Progressieve partij kan rekenen op meerderheid Subsidies hulpacties aan de orde bij begin van kamerdebat ■mi iwnn -p HUI II Ml jf®[ lllll Kunstenaarsprotest niet doodgebloed NCWlonen dragen te weinig bij tot bestrijding inflatie Commissie-Mansholt meent: 1 - Drees: nog geen gelden voor aanleg rijksweg 3 Ondergang van een vliegtuig Ralph Prins' theaterfoto's te zien in het Toneelmuseum Tien klandestiene zenders opgespoord Australië waarschuwt tegen geneesmiddel Nog zeven gezinnen i willen weg uit Molukse woonwijk Nederland knoopt betrekkingen aan met buiten-Mongolië 1 TROUW/KWARTET DINSDAG 7 MAART 1972 iiixm:m.a\d ki xst Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een progressieve volkspartij zal uiteindelijk kun nen rekenen op een meerderheid van het Nederlandse volk. Nu ai bevindt zich onder het Neder landse electoraat een potentiële meerderheid die, mits op de juis te wijze gewekt en bijeen ge bracht, bereid is om een regering met vooruitstrevend hervormend beleid te kiezen en te steunen. De oommissie Mansholt constateert dit ln een gisteren aan het permanent overlegorgaan van PvdA, D'66 en PPR uitgebracht advies. Zij beveelt deze partijen daarom aan, een aantal essen tieel hervormende maatregelen als program inzet te doen zijn bij de volgende verkiezingen. Ter verkrij ging van een meerderheid moet er echter naar gestreefd worden, dat die hervormingen ook door een of meer andere politieke partijen of groeperin gen tot inzet worden gemaakt. De commissie-Mansholt bestond uit de fractievoorzitters van PvdA en D'66 de heren Den Uyl en Van Mierlo. de vice-voorzitter van de EEG-commissie dr. Mansholt, prof. De Galan, drs. Gruyters en mr. Jurgens. Hervormingen In het advies zet de commissie uivoe- rig uiteen dat drastische hervqrmin- gen op zo kort mogelijke termijn dringend noodzakelijk zijn. Dit omdat de mensheid wordt bedreigd met drie crises: de dreiging van een massale vernietiging door nucleaire, bacterio logische en chemische wapens, de ka- tastrofale kloof tussen de minderheid van rijke, geïndustrialiseerde landen en de meerderheid van arme achter blijvende landen en de dreiging van rampen die opdoemen uit de zich steeds versnellende groei van de be volking en industriële produktie op 'een eindige' wereld. Om deze crises af te wenden is vol gens de commissie een beperking van de bevolkingsgroei noodzakelijk en zal deze binnen afzienbare tijd geheel tot stilstand moeten komen. In politieke termen vertaald betekent dit dat de regering niet alleen een consequent voorlichtingsbeleid zal moeten voeren, maar ook dat 'kinderbijslag en de kinderaftrek tot eén minder nadruk kelijk fiscaal instrument moeten wor- drs. J. M. den Uyl den omgebouwd'. De eventuele af schaffing van de kinderbijslag zal voor de lagere inkomens gecompen seerd moeten worden. Het accent zou vooral moeten komen te liggen op collectieve voorzieningen ten behoeve van kinderen in plaats van directe gezinssubsidies. Ombuigende groei De commissie pleit ook voor een radi cale ombuiging van de economische groei, die onder meer tot uitdrukking zal moeten komen in een verminde ring van de produktie van een aantal materiële consumptie- en investerings goederen per hoofd van de bevolking. Er zal een beleid moeten worden gevoerd dat gericht is óp het terug dringen van de schaarste, inclusief de schaarste aan grondstoffen en milieu goederen en dus gericht op echte economische groei. Dat betekent een teruggang van ons levenspeil zoals we dat momenteel beleven, met het oog merk een verhoging van een op ande re wijze ervaren levenspeil mogelijk te maken. Naar de mening van de commissie valt er ook niet te ontkomen aan een Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer zou vandaag beginnen met het probleem van de subsidiëring van acties, die de ontwikkelingshulp stimuleren. Minis ter