Moskou waarschuwt oppositie in Bonn eoeo Populariteit van Muskie daalt Moedjib krijgt van „Moskou veel steun Begrafenis van Franse maoist werd massabetoging Dajan waarschuwt Libanese leiders Turkse premier boos op Londen Hovercraft slaat om op zee: 4 doden Syrische ex-leider in Libanon vermoord Negen Indiërs dood bij verkiezingen Hanoi schoot twee vliegtuigen VS neer Sporthal van Eist in brand gestoken voor tonnen schade Tsjechoslowaak krijgt 20 maanden Bestuur NVJ terug Het weer IF eer viel erg mee [trouw/Kwartet maandag 6 maart 1972 IIIN.\E.\TA\n/m:iTENI.V\ll 01 splni 67—? Afwijzing van verdrag betekent terugkeer van revanchisme MOSKOU, BONN (Reuter, DPA, AFP, UPI) Hel Russische parlijdagblad Prawda heeft de We6tduitse christendemocratische oppostitie gewaarschuwd dat afwijzing van het nietaanvalsverdrag tussen Moskou en Bonn 'onherstelbare schade zal berokkenen aan de Bondsrepubliek. Afwijzing van het verdrag door de Westduitse Bondsdag zal door de lei ders van de Sowjet-Unie beschouwd worden als een terugkeer tot het nationalisme, het revanchisme en de Koude Oorlog, aldus de Prawda in een commentaar dat zaterdag ver scheen. 'De pogingen van bepaalde leiders van (christen-democratische) CDU en de (Beierse zusterpartij) CSU, zoals Barzel, om de zaak zo voor te stellen alsof de Sowjet-Unie zou toegeven aan de doeleinden van de Westduitse reac tionairen en zou toestemmen in de ontwikkeling van de samenwerking met de Bondsrepubliek zonder het verdrag van Moskou, betekent volle dig voorbijgaan aan de werkelijkheid', aldus de Prawda. Rainer Barzel, de partijleider van de Westduitse CDU werd door de com- jffij mentator van de Prawda verweten dat hij weigerde de onschendbaarheid van de Europese grenzen te erkennen. Barzel wil dat de Sowjet-Unie het 'recht' van de Westduitsers erkent op een herziening van deze grenzen, al dus de commentator. VERDRAGEN In de Westduitse Bondsdag wordt nog steeds druk beraadslaagd over de kwestie van de ratificatie van de niet- aanvalsverdragen tussen Bonn, Polen en de Sowjet-Unie. De Westduitse regeringscoalitie is thans niet langer zeker van de noodzakelijke meerder heid van 249 van de 496 stemmen, die nodig Zijn om de verdragen geratifi ceerd te krijgen. Herbert Hupka, een parlementslid van de sociaaldemocra tische SPD is vorige week overgestapt naar de oppositie. Daardoor heeft de regeringscoalitie nog slechts een meerderheid van vier stemmen in de Bondsdag. De vrees voor een neder laag is nog vergroot doordat de libe rale afgevaardigde baron Knut von Kühlmann-Stumm inmiddels heeft verklaard dat hij 'aarzelt' ten aanzien van de Oostpolitiek van bondskanse lier Willy Brandt. De Westduitse regeringscoalitie be staat uit de sociaal-demokratische SPD en de liberale FDP, waartoe baron von Külhmann-Stumm behoort. Franz Seume, een afgevaardigde van de Berlijnse Senaat in de Bondsdag heeft eveneens laten weten dat hij de SPD verlaat uit protest tegen Brandt's Oostpolitiek. Seume's over stap legt echter geen gewicht in de schaal omdat de Berlijnse afgevaardig den in de bondsdag slechts een advi serende stem hebben. Brandt heeft al eerder te kennen gegeven dat een nederlaag in de Bondsdag over de kwestie van de ratificatie van de akkoorden met Mos kou en Warschau zal leiden tot het uitschrijven van nieuwe algemene verkiezingen in de Bondsrepubliek. BRANDT Bondskanselier Brandt is gisteren voor een officieel bezoek van vier dagen in Perzië aangekomen. Brandt zal in Teheran besprekingen voeren met de Perzische premier Hoveida en verschillende ministers. Er komen economische kwesties aan de orde, zoals