard had nu een enigszins gewijzigd plan opge steld. waarin een wat lossere si tuering is toegepast en in sa menhang met een goede beplan ting een wandelgebied wordt verkregen. Tevens werd een plan gemaakt voor het inrichten van een speelplaats in dit bestem mingsplan. Deze speelplaats is gepland nabij het terrein waar op de nieuwe chr. kleuterschool wordt gebouwd. Aan het begin van de vergadering herdacht raadsvoorzitter burgemeester J. G. Diepenhorst het overlijden van oud-wethouder K. van Vliet. De voor zitter schetste -het vele. dat de heer Van Vliet voor de gemeente gedaan heeft. De familie wenste hij sterkte toe in deze moeilijke dagen Vervolgens besloot de raad brand weercommandant H. Bezem er conform het voorstel van B. en W. in dienst van de gemeente te benoemen als schilder. Doordat de heer Bezemer geen zelf standig ondernemer meer is. kon hij zijn werkzaamheden als schilder en commandant moeilijk meer coördine ren. Het college stelde in een pré-ad vies. dat een goede functionering van de brandweer verzekerd dient te zijn. In zijn nieuwe functie zal de heer Be zemer het één zowel als het ander kun nen doen. Met de bouwvereniging „Het Volks belang" is overeengekomen, dat de gemeente ook het schilderwerk van de bij die instelling in beheer zijnde wo ningen zal gaan verzorgen. Raadslid Bode Dzn. (Soc.i dacht, dat er door hei schilderwerk van nog eens 250 wonin gen. ondanks de aanstelling van een derde schilder, opnieuw sprake zal zijn van overbelasting. Raadslid Blanken 'chu>. tevens voorzitter van de wo ningbouwvereniging vond het een goe de oplossing, waar ook zijn medebe stuursleden in de bouwvereniging ach ter staan. Zonder meer schaarde de raad zich achter het voorstel van B. en W. om verweer te voeren en appèl in te stel len tegen een door de inwoner J. ten Kate ingesteld beroep inzake schade aan zijn woning Molenlaan 2. De ge meente was door Ten Kate gedagvaard om op 4 februari door een procureur vertegenwoordigd, in een zitting van het gerechtshof in Den Haag te a-er- schijnen in verband met een door hem ingesteld beroep tegen het door de ar rondissementsrechtbank te Rotterdam op 2 november 1971 gewezen vonnis. Zuidhollandse huisvrouwen creatief in vrije uurtjes DEN HAAG De gezamenlijke besturen van de 42 afdelingen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in Zuid-Holland heb ben het wandkleed van mevrouAv C. Th. den Hertog uit Goude. het wandkleed van mevrouw Evers uit Rijswijk, de collage in kurk van mevrouw A. II. Emeis uit Pijn- acker en een gebeeldhouwde kop in brons van mevrouw Boersma in Den Haag uitgekozen als de beste prestaties van huisvrouwen in de vrije uurtjes. De werkstukken zul len op 18 mei in Apeldoorn mee dingen naar een landelijke prijs. De creativiteitswedstrijd wordt georganiseerd ter gelegenheid van het 60-jarige bestaan van de ver eniging. Voor de geAvestelijke be oordeling aa-aren een kleine hon derd werkstukken ingeleverd. De meeste dames bleken met naald en draad het beste raad te weten, ge zien het hoge aantal geborduurde werkstukken. Andere gebruikte technieken waren schilderen, boet seren. pottenbakken, tekenen, pop pen maken en het fabriceren van collages. De gemeente werd bij dat vonnis a'eroordeeld tot betaling van. 50 pro cent a'an de schade, die in de periode 19591965 aan de woning van de heer Ten Kate is ontstaan. De raadsman van de gemeente was van oordeel, dat, zo de gemeente inderdaad aansprakelijk zou zijn, het percentage van de vergoe ding dichter bij de 20 dan bij de 50 procent zou moeten liggen. Hen advi seerde daarom niet alleen a-erweer te yoeren, maar ook appèl in te stellen. Besloten Averd ten behoeve van de zwembaden een desinfectie-apparaat te kopen. Het zal gebruikt worden in kleedruimten en dergelijke. De kosten bedragen 1250,—. Voor de aanschaf van de desinfectiestof zal circa ƒ300. per jaar nodig zijn. Ten behoeve van hel instructiebad werd een verplaats baar oefendoel voor polospel aange schaft. Hierdoor trok de raad ƒ1528. uit. In verband met sterke verzakking van de schoolpleinen bij de openbare en christelijke scholen voor basison derwijs en bij de chr. kleuterschool, stelde de raad een krediet beschikbaar van ƒ41.100.voo verhoging van de pleinen. Bij de behandeling van het voorstel om 1900.beschikbaar te stellen voor een documentatiecentrum voor de openbare school voor basisonderwijs vroeg de heer Verdolld (sgp) zich af P - ROTTERDAM ,.Het justitieel be leid ten