eiwerd mag meepraten iver eigen ondergang CPN stelt 'de drie' niet weer aan de orde aldheim bespreekt Jamibië in Kaapstad uit functie geschorst Volume omzet binnenland van Esso Nederland 6 procent omlaag in '71 Kamer van Koophandel wil verdere studie naar voorhaven in IJmuiden tie ontsnapten ingehouden Echtpaar gedood bij autobotsing Gelderland wil 'kamperen bij Drs. C. van Huygevoort boer' regelen Verongelukte auto werd niet bestuurd door slachtoffer Vragen aan GS Gelderland over verkoop landerijen Jean Guillon, romantiek van slechte soort 'Dag van de schoen' Café maakt plaats voor politie Remise Jan Hein Donner Vrijspraak voor overvaller die onder invloed Isd was In één jaar bijna 18.000 crematies Meer ongelukken met GEVU bussen Droogste winter sinds 1947 Mijnopzichter omgekomen aart OUW/KWARTET IS 'Vertrouwensbasis ontvallen' stukje proza vertelt (in dia- het volgende over Weiwerd: liwerd, looiste dorp oet d'Ooster- len in 't dörp is 't kerkhof, 'n braide graft om ligt, hoge bomen, oge stompe toren, kerk van Kloosterstain op 't kerkhof', een Dieplood' van J. F. (1939) vertelt de schrijver het nu allemaal anders is. het puin van de voor af- verkochte kerk en toren, is weg verhard, dan ook, nog altijd is Wei één van die stille dorpen, vn het platteland er zo veel dorpen die door allerlei ffi&ken vaak geen toekomst lijken te hebben (hoewel, tegenwoordig weer een om- 'en zaak is). Weiwerd behoeft echter twijfel meer te bestaan. Het Srgaat zeker het lot dat ook fskes en Oterdum al hebben jrgaan. Aanvankelijk was dat jjde bedoeling. Vorig jaar nog vide de Delfzijlse wethouder J. Beyert in een gesprek met Trouw dat werd 'overwogen' ook Weiwerd te slopen in verband met plannen van het havenschap voor uitbreiding van de indus trieterreinen. Begin dit jaar reeds nam het havenschap het besluit dat het dorp weg moest. Er zal vijf mil joen gulden voor op tafel komen, men neemt althans aan dat het 'wegkoperf van het dorp een be drag in deze orde van grootte zal kosten. Weiwerd mag er echter zelf over meepraten hoe het von nis zal worden voltrokken. Er zal altluins op veertien maart een hearing zijn waar de ruim drie honderd inwoners van het dorp zich mogen uitspreken. Een aan vankelijke actie die in het dorp leek te worden ontketend om pro test aan te tekenen, lijkt in de kiem te zijn gesmoord. De bewo ners lijken zich althans te heb ben neergelegd bij het feit 'dat het dorp gaat verdwijnen. Men heeft echter zijn wensen over het hoe, het 'wanneer' en uiteraard gaat ook de financiële kant de bewoners zeer ter harte. NINGEN De drie mannen, die agavond uit het huis van bewaring msterdam zijn ontsnapt, zijn van- t op de Grote Markt in Groningen ehouden. lijst overtredingen hadden zij het leinde aangeivuld met diefstal van leren jack uit een woonboot. De 3n« hadden zondag een tralie van de ageniskeuken doorgezaagd en wis- ro te ontkomen. Offttetreft de 20-jarige C. A. C., die in arrest zat wegens diefstal met ge- f. de 23-jarige A. J. C. A., beschul- van valsheid in geschrifte en de rige R. B., beschuldigd van dief- et braak. HEM Commissarissen van de roeders Naeff delen mede dat de leur, ir. A. H. M. Brugman, we- verschil van inzicht over het te beleid zijn functie per 1 april beschikking heeft gesteld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De CPN zal voorlopig geen initiatief nemen om de zaak van de drie oorlogsmisdadigers opnieuw in de Tweede Kamer aan de orde te stel len. De CPN-fractie in de Tweede Ka mer is gisteren na beraad tot deze be slissing gekomen. 