de import van ruwe olie uit Perzië. Maar ook zal, naar wordt aan genomen, gesproken worden over de aciviteiten van tegenstanders van het bewind in Perzië in de Bondsrepu bliek. Deze.acties hebben de laatste tijd geleid tot een verkoeling in de betrekkingen tusesn Bonn en Tehe ran. In West-Duitsland verblijven vele Perzische studenten, die krachtig te gen het bewind in hun moederland hebben stelling genomen. ISTANBOEL (Reuter) De Turkse premier Niliat Erim heeft besloten af te zien van een kort bezoek aan Londen wegens de felle Britse reac ties op de veroordeling van de 14- jarige Engelse jongen Timothy Davey. Davey was door een Turkse rechtbank veroordeeld tot zes jaar en drie maan den gevangenisstraf wegens het verko pen van ongeveer 22 kg hasjiesj. Premier Erim was van plan op 19 maart via Londen naar de VS te gaan. Hij zou dan van de gelegenheid ge bruik maken om met Britse regerings functionarissen in contact te treden. Maar dat zal nu niet doorgaan MOSKOU (AP, UPI) Moedjiboer Rachman, de premier van Ban gladesh, heeft verklaard dat de door Rusland toegezegde steun het verschil uitmaakt tussen verlies en overwinning in de strijd van zijn land voor onafhankelijkheid van Pakistan. Het Russische persbureau TASS citeerde de premier bij diens bezoek aan Tasjkent, waar hij 'enthousiast onthaald' werd. 'Ons werd onschatbare hulp gegeven door ons buurland, India, en door Indira Gandhi', zo zei Rachman. 'Maar we zouden niet hebben kunnen win nen als een staat als de Sowjet-Unie niet had bestaan'. Hoewel de waarde van de toegezegde Russische steun aan Bangladesj niet is onthuld, wordt in Moskou gesproken van 'aanzienlij ke' hulp gesproken. Premier Kosygin heeft Moedjib be loofd dat de Russische projecten, die gepland of aan de gang waren in de tijd dat Bangladesj nog Oost-Pakistan was, zullen worden afgemaakt. Onder meer werdbegonnen aan de bouw van een fabriek voor elektrische scheerapparaten, een krachtcentrale, radiostations en een olie-boorproject buiten de kust. Deze projecten komen Moskou op 45,6 miljoen dollar te staan. Volgens de gisteren uitgegeven geza menlijke verklaring zullen de Russen verder helpen bij het opbouwen en ontwikkelen van de vissersvloot van Bangladesj. De Russen hebben ook beloofd te zullen helpen bij de herop bouw van het spoorwegnet in Bangla desj, dat tijdens de oorlog ernstig werd beschadigd. Ook werden heliko- peters toegezegd voor de binnenlandse verbindingen.. Behalve rechtstreekse financiële of materiële hulp hebben de Russen zich gebonden 'nationaal kader op te lei den voor de verschillende' takken van industrie en landbouw en voor het verstrekken van adviserende diensten om de industrie van Bangladesj weer op de been te krijgen. Tijdens de besprekingen in Moskou werd ook veel aandacht geschonken op het ge bied van de handelsuitbreiding. ERKENNING VS Op politiek gebied verklaarden de Russen zich ingenomen met het feit dat Bangladesj zich richt op de prin cipes van het handvest van de Vere nigde Naties. Verklaard werd dat Rus land een eventuele aanvrage om het lidmaatschap van de VN zal steunen. In Washington is inmiddels meege deeld dat de Verenigde Staten lang zaam de richting van diplomatieke erkenning van Bangladesj ingaan. De erkenning wordt in april verwacht. Vandaag zou Moedjib vanuit Tasjkent in Bangladesj terugkeren. PORTSMOUTH (Reuter. AP; Ex perts breken zich het hoofd over de vraag hoe zaterdag een Hovercraft op de woelige zee kon omslaan. Bij het ongeluk zijn vier mensen om het leven gekomen. Het was het eerste ongeluk van een Hovercraft, die zich voortbeweegt op een