At je Keulen, de 'Ard Schenk' van Heerenveen Record jacht van Schenk wijzer naar de toekomst Visser en Lamberts kunnen het niet laten ATJES ZEGE IN CIJFERS Kampioene hinkt op twee gedachten a TROUW/KWARTET MAANDAG 6 MAART 1972 SPOItT 1. Atje Keulen (Ned.) 44.23( 3) 2.17.98( 1) 1.30.49( 1) 2. Stien Baas (Ned.) 44.81 8) 2.18.09( 2) 1.31.20( 2) 3. Dianne Holum (VS) 43.591) 2.18.51 3) 1.31.73 3) 4. Nina Statkevitch (Rusl.) 45.04(12) 2.20.71 4) 1.32.55C 4) 5. Trijnie Rep (Ned.) 44.73( 7) 2.20.75( 6) 1.33.71 8) 6. Ljoedmila Titova (Rus.) 44.859) 2.21.877) 1.33.697) 7. Tatjana Savroelina (Rus.) 45.35(13) 2.22.19( 9) 1.35.34(14) 8. Kapitolina Seregina (Rus.) 46.74(25) 2.22.40(10) 1.34.14( 9) 9. Elly van den Brom (Ned.) 44.35( 4) 2.24.64(14) 1.32.96( 5) 10. Sachiko Saito (Jap.) 44.93(10) 2.22.148) 1.34.069) 11. Tuula Vilkas (Fin.) 46.02(21) 2.24.89(15) 1.35.11(12) 12. Sigrid Sundby (Noordw.) 44.64( 6) 2.24.46(13) 1.35.19(13) 13. WO Schenk (Ned.) 45.48(16) 2.21.61 5) 1.34.30(11) 14. Leah Poulos (VS) 43.79( 2) 2.26.01(20) 1.33.446) 15. Galina Baranova (Rus.) 47.16(28) 2.22.96(11) 1.36.21(15) 16. Sylvia Burka (Can.) 45.01(11) 2.24.30(12) 1.36.29(16) 4.59.242) 4.54.62 1) 5.03.76( 5) 5.03.68 4) 5.11.02( 8) 5.16.48(10) 5.08.33 6) 5.03.66( 3) 5.18.21(11) 5.19.52(12) 5.10.48( 7) 5.19.68(13) 5.26.35(15) 5.30.38(16) 5.12.039) 5.22.35(14) 185.342 185.543 186.252 188.831 190.671 191.395 191.803 191.887 192.078 192.593 193.619 193.668 194.225 194.243 194.923 194.980 HEERENVEEN De kampioene hinkte. Hinkte, op twee gedach- en: de ene gedachte Klaas Visser; de trainer uit IJlst; de andere ge dachte Gerard Maarse, de kern- iloegtrainer. Beiden drukten hun stempel op de briljante seizoen finale van Atje Keulen-Deelstra, de 'Ard Schenk van het dames- ichaatsen'. De eerste een figuur lit het verleden die Atje niet los ;an laten, de laatste een man die oor zijn capaciteiten in de paar naanden dat hij met de dames- loeg is opgetrokken toch een be- ingrijk deel van het vertrouwen an de Friezin heeft kunnen win- en. Jaar ondanks dit ook door haar eigen ,oCn ont9tane spanningsveld, hield Ie 33-jarige Friezin voldoende menta- e lraoht over om hi deze boeiende potheose van een overladen seizoen aar haar tweede wereldtitel te rii- en. J ;ta'e Keulen, Stien Baas en Diane lolum beschikken als geen ander in e schaatstop over de eigenschap naar en toernooi toe te groeien. Atje en tien zijn daarbij fysiek nog sterker an de Amerikaanse. En tóen de huis- loeder uit Irnsum de Amerikaanse echitjas tin een rechtstreekse mfrontatie op de 1500 meter achter ch liet. was Diane ook moreel °e- 1. ,?e tik die A^e °P die afstand itdeelde was beslissend voor de ederlaag van de Amerikaanse Atje eulen: Ik wist dat ik Diane moest erslaan. Een nederlaag kon ik mij iet permitteren. Te meer omdat Dia- e al zo'n ruime voorsprong had ge- omen op de sprint'. ESLISSEND •ie ,1500 meter was kwalitatief de este race van het hele toernooi, olum, als gewoonlijk snel gestart, il de a'l in de eerste ronde een eslissende voorsprong nemen. 