'Het belangrijkste is. dat de regering van haar voornemen tot onmiddellijke en gelijktijdige vrijlating heeft afge zien. Het regeringsbesluit lijkt echter een vat vol tegenstellingen, het bevat een aantal elementen waarvan men nog niet weet wat ze zullen betekenen. Het stadium dat deze zaken concreet wor den is nog niet aan de orde. Vanuit dit standpunt zullen we wel kritisch volgen wat er gaat gebeuren,' aldus de CPN-fractievoorzitter M. Bakker. APSTAD (Reuter, AP, AFP) Toen VN-secretaris-generaal t Waldheim op het vliegveld van Kaapstad aankwam voor be- ekingen met de Zuidafrikaanse regering over Namibië (het man- J Jtgebied Zuidwest-Afrika) werd daar door 200 blanke studenten emonstreerd. Zij hadden opschriften bij zich waarop stond: 'Vraag aan de Ovambo's, niet aan Vorster'. Ovambo's wonen in het mandaat- ed, dat Zuid-Afrika met toestem van de oude Volkenbond be rde. De Verenigde Naties hebben er al lang geëist, dat Zuid-Afrika gebied dat als Namibië bekend worden verlaat. De studenten orden tot de universiteit van istad, waar de voertaal engels is. enten van de universiteit van enbosch, waar de landstaal (afri- s) wordt gesproken, hielden een ndemonstratie. Zij waren naar >stad gekomen ter ondersteuning het beleid van de regering Voi> Jheim werd met zijn gezelschap Johannesburg verwelkomd door [ster van buitenlandse zaken Mul- i reisde daarop door naar Kaap- Hij zal niet lang in Zuid-Afrika 'en. Aangenomen wordt, dat hij enkele dagen a! weer vertrekt. Waldheim zal ook met premier Vor ster spreken. 'KOUDE OORLOG' Op verzoek van de veiligheidsraad heeft Waldheim de moeilijke missie op zich genomen om te pogen, een eind te maken aan de 'koude oorlog' tussen de VN en Zuid-Afrika over de toekomst van Namibië. Waldheim is de eerste VN-leider die sinds elf jaar Zuid-Afrika bezoekt. Hij zal zich be perken tot het horen van alle partij en die bij het conflict om Namibië betrokken zijn. Het grootste deel van zijn tijd zal hij in Namibië doorbren gen. Bij aankopist zei Waldheim slechts te hopen op vruchtdragende besprekin gen met de Zuid-Afrikaanse regering. 'Een oplossing te vinden voor het probleem Namibië zal geen eenvoudi ge taak zijn', aldus Waldheim. De heer Bakker meende dat ook in de toekomst van pure gratiëring geen sprake zal zijn. 'Er worden nu zoveel mensen, psychologen en mensen uit het verzet en dergelijke in betrokken, dat deze procedure een heel ander karakter krijgt dan echte gratie die een zaak is tussen de minister en de Kroon.' aldus de heer Bakker. De CPN zal een eventueel initiatief van een andere Kamerfractie wel steunen. OPGEOFFERD De PvdA zou vandaag over de drie van Breda vergaderen .maar gezien de uit latingen van drs. Deri Uyl dit week einde lijkt het niet waarschijnlijk dat door zijn partij het initiatief tot een tweede behandeling zal worden geno men. De voorzitter van de PvdA, de lieer A. van der Louw, zei gisteravond dat naar zijn mening de zuiverheid in de keuze opgeofferd is aan het streven het ka binet bijeen te houden. De door de regering gekozen weg wijst in een richting waarbij op zijn minst twee bedenkelijke zaken in het oog sprin gen, zo zei hij. In de eerste plaats lijkt er de hand te worden gelicht met de normale procedure waarbij de minis ter zijn eigen verantwoordelijkheid moet nemen en achteraf tegenover de Kamer verantwoording aflegt. In de tweede plaats bestaat er door de ge kozen procedure grote kans dat weer nieuwe discussies volgen met alle pijn die daarvan het gevolg is, een uitzicht dat een nieuwe belasting vormt voor diegenen die men zegt te willen ont zien, aldus Van der Louw. EMMELOORD De heer C. Keere- weer (58) en zijn echtgenote me vrouw A. Keereweer-Wempe (56) uit Emmeloord waren op slag dood. toen de auto. waarin zij zaten bij Ens in de Noordoostpolder frontaal op een vrachtauto botste. Deze vrachtwagen uit Zwolle, geladen met 10 ton beton ijzer, kwam naar de politie vermoedt, door een mankement aan de remmen plotseling op dè linker weghelft. Na de botsing kwamen beide auto's in de berm en de personenauto werd platgedrukt. Hoewel de lading beton ijzer dwars door de cabine van de vrachtauto schoof, bleef de chauffeur ongedeerd. iwerd, zoals het in de loop der eeuwen is gegroeid. 'iehonderd inwoners worden 'gehoord' i een onzer verslaggevers WERD Weiwerd heeft vele aanslagen overleefd, maar deze keer gaat het dorp toch uel het je leggen. De oprukkende industrie van Delf zijl is een tè sterke vijand. i kan er gezien de ervaringen met de beidé buurdorpen Heveskes én Oterdum wel van op aan het derde Oosterhouk-dorpover een jaar of tien zo goed als geheel van de aardbodem zal zijn |t>- hvenen. Vragen die opkomen zijn: of het dorp langzaam zal worden 'leeg- geknepen' (met sluiting van scho len en in het algemeen een afne mende leefbaarheid, als gevolg), of dat het allemaal snel kan worden geregeld. Nu er toch een eind aan komt, wil men maar hei liefst geen langzame maar zekere verpaupering. Men hoeft niet meer op een her stel te rekenen, zoals bijvoor beeld na de plundering en brand stichting door de Franse bezet ting in Delfzijl in 1814. In feite blijft er thans geen en kel dorp ten zuiden van Delfzijl meer zoals een zelfstandige een- Oterdum, Heveskes en Weiwerd nog een vierde dórp (Farmsum), maar dit kan men nauwelijks meer zals een zelfstandige een heid beschouwen. Het is volledig vastgegroeid aan Delfzijl. Er is thans een procedure op gang ge bracht om de structuur van het dorp, dat toch nog wel de ken merken heeft van een zelfstandi ge eenheid, ook al is het aan Delfzijl vastgegroeid, aan de mo derne eisen aan te passen. ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland wensen regels ten aanzien van het 'kamperen bij de boer', waarbij enerzijds wordt inge haakt op de duidelijke behoefte van deze vorm van recreëren, maar ander zijds beperkingen worden geschapen om chaotische toestanden te voorko men. Gedeputeerden hebben een poos gele den een ontwerp-voorstel toegezonden aan een aantal instellingen, die met deze problematiek te maken helbben. Uit de daarna ontvangen adviezen bleek dat over deze zaak genuanceerd wordt gedacht terwijl soms de menin gen botsen. Tenslotte zijn gedeputeer den tot enkele uitgangspunten geko men, die zij de "gemeentebesturen zul len doen toekomen. Daarbij zullen zij de gemeentebesturen in overweging geven met spoed een gemeentelijke regeling (strafverordening of bestem mingsvoorschriften) te treffen met betrekking tot caravans, tenten en ligschepen. In dat geval zou de pro vinciale verordening kunnen terugtre den. Gedeputeerden willen het plaatsen van één tourcaravan bij een boerderij steeds vrijlaten. Van april tot en met september mogen maximaal drie tour caravans geplaatst worden, mits in nauwc-visuele relatie met de boerderij cn niet in natuurgebieden of gebieden van grote landschappelijke waarde. In alle andere gevallen zal de overheid de situatie afzonderlijk moeten bekij ken. In een voorstel aan provinciale staten van Gelderland wijzen gedeputeerden erop dat het onderwerp 'kamperen bij cle boer', toch primair een planolo gisch probleem is en dat het ook op rijksniveau aandacht heeft. De rege ring hoopt binnenkort een advies van de Nederlandse kampeerraad te ont