IVertrouwen in karakter Feyenoord Ajax kan Johan Neeskens slecht missen Schalke bang voor forse tegenacties Mogelijk wijziging conditie-training Ladinsky blijft thuis \Rinus Israël niet nerveus: IJshockey-verlies tegen Oostenrijk Tennisbond denk! aan semi-prefcompetiïie Olympia's Ronde start in Mill Gesprek tussen scheidsrechters en trainers van de grond gekomen jTROüV/K TROUW/KWARTET DINSDAG 7 MAART 1972 li Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM 'Als Feyenoord met de rug tegen de muur staat, [wordt het voor de tegenstander pas echt gevaarlijk'. Rinus Israel (bijna 30), aanvoerder van Feyenoord, wordt niet nerveus als de naam van Benfica valt. Behalve die rustgevende routine is er wat hem betreft ook nog de wetenschap, dat er morgen een onherken baar Feyenoord in het veld zal staan als de club een poging gaat ondernemen een matig seizoen alsnog te doen slagen. En het ondanks alle teleurstellingen nog altijd hondstrouwe 'Legioen' eist niets meer of minder dan de Europa Cup. Israel: 'Wij zijn, zeker na vrijdag, de underdog. Ik zeg niet, dat we dat moedwillig voor elkaar gekregen hebben, maar ik wil wel bekennen, dat ik me in die rol redelijk happy voel.' d de De grote vraag die, anticiperend op de duels tussen twee grote namen van het internationale voetbal, Benfica en Feyenoord, wordt gesteld is: hoe kan van het angstig zwakke Feyenoord, dat Go Ahead de baas bleef, opeens weer dit oersterke eenheid ontstaan, die bijvoorbeeld eerder dit seizoen Dmamo Boekarest met 3-0 en 2-0 klopte? Israel, in de nuchtere ver teltrant, die ook zijn spel kenmerkt: "Ik kijk dan maar weer terug naar die wedstrijd tegen Ajax, aan het eind van het seizoen. In het Olympisch Stadion nog wel. Wij móésten win nen. Er waren een stuk of wat gebles seerde spelers. En toen kwamen we ook nog met 1-0 achter. Toch hebben we het gered. Op zulke momenten blijkt gewoon, dat Feyenoord een ploeg met geweldig veel karakter heeft". Het is waar: Feyenoord is vrijwel altijd op z"n sterkst als de situatie dat eist. Ook op die momenten, dat nie mand het nog verwacht, zoals nü. 'Eigenlijk', zegt Israel, "kan ik me maar twee wedstrijden herinneren, waarin die theorie niet opgaat. Dat was vorig jaar tegen UT Arad en dit seizoen tegen Ajax uit. Er zijn de afgelopen weken wat strubbelingen in de ploeg geweest, onderling ook. Ik ben ervan overtuigd, dat niemand laar morgen iets van merkt'. Ook Israel was onderwerp van een ,van die strubbelingen. De gevoelige 'Iaa Wener Franz Hasil met name had zich tegen de aanvoerder afgezet, om dat Israel hem in het veld vaak liep uit te foeteren. Israel: 'Vorige weex zijn we met de spelers bij elkaar gaan zuien om die dingen uit te praten. Ik yn"heo toegegeven, dat het een fout van me is. ik oen te explosief. Ik realiseer me dan later wel, dat mijn benade- :ng voor sommige collega s te hard aanxomt. Het gaat me met om de spelers persoonnjK, buiten het veld vind ik de spelers van ons .gewoon aaruige jongens. Maar dat impulsieve reageren moet ik inperken, dat is deprimerend, ik weet 't Het is op zijn minst vreemld, die do- unuierenue rol van Rinus Israel. Bij L>WS, ue dub waar hij óók in suc- ceaseii grossierde, gold mj ais de even etlicieme ais onopvallende aajuoant van de loen m zijn glorietijd speienue Daan benrijvers. Israel heette toen bij vooroeeio een bescheiden correc tor. Hoe kan zó iemand dan gekapit teld worden om zijn agressieve gedrag Toen ik nog in de jeugd speelde had de ik het al, die felle reactie als me iets niet naar m'n zin ging. Bij DWS was dat anders. Toen