'Ik likte op een forse achterstand van tje. Als ik bij de eerste doorkomst uidelijk had voorgelegen was Atrje er ïisschien mentaal aan kapot gegaan', e Amerikaanse lag voor. Maar Atje ocht terug, gecoached aan de ene ant van de baan door Gerard Maarse, esteund aan de andere kand door laas Visser, die haar toeschreeuwde: Ir men los op het voorlaatste rechte -ind'. De vroegere pupil van Visser shoorzaamde, en vocht zich in de iatste bocht voorbij Diane Holum. oen al verklaarde Atje: 'Morgen ga een tweede tik uitdelen. Op de 000 meter moet ik Diane ook pak- en'. Die uitspraak was kermerkend oor het zelfvertrouwen van de Frie- in. Zij dicteerde de 1000 meter van et begin tot het einde. Diane: 'Ik as na de 1500 meter van de vorige ag een beetje aangeslagen. Ik vocht leer dan ik schaatste. Ik geloofde iet meer in de eerste plaats. Mijn >el was toen een zilveren medaille, roberen zoveel voorsprong op te ouwen, dat Stien Baas niet meer in taat zou zijn op de 3000 meter te asseren'. iane Holum erkende al na de eerste ag haar nederlaag tegen de sterk jdende Atje Keulen. Het verlies op e sprint had Atje al via een evena- ng van haar eigen Nederalndse re- )rd (44,23 sec.) beperkt kunnen hou- en (43,59 voor winnares Holum). De ree nederlagen die Dianc daarna ted op respectievelijk de 1500 en de 000 meter maakten haar kansloos. TIEN BAAS tje Keulen had na de 1500 meter og maar één werkelijke concurrente: tien Baas-Kaiser, de leeftijdsgenote it Deventer die haar persoonlijk re- »rd op de 500 meter met 0,4 sec. aar beneden drukte. De formatie van erard Maarse kwam op de sprint verigens toch al glorieus voor de r£ ig. Naast de derde plaats van Atje, e vierde van Elly van den Brom en ?en zevende'van Trijnie Rep, reikten t tien Baas en Wil Schenk-Burgmeijer 2 aar respectievelijk een achtste en en zestiende plaats. Maarse: 'De J :herpe tijden op de sprint werden eroorzaakt door de hoge buitentem- eratuur. Het klimaat was uitermate j schikt voor het maken van scherpe jden op de korte afstand'. Ie theorie van Maarse werd op de neede dag van het toernooi nog eens :*i nderschreven door weer Atje Keulen n Stien Baas. De brigade van Gerard f aarse had daarbij het geluk steeds e binnenbaan te loten. Maarse: 'Dat iten van de binnenbaan heeft een eel belangrijke rol gespeeld op de 000 meter. Het scheelde zeker een olie seconde, omdat je op de 10000 leter tweemaal een binnenbaan mag jden in dat geval, tegen slechts enmaal een buitenbocht'. Atje profi- erde er dankbaar van in haar rit igen Diane Holum. Stien Baas maak- e er al even optimaal gebruik van in aar confrontatie met Loedmila Ti- >va. De extra-achterstand die Stien chter op de 1000 meter opliep, maak- f haar kansloos voor de titel. De loof die Atje na de derde afstand issen de rest en zichzelf had gelegd as te groot. Zelfs voor deze Stien aas, die kwalitatief een even sterk ternooi reed als de kampioene. Stien: Ik heb er tot de laatste meter in eloofd'. Zij had het ontuitsprekelijke 'Niet alles als vanzelfsprekend gaan beschouwen' Van onze speciale verslaggever INZELL Van de vijf wereldrecords, die drie dagen schaatsen op het snelle ijs van Inzeil op leverden, greep de 'Grote Heerser' Ard Schenk er drie. Maar met hoeveel voldoening hij deze nieuwe toptijd op de 3000 en 5000 meter en zijn nieuwe puntentotaal over de vier afstanden ook op zijn, dit seizoen al met zoveel goud beladen, erelijst bijschreef, record-Inzeil bracht hem een voor de toekomst belangrijke vingerwijzing. Zegt hij zelf: 'Vooral op de 5000 meter wordt duidelijk dat ik niet alles als een vanzelfsprekendheid moet gaan beschouwen. Dat ik ook niet zomaar alles kan'. De eerste rechtstreekse confrontatie van Atje Keulen en Diane Holum vond in Heerenveen plaats op de 1500 meter. Bij het ingaan van de laatste bocht heeft de nieuwe wereldkampioene zich al bijna naast Holum gewerkt. voordeel dat Atje een tijd had neerge zet. waaraan zij zich op kon trekken: 4.59,24. Stien slaagde bijna. Toen zij vermoeid over de finishlijn wankelde ontbraken haar minder dan ander halve seconde om zich opnieuw wereldkampioene te kunnen noemen. Atje Keulen had het zelf niet als een nadeel ervaren vóór Stien te moeten rijden. 