Boertien, die de zorg heeft over deze zaken, heeft, zoals bekend, de subsidie aan de koffieactie van het Angola-comité verboden. Waarschijn lijk volgende week zullen de Kamerle den Pronk (PvdA) en Van der Spek (PSP) over dit interessante onder werp interpelleren. Vanmiddag, direct na de opening van de vergadering, zou de Kamer over deze interpellatie- aanvraag beslissen. Meeleven Het meeleven met de problemen van de Derde Wereld en het zich bewust zijn van het grote goed van de ont wikkelingssamenwerking hebben alles te maken met de koffie-aktie. Dat is ook het geval met allerlei plaatselijke acties, die worden georganiseerd. Hierover zouden de Tweede Kamerle den van de ARP, mr. J. N. Scholten en dr A. J. Vermaat, direct na de beslissing over de interpellatie vragen stellen. Want ook de subsidies ten behoeve van deze akties zijn gewei gerd. Niet door de gemeenteraden, die dergelijke particuliere initiatieven zeer konden waarderen, maar door de colles van gedeputeerde staten, die de raadsbesluiten niet goedkeurden, en ook door de Kroon die deze subsidies weigerde. De a.r.-kamerleden vragen zich af wel ke criteria de college's van G.S., ei genlijk aanleggen. De vragen hebben vooral betrekking op het koninklijk besluit, waarin het beroep van de gemeente Zwolle tegen het besluit van gedeputeerden het raadsbesluit tot het verstrekken van 10.000 gulden subsidie af te keuren werd verwor pen. De 10.000 gulden waren bestemd voor een jeep, die door een medische dienst in India zou worden gebruikt. Het bedrag was een aanvulling op de bijdrage die de burgerij van Zwolle zelf had geofferd onder auspiciën van de NOVIB. Het ging hier om een concreet project, dat zich uitstekend leende voor de bewustwording. Het argument van de kroon was, dat hier geen sprake was van een interna tionale gemeentelijke solidariteit. For meel is dat wellicht juist, maar de Kamerleden willen dit toch wel zien toegelicht. Wereldwinkels Ook zouden zij de kwestie, dat de kroon autonoom ingreep en de raads besluiten van Gorinchem en Vianen om 'wereldwinkels' te subsidiëren schorste, ter sprake brengen. Er zijn hierover al schriftelijke vragen ge steld. Overigens zou minister Boertien van daag geheel buiten schot blijven Wam aan een beslissing over een interpel- latie-aanvraag komt geen minister te pas en de vragen over de gemeentelij ke subsidies worden aan de staatsse cretaris van binnenlandse zaken, de heer .4. fan Stuyvenberg, gesteld. Het gaat bij het mondeling vragen stellen in de Kamer zo, dat de be windsman de eerste reeks vragen be antwoordt. 'Het vragenstellende Ka merlid kan dan nog een tweede reeks vragen lanceren, die weer direct wor den beantwoord. Daarna mogen de andere Kamerleden elk één aanvullen de vraag stellen over het onderwerp. Sbms kan een spits vraag- en ant woordspel ontstaan. De kunst van de Kamerleden in dit spel is om telkens weer iets nieuws over het onderwerp te verzinnen. Vaarplicht Vergeleken met de emoties van vorige week zal het parlement deze week overigens een rustig beeld bieden. De regering zou bij de behandeling van tfe vaarplichtwet moeten uitleggen hoe deze plicht in oorlogstijd ook aan schepen onder vreemde vlag (en die voeren de Nederlandse schepen steeds meerkan worden opgelegd. Dan wordt de behandeling voortgezet van het voorstel om de onteigeningsproce dure te versnellen. Ook staat de nuts- wet voor de onteigening voor het Rotterdamse waterwingebied in de Biesbosch op de agenda. Dit onder werp zal vermoedelijk met de voorstel len betreffende de wijziging van de rechterlijke organisatie morgen aan de orde komen. Donderdag komt de vaste Kamercom missie voor Sociale Zaken in een openbare hoorzitting bijeen om te spreken over de gegroeide arbeidsver houdingen, het minimumloon, de on dernemingsraden. de buitenlandse werknemers en de werkende jeug± De vaste