mocht ik allebei m'n handen dichtknijpen, dat ik een con tract kreeg. Dat was op de allerlaatste dag. Ik was eigenlijk het huilpie van Schijvers. Trouwens: ik ben van na ture al verlegen. Bij mij gaat alles heel langzaam. Als je een Johan Cruijff neemt, die heeft een flair, niet te geloven. Maar als ik ergens voor jhet eerst kom, zal ik niet meteen >11 vragen of ik 't woord mag voeren'. *Dc metamorfose van Israel is voor diegenen, die zijn loopbaan van dicht bij gevolgd hebben, opmerkelijk. De huidige Israel is zich zeer bewust van zijn mogelijkheden. Hij formuleert vlot en direct, terwijl hij jaren terug v,oor elk interview al nerveus werd. Israel heeft het dan ook wel geméékl Hij heeft bijvoorbeeld een zeer goed lopende sigaren-, c.q. drankenzaak in de Feyenoord-buurt op Rotterdam- Zuid, hij heeft een lucratief contract tot en met het seizoen '73-'74 en bovendien is hij een vaste keus in het Nederlands elftal, dat een goede kans heeft zich te plaatsen voor het eind- toernooi om het wereldkampioen schap. Daarnaast houdt Israel zich intensief bezig met de trainerscursus voor prominenten voetballers en ex- voetballers, zodat de kans aanwezig is, dat hij over enkele jaren als trainer een nieuwe contributie kan leveren aan beter voetbal in Nederland. Door zijn spel, dat soms de perfectie benadert, en door zijn positie als vrije verdediger heeft hij bovendien een natuurlijk evenwicht op de meeste spelers van Feyenoord gekregen. Is raels wil is wet. De verdediger van absolute wereldklasse, die bovendien een zeer hoog prestatie-gemiddelde haalt, zegt daarover: "Voel ik me een maal ergens thuis, dan durf ik me BOEKAREST (ANP) Het Neder lands ijshockeyteam heeft gisteren tij dens het toernooi opi het wereldkam pioenschap in de C-groep in Boekarest verloren van Oostenrijk: 24. De stan den per periode waren 21 10 11. Nederland nam in de vierde minuut van de eerste speeltijd de leiding door De Heer. Gaandeweg toonden de Oos tenrijkers, die in hun sterkste opstel ling speelden, zich echter sterker en zeven minuten voor het einde stond Nederland met 14 achter. Een nieu we treffer van De Heer bracht nog wijziging in de stand, maar bedreiging ging er van het Nederlandse spel niet meer uit. ook vrijuit te bewegen. Vooral nu je voelt, dat je bij Feyenoord je top bereikt hebt'. Israel is óók domine rend door zijn instelling, die eigenlijk die van een ideale prof is: 'Ik ben géén brooctvoetballer, omdat ik alleen voor geld voetbal. Ik oefen mijn vak uit en ik weet, dat, als ik dat goed doe, ik daarmee geld kan verdienen. Ik ben vooral vreselijk eerzuchtig. Zelfs als we voor de gein spelen of in een vriendschappelijke wedstrijd er ger ik me mateloos aan medespelers, die zich maar voor 80 of 90 procent inzetten'. KLANTEN Dat profschap wordt misschien in de hand gewerkt door het contact dat Israel dagelijks in zijn zaak heeft met het publiek, in feite de klant van de voetballer. Israel: 'Vrijdag was het slecht. De volgende morgen krijg je in de winkel meteen reacties. Zo van 'Nou, als jullie met 2-0 verliezen heb je evengoed recht op de overwinnings premie, want dat zou ik al een prestatie vinden.'