'Als Stien die tijd van 4.54 had neergezet, voordat ik bereden had, had ik mij er misschien op kapot geknokt'. En Gerard Maarse: 'Ik ge loof dat het voor Atje zelf een voor deel was, om voor Stien te mogen rijden'. LOTING Een bijzonder gunstige loting voor Atje Keulen heeft in dit kampioen schap zonder twijfel ook een belang rijke rol gespeeld. In Diane Holum. haar tegenstandster op drie van de vier afstanden, trof zij een van de belangrijkste concurrentes. Atje Keu len ging niet aan die confrontatie ten onder. Zij putte er extra krachten uit om keihard toe te slaan. Dat geluk heeft Stien ontbroken. Een werkelijk sterke tegenstandster heeft zij niet gehad. Voornamelijk ook omdat haar concurrenties (Loedmila Titova op de 1000 meter en Nina Statkevitsj op de 3000 meter) faalden. Stien: 'Ik had anderdaad ook graag iemand gehad waartegen ik had kunnen knokken. Vooral op de 1000 meter. Want aan een Titova in deze vorm had ik niet zoveel'. De afgaing van de Russinnen is in dit toernooi even opmerkelijk als de he gemonie van de groep van Maarse. Coach Krasiilkikow is er niet in ge slaagd om de opgaande lijn van Inzeil weer op te nemen. Na het Europees kampioenschap zijn de Russinnen dui delijk overtraind geraakt. De gevolgen bleken fataal. Krasiln'ikow: 'Ik moet echt zeggen, dat de hele seizoen-op bouw verkeerd is geweest. Na Sapporo had ik gedacht dat ik met een meer ontspannen programma de schade wat had kunnen beperken. Maar zowel Nina Statkevitsj als Loedmila Savroeli na. mijn grote troeven voar dit toer nooi, zijn niet uit hun stress-periode gekomen. We weten welke fouten wij hebben gemaakt Het enige wat we kunnen doen is er een les uit trekken en zorgen dat we in de toekomst niet in dezelfde fout vervallen'. OPVALLEND Van het overige deel van de Neder landse kernploeg zorgde Trijnie Rep voor de meest opvallende prestatie. De teleurstellende verrichtingen van Sapporo zijn door haar vijfde plaats in dit toerooi vervaagd. Trijnie: 'Het ging boven verwachting goed. Dit succes is misschien net de prik die ik nodig had, ,om volgend seizoen met de nodige ambitie weer aan de start te kunnen verschijnen'. Wat Trijnie Rep betreft, ook in haar geval heeft de aanwezigheid van Klaas Visser succes géhad. Ze heeft herhaaldelijk ver klaard meer vertrouwen in hem te hebben, dan in Gerard Maarse. Te leurstellend was het optreden van Elly van den Brom. een schaatsster die toch boordevol talent zit. Maarse: 'Elly heeft onvoldoende baSis-conditie. Dat blijkt steeds weer uit de zwakke laatste ronde. Mentaal is zij ook nog niet in staat om een race tot het einde toe uit te rijden'. Wil Schenlk-Brugmeijer wilde dezelfde krachttoer uithalen als Atje Keulen. Ook zij wilde met twee coaches wer ken. Gerard Maarse in wie zij nog altijd niet zoveel vertrouwen stelt en met Henk Lamberts, de Deventer trai ner die haar opving toen zij niet met kon met de kernploeg naar Sapporo. Maar waarin Atje een grootmeesteres is, een mentale kampioene, is Wil Schenk weinig meer dan een beginne linge. Na twee redelijke (500 en 1000 meter) en een goed gereden afstand (1500 meter) kwam zij op de 3000 meter ten val, juist in de bocht waarin