luchtkussen. Het tien ton wegende voertuig, dat men een snelheid van 52 knopen kan 'varen', naderde juist een pier bij de marine-basis van Portsmouth (zuid-En- geland), toen getuigen het plotseling omhoog zagen schieten en op zijn rug vallen. De Hovercraft voerde een ge regelde dienst uit vanaf het eiland Wight. Er waren 26 passagiers aan boord. Vier van hen twee vrouwen, een 9-jarig meisje en een man verdronken. Gisteren zonk het voertuig, langszij een reparatieschip van de Britse mari ne. Het was nog met kabels verbon den aan het schip. Er zal een poging worden ondernomen om de Hover craft te bergen. Het departement voor handel en industrie en de havenpoli tie hebben een onderzoek naar de toedracht van het ongeluk van zater dag gelast. 'Bevrijdt onze kamaraden uit de gevangenis', zo luidde een van de leuzen die op spandoeken werden meegedragen tijdens de begrafenis van de Franse maoist René-Pierre Overney. PARIJS (AP, Reuter) In Parijs is zaterdag de grootste demonstratie gehouden sedert de mei-revolte van 1968. Meer dan 100.000 mensen trokken uit protest de straat op om de rouwstoet te volgen van de 23-jarige maoist René-Pierre Ovemey, die vorige week bij een fabriek van Renaul door een bewaker werd doodgeschoten. BEIROET, CAIRO (AFP, Reuter) De 50-jarige Syrische ex vice-premier, generaal Mohammed Omran is zater dag in Tripoli (Libanon) vermoord. Omran, die in deze stad in balling schap leefde werd bezocht door twee mannen en een vrouw. Toen hij de deur opende kreeg hij vijf kogels in de borst en de maag. De daders vluchtten met 'n auto. Omran was een van de leiders van de coup van 8 maart 1963, die in Syrië de socialisti sche Baath-partij aan de macht bracht. Onder premier Amin Hafez werd Omran toen vice-premier. Bij een machtsstrijd in 1964 werd hij aan de kant gezet en twee jaar later gede porteerd. Het officiële Soedanese persbureau heeft gemeld dat de Iraakse regering plannen heeft gesmeed om Palestijnse guerrilla's naar Soedan te sturen om president Jaafar al-Nimeiry en andere Soedanese leiders te vermoorden. Het bericht kwam enkele dagen na Egypti sche meldingen dat de regering in Bagdad zes 'doodssquadrons' naar Cai ro heeft gestuurd om Iraakse politie ke ballingen daar ter dood te bren gen. NEW DELHI, (Reuter) Bij ernsti ge ongeregeldheden die in verband staan met de in India begonnen ver kiezingen zijn zondag minsens negen- doden gevallen. Zes personen kwamen om bij gevechten tussen rivaliserende groeperingen in de woelige staat West-Bengalen. Er zijn legereenheden heen gestuurd en er is een uitgaans verbod voor de avond en nacht inge steld. Doden vielen voorts bij gevechten in de zuidoostelijke staat Andjra Pradesj en in de noordoostelijke staat Bihar. Gevechten worden verder gemeld-uit de staten Maharasjtra, Mysore en Goe- jarat. De verkiezingen duren een week. De congrespartij van premier Indira Gandhi is in de meeste staten favoriet. PARIJS (AP, UPI) Noord-Vietnam heeft gisteren bekend gemaakt twee Amerikaanse vliegtuigen te hebben neergehaald, die zaterdag bombarde menten zouden hebben uitgevoerd op dichtbevolkte gebieden in Noord-Viet nam. De verklaring werd in Parijs verstrekt. Gezegd werd dat een F-4 gevechtsvliegtuig en een 'robot-vlieg tuig' werden neergeschoten, toen 'en kele Amerikaanse luchtformaties het luchtruim van Ha-tinh, Quang-Binh en Vinh-linh schonden.' Verder werd beweerd dat de Ameri kaanse luchtmacht vrijdag een aanval hal. Dat niet de hele sporthal in de as De kist van Overney werd bedekt door een rode vlag door de drukke straten van Parijs naar de begraafplaats Père Lachaise