aanzien van de prostitutie mag niet tot consequentie hebben dat de bewoners a-an een wijk daar alle nega- tie\'e gevolgen van onderA-inden". al dus het PA-dA-kamerlid Lems in vra gen aan minister Van Agt. In deze a-ragen verwijst hij naar een bericht, dat een groep bewoners a-an Katendrecht in Rotterdam uit protest tegen de diskriminatie van hun Avijk de aangifte-biljetten voor de inkom stenbelasting 1971 blank heeft gere tourneerd. Het naleven van de algemene politie- a-erordening te Rotterdam Avordt. al dus de heer Lems, juist door de hou ding a-an de justitie gefrustreerd. Hij stelt, dat tot in liet recente verleden de bewoners aran Katendrecht een bewon derenswaardige tolerantie manifesteer den ten opzichte van het verschijnsel prostitutie, zoals dat tot a-oor kort naar buiten functioneerde. Themadiensten over "t Gebed ROTTERDAM In de Paradijs- kerk aan de NieuAve Binnemveg wordt een serie bijeenkomsten over het thema Geljed gehouden. Op dinsdag 14 maart verzorgt een Kar- melgroep, theologiestudenten uit Amsterdam, het thema Ik ben er a-oor jou en a-oor hem: welzijn voor de stad. Op dinsdag 21 maart komt een Benedictusgroep uit Nijmegen met als thema De Leegte. De bij eenkomsten beginnen 's a\-onds om acht uur. Ka-K trekt sociaal geograaf aan DORDRECHT In gaande 1 mei is drs. S. P. Huizinga uit Zaandam be noemd tot assistent-secretaris a-an de Kamer a-an Koophandel te Dordrecht. De heer Huizinga is sociaal-geograaf. Hij zal zich speciaal gaan bezighouden met bestemmingsplannen en structuur plannen, in het bijzonder die A-an de Hoekschewaard en Goeree. of het hier niet gaat om iets. dat van daag nieuws is en morgen alweer A-er- ouderd. De voorzitter zette in zijn ant- Avoord uiteen, dat de inspecteur van het onderwijs het een a-erantwoorde- lijke aanschaf vond (die hij OA-erigens van 2633,tot 1900,had terugge bracht). En daarom vond het college het ook a-erantwoordelijk en alzo dacht de raad er ook over. DEI,FT Achter telefoon nummer 34988 in Delft zit de klusjesman. Hij kan voor u zeil- leggen. behangen, witten, ver ven. op uw kinderen passen en een riolering aanleggen. Zijn naam is Jan van Distel, 32 jaar oud. getrouwd en hij heeft drie kleine kinderen. Eens is hij on dernemer geweest, hij zat ook nog pen tijd in de lorrenhandel en het rioleringswerk. Nu is hij sinds een half jaar klusjesman: Tegen die naam hoef je ten minste niet aan te kijken, het klinkt lekker". Het jarenoude gele combi-DAFje, dat hij ingeruild heeft voor een per sonenauto die niet geschikt was voor zijn werk, staat voor allerlei hui zen. Niet alleen in de oude Avijken Avorden zijn diensten veel gevraagd, ook in de meer gegoede buurten komt hij regelmatig. „Ik moest 's in de Roland Holst- laan zijn, nou. daar .zit wel-wat. De bewoonster van een flat wenste. dat ik de boel schoonmaakte. Nou. geen bezwaar natuurlijk. Ik aan de slag. Een troep dat het daar Avas, ik vond complete stofnesten. Dat mens voerde niets uit. Toen ik bezig was zat ze maar te kijken. Zoiets kan ik nou niet hebben hè". GEWICHTHEFFER Delfts enige klusjesman treft ook heel Avat aangenamer mensen. Vaak wordt hem gevraagd koffie te zet ten. Zo nu en dan mag hij mee eten. Dat brengt hem op eeen kluchtig voorval bij een 87-jarige oud-ge- Avichtheffer, die ergens rond de eer ste Avereldoorlog ook nog kampioen Avas. „We moesten een zware, grote eikehoutentafel wegzetten. Nou had ik er net eerder m'n emmer witkalk onder geschoven, omdat ik niet graag wilde, dat die oude met z'n voet in de kalk stapte. Die emmer werd toen natuurlijk toch omgesto ten. Twee uur lang hebben we lig gen dweilen. Toestanden waren me dat." Vooral in deze maanden is Jan van Distel veel van huis, ook avonds. „M'n vtouav vindt dat ni^ altijd even leuk, maar ze staat ich achter wat ik doe." Hij vertelt, d jjr veel mensen eerst andex-e firm: opbellen, maai- er bij hem aehte komen, dat een klusjesman het he irS wat goedkoper doet. PLAFOND In hel begin viel het allemaal ïiiijji mee. Het werk vloog hem niet armen in en het kwam xvel voi rL dat de telefoon ziveeg. Nu is h anders. De bekendheid heeft hij mede danken aan wat publiciteit. De week was Jan a-an Distel bezig m een plafond in de Casper Fagelstrai dat overdekt zat met scheuren i gaten. „Een stucadoorsbedrijf vro jjn veel te veel. Laat mij dat ma opknappen, zei ik, dat komt best orde." Delfts klusjesman beperkt zii iR niet tot de stad. Hij zwerft ook roi e| in Pijnacker en Delfgauw. Die