Henk Lamberts zich bevond. Haar mening en die van Henk Lam berts is, dat zij een klosje op de baan raakte. Maar de oorzaak van die 'pech' moet op de eerste plaats geweten worden aan het feit dat zij haar aandacht over twee trainers moest verdelen. Of zoals rekenmeester Joop Koeleman het uitdrukte: 'Op het mo ment dat Wil viel zei Maarse 'dat komt er nu van'. Je kunt niet roet twee man tegelijk coachen'. JOOP HOLTHAUSEN Ard Schenk kwam na zijn in record tijd afgelegde 5000 meter uitgeput over de streep. Voor de eerste maal dit seizoen. Hij had nog juist 0.7 seconden winst overgehouden op het nog geen 20 minuten oude record van Jan Bols. Schenk: 'Toen Bols mijn record had verbeterd, dacht ik bij mezelf: wanneer hij op 7,10 uitkomt, moet ik zo ongeveer vijf seconden sneller kunnen. Dat verschil is het hele seizoen al geweest. Ik ging dan ook weg op een schema van 7.12, mijn oude wereldrecordtijd. Het ging te snel. Ik bleef er in het begin twee, drie seconden onder en lag op Jan ook zo'n vier seconden voor. Maar ik kon het niet houden. Achteraf zeg je: het was misschien beter geweest om langzamer te gaan, maar wanneer ie mand net je record heeft verbeterd doe je dat niet. En dat Pfrommer er niets van zei, ach, hij heeft dit sei zoen al zoveel ongelofelijke dingen van mij meegemaakt dat hij het af en toe ook niet meer weet.' Schenk kon zijn schema niet vasthou den, hij moest in de laatste vijf ronden, toen zijn tijden opliepen van 33.8 tot 35, 36 seconden, veel winst prijsgeven en zich tot het uiterste inspannen om Bols vóór te blijven. Schenk: 'Het is weer een ervaring kapot te zijn. Vroeger ben ik het ook wel eens geweest, maar dit seizoen geen moment. Ik kon alles gemakke lijk af. Het ging waarschijnlijk te gemakkelijk, waardoor je wat in slaap gesust dreigt te worden. Maar deze ervaring is een nieuwe prikkel voor me.' Ard Schenk kreeg in Inzeil méér van die prikjes te verwerken. Donderdaga vond al op de 3.000 meter, toen met Schenk ook Eddy Verheyen onder het wereldrecord dook. Zaterdagavond, toen eerst Jan Bazen het nationaal sprintrecord van Ard Schenk met 0.1 oppoetste tot 38.8 en later Keiler zijn 1000 meter wereldrecord overnam. Keiler, die op de 500 meter met Hasse Borjes het sprintrecord van Leo Lin- kovesi evenaarde (de 38.0 van de Duitser en Zweed zijn even aanvecht baar als de 38.0 van Linkovesi; allp tijden zijn met de hand gestopt en geven daardoor een geflatteerd beeld) had met 17.3 'n onwaarschijnlijk snel le eerste 200 meter en voegde na rondjes van 29.8 er 31.4 aan toe. Met zijn 1.18.5 bleef hij 0.3 seconden on der de een jaar oude tijd van Schenk, die nu langs de baan stond toe te kijken. Ard Schenk: 'Al deze zaken plus dan nog die moeite om onder Bols' 5000 meter tijd te komen geven inderdaad wat te denken. Ik ben mis schien wel te vergelijken met Eddy Merckx waartegen iedere wielrenner rijdt. De schaatsers hebben maar één man te verslaan, ik moet steeds tegen verschillende tegenstanders rijden. Het is me nu wat moeilijker afgegaan dan in de andere wedstrijden van dit seizoen. Dit is ergens dan ook een goede waarschuwing waar je veel van leert.' Ard Schenk zal de komende zomerpe riode dan ook zeker niet zorgeloos ingaan. 