gedragen. De begrafenis zelf mocht alleen wor den bijgewoond door naaste familiele den en leiders van de linkse bewe ging, waartoe Overney behoorde. De lijkstoet werd tot de begraafplaats gevolgd door een stoet van meer dan vijf kilometer lang. Ondanks de boycot van de manifestatie door de Franse communistische partij kwamen vooral vele jongeren kracht bijzetten aan ELST Door brandstichting is zater dag voor enkele tonnen schade aange richt aan het; eind vorig jaar in gebruik genomen sporthalcomplex van de Gelderse gemeente Eist. Tot nu toe heeft de politie nog geen spoor van de daders; zij meent echter zeker te weten, dat de brand door meer dan één persoon is gesticht. Grond aan deze veronderstelling geeft het feit, dat het vuur op verschillende plaat sen tegelijk is aangestoken. De daders moeten daarvoor petroleum hebben gebruikt. De inbrekers, die waarschijnlijk zijn binnengekomen door met een breekij zer de toegang tot het restaurant te forceren, hebben tevens 160 pakjes sigaretten en een hoeveelheid snoep- waren ontvreemd. Door de brand gingen alle turntoe- stellen, die een waarde van 70.000 gulden vertegenwoordigen, verloren. Bovendien werd grote schade aange richt aan muren en plafonds van de hun protest tegen het neerschlieten van Overney. De communistische par tij had haar leden opgeroepen niet in de stoet mee te lopen. Zij is een krachtig tegenstander van de politieke koers van de extreem linkse groepe ringen (gauohisten) in-Frankrijk, die steeds feller stelling nemen tegen de politiek van de communistische partij. De deelnemers aan de optocht zwaai den met rode en zwarte vlaggen en foto's van Overney. Tal van leuzen werden geroepen. Het merendeel er van was gericht tegen de communisti sche partij en haar leider Georges Marchais. In de stoet liepen de schrij ver en filosoof Jean-Paul Sartre, de schrijfster Simone de Beauvoir, de Amerikaanse filmster Jane Fonda, en de bekende maoist Alain Geismar onlangs uit de gevangenis ontslagen mee. Op een muur van de begraafplaats sprak Geismar de deel nemers aan de mars toe. Overney gaf zijn leven in het belang van het volk, aldus Geismar. 'Onze kameraad is ver moord. Het fascisme zal nooit winnen bij Renault. Wij zullen niet toelaten dat de terreur zich daar nestelt'. VOORZORGEN De begrafenisstoet werd nauwlettend in het oog gehouden door ongeveer 10.000 man politie, gesteund door pa ra-militaire eenheden van de gendar merie. De tocht werd begeleid door een helikopter, terwijl buldozers klaar stonden om eventuele barricades te slechten. Maar er deden zich geen moeilijkheden voor. Wel werd door 200 militante gauchisten een groot vuur aangestoken op een plein. De politie omsingelde de groep, waarop de betogers zich terugtrokken. Kruiswoord-puzzel 1 10 11 3 I I9 Ml 4 5 w 13 IB Pi ■21 I pn 22" 2 J I 124 |2 32 34 37 TEL AVIV (AP, Reuter, UPI) De Israëlische minister van defen sie Mosje Dajan heeft gewaarschuwd dat wanneer de Libanese autori teiten riiet in staat zijn de Arabische guerrilla's op hun grond in bedwang te houden Israël dat wel voor hen zal doen. had uitgevoerd in de provincie Ha- Tinh, waafbij 'veel burgers, onder wie bejaarden en kinderen' werden gedood en gewond. Inmiddels hebben de reuè- achtige B-52bommen werpers hun vier-daagse massale bombardementen in Zuid-Vietnam zaterdag stopgezet. werd gelegd, komt vermoedelijk door dat de brand in de afgesloten ruimte door gebrek aan zuurstof niet kon doorzetten. De brand werd ontdekt door de be heerder, toen deze toevallig langs kwam en licht zag branden. Aan vooravond van Amerika's eerste voor verkiezingen in New