commissie voor CRM behan delt in een openbare vergadering de openluchtrecreatie, het museumwezen en de monumentenzorg. De Eerste Kamer zou vandaag spreken over de buisleidingstraat van Pernis langs Klundert naar de Schelde. Dit project heeft in de Tweede Kamer grote aan dacht gehad in verband met de aan tasting van het milieu, die zou ont staan. Mr. E. Jurgens radicale wijziging van het inkomens beleid. In dit kader stellen zij voor aandelen om te ruilen in overheidso- bligaties, waardoor een beheersing van de kapitaalsstromen en een mati ging van de rente mogelijk is. Ook de hogere inkomens moeten worden her zien. De commissie stelt voor alle werknemers in .collectieve arbeidso vereenkomsten onder te brengen. Loonsverhoging zou dan in plaats van in procenten in centen moeten wor den uitgekeerd, lagere inkomens moe ten worden verhoogd, minder lage gestabiliseerd en hoge inkomens wor den verlaagd. /Alle inkomens boven een bepaald minimum dienen open baar te worden gemaakt Inkomensbeleid In het kader van een nieuw inko mensbeleid bepleit de commissie ook Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het Nederlandse Christelijk Werkgeversverbond zal zich in het komende gesprek tussen regering en bedrijfsleven (ver moedelijk eind deze maand) op het standpunt stellen dat de loon ontwikkeling tot nu toe onvoldoende bijdraagt aan de inflatiebe- strijding en dat bezien moet worden op welke wijze het volgend jaar tot een beter resultaat gekomen kan worden'. Dit heeft de voorzitter van het NCW, mr. P. M. H. van Boven, gistermiddag meegedeeld op de maandelijkse pers conferentie van het verbond. Evenals het Verbond van Nederlandse Onder nemingen is ook het NCW van me ning dat de loonkostenstijgin g tot dusver uitkomt boven het door de meerderheid van de Sociaal Economi sche Raad aanvaardbaar geachte per centage. Drs. C. C. M. Geerkens: 'Het gaat naar onze berekening slechts om enkele tienden van procenten, en het is nog te vroeg om daaraan een definitief oordeel op te hangen. Veel zal ook afhangen van de hoogte der prijscompensaties die op 1 juli a.s. krachtens de nieuw afgesloten cao's gegeven moeten worden'. Mr. Van Boven herinnerde eraan dat de werkgevers het door de meerder heid van de SER aanvaardbaar geach te percentage (11,7 pet.) te hoog von den en dat zij daarom ook een loon kostenstijging die daarbinnen zou blij ven een onvoldoende bijdrage aan de inflatiebestrijding vinden. 'Ik acht het daarom niet uitgesloten dat wij ons voor het loonbeleid in 1973 anders gaan opstellen. Misschien zal over heidsingrijpen dan wel moeten wor den bepleit', aldus de werkgeversvoor zitter die een dergelijk ingrijpen voor dit jaar niet erg zinvol meer noemde omdat 'de klok niet kan worden te ruggedraaid'. VEROUDERD Over de gebeurtenissen m de metaal industrie zei mr. Van Boven dat de stakingsmiddelen z.i. eigenlijk verou derd zijn. "We bevinden ons nu in een overgangsfase naar een overleg structuur waaoin staking moet worden vervangen door andere middelen, zo als de afkoelingsperiode, bemiddeling en arbitrage. Men kan niet doorgaan met enerzijds voor staking te pleiten en anderzijds verregaande integratie wan de werknemers in de onderne- f" 'M een herverdeling van de bronnen van de beschikkkingsmacht over de inko mensvorming, onder meer te bereiken door een herverdeling van de vermo gens en een ontmanteling van econo mische machtsconcentraties. In een aantal gevallen zou zelfs tot collecti* vering van bedrijven moeten worden overgegaan, bijvoorbeeld als deze be drijven het milieu ernstig in gevaar kunnen brengen. Om deze hervormingen aan te bren gen kan Nederland in Europees ver band baanbrekend werk verrichten. In het advies spreken 'de zes' zelfs over Nederland als vertrekpunt voor parle mentaire en buien-parlementaire ak- tie, voor partijhervorming en nieuwe partijvorming