. Je wordt met je neus op de feiten gedrukt en dat is wel goed. Je weet, dat je voortdurend voor heel goeie prestaties moet zor gen. En op mijn leeftijd kan je geen bokkesprongen maken. Dan moet je serieus leven. Ik sta 's morgens al om half negen in de winkel, dan nog één of twee keer per dag trainen en dan ben je pas om zeven uur 's avonds thuis. Dat is tamelijk zwaar. Maar een punt is, dat ik nu 2(4 3 kilo minder weeg dan vorig seizoen'. In veel wedstrijden is Israel, met Van Hanegem de sleutelfiguur bij Feye noord. de man. die de ploeg overeind houdt Aan het begin van dit seizoen leek het er zelfs op, dat Feyenoord even sterk was gebleven, ondanks het vertrek van Kinch-all en de vergrij zing van bijvoorbeeld Moulijh. Achter af is gebleken, dat zelfs Feyenoord een gebrek aan klasse op de lange duur niet kan verdoezelen. De oor zaak ligt üi hel aan- en verkoopbeleid dat Feyenoord voert. Israel: 'In dat beleid worden fouten gemaakt, abso luut. Er is bijvoorbfeeld niet gezorgd voor een specifieke vervanger van Kindvail. hoewel ons spel op hem was afgestemd. Een voetballer als Schoen maker heeft kwaliteiten, maar hij is een middenvelder. Tegen DWS speel de hij goed, toen hij achter de voor hoede speelde. Bij ADO vond ik hem al lastig in die positie. Hij maakte Meer ruimte voor ontspanning Van onze speciale verslaggever HEERENVEEN De voorzitter van de technische commissie van de KNSB, Wierd Wynia, wil de komende week met de coaches Pfrom- mer en Maarse een plan bespreken dat een wijziging van de conditie training inhoudt. Wynia: 'Ik heb een plan waar de hele commissie achter staat. Dat behelst dat er in de maanden mei, juni en juli geen centrale conditietraining meer is. Dan moet er ruimte zijn voor ontspanning. Ik wil de schaatsers wat meer gelegenheid geven om te relaxen na zo'n inspannend seizoen.' Die conditietraining bij de heren zal het komend seizoen wellicht toch ge leid worden door Henk Gemser. die eerder verklaarde niet meer met de heren in zee te willen gaan. Wynia: 'lk heb de indruk dat er nog wel te praten valt met Gemser. En ik zou het bijzonder op prijs stellen als juist hij de training zou willen leiden.' Het is inmiddels ook definitief zeker dat er een aparte sprintersgroep komt. Wie de trainer wordt is nog niet beleend. Er zijn contacten ge weest met de Westduitse trainer Her- bert Höfl, maar die zijn afgedongen op de financiële eisen van de Duitser. Bij de jeugd worden er drastische wijzigingen ingevoerd het komend sei zoen. De damesjeugdkernploeg wordt opgeheven. De seniorenkemploeg wordt uitgebreid tot negen leden. Het staat vast dat Jacques de Koning geen deel meer zal uitmaken van de landelijke technische commissie van de KNSB. Het is daarbij vrijwel ze ker dat ook de heer Mulder uit dit college zal verdwijnen. De landelijke technjsche commissie is het er una niem'over eens dat voor de dames- ploeg een vrouwelijke begeleiding zal moeten komen. Hoewel nog niet defi nitief wordt allerwege gedacht aan Ans Boekema-Schut, die de problemen van de schaatssport door en door kent. Rinus Israetl goeie goals, passeert makkelijk. Bij Feyenoord heeft hij toch al zijn waarde bewezen, want hij heeft in 't begin een stel hele belangrijke goals gemaakt, maar hij is geen vervanger van Kindiva 11. Feyenoord wist aan het begin van vorig seizoen al, dat Kind vail weg zou gaan. Maar pas op 'het laatst zijn er pogingen ondernomen voor hem een vervanger te vinden. Dan krijg je het niet meer voor elkaar. Een paar jaar geleden had Feyenoord Rensenbrink voor een koopje kunnen krijgen. Had hem maar 1 of 2 jaar achter Coen Moulijn laten staan. Want, geloof me: Moulijn is met weg te denken uit Feyenoord, als hij in gewone doen is, ondanks zijn 35 jaar'. WARRIG Dat warrige beleid, Israël geeft het toe. leidt uiteraard tot onrust in de spelersgroep: 'Als de prestaties min der worden, wordt er onderling ook minder geaccepteerd. En dat drukt dian weer de prestaties'. De tijd lijkt niet meer