Hampshire MANCHESTER (Reuter, UPI) Aan de vooravond van Amerika's eerste voorverkiezingen, morgen in New Hampshire, lijkt de Demo cratische koploper, senator Ed mund Muskie flink in populariteit te dalen. De lange senator, die twee maanden geleden nog de steun had van 65 procent van de kiezers in New Hampshire, be landde een week geleden op 49 procent en bereikte zaterdag een (voorlopig?) dieptepunt van 42 procent. Het aantal besluiteloze kiezers ver dubbelde in één week tijds van 10 naar 20 procent. In het Muskie-kamp leeft daarom de hoop, dat de senator toch nog boven de 50 procent zal eindigen. De afgelopen nacht versche nen de vijf Democratische kandidaten, die voor de voorverkiezingen in New Hampshire hebben ingeschreven* voor de tv om met elkaar in debat te treden. Muskie, die meestal een goede indruk maakt voor de tv-camera's hoopt dat door dit debat een flink aantal twijfelaars naar zijn kamp overloopt. Ondanks de erosie vah zijn aanhang is Muskie nog steeds de sterkste van het Democratische veld. Senator George McGovern, die een score van 25 pro cent als een goed resultaat zegt te beschouwen, mag nu op 26 procent van de stemmen rekenen. Twee maan den geleden bedroeg zijn aanhang nog maar 18 procent en breidde zich ruim een week geleden uit lot 31 procent. De daling in populariteit van Muskie kan veroorzaakt zijn door zijn emotio nele reactie op de schimpscheuten van William Loeb, de leider van de Manchester Union Leader, New Hampshire's enige ochtendblad. ROYALE KEUZE De Democratische kiezers in New Hampshire kunnen de keuze maken uit Edmund Muskie, George McGo vern. senator Vance Hartke, de burge meester van Los Angeles Sam Yorty (die de steun heeft van de Manches ter Union Leader) en een onbekende Opiniepeiling Edmund Muskio George McGovern Sam Yorty Vance Hartke Wilbur Mills onbeslist 42 pet 26 pet 4 pet 2 pet 2 pet 20 pet grootheid, Edward Coll, een anti-ar- moede-activist. Daarnaast zijn de kie zers aangemoedigd tot een 'write-in' (het bijschrijven op het stembiljet van niet ingeschreven kandidaten) ten gunste van Wilbur Mills, één van de machtigste afgevaardigden uit het Congres, en van senator Edward Ken nedy. De oud-gouverneur van Massa chusetts, Endicot Peabody, staat op het stembiljet als kandidaat voor het vi ce-presidentschap. De Republikeinse kiezers kunnen een keuze maken uit president Nixon, de afgevaardigde John Ashbrook, de vaandeldrager voor de Republikeinse conservatieven, en afgevaardigde Paul MeCloskey, die zware kritiek heeft op Nixons Vietnam-politiek. Ashbrook mag zich eveneens verheugen op de steun van de Manchester Union Lea der, maar desondanks is hij geen partij voor Nixon. Voor het Republi keinse vice-presidentschap zijn er twee 'write-in'-kandidaten, Spiro Ag- new en de" zwarte senator Edward Brooke. CHINAREIS Uit een opiniepeiling in New Hamps hire is gebleken dat 74 procent van de stemmers Nixons reis naar Peking goedkeurt. 52 procent meende dat de reis zal leiden tot betere betrekkingen met China en 20 procent dacht dat het einde van de oorlog in Vietnam er door bespoedigd zal worden. Van de Democralen was 64 proeent het eens met de reis, van de Republikei nen 78 procent De voorverkiezingen in New Hampshi re zijn slechts in één opzicht belang rijk: dat ze de eerste van Amerika zijn. De staat Florida diende zich dit keer ook aan om op dezelfde datum voor verkiezingen uit te schrijven, waarop in Manchester besloten werd de voor verkiezingen een week te vervroegen om de primeur te behouden. De laat ste weken waren er bijna evenveel verslaggevers als kiezers, die door de ijzige