'Helemaal kan dit echter ook weer niet zo stellen. Want je weet nooit hoe je tegenstanders deze periode doorkomen. Maar ik weet dat het boven m'n hoofd hangt dat ik ook wel eens kan worden gepakt. Ik over heers nu op alle afstanden. Automa tisch val je iets terug, verlies je een afstand. Maar dat zegt natuurlijk niet dat je als all-rounder terug behoeft te vallen. In Inzeil heb ik nu kunnen zien dat de specialisten iets meer doordringen. Neem Jan Bazen. Het is natuurlijk nooit leuk een record te verliezen. Maar voor de ontwikkeling van de sprint is dit wel goed. In Nederland weet men nu misschien ook dat we enkele sprinters hebben.' Ard Schenk is tevreden met zijn oogst in Zuid-Duitsland. 'Op de 10.000 me ter zag ik het van het begin af aan niet zo zitten. Daarvoor waren de omstandigheden te slecht. Ik ben rus- Ard Schenk tijdens zijn allesver- gende 5000 meter in InzeU. Gerarcl Maarse clement in belang van schaatssters Van onze speciale verslaggever HEERENVEEN Moeilijker kon het eenvoudig niet. Na een tumul tueus voorseizoen en duidelijk wantrouwen van de zijde van de topschaatsters in de aanvangsperiode zijn Gerard Maarse de be proevingen niet bespaard gebleven. Tijdens het Nederlands kam pioenschap in Deventer, tijdens het Europese toernooi in Inzeil en nu ook weer bij het wereldkampioenschap in Heerenveen doken de oude bekende gezichten weer op: de gezichten van de mannen die het niet kunnen en willen vergeten, van Klaas Visser en Henk Lam berts. Visser en Lamberts genieten ontegen zeggelijk het vertrouwen van een groot deel van de kernploeg. Atje Keu len en Trijnie Rep zijn toegewijde volgelingen van Klaas Visser. Stien Baas en Wil Schenk zweren bij Henk Lamberts. Hun kwaliteiten zijn boven iedere twijfel verheven, maar na de benoeming van Gerard Maarse, een man die ook volgens de belijdenis van Lamberts en Visser volledig voor zijn taak is berekend, hebben zij de consequenties van die benoeming niet volledig aanvaard. Een conse quentie die zou inhouden dat zij hun pupillen volledig overgeven aan Maar- se. Zeker tijdens de grote toernooien. En dus doken zij ook in Heerenveen weer op. Sloeg Lamberts pathetisch met de handen op het ijs wanneer zijn Wil Schenk aan het werk was; Klaas Visser deed méér dan louter aanmoedigen toen hij bijna met de buik op het ijs lag bij de races van Atje. Gerard Maarse heeft dat van tevoren zien aankomen. Hij heeft aangekon digd geen onbevoegden naast zich op het ijs te dulden. Wierd Wynia, voor zitter van de landelijke technische commissie van de KNSB: 'Gerard Maarse en ik hadden duidelijk afge sproken dat er geen anderen in de kleedkamer mochten'. Maarse heeft zich echter ook in dat opzicht uiterst clement betoond. Toen Atje Keulen in een huilbui was uitgebarsten, na dat Maarse aan Visser verboden had haar schaatsen te slijpen, heeft Maar- se die strakke lijn bewust wat laten vieren. 'Niet ik, maar de dames moes ten een optimale prestatie leveren. En als zij denken daar mensen voor no dig te hebben met wie zij een histori sche band onderhouden, wil ik hun die vrijheid laten, tenminste nu nog, in dit seizoen'. En dus zette Maarsse zichzelf in de ogen van een deel van het publiek in zijn hemd. Niet omdat hij die martelaarsrol begeerde, maar wel omdat het in het belang was van zijn pupillen. Pupillen die in de korte periode dat hij nu trainer is bijna het maximum aan prestaties hebben gele verd. Twee titels voor Atje Keulen, de tweede plaats voor Stien Baas en een forse medaille-oogst in Sapporo tonen zonder meer aan dat Gerard Maarse voor een klimaat kan zorgen dat optimaal is voor het leveren van Drukte op het plankier rond Atje Keulen-Deelstra. Geheel links coach Gerard Maarse, tweede van rechts Klaas Visser. topprestaties. Hem kan moeilijk ver weten worden dat hij nog niet het volledige vertrouwen van de kern ploeg heeft gewonnen. De tijd die hij ervoor had is eenvoudig niet toerei kend geweest. Hij leefde slechts van toernooi naar toernooi, van het ene spanningsveld naar het andere. 