veraf, dat spel ersinsp raak wordt verleend bij het transferbeleid. Zij weten beter dan welk bestuurslid ook of een bepaalde speler klasse heeft of niet. Israel: 'Als je advies geeft, dan neem je een stukje verant woordelijkheid over. Kijk naar het Nederlands elftal. Wij hebben met z'n vieren Fadrhone gesteund, maar als het straks misgaat zijn we ook mede verantwoordelijk. Als Feyenoord mij om advies zou vragen zou ik dat zeker doen. Zoals het nu gaat bemoeien te veel mensen in de transfercommissie zich ermee. Hoe méér mensen, hoe méér meningen en hoe moeilijker de beslissing'. Zo is de opstelling van Feyenoord voor morgen zelfs voor Israel een vraagteken. 'Het belangrijkste is, dat Willem van Hanegem moet draaien. En dat beloof ik. zonder meer. Hij en Franz Hasil zijn sleutelfiguren. Spelen zij goed dan loopt de rest vanzelf. Zijn de spelmakers goed, dan loopt bijvoorbeeld ook de aanval beter. En wat dat betreft: ik voel het meeste voor Hans Posthumus als spits. Hij heeft een paar belangrijke goals gemaakt, maar is (oen door een rugblessure even uit het ritme ge raakt. Tegen DWS was hij niet gewel dig, maar ik vond dat logisch- Hij is toen, naar mijn mening, te snel uitge wisseld. Wat mij aangaat is Posthu mus de meest aangewezen spits voor ons'. MAARTEN DE VOS ROTTERDAM Feyenoord-trainer Ernst Happel is gisteren met vijftien spelers in het sportcentrum van de KNVB in Zeist aangekomen. Daar be reidt de landskampioen zich in alle rust verder voor op de wedstrijd te gen Benfica. Happel moest twee spe lers thuis laten, de Hongaar Attila Ladinsky en de in de tweede transfer periode aangekochte Harry Vos. Ladinsky reed zondagavond in Zwijn- drecht, waar hij woont, met zijn auto tegen een paal en liep daarbij enkele gekneusde ribben en een flinke buil aan het hoofd op. 'Hij kan onmogelijk spelen,' was het commentaar van club arts Abarbanel. Harrv Vos reisde niet mee naar Zeist omdat de Hage naar volgens de Europa Cup-regle menten nog niet speelgerechtigd is voor Feyenoord. Manager Guus Brox van Feyenoord daarover: 'Harry Vos heeft per 16 decemiber van het vorig jaar overschrijving van PSV naar Feyenoord gekregen. Volgens de reg lementen van de toernooien om de Europese bekers mag een speler al leen dan in de kwartfinalewedstrijden uitkomen wanneer hij vóór 15 decem ber speelgerechtigd was. Ernst Happel heeft altijd gedacht dat een speler drie maanden onder contract moest staan.' Van onze tennismedewerker AMSTERDAM De tennisverenigin gen in de hogere klassen krijgen binnenkort van de KNLTB de vraag voorgelegd of zij eventueel zouden willen worden ingedeeld in een apar te semi-prof-competitie. De steeds sneller op gang komende ontwikke ling van de laatste tijd, waarbij ten nissers voor hun prestaties in de competitie worden betaald, heeft het bestuur van de tennisbond nieuwsgie rig gemaakt naar de mogelijkheid tot instelling van een scheiding tussen pure amateurclubs en clubs die geld aan hun spelers en speelsters geven. De uitslag van deze bondsenquête zal in eerste instantie informatief be doeld zijn. De tennisbond zal niet verplicht kunnen worden een se mi- professionele competitie in te voeren, als mocht blijken, dat hiervoor een redelijk aantal liefhebbers bestaat. Het kiezen tussen amateurisme en semi-professionalisme heeft een aantal konsekwenties, die het bestuur van de KNLTB de betrokken clubs, na hun keuze, duidelijk onder ogen wil bren gen. Zo zullen spelers van een club die de voorkeur geeft aan het amateu risme, ook op toernooien geen geld mogen ontvangen. AMSTERDAM (ANP) Olympia's Ronde van Nederland voor amateurs start dit jaar niet in Oploo zoals aan vankelijk de bedoeling was, maar in het niet ver van deze plaats gelegen Mill. Olympia heeft dit besluit moeten nemen omdat men met Oploo finan cieel niet rond kon komen. In Mill zal nu op 11 mei de proloog worden ge houden, een individuele tijdrit over 15 km. Onrust in Bundesliga houdt aan Van onze sportcorrespondent GELSENKIRCHEN Ook de Westduitse topclub Schalke'04 is nu volledig in het Bundesliga omkoopschandaal verwikkeld. Pessimisten in Gelsenkirchen fluisteren al dat de vereniging die zo verrassend de eerste plaats op de ranglijst van de hoogste Westduitse voetbal klasse inneemt eenzelfde lot boven het hoofd hangt als Arminia Bielefeld: terug naar de amateurs. Wat is er dit weekeinde gebeurd? Zeven spelers van Schalke hadden Jürgen Neumann uit Bielefeld wegens zijn omkoopbeschuldiging tegenover hen aangeklaagd bij de rechtbank van Essen. Neumann had beweerd dat de nu ex-speler van Schalke, Waldemar Slomiany 40.000 mark had ontvangen om het duel tegen Arminia Bielefeld op 17 april vorig jaar voor Bielefeld te 'kopen.' Arminia won die wedstrijd inderdaad met 10. Deze aanklacht nu van de Schalke-spelers Libuda, Van Haaren (Nederlander). Fichtel. Rüssmann, Sobieras, Fischer en Lütkebohmert werd plotseling inge trokken. Dat betekende een duidelijke overwinning voor 'gelddrager' Neu mann en laadt een zware verdenking op speler en bestuur van Schalke. Slomiany, die hangende het onderzoek al voorlopig geschorst is bleek dit weekende onvindbaar. Met grote hardnekkigheid blijft in Westduitse voetbalkringen de wens bestaan om te komen tot de vorming van een tweede. Bundesliga. Dit week einde lekte uit dat de vijf belang rijkste voorstanders: Kikkers Offen bach (uit de Bundesliga gedegra deerd), F. C. Numberg, 1860 Mlinchen. Hessen-Kassei en Karlsruhe SC in Offenbach om de groene tafel hebben gezeten. Daar werd besloten dat de vertegenwoordigers van nog 15 andere verenigingen uit de Regional Suurbier: 'Als Kovacs maar niet te makkelijk denkt over de wedstrijd t egen Arsenal' Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Johan Neeskens is er niet bij, morgen, wanneer Ajax zijn eerste wedstrijd in de kwart-finales van het Europese bekertoernooi der landskam pioenen tegen Arsenal speelt. Twee over bodige incidenten in de wedstrijden tegen Olympique Marseille kosten Neeskens even zoveel waarschuwingen met als gevolg schorsing voor één wed strijd. Voor Ajax nog een meevaller, dat het zijn typische 'breker' op het midden veld alleen in de thuiswedstrijd moet missen. Uit, als er automatisch meer ver dedigd moet worden, is zo'n pion in het tactische concept nog belangrijker. En toch: Neeskens' afwezigheid heeft ook nu. zeker in de theoretische voorbereiding, een bepaalde onrust in de ploeg veroorzaakt. Er is zelfs sprake van een beetje irritatie, als trai ner-coach Stefan Kovacs al te opgeruimd over de wedstrijden tegen Arsenal spreekt. Een kleine maand geleden zei vleugelverdediger Wim Suurbier wel eens bezorgd: 'Als Kovacs nu maar niet te makkelijk denkt over die wedstrijden tegen Arsenal. Het wordt nog een heel karwei'. En Johan Neeskens zelf heeft vooral de laatste tijd heel duidelijk gevoeld, dat de eerste wedstrijd tegen Arsenal aan hem voorbij gaat. Niet alleen bleef hij uit de basis opstellingen in de competitiewedstrijden tegen respectievelijk Excelsior en FC Groningen, ook bij dé trainingen haalde Kovacs hem uit de oefeningen met de leden van de basis-ploeg. Met de vaste reserves in de