op Europese grondslag. In dit verband citeren zij prof. Den nis Meadows, die het rapport van de Club vah Rome schreef en die over de milieuproblematiek zei dat actie juist in Nederland kan worden ver wacht, omdat de bewustwording ervan hier het verst gevorderd is: 'Als het niet begint in Nederland, begint het nergens'. In de visie van het advies zal deze actie uiteindelijk op Europees niveau weerklank moeten vinden. Nodig is dat in de landen van West-Europa een beweging op gang komt die ge richt is op nieuwe partijpolitieke ver houdingen, waardoor het mogelijk wordt dat vooruitstrevenden elkaar kunnen vinden in een meerderheid die een progressief beleid mogelijk maakt. Uiteindelijk zal die beweging als perspectief hebben de vorming van een vooruitstrevende Europese volkspartij. De commissie beveelt daar om de totstandkoming aan van een Europees aktiecomité. De drie partijvoorzitters van PvdA. D'66 en PPR hebben gisteren laten weten dat er behoefte bestaat aan een breed opgezette discussie op alle niveaus tussen de leden van de drie partijen en alle anderen die geïnteres seerd zijn in vooruitstrevende poli tiek. Het advies kan daarbij mede als grondslag dienen. De drie partijvoor zitters stellen een discussie voor. waarbij door de drie politieke partij en gezamenlijke discussiegroepen wor den gevormd bestaande uit allen die willen meewerken aan de formulering van een progressieve politiek en in die geest dus bereid zijn een bijdrage te leveren aan vernieuwing van de partijpolitieke verhoudingen. Er wordt naar gestreefd de discussie nog voor het einde van het jaar af te ronden. DEN HAAG Op korte termijn zul len géén gelden worden besteed voor grondaankoop of anderszins ten be hoeve van de aanleg van rijksweg 3 Amsterdam-Rotterdam)Minister Drees heeft dit de Tweede Kamer mee gedeeld in antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Dolman. De minister heeft al eerder in de Kamer meege deeld dat hij 'niet van de noodzaak van deze rijksweg overtuigd was. In minder dan een minuut is gisteren een vliegtuig in de Stille Oceaan gezonken. Het toestel was oj fj gestegen van Honoloeloe met twee bemanningsleden aan boord. Zij konden door een jacht, dat in d* buurt was nog net op tijd worden gered. door BER HULSING AMSTERDAM In het Toneel museum zijn, tot 17 april, theater foto's van Ralph Prins te zien. Hij heeft, van 1950 af, al vaak tentoongesteld, in Londen, Parijs, New York, New Delhi, Berlijn, Novi Sad en Amsterdam (Stede lijk Museum o.a.). Ralph Prins kreeg in 1966 de Grand Prix Interpress in Moskou, in '67 de Novosti-prijs, gouden medailles in To kio en nog eens in Moskou. Hij is overal dus wel zo bekend als hier. Toen hij bij en van Etienne Des- roux, de mime-meester. foto's had gemaakt, van Petits Soldats onder meer, zei die: dit maakt van de foto graaf een literaire en geen letterlijke vertaler'. Nu zijn die mime-foto's ook bewerkt, omgekeerd, over elkaar heen gedrukt, en bij Spaanse dansers, José Greso onder andere, penseelde Prins zelfs achtergronden. Maar telkens zijn de opnamen wel een wezenlijk ogenblik van het gebeuren, een teken voor de beweging, de karakteristiek van het gebaar. En daarvoor hoeft hij niet schilderachtig te doen. Hij treft hèt moment ook direct en volledig op zijn negatief. Hij maakt prachtige koppen. Van artiesten zoals ze zijn. Maya Plisetskaya bijvoorbeeld is een eenvoudige, intelligente Joodse vrouw. En in een opname van haar dans de schoonheid van het ballet zelf. Albert van Dalsum wordt, in een serie, de tragische waanzin van King Lear. Olga Abeleven, als La Sonambu- Australische voor ons land naar festival in Mexico DEN HAAG De Australische chai sonnière Wilma Reading zal voor Ne derland deelnemen aan het internatie nale songfestival, dat volgende maan in Mexico wordt gehouden. De Nederlander John Wardell ontdel tc de