vangen. VOORTHUIZEN In onze krant van gisteren meldden wij dat bij een on geluk in Voorthuizen de 54-jarige me vrouw A. A. Mennink uit Apeldoorn om het leven is gekomen. In dit bericht wordt de indruk gewekt dat mevrouw Mennink zelf de auto be stuurde. Dit is onjuist De auto, waar- ji. mevrouw Mennink zat werd door een ander bestuurd, maar de inzitten den werden door de botsing zo door elkaar geschud, dat direct na het ongeluk aangenomen werd dat me vrouw Mennink de bestuurster was geweest. ARNHEM-NUNSPEET De heer H. Frens, fractievoorzitter van Binding Rechts in de Staten van Gelderland, heeft GS gevraagd of zij niet van mening zijn, dat de gemoederen van de boeren in toenemende mate onnodig verhit worden (zodat een dialoog steeds moeilijker wordt)' door het besluit van het polderdistrict Noord- west-Veluwe om de landerijen van vier landbouwers woensdag 5 april executoriaal te doen verkopen wegens verschuldigde waterschapslasten. Het statenlid vraagt GS of zij de toegepaste procedure kunnen waar deren. De zaak kwam op 29 februari in 'n vergadering aan de orde bij de rondvraag zonder dat de hoofdgeërf den er tevoren iets van af wisten. Ook informeert hij, of GS het juist vinden, dat het polderdistrict een le ning van 75.000 gulden aangaat om als gerechtelijke koper bij de inzet van de landerijen te fungeren. Voorts veraoekt hij GS het besluit ongedaan te maken. De heer Frens doet GS de suggestie in samenwerking met het polderdis- trictsbestuur op de Noordwest-Veluwe eenver gade ring te houden met de boe ren. die niet of slechts voor een deel hun waterschapslasten hebben be taald. 'Aan het op de spits drijven van misverstanden heeft niemand iets; het zal tot ongewenste situaties lei den', aldus het statenlid. AMSTERDAM Tpen ik gisteravond de Grote Zaal binnenkwam voor het vierde concert van de 'Meesters aan het Orgel', heb ik me afgevraagd wat de reden van het geringe bezoek wel mocht zijn. Het onvoorziene antwoord kwam al heel spoedig van de solist, Jean Guillou, Frans organist van goed veertig jaar, die begon met ons te vergasten op een piano bewerking door Ferrueio Busoni van een van Bachs subtielste werken, de Chiaconne op de vleugel. Een en ander kwam er nogal vlot en dikwijls slordig van af. Bachs Passacaglia en Fuga op het grote orgel leek aanvan kelijk te zullep slagen in klank zowel als in opbouw. Er was tenminste een helder geregistreerde polyfonie waar te nemen; maar toen de ingewikkelde constructie aan de beurt was, vervloog onze hoop op een goede vertolking. Er zitten registers genoeg op ons grote Concertgebouw-orgel om de te kening van een stuk te verdoezelen door de klank! Dan vermeldde het programma van deze 'Meester op het Orgel' (excusez- du peu) de Sonate in b van Frans Liszt.voor piano. Daarin brandde de quasi-romantiek ;pas goed los, in clusief een aantal mis-geslagen noten. Géén Liszt, géén romantiek En toen hebben we het maar opgegeven. De man-uit-Angers had een slechte dag. óf de organisatoren- var deze avond waren verkeerd ingelicht. Maar te leurstellend was het. Vr. AMSTERDAM Drs. C. van Huy gevoort, directeur van de Am sterdamse dienst Herhuisvesting, wordt nog deze week uit z'n func tie geschorst. B. en W. van Amsterdam vinden dat o.a. door de publikatie van zijn scherpe ontslagbrief 'de vertrouwens basis aan de positie, van de heer Van Huygevoort binnen de gemeente is ontvallen'. Het gevraagde 'ontslag zal daarom ook zeker worden verleend. De beslissing viel gistermorgen na spoedoverleg tussen B. en W. en de fractievoorzitters in de Amsterdamse raad. De topambtenaar vroeg vorige