selectiegroep, zoals Arnold Miihren, Wever. Rep en Schilcher werd hij naar een ander deel van het veld verwezen voor de 'alternatieve' oefeningen. aanvallend Johan Neeskens' afwezigheid heeft tot gevolg, dat Ajax zijn spel-concept heeft moeten wijzi gen. Arie Haan: 'Je zou het een beetje kunnen vergelijken met het Ajax, dat nog met Henk Groot en Klaas Nuninga op het middenveld speelde. Eigenlijk een levensgevaarlijke verge lijking, want dan denk je terug aan de tijd van het 4-2-4 en dat systeem kun je in de Neder landse competitie al niet meer spelen, laat staan voor de Europa Cup'. Maar ook al zal Ajax niet terugkeren naar dat verouderde systeem, feit blijft, dat Ajax in Haan en Mtihren middenvelders overhoudt, die van na- Trainer Kovacs 'overvalt Johan Neeskens t ijdens de training. ture aanvallend zijn ingesteld. Arie Haan weer: 'In het eerste elftal van WW begon il$ in de spits en ook in het EUFA-jeugdelftal was ik eerst rechtsbuiten voor ik naar het middenveld werd gehaald. Maar als ik opdracht zou krijgen een bepaalde speler uit te schakelen, nou dan komt-ie niet aan de bal. Ik ga liever zélf om zo een speler te dwingen achter mij aan te gaan, maar toen Kovacs in Dresden zei: 'Jij komt met geen voet over de middenlijn', toen ben ik er ook niet over geweest'. Dat Johan Neeskens er niet is, heeft niet alleen gevolgen voor Arie Haan en Gerrie Mllhren zij zullen wat terughoudender moe ten spelen maar ook voor de rest van de ploeg. Kovacs zocht naar een nieuwe derde man op het middenveld. De natuurlijke oplos sing leek Piet Keizer te zijn. Keizer, die toch al 'zwevend' pleegt te spelen. Het nieuwe concept werd uitgeprobeerd tegen Excelsior. Keizer: 'Het voldeed wel, ook al is er toen beslist niet foutloos gespeeld', maar tevreden was men nu ook weer niet. Een groot nadeel van het aanwijzen van Keizer voor het zware, opofferende werk was, dat de voorhoede duide lijk aan slagkracht inboette. Piet Keizer im mers is ook de man van het geniale overzicht als het gaat om het maken van doelpunten, zowel dooc hemzelf als door het geven van de beslissende pass. En aan dat werk kwam Keizer tegen Excelsior niet meer toe. Vandaar, dat vrijdag tegen FC Groningen een nieuwe vari ant werd toegepast. Keizer zou niet meer alleen de nieuwe man op het middenveld zijn, er zou worden afgewisseld. overnemen Vooral Johan Cruijff, maar ook Sjaak Swart zouden een deel van het werk overnemen. En zo kon het gebeuren, dat Johan Cruijff soms op de plaats van de laatste verdediger stond. Piet Keizer: 'Groningen is natuurlijk niet te vergelijken met Arsenal, maar ik vond toch dat het met dat af en toe ruilen van taak veel beter liep. Maar om nou te zeggen, dat we Johan Neeskens niet misten, nee dat is niet juist. In feite mus je elke man, die wegvalt, maar met hem ligt het toch nog weer een beetje anders sinds Nico (Rijnders: vertrokken naar FC Brugge, red.) er ook niet meer is. Toen hadden we twee brekers, nu tegen Arse nal niet één. Daar komt nog bij, dat de balans in het elftal aanvallend is, ook al omdat je in Nederland weinig hoeft te verdedigen. Maar er staat weer tegenover, dat het team veel com pacter is. Och. als je zo alles op een rijtje zet, moet je toch kunnen stellen dat het wegvallen van Neeskens wel is op te vangen. Kijk, er is namelijk één ding wat iedereen weet: 'In de Europese bekerwedstrijden moet automatisch veel meer verdedigd worden. Dat hoeft nie mand ons nog te vertellen. Dat hebben we ip de loop der jaren gewoon geleerd'. Arie Haan tenslotte: "Misschien is het wel een voordeel, dat we deze keer