Polynesische Australische vori jj jaar in Manilla en liet haar naar N«b derland overkomen. Sindsdien heeft d ,j zangeres, gevestigd in Landsmeer, suo cessen geboekt, onder meer met ee v televisieshow en de langspeelplaat 'Wilma Reading on fire'. In Mexico, waar reeds 26 landen voo het festival hebben ingeschreven, kom Raymond Sroget voor Australië uil Engeland stuurt Tonv Christie e Mary H, West-Duitsland Rickie Shayn en Frankrijk Michel Delpech. Carole van Veen, gefotografeerd door Ralph Prins la, is gefotografeerd in de volledige dramatiek van gebaar en mimiek. Er zijn vrolijk lachende danseresjes van Kameroen en het masker vanCtarole van Veen lijkt bijna op schoon be schilderde keramiek. Mooi. ook is de serie voorbereidingen van een Kabu- kl-speler. Anders weer zijn Porgy and Bess, of de poppen en poppenspelers van Deth, door de camera gevangen. Maar hoe Ralph Prins het ook doet: het is theater. EMMEN De PTT heeft de afgelJ1? pen dagen in en o m Emm en tiefa klandestiene zenders opgespoord en beslag genomen. De eigenaren zijn 31-jarige landarbeider C. B. te Emmi Compascuum (zender 'Blauwe bra'), de 23-jarige stratenmaker H. te Klazienaveen (zender 'Drenl boer'), de 20-jarlge los-arbeider T. te Klazienaveen (zender 'De Landlo per'), de 23jarige los-arbeider H. K. te Klazienaveen (zender 'de Stori vogel'), de 25-jarige L. R., zondt, beroep te Nieuw-Weerdinge (zendej^ 'Doornroosje'), de 39-jarige R. S., zoi der beroep te Emmen (zendi '1302'), en de 23-jarige gemeentearbi der M. S. te Roswinkel (zender 'witt kanarie'). Tegen allen is proces-vei baal opgemaakt. Drie van deze mannen zijn al eerder betrapt op het klandestien zei den. ming te vragen', aldus mr. Van Bo ven. Het voeren van vakbondsacties binnen de bedrijven noemde hij ge vaarlijk voor de democratie in de ondernemingen. 'Het zou noodlottig zijn als alles wat tot nu toe met betrekking tot de hervorming van het ondernemingsrecht met zoveel zorg tot stand is gebracht en nog wordt opgebouwd klachtenrecht, beroeps- recht en dergelijke), daardoor in de war zou worden geschopt'. SYDNEY (UPI) De Australische directeur-generaal van de volksgezond heid heeft alle artsen in het land telegrafisch aanbevolen, het tegen de pressietoestanden gebruikte genees middel imipramine niet voor te schrijven aan vrouwen van de leef tijdsgroep die zwanger kan worden. Vrijdag had de Australisch vrouwen arts dr. William McBride gewaar schuwd dat imipramine tijdens de eerste maanden van de zwangerschap ernstige misvorming van de vrucht kan veroorzaken. Om de nu getroffen maatregel had hij overigens niet ge vraagd: het leek hem voldoende dat de verpakking van het geneesmiddel duidelijker dan tot nog toe zou waar schuwen tegen gebruik bij zwanger schap. Imipramine wordt alleen op dokters voorschrift verstrekt, en de bijsluiter in de verpakking bevatte reeds een waarschuwing tegen gebruik door zwangere vrouwen. De stof is al ruim tien jaar op de markt. Van een inter nationale waarschijwing via de daar voor gebruikelijke kanalen was gister avond nog niets bekend. De Australische commissie ter beoor deling van geneesmiddelen zal mor gen bijeenkomen om van de opvattin gen van dr. McBride kennis te nemen. DEN HAAG Het kunstenaarsprotest is niet doodgebloed. Dat stelt de heer J. Honhout in het overzicht dat hij samenstelde van de ver schillende plannen van scheppende kunstenaars ter verbetering van hun sociaal-economische positie. Het overzicht is als 'voetzoeker' gepu bliceerd door de dr. E. Boekman Stichting, het sociaal-wetenschappelijk studiecentrum voor kunst en cul tuur. Het uitwerken van plannen, aldus de heer Honhout, verloopt doorgaans minder luidruchtig dan acties om pro blemen aan de kaak te stellen. Maar van een indolente berusting, in af wachting van het verlossende woord van het orakel Rijswijk is geen spra- ke. Bij