straten en besneeuwde snelwe gen trokken om kiezers, kandidaten, campagne-leiders en elkaar te inter viewen. Maar in veel opzichten is New Hampshire een onwaarschijnlijke plaats voor een eerste voorverkiezing. NIET NORMAAL De totale bevolking bedraagt nog min der dan 800.000 en de grootste stad telt niet meer dan 87.000 inwoners en haar politieke onbelangrijkheid wordt geïllustreerd door het feit, dat het maar vier kiesmannen mag aanwijzen van de in totaal 538 kiesmannen, die tenslotte de president zullen kiezen. George McGovern: omhoog De bevolking is bijna geheel blank, de werkloosheid is bijzonder laag, de misdaad is de helft van het landelijk gemiddelde en ghettos's moeten er nog uitgevonden worden. Overwinnin gen en nederlagen zijn daarom in New Hampshire alleen maar van psychologische waarde. Dajari zei dit zaterdag in een vraagge sprek voor de Israëlische radio. De minister zei overigens te menen dat de Libanese autoriteiten minstens een poging zullen doen het zuid-Libanese gebied onder controle te krijgen en de guerrilla's tegen te houden. 'Ik kan anders niet verklaren waarom zij troepen in dit gebied hebben gele gerd', aldus Dajan. Het afgelopen weekeinde is het bij zonder rustig geweest langs de fron ten tussen Israël en Libanon en die van Syrië. 'Het is de langste gevechts pauze sinds meer dan een week', zo verklaarde de Israëlische militaire woordvoerder. Generaal Chaim Bar-Lev, die tot janu ari de stafchef is geweest van het Israëlische leger, is gisteren benoemd tot minister van handel en industrie in het kabinet van premier Golda Meïr. De benoeming van Bar-Lev kwam niet onverwacht. De 47-jarige generaal was al eerder voor een mi nisterspost aanbevolen. SADAT De Egyptische president Sadat gaat deze week een rondreis langs drie Arabische hoofdsteden maken. Hij zal PRAAG (Reuter) Dé Tsjechoslo- waakse Zdenko K. is in Praag tot 20 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het drukken en verspreiden van pamfletten, waarin de partij werd beledigd en waarin werd aangedron gen op het boycotten van de algemene verkiezingen van vorig jaar. Volgens het dagblad Nova Swoboda werd de mah voorts beschuldigd van het houden van een rede 'vol van haat jegens de Sowjet-Unie'. VOORSCHOTEN eHt dagelijks be stuur van dc Nederlandse Vereniging van Journalisten, dat op 1'2 februari jl. zijn functie ter beschikking stelde, is zaterdag op zijn besluit terug geko men. De verenigingsraad van de NVJ, bij een op een voorstel van een bemidde- lingscommissie, nam een motie aan, die het dagelijks bestuur naar fcijn mening voldoende ruimte geeft om de onderhandelingen met de Nederlandse Dagbladpers over de cao voor dagblad journalisten voor te zetten. Saoedi-Arabië, Soedan en Koeweit aan doen. Aangenomen wordt dat Sadat de strijd tussen Israël en Libanon en de gevechten in Syrië aan de orde zal stellen en tevens zal proberen het Jordaanse front weer tot activiteit te brengen. Op 12 maart zullen leiders van de Arabische federatie een topbij eenkomst houden, zo is uit Cairo gemeld. Horizontaal: 1. makker; 4. droogoven; 7. amfibié; 10. kortschrift; 12. marter- raehtig roofdier; 14. achting; 15. prul; 17. water in Utrecht; 18. tussenzetsel; 20. waterkruik; 21. bode aan de uni versiteit; 22. tijdrekening; 24. honing drank; 26. African National Action (afk.); 27. berg; 29. kreet; 31. bloem; 33. bekend museum in Spanje; 35. linie; 36. meisjesnaam; 37. denk beeld. Vertikaal: 1. deel van een schip; 2. welpenleidster; 3. metaalsoort; 4. peul vrucht; 5. organische verbinding; 6. artikel van een wet; 8. heks; 9. ge hoororgaan; 11. iedere