'Het was voor mij een treffen van piste naar piste. Maar ik vind wel dat ik mijn inbreng had in die successen. Die successen zijn tot stand gekomen op basis van mijn schema's, van mijn coachen en van mijn training. De komende week is beslissend voor het aanblijven van Gerard Maarse als coach van de dameskernploeg. Hij ver keert in eenzelfde positie als Leen Pfrommer bij de heren'. De KNSB is zonder meer bereid Ge rard Maarse te handhaven. Wierd Wynia, voorzitter van de landelijke technische commissie: 'Ik vind Gerard Maarse een erg groot trainer. Hij moet alleen in beleidszaken steeds overleg plegen met de technische commissie. Daar moeten duidelijke af spraken over komen'. Voor Maarse is alleen van belang of de kernploeg hem accepteert Wil Schenk staat het verst van hem af. Zij was niet bij de kernploeg toen ze vertrokken naar Sapporo. Het NOC stelde geen geld beschikbaar voor haar uitzending. Zij werd opgevangen door Henk Lam berts die haar echter nadien in dit toernooi in Heerenveen niet losliet. Wil Schenk dreigt nu te stoppen, wanneer Maarse nog een jaar als coach aanblijft. Wat de anderen be treft, zij zullen hun oude vertrouwens mannen moeten laten schieten. Het komend seizoen zullen Lamberts en Visser wat Maarse betreft niet meer op de piste mogen verschijnen. 'Dat is mijn hamvraag de komende week aan de dames van de dameskernploeg. Zijn jullie van plan met mij door te gaan, en zo ja, accepteren jullie dan mijn voorwaarden dat je je alleen door mij laat coachen. Want de toe stand die ik hier in Heerenveen heb meegemaakt accepteer ik in de toe komst onder geen enkele voorwaarde meer. Ik heb datgene dat hier ge beurd is niet als een vêrnedering gevoeld, want ik sta er ver boven. Ik begrijp gewoon niet dat Lamberts en Visser hun pupillen niet loslaten. Toen ik enkele jaren geleden om andere reden bedankte als coach van de jeugdploeg heb ik gezegd: daar staat je trainer, daat staat Egbert van 't Oever. Hij is jullie trainer. Ik heb me er toen niet mee bemoeid. Ik begrijp niet dat Lamberts en Visser niet dezelfde houding kunnen opbren gen ten opzichte van de dameskern ploeg. Het maakt het allemaal onno dig moeilijk'. JOOP HOLTHAUSEN tig weggegaan op 15.32 om het record te pakken. De laatste rondjes gingen steeds beter en daardoor bleef ik er nog ver onder.' Sahenk werd op die tien kilometer in een rechtstreeks duel door Bols verslagen. Ook Ver heyen bleef nog onder Schenks tijd. Schenk: 'Zij reden beiden een per soonlijk record. Vooral Bols is op deze afstand dioht in de buurt geko men en een groot concurrent.' Een teleurstelling was deze nederlaag niet. Wel het feit dat hij op de 1500 meter juist niet onder zijn wereldre cord kwam. (Na 1.58.8 tegen 1.58.7). Schenk: 'Ik had niet verwacht dat ik zo snel zou gaan. Maar het liep als een trein. In de laatste ronde heb ik misschien wat last gehad van de wind. Maar als je dan hoort dat meer mensen 1.58.7 hebben geklokt dan de 1.58.8 die ik officieel kreeg, ga je jé afvragen of deze wedstrijden alleen voor Keiler waren. Die kreeg van de juryleden zelfs nog een tiende cadeau en mocht rustig drie valse starts op de 1000 meter maken zonder te wor den