kli in Den Bosch, om twaalf huizen komen verven, heeft hij niet aa S* genomen, dat was hem te ver weg et ijr ROTTERD AM De Rotter damse politie heeft nog geen enkel aanknopingspunt in de raadselachtige verdwijning van Anita Pothuis. Hel 12-jarige schoolmeisje uit Rotterdam i» nu al vier weken spoorloos. Vier rechercheurs van de afde ling opsporing minderjarigen, houden zich op het ogenblik nog met de zaak bezig. „Het onderzoek verloopt een AM SI DE Dit is het pand .Muis van Areke" ook wel bekend als de parel van de Dam. dat binnenkort grondig wordt gerestaureerd. Het pand zal teruggebracht worden in de staat zoals het aan het begin van deze eeuw was. Pleisterwerk en nieuwe raamkozijnen hebben het huisje waarin een antiekwinkel is gevestigd in de loop der tijden een ander aanzien gegeven, terwijl ook de bouwstaat er niet beter op is geworden. Vroeger was het omstreeks 1911 een snoep winkeltje. Voor dit op de lijst van monumenten zorg geplaatste pand heeft het gemeentebestuur de toezegging gekregendat er in de eerste helft van dit jaar geld voor de restauratie beschikbaar komt. Na de restauratie zal de stadsbibliotheek, die men nu nog onder het stadhuis vindt, er tn ondergebracht worden. beetjezegt adjudant De Regt, die het onderzoek samen met inspecteur Van Veen leidt. „Het aantal tips wordt beduidend minder. De tips die nu nog bin nenkomen, -zijn in hoofdzaak van paragnosten en worden se rieus nagetrokken". Maandagmiddag 7 februari om kwart over een a-er li et Anita haar ouderlijk huis aan de Noordsingel. Sindsdien heeft niemand haar meer gezien. Op weg naar school a-erdween ze „in het niets". Het boekje .Flame, de hengst van het eiland Azul". dat ze thuis was komen halen, is evenmin teruggevon den. Bij de Rotterdamse politie kan men onmogelijk zeggen, of het meisje is verdronken, dan Avel het slachtoffer is gcAvorden a-an een misdrijf. Er is geen enkele aanwijzing, in welke richting ook", aldus adjudant De Regt. De po litieman acht een verband met de aTer- dAvijning a-an de Rotterdamse jongen Hans Jansen uitgesloten, hoezeer dat ook a-oor de hand lijkt te liggen. Hans is iets ouder dan Anita, woont aan de zelfde singel en is. evenals het meisje, de helft van een tAveeling. Volgens bevindingen van buurtbe- j woners, die zich actief met de a-er- 1 dAvijningen bezighouden, zou de jongen zich in homofiele kringen in Amster dam bevinden. VrijAVillig of gedAvon- gen. dat staat niet vast. De ouders van Anita, die 10.000 gul den hebben uitgeloofd voor de „gou den tip", sluiten de gedahete a-an ver drinking vrijwel uit. Hun dochtertje kan uitstekend zwemmen. De familie Pothuis wordt in die mening nog ge sterkt door het feit. dat het dreggen in de Rotte en aangrenzende sloten ook na diA-erse keren niets heeft opgele- a-erd. Ook op de plaats die de Utrecht se helderziende Gerard Croiset aan wees. Averd niets gevonden. De ouders van Anita hebben de paragnost tot dus ver niet opnieuw ingeschakeld. DINTELOORD Zondagmiddag is in het Noord-Volkerak bij Dintel- oord de 35-jarige matroos C. A. Spaans uit Werkendam overboord geslagen van de Dordrecht 15 en verdronken. Het schip was op weg a-an Antwerpen naar Dordrecht. e GOEDEREEDE Per 16 maar yj is de heer H. J. Smith, burgemees ter van Goedereede in dezelfd functie benoemd in Nunspeet. Bur ir gemeester Smith is 49 jaar, is geen huAvd en heeft vier studerende kin pa deren. Hij is de AR-beginselen toe gedaan en is Ned. Hervormd. gedaan en is Ned. Hervormd. Hij Averd op 1 april 1966 geinstal leerd als burgemeester a-an Goede reede, nadat hij de dag tevoren af scheid had genomen van de gemeen te St. Annaland in Zeeland. In de afgelopen zes jaar heeft bur gemeester Smith al zijn krachten in gezet en richting gegeven aan lie op een hoger plan brengen van ziji gemeente. Dit was mogelijk med door de ontsluiting van de kop vai het eiland en de WaterstaatsAverken Onder zijn leiding is Goeree's vis sersvloot tot één der grootste in he land uitgegroeid en kan de gemeen telijke visafslag zich beroemen een enorme omzet. De wegen hebbel een grondige verandering ondergaai en de recreatie is in beter banen ge leid, zodat men straks de vruchtei kan plukken van zijn vooruitziend! blik. Zouist is het a-erzorgingstehui voor bejaarden in gebruik genome: en is de voet gelegd voor Nederland grootste vismijn. Voor de woning bouw. zo is gebleken, was hij eei goed pleitbezorger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4