keer; 13. aange nomen maat; 16. bestelling; 19. graaf- werktuig; 20. plaats in Duitsland; 23. houten klepper; 25. voorkomendheid; 26. rivier in Zwitserland; 27. vreemde munt; 28. familielid; 30. rang in de schouwburg; 32. schortje; 34. bekend gebouw in Amsterdam- Oplossing van vrijdag: 1. mark-kram, 2. aard-raad, 3. keer-1 reek, 4. rest-ster; 5. Eder-rede, 6. elke- keel, 7 lens-snel. Van onze weerkundige medewerker Het is tijdens het weekeinde niet gemakkelijk geweest hei weer goed te voorspellen. Dat kwam door het onb-e rekenbare gedrag van een randstoring van een zeer diepe depressie ten zui den van IJsland Deze trok in de nacht van zaterdag op zondag met een snel heid van 125 kilometer per uur over de oceaan naar West-Frankrijk en het Kanaal (980 tot 985 millibar). Door deze zuidelijke aanloop bleef ons land zondag buiten de neerslagzo ne en kwamen er geen hagelbuien zoals zaterdag nog voorspeld was. Zondagmorgen in alle vroegte werd door de telefoon nog -plaatselijk regen aangekondigd. Het was een meevaller van de eerste orde voor de schaats wedstrijden in Heerenveen. In plaats van regen en hagel, nu een overwe gend zonnig weertype bij temperatu ren van 8 tot 10 graden Celsius (ver wacht was 5 graden) Genoemde storing trekt nu uit Frank rijk in noordoostelijke richting, maar deze is sterk verzwakt. Ah ge volg daarvan zal ze vermoedelijk in ons land vandaag weinig of geen neerslag meer brengen (hooguit een plaatselijke bui) waarna de oostelijke wind vervangen zal worden door een westelijke. Na vandaag zijn er teel toeer neer slagkansen, want op de oceaan ver plaatst een actieve storing met regen en wind zich iji de richting van de Westeuropese kustgebieden. De afge lopen meteorologische winter heeft, zoals gemeld. De Bilt een gemiddelde etmaaltemperatuur ran 3.2 graden Celsius opgeleverd. Vraag: Welke plaats neemt de winter van 1972 op grond van dit cijfer in in een lange reeks winters van 1735 tot 1944, over 210 jaar dus? Antwoord: 25 procent van alle onderzochte winters waren gemiddeld warmer dan die die nu pas voorbij is en 75 procent gemiddeld kouder. Ter vergelijking: de zeer strenge tvinter van 1830 Maar liefst 99.75 pet. van de winters was warmer en slechts 0.25 procent kouder dan die van 1830, anders gezegd: een der gelijke extreme winter komt gemid deld maar éénmaal iti de vierhonderd jaar voor. •EWOLKINQ 10 MAX TEMP. tO MIN. TE MA. WINDRICHTING Weerrapporten van gisteravond 7 uur: maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur: Am sterdam zwaar bew 9. 0: De Bilt zwaar bew 10. 0; Deelen half bew 10. 0: Eclde half bew 8. 0 1: Eindhoven zwaar bew 10. 0; Den Hel der zwaar bew 8. 0: Luchth. R'dam zwaar bew 10. 0: Twente zwaar bew 10 .0; Vlissin- gen geheel bew 8, 0: Zuid Limb, zwaar bew 10. 0. Aberdeen zwaar bew 6. 0.1; Athene geheel bew 15, 0: Barcelona licht bew 16. 0; Berlijn zwaar bew 8. 0: Bordeaux half bew 11, 5; Brussel regen 9. 1: Frankfort zwaar bew 10. 0; Cenève geheel bew 5. 2: Helsinki on bewolkt —2, 0; Innsbrück half bew 12, 0; Kopenhagen regen 4. 0.1; Lissabon motregen 15. 0.4: Locarno regen 1. 19; Londen zwaar bew 5. 13; Luxemburg regenbui 10, 17; Madrid regenbul 14, 0.1; Malaga zwaar bew 21. 0; Mallorca llchl bew 16. 0; München geheel bew 14, 0; Nice regen 9, 17; Oslo geheel bew 1, |H; Parijs regen 5, 7; Rome zwaar bew 15, n 4; Spilt regen 12, 10; Stock holm geheel bew 0 0, Wenen regen 9 01 Zürich regen 6, 0.1. Casablanca zwaar bew 18. 0: Istianbool mist 0: Las Palmas licht bew 20, 0; Tel Aviv licht bew 19, 0; Tunis regen 15. 3.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7