week per 1 juni ontslag uit z'n func tie die hij pas sinds 1 januari dit jaar bekleedde. In zijn ontslagbrief schreef hij geen enkel perspectief te zien bij de oplossing van de woningnood in Amsterdam. Verder had hij felle kri tiek op een aantal onderdelen van het Amsterdamse huisvestingsbeleid. Burgemeester Samkalden van Am sterdam zei gisteren dat de heer Van Huygevoort bij de aanvaarding van z'n benoeming 'de Amsterdamse huis vestingsproblemen misschien te licht heeft getaxeerd'. Volgens de burge meester is het door de datum van ontslagaanvrage, de wijze van publika tie van dit verzoek en de argumenta tie die daarbij is gebruikt, niet moge lijk' de heer Van Huygevoort nog langer te zien als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en ambtelijk de hoogste uitvoerder van het beleid ten aanzien van de herhuisvesting'. Het college neemt het de heer Van Huygevoort kwalijk dat hij z'n ont slagbrief publiceerde terwijl er tussen hem en het college nog overleg over z'n grieven gaande was. Die grieven zijn overigens volgens B. en W. onjuist. De directeur van de dienst Herhuisvesting had vanuit zijn positie alle gelegenheid om het beleid op een door hem gewenste manier te beïnvloeden. 'De heer Van Huyge voort heeft zichzelf die gelegenheid door z'n snelle ontslagaanvrage volko men ontnomen', aldus burgemeester Samkalden. Hij wijst er verder nog op dat er een woningsdistributienota voor behande ling in B. en W. klaar ligt. Deze nota is o.a. in overleg met de directeur Heriiuisvesting opgesteld. De heer Van Huygevoort had nog in oktober tegenover wethouder L. Kuijpers ver klaard geen enkele aarzeling te hebben omtrent de aanvaarding van z'n functie. Over de manier waarop de heer Van Huygevoort ontslag zal worden ver leend, moet het college zich nog bera den. Hij zal in ieder geval nog deze week voor een tijdelijke waarneming van zijn functie worden gezorgd. Schoenen in allerlei maten, vormen en kleuren waren gisteren op de 'Dag van de schoen' bij International Fashion Council in Amsterdam te zien. Ze varieerden van een army boot' (links), een schoen die in alle kleuren kan worden geleverd, en een eenvoudige boeren bonte klompmuil. DEN HAAG De geconsolideerde omzet van Esso Nederland (ver kopen en diensten) heeft in 1971 1,9 miljard bedragen. Een stij ging van 6 pet ten opzichte van 1970. In de verkopen was 307 min aan accijnzen begrepen, tegen 287 min in 1970. Ook naar volume steeg de omzet, echter slechts met 2,5 pet. Weliswaar nam de export toe met 8 pet, maar in het binnenland daalde het volume met 6 pet. Het was voor de tweede maal sinds 1945 dat een dergelijke daling optrad. Eerder ge beurde dit tijdens de conjunctuuraf zwakking in 1966. De verminderde afzet was met name een gevolg van de geringere vraag naar stookolie. De vraag naar dit produkt werd ongun stig beïnvloed door de voortgaande penetratie van aardgas, de minder gunstige economische ontwikkeling en hel aanhoudend zachte weer. Door de stijging van de kosten van ruwe olie als gevolg van de nieuwe OPEC-over- eenkomsten. de verminderde vraag en een teruglopen van de inkómsten van de tanken-loot moest 1971 ten opzich te van het gunstige 1970 met een aanzienlijk lager resultaat worden af gesloten. Esso verwacht, dat de pro- duktie en de afzet in 1972 zullen stijgen en dat de binnenlandse ver koopprijzen hoger zullen liggen dan in het 4e kwartaal 1971. INVESTERINGEN Ten aanzien van de rentabiliteit wordt op een lichte verbetering gere- Van een onzer verslaggevers SOEST Het café dat de gemeente Soest onlangs heeft aangekocht om daarin extra