gediskwalificeerd.' De recordstrijd in Inzeil leek inderdaad veel op een afscheidswedstrijd voor Keiler, waar op hij als een bejubeld ster voorgoed van het ijs kon stappen. Hij deed het ook met zijn records van 38.0 (evena ring), 1.18.5 en het totaal van 155.800. Keller's prestaties vormden tevens In- zells wraak op Davos waar Linkovesi het 500 meter en puntenrecord (156.500) vestigde. Zegt Leen Pfrom mer: 'Toen Linkovesi in Davos 38 reed belde men vanuit Inzeil direkt met Hennie Roos om te protesteren tegen de handtijdwaarneming. Roos zei toen: het spijt me, maar het reglement zei het officieel: er komt geen elektronische tijdswaarneming voor de erkenning van 'n record voor. Inzeil heeft toen besloten de record wedstrijden met de hand te klokken. Dat scheelt dan altijd één of twee tienden seconden omdat de mens wat trager reageert dan een machine.' Officieel luidde het in Inzeil dat de kosten voor reparatie van de installa tie (het Unit was kapot; reparatie kosten 3000 gulden) te hoog waren. 'Maar wanneer we hadden geweten dat het zo druk zou worden (er waren rond 7000 toeschouwers) hadden we het wellicht nog gedaan'. 'Onzin. Men wilde het gewoon zelf maken met Keiler.' En Schenk: 'Alleen de 500 meter en 1000 meter waren daarom belangrijk. De rest hing er gewoon maar wat bij.' Over de extra tegenstand waarop de in het einde van het seizoen relaxende Ard Schenk is gestuit, liet zich Leen Pfrommer alleen maar gunstig uit. Hij zegt: Mijn begeleiding bij Ard Schenk is dit seizoen eigenlijk alleen maar geweest te zorgen dat hij niet te lui werd.' En Schenk: 'Voor mij is het overigens wel duidelijk dat we met de huidige toptijden nog lang niet aan het einde zijn gekomen. De zeven minuten op de 5000 meter is te halen, zelf had ik wellicht ook onder het 1000 meter record van Keiler kunnen komen wanneer ik had mee gereden, en onder idealere omstandig heden had ik in de strijd op de 1500 meter op 1.56 gekomen.' Die idealere omstandigheden had ook Leen Pfrommer graag gisteren gezien. 'De tweede dag viel na de mooie zaterdag eigenlijk wat tegen.' Toch keek Pfrommer met plezier terug. Inzeil en op het gehele seizoen. Met Schenk won Nederland zowat alles wat er te winnen was, en ook in de prestaties van de overige kernploegrij ders zette de stijgende lijn zich door.' Inzeil, dat alleen voor Verkerk op een teleurstelling uitdraaide zaterdag wilde hij op de 5000 meter vlammen, maar bleef hij op 7.14.2 steken leverde daarvan nog eens het bewijs met de grote serie persoonlijke re cordtijden. Niet minder dan zeven persoonlijke records werden scherper gesteld naast de wereldrecords van Ard Schenk en de acht tijden, die donderdagavond op de 500 meter en de 10.000 meter reeds sneuvelden. De persoonlijke tijden van dit weekeinde op een rij gezet: 500 meter: Jan Bazen 38.8, Jappie van Dijk 41.0; 5000 meter: Jan Bols 7.10.7, Jappie van Dijk 7.16.9, Eddy Verheyen 7.20.6. 10.000 meter: Jan Bols 15.10.2, Eddy Ver heyen 15.15.3. De opmerkelijksten daarvan: de 7.10.7 van Jan Bols en de 38.8 van Bazen. Bols, die voor zichzelf had uitgemaakt alleen dan met de schaatssport door te gaan wanneer zijn tijden zich zou den blijven verbeteren, overtrof met de 7.10.7 zichzelf. Bols: 'Jk had het niet verwacht dat ik nog zo'n kwar tiertje wereldrecordhouder zou zijn. Zeker niet na> de toch wel vermoeien de laatste week. met veel wedstrijdjes, reizen en trekken.' PETER ONVLEE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9