wat voorzichtiger moeten spelen. Het zou wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat Arsenal wat meer gelegen heid krijgt om aan te vallen. Dat geeft ons dan weer wat meer ruimte om plotseling scherp in de diepte te spelen. En voor het overige: iedereen zal wat harder moeten werken. Daar kom je ook wel weer overheen'. RUUD VAN DEN HENDE Liga uitgenodigd zullen worden op 25 maart in Zuid-Duitsland bijeen te ko men. Met de daar uitgewerkte plan nen wil men de Westduitse voetbal bond dan een soort ultimatum stellen om sneller te komen tot het ontstaan van een tweede Bundesliga. Op 15 april moeten deze gedetailleerde plan nen bij de DFC op tafel komen. Ze zullen er alsvolgt uitzien: een eerste en een tweede Bundesliga elk van 20 verenigingen. Beide klassen moeten hetzelfde statuut hebben. Met dit con cept zal in het seizoen 1973-1974 moe ten woorden gestart Van een onzer verslaggevers UTRECHT Wat enkele weken gele den praktisch gesproken misliep is gisteren in het Utrechtse Terminus hotel wél tot stand gekomen: voetbal trainers en scheidsrechters hebben elkaar gevonden. In een enkele uren durend, in prettige sfeer verlopen vergadering hebben vertegenwoordi gers van de respectievelijke belangen organisaties (Vereniging van Voetbal Oefenmeesters in Nederland WON en belangencomrmssie scheidsrech ters betaald voetbal BSBVL) een oriënterend gesprek gehad. Na afloop zei WON\s secretaris-generaal Jaap van der Leek: 'Het was een heel goed begin. En het werd tijd ook, want er is de laatste tijd een wig gedreven tussen de trainers en de scheidsrech ters'. De sfeer tussen scheidsrechters en trainers is vooral dit seizoen aanmer kelijk verslechterd. Verschillende trai ners (Ger Blok van De Volewijckers en Elek Schwartz van Sparta) uitten hun misnoegen over de arbitrale lei ding na afloop van de wedstrijden; FC Twente's Kees Rijvers ging zelfs zover de scheidsrechters er openlijk van te beschuldigen bepaalde voorkeu ren te hebben in het voordeel van een aantal topclubs. Toen de scheids rechters uit liet betaald voetbal kort geleden hun jaarlijkse meeting orga niseerden werden de trainers uit het betaald voetbal uitgenodigd voor een discussie. De WON' distantieerde zich echter van die bespreking, omdat er een aantal procedurefouten waren ge maakt. zodat de discussie nauwelijks tot stand kwam (op die dag waren er slechts zeven trainers aanwezig). Klap op die vuurpijl was de reactie van MWs trainer George Knobel na afloop van de wedstrijd tegen FC Den Haag, die bijvoorbeeld de topscheids- rechters Lau van Ravens en Sjef Dorpmans verweet geen 'conditie te hebben', waardoor ze 'niet eens uit de middencirkel kwamen'. Inmiddels heeft de tuchtcommissie van de KNVB Knobel in een te behandelen strafzaak ter verantwoording te roe pen en bovendien hebben alle trai ners in het betaald voetbal een brief gehad, waarin wordt gesteld, dat zij zich moeten onthouden van beledigen de opmerkingen aan het adres van de scheidsrechters. In die misgelopen communicatie wordt voorzien door het gisteren ge starte overleg. De scheidsrechters Frans Derks. Charles Corver. Leo van der Kroft en Peter Gans zaten er aan tafel met WON-vertegenwoordigers als Jaap van der Leek. Evert Theunis- sen. Jan van Asten en Frans De- bruyn. Over specifieke onderwerpen is nog niet gesproken, daarover zal een volgend overleg gaan. Van der Leek: 'Zo hebben wij ons de samen werking vanaf het begin voorgesteld. Op deze basis kan er zakelijk gezien veel meer bereikt worden'. t

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11