ruimte te maken voor het uit zijn jas gegroeide politieappa raat in Soest blijkt voor dit doel ongeschikt te zijn. Daar het politiekorps in Soest dit jaar ook zal worden uitgebreid willen b en w de rroblemen anders oplossen. De gemeenteraad is een plan voorgelegd het café te slopen en op de vrijko mende grond een houten noodgebouw te plaatsen voor de politie. Het slopen van Café Verkerk, het aankopen en plaatsen van een noodge bouw en de aanpassing en verbouwing van het huidige politiebureau en het reeds bestaande noodgebouw plus de inrichting van het nieuwe noodge bouw kosten een kwart miljoen gul den. CIENFUEGOS (Cuba) In de tiende ronde van het Capablanca-herdenkings- toernooi, dat gehouden wordt in de Cubaanse plaats Cienfuegos. heeft de Nederlander Jan Hein Donner remise gespeeld met de Russische koploper Leonid Stein. Donner hanteerde de zwarte stukken. kend, mits de loon- en prijsstijgingen binnen de ramingen blijven van het Centraal Planbureau. Ook in 1972 zal het bedrijf worden geconfronteerd met steeds stijgende investeringskosten (in 1971 van ƒ37,1 min naar ƒ51,3 min). Deze dwingen tot een selectief investeringsbeleid. De Esso raffinaderij Rotterdam ver werkte 13,5 min ton ruwe olie, nage noeg evenveel als in 1970. Door de gewijzigde vraag- en aanbodsituatie is 10 k 15 pet van de raffinage-capaciteit tijdelijk niet benut. Van de aange voerde olie kwam ruim 85 (50) pet uit de landen rond de Perzische Golf en bijna 5 (24) pet uit Libië. Uit de produktie van de Ned. Aardolie Mij. (50 pet-belang) w.erd ongeveer 1 mil joen ton verwerkt, wat 6 pet uitmaak te van de totale raffinage-produktie. Van een oorrespondent MAASTRICHT De rechtbank heeft de 25-jarige P. F. J. M. F. uit Geleen wegens gebrek aan overtuigend bewijs vrijgesproken van een poging een ju welierszaak te overvallen. De verdachte was op 7 januari van dit jaar ongemaskerd en ongewapend de juwelierszaak van de heer J. Knyff aan de Smedenstraat in Maastricht binnengegaan en had de juwelier toe gevoegd 'Dit is een overval'. Toen de heer Knyff de overvaller uit zijn zaak wilde verwijderen ontstond een kleine worsteling, die enndigde met de over haaste vlucht van 'de overvailler' zon der buit. De verdachte had veertien dagen gele den verklaard dat hij op het moment van de overval onder invloed van LSD was en eerst tijdens de worste ling met de juwelier had begrepen, wat hij had gedaan. De officier van justitie, had aanvankelijk een gevan genisstraf van negen maanden geëist plus voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. Van een correspondent DEN HAAG Het aantal crematies in Nederland bedroeg in 1971: 17.942 (of 16 procent). In 1970 waren deze cijfers 14.949 (of 13,64 procent). Dit heeft de stichting voorlichtingscen trum crematorium bouw meegedeeld. Er zijn crematoria in voorbereiding of in aanbouw te Schagen, Leeuwar den. Eindhoven. Meppel, Rijswijk en Emmeloord. UTRECHT Het aantal aanrijdingen waarbij autobussen waren betrokken is in Utrecht in 1971 met elf procent gestegen tot 642. De meeste aanrijdin gen vonden in maart plaats: 68. De cember stond op de tweede plaats met 64 aanrijdingen. De veiligste maand was juli met 38 aanrijdingen. Het GEVU dat dit overzicht heeft bekend gemaakt voegt er eerlijk aan toe dat er in 1971 ook meer kilome ters zijn afgelegd dan in 1970. Toen waren het er 7.404.000, in 1971: 7.647.000. Toch blijft de eindconclusie dat er meer aanrijdingen zijn geweest In 1970 reden de GEVU bussen bijna 1000 km meer voor er een aanrijding plaats vond dan in 1971. De meeste aanrijdingen hadden plaats met ande re