de inventarisering van de plannen werd steeds als leidraad aangehouden, dat samenstel van voorstellen dat bij een brede kring van kunstenaars leef- 'de en dat op een of andere wijze op schrift was gesteld. In de inventarisa tie onderscheidt de heer Honhout 21 plannen. Het gemeenschappelijke hierin is dat ze op de een of andere manier te maken hebben met de eco nomische positie van de kunstenaar. Het idee over hoe men betaald wil worden staat niet los van de totaalvi sie op kunst en kunstbeleid. Van de 21 plannen zijn er zes afkomstig van beeldende kunstenaars, zes van schrij vers, zeven van filmers, een van foto grafen en een van de componisten. De doelstelling van de plannen ver schilt nogal eens. Twee hoofdstromin gen zijn daarin te onderscheiden: ten eerste een totale maatschappijvernieu wing; ten tweede een verbetering van het kunstklimaat in de overtuiging dat dit voor welke maatschappijstruc tuur dan ook van eminent belang is. Al deze plannen hebben de strekking zelf levensvatbare suggesties te doen om de a-sociale economische posiitie van veel scheppende kunstenaars te saneren. En dan nog.. Het Bisschoppelijk Museum in Den Bosch zal met zijn gehele collectie bestaande uit schilderijen, prenten, miniaturen, beeldhouwwerken, edel- smeedwerk, handschriften en paramen ten worden ondergebracht in de abdij van Üden. Bert Haanstra's semi-documentaire 'De stem van het water' loopt al twee weken met succes en lovende recen sies in de Engelse bioscopen in ver korte versie met Engels gesproken commentaar. Het Overijssels Kamerkoor gaat in het tijdvak van 17 tot 27 maart een aantal uitvoeringen van de Johannes Passion van Heinrich Schiitz geven in oude kerken van Overijssel met het doel belangstelling te wekken zowel voor de muziek van Schütz als voor het bezit van de veelal fraai gerestau- rèerde oude stads- en dorpskerken. Op 12 maart 's middags om 15.00 uur geeft Thijs Kramer in de Kathe drale Basiliek St. Bavo (Leidsevaart) te Haarlem het derde concert in de Widor-cyclus. In de Grote Kerk in Monnicken- dam wordt op 25 maart te 20.0<> uur de Johannes Passion van J. S. Bach uitgevoerd door de Cantorij Grote Kerk Monnickendam en Ensemble Fe lix Marites olv. Gert Nagel BREDA Burgemeester ir. W Merkx van Breda acht het niet onmo gelijk dat nog zeven gezinnen in de Zuidmolukse woonwijk van Breda, de gemeente zullen verzoeken te worden geëvacueerd. Onder deze gezinnen, die net als de twee gezinnen, die zaterdag werden bedreigd, sympathiseren met de Indonesische regering, is volgens de Bredase burgemeester grote angst ontstaan. Intussen heeft de Bredase politie noj geen arrestaties verricht in verban* met de onlusten van zaterdag. Het onderzoek wordt nog voortgezet. De twee uit hun woningen verdreven ge zinnen vertoeven nog steeds op het politiebureau. De gemeente zoekt samen met ambte naren van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk naar een oplossing van het huisves tingsprobleem van deze mensen. Het is niet uitgesloten, dat zij buiten Breda worden gehuisvest. DEN HAAG Nederland en de Mon goolse Volksrepubliek ook wel be kend als buiten-Mongolië, hebben be sloten diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Zij zullen vertegenwoordi gers uitwisselen op het niveau van ambassadeurs. Buiten-Mongolië is een sterk met de USSR verbonden volks republiek, die in 1924 werd geprocla meerd. Daarmee werd het land de tweede socialistische staat, na de Sow- jet Unie. Tijdens de Tweede Wereldoorlog bracht het Russische leger de Japan ners en hun satellietstaat Manchukuo een zware nederlaag toe, toen de Japanners moeilijkheden maakten met de Mongoolse Volksrepubliek. De hoofdstad van buiten-Mongolië is Oe- !ar. Bator. Het andere mongoolse ge bied. binnen-Moogolië, maakt deel uit van de volksrepubliek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10