voertuigen. In 16 gevallen werden personen aangereden. Drie aanrijdin gen hadden een dodeüjke afloop. De St. Jacobsstraat leverde in dit opzicht een triest record van twee dodelijke slachtoffers. De voetgangers zijn onvoldoende op de hoogte van de gewijzigde verkeers omstandigheden ter plaatse. Dit jaar is er ook reeds een dodelijk ongeluk gebeurd. Er is nu een kettinghek aan de zijde van de St. Jacobsstraat ge plaatst om te voorkomen dat voetgan gers op de buslane gaan lopen. Van een medewerker Op enkele plaatsen in het noordoos ten is de afgelopen winter de droog ste in 25 jaar geweest Dit is onder meer zo in Ten Post. waar 79 mm neerslag viel, tegenover 177 normaal. Diever kwam tot 110, Ulrum 109, Siddeburen 100, Haren 93, Uirthuizer- meeden 93, Peize 87, Nijeveen 84, 't Zandt 77 en Usquert 53 mm. Het was de zachtste winter sinds 1947 met in Ten Post 37 vorstdagen (40) en 11 ijsdagen (13). HOENSBROEK In de mijn 'Erama- Hendrik* is de 51-jarige gehuwde op zichter J. W. Jeurissen uit Merkel beek verongelukt. Hij raakte in eeu steengalerij op dc 325 meter verdie ping bekneld tussen een in beweging komende lokomotief en een luchtdeur en was vrijwel op slag dood. HAARLEM De Kamer van Koophandel in Haarlem acht onvol doende gegevens aanwezig om positief te oordelen over de aanleg van een voorhaven in IJmuiden. Een verdere studie naar het effect op de werkgelegenheid en de woningbehoefte is noodzakelijk. De KvK in Haarlem baseert zijn oor deel op een pre-advies van dr. L. Bak, buitengewoon lector in de praktische planologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. De hoogleraar stelde zijn pre-advies op aan de hand van de tot nu toe uitgebrachte rapporten over een voorhaven bij IJmuiden. Prof. Bak heeft zijn advies opgesplitst in drie delen. Eerst onderzocht hij de noodzaak van de aanleg van een voor haven, daarna de mogelijkheden en tenslotte de effecten die een dergelij ke haven kan hebben. Prof. Bak komt tot de conclusie dat Amsterdam in ieder geval de voorha ven niet nodig heeft voor de uitbrei ding van industrieterreinen. Amster dam beschikt in het Noordzeekanaal- gebied al over 2700 hectaren indus trieterrein en men zou zich, volgens de planoloog, kunnen afvragen of die oppervlakte al niet veel te groot is. TWEE PUNTEN De aanleg van een voorhaven is vol gens het pre-advies alleen noodzake lijk en verantwoord als over twee punten zekerheid bestaat. In de eerste piaats moet de voorhaven in de toe komst erts- en olietankers boven de 180.000 ton kunnen ontvangen. In de tweede plaats zal de omvan^, van de overslag zo groot moeten zijn dat het aantrekkelijk wordt met der gelijke grote schepen de voorhaven aan te doen. Zekerheid over het eerste punt is niet te geven omdat een nader onderzoek naar de maritieme en economische mogelijkheden ontbreekt. Wat de omvang van de overslag be treft, meent prof. Bak dat de moge lijkheden door het Engelse Inbucon- rapport sterk zijn overschat. De voor haven zou volgens dit rapport in 1991) 37 miljoen overslag hebben. De plano loog voorspelt niet meer dan 25 mil joen ton. De mogelijkheden van de aanleg van een haven zijn gezien de aanwezige terreinen ook uiterst beperkt: 'Men heeft óf de terreinbehoefte onderschat óf het kwantum overslag van goede ren overschat', aldus prof. Bak. De planoloog besluit z'n pre-advies met de conclusie? 'De baten zijn door Inbueon en Amsterdam sterk overdre ven en de kosten verzacht of achter wege gelaten. Dat geldt met name voor de verhouding tussen maatschap pelijke kosten en baten'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15